PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بین انتخاب رشته ی آهنگسازی و نوازندگی جهانی مردد هستم(لطفا راهنماییم کنید)

yoosef-67
Tuesday 5 August 2008, 10:42 PM
خودم یه مقدار کمی نزدیک به 2 سال پیانو کار کردم.
حالا میخوام در رشته ی موسیقی ادامه تحصیل بدم.
به آهنگسازی و همینطور تنظیم خیلی علاقه دارم.
به همین دلیل میخوام از بین رشته های آهنگسازی - نوازندگی سازهای جهانی - نوازندگی سازهای ایرانی، رشته ی آهنگسازی رو انتخاب کنم.
ولی اینطور که تحقیق کردم گویا در رشته ی آهنگسازی فقط یا با نوازندگی پیانو آشنا میکنن یا نوازندگی گیتار (به انتخاب خود فرد) و بیشتر مباحثش در مورد ریاضیات موسیقی و تئوری موسیقی و کنترپوان و ارکستراسیون و ... است.
و در رشته ی نوازندگی جهانی هنرجو یک ساز را به صورت تخصصی انتخاب میکند و در کنار آن ساز آن را با 3-4 ساز آشنا میکنند و بقیه ی مباحث در مورد تاریخچه ی موسیقی است.
و من شنیدم تنظیم کننده هر چه تعداد بیشتر ساز بلد باشه بهتر تنظیم میکنه یعنی هر چه بیشتر بهتر.
و اینطور که گفتم هنرجویان در رشته ی نوازندگی با تعداد بیشتری ساز آشنا میشن.
من آهنگسازی و تنظیم رو خیلی بیشتر از نوازندگی دوست دارم.
حالا به نظر شما برای اینکه در تنظیم موفق باشم کدوم رشته رو انتخاب کنم؟

Amir
Tuesday 5 August 2008, 10:55 PM
به نظرم اگه علاقه و استعداد آهنگسازی رو در خودت می بینی شک نکن برو آهنگسازی

چون نوازندگی دو تا ساز مثل پیانو رو اگه یاد بگیری مطمئن باش سازهای دیگر هم می تونی خودت بزنی

در ضمن اگر یک آهنگساز برجسته بشی آنقدر سرت شلوغ میشه که دیگر وقت نمی کنی برای دیگران بنوازی

الان تو ایران خیلی ها اسم خودشون رو آهنگساز می ذارن ولی در واقع هیچ چیز بارشون نیست متاسفانه چند تا انجمن فارسی هم شروع کردند و فوق العاده غیر تخصصی و سطحی دارن در زمینه آهنگسازی کار می کنند

سعی کن آهنگساز خوبی بشی .

Khashayar
Tuesday 5 August 2008, 10:55 PM
درود.
نوازندگی یه مسئله هست و آهنگ سازی یک مسئله دیگه ولی هر دو از یه خانواده.
ببین در رشته نوازندگی هم با شما کنترپان و هارمونی و.... هم کار میکنند.و هم چنین در آهنگ سازی هم این طور نیست که فقط به شما پیانو یاد بدهند.و کلا پیانو چه در نوازندگی و چه در آهنگسازی ساز اصلی به حساب میاد و اجبارا باید با آون کار کنید.
اما باید ببینی واقعا کدوم رو دوست داری.اگه آهنگ سازی با نرم افزار رو دوست داری و بهش علاقه داری دنبال آهنگ سازی به شیوه آکادمیک نرو و برو رشته ترنس و... بخون.در رشته آهنگ سازی شما با خیلی چیزا آشنا میشی.موسیقی رو میشناسی.و تمرین هایی هم داره مثل نوازندگی.برای تنظیم هم همین که شما ساز ها رو و ویژگی و توانایی هر ساز رو بدونی کافیه و نیاز نیست شما 10 تا ساز بلد باشی. که تو رشته آهنگ سازی در ارکستراسیون و ساز شناسی این ها رو فرا میگیرید و اگر وقت و علاقه و بودجه لازم داشته باشید میتونید هر تعداد ساز که دوست دارید فرا بگیرید.
در کل ببین واقعا به چی علاقه داری چی میخوای از موسیقی.اصلا روحیت با آهنگ سازی بیشتر هم خونی داره یا نوازندگی.
کنسرواتوار تهران میخوای بیری دیگه؟
من خودم شخصا آهنگ سازی رو پیشنهاد میکنم و اگه خودم بودم میرفتم آهنگ سازی.

