PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظرخواهی: چرا هنرجويان كمانچه هر روز كمتر مشوند؟

samaner
Thursday 11 January 2007, 01:54 PM
چرا هنرجويان كمانچه هر روز كمتر مشوند؟

چزا كمانچه آنطور كه ويلن محبوبيت دارد ، اصللا به نظر نميزسد
حتي خيلي از مردم اسمش را هم نميدانند

Amir
Thursday 11 January 2007, 01:54 PM
چون مردم دارن از موسیقی سنتی ?اصله می گیرن

چون کلاسیک تبلیغاتش تو دنیا خیلی زیاد شده

Amir
Thursday 11 January 2007, 01:55 PM
ما اینجا جمع شدیم که ?راموش شده ها رو دباره به یاد ها بیاریم

و همه سطح ها رو یکی کنیم

Hes_r
Thursday 11 January 2007, 02:00 PM
دلیلش به نظر من وجود سازی مثل ویولن هست

و دلیل دوم همونطور امیر جان گ?ت کم شدن موسیقی سنتی

قربانت : حسام cheshm

hanif
Thursday 18 January 2007, 03:38 PM
چون صدا و سیما برای یک بار هم که شده کمانچه را نشان نداده نه تنها کمانچه از نشان دادن سازهای دیگر هم ممانعت میکنه و در کل هیچ تبلیغی برای سازهای اصیل ایرانی انجام نمی شه اما در مقابل چون تبلیغات سازهای خارجی به و?ور در شبکه های خارجی وجود داره
مردم برای ارضای حس موسیقیایی خودشون به آن سازها روی می آرن

Amir
Thursday 18 January 2007, 04:23 PM
البته یکی از دلایل واضحش همین صدا و سیما و کلا رسانه ها هستن

الان موسیقی مملکت به نظر من داره به سمت پوچی برن

به جای اینکه سنت ایران رو پرورش بدن

و برای شکو?ا شدن اون کوشش کنن

موسیقی هایی پخش می کنن که نه تنها سازهاشون ایرانی نیست بلکه

اصلا یک سز سوزن اصول موسیقی در آنها رعایت نشده

سازهایی مثل ....... واقعا دارن آبروی موسیقی ما رو می برن

امیدوارم ما بتونیم کاری بکنیم

mojgan
Friday 19 January 2007, 12:11 AM
ما اینجا هستیم برای این کار
شما سعی کنید این ساز رو حداقل در این سایت به نحو شایسته مطرح ومعر?ی کنین

کمانچه ساز بسیار مهجور و مظلو م وزیباییه

Hes_r
Friday 19 January 2007, 12:47 PM
خیلی از مردم هنوز یه بار هم صدای کمانچه رو نشنیدن

Amir
Saturday 20 January 2007, 07:08 AM
صدای کمانچه داریم تا صدای کمانچه

مثلا آقای مهران مدیری در این سریال آخریش واقعا دوباره کمانچه رو مطرح کرد

من که خیلی با قطعات کمانچه ای که تو این سریال زده شد حال کردم

Hes_r
Saturday 20 January 2007, 09:56 AM
البته بچه ها در مورد کمانچه پیا کلا موسیقی سنتی باید یه چیزی رو هم بگیم

ببینید خیلی ها ?قط برا سرگرم شدن و لذت بردن موسیقی رو گوش میکنن به خاطر همین موسیقی مثل پاپ یا ... رو به سنتی ترجیح میدن

صدا و سیما هم میخواد که هر دو دسته ی ا?راد رو جذب کنه

اگه متوجه نشدین بگید تا یه مثال بزنم

Amir
Saturday 20 January 2007, 10:02 AM
متوجه شدیم ولی یه مثال بزن

Hes_r
Saturday 20 January 2007, 10:17 AM
مثلا ?وتبال

یکی هست که ?قط ?وتبال رو برای یه بازیکن خاص یا یه تیم خاص یا یه مربی خاص نگاه میکنه واسه همین ممکن دوست داشته باشه بازی یه تیم دسته 2 رو هم نشون بدن چون مثلا یه بازیکن خاص تو اونه مردم هم همینن ممکن موسیقی رو به خاطر یه ?رد خاص یا یه سبک خاص دوست داشته باشن

