PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گرفتگی عضلات دست چپ

hoda_mahoor
Monday 9 June 2008, 07:36 PM
مشکل من از شش سال پیش تا حالا این بوده که دست چپم خیلی زود خسته میشه و عضلاتش گرفته میشه . استادم هم در این مورد نمیتونه کاری برام بکنه چون میگه موقع ساز زدن باید عضلات دستت رو آزاد نگهداری و این از اون کاراییه که نمیتونم انجام بدم ...خلاصه اعصابم خورده . تقریبا خوب ساز میزنم ولی همیشه بعد از یک درامد و (مثلا ) چهارمضراب دیگه دستم یاری نمیکنه که چیز دیگه ای بلافاصله بعدش اجرا کنم. نرمش یا تکنیک خاصی سراغ دارید؟

hichnafar
Monday 9 June 2008, 09:44 PM
سلام
برای آزاد تر بودن دستتون شاید اگر سعی کنید برای نگهداری ساز به دست چپ متکی نباشید براتون راحت تر باشه ، به تمرین برای ویبره هم هست که ممکنه کمک کنه ،نوک ساز رو به دیوار نکیه بدید( فشاری روی دستتون نباشه) و بعد تمرین کنید .

موفق باشید .

bardyaa
Tuesday 10 June 2008, 01:47 AM
متأسفانه (یا خوشبختانه!) بعضی از چیزا دیگه «فیزیولوژیک»ه و کاریش نمی‌شه کرد. اما، اینا شاید به‌درد بخورن:
-- اتفاقی برای دست چپتون افتاده؟ (مثلاً، آقای علیزاده یه زمانی از یه بلندی‌ای افتاده بود و دست چپش آسیب دیده بود، و هنوز هم مشکل داره) اگه «آره»، حتماً برید پیش یه فیزیوتراپ درست و حسابی.
-- کلاً، سرپنجهٔ دست چپتون بدون مشکل خاصی ضعیف‌ه؟ تمرین کنین که قوی بشه. این حلقه‌های لاستیکی که تو مشت می‌گیرن و فشارشون می‌دن، یکی از جذاب‌ترین اسباب‌بازی‌هایی‌ه که به درد این کار می‌خورن: می‌تونین همیشه همراه داشته باشین و باهاش بازی کنین. فقط، حواستون باشه که «طبی»ش رو بگیرین، و ترجیحاً با توصیهٔ پزشک. اونایی که زیادی سفت‌ن، پدر مفصل‌ها رو در می‌آرن.
-- وقتی که جایی نشسته‌ین، با نوک انگشتاتون ضرب بگیرین: مچتون (اون‌جا که نبض داره!) رو بذارین روی میز (پا سخت‌ه، چون کشش عضله‌های ساعد غیر طبیعی‌ه) و نوک انگشتاتون رو بکوبین روی میز. حواستون باشه که باید «ول» باشن؛ مثل «چکش» زدن یا ضربه‌زدن با راکت بدمینتون. نباید تو همهٔ مسیر هلشون بدین.
-- دست چپتون رو نرم مشت کنین، و سعی کنین که انگشتاتون رو دونه‌دونه از یه طرف به اون طرف باز کنین و وقتی انگشتای دورتر باز می‌شن، انگشتایی رو که زودتر باز کردین ببندین ـــ چیزی مثل «موج مکزیکی»!

فقط، حواستون باشه که نباید فشار بیارین. هم تمرین نرم باشه، و هم وقتی که خسته شدین، سعی نکنین که به زور ادامه بدین. این دومی، عوارضی داره که به این راحتی نمی‌شه از شرشون خلاص شد.

Kamanche
Tuesday 10 June 2008, 04:27 AM
با سلام خدمت دوستان و تشکر از بردیا خان برای توضیحاتشون

راستش من هم این مشکل رو تا چند وقت پیش داشتم با این تفاوت که دستم هیچ وقت درد نمیگرفت ولی خودم حس میکردم که وقتی ساز میزنم فشار بیش از حد معمولی به مفاصل دست و ماهیچه هام وارد میکنم.

