PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا آثار قديمي موسيقي بيشتر پخش مي شود؟

arian
Saturday 9 August 2008, 03:56 PM
چند وقت پيش يكي دو بار كه داشتم راديو را گوش ميكردم ديدم كه آثاري از برنامه تكنوازان با اجراهاي ملك پخش ميكنه . من هم از خدا خواسته حال ميكردم .ولي برام سئوالي هم در ذهنم نقش بسته بود :
چرا اينقدر آثار قديمي پخش ميشه ؟ بعد هم با خودم فكر كردم كه اين استادان آن قدر بزرگند و اين آثار آنقدر جاويدان كه نميشه هيچ جايگزيني براشون يافت . تا چند روز پيش كه در تاپيكي كه آقاي كمانچه زده بودند (
You can see links before reply ) نقل قولي از آقاي آذر سينا توجهم را جلب كرد :
آذر سينا:... در هیچ یک از برنامه های رادیویی و یا تلویزیونی آثار جدید هنرمندان جوان و یا اساتید صاحب نام موسیقی را برای عرضه به مخاطب انتخاب نمی کنند ودر بهترین ساعاتی که پرشنونده است آثارنوازندگانی که در قید حیات نیستند از این رسانه پخش می شود و این درحالی است که موسیقی هنری زنده و پویا است و باید آثارهنرمندان زنده پخش شوند.

اين مطلب خيلي به نظرم جالب اومد . تناقضاتي در ذهنم نقش بست . خواستم از ساير دوستان هم اين سئوال را داشته باشم :

1- آيا به نظر شما هدف از پخش اين آثار در بهترين ساعات چيست ؟ چون بسيار فاخرند ؟ چون شنونده و درخواست كننده ي زيادي دارند و يا ...؟
2- آيا به نظر شما آثار بزرگ موسيقي كشور ما بيشتر مربوط به دوران گذشته است ؟
3- آيا به نظر شما بايد در بهترين ساعات همين آثار فاخر پخش شوند ؟
4- آيا شما به عنوان شنونده آثار استادان بزرگ قديم موسيقي كشور را دوست داريد گوش كنيد يا آثار بزرگ استادان جديد و جوان .
5- و ....
خوشحال ميشم نظرات خوب دوستان را بدونم .

Kamanche
Sunday 10 August 2008, 11:19 AM
به نظر بنده جناب آرین محبوبیت این آثار قدیمی در بین مردم برمیگرده به زمانی که رادیو رسانه ی اصلی عموم مردم بود و انواع موسیقی هنری و غیر هنری از این رسانه پخش می شد . چون رادیو رسانه ی فراگیری ه و تقریبا درهر جایی پیدا می شه و در واقع بخش فراوانی از برنامه های رادیو رو موسیقی ایرانی ( یا هر اسم دیگه ای که روش میزارید) تشکیل می داد پخش این برنامه ها کم کمک مورد استقبال مردم قرار گرفت و برنامه ها و تصنیف های جاودانی در این بین ساخته و به لطف وجود رسانه ی فراگیری مثل رادیو به گوش اکثر مردم رسید.

من بحثم رو جمع کنم در واقع دو عامل رو در در این این موفقیت و محبوبیت سهم داشتند
1. زیبایی تصانیف و برنامه ها.
2.وجود رسانه ی بزرگ و فراگیری مثل رادیو که نقش بسیار زیادی در محبوبیت این برنامه ها داشت.
---------------------
اما در مورد سوالات شما
این سوالات رو اگه بخوام جواب بدم طولانی خواهد شد که برای جلوگیری از بلند شدن نوشته حتما در اولین فرصت بهشون خواهم پرداخت.