yoosef-67
Wednesday 6 August 2008, 12:03 AM
از شما دوستان ممنونم
فکر نمیکردم کسی جوابمو بده. اونم به این سرعت.
از موسیقی الکترونیکی خوشم نمیاد چون حال و هوایی که تو موسیقی زنده حس کردم در موسیقی الکترونیک حس نکردم.(حتی یه ذره)
من با آهنگهای مرحوم بابک بیات و آلبوم باران عشق ناصر چشم آذر عاشق موسیقی شدم.
توجه: من عاشق ساز خاصی نشدم. هر چی فکر میکنم نمیتونم سازی رو بطور قطعی انتخاب کنم.(من عاشق ساز نشدم عاشق موسیقی شدم، خود موسیقی).
تجمع و گروه و هماهنگی سازها دلم رو آروم میکنه.
هدف من آهنگسازی برای ارکسترها و سازهای زنده است. یا حتی اگه لیاقتش رو داشته باشم ارکسترهای خیلی بزرگ و مهم.
از نظر علاقه و استعداد هم میتونم بگم: به شدت به آهنگسازی و تنظیم علاقه دارم.
به آهنگسازی علاقه دارم چون حرفهایی تو دلم هست، غصه ها و دردهایی تو دلم هست که وقتی با ملودی بیان میکنم احساس آرامش میکنم.
به تنظیم هم علاقه دارم به خاطر همون تجمع و نظم بخشیدن به سازها و یه جور مدیریت.
از نظر استعداد هنوز نمیدونم ولی تو اون دو سال که پیانو کار کردم در آخرین جلسه (همین یه ماه پیش) چون به دلایل مالی دیگه نمیتونستم ادامه بدم استادم که تو فرانسه تحصیل کرده بود گفت اگه ادامه بدی حتما موفق میشی چون استعدادش رو داری.
من در یک خانواده ی چهار نفره در خونه ی 50 متری در جنوب شهر(میدان هاشمی) زندگی میکنم.
پیانو هم ندارم و روی ارگ یاماها 510 دست دوم تمرین میکردم و تو کلاس روی پیانو اجرا میکردم.
من دیپلم کامپیوتر دارم(به خاطر درآمدش رشته ی کامپیوتر خوندم) و حالا به خاطر عشقی که به موسیقی دارم میخوام بیخیال حقوق و درآمد عالی بشم و از راه دانشگاهی وارد عرصه ی عجیب و شگفت آور موسیقی بشم.

arian
Wednesday 6 August 2008, 08:48 AM
دوست عزيز سلام

مصاحبه اي از مجيد انتظامي را ميخوندم ، ميگفت روزي به اتفاق پدرم (عزت ا... انتظامي )ميرفتيم هنرستان كه به حسين تهراني برخورد كرديم . پدرم را مي شناخت و با همديگه احوالپرسي كردند و پرسيد اينجا چي كار ميكني ، پدرم براش توضيح داد كه من اينجا موسيقي ميخونم و ... حسين تهراني بهم گفت : بابا جون اگه ميخواي بري توي كار موسيقي بايد نفر اول باشي . نفر دوم و سوم توي مملكت ما به درد نمي خوره .
يوسف جان اگر علاقه به اين رشته داري وفكر ميكني توانايي اول شدن را داري و ميتوني با پشتكار به هدفت برسي . شروع كن . ولي واقعيت هاي جامعه را هم دقيق ببين . آيا براي رشته ي آهنگسازي فقط دانشگاه ايران برايت كافي خواهد بود . و آيا ميدوني چند سال را براي آشنايي مقدماتي با سازها بايد بگذاري و ميدوني هزينه هاي آموزش ساز نه فقط در ايران بلكه در تمام دنيا بالاترين هزينه ها در بخش هاي آموزشي است . ببين اصلا به دوم شدن فكر نكن . بايد اول باشي ولي آيا ميتوني براي اول شدن هزينه هاي آن را فراهم كني .
رشته ي تو كامپيوتر است ، رشته ي كامپيوتر هم اونطوري كه شما ميگيد پولساز نيست . ولي نون در آوردن از راه موسيقي توي اين دوره و زمانه تقريبا محاله . مگر از راه تدريس خصوصي . خيلي ساده بگم آقاي مهندس خرم ويولن درس ميده ، در كجاي دنيا يك موسيقيدان كه جزو ده نفر اول كشورش به حساب مياد در سطح مقدماتي به آموزش موسيقي ميپردازه .
آهنگسازان بزرگ ايراني نظير حنانه يا آقاي انتظامي يا دهلوي در زماني كه موسيقي ايران جدي تلقي ميشد و از بزرگان موسيقي دنيا نظير فون كارايان و ديگران در ايران استفاده ميشد رشد كردند پس از آن هم جهت تكميل دانش خود به خارج از كشور رفتند و ادامه تحصيل دادند . حالا خيلي هاشون به صورت بورسيه ي دولتي .
من ميتونم بهت پيشنهاد ديگري هم بكنم . ميتوني بري كلاسهاي دهلوي و روشن روان . خودت را محك بزني . ببيني واقعا چند مرده حلاجي . اگه توانايي اول شدن را داشته باشي مطمئن باش كه از همون كلاسها مسير زندگيت جهت صحيح را پيدا ميكنه .
موفق ياشي.

