PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کوکِ ناکوکِ سنتور

hkh
Monday 23 June 2008, 06:41 PM
اگه اهل مطالعه تاریخ باشید، قدیم علم فقط مخصوص بزرگان بود و رعیت و انسان های عادی هیچ حقی از این علم نداشتند.
بخصوص که علم برای حفظ قدرت در دربار نگهداشته میشد.
مثل فیلم یانگوم...!!!
به همین خاطر پادشاهان به خاطر منافع خودشون حق دست کاری در علم رو نمی دادن.
مثلاً اگه کسی می گفت این حرف درست نیست و درستش اینه، اون رو به شدت مجازات می کردن و کار اون شخص رو توهین به مقدسات زمان می دونستند(برای درک بیشتر کتاب سینوهه رو بخونی بد نیست).

به نظر من شاید سنتور هم در طول تاریخ با چنین تحریم هایی همراه بود.
شاید یکی از بزرگان سنتور رو به شکل الآنش در اُورد و دیگه کسی به خودش اجازه نداد یا اجازه نداشت که اون رو دست کاری کنه.
و سنتور با همه منحصر به فرد بودنش و خوبی ها و عیبهاش به ما رسید...!

------------------------------------------------

یکی از عیب های سنتور مشکل کوک اون هست که باعث شده خیلی ها از این ساز دلسرد بشن و این ساز رو گوشه نشین کرده...
مطمئناً هیچ کدوم ما دوست نداریم صدای افسانه ای سنتور برای انسان های آینده افسانه بشه...!

سوال من اینه که آیا با وجود اینکه ما این همه اساتید ماهر و بنام داشتیم و داریم، نمیشه در سنتور تغییری ایجاد کرد که هم اصالتش حفظ بشه و هم این مشکلش حل بشه...؟!

اینم می دونم که دست کاری توی یه ساز نیاز به علم خیلی بالایی داره و کار هر بنی بشری نیست، ولی با وجود این همه سیستم های پیشرفته و محسبات دقیق آیا باز هم نمیشه...!
البته من نمی گم که کلاً سنتور باید تغییر کنه، میگم شاید با اضافه کردن قطعه ای بشه کوک اون رو برای مدت طولانی تری نگه داشت.

نظرت چیه...؟!

-

bardyaa
Tuesday 24 June 2008, 12:29 AM
یه موجوداتی هستن که همچو کاری کرده‌ن: یه جوری وضع گوشی‌ها رو عوض کرده‌ن که مدعی‌ن حتی با ضربه هم کوک در نمی‌ره. از جمله، یه آقایی هم هستن به اسم «علی‌اصغر مفتخری الهیاری» (که من تو وبگردی دنبال کمانچه پیداشون کردم!) و حتی گواهی ثبت اختراع هم برای همین قضیه دارن! سایتشون sazsaz.com بود که الان تخته‌ست، ولی کیچ گوگلش هنوز براه‌ه (یه ذکر خیری هم تو همین سایت (You can see links before reply) ازش شده!)