حالا یه مقدار توضیح بدم ممنکه طولانی بشه.
تا اونجایی که من با این طور افراد برخورد داشتم مشکلشون فقط زور زدن در هنگام ساز زدن نیست بلکه توی فعالیت های روزانه زندگی هم معمولا این مشکل رو دارند . مثلا من خودم هنگام نوشتن.با موس کارکردن،همین تایپ کردن . خلاصه امور عادی زندگی همیشه بیش از حد معمول به عظلات بدنم فشار می آوردم (البته این الان بر من روشن شده و قبلا برام کاملا عادی بود)

یه سری دلایل هم برام روشن شد که چرا اینقدر به عضلاتم فشار می آوردم

من کلا شروع نوازندگی رو خودآموز شروع کردم 4 سالی خودآموز ساز زدم و کسی هم نبود راه و چاه رو نشونم بده .هر چی خواستم انجام دادم هر چی دوست داشتم زدم و فکر میکنم یکی از دلایل زور زدن روی سازم همین بود
و دومم هم اینکه مثلا در حالی که دو سال از شروع نوازندگیم گذشته بود مصرانه تلاش میکردم تا مثلا فلان قطعه یا چهارمضراب فلان استاد رو بزنم در حالی که نواختنش برام خیلی خیلی زود بود و فکر میکنم ضربه ی بزرگی هم بهم زد و این زور زدن روی ساز رو به شدت تشدید کرد.

اما این همه اراجیف بافتم که بگم به غیر چیزایی که جناب بردیا گفتن فکر میکنم اگر یه مقدار از پایه با این قضیه برخورد کنید حتما قابل جبرانه و میتونید این فشار زیاد رو از روی عضلاتتون بردارید.
با فکر و تمرکز ساز بزنید. در راحت ترین حالت ممکن و بدون هیچ گونه فشاری به هیچ کدام از نقاط بدن.آرامش روحی وعصبی خیلی مهمه. وقتی می بینید اون آرامش لازم برای ساز زدن رو ندارید هیچ وقت ساز نزنید حتی اگر شده چندین روز. لازم نیست حتما روزی 10 ساعت ساز بزنید. چه 10 دقیقه ساز زدن مفید به مراتب مفید تر خواهد بود.تمرینات یوگا هم خیلی میتونه مفید باشه حالا لازم نیست کلی هم خرج کلاسهای یوگا کنید .چند تا تمرین ساده تمرکزی فوق العاده مفیده. حتما موقع شروع کردن به ساز زدن با چند دقیقه تمرینات آرشه و انگشت ها عضلاتتون رو اماده کنید در واقع هیچ وقت یه دفه شروع نکنید مثلا فلان چهارمضراب فلان استاد رو زدن.به عضلاتتون فرصت بدید که مقداری نرمش کنند و بعد کارای سخت ازشون بخواهید.
فکر کنم دیگه سرتون رو بردم
امیدوارم مفید بوده باشه

Hes_r
Tuesday 10 June 2008, 11:39 AM
کدوم عضلات دستت خسته میشه ؟؟

مچ ؟؟؟ بازو ؟؟ عضلات دستت ؟؟؟

بستگی به قسمتی که بر اثر ویولن زدن درد میگیره باید یه تمرین خاص بدنسازی رو در حد آماتور با وزنه ی خونگی انجام بدی مشکلت حل میشه .

یک نفر رو بنده میشناسم دقیقا مشکل شما رو داشت ولی بعد انجام یه کم تمرین روی دستش مشکلش کاملا حل شد .

البته یه نکته رو هم بگم . این عمل در صورتی مفیده که شما دست گرفتم و اجرا رو به شکل صحیح انجام بدید و فشار مضاعف بی دلیل با بد گرفتن ساز بهش نیارید .

شاد باشید

یا علی

hoda_mahoor
Tuesday 10 June 2008, 11:47 AM
با سلام خدمت دوستان و تشکر از بردیا خان برای توضیحاتشون

راستش من هم این مشکل رو تا چند وقت پیش داشتم با این تفاوت که دستم هیچ وقت درد نمیگرفت ولی خودم حس میکردم که وقتی ساز میزنم فشار بیش از حد معمولی به مفاصل دست و ماهیچه هام وارد میکنم.