ولی یکی هست که خودش ?وتبال بازی میکنه و بازی رو به خاطر بار ?نی و تکنیکی نیگاه میکنه به خاطر همین بازی یه تیم دسته 2 حالش رو بد میکگنه چو.ن اصلا بار ?نی نداره و مثل یه موسیقی دانه که میدونه و درک میکنه و یه موسیقی با یه سبک چرت رو دوست داره

درسته ؟؟؟

Amir
Saturday 20 January 2007, 10:56 AM
حاضرم شرط ببندم خیلی ها یه بار هم کمانچه زدن استاد بهاری رو گوش نکردن

دلیل اصلیش به نظر من رو بردن جوانان و مردم به موسیقی غرب و ?رنگی هست

یادش به خیر دو سال پیش آموزشگاه سابقم جشن 10 سالانش بود یه کنسرت گذاشته

بود که استاد ها ساز می زدن

اونایی که ساز غربی می زدن باعث آبرو ریزی آموزشگاه شدن

گیتار ا?تضاح بود ویولن و ویولای کلاسیک هم آبروی این ساز وحشی رو برد

ولی وقتی یکی از استاد ها شروع به نواختن دو تار کرد سالن به وجد اومد و همه می گ?تن

دوباره دوباره

استاد سابقم هم قرار بود ساز بزنه ولی نگ?ته بود کمانچه یا ویولن

ویولن نزد ما هم گ?تیم ای دل غا?ل پس ویولن ایرانی با این همه وزنش کجاست

آخر کنسرت بود که استادم با کمانچش اومد

به جرات می گم جوری کمانچه زد که تن همه لرزید

تمام آبروی آموزشگاه رو خرید

بعد کنسرت همه حر? کمانچه بود بس

واقعا حی? .....

ما این همه ساز داریم که هرکدوم می تونن یه کنسرت رو بچرخونن بعد میریم ساز هایی رو
دست میگیریم و ادعامون می شه نوازنده ایم که تنهایی هیچن

به قول استاد جدیدم

ما از اولش کباب کوبیده خوردیم و دیزی سنگی و املت

?قط هم با صبا و بهاری و ملک و نی داوود و امثال اینا حال می کنیم

میگه آهنگ بدون پرده های سری و کرن اصلا را نداره

پس بنوازید و تلاش کنید تا به جهانیان ثابت کنیم

ما غنی ترین موسیقی رو داریم

Hes_r
Saturday 20 January 2007, 02:11 PM
خوب شد ویولن نزد چون اونجا میترکید
ولی کمانچه هم واقعا زیباست

Kamanche
Saturday 22 December 2007, 03:42 AM
دوستان به نظر من نه تنها هنرجویان کمانچه هر روز کمتر نمیشوند بلکه روز به روز به تعدادشون اضافه میشه.مثالش هم همین افزایش نوازندگان کمانچه است از انقلاب تا به الان.
استاد لطفی توی خاطراتشون در ماهنامه ی شیدا تعریف کردن که اون سالهای اول انقلاب در به در دنبال کسی که در گروه شیدا کمانچه بکشه بودن و بعد از چند سال کسانی مثل استاد شکارچی منظمی منتظری گنجه ای که همگی توی اون سالها از شاگردهای استاد بهاری بودن رشد میکنند و توی اون فعالیت های گروهی شرکت میکنند.
طبیعی هم بوده استاد بهاری تقریبا تنها کمانچه نواز اون دوره بوده پس از یک استاد نباید توقع تربیت صدها شاگرد طراز اول رو داشت.
هر چه قدر روبه جلوتر میایم جوونترها خودشون رو نشون میدن مثل آقای کامکار یا آقای فرج پوری و جدیدا آقای کلهر.
با زیاد شدن اساتید کمانچه و اجراهای مختلف صوتی و تصویری و در کل رواج بیشتر این ساز علاقه مندی جوون ها بیشتر شد.
از طرفی ساز سازی رشد کرد وساخت کمانچه هم وسعت بیشتری پیدا کرد (هرچند نسبت به بقیه ی ساز ها کمتر.)