Khashayar
Wednesday 6 August 2008, 10:51 AM
درود.
من تا حدودی با جناب آرین خان موافق هستم.
وضع موسیقی و آموزش موسیقی تو ایران زیاد جالب نیست.و این که فکر کنی بری دانشگاه موسیقی همه چیز رو بهت یاد میدن و کامله و... نیست یا باید در خارج از کشور به ادامه تحصیل بپردازی یا با زحمت زیاد و شبانه روزی خودت مطالعه کنی.که هم وقت زیادی میبره هم هزینه خیلی زیادی داره.آرین خان گفتند باید اول بشی اما این به این معنا نیست که شما باید برنده به دنیا آمده باشید بلکه باید ببینی این پشت کار و سرمایه و علاقه و... رو داری تا سالهای زیادی زحمت بکشی زجر بکشی تو ایران تحقیر بشی و.. تا برنده بشی و اول بشی؟
این طور که گفتی در پست اول من فکر کنم هدفت کنسرواتور تهران هست.که خوب جاش نیست اینجا بگم اما اصلا محیط جالب و علمی نداره هر چند که اساتید مثلا معروفی اونجا درس میدن اما هدفشون فقط پول در آوردن هست.دانشگاه تهران هم که معلومه وضعش چجوری هست اما خوب باز خیلی بهتره.
در کل به نظر من تصمیم خوبی هست که بری و رشته آهنگسازی بخونی.اما اگر یه شغل در کنارش داشته باشی و کسب در آمد کنی خیالت از خیلی جهات راحت میشه .موسیقی به عنوان شغل اول تو ایران فایده نداره و جز فقر و بد بختی چیزی نداره.
حتی دیگه از تدریس هم نمیشه پول درآورد.این طور هم که من فهمیدم به موسیقی کلاسیک و ارکسترال علاقه داری.که تو ایران خریداری نداره.
میتونی همونطوری که آرین خان گفت یه مدت خودت کار کنی و یا به کلاس های اساتید بری اگه به فلسفه علاقه داری استاد مشایخی میتونه خیلی کمکت کنه ولی کلاسای تقریبا جدی داره.

arian
Wednesday 6 August 2008, 11:02 AM
خشايار خان سلام
شايد جاي بحث و بررسي اينجا نباشه . ولي چون شما آشناتر با اين موارد هستيد سئوالي داشتم .آيا كلاسهاي دهلوي و روشن روان در موسسه آقاي روشن روان براي كساني كه تمايل به رشته آهنگسازي دارند مناسب هست يا نه ؟ و اگر نه . خود شما چه پيشنهادي ميدهيد . ممنون ميشم از توضيحات خوب شما.

Khashayar
Wednesday 6 August 2008, 12:53 PM
درود.
درسته بحث و بررسی در این مورد جاش اینجا نیست و فقط برای روشن تر شدن موضوع اشاره ای کردم.
در مورد کلاس های دهلوی نه چرا مناسب نباشه؟ایشون از اساتید این فن هستند و از با شواد ترین های ایران هستند.و حتما میتونه مفید واقع بشه.
ولی من شخصا کلاسهای استاد مشایخی رو ترجیح میدم ایشون خیلی با سواد هستند و کسی که واقعا موسیقی کلاسیک رو میپسنده و به اون شیوه علاقه داره استاد مشایخی میتونه خیلی کمک کنه.
اما چبزی که هست اینه که ما دیگه تو دوران کلاسیک نیستیم و مجبور به استفاده از قوانین خشک اون دوران نیستیم و در دوره ما آهنگ سازی تعریف خودش رو عوض کرده.شما میبینید که کیتارو بدون داشتن هیچ گونه سواد موسیقی آهنگ های زیبایی خلق میکنه.اینجاس که میشه بحث مفصلی راجع به آهنگ سازی کرد.

arian
Thursday 7 August 2008, 10:24 AM
درود.
درسته بحث و بررسی در این مورد جاش اینجا نیست و فقط برای روشن تر شدن موضوع اشاره ای کردم.
در مورد کلاس های دهلوی نه چرا مناسب نباشه؟ایشون از اساتید این فن هستند و از با شواد ترین های ایران هستند.و حتما میتونه مفید واقع بشه.
ولی من شخصا کلاسهای استاد مشایخی رو ترجیح میدم ایشون خیلی با سواد هستند و کسی که واقعا موسیقی کلاسیک رو میپسنده و به اون شیوه علاقه داره استاد مشایخی میتونه خیلی کمک کنه.
اما چبزی که هست اینه که ما دیگه تو دوران کلاسیک نیستیم و مجبور به استفاده از قوانین خشک اون دوران نیستیم و در دوره ما آهنگ سازی تعریف خودش رو عوض کرده.شما میبینید که کیتارو بدون داشتن هیچ گونه سواد موسیقی آهنگ های زیبایی خلق میکنه.اینجاس که میشه بحث مفصلی راجع به آهنگ سازی کرد.
خشايار خان اگر وقتي پيدا كرديد ، لطفي كنيد و به محتواي دروس اموزشي اين استادان و سبك هاشون و روش تدريس و پيش نيازهاي اوليه اون در تاپيكي مجزا بپردازيد براي بنده تعقيب اون بسيار جالب خواهد بود .
مورد ديگري هم كه ميخواستم لطف كنيد و در تاپيكي مجزا براي ما بيشتر توضيح دهيد .فرق بين ساخت ملودي و آهنگسازي بود. چون گيتارو به نظر من بيشتر سازنده ملودي است تا اهنگساز . هر چند ملودي هايي كه ايشون ميسازن بسيار زيبا هستند ولي آيا ميتونيم ايشون را هم آهنگساز معرفي كنيم و بتهوون را هم آهنگساز . و يا به قول شما امروزه تعاريف تغيير كرده و ما بايد نگاه ديگري به تعاريف قبلي داشته باشيم . ممنون ميشم از توضيحات خوبي كه ميفرماييد.

bamdadonline
Friday 19 September 2008, 08:40 PM
یه سوال دارم. من لیسانس دارم. حالا می خوام یه لیسانس آهنگسازی هم بگیرم. با توجه به اینکه من رشته دبیرستانم ریاضی بوده و نه هنر بسیار سخته که بخوام از طریق کنکور آزاد یا دولتی قبول بشم.می خواستم بدونم دانشگاههایی درون کشور هستن که بشه بدون کنکور یا امتحانی راحت وارد شد و اگه کسی اطلاعی داره لطف کنه شرایطش رو توضیح بده... با تشکر.

arian
Saturday 20 September 2008, 08:57 AM
یه سوال دارم. من لیسانس دارم. حالا می خوام یه لیسانس آهنگسازی هم بگیرم. با توجه به اینکه من رشته دبیرستانم ریاضی بوده و نه هنر بسیار سخته که بخوام از طریق کنکور آزاد یا دولتی قبول بشم.می خواستم بدونم دانشگاههایی درون کشور هستن که بشه بدون کنکور یا امتحانی راحت وارد شد و اگه کسی اطلاعی داره لطف کنه شرایطش رو توضیح بده... با تشکر.
فكر ميكنم دوره هاي پودماني و كارداني دانشگاههاي علمي كاربردي مشكلات كنكور را نداشته باشه . در صورت تمايل به تكميل اطلاعات ميتوانيد به اينجا (You can see links before reply) مراجعه فرماييد

unforgivenfruit
Friday 17 December 2010, 01:52 PM
سلام
آقا میشه بگین تو رشته ی آهنگ سازی چه ساز هایی رو قبول میکنن؟ با گیتار کدوم رشته ها میشه رفت؟

غول غمگين
Friday 17 December 2010, 03:04 PM
سلام
ساز خودت؛ و پيانو رو هم بايد در كنارش ياد بگيري.

unforgivenfruit
Friday 17 December 2010, 05:43 PM
یعنی واسه امتحان عملی دو تا ساز باید بلد باشم؟؟؟

Almaseaby
Friday 17 December 2010, 06:18 PM
تا 4 سال دیگه کنکور برای لیسانس به طور کلی برداشته میشه.:23: