PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گفتگوی اختصاصی با استاد اکبر گلپایگانی

*nvidia*
Friday 25 July 2008, 10:22 PM
استاد گلپایگانی:کوه اتشفشان را نمیتوانند خاموش کنند
استاد بزرگ اواز ایران اکبر گلپایگانی در فروردین ماه امسال موفق به دریافت جایزه بزرگ انساندوستی فرانسه شد و افتخار دیگری را برای ایران و مردم هنردوست ایران ارمغان اورد.به این بهانه چند روز پیش با استاد عزیزمان به گفتگو نشستیم تا خود ایشان در این باره و مسائل دیگر توضیحاتی را ارائه نمایند تا بتوانیم نهایت استفاده را از صحبتهای این بزرگمرد اواز ایران ببریم.این شما و این هم صحبتهای شیرین هنرمند تکرار ناپذیر موسیقی ایران اکبر گلپا:
1-ضمن تبریک به مناسبت دریافت این جایزه بزرگ و ارزشمند اگر ممکنه توضیحاتی را درباره چگونگی دریافت این جایزه بفرمایید؟
استاد گلپا:این جایزه از طرف کشور فرانسه و توسط رئیس کمسیون بشریت جهان جناب اقای ژان پولستو به بنده اهدا گردید.این کمسیون در کار انساندوستی و شعر و ادبیات و نقاشی و موزیک و صدا تحقیق و فعالیت میکند.این کمسیون 4 سال روی صدای بنده بررسی کردند و صدای مرا به عنوان شفاف ترین و پر تحریرترین صدا انتخاب کردند و از نظر تنفسی هم بین 46 تا 60 ثانیه تشخیص دادند که تحریرهای مختلف در ان کار شده است.یک چیز دیگری که در این بررسی اعلام کردند این بود که شور و حال و یک نوع سوزی را که در صدای من است قبل از من فقط در صدای ام کلثوم بوده است.

