PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله ای خواندنی درباره ی ساختار تشکیل دهنده سیم ساز ها

AliB
Tuesday 3 June 2008, 09:36 PM
دوستان عزیز سلام
در ادامه ی مطلبی که در همین بخش درباره ی اهمیت جنس سیم در صدادهی ساز مطرح کرده بودم ، مقاله ای رو ترجمه کردم درباره ی ساختار سیم هایی که برای ساز های موسیقی ساخته می شوند.
این مقاله را از سایت ویکیپدیا برداشتم و چون حاوی اطلاعات بسیار جالبی هست در مورد ساختار سیم ها جنس اونها و مکانیزم ارتعاش سیم و همچنین اطلاعاتی در مورد فرسایش و خوردگی و همینطور انواع سیم هایی که تولید می شود ، دریغ ام آمد که اون رو برای قرار دادن در سایت ترجمه و تدوین نکنم.
این مقاله رو به صورت یک فایل پی دی اف در آوردم .
تقدیم به همه ی دوستان عزیز نت آهنگی

Kamanche
Wednesday 4 June 2008, 03:01 AM
دکمه تشکر که فعال نیست
پس ما چطور از این همه لطف علی آقا تشکر کنیم.
---------

از شوخی گذشته علی جان همه چیز واقعا عالی بود
خیلی از سوالاتی که راجع به بحث سیم ها در تاپیک مربوط به سیم ها بود برطرف شد.
ای کاش چنین مقالاتی در مورد سیم سازهای ایرانی هم نوشته بشه.
از حسن سلیقه برای تنظیم متن و لطفی که داشتی واقعا ممنونم.

AliB
Wednesday 4 June 2008, 02:23 PM
ویشتاسب عزیز از ابراز لطف شما سپاسگزارم.
در مورد سیم سازهای ایرانی باید بگم که من اطلاع دقیقی ندارم که آیا به شیوه ای اصولی در ایران سیم ساز هایی مثل تار و سه تار تولید می شود یا نه . ولی اونچه که من فکر می کنم این است که این سیم ها اکثرا واردتاتیست و ایران توانایی و تکنینک تولید این سیم ها رو نداره اگر هم چیزی تولید کنه قطعا کیفیت نخواهد داشت.
چون با خوندن این مقاله به عظمت قضیه پی میبریم که چه عواملی در ساخت سیم دخیله و درنهایت چه نقش مهمی تو صدادهی ساز بازی خواهد کرد.
مثلا اگر بشه برای سه تار سیم هایی ساخت که ارتعاشی با قدرت بیشتر ایجاد بکنه میتونه در افزایش فدرت صدای این ساز چقدر موثر باشه . و یا مساله هارمونیک هایی که در سیم مرتعش تولید میشود.

terma
Saturday 1 November 2008, 10:57 AM
این مقاله رو به صورت یک فایل پی دی اف در آوردم .

ببخشید من لینک دانلود مقاله رو نمی بینم:confused:

--------------------------------------------------------
من که زودتر گفتم لینکا مشکل دارن چرا از ماجده تشکر کردین؟:ag:33:

Majed
Saturday 1 November 2008, 12:15 PM
علی جان من هم لینک مقاله رو نمیبینم....

یه بررسی بکن لطفا...

ارادتمند

AliB
Saturday 1 November 2008, 12:35 PM
ماجد جان متشکرم که اشاره کردی.
ظاهرا لینک حذف شده خود بخود.