Mojtaba
Sunday 10 August 2008, 02:55 PM
آرین جان به موضوع خوبی اشاره کردی من خودم وقتی که رادیو یک قطعه ملک یا بدیعی یا یاحقی میزاره باور کن انقدر خوشحال میشم با اینکه اون قطعات رو خودم شنیدم ولی زمانی که از رادیو یا از تلویزیون میشنوم انگار برام تازگی دارهولی این نکته باید توجه کرد که خیلی از این نوع موسیقی خوششون نمیاد و میگن با گوش کردن به این نوع موسیقی دپرس میشن یکبار داخل تاکسی نشسته بودم رادیو علام کرد که میخواد یک قطعه از ملک در دستگاه ابوعطا پخش کنه ولی همین که صدای ساز اومد صدای یکی و دو نفر در اومد که آقا این چی هست بگیر باند رادیو رو عوض کن و این نکته که خوده شما اعلام کردین که بیشتر بهآهنگهای استادان قدیمی گوش میکنید یا جدید به نظر من چیزی که در حد عالی باشه فرقی نداره از صدای ساز چه کسی به وجود میاد مثلا آقای روزبه کلانتری از شاگردان استاد حبیب الله بدیعی بودند و واقعا سبک ایشون رو خیلی خوب میزنندولی در زمان قدیم موقعیت و شرایط چون برای نوازندگان مهیا بود اونها خیلی راحت ساز میزدنند و کارهای خودشون رو از رادیو به گوش مردم میرسونند و لی در حال حاضر شرایط برای نوازندگان جدید خیلی سخت هست بخاطر مسائل جامعه استاد خرم تعریف میکردن که دو روز در هفته فقط ضبط برنامه تکنوازان داشتند به غیر از برنامه های دیگه ای مثل برگ سبز و گل های تازه و ... و میگفتند وقتی کار ظبط من تموم میشد نوبت حبیب الله بدیعی بود اون میرفت برنامه تکنوازان اجرا میکرد

arian
Sunday 10 August 2008, 03:08 PM
طبق فرمايش ويشتاسب خان و جناب جواهري
رسانه ها عامل بزرگي در معرفي و انتقال آثار چه در گذشته و چه امروزه ميتوانند باشند . و اين موردي كه جناب جواهري ميفرمايند نيز صحيح است كه بعضي از انواع موسيقي ما شايد براي عده اي متخصص موسيقي لذت بخش باشد و براي بسياري از مردم عادي باعث دپرس شدن آنها شود . جناب كمانچه فرمودند مطالب را بعد از بررسي بيشتر پاسخ ميدهند . جناب جواهري پاسخ شما به سئوالات پست اول چيست . آيا ميشه محبت كنيد نظرات خودتون را با توضيحات و تحليل بيشتر بفرماييد ممنون ميشم .

Kamanche
Sunday 10 August 2008, 06:20 PM
1.در جواب سوال اول من تجربه ی خودم رو میگم خدمتتون .تا اونجایی که من دیدم و شنیدم موسیقی اصولا در صدا سیما و به خصوص در تلویزیون یه چیزیه برای پر کردن وقت های خالی - حالا بگذریم از استثناها. که بعضی مواقع برنامه هایی هستند به خصوص در رادیو که هدفشون موسیقیه ( به خصوص در رادیو ، چون در تلویزیون چیزی به عنوان برنامه ی موسیقیایی که حرفی برای گفتن داشته باشه نداریم البته به غیر از لب زدن های گاهگاهی بعضی خواننده هامون که به عنوان حمایت از موسیقی از تلویزیون پخش میشه. )
اما از این نظر که فاخر هستند یا نه نمیدونم چی بگم چون یه مقداریش هم شخصیه و من به نوع خاصی از موسیقی فاخر (یا هر اسم دیگه ای) میگم و دیگران به نوعی دیگه.

خلاصه ی جواب من به سوال اول اینکه : چه موسیقی فاخر باشه چه نه برای رسانه های ما چیزیه به عنوان پر کننده وقت های خالی . نه ارج و قربی برای هنرمند که لااقل اسمش به عنوان خالق اثر برده بشه نه برای موسیقی که حتما دیدید موسیقی هنوز تموم نشده ............... قطع میشه

در واقع اصلا من با این سوال مشکل دارم . :ztrompette3:

hichnafar
Sunday 10 August 2008, 07:39 PM
1- آيا به نظر شما هدف از پخش اين آثار در بهترين ساعات چيست ؟ چون بسيار فاخرند ؟ چون شنونده و درخواست كننده ي زيادي دارند و يا ...؟
با نظر جناب ویشتاسب موافقم ،در این صورت کسی هم از اون قطعات ایراد نمی گیره و براشون راحت تره
2- آيا به نظر شما آثار بزرگ موسيقي كشور ما بيشتر مربوط به دوران گذشته است ؟
اگر هم باشه باید سعی بشه آثار جدید رو قوی کرد نه این که به قدیمی ها دل خوش کرد
3- آيا به نظر شما بايد در بهترين ساعات همين آثار فاخر پخش شوند ؟
4- آيا شما به عنوان شنونده آثار استادان بزرگ قديم موسيقي كشور را دوست داريد گوش كنيد يا آثار بزرگ استادان جديد و جوان .
3و 4 : تلفیقی از هر دوشون بهتره

E_h_s_a_n
Monday 11 August 2008, 12:51 AM
سلام دوستان عزیز
جسارتا خودمو تو بحث شرکت دادم
پاسخ من به این سوال ها:
1- چون این آثار زیباترند درخواست کنندگان بیشتری دارند و رسانه نیز قطعا این برنامه ها را در اولویت قرار می دهد
2- بله، چون در گذشته فضای لازم برای رشد و گسترش موسیقی بسیار مناسب تر از امروز بوده و همین عامل موجبات خلق آثار بزرگ و فاخری را فراهم آورد، عاملی که امروز از آن بی نسیبیم. این را هم از یاد نبریم ( شاید هم دلیل اصلی باشد ) که رسانه های قدیم در زمینه اطلاع رسانی در بخش مسیقی و پخش آثار بسیار بهتر از امروزیان عمل میکردند. ممکن است آثار بسیار زیبایی در همین دوران تولید شده باشد ولی با اطلاع رسانی نادرست این آثار گمنام مانده باشند.
3-هردو باید پخش شوند
4-به شخصه آثار قدیم را. بیشتر به این دلیل که آثار جدید به اون صورت پخش نمیشوند

arian
Monday 11 August 2008, 08:08 AM
دوستان سلام و تشكر
جناب آقاي آذر سينا رويكردي را اشاره كردند كه ما توي اين تاپيك سعي داريم تا با بررسي كليه زوايا و گوشه هاي اين نقل قول ، مواردي را بررسي كنيم و چنانچه امكانپذير باشه در انتها به نتيجه اي منطقي نه مطلوب بنده يا شما برسيم .
بحث رسانه ملي كه نسبت به پخش برنامه هاي موسيقي اقدام مي كند بحث بسيار مهمي است همانطوري جناب كمانچه خان در بخش اول فرمودند داراي مخاطب بسياري است .
اما بايد بررسي كنيم كه گفتهي آقاي آذرسينا مبني بر پخش آثار گذشتگان در بهترين ساعات درست است يا خير ؟
اگر با اين فرض ايشون موافق هستيم ، چه دليلي براي آن ميتونيم متصور باشيم آيا همانطوري كه آقا احسان ميفرمايند اين نوع موسيقي ها زيباتر و يا به عبارتي كه من استفاده كرده ام فاخر تر ند يا اينكه درخواست و مخاطب بيشتري دارند و يانه همينطوري انتخاب مي شوند . و مديريت صحيح و نظر سنجي مناسبي بر آن اعمال نمي شود.
من فكر ميكنم اين بحث و سه بحث ديگر در همين بخش بحث هاي زير بنايي موسيقي كشور ماست . طرح اين بحث ها و گفتگوي پيرامون آن به صورت تحليلي علاوه بر مقايسه موسيقي امروز و ديروز ما ، محتوا ي موسيقي اين دو دوره ، ميزان رشد موسيقي و ساز ها ي ما ، ميزان پيشرفت يا پسرفت موسيقي كنوني ، دلايل مهم عدم توجه نسل امروزي به موسيقي ايراني را در بر خواهد داشت .
اميدوارم دوستان با ارائه نظرات خود به دستيابي معضلات مهم موسيقي از نظر محتوا ، مديريت و نگرش كمك بيشتري نمايند.