PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : با وجود قدرت بيشتر تار در موسيقي ايراني چرا استقبال از سه تار بيشتر از تار است؟

mrbmaster
Wednesday 28 May 2008, 06:53 AM
لطفا نظرتون رو راجع به اين دو ساز خوش صداي ايراني عنوان كنيد براي شروع بحث من نظرتون رو به عوامل اقتصادي و فرهنگي جلب ميكنم.

AliB
Wednesday 28 May 2008, 08:02 AM
سلام بر شما
منظورتان از قدرت بیشتر تار در موسیقی ایرانی را به طور واضح با بیان مستندات بیان کنید.
البته بحث های مفصل و خوبی درباره ی تفاوت ها و جایگاه این دو ساز در موسیقی ایرانی قبلا انجام شده اما ایرادی ندارد که دوباره با هم در این باره گفتگو کنیم.
اما ابتدا بر شماست که به عنوان آغاز گر بحث دیدگاه های خودتان را شفاف بیان کنید.
متشکرم

mrbmaster
Wednesday 28 May 2008, 12:05 PM
لازم است تاكيد نمايم قصد بنده از اين پرسش به چالش كشيدن اين دو ساز كه همانند دو برادر در موسيقي اصيل بشمار ميروند نيست حقيقتا منظوراصلي اينجانب يافتن هر راهكاري جهت گسترش هر چه بيشتر هر دو ساز با توجه به محجور ماندن و عدم توجه مسئولين در ارائه و صدور موسيقي ايراني و اين دو ساز در جهان است

در مورد نظر شخصي بگويم كه به اكثر سازهاي ايراني بخصوص تار سه تار و كمانچه علاقه و ارادت داشته و احترام خاص قائلم.

در مورد تار نيز منظور از قدرت بيشتر توانايي و انعطاف بلحاظ صدايي و اجرايي جهت اجراي موسيقي ايرانيست
اين گفته و اعتقاد بسياري از بزرگانيست كه عمدتا هر دو ساز را مينوازند از آن گذشته تار از دوران قاجار به بعد عملا خود را بعنوان نماد ملي موسيقي جا انداخته

دوستان راجع به دلايل نظر بدهند مثلا دلايل فني براي ضبط صدا كه در گذشته بوده يا قيمت ساز كه مثلا خريد يك تار خوب براي اكثر هنر جوها يا حتي استادان كمي سخت است يك تار خوب بيش از 1000000 تومان قيمت دارد ولي يك سه تار خوب را با 100000 تومان ميتوان خريد البته من سه تار 15000 توماني هم ديده ام البته با كيفيت بسيار پايين!

AliB
Wednesday 28 May 2008, 02:22 PM
لازم است تاكيد نمايم قصد بنده از اين پرسش به چالش كشيدن اين دو ساز كه همانند دو برادر در موسيقي اصيل بشمار ميروند نيست حقيقتا منظوراصلي اينجانب يافتن هر راهكاري جهت گسترش هر چه بيشتر هر دو ساز با توجه به محجور ماندن و عدم توجه مسئولين در ارائه و صدور موسيقي ايراني و اين دو ساز در جهان است

در مورد نظر شخصي بگويم كه به اكثر سازهاي ايراني بخصوص تار سه تار و كمانچه علاقه و ارادت داشته و احترام خاص قائلم.

در مورد تار نيز منظور از قدرت بيشتر توانايي و انعطاف بلحاظ صدايي و اجرايي جهت اجراي موسيقي ايرانيست
اين گفته و اعتقاد بسياري از بزرگانيست كه عمدتا هر دو ساز را مينوازند از آن گذشته تار از دوران قاجار به بعد عملا خود را بعنوان نماد ملي موسيقي جا انداخته

دوستان راجع به دلايل نظر بدهند مثلا دلايل فني براي ضبط صدا كه در گذشته بوده يا قيمت ساز كه مثلا خريد يك تار خوب براي اكثر هنر جوها يا حتي استادان كمي سخت است يك تار خوب بيش از 1000000 تومان قيمت دارد ولي يك سه تار خوب را با 100000 تومان ميتوان خريد البته من سه تار 15000 توماني هم ديده ام البته با كيفيت بسيار پايين!
خوب تشکر می کنم که توضیحات بیشتر ارایه کردید.
با کمال احترام با آن جمله ی شما موافق نیستم. توانایی و انعطاف جهت اجرای موسیقی ایرانی چیزیست که در همه ی ساز های موسیقی ایرانی وجود دارد. چون اساسا اگر سازی چنین توانایی و انعطافی را نداشته باشد از مدار خارج خواهد شد خود به خود یا اساسا چنین سازی پدید نمی آید.
از نظر امکانات صوتی (گستره صوتی) و همچنین توانایی و تکنیک اجرا این دو ساز به عقیده ی من به موازات هم حرکت کرده اند(البته در اینکه سه تار گاها(مخصوصا در دوره معاصر که بعضا شیوه های نوازندگی قدیم این ساز کمتر مورد توجه و بازشناسی قرار گرفته) زیر سایه ی شیوه و تکنیک نوازندگی تار بوده شکی نیست) از این رو که به دلیل شباهت این دو ساز از نظر مکانیزم کلی نوازندگی شیوه های مخصوص هر یک به دیگری سرایت کرده است( و بیشتر نوازندگانی که سه تار به دست گرفتند آن را به شیوه ی تار نواخته اند منظور انگشت گذاری ها ویبراسیون ها نحوه ی اجرای تکیه ها و شیوه ی مضراب زنی و توالی و ترتب مضراب ) .
با این توضیح به عقیده ی شخص من پس عامل توانایی و انعطاف از نظر صدا برای اجرای موسیقی ایرانی نمی تواند ""اعتبار"" ی باشد که آن را به ساز تار بدهیم . زیرا اساسا بنا به نقل باز همان اساتید سه تار دارای امکانات و توانایی کامل برای اجرای دقایق و ظرایف موسیقی ایرانیست . شاهد این مدعا وجود و حضور ساز سه تار به عنوان ساز پایه برای بسیاری از موسیقیدانان ایرانیست فارق از هر ساز اصلی که می نواخته اند می باشد.
اما اگر تنها تفاوت را در جنس صدا و همچنین حجم آن در نظر بگیریم اساسا تار به لحاظ حجم صدای بیشتر و جنس صدای بسیار زیبا و لطیف که مناسب روحیه ی ایرانیست همواره بسیار محبوب بوده است.
با اینکه تار نماد موسیقی ایرانی است با شما موافقم و گفتم که همواره جایگاه خاصی برای این ساز وجود داشته است و بهترین نوازندگان و موسیقیدانان ایرانی(و شاید بهتر است بگویم مشهورترین) مخصوصا در دوره حاضر نوازندگان ساز تار هستند.
اما باز تکرار مطالب قبل که در بحث های قبل درج کردم : ساز به لحاظ ویژگی صوتی و حجم و کیفیت صدا همواره و در زمانهایی که صدا را نمی شده تقویت کرد برای ارایه و اجرا سازی مناسب بوده است. وجه مجلسی دارد.
زیرا اساسا حجم صدا عاملیست اساسی برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب.
و دلایل فنی برای ضبط صدا که شما بیان کردید هم می توانسته عاملی باشد چون اساسا سه تار صدای ضعیفی داشته و امکان ضبط صدای آن وجود نداشته (چون دستگاههای آن زمان قدرت و حساسیت لازم را نداشته اند) همین امر هم به انتقال شیوه ی قدمای این ساز چون میرزاعبدالله و درویشخان خیلی ضربه زده است چون اثر ضبط شده ای در این زمینه وجود ندارد.
اما باز بر می گردم به تفاوت شخصیت دو ساز . سه تار را شاید در دورانی که خفقان و اختناق بر ایران حکم فرما بوده (به دلیل سلطه ی اعراب) پدید آوردند (گفتم شاید ممکن ات درست نباشد) از این رو باید کم حجم و کم صدا می بوده که بتوان از آن استفاده کرد. شاید هم درویش دلسوخته ای آن را برای راز و نیاز و بیان سخن دل خویش ساخته است به هر حال این ساز شخصیتی داد که همواره فیزیک و صدای آن ، آن شخصیت را دیکته می کند. جذبه ها و کشش های روحانی دارد(البته در همه ی ساز های ما و اساسا در موسیقی ما این جذبه ها موجود است اما مثلا ساز سه تار بیشتر القا کننده ی این حالت می باشد ) چون اساسا نوانده ی سه تار نمی تواند متظاهر باشد چون سازش کم صداست باید ابتدا دل خودش را ارضا کند . او به فکر ارتباط با ساز است (در هویت عرض می کنم و دلیل ندارد که همه ی نوازندگان سه تار چنین باشند ولی کسی که با این سه تار انسی دارد این مطالب را تایید خواهد کرد) خوب برسیم به دلیل استقبال زیاد از سه تار. مواردی که شما بیان کردید یعنی مساله اقتصادی ، امکانات بیشتر آموزشی برای سه تار از نظر مربی ، سبکی و راحتی حمل و نقل ساز و ... از این دست عوامل قطعا موثر است اما موارد دیگری هم هست که البته در توضیحات من در بالا به نحوی مستتر است و قصد بازگشایی آن را ندارم.
به هر حال جوان امروز ایرانی همنوایی و همراهی زیادی بین این ساز و روحیه ی خود می بیند و البته مورد استقبال فراوان است.
امروزه سه تار دیگر آن حالت گذشته را ندارد. می توان صدایش را تقویت کرد و در کارهای مختلف از آن بهره برد .
تار هم همواره جایگاه خود را دارد و داشته است . اما این سه تار است که به سمت یافتن جایگاهی بیشتر و بهتر از آنچه تا به حال داشته در حرکت است.
این مطالب برای ورود به بحث بود .
امیدوارم که همه ی دوستان در ادامه بحث شرکت کنند

alireza_amirsamimi
Thursday 29 May 2008, 07:45 AM

کاش اسم این بعضی اساتید رو بگی عزیز.یه بنده خدایی بود بر عکس حرف تو رو میزد و میگفت تار پر طرفدارتر هست.ولی به نظر من هر کدوم طرفدار مخصوص خودش رو داره.چون جنس صدا متفاوت هست.اولش بعضی هنرجوهای تازه کار و نا آشنا سر در گم هستند ولی خیلی سریع راهشون رو پیدا میکنند.البته حرفت رو درباره مسئله قدرت ساز و تعریفی که کردی از نظر خودم منطقی منطقی نمیدونم

mrbmaster
Thursday 29 May 2008, 08:03 AM
با تشكر از مطالب ياد شده و بسيار خوب شما .

من مجددا بر روي نظرم در مورد قابليت تار تاكيد ميكنم و اين موضوع در مطالب جناب عالي هم مستتر بود از جمله اينكه اكثر موسيقي دانان موسيقي اصيل نوازنده تار بودند و قابليت فقط در جنس صدا نيست خوب مثلا همان حجم صداي تار خود يكي از عوامل است البته شما بعنوان مدير بخش سه تار دفاعيات خوبي داشتيد و ميبايست ميداشتيد به نظر من سه تار قابليت هايي را داراست كه لزوما قابليت جهت اجرا نيست در نظرات شما كاملا اشاره شد شخصيت عرفاني ساز و دور از خودنمايي بودن و صداي كم ساز (كه علاوه بر دوران هجوم اعراب در اين دوران هم كاربرد پيدا كرده) از ويژگيهاي منحصر به فرد سه تار است .

فكر ميكنم اين بحث كمكي بيشتري به ما نميكند لذا از دوستان درخواست ميكنم اين دو ساز را به چالش نكشند.

mrbmaster
Thursday 29 May 2008, 08:43 AM
اتفاقا بحث همين است تار پرطرفدار هست ولي بيشتر هنرجوها اكثرا با سه تار شروع ميكنند اگر وسعشان اجازه داد تار هم ميخرند و كار ميكنند ولي قبول دارم تار پر طرفدار تر هست

انشاء الله كه كفايت بكند!

AliB
Thursday 29 May 2008, 12:15 PM
با تشكر از مطالب ياد شده و بسيار خوب شما .

من مجددا بر روي نظرم در مورد قابليت تار تاكيد ميكنم و اين موضوع در مطالب جناب عالي هم مستتر بود از جمله اينكه اكثر موسيقي دانان موسيقي اصيل نوازنده تار بودند و قابليت فقط در جنس صدا نيست خوب مثلا همان حجم صداي تار خود يكي از عوامل است البته شما بعنوان مدير بخش سه تار دفاعيات خوبي داشتيد و ميبايست ميداشتيد به نظر من سه تار قابليت هايي را داراست كه لزوما قابليت جهت اجرا نيست در نظرات شما كاملا اشاره شد شخصيت عرفاني ساز و دور از خودنمايي بودن و صداي كم ساز (كه علاوه بر دوران هجوم اعراب در اين دوران هم كاربرد پيدا كرده) از ويژگيهاي منحصر به فرد سه تار است .

فكر ميكنم اين بحث كمكي بيشتري به ما نميكند لذا از دوستان درخواست ميكنم اين دو ساز را به چالش نكشند.

اتفاقا بحث همين است تار پرطرفدار هست ولي بيشتر هنرجوها اكثرا با سه تار شروع ميكنند اگر وسعشان اجازه داد تار هم ميخرند و كار ميكنند ولي قبول دارم تار پر طرفدار تر هست

انشاء الله كه كفايت بكند!

دوست گرامی ام سلام دوباره.
ورود بنده به این بحث از جنبه ی به چالش کشیدن این دوساز نیست. زیرا اساسا این مفهوم در باور و دیدگاه من جایگاهی ندارد. از منظر شخصی هم من(والبته می دانم علیرضای گرامی هم همچنین) دستی بر تار دارم . البته ساز تخصصی من سه تار بوده و هست اما سالیانیست که تار به دست گرفتم و با تار هم آشنایی مختصری دارم .
خوب صادقانه و شفاف بخواهم بگویم علت استدلالات بنده در پاسخگویی و مباحثه روی تیتری هست که شما برای این تاپیک انتخاب کردید. دوست گرامی همانطور که متوجه شدید توضیحات و سخنان بنده به هیچ وجه در راستای کمرنگ کردن جایگاه ساز تار نیست. تار ویژگی و جایگاه خود را دارد . اما دیدگاه شما بر این مبنا استوار است(به نظر من و آنگونه که از سخنانتان فهمیدم _اگر اشتباه می کنم بنده را راهنمایی کنید_) که اساسا همه می خواهند تار کار کنند و چون پول ندارند ساز بخرند به ناچار می روند سه تار می زنند.
دوست عزیز اتفاقا همان نوازندگان و موسیقیدانان مشهور امروز نوازندگان قدر سه تار هم هستند که کنسرت های فراوان و کاست های بسیار قوی در زمینه ی سه تار نوازی منتشر کرده اند و اساسا اگر شیوه ی اندیشیدن شما درست بود همه ، همه ی آثار موسیقایی شان را با تار ضبط می کردند چون ""قدرت و انعطاف بیشتری دارد""{!!!!} _البته به گمان شما_ مثلا استاد علیزاده به دنبال سازی مانند سلانه نمی رفتند . اساسا مقوله ی بیان موسیقی فارغ از اینگونه مرزبندی بین سازها و ادوات موسیقیست و بیان چنین مطالبی از دایره ی هنر و بیان هنری خارج است . چه بسا هنرمند برای بیان آنچه در دل دارد رو به انواع ابزار و حتی ابداع ابزار های جدید و شیوه های نوین می آورد. هر سازی و و هر رنگ آمیزی صوتی در موسیقی جایگاه و نقش و بیان خود را دارد.
دلیل عرایض بنده این نیست که من سه تار می زنم یا سه تار را دوست دارم . بحثیست منطقی که از منظری کلی تر به این مقوله می نگرد.
عرض می کردم که علاوه بر اینکه نوازندگان تار ، سه تار هم با قدرت و به صورت مستقل ارایه می کنند این ساز نوازندگانی دارد که در عینی که مشکلی برای خرید این ساز نداشته اند بلکه بعضا در مهد تار نوازی_استاد عبادی_ بوده اند و یا خود در ابتدا نوزنده ی تار بوده اند_استاد ذوالفنون_ و به هر روی عمر خود را بر روی نوازندگی این ساز صرف کرده اند و میراث گرانبهایی از اصالت و لحظات ناب در موسیقی ایرانی به جای گذاشته اند. من این روزها فکر می کنم که سه تار و بیانش در موسیقی ما ظرافتی همچون هنر مینیاتور دارد. در عین داشتن همه ی جزییات اما ظریف و ترد و لطیف است .
اما فرمودید که ورود به بحث و ادامه ی آن کمک نمی کند! اما گمان من بر این است که همواره این تبادل نظر ها و تبادل اندیشه ها اگر با رویکردی منطقی و بیطرفانه باشد مفید سازنده و آموزنده است.
ببینید اساسا شما دیدگاهی دارید و اندیشه ای_به طور مثال_ در این مورد ، که مبتنی بر یک سری دانسته ها ، استدلالات ، علایق و ... هست و بر مبنای آن به بیان نظر می پردازید . این بسیار عالیست چون از این طریق دیگران را با نحوه ی نگرش و اندیشه ی خود اشنا می کنید .این مساله به دیگری کمک می کند تا بتواند با دانستن دیدگاه های شما به بررسی و واکاوی آنچه خود در ذهن دارد بپردازید . از تضارب این اندیشه ها در جایگاهی متین و شایسته چون این سایت ما می توانیم به تکامل اندیشه و پالودن آن از اشتباهات کمک کنیم.
پس اگر گمان کردید که مطالبی که از سوی من بیان شد صرفا در رد نظر شما بوده اشتباه است . من سعی کردم آنچه در این باب می اندیشم را با صداقت بر دایره ی اشتراک بگذارم تا بتوانیم به تفاهم برسیم.
کما اینکه من جای جای سخنم ، بر ویژگی های تار تاکید کردم و سخن شما را در باب ساز ملی بودن تار تایید کردم (چون اینچنین است به گمان من هم) و موارد دیگر نیز که در دیدگاه من منطقی می آمد و اصلا مساله به چالش کشیدن نیست.
امیدوارم که کمی در روشن شدن ابعاد موضوع کمک کرده باشد.
ارادتمند شما
علی

