PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنتور ، پايور و صبا

arian
Saturday 16 August 2008, 03:48 PM
سنطور، در سالهاى پايانى عصر قاجار،سازى تقريباً فراموش شده و رو به نابودى بود. سازهاى اصلى، تار و تنبك و كمانچه بودند و دوره قاجار، در واقع «عصر تار» بود. تعداد كمى سنتور مى نواختند و تعداد كمترى نيز سنتور مى ساختند و مى آموختند تقدير، او بنا نداشت كه از او نوازنده سنتور بسازد. هرچند كه او سرنوشت سازترين چهره موسيقى معاصر در ارتباط با «اين سازایرانی و باستانى»
بوده است
فرامرز پايور: اگر صبا نبود موسيقی علمی پايدار نمی‌بود. مكتب صبا، مكتب كاملی است. هيچ‌كدام از نوازندگان مكتب استاد صبا را تعقيب نكردند جز رحمت‌الله بديعی و تا حدی هم تجويدی. علت هم اين است كه تعقيب ‌كردن مكتب استاد صبا كار بسيار سخت و بسيار پر زحمتی است.
صبا را استاد مسلم موسيقي ايراني و نوازنده چيره دست موسيقي ايراني مي دانند ولي قدرت روحي وآشنايي ايشان به باطن موسيقي ايراني از همه اينها بالاتر بود. بايد بدانيم موسيقي ايراني يك نوع صنعت نيست بلكه مقوله اي عرفاني است كه براي شنونده پيام خاصي دارد.صبا دلي پاك و روحي پرفروغ داشت
پرويز مشکاتيان در پيام خود به برگزاري مراسم يادبود پايورچنين ميگويد: اگر صبا را به حق پدر موسيقي ايران بناميم، فرزند خلف او، کسي جز پايور نيست.
هر كس مي‌خواست به كلاس حبيب سماعي برود، استاد مي‌گفت كه بايد ابتدا مضراب زدن را نزد صبا ياد بگيريد و بعد از آن به كلاس من بيائيد. حبيب سماعي با آن دقت نظر و سخت گيري و تندخوئي كه داشت، به استادي صبا اعتماد داشته و بي‌جهت چنين مطلبي را عنوان نمي‌كند؛ بنابراين استاد ابوالحسن صبا اولين رپراتور سنتور را بر اساس مضراب سماع حضور بر اساس آموزه‌هايي كه با دقت نظر و ممارست و كوشش از حبيب سماعي فراگرفت، تدوين كرد و اين پايه گذاري مكتب سنتور است
رضا شفيعيان :بنده در سال ۱۳۳۵ شمسی با معرفی استاد علی تجویدی که با پدرم آشنایی داشت به خدمت استاد بزرگ موسیقی ایران "ابوالحسن صبا" رسیدم که متاسفانه به علت کسالت، مسأله تدریس برایشان مشکل بود. اما از من پرسیدند که قبلاً به چه ترتیب تعلیم دیده ای؟ و چون جواب دادم که نزد یکی از مدرسین مطالبی آموخته ام (لازم به توضیح است که طبق نظر مدرس قبلی ام خرک اول سنتور، نت "دو" محسوب می شد و من مطالبی را با آن پایه و اصل فرا گرفته بودم؛ در حالی که نت نگاری ردیف های استاد صبا بر مبنای نت "می" برای خرک اول تنظیم شده است.) بخاطر دارم که استاد پس از شنیدن جوابم فرمود: حالا با این روش غلط که پیش رفته اید چگونه باید کار شما را اصلاح کرد؟ اما بلافاصله خود، راه چاره را نشان داد و به کلاس استاد پایور که طبق نظر ایشان از بهترین شاگردانش بود راهنمائیم کردند که محل آن "هنرستان آزاد موسیقی ملی" واقع در خیابان سزاوار نزدیک دانشگاه تهران بود.
حسن تبار :بنابر تمامي گفته‌ها و نيز تحقيقاتي كه انجام شده تنها دو مكتب سنتور نوازي وجود دارد. مكتب صبا و مكتب پايور. ديگران فقط داراي ذوق و شوق هستند
You can see links before reply