PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظر خواهي : بهترین استاد آواز ایران

*nvidia*
Wednesday 23 July 2008, 04:31 PM
با سلام
در این تاپیک می خواهیم در مورد خوانندگان موسیقی ایرانی(سنتی)بحث کنیم و از بین اساتید مختلف آواز(اساتید:گلپا-شجریان-ایرج-بنان-قوامی-شهیدی-دوامی-خوانساری و.......) یک نفر را به عنوان برترین استاد آواز دوران معاصر موسیقی ایران انتخاب کنیم.
از تمامی دوستان خواهش می کنم که در این بحث شرکت کنند.

You can see links before reply

مرسی

tarooneh
Wednesday 23 July 2008, 06:32 PM
اول استاد شجریان و بعد شهرام ناظری

AliB
Wednesday 23 July 2008, 06:37 PM
سلام
پس هر کس نظر میده باید دلایل نظرش رو به صورت فنی و تخصصی بیان کنه تا ببینیم معیار چیه . در غیر اینصورت هر کس از یک خواننده ای خوشش میاد قضیه محدود میشه به آمارگیری و پرطرفدار تر بودن و نه لزوما بهتر بودن اون هم برای تمام دوران تاریخ آواز معاصر ایران(البته مطرح کننده ی عزیز فرمودن برای تمام دوارن موسیقی ایران که کار بیخ پیدا خواهد کرد)
*nvidia*
Wednesday 23 July 2008, 08:12 PM
سلام
پس هر کس نظر میده باید دلایل نظرش رو به صورت فنی و تخصصی بیان کنه تا ببینیم معیار چیه . در غیر اینصورت هر کس از یک خواننده ای خوشش میاد قضیه محدود میشه به آمارگیری و پرطرفدار تر بودن و نه لزوما بهتر بودن اون هم برای تمام دوران تاریخ آواز معاصر ایران(البته مطرح کننده ی عزیز فرمودن برای تمام دوارن موسیقی ایران که کار بیخ پیدا خواهد کرد)
البته منظور من از تمامی دوران از زمانی که آثار خوانندگان ضبط شده و الان موجود است می باشد.
اما در هر صورت اصلاح کردم.

*nvidia*
Thursday 24 July 2008, 09:23 AM
به نظر من بهترین استاد آواز ایران استاد اکبر گلپایگانی( گلپا ) هست که واقعا در موسیقی ایرانی صدای بی نظیری داره و آواز هایش با تحریر های بسیار طولانی و دلنشین عجین شده است.

arian
Thursday 24 July 2008, 12:08 PM
جناب حسين خان عزيز سلام
صداي مخملين و بي نظير بنان را بسيار دوست دارم . هميشه برام تنها صدايي بوده كه شب ، روز ، خوشحال ، غمگين ميتونستم براحتي گوش كنم و اذيت نشم .

Hmd_N
Saturday 26 July 2008, 12:17 AM
شرمنده حسین جان

من نگرفتم منظورتونو دقیق، منظورتون بهترین خوندن آواز هست یا تصنیف یا در کل ؟

ممنون

moomak
Saturday 26 July 2008, 09:34 AM
سلام
با احترام به همه اساتید بزرگ موسیقی ایران به خصوص اساتیدی چون اکبر گلپایگانی و بنان و.... که نام و یادشون همیشه در ذهن و قلب ایرانیان راستین پابرجا خواهد ماند
من با اجازتون به خاطر تکنیک بالا، صدای رسا و تعداد بالای گام صدای استاد محمد رضا شجریان ، به ایشون رای میدم
ارادتمند

*nvidia*
Saturday 26 July 2008, 09:47 AM
شرمنده حسین جان

من نگرفتم منظورتونو دقیق، منظورتون بهترین خوندن آواز هست یا تصنیف یا در کل ؟

ممنون

حمید خان
منظور من بهترین خواننده ی آواز هست.

Babak_mix
Saturday 26 July 2008, 11:30 AM
اول استاد شجریان و بعد شهرام ناظری

احسنت به اين نظر، كاملاً با نظر دوست عزيزم موافقم...

