PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اجراي رديف چپ كوك استاد صبا در ويولن نوازندگان نت آهنگ

arian
Saturday 26 July 2008, 12:37 PM
با عرض سلام خدمت دوستان قبلا بحثي پيرامون رديف در ويولن مطرح شده بود كه بيشتر به مباحث نظري رديف مي پرداخت و متاسفانه كامل نشد . در اين تاپيك ميخواهيم اجراي رديف ويولن را داشته باشيم البته چنانچه هر يك از دوستان ساير سازها افتخار بدهند و اين بخش را سرافراز كنند باعث غنا بخشيدن به كار خواهند شد. لكن جهت جلوگيري از تشتت ، مبناي پيش رفت در اوازها و گوشه ها و دستگاه ها رديف صبا خواهد بود . در پايان يك آواز و يا دستگاه چنانچه دوستان تمايل داشتند و لازم دانستند جهت پربار كردن مطالب ميتوانند گوشه هايي كه در رديف مرحوم صبا ذكري از آن به ميان نيامده است را نيز با ذكر مرجع ( جهت آشنايي ساير دوستانشان ) اجرا كنند . ذكر مرجع الزاما نبايد چاپ شده باشد و چنانچه سينه به سينه نيز بوده است موجب سپاس ماست. بر طبق رديف اول ويولن استاد صبا ابتدا آواز دشتي است كه در آن قسمت نيز چهار مضراب دشتي بخش اول است .لذا ما نيز ابتدا به اين چهار مضراب ميپردازيم و پس از جمع آوري كليه ي اجراها ، به بخش بعدي يعني آواز خواهيم رفت و به همين منوال تا انتها ادامه خواهيم داد . دوستان اگر دقت لازم در تذكرات فوق را بفرمايند موضوع مورد بحث بسيار نتيجه دار خواهد بود .دوستان از قرار دادن كارهاي بزرگان موسيقي در اين تاپيك اكيدا خودداري فرمايند و صرفا اجراهاي خود را محبت بفرمايند.
در ابتدا به ذكري از مشخصات آواز دشتي اكتفا و كار خود را شروع خواهيم كرد.سايردوستان محبت فرموده و اطلاعات جامعتري ( از قبيل تونيك و گام ونت شاهد و فرود و.....)در خصوص اين آواز و كوك هاي مورد علاقه ي خود در اجراي اين آواز را نيز در پست ها خواهند فرمود.
آواز دشتي از متعلقات دستگاه شور محسوب ميشود . كوك ويولن به پيشنهاد مرحوم صبا "مي لا مي لا "بوده است . مرحوم صبا بسيار به اين آواز دلبستگي داشته و بسيار قطعات زيبايي را در آن پرورش داده و خلق نموده است . مهمترين ويژگي اين آواز شايد حزن ذاتي آن و همچنين سختي اجراي آن است كه علاوه بر مهارت هاي طبيعي اجرا نياز بسياري به حس موسيقي و درد دروني است ( مرد را دردي اگر باشد خوش است)

arian
Saturday 26 July 2008, 01:06 PM
با اجازه ي سايردوستان از كوچكترين نوازنده ي سايت (كيارش) شروع ميكنم:
چهار مضراب دشتي
You can see links before reply

E_h_s_a_n
Saturday 26 July 2008, 02:34 PM
سلام جناب آرین
پیشنهاد خیلی خوبیه. وقعا عالی میشه اگه ادامه پیدا کنه
البته خود من به دلیل یه سری مشکلات یه چند ماهی هست که دست به ساز نزدم و شاید نتونم چیزی آپ نکنم ولی با کمال میل نواخته های بقیه ی دوستان رو دانلود میکنم و گوش میدم.
در مورد اجرای کیارش هم باید بگم فوق العاده هست و در آینده حتما بیشتر ازش میشنویم

arian
Saturday 26 July 2008, 03:02 PM
سلام جناب آرین
پیشنهاد خیلی خوبیه. وقعا عالی میشه اگه ادامه پیدا کنه
البته خود من به دلیل یه سری مشکلات یه چند ماهی هست که دست به ساز نزدم و شاید نتونم چیزی آپ نکنم ولی با کمال میل نواخته های بقیه ی دوستان رو دانلود میکنم و گوش میدم.
در مورد اجرای کیارش هم باید بگم فوق العاده هست و در آینده حتما بیشتر ازش میشنویم
ممنون احسان خان. ما صبر و حوصله ي زيادي داريم خوشحال ميشيم كه شما هم ما را ياري فرماييد . در مورد آواز دشتي هم هر توضيحاتي بفرماييد استفاده مي بريم.

Amir
Saturday 26 July 2008, 03:45 PM
به نظرم کم کم باید به فکر سازماندهی جدی ویولنیست ها در نت آهنگ باشیم

چون دارن خیلی خوب خودشون رو نشون می دن

خدا قوت به همتون

arian
Saturday 26 July 2008, 04:17 PM
به نظرم کم کم باید به فکر سازماندهی جدی ویولنیست ها در نت آهنگ باشیم

چون دارن خیلی خوب خودشون رو نشون می دن

خدا قوت به همتون
سلام عرض شد امير خان
دوستان بخش ويولن منتظر ياري شما هم هستند . محبت بفرماييد و دلي هم به ساز بدهيد دوستان را سرافراز كرده ايد.

