PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اتصالات میکسر

Sensation
Sunday 24 August 2008, 04:55 PM
خیلی از افراد میکسرهای نسبتا گرونی رو خریداری میکنن. روی میکسرشون چندین جک وجود داره. اما نمیدونن این جک ها برای چه کاری هستن. به همین دلیل از تمام امکانات میکسرشون استفاده نمیکنن. هر صدابرداری باید با میکسری که در اختیار داره آشنایی کامل داشته باشه تا بتونه بهترین استفاده رو ازش بکنه.
توی این تاپیک راجع به اتصالات بین میکسر و بقیه ی ابزار مثل سازها و میکروفونها و رکوردرها صحبت میکنیم.
توی یک میکسر ایده آل میکروفونها به جک XLR متصل میشن. این جک ها 3 پین دارن. کابل مورد استفاده هم باید XLR باشه. معمولا تمام جکهای XLR روی میکسر به فانتوم پاور میکسر (در صورتی که موجود باشه) متصل هستن. چند کانال اول میکسر معمولا XLR هستن.

You can see links before reply

تمام کانالهای میکسر حتی اگه XLR هم باشن در کنارش جک های TSR 1/4" هم دارن. این جکها برای گیتار, کیبورد و ... استفاده میشن و عمومی ترین و پرمصرف ترین جک ها هستن. برای کارهای حرفه ای برای کانالهای چپ و راست از کابلهای جداگانه استفاده میکنن و جکهای استریو به صورت حرفه ای استفاده نمیشن. مگر برای هدفونها. از جکهای Balanced هم برای کابلهای بلند استفاده میشه که باعث میشه با زیاد کردن طول کابل نویز ایجاد نشه.

کانالهایی از میکسر که مجهز به جک XLR هستن یک جک مونوی 1/4" هم دارن. اما در صورتی که بخوایید ساز استریو مثل کیبورد که کانالهای چپ و راست جداگانه دارن رو به میکسر وصل کنید باید کانالی رو انتخاب کنید که دو جک چپ و راست رو ارائه کنه. میکسرها حداقل یک کانال به این صورت دارن.

هدفون مانیتورها هم جکهای 1/4" استریو دارن. هر میکسر حداقل یک کانال خروجی برای هدفون در اختیار شما میذاره که این کانال جک 1/4" استریو هست.

تمام میکسرها همچنین مجهز به Tape in و Tape Out هستن. جک مربوط به این کانالها هم RCA هست. Tape In به صورت یک کانال جدا وارد میکسر میشه و میتونید اون رو به کانالهای دلخواه مثل مانیتور یا Main Out هدایت کنید. من شخصا از Tape In برای اتصال خروجی کارت صدای خودم به میکسر استفاده میکنم. یعنی هر صدایی که از کامپیوتر بیرون میاد ابتدا وارد میکسر میشه. Tape Out هم کاربردهای زیادی میتونه داشته باشه. برای مثال من Tape Out رو به ورودی کارت صدای خودم کردم (که البته این کار پیشنهاد نمیشه)

میکسرها دو خروجی مانیتور ارائه میکنن. یکی برای هدفون مانیتور و دیگری برای خود مانیتور. معمولا خروجی مانیتور دو جک 1/4" هست که مستقیما به مانیتور متصل میشه. اگه هم کانکشنهای خروجی و مانیتورتون باهم فرق داشته باشه میتونید از آداپتور استفاده کنید. فرضا اگه بخوایید میکسرتون رو به اسپیکر وصل کنید و اسپیکرتون جک RCA داشته باشه از آداپتور RCA to TSR 1/4" استفاده کنید.