Majed
Saturday 31 May 2008, 08:20 AM
البته من با بی مستر تا حدی موافقم....

من خودم 4 5 تا رفیق دارم که چون توانایی خرید تار را نداشتند رفتن 3 تار.....

اما نا گفته نماند که وقتی 3 تار رو شروع کردن هم شیفته اون شدن....

اما در بدو امر این مساله یک مساله ی قابل توجه هست....

متاسفانه خیلی از ماها در موقع شروع ساز نوازی درک درستی از سازمون نداریم.... تو همین سایت من n نفر رو معرفی میکنم که سارهاشون رو 1 یا 2 بار عوض کردن.....
و این فقط delay انداختن در مسیر یادگیری رو منجر میشه....

از دوستان خواهشمندم این بحث ها روو تکمیل کنیم که برای افراد تازه کار تر دیدی باشه برای انتخاب صحیح

ممنون

mrbmaster
Saturday 31 May 2008, 10:32 AM
بله ولي ساز سه تار خيلي ها رو شيفته خود كرده در تائيد صحبتهاي علي آقاي مسعود شعاري و ذوالفنون فقط سه تار مينوازند من فكر ميكنم تار در موسيقي ما (حداقل در بخش حرفه اي آن) كاربرد زيادي دارد و اين باعث يك نگاه حرفه اي به اين ساز است.

ولي در مورد بحث اصليمون باز هم تاكييد ميكنم بحث اقتصادي در رونق سه تار بسيار موثر است ضمنا فكر ميكنم روش ساخت ساده و نگهداري نيز موثر است كلا كار كردن با يك تار حرفه اي و نگهداري از آن بسيار مشكل است.

AliB
Saturday 31 May 2008, 12:45 PM
جناب بی مستر (اگر اسمتون رو بگید خیلی خوب میشه)
بنده موافقم با این مطلب . اساسا شما اون بخش از صحبت ها رو پیگیری می کنید که مربوط به قضیه ی اقتصادیست و بحثی توش نیست . من موارد زیادی رو در مباحثم بهش اشاره کردم کخ ظاهرا شما مخالفتی ندارید باهاش و البته در همون نوشته ی اول هم بحث اقتصادی رو من تایید کرده بودم.
شکی در این نیست که با اوضاع اقتصادی جامعه ما خریدن یک تار (خوب) تقریبا برای بسیاری کار غیر ممکنیست. تاری که از 800000 تازه نسبتا خوباش شروع میشه مثلا ساز برزی رو من تو بهارستان قیمت کردم 800000تومن و اصلا اینقدر ظاهر ساز بد ساخته شده بود واقعا به قول معروف صنعت نداشت ولی صداش قابل قبول بود خوب یکم بخواد ترو تمیز باشه میره رو یک میلیون و بالای اون و یا مثلا ساز جزایری و فرهمند که 3 میلیون شاید بیشتر هم قیمت داره.
به نظر من مواردی که شما بیان کردی در مورد ارزون بودن سه تار و راحت بودن نگهداریش و اینکه صداش در شرایط مختلف جوی خیلی پایدار تر از تاره یک نقطه ی قوت برای سه تار به حساب میاد و برای همین هم امروزه سه تار رو به پاپیولار ترین ساز ایرانی تبدیل کرده. شاید در هر خونه رو باز کنی در کنار قرآن و حافظ و شاهنامه یه سه تار هم ببینی.
خوب همه ی این مزیت ها سه تار رو پر طرفدار کرده و این نه تنها عیب نیست بلکه حسنه.
پس باید یه فکری به حال این قضیه کرد چون به نظر من این مساله به تار نوازی صدمه خواهد زد. ببینید الان خرید یه تار درست درمون برای نوازنده های این ساز خیلی سخته چه رسد به یه هنرجوی مبتدی . این همه پول خرج کردن به فرض اینکه داشته باشه هم برای یک هنرجو ریسک بالا داره چون اعتماد به نفس نداره و معمولا معلوم نیست استعداد داره یا نه.
پس این مساله امری بدیهیست که به دنبال ساز ارزون بره.
حالا این قسمت از یه مقاله که مربوط به روزنامه ی دنیای اقتصاد برای قیمت تار هست رو ببین:

خوب حالا يه خورده بپردازيم به قيمت تار تو بازار:

قيمت سازاي قديمي که نجوميه !تار خوب يحيي الان تو بازار حدود بيست ميليون تومنه‌.
تاراي ديگه مثل تار جعفر و عباس و‌ هامبارسون و استاد فرج‌ا... و... بين دو ميليون تا ده ميليون تومن معامله مي‌شه؛ اما در بين ساز سازاي جديد هنوزم بهترين سازا ساخته آقايان پوريا و جزايري و فرهمنده که قيمت تارشون حدود سه ميليون تومنه‌.
تار آقاي عباسي حدود يک و نيم ميليون تا دو ميليون تومنه‌.
تار آقاي برزي بسته به خوب و بد بودن چوب بين هشتصد هزار تا يک و نيم ميليون تومنه‌.
تار آقاي عزيزي با يک سال تو نوبت خوابيدن حدود يک ميليون و دويست هزار تومنه‌.
البته هنوزم ميشه با دويست سيصد هزار تومن تار خريد ولي چه تاري؟!

منبع:روزنامه دنیای اقتصاد

Majed
Sunday 1 June 2008, 01:59 PM
من جدیدا تارهایی با بدنه فایبرگلاس دیدم... 80 هزار تومان...

نظرتون در مورد اونا چیه؟...

AliB
Sunday 1 June 2008, 02:06 PM
ماجد جان اتفاقا خیلی برام جالبه که یکی از اینا رو ببینم و صداش رو بشنوم. اخیرا سری به چند تا مغازه تو بهارستان زدم ولی چیزی ندیدم .
اگر واقعا یه شاگرد رو یک سال بتونه تامین کنه .واقعا خدمتیست به موسیقی ما ساخت این تارها.
نظر شما چیه؟

mrbmaster
Monday 2 June 2008, 07:24 AM
همين كه سه تار به قول شما تبديل به ساز پاپيولار شده خيلي عليه ولي در مورد تار هم بگم كه من بحث اقتصادي رو اشاره كردم و از دوستان خواستم كه مسايل ديگري هم اگر هست بفرمايند ولي باز هم تاكيد ميكنم كه همه ما ميبايد علير غم هر سازي كه علاقه داريم در حفظ اي ساز همت كنيم به هر حال اعتقاد دارم "اين ساز قدرتمند ترين ساز براي اجراي موسيقي ايرانيست."

در پاسخ به دوستاني كه فرمودند كدام اساتيد اين موضوع را تاييد كرده اند مستند خواهم آورد فعلا اين نقل قول از دكتر مسعود مقدم را داشته باشيد:

"بي گمان تار مناسبترين ساز براي بيان حالات و عواطف موسيقي سنتي ايران بوده و داراي اصيل ترين صدا دهي و لهجه منطبق بر فرهنگ شنيداري موسيقي ايراني و آشنا ترين صدا براي گوش موسيقيائي ايرانيان است ."

لينك كامل مطلب هم ميگذارم جهت استفاده تخصصي دوستان: You can see links before reply

mrbmaster
Monday 2 June 2008, 07:58 AM

براي من هم جالبه شايد مشكله اقتصاديه خريد تار رو حل كنه 80000 تومان عاليه ولي مثل همه ساز هاي ديگر نبايد ساز اصيل و دست ساز فراموش بشه تار كارخانه اي براي مصارف آماتور و تار دست ساز براي حرفه اي ترها شايد اينطور كمكي هم به تار بشه البته من به شدت طرفدار ساختار ساز قديمي و دست ساز با چوب كهنه هميشگي توت هستم كه اينگونه رويايي ترين صداي آلات موسيقي ايراني را ميتوانيم از اين ساز بشنويم.