حالا همه ی اساتیدی که نامبردم الان در تهران آموزش کمانچه میدن و هر کدوم تعداد بسیار زیادی شاگرد دارن (میتونید از خود اساتید یا شاگردهای اونها سوال کنید)
الان تقریبا 10 تا 15 نفر مدرس کمانچه طراز اول داریم و بدون شک هنرجویان کمانچه هم رشد دارندو روز به روز بیشتر میشن ولی خب نه به اندازه ی هنرجوهای سه تار یا سنتور.
در اخر این رو هم اضافه کنم که دلایلی که کمانچه هنرجویاش کمتر از سازهای دیگس رو من
در این مبینم که :
1-شروع کردن یادگیری کمانچه به مراتب سخت تر از سازهای دیگه س و همین میتونه هنر جو رو چه در شروع و چه در ادامه ی فراگیری دلسرد کنه)
2-نبود مدرس خوب در همه ی استان های کشور (همونطور که گفتم همه ی اساتید در تهران هستند)
3-کمبود ساز های ساخته شده در کشور
4-کمبود منابع آموزشی نوشتاری و شنیداری
و...................

ببخشید زیاد نوشتم

ario225ma
Thursday 17 December 2009, 09:06 PM
اتفاقا بر عكسه جديدا علاقمندان به كمانچه خيلي بيشتر شدن و در موسيقي متن اكثر فيلمها كمانچه هست

و دليل ديگش اينه كه ما كمانچه كش ها خودمون هم به خودمون جفا ميكنيم و بعد از عمري كمانچه كشي ميريم دنبال ويولن

salar gharibeh
Thursday 11 February 2010, 09:28 PM
آخه كمانچه سخته كار هر كسي نيست بايد به سازت عشق بورزي وگر نه فرار ميكني من خيلي ها رو ميشناسم يك مدت اومدن و زود فرار كردن

salar gharibeh
Sunday 21 February 2010, 11:18 PM
كمانچه عزيز مسئول بخش كمانچه استاد داريم ولي كسي نميشناسه تا يره اموزش ببينه من 1 سال ميرم كمانچه فقط 1 نفر تو اين 1 سال اومده كمانچه ياد بگيره استاد بسيار بزرگي هم اموزش ميده نمونه كار ايشون رو ميذارم گوش كنين هر چند بت كمانچه من كار كردن كه يك ذره كيفيتش كمه دوم هم اينكه با موبايل ضبط كردم بازم كيفيتش كمه به هر حال به بزرگي خودتون ببخشيد

You can see links before reply (You can see links before reply)wnloadfile/132/ساری_گلین.amr.aspx

گوش كنيد

MEHRNAM
Monday 22 February 2010, 08:39 AM
کمانچه و ویولون هر دو از سازهای مشکلند.
اما متاسفانه طرفداران ونوازندگان کمانچه کمترند(حال آنکه کمانچه ساز کهن ایرانی است ولی ویولون حتی اگر ایرانی نواخته شود ساز ایرانی نیست)
من به عنوان یه هنر جوی جوان که 6ساله ویولون سنتی میزنم باید بگم کمانچه را بیشتر دوست دارم!!!
اما در شهر من نه تنها هیچ استاد کمانچه نیست بلکه نوازنده ی گوشی یا قدیمی کمانچه هم مثل رویاست!!!
علاوه بر این جوانان ایران از آنجا که موسیقی در مملکت ما به ندرت اجازه ی پخش از رسانه ی ملی دارد
(شاید به ندرت هم ندارد) هیچ ساز ایرانی و اصیل را درست ندیده اند ونمیشناسند، ماهواره را هم که روشن میکنی
این قدر کیبرد و گیتار نشون میده که ویولون وپیانو هم خیلی کلاسیک و اصیل جلوه میکنه و کو تا کمانچه و تار وتمبک
که سالی به دوازده ماه نشون بده...
والله با اینهایی که گفتم سراغ کمانچه رفتن اراده ی فولادین میخواد!!!