حالا یه مقدار توضیح بدم ممنکه طولانی بشه.
تا اونجایی که من با این طور افراد برخورد داشتم مشکلشون فقط زور زدن در هنگام ساز زدن نیست بلکه توی فعالیت های روزانه زندگی هم معمولا این مشکل رو دارند . مثلا من خودم هنگام نوشتن.با موس کارکردن،همین تایپ کردن . خلاصه امور عادی زندگی همیشه بیش از حد معمول به عظلات بدنم فشار می آوردم (البته این الان بر من روشن شده و قبلا برام کاملا عادی بود)

یه سری دلایل هم برام روشن شد که چرا اینقدر به عضلاتم فشار می آوردم

من کلا شروع نوازندگی رو خودآموز شروع کردم 4 سالی خودآموز ساز زدم و کسی هم نبود راه و چاه رو نشونم بده .هر چی خواستم انجام دادم هر چی دوست داشتم زدم و فکر میکنم یکی از دلایل زور زدن روی سازم همین بود
و دومم هم اینکه مثلا در حالی که دو سال از شروع نوازندگیم گذشته بود مصرانه تلاش میکردم تا مثلا فلان قطعه یا چهارمضراب فلان استاد رو بزنم در حالی که نواختنش برام خیلی خیلی زود بود و فکر میکنم ضربه ی بزرگی هم بهم زد و این زور زدن روی ساز رو به شدت تشدید کرد.

اما این همه اراجیف بافتم که بگم به غیر چیزایی که جناب بردیا گفتن فکر میکنم اگر یه مقدار از پایه با این قضیه برخورد کنید فکر کنم قابل جبران باشه و بتونید این فشار زیاد رو از روی عضلاتتون بردارید.
با فکر و تمرکز ساز بزنید. در راحت ترین حالت ممکن و بدون هیچ گونه فشاری به هیچ کدام از نقاط بدن.آرامش روحی وعصبی خیلی مهمه. وقتی می بینید اون آرامش لازم برای ساز زدن رو ندارید هیچ وقت ساز نزنید حتی اگر شده چندین روز. لازم نیست حتما روزی 10 ساعت ساز بزنید. چه 10 دقیقه ساز زدن مفید به مراتب مفید تر خواهد بود.تمرینات یوگا هم خیلی میتونه مفید باشه حالا لازم نیست کلی هم خرج کلاسهای یوگا کنید .چند تا تمرین ساده تمرکزی فوق العاده مفیده. حتما موقع شروع کردن به ساز زدن با چند دقیقه تمرینات آرشه و انگشت ها عضلاتتون رو اماده کنید در واقع هیچ وقت یه دفه شروع نکنید مثلا فلان چهارمضراب فلان استاد رو زدن.به عضلاتتون فرصت بدید که مقداری نرمش کنند و بعد کارای سخت ازشون بخواهید.
فکر کنم دیگه سرتون رو بردم
امیدوارم مفید بوده باشه

مرسی از راهنمایی همتون
ولی مطمئنم که وقتی ساز میزنم عصبی نیستم . با خود انگشتام هم مشکلی ندارم . موضوع اینه که یه رگی تو کف دستم گرفته میشه . یه طوری که تا چند ثانیه دستم رو نمیتونم باز کنم .
ولی به هر حال فکر کنم نرمش هایی که دوستان گفتن و راهنمایی های شما کمک زیادی بکنه
ممنون

hoda_mahoor
Tuesday 10 June 2008, 11:55 AM

بستگی به قسمتی که بر اثر ویولن زدن درد میگیره باید یه تمرین خاص بدنسازی رو در حد آماتور با وزنه ی خونگی انجام بدی مشکلت حل میشه .

یک نفر رو بنده میشناسم دقیقا مشکل شما رو داشت ولی بعد انجام یه کم تمرین روی دستش مشکلش کاملا حل شد .

البته یه نکته رو هم بگم . این عمل در صورتی مفیده که شما دست گرفتم و اجرا رو به شکل صحیح انجام بدید و فشار مضاعف بی دلیل با بد گرفتن ساز بهش نیارید .

شاد باشید

یا علی

عضلات کف دست
گرفتگی کف دستم رو حرکت انگشتام هم تاثیر میذاره مثلا وقتی انگشت چهار رو روی سیم میذارم انگشت 2 خودبه خود بلند میشه و این باعث میشه که نت های آرپژ مانند که تو ردیف های ایرانی زیاد دیده میشه اونطور که باید روان و با سرعت اجرا نشن
خلاصه فکر کنم با همین نرمش ها تا حدودی برطرف بشه

Hes_r
Tuesday 10 June 2008, 12:00 PM
من پیشنهادم بهت همون حلقه های لاستیکی هست .

چون علاوه بر کف دستت انگشت کوچیکت هم قوی میشه . چون اون طوری که از گفته هات بر میومد باید انگشت چهارمت هم یه کم مشکل داشته باشه .

