PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سلفژ

sayeh
Tuesday 24 June 2008, 07:08 PM
لطفا كسايي كه سلفژ رو كار كردن (البته پيش معلم) در مورد چگونگي تدريسش و هر نكته اي كه مي دونن و البته تا ثيرش در نوازندگيشون كه مي دونم كه كم نيست و يه چيز اساسي براي كساني كه ويلن(يا سازهاي ديگه!) ميزنن هست رو اينجا بذارن متشكرم

Leon
Tuesday 24 June 2008, 07:30 PM
مبانی موسیقی را سلفژ (solfeggio) می‌گویند.

آموزش بنیاد موسیقی در دو جنبه نظری و عملی (سرایش و تربیت شنوایی و نت نویسی) صورت می‌گیرد. برای آموزش سلفژ مفاهیم چندی لازم است که برخی از مهمترین آنها در زیر می‌آید.

(tonic): نت و صدایی که محور یک قطعه موسیقی مقامی است.

پرده: فاصله موسیقایی (نسبت بسامد دو صدای معین).

(tempo): اندازه تندی و کندی موسیقی به گفته دیگر شمار ضربها در یکای زمان.

(آکورد): چند آوا و صدای همزمان یا هماهنگ.

(movement): هر یک از بخشهای مستقل در یک قطعه موسیقی.

سازآرایی: تعیین نقش سازها برای اجرای قطعات موسیقی.

همنوایان: گروهی که به صورت همنوایی برنامه اجرا می‌کنند.

(کنسرت): اجرای موسیقی برای همگان .

(سونات): قطعه‌ای سازی برای یک یا چند تکنواز.

(tonality): کیفیت ناشی از روابط بُن‌مایه با سایر اصوات در یک قطعه موسیقی .

----------------------------------------------------------

برای اطلاعات بيشتر،به اين تاپيک مراجعه کنيد.

آموزش موسيقی (You can see links before reply)

arian
Wednesday 25 June 2008, 08:32 AM
به نظر من تدريس سلفژ بايد همگام با آموزش عملي و مرحله به مرحله صورت بگيره . يعني نوازنده در طول زمان آموزش ساز بايد به تدريج با تئوري هاي لازم موسيقي يا سلفژ آشنا بشه و آنها را در مراحل عملي آموزش حود به كار ببنده ، اين روش به نظرم بهتر است.اما آقاياني مثل كامبيز روشن روان كه دروس آهنگسازي مي دهند (البته براي نوازنده هاي علاقمند) مجبورند (چون آموزش سلفژ در آن كلاسها كه از تعدادي نوازنده تشكيل شده كه شايد هيچگونه سنخيتي با هم ندارند و اساسا كار را در كلاس هاي آزاد انجام داده اند كه معيار هاي آموزشي و ارزشيابي اصلا مشخص نيست ) سلفژ را تماما بدون آموزش هاي عملي مجددا اموزش بدهند تا وسط كار مجبور به بازگشت دوباره به مفاهيم اوليه نشوند . اين هم به خاطر كلاسه نبودن و استاندارد نبودن كلاسهاي آزاد موسيقي است . در حالي كه در كشورهاي غربي روش آموزش موسيقي كاملا استاندارد و برنامه ريزي شده است. و در هر مرحله يا باصطلاح گريد از هنرجو علاوه بر امتحان عملي آن گريد امتحانات سلفژ مربوط به همان گريد هم گرفته مي شود.البته استاد لئون در اين مورد بسيار بهتر ميتونند تجربياتشان را بگويند ،كه خيلي خوب خواهد بود و سازنده .
در مورد تاثير سلفژ در نوازندگي فكر نمي كنم بدون يادگيري سلفژ بتوان نوازنده شد . شايد سلفژ را نخونده باشند ولي همه سلفژ را فهميده اند. مگر ميشه كسي ديرند يا كشش را نفهميده باشه و بتونه آن را اجرا كنه ، اين قوانين بوده اند و بعد جهت كلاسه شدن موضوع براي آنها تئوري نوشته شده ، نه اينكه ابتدا تئوريسيني پيدا شده تمام اين موارد را كشف كرده بعد هم موسيقيدانان آنها را اجرا و رعايت كرده اند.

akanani
Tuesday 1 July 2008, 07:37 AM
با اجازه همگی دوستان این تاپیک انتقال یافت چون سلفژ عمومی است نه فقط برای ویالن

monolith
Tuesday 1 July 2008, 08:46 AM
دو تا سوال دارم:
1- آیا کسی میتونه فقط با نگاه کردن به نتهای یک آهنگ که تا حالا نشنیده، اون رو بخونه. (یعنی بدون کمک گرفتن از ساز)
2- آیا کسی هست که با شنیدن یک نت تنها، بتونه اون نت رو تشخیص بده. (مثلاً بگه این نت #C بود)

Amir
Tuesday 1 July 2008, 09:08 AM
آکانانی جان این تاپیک با بخش پشتیبانی آموزشگاه هم ربطی ندارد

انتقال - امیر

Leon
Tuesday 1 July 2008, 09:35 AM
دو تا سوال دارم:
1- آیا کسی میتونه فقط با نگاه کردن به نتهای یک آهنگ که تا حالا نشنیده، اون رو بخونه. (یعنی بدون کمک گرفتن از ساز)
2- آیا کسی هست که با شنیدن یک نت تنها، بتونه اون نت رو تشخیص بده. (مثلاً بگه این نت #C بود)

در مورد سؤال 1،ميشه گفت بله،ولی اين بله به اين راحتی نيست ،مسلما هر چی نت ها شکل ساده تری داشته باشه،درکش هم راحت تره،تا نت های مشکل و پيچيده،ولی تمرين خوبی ميتونه باشه،يک استادی داشتم قبلاً ها که ميگفت،شما بايد بتونيد نت ها رو مثل زبان فارسی بخونيد.!
البته بر عکس هم ميشه اين کار رو کرد،آهنگ رو گوش کرد و نت ها رو در ذهنتون ،ميزان به ميزان تصور کنيد!!!

در مورد سؤال 2،باز هم بله،ولی اين بله به اين سادگی نيست،شرط اين کار شناخت بسيار زياد از گام ها،و درک تک تک نت ها ميباشد،يعنی قدرت و درک شنيداری ،بايد به اندازه بينايی باشه!اتفاقاً تمرين خوبی هست برای قدرت شنيداری و موسيقيايی و حتی IQ !!!

korutzer
Sunday 17 June 2012, 04:46 PM
برای یادگیری سلفژ بهترین کتابها 1 کتاب مبانی اجرای موسیقی شریف لطفی
2 کتاب سایت سینگینگ هست
و بهترین اساتید سلفژ استاد شریف لطفی و امیر حسین اسلامی و لوریس هویان هستند.

r_a_m_i_n
Monday 18 June 2012, 09:43 AM
برای یادگیری سلفژ بهترین کتابها 1 کتاب مبانی اجرای موسیقی شریف لطفی
2 کتاب سایت سینگینگ هست
و بهترین اساتید سلفژ استاد شریف لطفی و امیر حسین اسلامی و لوریس هویان هستند.

دوست عزیز بهتره در استفاده از کلمه ی بهترین دقت بیشتری بفرمایید......

korutzer
Monday 18 June 2012, 10:01 PM
دوست عزیز بهتره در استفاده از کلمه ی بهترین دقت بیشتری بفرمایید......
اتفاقا کاملا دقت کردم
شما استاد سلفژی بالاتر از استاد شریف لطفی یا استاد اسلامی معرفی کنید ما هم بشناسیم
من شاگرد هیچکدومشون نبودم و از روی تعصب حرف نمیزنم این چیزیه که از استادای دانشگاه و بالاتر از اونا و دانشجوهایی که باهاشون کلاس داشتن شنیدم
دلیل نمیشه مثلا اگه شما یا من پیش کس دیگه ای سلفژ کار کردیم بالاتر از اقای لطفی بدونیمشون چون اینی که من گفتم نظر 80 درصد اساتید دانشگاه میباشد
خصوصا استاد لطفی که سلفژ ایران خیلی مدیونه به ایشون
اون 2 کتاب هم که مثلما بهترینند زیرا پوزولی دیگر منسوخ گشته است خصوصا بخش کانتاتیش.
البته کتاب شلفژ کالمیکوف هم بعد از سایت سینگینگ و کتاب اقای لطفی خوب است.
موفق باشید

r_a_m_i_n
Tuesday 19 June 2012, 10:02 AM
اتفاقا کاملا دقت کردم
شما استاد سلفژی بالاتر از استاد شریف لطفی یا استاد اسلامی معرفی کنید ما هم بشناسیم
من شاگرد هیچکدومشون نبودم و از روی تعصب حرف نمیزنم این چیزیه که از استادای دانشگاه و بالاتر از اونا و دانشجوهایی که باهاشون کلاس داشتن شنیدم
دلیل نمیشه مثلا اگه شما یا من پیش کس دیگه ای سلفژ کار کردیم بالاتر از اقای لطفی بدونیمشون چون اینی که من گفتم نظر 80 درصد اساتید دانشگاه میباشد
خصوصا استاد لطفی که سلفژ ایران خیلی مدیونه به ایشون
اون 2 کتاب هم که مثلما بهترینند زیرا پوزولی دیگر منسوخ گشته است خصوصا بخش کانتاتیش.
البته کتاب شلفژ کالمیکوف هم بعد از سایت سینگینگ و کتاب اقای لطفی خوب است.
موفق باشید

من که کلا اسم هیچکسو نیاوردم و درستش نیست که اسم بیارم.....
اما یه ذره بیشتر که وارد موسیقی بشید و بیشتر درگیر اون بشی....به چنان افراد با استعداد( اعم از نوازنده و خواننده و غیره).....برمیخورید که دیگه کلا این لفظ بهترین رو واسه همیشه میذارید کنار
همون پوزولی که میفرمایید منسوخ شده شاید تعداد بسیار بسیار محدودی بتونند پوزولی 4 رو بخونند...چه پارلاتیش و چه کانتاتی

piano4all
Tuesday 19 June 2012, 11:11 AM
پوزولی دیگر منسوخ گشته است خصوصا بخش کانتاتیش.

میدونید چرا منسوخ شده ؟

برای اینکه کسی به خودش نمیتونه اجازه بده با توانایی اندکش این کتاب رو تا جلد 4 تدریس کنه

مخصوصا کانتاتی

هر چند پارلاتی هم برای خیلی ها سنگین هست حتی اساتید

نام نمیبرم اون استادی رو که در کنسرواتوار تدریس میکرد و هنرجو بار ها و. بارها از ایشون گوی سبقت رو ربوده بود .

خیلی از اساتید فقط اسم های بزرگ دارند . البته کتابهای بسیار زیادی در خصوص سلفژ نوشته شده
.

korutzer
Tuesday 19 June 2012, 01:03 PM
من که کلا اسم هیچکسو نیاوردم و درستش نیست که اسم بیارم.....
اما یه ذره بیشتر که وارد موسیقی بشید و بیشتر درگیر اون بشی....به چنان افراد با استعداد( اعم از نوازنده و خواننده و غیره).....برمیخورید که دیگه کلا این لفظ بهترین رو واسه همیشه میذارید کنار
همون پوزولی که میفرمایید منسوخ شده شاید تعداد بسیار بسیار محدودی بتونند پوزولی 4 رو بخونند...چه پارلاتیش و چه کانتاتی
درسته که پوزولی جلد 3 و 4 اسون نیست
اما دلیل من واسه اینکه منسوخ شده اینه که کتابهای خیلی بهتر و اصولی ترو علمی تری هم اومده مثل سایت سینگینگ که نوشته 3 پروفسور هست و تمریناتش خیلی موثر تر و علمی تره.
اما برای تمرین پارلاتی پوزولی کتاب خیلی خوبی میتونه باشه.
همونطور که میدونید سخت بودن یک کتاب دلیل بر خوب بودن اون نیست.

duduk
Friday 13 September 2013, 12:45 AM
بله همچین چیزی رو عینا در این ویدیو زیر میتونی مشاهده کنی اونم فقط یه پسر بچه ی !!!!!شما پرسیدی یک نت در حالیکه این پسر بچه تا 5 انگشت رو حتی همزمان 5 انگشت رو از رو صدا تشخیص میده و میگه چه نتیه و حتی به گفته ی مادرشون حتی 6 تا رو هم تا حدودی تشخیص میده(میتونید تو ویدیو بشنوید)به لینک زیر برو و ببین چه استعدادهایی تو ایران هستش: