PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خط اتصال

endvb6
Sunday 20 July 2008, 02:09 PM
آقا اولندش فرق خط اتحاد و اتصال چیه؟؟؟ بعدشم هر کدوم چجوری اجرا می شن؟ ممنون.

Mojtaba
Sunday 20 July 2008, 02:53 PM
فکر نکنم تو ویلن خط اتحاد داشته باشیم اگر هم داشته باشیم من تا الان نشنیدم

tarane
Sunday 20 July 2008, 03:24 PM
خط اتحاد:
خطی است کمانی شکل که بالای دو یا چند نت همنام(همصدا) قرار می گیرد و باعث میشود تا ارزش زمانی آنها به هم افزوده می شود.به طور كلي وقتي كه بخواهيم يك نت اجرا شده مدت زمان بيشتري كشش داشته باشد( اجراي آن نت طولاني تر شود )دو راه در پيش رو داريم . راه اولاين است كه از خط اتحاداستفاده كنيم و راه ديگر آنست كه از نقطه استفاده كنيم .
خط اتحاد میتواند بر روی یک یا چند زوج از نتها قرار بگیرد.

خط اتصال:
خطی است کمانی شکل که بالای دو یا چند نت غیر همنام(غیرهمصدا) قرار می گیرد و باعث میشود که این گروه نت به هم پیوسته وبدون مکث اجرا شود.
این نت ها اگر برای آواز نوشته شده باشند، سراینده باید آنها را با یک نفس و اگر برای ویولن باشند، نوازنده باید آنها را بدون تغیر جهت آرشه و بدون توقف اجرا کند و اگر براي تار باشند، نوازنده آن را با تك ريز اجرا ميكند(مگر آنكه در ابتداي آن شيوه ي متفاوت اجرا مشخص شده باشد).
نوازندگان سازهای دیگر نیز هر کدام روشی برای اجرای نت های بهم پیوسته دارند(که به این وسیله جمله یا نیم جمله موسیقی مشخص میشود).

endvb6
Sunday 20 July 2008, 06:23 PM
می دونم تعریفاشو می دونم. توی کتاب هنرستان خیلی از این خط ها هست.مثلا یه نت نقطه دار رو به یه دولا چنگ وصل کرده. این دقیقا چه جوری اجرا می شه؟

Hmd_N
Sunday 20 July 2008, 06:43 PM
فکر نکنم تو ویلن خط اتحاد داشته باشیم اگر هم داشته باشیم من تا الان نشنیدم

مجتبی جون فکر کنم یادت رفته باشه جیگر ! برای نمونه توی کتاب 1 هنرستان از درسهای 57 تا 60 چند نمونه خط اتحاد داریم !

Hmd_N
Sunday 20 July 2008, 06:48 PM
می دونم تعریفاشو می دونم. توی کتاب هنرستان خیلی از این خط ها هست.مثلا یه نت نقطه دار رو به یه دولا چنگ وصل کرده. این دقیقا چه جوری اجرا می شه؟

عزیز، خانم ترانه خیلی قشنگ توضیح دادند که !

اونکه میگی یه نت نقطه دار رو به یک دولاچنگ وصل کرده، شما به دولاچنگه کار نداشته باش عزیز، اون نتی که نقطه کنارشه رو ( مثلا یه نت سیاه که یه نقطه کنارشه )، شما باید یک سیاه + یک چنگ رو اجرا کنی. یعنی نصف ارزش نت به اون نت اضافه میشه. حالا هر نتی که بود اگه نقطه پیشش بود نصف ارزش نت رو بهش اضافه کن. به نت دومی ما کاری نداریم که چی هست. شما نتی که نقطه کنارشه رو نصف ارزشش رو بهش اضافه کن و اجرا کن.

AliB
Monday 21 July 2008, 01:51 PM
سلام
چون دوستان عزیز به خوبی و بهتر از آنچه من می توانستم تاپیک رو اداره کردند من ضرورتی در ورود به بحث ندیدم .
فقط نکته ای در سوال دوم شماست که شاید کمی نیاز به توضیح داشته باشد.
در مطالب بالا شما با تعریف و مفهوم خط اتحاد و خط اتصال آشنا شدید و معلوم گشت که این علامت نگارشی در موسیقی ، مربوط به بعد زمانبندی یک قطعه ی موسیقی می شود.
بنابر این گاهی لازم است که چند نت پشت سر هم با کشش های یکسان و یا غیر یکسان و با اسامی (صداهای) یکسان و یا غیر یکسان به صورتی پیوسته و با شدتی برابر اجرا شوند که در این زمان برای نگارش این حالت از برقراری این خط منحنی بین این نتها استفاده می کنیم.
در هر ساز تکنیک اجرای اینگونه نت ها مربوط به امکانات اجرایی و سازوکار اجرایی آن ساز می شود .
در ساز تار و سه تار که ساز های مضرابی هستند همانطور که باز اشاره شد بسته به متر ( و سرعت اجرای قطعه) و زمانی که در اختیار دارید برای اجرا و همچنین فرم مطلوبی که باید اجرای نت داشته باشد از نظر آهنگساز و یا اصالت اجرایی آن قطعه ، شما اینگونه حالات را به صورت ریز زدن و یا تک مضراب بر روی نت اول و ادامه دادن تنین ساز بدون مضراب بر روی نت های بعد اجرا می کنید .
شما در باره ی نتی با کشش زمانی به صورت نقطه دار که مثلا به نت بعدی متحد و یا متصل می شود اشاره کردید سرور ارجمندم Hmd_N توضیح بسیار خوبی دادند در مورد مفهوم نقطه که با درنظر گرفتن این مفهوم (که حتما خودتان هم آن را می دانستید) شما کشش نت بعد هم که با خط منحنی به این نت نقطه دار وصل شده با او جمع کنید .
مثال اگر یک نت چنگ نقطه دار دارید و یک نت دولاچنگ که مثلا غیر همنام هستند و با خط اتصال به هم وصل شده اند. در اینجا با در نظر گرفتن مواردی که در بالا توضیح دادم شما یا با ریز زدن بر روی نت چنگ نقطه دار و ادامه ی ریز بر روی دولا چنگ (مثلا سه مضراب بر روی نت چنگ نقطه دار و یک مضراب بر روی نت دولاچنگ) اینگونه تفکیک کردن مضراب ها برای اول کار است و زمانی که ریز شما از قدرت و سرعت کافی برخوردار باشد و کنترل لازم را بر روی آن یافتید بدون فکر کردن به این مسایل به زمانبندی و فرم و حالت مطلوب فکر کرده و اقدام به اجرای نت می کنید که معلوم نیست چند عدد مضراب می زنید در ریز و بر روی نت بعد اما صدای شنیده شده همان حالت صحیح خواهد بود . پس ضمن دقت در جزییات از همین ابتدا از راه گوش فرم صحیح اجرای قطعه و نت را درک کنید و سعی در حرکت به آن سمت داشته باشید.
پس حالت اول اجرای با ریز است که اهم مضراب ها بر روی نت اول و یک یا دو مضراب بر روی نت بعد(در فرم نمونه ی بالا ) که همه ی این داستان باید بر مبنای ضرب صحیح و از ریتم نیافتادن قطعه باشد و حالت بعد زدن ریز بر روی نت اول و ادامه دادن تنین سیم بر روی نت بعد است و حالت سوم زدن یک مضراب بر روب نت اول و ادامه دادن تنین بر روی نت دوم می باشد .
اگر نت ها همنام باشند یعنی خط اتحاد باشد بسته به فرم مورد نظر(گاها در اجرای خط اتحاد و یا خط اتصال نت نویس علامت T را بر روی نت اول قرار می دهد که یعنی ریز بزنید) می توانید مثلا دو نت سیاه که خط اتحاد دارند را یک نت سفید درنظر گرفته و با ریز زدن آن را اجرا کنید.
پس به فرم ها دقت کنید در موسیقی ایرانی فرم ها استاندارد هستند و پس از آموختن حالات مختلف به راحتی بادیدن نت می توانید به نحو صحیح آن ها را اجرا کنید.
امیدوارم این توضیحات مفید فایده بوده باشد.

somayeh_y
Monday 16 November 2015, 01:30 PM
من یه سوال دارم که شاید خیلی پیش پا افتاده و سطحی باشه. ولی خب ابهامی که برطرف نشده برام.

در مورد اجرای خط اتصال وقتی نت کوچکتر از سیاه به نت دیگه وصل میشه. نت دوم مضراب نمیخوره و بهش اشاره میکنیم. (انگشت رو پشت پرده اون نت میذاریم ولی مضراب نمی زنیم)
در حالت زیر صدای خفیفی از نت دوم یعنی "سی" می شنویم
You can see links before reply

خب حالا اگه اون نت دوم سل باشه. تکلیف چیه؟ مثل تصویر زیر که سل دست باز روی سیم دوم هست. اینجا که اشاره نمیشه بهش کرد. پس صدای سل اصلا شنیده نمیشه. و فقط ارزش زمانی اش رو به لا میده.درسته یا نه؟ من پرسیدم گفتند در این حالت هم صدای خفیفی از سل شنیده میشه ولی متوجه نمیشم چه جوری :46:

Green_moment
Monday 16 November 2015, 03:11 PM
من یه سوال دارم که شاید خیلی پیش پا افتاده و سطحی باشه. ولی خب ابهامی که برطرف نشده برام.

در مورد اجرای خط اتصال وقتی نت کوچکتر از سیاه به نت دیگه وصل میشه. نت دوم مضراب نمیخوره و بهش اشاره میکنیم. (انگشت رو پشت پرده اون نت میذاریم ولی مضراب نمی زنیم)

خب حالا اگه اون نت دوم سل باشه. تکلیف چیه؟ مثل تصویر زیر که سل دست باز روی سیم دوم هست. اینجا که اشاره نمیشه بهش کرد. پس صدای سل اصلا شنیده نمیشه. و فقط ارزش زمانی اش رو به لا میده.درسته یا نه؟ من پرسیدم گفتند در این حالت هم صدای خفیفی از سل شنیده میشه ولی متوجه نمیشم چه جوری :46:

خط اتصال یا لگاتو به به این معناست که نتهای واقع در چنین خطی باید به صورت پیوسته و بدون وقفه اجرا بشن...

اینکه چنین تکنیکی چطور در ساز شما باید پیاده بشه رو بنده بی اطلاعم اما قطعا ربطی به اینکه صدای خفیفی از سل شنیده بشه یا نه نداره , اینچیزی که بهتون گفتن مربوط به مبحث دینامیکیه و ربطی به خط اتصال نداره..

virtuoso
Monday 16 November 2015, 07:19 PM

سلام. البته ساز بنده سه تار نیست و جسارت می کنم خدمت اساتید سه تار ... اما چیزی که میدونم رو عرض می کنم.
در تصویر اول همونطور که خودتون توضیح دادید مثلا اگه سی رو با انگشت اشاره گرفته باشین و دو رو با انگشت وسط اون قسمت خط اتصال رو اینجوری اجرا می کنید که یه مضراب می زنین و صدای دو شنیده میشه... بلافاصله انگشت وسط رو بر میدارین و چون با انگشت اشاره پرده سی رو گرفتین صدای سی بصورت خفیف شنیده میشه ... (در واقع یه دونه مضراب می زنین و دوتا نت رو اجرا می کنین منتها چون برای نت دوم مضراب نزدین طبیعتا صداش خفیف تر میاد اما حالت لگاتو بوجود میاد)

در تصویر دوم هم برای اجرای دو نت دارای خط اتصال باز هم همینجوری عمل می کنین ... با انگشت اشاره پرده ی لا رو می گیرین ... یه دونه مضراب می زنین بعد از شنیدن صدای لا بلافاصله انگشتتونو بر میدارین. بنابراین صدای سیم دست باز (سل) بصورت خفیف تر شنیده میشه.

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم ... باز هم از اساتید و دوستان گل سه تار نواز عذرخواهی می کنم که مهمان ناخوانده شدم

Green_moment
Monday 16 November 2015, 11:29 PM
سلام. البته ساز بنده سه تار نیست و جسارت می کنم خدمت اساتید سه تار ... اما چیزی که میدونم رو عرض می کنم.
در تصویر اول همونطور که خودتون توضیح دادید مثلا اگه سی رو با انگشت اشاره گرفته باشین و دو رو با انگشت وسط اون قسمت خط اتصال رو اینجوری اجرا می کنید که یه مضراب می زنین و صدای دو شنیده میشه... بلافاصله انگشت وسط رو بر میدارین و چون با انگشت اشاره پرده سی رو گرفتین صدای سی بصورت خفیف شنیده میشه ... (در واقع یه دونه مضراب می زنین و دوتا نت رو اجرا می کنین منتها چون برای نت دوم مضراب نزدین طبیعتا صداش خفیف تر میاد اما حالت لگاتو بوجود میاد)

در تصویر دوم هم برای اجرای دو نت دارای خط اتصال باز هم همینجوری عمل می کنین ... با انگشت اشاره پرده ی لا رو می گیرین ... یه دونه مضراب می زنین بعد از شنیدن صدای لا بلافاصله انگشتتونو بر میدارین. بنابراین صدای سیم دست باز (سل) بصورت خفیف تر شنیده میشه.

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم ... باز هم از اساتید و دوستان گل سه تار نواز عذرخواهی می کنم که مهمان ناخوانده شدم

ممنون از توضیحاتتون

با عرض شرمندگی توضیحات من به علت عدم آشنایی با تکنیک های نوازندگی سه تار اشتباه بوده..

somayeh_y
Tuesday 17 November 2015, 06:56 PM
سلام. .........

از هر دو بزرگوار متشکرم.
با تمرکز روی قسمتی از توضیحات بالا که بولد کرده ام. اشکالم رفع شد. این واژه "بلافاصله" رو من ازش غفلت کرده بودم :( حالا دیگه صدای خفیف سل شنیده میشه :)
البته هدف اصلی من از مطرح کردن این پرسش پیدا کردن علت منطقی بود.
برداشت من این بود که اشاره به نت بعدی باعث ایجاد صدای خفیف میشه. و اشاره رو گذاشتن انگشت می دونستم. پس منطقا وقتی انگشت رو نذاریم دیگه صدایی هم نباید بشنویم.
ولی حالا با توجه به صحبت دوستان متوجه شدم برداشتن انگشت هم همون حالت رو ایجاد میکنه. وقتی انگشت رو بلافاصله از نت "لا" بر میدارم سیم هنوز ارتعاش داره. و همون ارتعاش در حالت دست باز ایجاد صدای خفیف سل رو میکنه.

از رفع این علامت سوال در ذهنم بسی مشعوف گشتم
ممنون :)

virtuoso
Wednesday 18 November 2015, 07:59 PM
از هر دو بزرگوار متشکرم.
با تمرکز روی قسمتی از توضیحات بالا که بولد کرده ام. اشکالم رفع شد. این واژه "بلافاصله" رو من ازش غفلت کرده بودم :( حالا دیگه صدای خفیف سل شنیده میشه :)
البته هدف اصلی من از مطرح کردن این پرسش پیدا کردن علت منطقی بود.
برداشت من این بود که اشاره به نت بعدی باعث ایجاد صدای خفیف میشه. و اشاره رو گذاشتن انگشت می دونستم. پس منطقا وقتی انگشت رو نذاریم دیگه صدایی هم نباید بشنویم.
ولی حالا با توجه به صحبت دوستان متوجه شدم برداشتن انگشت هم همون حالت رو ایجاد میکنه. وقتی انگشت رو بلافاصله از نت "لا" بر میدارم سیم هنوز ارتعاش داره. و همون ارتعاش در حالت دست باز ایجاد صدای خفیف سل رو میکنه.

از رفع این علامت سوال در ذهنم بسی مشعوف گشتم
ممنون :)
خواهش می کنم.
بله دقیقا همینطوره که فرمودین.
هر مقداری از سیم که در حال ارتعاش باشه صدای خاصی رو ایجاد می کنه ... مثلا شما روی سیم سل یه مضراب نسبتا قوی بزنید بعد بلافاصله و بطور ناگهانی پرده نت دو رو بگیرید... می بینید که صدای خفیف نت دو شنیده میشه (در واقع شما دو نت سل و دو رو به من متصل کردین ... که توی نت نویسی با خط اتصال نشونش میدن) ... چون ارتعاش ضعیف میشه صدای نت هم خفیف شنیده میشه.
حالا یه نکته ی دیگه ... با انگشت اول نت لا رو بگیرین ... یه مضراب قوی بزنین و بلافاصله انگشتتون رو همونجوری که روی سیم هست تا پرده ی دو سۤر بدین و دقیقا سر نت دو نگهش دارین ... خیلی سریع اینکار رو انجام بدین. طبق چیزی که عرض کردم خواهید دید که صدای تمام نت های مابین لا و دو شنیده میشه ... یعنی لا- سی بمل- سی کرن- سی و دو (و بطور کلی تمام اصوات بین دو نت لا و دو شنیده میشه)
ما توی ساز ویلن به این تکنیک می گیم گلیساندو
در واقع شما از مرتعش بودن سیم استفاده می کنین و با یه مضراب چندتا نت رو بلافاصله و بصورت کاملا متصل اجرا می کنین. منتها فقط نت اول صداش قوی هست ... نت ها بعدی صداشون به تدریج خفیف میشه (چون ارتعاش سیم رفته رفته کمتر میشه)