راستي يه پيشنهاد هم داشتم : براي راحتي كار يك نظر سنجي ترتيب بديد تا دوستان در يك راي گيري به استاد مورد نظرشون راي بدن.
در مورد مسائل فني كه من در حدي نيستم كه بخوام نظري بدم ولي با نظر moomak عزيز موافقم، استاد شجريان جزء نخبگان موسيقي ايران بشمار ميرند و اگه اشتباه نكنم جوايز و عناوين بزرگي رو به خودشون اختصاص دادن كه الان دقيقاً در خاطرم نيست، ولي در مورد دلنشين بودن صدا استاد شهرام ناظري چيز ديگه اي هستند لحن خاصي در صداي استاد ناظري نهفته است، و پدر بنده ام شديداً به ايشون علاقه داشتند و كليه كاست هاي استاد رو آرشيو كردند (از ابتداي كارشون)

ممنون از لطفتون Babak

*nvidia*
Saturday 26 July 2008, 11:46 AM
استاد غلامحسین بنان و استاد اسدا... ملک
اسدا... ملك در كتاب مردان موسيقي ص 395 چنين مي گويد:من مي ديدم كه استاد صبا و برومند چه سوالهايي از گلپا در باره گوشه هاي سخت و مهجور آواز ايراني مي كردند و تا وي صحيح نمي خواند سراغ گوشه و آواز ديگر نمي رفتند.گلپا صدايي شش دانگ دارد.خاتمه صداي او يك لرزش بسيار زيبا دارد.وي در رديف شناسي و مدلاسيون (مركب خواني) با كمال قدرت اجرا مي كرد.و چنين ادمه مي دهد :یادم هست در منزل یکی از دوستان بنان و گلپا شروع کردند به خواندن در مایه افشاری.من هم که ویولون را برده بودم مشغول جواب دادن به آنها بودم.قریب دو ساعت این دو نفر مرکب خوانی کردند.تمام گوشه های نوا خوانده شد.با مدلاسیون بسیار زیبایی گلپا به راست پنجگاه رفت و بنان هم ادامه آنرا خواند.من دیدم که این دو نفر احتیاجی به ساز من ندارند.اکبر می خواند و بنان به جای من جواب او را با گوشه ای دیگر می داد.ساز را زمین گذاشتم.در اینجا زنده یاد بنان رو به گلپا کرد و گفت:نمی دانستم تا این حد به گوشه های موسیقی مسلط هستی و به مرکب خوانی تا این اندازه وسیع و گسترده تسلط داری.
من در بين آثار استاد گلپا يك آواز تصويري دارم كه استاد گلپا با استادي هرچه تمامتر مركب خواني در دستگاههاي نوا و سه گاه و... را اجرا مي کند.در ابتداي آواز مصاحبه با اساتيد ترتيب داده شده .كه استاد گلپا مي گوید: استاد جليل شهناز از من خواست كه يك آواز تازه اجرا كنم و من هم با كمال ميل اجرا مي كنم(حالا مي توان به ارزش و اعتبار استاد گلپا در مركب خواني پي برد).استاد اسدا... ملك نيز مي گويد:آقاي گلپايگاني خداوند به شما حنجره اي اعطا فرموده كه نظيرش نيست خصوصا با آن تحريرهاي استادانه و اميدوارم كه جوانان گوش كنند و آواز استادانه را از شما بياموزند.در اين بزم خصوصي اساتيد ديگري چون تجويدي.حافظي.ترقي.لشكري.زند گاني و... حضور دارند تا آواي ملكوتي استاد گلپا را بشنوند.
استاد علی تجویدی:ایجاد سبک و شیوه ای نوین در اجرای آوازهای اصیل ایرانی همراه با صدایی رسا و تحریرهایی بدیع و استادانه در ردیف ها و گوشه های آن توسط شما (گلپا) از چنان جذابیت و دلنشینی برخوردار بود که لاجرم برگوش دلها نشسته و آواز ایرانی را که تا آن زمان عامه مردم کمتر بدان توجهی می کردند مورد توجه و اقبال عمومی قرار داد و... منبع:مجله موسیقی قرن 21 شماره 1 صفحه 50
استاد جلیل شهناز: آقای گلپایگانی از هنرمندانی است که دوستش دارم و علاوه براین که صدای کم نظیری دارد زحمت زیادی در راه اعتلای آواز ایران کشیده است و به طور خلاصه می توانم بگویم گلپا هنرمندی واقف،وارد مانند آقایان بنان،قوامی،تاج و ادیب صاحب سبک است.منبع:مجله موسیقی قرن 21 شماره 1 صفحه 51
استاد بیژن ترقی: صدای گلپا به واقع تحولی عظیم و چشم گیر در سبک خوانندگی کشور ایجاد کرد.در ایامی که همه اعم از پیر و جوان بیشتر به ترانه های رادیو دل بسته بودند وچنان توجهی به آواز نداشتند صدای گلپا با چنان استقبال وشور و حال روبرو شد که از هر خیابان و جلوی هر میدان و مغازه ای که رد می شدیم طنین صدای گلپا عابرین را از حرکت باز می داشت و... منبع:مجله موسیقی قرن 21 شماره 1 صفحه 54
استاد منصور نریمان:ساعت 6 عصر یکشنبه روزی درسال 1341 به بازار رفته بودم تا چیزی تهیه کنم که دیدم همه مغازه ها بسته اند.علت را پرسیدم گفتند مگر خبر نداری امشب گلپا می خواند.درست عین همین جمله را به کار بردند.دیدم همه از فقیر و غنی می دوند تا زودتر خودشان را به منزل برسانند تا صدای ایشان را از رادیو بشنوند.ایشان از همان اولین قدم به عنوان بهترین خواننده این مرز وبوم کارش را شروع کرد.چطور عرض کنم که به دیگران برنخورد همه خوب هستند ولی ایشان در آن زمان چنان خدمتی به احیای موسیقی ایران کردند که ما موزیسین ها مرتب تلاش می کنیم تا بتوانیم یک قدم ایشان را برداریم.از خصایص آقای گلپا تعلیم شاگردانی بود که مثل خود ایشان به تقلید اعتقادی نداشته اند. مثلا همین الان که دوست عزیزمان آقای ... (منظورش شجریان است) شاگردانی دارند.همه دارند یک جور می خوانند .وقتی شما رادیو را روشن می کنید و صدای شاگردان ایشان را می شنوید ابتدا گمان می کنید خود ایشان هستند تابعد به اشتباه خودتان پی می برید.اما هیچ یک از شاگردان آقای گلپایگانی نمی توانند حتی 60 درصد از ایشان تقلید کنند.یکی دیگر ازخصایص گلپا این است که با یک گوشه یک برنامه را اجرا می کند.ببینید گوشه بختیاری شش هفت خط بیشتر نیست و در عرض چند ثانیه تمام میشود.شوشتری هم همین طور.ولی وقتی ایشان شوشتری را در همین اندازه است می خواند نیم ساعت طول می کشد بدون اینکه مطلبی تکرار شود.و... منبع:مجله موسیقی قرن 21 شماره 1 صفحه 58
استاد پرویز یاحقی:گلپا خواننده ای برجسته و دارای سبک است و مانند آقایان بنان،قوامی و ادیب خوانساری یکی از بهترین خوانندگان آواز ایران است.ایشان یکی از بهترین صداها را دارد.حالت و وضعیت خاص صدای ایشان همیشه مورد علاقه مردم بوده است.ایشان بیشترین برنامه هایش را با همکاری من،استاد مرتضی محجوبی و استاد حبیب اله بدیعی انجام داده است.کارهای ایشان در برنامه گلها بسیار شاخص است.به خاطر صاحب سبک بودن این هنرمند بود که مردم بهترین لقب ها مانند سلطان آواز ایران،مرد حنجره طلایی و گل سرسبد آواز ایران را به او دادند.صدای گلپا مثل طلا بود و... منبع:مجله موسیقی قرن 21 شماره 1 صفحه 51
استاد فریدون حافظی: از خصایص گلپا این است که علاوه بر قشنگ خواندن یک آرتیست به تمام معناست.من با خیلی از خوانندگان دوست بودم و برنامه اجرا کردم.افرادی مانند بنان و قوامی که روحشان شاد باد.ولی گلپا یکی از ستارگان برجسته آواز ایران است.سبکی که گلپا آورد سبک نویی بود.من متاسفم که در اوج خوانندگی اش یک مرتبه زمین زده شد و... منبع:مجله موسیقی قرن 21 شماره 1 صفحه 56
استاد فرهنگ شریف:هرچند که اساتید گرانقدری مانند بنان،قوامی،ادیب خوانساری وجود داشتند و از صدای خوشی برخوردار بودند اما آقای گلپایگانی آمد و با صدای گرم و زیبایش طوفانی به پا کرد.از اولین روزهایی که ایشان کارش را آغاز کرد،ساز من آن صدای گرم را همراهی کرد.به جرئت می توان گفت گلپا اولین خواننده ای بود که با گلها شروع کرد و مدت هفده سال تمام بر آن تکیه زد.خواننده ای که مردم را با آواز آشتی داد و سبب رونق آن شد.صدای گلپا در وهله اول به دل می نشیند و بعد بر روح انسان اثر می گذارد و همواره در یاد شنونده باقی می ماند و برای همین است که مردم آوازهای او را زمزمه می کنند.حدود چهار دهه است که نسل های متفاوت این مملکت او را به خاطر سپرده اند.این ماندگاری نزد مردم یک کشور به عمری نزدیک پنجاه سال کار ساده ای نیست و... منبع:مجله موسیقی قرن 21 شماره 1 صفحه 60
استاد امین اله رشیدی: در مصاحبه با کتاب گشت و گذاری در موسیقی سنتی ایران - جلد دوم صفحه 331 ، از ایشان سوال شده آقای رشیدی در موسیقی سنتی ایران صدای کدام خواننده را بیشتر می پسندید؟ رشیدی:اکثرا قابل احترامند و دارای صدایی خوش و از ارزش والایی برخوردارند و در استادی و تسلطشان در اجرای دستگاه های موسیقی تردیدی نمی توان داشت.اما از میان همه این عزیزان و استادان از اولین ها تا این اواخر آوایی که به دلم نشست از آقای گلپایگانی بود. و بعد می گوید:
شاهد آن نیست که موئی و میانی دارد بنــده طـلــعـت آن بـاش که آنـی دارد
استاد منوچهر جهانبگلو:اصولا در آن سالها اکبر گلپایگانی با درخشش فوق العاده چنان تمام نظرها را به سوی خود جلب کرده بود که با وجود او تصور این که کس دیگری بتواند مطرح شود تصوری محال به نظر می رسید.اهل موسیقی گمان می کردند که لااقل تا 50 سال دیگر هیچ خواننده ای مجال اظهار وجود نخواهد یافت.منبع:کتاب مرغ شباهنگ صفحه 43
در مورد استاد گلپا اساتید دیگری نیز اظهار نظر کرده اند که در پستهای بعدی به آنها اشاره خواهم کرد.در ضمن خود آقای شجریان هم در چندین و چند جا استاد گلپا را از برترین خوانندگان تاریخ موسیقی ایران دانسته و گفته صدای زیبا و دلنشین و استادانه گلپا مرا به سوی موسیقی کشاند.