Mojtaba
Saturday 26 July 2008, 05:57 PM
سلام واقعا کار جالبی میشه منم هستم ان شاالله تا چند روز دیگه منم یکی از دستگاهها رو میزنم میزارم تو سایت

arian
Saturday 26 July 2008, 06:10 PM
سلام واقعا کار جالبی میشه منم هستم ان شاالله تا چند روز دیگه منم یکی از دستگاهها رو میزنم میزارم تو سایت
مجتبي خان سلام و ممنون
با اجازه ي شما ميخواستيم به ترتيب رديف صبا شروع كنيم و قسمت قسمت طبق كتاب جلو بريم و همه ي دوستاني كه تمايل دارند، قسمت قسمت اجرا كنند و جلو برويم . در حال حاضر اولين قسمت كتاب چهار مضراب دشتي است. دوستان اگر محبت كنند همه چهار مضراب دشتي را اجرا كنند و بگذارند ميتونيم با تكنيك هاي همديگه بهتر آشنا بشيم و در ضمن كمي هم بحث تئوري بشه بد نيست . پس از كامل شدن اين بخش به بخش بعدي يعني آواز دشتي مي رويم و به همين ترتيب ادامه مي دهيم و جلو مي رويم ، بعد تك تك گوشه هاي دشتي و....تشكر

Mojtaba
Saturday 26 July 2008, 06:14 PM
اقا واقعا برای یه بچه 9 ساله عالی هست که به اینصورت چهارمضراب دشتی رو میزنه

فقط ببخشید یک انتقاد کوچولو ظاهرا کیارش جان گوشش قوی تر هست مثلا رقص آتش فوق اتعاده سخت هست ولی به راحتی هر چه تمام زد ولی در کل عالی بود

در ضمن در مورد دشتی باید بگم که نت شاهد آن سل و نت ایست آن سی هست همچنین کوک های فانتزی این دستگاه دشتی سی هست یعنی می لا سی سل همینی که کیارش جان زد البته با کوک می لا می لا زدند ایشون ولی گامش یکی هست و همچنین دشتی می که با کوک ر لا ر می زده میشه نت شاهد دو و نت ایست می هست

arian
Saturday 26 July 2008, 06:24 PM
اقا واقعا برای یه بچه 9 ساله عالی هست که به اینصورت چهارمضراب دشتی رو میزنه
فقط ببخشید یک انتقاد کوچولو ظاهرا کیارش جان گوشش قوی تر هست مثلا رقص آتش فوق اتعاده سخت هست ولی به راحتی هر چه تمام زد ولی در کل عالی بود
دقيقا همين طوري است كه شما ميگيد ، چون 9 سال بيشتر نداره ، تجربه ي شنيداري كمي از موسيقي ايراني داره ، و حس موسيقي يك بيست ساله از موسيقي را نداره، ولي وقتي اثري را كه گوش يا نگاه ميكنه به مراتب بهتر ميزنه. چون حس زدن اون قطعه را كاملا از نوازنده دريافت كرده.

Amir
Saturday 26 July 2008, 06:56 PM
می گم آرین خان خب کیارش چرا به سایت نمیاد

ماشاالله الان بچه ها از 5 سالگی پای کامپیوتر میشینن

Mojtaba
Saturday 26 July 2008, 08:31 PM
اینم چهارمضراب دشتی من چون آرین جان گفت هر کسی به سبک خودش بزنه منم همونطور که ایشون گفتند زدم

E_h_s_a_n
Sunday 27 July 2008, 01:06 AM
سلام
با اجازه ی همه میخوام یه کم درباره ی دشتی بنویسم

آواز دشتی یکی از متعلقات دستگاه شور است که گام اش با آن یگی است. این نغمه از درجه ی سوم گام شو ( دو )ر آغاز میشود درجه ی پنجم گام ( می ) نت شاهد آن است که در عین حال نت متغیر نیز میباشد. نت ایست این نغمه همان نت مایه ی شور است. در واقع درجه ی پنجم گام شور ( می ) به شاهد آواز دشتی تعلق دارد. نغمه ی دشتی خود استقلال نیمه کامل دارد و در حقیقت دستگاه نیمه کامل محسوب میشود
نظریات قدما: از زیباترین متعلقات شور است. در همه جا معمول است و پایه ی موسیقی های محلی به خصوص در شمال ایران میباشد. غم انگیز و ظریف میباشد. آواز چوپانی ایران است و زندگانی بی آلایش چوپانان و صحرانشینان را وصف میکند این آواز در عین سادگی گاه چنان موثر و دلرباست که شنونده اشک حسرت بر گونه مفشاند. غمگساری خانمان سوز و جانگدازی دارد
از گوشه های مهمش هم اینارو میتونم اسم ببرم:
بیدکانی و حاجیانی ، بیات راجع ، عشاق(اوج) ، شور عشاق ، چوپانی ، دشتستانی ، گیلکی ، غم انگیز ، رباعی و زار و نزار ، کوچه باغی ، طبری ، بیات کرد ، دیلمان ، مثنوی

منبع: ردیف لشگری

E_h_s_a_n
Sunday 27 July 2008, 01:19 AM
در ضمن سلام جناب مالاریا
ممنون از اینکه شما هم یاری کردید
کارتونو گوش کردم خیلی عالی بود لذت بردیم.

arian
Sunday 27 July 2008, 07:58 AM
اینم چهارمضراب دشتی من چون آرین جان گفت هر کسی به سبک خودش بزنه منم همونطور که ایشون گفتند زدم

مجتبي خان ممنون مثل هميشه سريع عمل كرديد ، فعلا منتظر جناب حسين خان (nvidia) و دوست خوبمون احسان خان و امير خان - مديريت سايت - جناب اكانيني و آقا حسام و جناب كمانچه و.... هستيم . امروز با ساير دوستان نيز هماهنگ ميكنيم تا محبت بيشتري بفرمايندو تاپيك را پر بارتر كنند.

Mojtaba
Sunday 27 July 2008, 09:45 AM
آرین جان من فکر کنم باید یک قانونی بزاریم که بچه ها مثلا تا فلان تاریخ کار خودشون رو بفرستند هم باعث میشه تا بچه ها بیشتر و سریعتر تمرین کنند و آثار خودشون رو بفرستند و هم اینکه روال کار سریع تر پیش میره چون 10 دستگاه هست و بعضی از دستگاهها مثل شور و ماهور طولانی هستند و یا بیات ترک که یکم سخت هست

arian
Sunday 27 July 2008, 10:00 AM
آرین جان من فکر کنم باید یک قانونی بزاریم که بچه ها مثلا تا فلان تاریخ کار خودشون رو بفرستند هم باعث میشه تا بچه ها بیشتر و سریعتر تمرین کنند و آثار خودشون رو بفرستند و هم اینکه روال کار سریع تر پیش میره چون 10 دستگاه هست و بعضی از دستگاهها مثل شور و ماهور طولانی هستند و یا بیات ترک که یکم سخت هست

مجتبي خان سلام كاملا فرمايش شما صحيح هست ، اين دوره اول ( اجراي چهار مضراب ) فقط تا 19 مرداد اعتبار خواهد داشت و پس از آن به آواز دشتي خواهيم رفت . هر يك يا دو يا چند گوشه بعدي با توجه به حجم آن نيز انتخاب و مدت يك هفته جهت اجرا به دوستان وقت داده خواهد شد . چون اين پيشنهاد جديد است و امكاناتي نيز دوستان نوازنده بايد آماده نمايند در ابتدا وقت بيشتري گذاشته شد . به مرور چنانچه استارت زده شود انشاءا... كارها روي غلطك افتاده و بهتر پيش خواهند رفت . مورد بيات ترك را هم كه اشاره فرموديد بسيار مورد خوبي است . سعي مي كنيم اين آواز را چنانچه لازم بود پس از اتمام رديف اول شروع نماييم.

m_vilon
Sunday 27 July 2008, 11:09 AM
منم،‌كه هنوز به رديف ها نرسيدم فقط آثار دوستانو دانلود ميكنمك و گوش ميدم،‌ از آنجايي كه خودم آشنايي با رديفها ندارم،‌ گفتم شايد مطلب زير به درد بعضي ها بخوره و بتونه مكمل اين تاپيك باشه،‌ از همه نت اهنگي ها بخصوص arian به خاطر اين ايده قشنگش تشكر ميكنم.

---------------------

آواز دشتي از مشتقات دستگاه شور مي باشد و شامل گوشه هاي درآمد، حاجياني، کرد بيات، قرچه، کوهستاني، چوپاني، مرادخاني، ديلمان، عشاق، غم انگيز و ... مي باشد.

در موسيقي فولکريک (محلي) ايراني که سرشاخه اصلي آن نشأت گرفته از احساس، محيط، نحوه زندگي و فرهنگ و آداب و رسوم اجتماعي است و با توجه به سختيها و مشقات فراواني که اقوام مختلف ايراني در دوران متفاوت طي کرده اند. و با تناسبي که در آواز دشتي از لحاظ بيان سوز و ارايه زيباي اين مشقّات و دردهاي اجتماعي وجود دارد، آواز دشتي از محبوبيت خاصي در اين نوع موسيقي برخوردار است. موسيقي بختياري، خراساني، گيلکي، مازندراني، بلوچ و ... همگي داراي الحان متفاوت و زيبا در آواز دشتي مي باشند.

از نظر احساس مي توان گفت که آواز دشتي حزن انگيز ترين آواز ايراني مي باشد. البته نوع حزني که در اين آواز وجود دارد نيز جاي بحث دارد، اين حزن توأم با سادگي و لطافت قومهاي مختلف ايراني مي باشد. در واقع نام خود اين آواز در فرهنگ ما بيان کننده بسياري از ويژگيهاي اين آواز مي باشد.

در خواندن آواز دشتي مهمترين چيز احساس است و اينکه خواننده اين احساس توأم با سادگي را خود دريافته و بتواند به شنونده منتقل کند. در دستگاهي مثل چهارگاه تکنيک خواندن و نحوه اداي تحريرها در کنار احساس حائز اهميت است، ولي در آواز دشتي تا احساس وجود نداشته باشد نمي تواند بيان کننده حالت واقعي اين آواز باشد. مانند خيلي از آوازهايي که امروزه مي خوانند و فقط اسمش و گامش دشتي مي باشد و هيچ احساسي ندارد.

شما قوم عشاير را که در دشتها زندگي مي کنند را در نظر بگيريد كه صفت سادگي در ميان آنها جلوه گر است، حال چوپاني را در نظر بگيريد که زير سايه درختي مشغول ني زدن و آواز خواندن است، احساس دلنشيني که به شما دست مي دهد در واقع بيان گر حس و حالي از آوار دشتي مي باشد، که اوج سادگي و حزن و گله از جور زمانه مي باشد.

اين آواز زمان مشخصي براي خواندن يا شنيدن ندارد و در واقع محيط و جو حاکم بر آن است که در زمان خاصي اين آواز را طلب مي کند که مي تواند در هر ساعتي از شبانه روز باشد. البته در پايان يادآور مي شوم که احساس نسبي است و براي توصيف آن ميزاني وجود ندارد و اين احساس بر اساس شرايط و محيط متغيّر است.

نکته اي كه در پايان مي توان اشاره کرد اين است که تناسب شعر براي آواز دشتي بسيار حائز اهميت مي باشد. زيرا با توجه به حال و هواي حزن انگيز اين آواز بايد اشعاري نيز که براي خواندن در اين آواز انتخاب مي شوند داري چنين فضايي باشند. به طور مثال هرگز نمي توان اين غزل حافظ "گل در بر و مي در کف و معشوق به کام است...سلطان جهانم به چنين روز غلام است" را در به صورت آواز دشتي خواند و در عوض غزل ديگري از حافظ مانند:

ديدي اي دل، که غم عشق دگر باره چه کرد؟
چون بشد دلبر و با يار وفادار چه کرد؟
آه از آن نرگس جادو، که چه بازي انگيخت!
واي از آن مست، که با مردم هشيار چه کرد!
اشک من رنگ شفق يافت ز بي مهري يار،
طالع بي شفقت بين که در اين کار چه کرد!
* * *
آن که پُر نقش زد اين دايرۀ مينائي
کس ندانست که در گردش پرگار چه کرد.
ساقيا جام مِيَم ده، که نگارندۀ غيب
نيست معلوم که در پرده اسرار چه کرد.
* * *
برقي از منزل ليلي برخشيد سَحَر،
وه که با خرمن مجنون دل افگار چه کرد!
فکر عشق، آتش غم در دل حافظ زد و سوخت-
يار ديرينه ببينيد که با يار چه کرد،

فضاي اين غزل بگونه اي است که انگار فقط براي خواندن در آواز دشتي سروده شده است. همانگونه که استاد شجريان نيز آن را به زيبايي در کاست گنبد مينا اجرا کرده اند."انگار که حافظ هنگام سرودن اين شعر در مجلسي حضور داشته که در آن ساز يا آواز دشتي اجرا مي شده و چه بسا که حافظ اولين بار اين غزل را در مجلسي به صورت دشتي خوانده باشد."

-----------------

منبع:

arian
Sunday 27 July 2008, 11:27 AM
منم،‌كه هنوز به رديف ها نرسيدم فقط آثار دوستانو دانلود ميكنمك و گوش ميدم،‌ از آنجايي كه خودم آشنايي با رديفها ندارم،‌ گفتم شايد مطلب زير به درد بعضي ها بخوره و بتونه مكمل اين تاپيك باشه،‌ از همه نت اهنگي ها بخصوص arian به خاطر اين ايده قشنگش تشكر ميكنم.

سلام عرض شد خدمت شما ، ممنون كه لطف داريد در هر حال به جز ايت تاپيك ، تاپيكهاي آموزش دوره ي خالقي و ل ويولن و همچنين اجراي قطعات هم هست كه فكر كنم كليه ي دوستان ميتونند در آن بخشها شركت كنند .ممنون از اينكه لطف داريد و آن تاپيكها را هم پر بار مي فرماييد.

hichnafar
Sunday 27 July 2008, 12:14 PM
سلام
یک سؤال:
کوک هایی که برای زدن قطعات ایرانی انتخاب می شن محدودیت خاصی ندارند؟یعنی به سلیقه نوازنده بر می گرده که با چه کوکی راحت تر می تونه بزنه ؟یا اینکه برای هر قطعه مشخص شده که از چه کوکی استفاده بشه

arian
Sunday 27 July 2008, 01:00 PM
سلام
یک سؤال:
کوک هایی که برای زدن قطعات ایرانی انتخاب می شن محدودیت خاصی ندارند؟یعنی به سلیقه نوازنده بر می گرده که با چه کوکی راحت تر می تونه بزنه ؟یا اینکه برای هر قطعه مشخص شده که از چه کوکی استفاده بشه
مورد دوم. حتما . نت آنها هم چنانچه در تاپيك قرار بگيره ، به دوره اموزشي شكل رسمي تره خواهد داد .

E_h_s_a_n
Wednesday 30 July 2008, 12:57 AM
سلام خدمت دوستان
یه پیشنهاد کوچک دارم
به نظر من اگه اجرای ردیف ها فقط از روی ردیف صبا نباشه بهتره. چون اینجوری قطعات اجرا شده متنوع تر میشن و شاید برای شنونده شنیدن چندین چهارمضراب دشتی لذت بخش تر و بهتر باشه تا شنیدن یک چهارمضراب دشتی با اجرای چندین نفر.
نظر بنده اینه که اجراهای دوستان از منبع دلخواه باشه و اگه قرار شد مهلت چهارمضراب دشتی تا 19 مرداد باشه هر کسی به دلخواه یک چهارمضراب دشتی رو بزنه و تو سایت قرار بده و البته سعی کنیم که محوریت قطعات اجرا شده با ردیف صبا و ردیف های مهم دیگه باشه که جنبه ی آموزشی هم داشته باشه
به نظر من تاپیک اینجوری بهتر میشه
ممنون

bardyaa
Wednesday 30 July 2008, 02:57 PM
سلام خدمت دوستان
یه پیشنهاد کوچک دارم
به نظر من اگه اجرای ردیف ها فقط از روی ردیف صبا نباشه بهتره. چون اینجوری قطعات اجرا شده متنوع تر میشن و شاید برای شنونده شنیدن چندین چهارمضراب دشتی لذت بخش تر و بهتر باشه تا شنیدن یک چهارمضراب دشتی با اجرای چندین نفر.
نظر بنده اینه که اجراهای دوستان از منبع دلخواه باشه و اگه قرار شد مهلت چهارمضراب دشتی تا 19 مرداد باشه هر کسی به دلخواه یک چهارمضراب دشتی رو بزنه و تو سایت قرار بده و البته سعی کنیم که محوریت قطعات اجرا شده با ردیف صبا و ردیف های مهم دیگه باشه که جنبه ی آموزشی هم داشته باشه
به نظر من تاپیک اینجوری بهتر میشه
ممنون

هرچند که جناب آرین باید تکلیف قضیه رو معلوم کنه، من ترجیح می‌دم که همین روال با یه مختصر تغییری حفظ بشه. دلیلم هم ساده‌ست: «ردیف»، یه مجموعهٔ منظم شده از قطعه‌هاست؛ نه فقط یه مجموعه قطعه. پس، اگه بخوای یه قطعه اضافه کنی، حتی اگه این قطعه رو از یه «ردیف» دیگه آورده باشی، باید مطمئن باشی که با بقیهٔ قطعه‌هات سازگاره و درست سر جاش می‌شینه: آینهٔ بغل پراید و آینه بغل پژو، هردو «آینه»ن و هردو هم یک کار رو انجام می‌دن؛ اما نمی‌شه بدون دردسر جای هم استفاده‌شون کرد!

با این حال، یه کارای دیگه‌ای هستن که شاید در این زمینه انجامشون جالب باشه. یکی، «بررسی تطبیقی»ه (که کدوم بخشهای ردیف [مقدماتی] آقای صبا با بخشهایی از یه ردیف مرجع دیگه مشابه‌ه، و کجاها باهم فرق دارن درحالی‌که باید مشابه باشن و اون شباهت‌ها و تفاوت‌ها در کجاهان)، و «دودیگر»، بررسی جمله‌بندی و بعدش «ادیت»ه: جمله‌های یه قطعه از کجا تا کجان؟ فیگورهای ساختمانی (مثل فرودها یا وصل‌های تکراری) چه شکلی‌ن؟ کدوم «تکرار»ها از فیگورهای ساده لازم‌ن و کدوما دلخواه؟ گروه‌بندی‌های مناسب فرازها و عبارت‌ها چه شکلی‌ه؟ اون آرشه‌کشی [و انگشت‌گذاری] موجود (که به‌نوعی داره «بیان» خاص به جمله می‌ده)، «تنها» حالت ممکن‌ه؟ اگه نیست، «بهترین» حالت ممکن‌ه؟ می‌شه این «بیان» رو تغییری داد؟