چون اصولا انگش چهار به تنهایی نباید برای زدن آرپژ ها مشکل ایجاد کنه ... اگر فشارش به سیم مناسب باشه .

شاد باشید

یا علی

Mojtaba
Tuesday 10 June 2008, 01:30 PM
سلام هدا جان

به نظر من مشکلات شما اینا هستند

1_ شما با دست چپتون ویلن رو نگه میدارید درصورتی که شما باید از چونه خودتون استفاده کنید

2_گیریف ویلنتون استاندارد نیست

3_و نکته خیلی مهم این هست که شما در حین انگشت گذاری نباید انگشتاتون عمود بر ساز باشه بلکه باید مایل باشه و اصلا نباید فشار بیارید این نکته رو چند تا از استادهای معروف از جمله آقای مهتدی و محمد رضا اتابکی به من گفتند

موفق باشید

متزوسوپرانو
Tuesday 10 June 2008, 02:03 PM

شاد باشید

یا علی

من جذب این تاپیک شدم چون بعد از دو سال نوازندگی تازه دچار این مشکل شدم ! البته نه فقط مچ و بازو و عضلات دست ! اونا که جای خود دارند ، بلکه سرانگشتام بعد از یک ساعت تمرین پیوسته یا حتی کمتر ، قرمز و متورم می شن و تاول می زنن و جای آرشه روی انگشت اول دست راستم مثل جای سوختگی باقی می مونه !!!!!!! منم نمی تونم از تمرینم بگذرم و همونجوری ادامه می دم و در حین تمرین حواسم نیست اما بعد متوجه می شم که چه بلایی سر دستام اومده !:ax

akanani
Tuesday 10 June 2008, 02:16 PM
من جذب این تاپیک شدم چون بعد از دو سال نوازندگی تازه دچار این مشکل شدم ! البته نه فقط مچ و بازو و عضلات دست ! اونا که جای خود دارند ، بلکه سرانگشتام بعد از یک ساعت تمرین پیوسته یا حتی کمتر ، قرمز و متورم می شن و تاول می زنن و جای آرشه روی انگشت اول دست راستم مثل جای سوختگی باقی می مونه !!!!!!! منم نمی تونم از تمرینم بگذرم و همونجوری ادامه می دم و در حین تمرین حواسم نیست اما بعد متوجه می شم که چه بلایی سر دستام اومده !:ax

با سلام
ضمن خوش آمد گویی به شما . برام جالبه شما یعنی انگشتهايتان تاول می زند . :ax

AliB
Tuesday 10 June 2008, 02:51 PM
سلام بر دوستان عزیز
با محبت دوستان و اطلاعات و موارد خوبی که عرضه کردند این بحث خیلی زیبا و مفید شد.
نظر من هم این هست که هر گونه فشار بیش از حد که در حین انجام هر کاری و مخصوصا ساز زدن در قسمتی از عضلات بدن وجود داشته باشد ناهنجاری و مشکل به بار خواهد آورد.
هر گونه اشتباه در استیل گرفتن ساز مشکل ساز خواهد بود. باید توجه داشته باشید که مهم ترین قضیه یافتن دلیل مشکل است به نحوی خود آگاه توسط خودتان و یا با راهنمایی استاد و مربی که در نهایت باز شما به عنوان هنرجو باید تشخیص بدهید که ایراد واقعی از کجاست.
دوستان گفتند ، هر گونه انقباض غیر طبیعی در ماهیچه ها و یا کشش های غیرطبیعی در عضلات در اثر استیل نامناسب دردسر ساز خواهد شد.
مثلا این دوست عزیز که انگشتانشون متورم می شود احتمالا فشاری بیش از حد هنگام قرار دادن انگشتان بر روی ساز می گذارند. نکته ی دیگری که محتمل است حساسیت زا بودن جنس سیمهای ساز است . در مقاله ی جنس سیم به این مساله اشاره شده بود که ساختار سیم و جنس اون می تونه باعث آسیب به نوک انگشتان و ایجاد حساسیت بکنه. پیشنهاد می کنم مقاله ی مربوط به ساختار سیم ها رو که در بخش مقالات بخش سه تار هست دانلود و مطالعه کنید.
اگر هر کاری رو به صورت اصولی و صحیح شروع و پیگیری کنید به تدریج بدن اون آمادگی لازم رو خواهد یافت . مثلا پس از سالیانی ساز زدن به شیوه ای متناسب نوک انگشتان شما سخت خواهد شدو پوست آن کلفت خواهد شد و چنین مشکلی پیش نخواهد آمد.
تجربه ی خود من در حین ساز زدن به این صورت است که در حین تمرین ضمن سعی بر انجام حرکاتی بر روی ساز دارم که منجر به تقویت نقاط ضعفم بشود(مثلا اجرای تریل های پیاپی با انگشت دوم و سوم) پس از چند دقیقه سعی می کنم توجهم را از اجرا تمرین بر روی فیگور عضلات و راحتی تمام بدنم معطوف کنم و یک یه یک آنها را چک می کنم و مثلا سعی میکنم ادامه ی تمرین را با کمی شل تر و آزادتر کردن عضلات بازوی دست چپم که حس می کنم کمی منقبض است ادامه دهم یا مثلا کمرک را که بیش از حد خم شده است(برای سه تار زدن) کمی راست بگیرم و... . این مساله خیلی کمک خواهد کرد که پس از مدتی به صورت ناخودآگاه آن ریلکسیشن و راحتی که باید در هنگام ساز زدن داشته باشم را بدست بیاورم.
اما همانطور که دوستان گفتند تمرینات و نرمش و ورزش خیلی مفید خواهد بود.
امیدوارم که اخبار بهبود مشکل شما رو در همینجا بخونیم.
موفق باشید