You can see links before reply

۲-استاد با اینکه شما مدت نزدیک به 25 سال را در سکوت سپری کردید و در این مدت خوانندگان و هنرمندان زیادی هم در ایران فعالیت میکردند و اثارشان هم به طرق مختلف پخش میشد ولی همیشه این شما بودید که مورد توجه بزرگترین دانشگاههای دنیا (مثل دانشگاه کلمبیا) و همچنین نهاد های بین المللی و هنری دنیا بوده اید و دکترا و جوایز بسیار ارزشمندی را هم از این نهادها و دانشگاهها دریافت کرده اید دلیل این کار را در چه میدانید؟
استاد گلپا:اتفاقا من وقتی در فرانسه بودم یک خبرنگار فرانسوی همین سوال را از من پرسید که من عین جوابی را که به ایشان دادم به شما هم میگویم:یک شمع را وقتی میزاری که حتما بارها هم دیده اید در تولدها و ...وقتی فوتش میکنی زود خاموش میشه ولی ایا کوه اتشفشان را بزرگترین بادها میتونه خاموش کنه؟عده ای خواستند این کار را بکنند و کاری کنند من فراموش بشم ولی این با حساب بوده چون میدانید اگر قرار بود پای من به میدان بیاد اینها باید مثل قبل در همان 53 دقیقه رادیو بخوانند.گلهای جاویدان فقط 4 خواننده داشت:ادیب خوانساری-بنان-فاخته ای-اکبر گلپایگانی.در گلهای رنگارنگ هم اینها نبودند ولی وقتی گلها حالت سیاسی پیدا کرد و ان دارو دسته ها پیدا شدند اینها هم اومدند.دانشگاهها و نهادهای بین المللی با حساب و کتاب این جایزه ها را میدهند و الکی نیست.من یک شعر خوندم که به زودی وارد بازار میشه که میگه:غم مخور خورشید اگه رفته زیر ابر سیاه-غم مخور چندی اگه تیره شده چهره ماه-بازم افتابی میشه-پر ابرا میریزه-اسمون ابی میشه-شبا مهتابی میشه و باز هم افتابی میشه....کوهه اتشفشانو نمیتونن خاموش کنند مگر اینکه بروند همون شمع را خاموش کنند!
3-استاد درباره ردیف هم خیلیها صحبتهای زیادی را مطرح میکنند نظر شما به عنوان خواننده بزرگ موسیقی اوازی ایران در این مورد چیست؟
استاد گلپا:من به اتفاق برادرم حسن گلپایگانی چیزی حدود 890 گوشه را جمع اوری کرده ایم و روی سی دی اورده ایم.اگر انهایی که ادعای ردیف دانی و ...دارند بیایند بنشینند و ما هم بنشینیم و درباره ردیفها صحبت کنیم و اگر چیزهایی را که ما بلدیم انها بلد بودند ما اصلا اواز را کنار میگذاریم.برای نمونه من یک گوشه را نام میبرم سه گوشه دناصری.برید و از اینها بپرسید اگر بلد بودند.چون اگر بلد بودند حتما تا به حال به ان اشاره کرده بودند.ما دو برابر ردیفهایی را که موسی خان معروفی و ...خوانده و نوشته اند جمع اوری کرده ایم که انشالله به زودی وارد بازار میشه و خیلی چیزها را ثابت میکنه.
4-از اجراهای جدیدی که اماده پخش یا ضبط دارید کمی توضیح بدهید؟
استاد گلپا:شما اگر ردیفها را کامل بشناسین من تنه یک درخت را اسمش را گذاشتم راست پنجگاه و شما میتوانید از این راست پنجگاه به تمام دستگاهها و گوشه های ایرانی بروید و دوباره برگردید به همان تنه درخت که همان راست پنجگاه میباشد.2 ترانه هم جدید اجرا کرده ام که هم اکنون کارهای نهائیشو داریم انجام میدیم که انشالله در اینده ای نزدیک وارد بازار خواهد شد.
5-ایا کارهای جدیدتان از داخل ایران منتشر خواهد شد؟
استاد گلپا:خیر-کارهای جدید من از شرکت وژین فرانسه در ایران و تمام دنیا پخش خواهد شد.
6-ایا امکان اینکه در ایران کنسرت بدهید وجود دارد؟
استاد گلپا:با این شرایط نه-ما مدتهاست که میخواهیم کنسرت بگذاریم.یکبار برای زلزله بم خواستیم کنسرت بدهیم که عده ای کارشکنی کردند چون میدانند اگر ما کنسرت بدهیم نان و ابشون قطع میشه!-یکبار هم قرار بود با هنرمند عزیز و گرامی اقای کیوان ساکت کنسرتی را در تخت جمشید بگذاریم و پولشو بدهیم به دانشجویان عزیز که از عهده مخارج دانشگاه بر نمیایند که دوباره این عده کارشکنی کردند و نگذاشتند.
You can see links before reply
7-اکثر بزرگان موسیقی دنیا از شما به نیکی یاد کرده اند و یاد میکنند مثل ام کلثوم و خولیو و زکی مورن و شارل از ناوور و حاج بابا حسین اف و علی بابا محمد اف( 2 بزرگ موسیقی اذربایجان).ابراهیم تاتلیسس خواننده بزرگ ترکیه و یکی از بهترینهای دنیا همیشه از شما به نیکی یاد میکند اشنایی شما با ایشان از کجا شروع شده است؟
استاد گلپا:فکر کنم حدود 20 سال پیش بود که من در ترکیه بودم و در یک مهمانی شرکت داشتم که هنرمندان بزرگ کشور ترکیه در ان حضور داشتند که اقای ابراهیم تاتلیسس همه که ان موقع لاغر و جوون بود و خوش صدا و یک شالگردن هم به گردنش بود که اومد پهلوی من و ابراز ادب کرد و گفت که نوارهای منو زیاد گوش میده و ما از انجا با هم اشنا شدیم و انشالله ایشان را به زودی در مسکو ملاقات خواهم کرد که از چندین خواننده بزرگ دعوت شده است.و همچنین قرار است در اینده ای نزدیک یک برنامه مشترک با ایشان داشته باشم.

8-استاد در این کنسرتهایی که این اواخر انجام دادید ما صدای شما را همچنان جذاب و پرقدرت و دلنشین دیدیم شما راز این پایداری را در چه میدانید؟
استاد گلپا:در ورزش-من هر روز 6 صبح به کوه میروم.در ضمن باید رژیم غذایی مناسبی هم داشت.
عکس:مهرداد ملک
منبع:وبلاگ گلپا

bardyaa
Saturday 26 July 2008, 12:39 AM
ا
3-استاد درباره ردیف هم خیلیها صحبتهای زیادی را مطرح میکنند نظر شما به عنوان خواننده بزرگ موسیقی اوازی ایران در این مورد چیست؟
استاد گلپا:من به اتفاق برادرم حسن گلپایگانی چیزی حدود 890 گوشه را جمع اوری کرده ایم و روی سی دی اورده ایم.اگر انهایی که ادعای ردیف دانی و ...دارند بیایند بنشینند و ما هم بنشینیم و درباره ردیفها صحبت کنیم و اگر چیزهایی را که ما بلدیم انها بلد بودند ما اصلا اواز را کنار میگذاریم.برای نمونه من یک گوشه را نام میبرم سه گوشه دناصری.برید و از اینها بپرسید اگر بلد بودند.چون اگر بلد بودند حتما تا به حال به ان اشاره کرده بودند.ما دو برابر ردیفهایی را که موسی خان معروفی و ...خوانده و نوشته اند جمع اوری کرده ایم که انشالله به زودی وارد بازار میشه و خیلی چیزها را ثابت میکنه.
4-از اجراهای جدیدی که اماده پخش یا ضبط دارید کمی توضیح بدهید؟
استاد گلپا:شما اگر ردیفها را کامل بشناسین من تنه یک درخت را اسمش را گذاشتم راست پنجگاه و شما میتوانید از این راست پنجگاه به تمام دستگاهها و گوشه های ایرانی بروید و دوباره برگردید به همان تنه درخت که همان راست پنجگاه میباشد.2 ترانه هم جدید اجرا کرده ام که هم اکنون کارهای نهائیشو داریم انجام میدیم که انشالله در اینده ای نزدیک وارد بازار خواهد شد.

ببخشیدا، ولی من نفهمیدم که ینی چی که «برای نمونه من یک گوشه را نام میبرم سه گوشه دناصری». ینی کسی «دناصری» [دناسری؟] رو نمی‌دونه چی‌ه، یا یه چیزی هست مثل اون مجموعه‌ای که به‌ش می‌گیم «چهار گوشه» (تو شور) و یه ربطی به دناصری [دناسری؟] داره و ملت بلدش نیستن، یا سه تا روایت از دناصری [دناسری؟] می‌دونن که هیچ مدعی‌ای نمی‌دونه؟

اصولاً، کسی خبری از این «ردیف» داره؟ تو ایران کدوم ناشر کارای ایشون رو منتشر می‌کنه؟

*nvidia*
Saturday 26 July 2008, 10:27 AM
[/right]

ببخشیدا، ولی من نفهمیدم که ینی چی که «برای نمونه من یک گوشه را نام میبرم سه گوشه دناصری». ینی کسی «دناصری» [دناسری؟] رو نمی‌دونه چی‌ه، یا یه چیزی هست مثل اون مجموعه‌ای که به‌ش می‌گیم «چهار گوشه» (تو شور) و یه ربطی به دناصری [دناسری؟] داره و ملت بلدش نیستن، یا سه تا روایت از دناصری [دناسری؟] می‌دونن که هیچ مدعی‌ای نمی‌دونه؟

اصولاً، کسی خبری از این «ردیف» داره؟ تو ایران کدوم ناشر کارای ایشون رو منتشر می‌کنه؟

سلام دوست عزیز من اطلاعات زیادی در مورد آواز ندارم.اما اینکه آیا این گوشه((سه گوشه دناصری))
به گوشه ی دناصری که در دستگاه همایون هست ربطی داره یا نه خودم هم خوشحال میشم که بدونم.
در مورد خبر داشتن از این ردیف فکر نکنم کسی از این ردیف خبر داشته باشه وگرنه استاد این حرف رو نمی زد.
در مورد ناشر هم همانطور که استاد در این مصاحبه اعلام کرده اند کار های ایشان توسط شرکت وژین فرانسه در ایران و تمام دنیا پخش خواهد شد.