Mojtaba
Thursday 31 July 2008, 09:32 AM
چرا دوستان ردیف نواز کارهای خودشون رو نمیزارن خدا وکیلی این چهارمضراب دشتی ساده ترین چهارمضراب کتاب ردیف هست دوستان خواهشا عجله کنند چون زیاد وقت ندارین

arian
Thursday 31 July 2008, 10:28 AM
جناب احسان خان ممنون . پيشنهاد خيلي خوبي است . فكر ميكنم همين كاري كه جنابعالي ميفرماييد را چنانچه جناب برديا كه مسئول بخش كلاسيك ايراني هستند را قبول زحمت بفرمايند و در تاپيكي مديريت كنند كار بسيار عالي و خوبي شود ولي در اون تاپيك هم بايد مبناي خاصي از ابتدا تا انتها پيگيري شود كه نتيجه لازم كسب شود . در آن تاپيك ميتوان از بر فرض دشتي شروع كرد با فرض اينكه كليه ي دوستان نوازنده گوشه يا چهار مضراب يا آواز معرفي شده رابا ساز تخصصي خودشان و بر مبناي رديف مورد نظر شان (به دلخواه خود) اجرا نمايند و در ابتدا نيز بفرمايند كه از چه رديفي استفاده نموده اند و كوك انها چه بوده است و با چه سازي اجرا مي نمايند . اين كار ميتونه بسيار مفيد و جالب باشه . فقط احتياج به مديريت متمركز جناب برديا دارد تا موضوع بحث منحرف نشود. بنده و ساير دوستان بخش ويولن نيز مطمئنا حضور فعال در ان بخش خواهيم داشت و كار بسيار جالب و بي نظيري خواهد شد . ممنون از پيشنهاد خوب شما .

akanani
Thursday 31 July 2008, 10:35 AM
آرین جان بسیار پيشنهاد خوبی کردی . انشااله در روزهای آتی یک کار هم من می فرستم

arian
Tuesday 5 August 2008, 12:30 PM
دوستان عزيز فرصت ارائه اجراي قطعات توسط نوازندگان نت آهنگ فقط تا شروع روز 19 مرداد مي باشد و در روز شنبه 19 مرداد قطعات جديد معرفي خواهد گرديد و پس از اين تاريخ هرگونه اجرايي مربوط به دروس قبل چون باعث اخلال در روند آموزشي خواهد گرديد پاك خواهد شد . لذا در صورت تمايل به ارائه ي اجراي خود ، موارد را فقط در مدت زمان پيشنهادي پست بزنيد .

arian
Saturday 9 August 2008, 12:01 PM
با سلام خدمت دوستان عزيز
از تاريخ 19/5 تا پايان هفته (25/5) به آواز دشتي خواهيم پرداخت . منتظر اجراها و نقطه نظرات دوستان عزيز هستيم .

آواز دشتي اجراي كيارش

Mojtaba
Sunday 10 August 2008, 10:11 AM
سلام

اینم آواز دشتی که من زدم فقط وسط کار یک تیکه مکث چند ثانیه ای داره داره که به خاطر تعویض صفحه هست

آرین جان به نظر من هر دفعه 2 یا 3 گوشه را معرفی کنیم خیلی خوب هست چون اینجوری روند کار هم خوب پیش میره

در ضمن کاره آقا پسرت خیلی عالی خصوصا تکیه هایی که میزد

arian
Sunday 10 August 2008, 10:56 AM
مجتبي جان ممنون از اجراي زيبايت . بايد سعي كني تا رديف و گو شه ها را حفظ كني تا به مشكل ورق زدن برنخوري .
در مورد گوشه ها نيز همين كار را خواهيم كرد ، گوشه هاي كوچك را به صورت چند تايي اعلام خواهيم كرد . ولي چهارمضراب و آواز و گوشه هاي طولاني را به روال قبل خواهيم گفت . باز هم ممنون به خاطر همه ي زحماتي كه ميكشي .

arian
Wednesday 13 August 2008, 07:57 AM
سلام
ما توي سايت دوستان بزرگ و عزيزي داريم كه اگر وقت داشته باشند محبتشون شامل حال ما هم ميشه . اميدوارم وقت مناسبي پيدا كنند و با اجراي آواز دشتي تا پايان روز جمعه 25مرداد ، دل دوستان را شاد نمايند .

Mojtaba
Saturday 16 August 2008, 08:13 AM
آرین جان بهتره ما خودمون کار رو ادامه بدیم و برنامه این هفته را معرفی کنید

arian
Saturday 16 August 2008, 09:03 AM
از امروز 26مرداد تا تاريخ 2شهريور به اجراي گوشه هاي رباعي ، عشاق و گيلكي خواهيم پرداخت .

arian
Saturday 16 August 2008, 12:31 PM
گوشه ي رباعي

گوشه ي عشاق

گوشه ي گيلكي

Mojtaba
Monday 18 August 2008, 08:37 AM
گوشه رباعی

گوشه عشاق

گوشه گیلکی

arian
Saturday 23 August 2008, 12:39 PM
تا پايان هفته به اجراي گوشه هاي غم انگيز و ديلمان از آواز دشتي خواهيم پرداخت و انشاءا... از هفته ي آينده نيز آواز ابوعطا را شروع خواهيم كرد.

گوشه هاي غم انگيز و ديلمان : You can see links before reply

Mojtaba
Saturday 23 August 2008, 02:53 PM
اینم اجرای من

arian
Sunday 31 August 2008, 04:08 PM
خوشبختانه توانستيم آواز دشتي را به كمك دوستان به اتمام برسونيم .ممنون از همه ي دوستاني كه لطف داشتند . اين هفته را تا پايان هفته 16 شهريور به اجراي چهار مضراب ابوعطا ميپردازيم.

اجراي كيارش: You can see links before reply

Mojtaba
Wednesday 3 September 2008, 05:17 PM
خوشبختانه توانستيم آواز دشتي را به كمك دوستان به اتمام برسونيم .ممنون از همه ي دوستاني كه لطف داشتند . .

:

آرین جان به غیر از من و شما فرد دیگری همکاری نکرد که به نظر من باید اسم این تاپیک رو به نام خودمون بزنیم

arian
Wednesday 3 September 2008, 06:17 PM
اینم اجرای بد ما من کلا با این چهارمضراب افشاری مشکل دارم خصوصا اینکه من فکر کردم جناب آرین این هفته دستگاه ابوعطا رو معرفی می کنند من اصلا تمرین نداشتم روی افشاری

مجتبي جان سلام.
چهار مضراب ابوعطا صحيح است.

Mojtaba
Friday 5 September 2008, 02:28 PM
سلام لینک را اصلاح کردم و چهارمضراب ابوعطا را گذاشتم

arian
Saturday 6 September 2008, 12:47 PM
تا تاريخ 23 شهريور به اجراي آواز ابوعطا خواهيم پرداخت .

اجراي آواز ابوعطا توسط كيارش:

arian
Saturday 13 September 2008, 12:51 PM
تا پايان هفته 29 شهريور به اجراي گوشه هاي حجاز ، گبري و خسروشيرين (شوني) خواهيم پرداخت.

اجراي كيارش : You can see links before reply

Hes_r
Saturday 13 September 2008, 11:33 PM
آرین جان به نظرت خوب نیست که مقداری هم در مورد دستگاه توضیح داده بشه ؟؟

با اجازه ی جناب عالی من کمی در این مورد صحبت میکنم ... کم و کاستی رو به بزرگی خودتون ببخشید .

همونطور که دوستان میدونند ابوعطا یکی از آواز های دستگاه شور هست ... و طبعا دارای مشترکاتی با اون هست.

یکی از اون مشترکات نت فاینال آواز ابوعطا هست که با نت فاینال دستگاه شور یکیه . نت فاینال به نتی گفته میشه که نت وقفه و خاتمه ی یک آهنگه ... و آهنگ روی اون تموم میشه . در ابوعطا نت فاینال نتی هست که از علامت سری یا کرن 3/4 پرده بم تره . مثلا در ابوعطای لا ( همین ابوعطایی که در ردیف اول ویولن استاد صبا هست ) نت فا دارای علامت سری هست ... نت 3/4 پرده پایین تر نت ((فا)) ، ((می)) هست . در این صورت نت فاینال این آواز می هست . همون طور که میبینید این قطعه با این نت به پایان میرسه .

یکی دیگه از نکات در بداهه نوازی ها ... نت ایست هست ... نت ایست یه نتی هست به غیر از نت فاینال که معمولا جمله ها با اون به پایان میرسه . در آواز ابوعطا نت ایست فاصله ی دوم نت فاینال هست.( در حقیقت همون نتی که دارای سری و کرن هست ) . یعنی در ابوعطای لا نت ایست فا هست .

نکته ی بعدی هم نت شاهده ... که دیگه اغلب دوستان حتما میدونن . نت شاهد ابوعطا فاصله ی چهارم نت فاینال ( یا همون فاصله ی چهارم شاهد شور ) هست . که در ابوعطای لا همون لا هست :دی.

نکته ی بعدی نت آغاز قطعه هست . در ابوعطا نت آغاز یا فاصله ی دوم نت فاینال هست ... یا همون نت شاهد . یعنی یا میتونیم با نت شاهد آواز ابوعطا شروع کنیم . یا با فاصله ی دوم نت فاینال . یعنی در ابوعطای لا یا از نت لا شروع میشه یا از نت فا .

همچنین بیشترین فعالیت ملودی این آواز بین فاصله ی دوم تا فاصله ی چهارم نت فاینال هست . مثلا در ابوعطای لا بین فا و لا بیشترین فعالیت ملودیک هست .

و نکته ی مهم این که در ابوعطا مثل دشتی و ... فاصله ی ششم نت متغیر نیست به هیچ وجه .

دوستان امیدوارم با توضیحات کامل خودتون نقص گفته های من رو از بین ببرید .

البته گوشه ی حجاز هم که واسه خودش بسیار با اهمیته و کم اهمیت تر خود ابوعطا نیست . اگه وقت کنم در مورد اون گوشه هم توضیحاتی بس ناقص و مختصر میدم .

شاد باشید

یا علی

arian
Sunday 14 September 2008, 08:03 AM
جناب آقاي رستميان عرض سلام.
ممنون از لطفي كه داشتيد . منتظر مابقي توضيحات خوب شما نيز هستيم . در اين تاپيك تاكنون آواز دشتي را باتمام رسانده ايم . و اين هفته نيز طبق رديف صبا آواز ابوعطا به پايان خواهد رسيد . چنانچه صلاح ميدونيد و وقت لازم به شما اجازه ميدهد مطالب جامعي در مورد آواز دشتي نيز محبت بفرماييد ممنون خواهيم بود .
انشاءالله از اين پس بتونيم در آموزش هر آواز يا دستگاه و گوشه ها از مطالب جامع شما استفاده فراوان ببريم .

Mojtaba
Sunday 14 September 2008, 09:13 AM
سلام
ببخشید من هفته قبل فراموش کردم درآمد ابوعطا را بزنم برای همین من این هفته زدم
You can see links before reply (You can see links before reply)

گوشه حجاز

گوشه خسرو شیرین{شونی

گوشه گبری

Hes_r
Sunday 14 September 2008, 04:26 PM
جناب آقاي رستميان عرض سلام.
ممنون از لطفي كه داشتيد . منتظر مابقي توضيحات خوب شما نيز هستيم . در اين تاپيك تاكنون آواز دشتي را باتمام رسانده ايم . و اين هفته نيز طبق رديف صبا آواز ابوعطا به پايان خواهد رسيد . چنانچه صلاح ميدونيد و وقت لازم به شما اجازه ميدهد مطالب جامعي در مورد آواز دشتي نيز محبت بفرماييد ممنون خواهيم بود .
انشاءالله از اين پس بتونيم در آموزش هر آواز يا دستگاه و گوشه ها از مطالب جامع شما استفاده فراوان ببريم .

با تشکر از شما

آزیان جان تا اساتیدی مثل شما و آقا حمید و آريالا مجتبی هستند ما باید درس پس بدیم قربان .

ان شاالله ما استفاده میکنیم اگر هم جایی سوادمون اجازه بده در کنار صحبت های استادانه ی شما دوستان پا ورقی هایی اضافه میکنیم.

با تشکر

یا علی

Hes_r
Friday 19 September 2008, 12:53 PM
با سلام به دوستان عزیز ویولنیست

امروز میخوام کمی در مورد گوشه ی حجار بگم .. امیدوارم دوستان هم بنده رو کمک کنند .

( اگه اصطلاحاتی مثل شاهد ، ایست و ... رو نمیدونید به پست شماره ی 44 در همین تاپیک مراجعه کنید ) .

گوشه ی حجاز گوشه ای بسیار بسیار مهم در آواز ابوعطاست که میشه گفت کم اهمیت تر از خود ابوعطا نیست . حجاز دارای مشخصه هایی هست که خودش رو از ابوعطا متمایر میکنه.

یکی از نکات مشابه بین حجاز و ابوعطا و شور نت فاینال اون هاست . نت فاینال حجاز هم مثل ابوعطا نتیست که 3/4 پرده از تنها علامت سری و کرن بم تره . ( در گوشه ی حجاز کتاب 1 ردیف صبا میشه نت می ) .

مشخصه ی اول مجزای حجاز نت شاهد اون هست . نت شاهد حجاز فاصله ی پنجم نت فاینال هست . ( یعنی فاصله ی دوم شاهد ابوعطا میشه شاهد حجاز ) . ( در گوشه ی حجاز کتاب 1 ردیف صبا میشه نت سی ) .

نت ایست حجاز هم با نت ایست ابوعطا متفاوته . نت ایست حجاز همون نت شاهدشه ( یعنی همون فاصله ی پنجم فاینال میشه نت ایست حجاز ) . ( در گوشه ی حجاز کتاب 1 ردیف صبا میشه نت سی ) .

مشخصه ی مجزای دیگر حجاز هم فعالیت ملودیک اون هست . بر خلاف ابوعطا بیشترین فعالیت ملودیک گوشه ی حجاز در فاصله ی چهارم تا هشتم نت فاینال هست . ( در گوشه ی حجاز کتاب 1 ردیف صبا بین نت لا تا می بیشترین فعالیت ملودیک هست ).

و یک نکته ی مهم دیگه هم در حجاز اینه که فاصله ی ششم فاینال در حرکات به سمت بالا نیم پرده زیر میشود ( نوعی نت متغیر است ) . ( در گوشه ی حجاز کتاب 1 ردیف صبا نت دو هست که میبینیم گاهی نیم پرده زیر میشه و به دو دیز تبدیل میشه ) .

حالا یه سوال به وجود میاد ... اونم اینه که حجاز چرا گوشه ای از ابوعطا شده و نه بلعکس . یکی از دلایل این امر اینه که معمولا در موسیقی سنتی گوشه ها با توجه به وسعت صداشون از بم به زیر معرفی میشن . و چون حجاز در گستره ی صدای بالاتری نسبت به ابوعطا قرار داره به همین دلیل یکی از گوشه های اون محسوب شده .

البته دلایل دیگه ای هم مطرح هست . مثل اینکه دلیل این امر اینه که حجاز دارای فعالیت ملودیک بسط یافته تریه .

امیدوارم اساتید محترم هم توضیحاتی در باره ی این گوشه که یکی از مهم ترین گوشه ها به حساب میاد بدهند .

شاد باشید

یا علی

arian
Saturday 20 September 2008, 07:56 AM
ممنون از همه ي دوستاني كه در پربار كردن اين تاپيك لطف فرمودند. با اتمام آواز دشتي و آواز ابوعطا ، از اين هفته به آواز افشاري خواهيم پرداخت .انشاءا... جناب رستميان نيز به بحث تئوريك اين آواز خواهند پرداخت تا مرجع كاملي تهيه و تنظيم گردد . ابتدا با چهار مضراب افشاري شروع خواهيم كرد .

چهار مضراب افشاري با ويولن كيارش: (You can see links before reply)

Mojtaba
Wednesday 24 September 2008, 03:16 PM
چهارمضراب افشاری

violin-m
Thursday 25 September 2008, 11:16 PM
سلام گوش فرا دادم و فیض بردم تبریک میگم و پیشنهاد میکنم که خود آقا آرین هم به فیض برسونند
با تشکر کوچکترین عضو سایت (البته نه از نظر سن)

arian
Saturday 27 September 2008, 07:46 AM
با سلام و كسب اجازه از محضر دوستان عزيز .
اين هفته به اجراي آواز افشاري بپردازيم .

اجراي كيارش: (You can see links before reply)

arian
Saturday 4 October 2008, 11:19 AM
اين هفته به اجراي گوشه ي قراني خواهيم پرداخت
اجراي كيارش (You can see links before reply)

كيارش
Saturday 18 October 2008, 10:00 AM
افشاري ، گوشه هاي عراق ، صدري ، مثنوي (You can see links before reply)

كيارش
Sunday 26 October 2008, 10:03 AM
از اين هفته طبق رديف صبا ، بيات ترك را با چهارمضراب بيات ترك (You can see links before reply)شروع ميكنم

كيارش
Saturday 1 November 2008, 10:53 AM
آواز بيات ترك و گوشه ها (You can see links before reply)
(You can see links before reply)

كيارش
Saturday 1 November 2008, 10:54 AM
چهار مضراب شور (You can see links before reply)

كيارش
Saturday 1 November 2008, 10:54 AM
آواز شور و گوشه ها (You can see links before reply)

كيارش
Saturday 8 November 2008, 12:12 PM
بيات اصفهان (You can see links before reply)

كيارش
Monday 8 December 2008, 10:55 AM
دستگاه همايون از رديف اول صبا چپ كوك (You can see links before reply)

كيارش
Tuesday 16 December 2008, 05:05 PM
دستگاه سه گاه (You can see links before reply)

كيارش
Saturday 3 January 2009, 04:55 PM
دستگاه چهارگاه (You can see links before reply)

linda_6811
Wednesday 24 February 2010, 12:42 PM
با سلام به همه دوستانم
يك سوالي داشتم در رديف استاد صبا
به دو كوك دستگاه دقت كنيد:
همايون:مي لا ر فا سري
سه گاه:مي لا ر فا سري

چهارگاه:مي لا مي لا
شور :مي لا مي لا
همايون:مي لا مي لا

چرا!!!!!!؟؟؟؟
چرا اين دستگاه ها كوك هاي يكساني دارند!؟و پس از كجا بفهميم كه يك آهنگ در شور است يا در همايون!؟و مگر كوك همايون( ر لا سي كرن سل) كه يا حقي كردش( ر لا سي كرن فا سري)نيست!!؟اين كوك صبا با كوك يا حقي چقدر فرق مي كند!؟

am3000
Wednesday 24 February 2010, 02:48 PM
سلام
تشخیص اینکه یک آهنگ در شور هست یا همایون ارتباطی به کوک نداره.و کوک های متنوع برای زیباتر کردن اجرا مورد استفاده قرار میگیرند وگرنه با همون می لا ر سل هم میشه همه مقامها رو نواخت.ضمن اینکه همیشه هم کوکهای اختصاصی خوب نیستند و با وجود محاسنی که دارند دارای معایبی هم هستند.
کوک ر لا سی کرن سل یکی از کوکهای همایون "راست کوک" هست نه "چپ کوک".ضمنآ در همون ردیف چپ کوک هم دو کوک پیشنهاد شده: می لا می لا برای یکی از چهارمضرابها و می لا ر فاسری برای چهارمضراب اول و کل آواز.

Mehrdadgh4
Thursday 22 April 2010, 09:17 AM
من هر كدوم از لينك ها رو كه اجرا ميكنم ميگه لينك خرابه ، مشكل از منه يا از لينكها‌؟!:D

Black_Violin
Thursday 22 April 2010, 09:35 AM
این تاپیک متعلق به Saturday 26 July 2008هست و خیلی قدیمیه./واسه همین لینک ها dead شده

Mehrdadgh4
Thursday 22 April 2010, 10:04 AM
این تاپیک متعلق به Saturday 26 July 2008هست و خیلی قدیمیه./واسه همین لینک ها dead شده

Blackviolin جان ،چند وقته كه فقط منو تو پست ميديم نه ؟!! بقيه رفتن مسافرت

Mehrdadgh4
Thursday 22 April 2010, 10:13 AM
با اجازه اساتيد.

در آمد چهارگاه (You can see links before reply)

محمد1518
Monday 19 July 2010, 09:56 AM
دوستان اگه راهنماییم کنید چه جور آهنگامو رو تایپک بزارم ممنون میشم. من تمام دستگاهها رو زدم

AFRooGH
Monday 19 July 2010, 10:59 AM
تو گوگل یه سرچ بزن سایت های اپلود بعد از این که اومد کارتو اپلود کن کن و اونو کپی کن این جا paseکن تو همین سایتم میتونی اپلود کنی اون بالا یا گوشه ی صفحه ی مانیتورت نوشته اپلود فایل.

rootail
Sunday 1 August 2010, 11:15 AM
این لینک ها همشون خرابه
پس من چی کار کنم>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Mehrdadgh4
Sunday 1 August 2010, 12:15 PM
این لینک ها همشون خرابه
پس من چی کار کنم>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

اين لينكا مال خيلي وقت پيشه .دوباره بايد چند تا از استادا شروع كنند و به اين تاپيك سرو ساماني بدند.البته اين كار نيمتونه جاي استاد حضوري رو بگيره.وقت شايد واسه پيشرفت بيشتر و آشنايي با سبكهاي مختلف به درد بخوره

mahdi.Violin
Friday 27 August 2010, 02:02 AM
اقا اهنگ های که بچه ها زدن لینکش از بین رفته .

amk_physics
Sunday 19 September 2010, 11:50 AM
سلام
من تازه اینجا عضو شدم
تاپیک خیلی خوبیه،اما ادامه پیدا نکرده و لینکا قدیمین
من اجرای در آمد دشتی استاد صبا رو میخوام،کسی میتونه کمکم کنه ؟
ممنون

Mehrdadgh4
Sunday 19 September 2010, 07:04 PM
سلام
من تازه اینجا عضو شدم
تاپیک خیلی خوبیه،اما ادامه پیدا نکرده و لینکا قدیمین
من اجرای در آمد دشتی استاد صبا رو میخوام،کسی میتونه کمکم کنه ؟
ممنون

سلام ورودتون رو به انجمن نت آهنگ خوش آمد ميگم. به اين تاپيك مراجعه كنيد:

soroosh453
Wednesday 9 May 2012, 07:19 AM
با درود

سوال : ردیف های استاد صبا رو از چه موقع باید شروع کرد چون استاد من از سال سوم کتاب استاد خالقی توصیه کرده ولی نمی دونم من ضعیفم یا استادم چون با مقایسه کارهای سایت خیلی لنگ میزنم کشش ها ویبره و یا رو هنوز یاد ندارم سه سال هم هست پی در پی مشغول یادگیری ویلن هستم .
با تشکر
سروش همایون

Forogh_Delavar
Tuesday 5 June 2012, 07:43 PM
با سلام و خسته نباسید خدمت دوستان گرامی ممنون از کاراتون

greenisland1
Saturday 18 May 2013, 11:06 AM
عالی بود عالی ممنون

marz0ol
Friday 24 May 2013, 11:25 PM
به شدت موافقم!!!!!!!!!!!!!!

mosastarafa
Thursday 19 December 2013, 11:43 AM
فکر کنم این سایت این قدر بزرگ شده باشه که نیاز به یک آپلود سنتر داشته باشه تا هیچ فایلهاش از بین نره. حیفه آین آرشیو ارزشمندی که بچه ها تهیه کردن بعد چند سال از بین بره. من توصیه می کنم به مدیر سایت که یک آپلود سنتر برای سایت درنظر بگیره و بچه ها با لینک مستقیم دانلود کنن و هیچ وقت هم فایل از سرور برداشته نشه البته می تونه یک نظارت روش صورت بگیره که هر فایلی آپلود نشه تا سرور اگه حجمش کمه زود پر نشه