hoda_mahoor
Tuesday 10 June 2008, 03:17 PM
سلام هدا جان

به نظر من مشکلات شما اینا هستند

1_ شما با دست چپتون ویلن رو نگه میدارید درصورتی که شما باید از چونه خودتون استفاده کنید

2_گیریف ویلنتون استاندارد نیست

3_و نکته خیلی مهم این هست که شما در حین انگشت گذاری نباید انگشتاتون عمود بر ساز باشه بلکه باید مایل باشه و اصلا نباید فشار بیارید این نکته رو چند تا از استادهای معروف از جمله آقای مهتدی و محمد رضا اتابکی به من گفتند

موفق باشید

خیلی جالبه
من یه مدت برای اینکه مهارت های اجرا مثل تریل و ویبراسیون و آرپژ و... رو خوب یاد بگیرم با یه استاد کلاسیک کار کردم و اون خیلی اصرار داشت که من انگشتام رو کاملا عمود روی گریف قرار بدم !

Hes_r
Wednesday 11 June 2008, 09:42 AM

دوست من شما با آرشه این مشکل رو دارید ؟؟؟

حتما آرشه رو بد دستتون میگیرید چون اصلا آرشه که امکان نداره رو دست تاول ایجاد کنه و بخواد دست رو در کل اذیت کنه .

اول مطمئن بشید که نجوه ی دست گرفتن آرشه درسته . یعنی استیلش و مکان قرار گیری انگشتی که اذیت میشه و تاول میزنه . چون اصلا توی آرشه گیری نباید به دست آدم هیچ فشاری بیاد

در مرحله ی دوم اگز دیدید که دست گرفتن آرشه مشکل نداره ، آرشه رو آروم در دستتون بگیرید . چون شاید علت این مشکل برای دست شما اینه که شما وقتی آرشه رو در دستتون میگیرید بهش فشار زیاد میارید و محکم نگرش میدارید و انگشتتون آسیب میبینه . پس آرشه رو محکم دستتون نگیرید .

و اگر هیچ کدوم عمل نکرد با یه آرشه ی دیگه امتحان کنید ببینید با رعایت نکات 1 و 2 باز هم مشکلی دارید یا نه ؟

Mojtaba
Wednesday 11 June 2008, 06:35 PM
خیلی جالبه
من یه مدت برای اینکه مهارت های اجرا مثل تریل و ویبراسیون و آرپژ و... رو خوب یاد بگیرم با یه استاد کلاسیک کار کردم و اون خیلی اصرار داشت که من انگشتام رو کاملا عمود روی گریف قرار بدم !

دوست عزیز منظور من از این که نباید انگشتان عمود باشه این نیست انگشتان کاملا رو سیم بخوابه بلکه بصورت مایل بشه تا از فشاری که انگشتان در حالت عمود دارند جلوگیری کند شما می تونید هر دو روش رو امتحان کنید برای من هم که قبلا درست همین مشکل شما رو داشتم این روش جواب داد