Hes_r
Monday 2 June 2008, 09:26 AM
با سلام

دوست من بنده فک میکنم معیار اول برای هر کسی این باشه که سازی که میخواد انتخاب بکنه رو از لحاظ صدا دوست داشته و واقعا بهش علاقه مند باشه . مثلا بنده خودم صدای سه تار رو بیشتر دوست دارم ولی این دلیل نمیشه که شما هم همینطور باشید .

هر چند که از لحاظ قدرت بیشتر خیلی باهاتون هم نظر نیستم .

یا علی

alireza_amirsamimi
Monday 2 June 2008, 10:58 AM

صداش مثل تارهای معمولی خوب نیست(این رو یک تعمیر کار میگفت)

AliB
Monday 2 June 2008, 12:01 PM
همين كه سه تار به قول شما تبديل به ساز پاپيولار شده خيلي عليه ولي در مورد تار هم بگم كه من بحث اقتصادي رو اشاره كردم و از دوستان خواستم كه مسايل ديگري هم اگر هست بفرمايند ولي باز هم تاكيد ميكنم كه همه ما ميبايد علير غم هر سازي كه علاقه داريم در حفظ اي ساز حمت كنيم به هر حال اعتقاد دارم "اين ساز قدرتمند ترين ساز براي اجراي موسيقي ايرانيست."

در پاسخ به دوستاني كه فرمودند كدام اساتيد اين موضوع را تاييد كرده اند مستند خواهم آورد فعلا اين نقل قول از دكتر مسعود مقدم را داشته باشيد:

"بي گمان تار مناسبترين ساز براي بيان حالات و عواطف موسيقي سنتي ايران بوده و داراي اصيل ترين صدا دهي و لهجه منطبق بر فرهنگ شنيداري موسيقي ايراني و آشنا ترين صدا براي گوش موسيقيائي ايرانيان است ."

لينك كامل مطلب هم ميگذارم جهت استفاده تخصصي دوستان: You can see links before reply
دوست عزیز سلام دوباره
البته در کل ظاهرا ما با هم تفاهم داریم. بنده مخالفتی با قابلیت تار ندارم . سخنان دکتر مسعودیه هم قبول دارم. نگرانی شما درباره ی ساز تار فکر نمی کنم موردی داشته باشه. تار همیشه طرفداراش رو داره . فکر می کنم برای سازهایی مثل کمانچه و یا عود بیشتر باید نگران بود .
موفق باشید.

alireza_amirsamimi
Monday 2 June 2008, 05:36 PM
به نظر من این قضیه کاملا شخصی هست و همیشه هم مالی نیست.من خیلی ها رو میشناسم که فقط دنبال سه تار میرن.به هر حال هیچکدوم از این حرفها از هر استاد و یا غیر استاد تار رو بر سه تار یا هر ساز دیگری برتری نمیده.عکس این قضیه هم صادق است

Blue Sky
Friday 18 July 2008, 12:34 PM
ساز زدن به دل آدم و حال و هوای هر لحظه اون بستگی داره و هرکس ساز دل خودش رو میزنه . مقایسه کردن تار و سه تار چندان کار جالبی نیست و شاید برای همین به نتیجه مشخصی نمیرسه . هرچند هردوی اونها برای تکمیل خلوت آدم ، لازمه !

bardyaa
Friday 18 July 2008, 11:09 PM
دوست عزیز سلام دوباره
البته در کل ظاهرا ما با هم تفاهم داریم. بنده مخالفتی با قابلیت تار ندارم . سخنان دکتر مسعودیه هم قبول دارم. نگرانی شما درباره ی ساز تار فکر نمی کنم موردی داشته باشه. تار همیشه طرفداراش رو داره . فکر می کنم برای سازهایی مثل کمانچه و یا عود بیشتر باید نگران بود .
موفق باشید.

دکتر «مسعودیه»؟ فکر کنم سهوالقلم بود؛ نه؟ ایشون از کسی نقل کرده به اسم «مسعود مقدم».

fagher
Tuesday 7 October 2008, 01:59 PM
امروز که برای ثبت نام کلاس رفته بودم دیدم اکثر کلاس ها پر شده جز تار ولی چرا انقدر استقبال کمه؟؟؟

fariba-70
Saturday 11 October 2008, 06:10 PM
سلام من چند ساله که تار دستمه.خیلی پیشرفتم کنده.هنوز نمیتوننم ریز بزنم.البته وقت کم میزارم.میخواستم تجربیاتی که دوستان دارند که باعث پیشرفت بیشتر میشه رو بدونم.
ممنونم

salemi
Saturday 11 October 2008, 08:05 PM
اگر روزي كمتر از 2 ساعت ساز بزنيد پيشرفت نخواهيد كرد. البته زير نظر يك معلم خوب.روزي نيم ساعت از 2 ساعت را به تمرين ريز اختصاص دهيد مشق راست و چپ با سرعت پايين سپس به تدريج تند شود.اين كار را هر روز قبل از تمرين ساز به مدت نيم ساعت انجام دهيد ريزتون درست ميشود ولي به خاطر داشته باشيد كمتر از روزي 2 ساعت تمرين كنيد نتيجه بخش نخواهد بود و كماكان پيشرفت شما كند خواهد بود.
كار نيكو كردن از پر كردن است

r_a_m_i_n
Wednesday 12 May 2010, 01:12 PM
درود دوستان
به نظر من 3تار قابليت اجرا در اركستر رو نداره ..و بيشتر خاص تكنوازيه تا جند نوازي...از اون گذشته تار هميشه ساز پر قدرت هم از نظر صدا و هم تكنيك بوده....خوده من 90% كنسرت هايي كه در اصفهان رفتم...همه سي نوازنده ها تار دستشون بوده و فقط واسه تكنوازي 3تار زدن
البته تكنيكي كه گفتم در تار بيشتره اگه به 40 قطعه ي عليزاده كه جز معروف ترين قطعات و سخت ترين قطعات كه فقط براي تار نوشته شدند و تمام نوازندگان تار اونو ميزنن رجوع كنيد منظورمو متوجه ميشيد
و صد البته قيمت بالاي تار هم تاثير زيادي در طرفداريه 3تار داره
مثلا منكه چند سال تار زدم حاضرم 1مليون واسه تار بدم اما كسي كه ميخواد از صفر شروع كنه با توجه به اينكه ارزون ترين تار 250000 توميانه و گرون ترين 3تار 250.000 تومانه مسلما تاثير زيادي داره
و چون تار با مضراب نواخته ميشه قابليت هاي منحصر به فردي داره...
چون از زمان قاجار به بعد 6 تا ساز به عنوان ساز اصلي ايران شناخته شدن كه عبارتند از : تار .3تار.سنتور.كمانچه.تنبك.ني
كه به نظر من و هوشمند عقيلي خواننده شاه سازها تاره
البته اين حرفام فقط طرفداري از تار بود و خصوصيات 3تار رو نگفتم كه اونم واسه خودش بحثي جداست....چون خودم هم تار ميزنم هم 3تار....حس و حالو هواي سه تار خيلي دلنشينتر و خودموني تر و عرفاني تره كه بيشتر و زودتر به دل ميشينه....اما تار سازه باشكوه مغرور و محكميه
دوستان لطفا خرده نگيريد...چون اينها نظرات من بود و منم نگفتم نظرات من عين حقيقته

r_a_m_i_n
Wednesday 12 May 2010, 01:17 PM
اگر روزي كمتر از 2 ساعت ساز بزنيد پيشرفت نخواهيد كرد. البته زير نظر يك معلم خوب.روزي نيم ساعت از 2 ساعت را به تمرين ريز اختصاص دهيد مشق راست و چپ با سرعت پايين سپس به تدريج تند شود.اين كار را هر روز قبل از تمرين ساز به مدت نيم ساعت انجام دهيد ريزتون درست ميشود ولي به خاطر داشته باشيد كمتر از روزي 2 ساعت تمرين كنيد نتيجه بخش نخواهد بود و كماكان پيشرفت شما كند خواهد بود.
كار نيكو كردن از پر كردن است

دوسته من بنظر من يا واسه ساز وقت بزار يا ولش كن و به اون يكي كارت برس
چون آدميزاد نميتونه آچار فرانسه باشه
سعي كن تو يه كار تمركز كني تا حداقل تو اون كار به نتيجه برسي ( هرچند خودم اينكارو نميكنم و دانشجوي برق هستم)
اما واسه ساز واقعا بايد وقت گذاشت
ريز 1 سال كار ميبره و تاحالا بايد تونسته باشي ريز بزني
روزي نيم ساعت تمرين چپ و راست قبل از شروع درسه اون هفتت ...اين پيشنهاد منه