منبع:وبلاگ آوای گلپا

Hmd_N
Tuesday 29 July 2008, 12:47 AM
با احترام به همه ی اساتید

از نظر تکنیک خوندن استاد شجریان به نظره من بهترین هستند. ولی نباید از صدای بسیار خوب و تکنیک خوب استاد گلپا و همچنین استاد ناظری به سادگی گذشت.

mahmood-salehi
Wednesday 13 August 2008, 03:33 PM
سلام

دوست عزیزم nvidia فرمودند :

از بین اساتید مختلف آواز(اساتید:گلپا-شجریان-ایرج-بنان-قوامی-شهیدی-دوامی-خوانساری و.......) یک نفر را به عنوان برترین استاد آواز دوران معاصر موسیقی ایران انتخاب کنیم.

البته بهتر بود که سوال به نحوی دیگر بیان میشد. چون فکر نمیکنم که حداقل من یکی به آن درجه رسیده باشم که بخواهم یکی از این اساتید را به عنوان بهترین خواننده انتخاب کنم و دیگران را به حساب نیاورم.

در ضمن به نظرم مقایسه ی این عزیزان اصلا مقایسه ی درستی نیست زیرا :

تمام این بزرگواران هنرشان را به بهترین شکل ممکن عرضه داشتند و به نحوی در موسیقی آوازی ایران تاثیر گذار بوده اند.
در ضمن هر کدامشان سبک و سیاق خاص خودشان را داشتند .
مثلا: تاج اصفهانی دارای صدای کم نظیر، پر حجم و قدرتمندی بود و همه او را به حماسه ای که در صدایش بود میشناسند و در انتخاب شعر بسیار توانا بود.
استاد ایرج ، دارای تحریر های عمیق و چکشی بود که شنیدن آن نه تنها برای مردم عادی ( بنده و امثال بنده ) حیرت آور میباشد ، بلکه برای اساتید اون دوره هم جالب توجه بود.
استاد گلپا دارای صدایی مخملی و شفاف بودند و علاوه بر آن صدای رسایی هم داشتند.
استاد شجریان اما تحریر های نرم تری دارند اما این تحریرها را بیشتر از سایرین در خدمت آواز قرار میدهند و بسیار پر تکنیک می خوانند.
استاد بنان صدایی لطیف و محزون و پر تکنیک داشتند که شنیدن صدای ایشان در جان هر شنونده ای اثر میگذارد.
و همینطور اساتید دیگر ...

با این وصف ، فکر میکنم که من فقط میتوانم سلیقه ی شخصی خویش را بیان نمایم. وانتخاب من نه به معنای مقایسه این اساتید ، بلکه سلیقه ی شخصی من است. و هر نتیجه ای هم که در پایان به دست بیاید ، نشانگر بهتر بودن یکی از این اساتید نسبت به دیگری نمیباشد.

من به شخصه صدای بیشتر آواز خوانان گذشته را دوست دارم ولی صدای برخی از آنان را بیشتر از دیگران. از قبیل :

استاد تاج اصفهانی ، استاد شجریان ، استاد ایرج ، استاد گلپا و استاد بنان.