salar gharibeh
Sunday 15 August 2010, 01:59 AM
کمبود استاد ( استاد واقعی کمانچه . نه نوازنده ویولون ) کمبود تبلیغات . تحریم موسیقی سنتی به همراه سازهاش
نشون دادن گل و گیاه به جای ساز در تلوزیون . ولی با این همه نتونستن از بین ببرن و نسبت به گذشته بیشتر شده علاقه مندان به کمانچه و دیگر سازهای خودمون

Crazyarchitect
Sunday 15 August 2010, 07:32 AM
جای بسی امیدواریه که در سالهای اخیر هنرجوهای کمانچه و همینطور بقیه ی سازهای سنتی خیلی بیشتر شده ولی هنوز هم نسبت به سازهایی مثل گیتار و ویولن خیلی کمترند به نظر من واسه اینه که اگاهی و شناخت خوبی درباره ی این سازها تو جامعه نیست مثلا اینقدر که تو همه موزیک ویدیوها گیتار یا ویولن نشون دادند که همه این سازها رو و همینطور صداشونو میشناسند ولی مگه چند تا کلیپ هست که تو اون نوازندگی کمانچه رو نشون داده باشند ؟ مثلا خود من وقتی که میخواستم سازی رو شروع کنم با اینکه پدرم اصرار به سازهای سنتی داشت بنا به حرف و نظر دوستام گیتار گرفتم ولی حالا که به شناخت کمی نسبت به موسیقی سنتی رسیدم حالا تازه تو 20 سالگی شروع کردم سنتور رو از صفر یاد بگیرم در صورتی که اگه اون زمان شناختی داشتم از اول همین سنتور رو انتخاب میکردم و حالا 6 سال جلو بودم .

DesironnA
Sunday 15 August 2010, 07:59 AM
شاید باورتون نشه اما من عاشق صدای کمانچه ام..
یه بار با یه نوازنده کمانچه با گیتار الکتریک ایمپرووایز زدم دیدنی..!
بدون هیچ گونه ساز سومی..
به به !

kiarash_bach
Sunday 15 August 2010, 09:07 AM
به نظر من مهم ترین دلیلش اینه:
ببینید ساز ها هر روز دارن به سمت ساده تر شدن پیش میرن یعنی ساده میشن تا بتونن مردم بیش تری رو جذب کنن ما در ایران ویلن نداشتیم با ورود ویلن به ایران هنرمندان کمانچه زن دیدن یه ساز با صدایی شبیه به کمانچه ولی به مراتب ساده تر وجود داره خب رفتند و تمام قطعات ایرانی رو روی ویلن پیاده کردند در واقع ویلن الان دیگه یه ساز کلاسیک محسوب نمیشه یه ساز سنتی-کلاسیک یه ساز تمام و کمال که باهاش هر کاری میشه کرد
پس لطفا نسبت به سنتی نبودن ویلن جبهه نگیرید مگه اینهمه قطعه های زیبا و اصیل ایرانی رو از ویلن نمیشنوید؟؟؟
درسته که صدای ویلن با کمانچه فرق می کنه اما در کل میشه اوونا رو یه جور دید یعنی اختلافات کم رو در نظر نگرفت
به نظر من همه چیز داره آسون میشه غربال دنیا این کار رو میکنه میگه آسون ها اجازه دارن رد بشن سخت ها باید منقرض بشن
من خودم راضی نیستم کمانچه منقرض بشه ولی دلیل کم طرفدار شدنشو گفتم
از دست من و شما هم کاری بر نمیاد سیر طبیعی تکامل موسیقی این کار رو کرده

AliB
Sunday 15 August 2010, 08:24 PM
کیارش جان کی گفته که نواختن ویلن راحت تر از کمانچه است؟

heifetz
Sunday 15 August 2010, 09:07 PM
بعضی موقع ها چیزهایی آدم میشنوه که دهنش وا میمونه!

BaBak_ParSian
Sunday 15 August 2010, 09:21 PM
من خودم می خواهم یه مدت دیگه کمانچه رو شروع کنم در کل کمانچه ساز فوقل العاده ای است ولی متاسفانه در سطح جامعه زیاد گسترش پیدا نکرده

hossein_wanted
Sunday 15 August 2010, 10:33 PM
اولا كه اين ساز در معرض انقراض نيست
دوما اجازه نميديم منقرض بشه
سوما ممكنه اين ساز مثل ويالون كامل نباشه اما از نظر اوايي اونقدر كامله كه تصور اركسر بدون كمون احمقانه و ناقص مياد
در ضمن نوازندش زياده نوازنده ي دقيق و زوست كمه
خواهشا ساز ها رو به دو دسته ي سخت و اسان تقسيم نكنيد!
كسي كه ساز رو اينجوري تقسيم ميكنه...
واقعا كار درستي نيست

rezaranjbaraan
Monday 16 August 2010, 12:06 AM
کدوم ساز اصیل ایرانی در حاله رشده که این ساز بخاد رشد کنه...
از نظر من چه بهتر که مخاطبش کم و البته گزیذه هستش....
نه مثل کسانی که تحت تاثیر پرپرواز و علی سنتوری ....
بله کمانچه هنرجوش کمه اما همونا هم که هستن با جون و دل کار میکنن و من روزی هزار دفعه خدا رو شکر میکنم که توی دنیای کمانچه ما یکی مثه فرامرز اصلانی نداریم که دوره آکورد بسازه و آوازه نوجوانانه و....
(البته خودم عاشق قلعه سنگین فرامرزم)

farshadtar
Tuesday 24 August 2010, 08:05 AM
salam , man donbale ye kamanche navaz baraye kare goruhi migardam
...lotfan nazar dahid man khodam tar mizanam

MEHRNAM
Friday 27 August 2010, 05:32 PM
به نظر من مهم ترین دلیلش اینه:
ببینید ساز ها هر روز دارن به سمت ساده تر شدن پیش میرن یعنی ساده میشن تا بتونن مردم بیش تری رو جذب کنن ما در ایران ویلن نداشتیم با ورود ویلن به ایران هنرمندان کمانچه زن دیدن یه ساز با صدایی شبیه به کمانچه ولی به مراتب ساده تر وجود داره خب رفتند و تمام قطعات ایرانی رو روی ویلن پیاده کردند در واقع ویلن الان دیگه یه ساز کلاسیک محسوب نمیشه یه ساز سنتی-کلاسیک یه ساز تمام و کمال که باهاش هر کاری میشه کرد
پس لطفا نسبت به سنتی نبودن ویلن جبهه نگیرید مگه اینهمه قطعه های زیبا و اصیل ایرانی رو از ویلن نمیشنوید؟؟؟
درسته که صدای ویلن با کمانچه فرق می کنه اما در کل میشه اوونا رو یه جور دید یعنی اختلافات کم رو در نظر نگرفت
به نظر من همه چیز داره آسون میشه غربال دنیا این کار رو میکنه میگه آسون ها اجازه دارن رد بشن سخت ها باید منقرض بشن
من خودم راضی نیستم کمانچه منقرض بشه ولی دلیل کم طرفدار شدنشو گفتم
از دست من و شما هم کاری بر نمیاد سیر طبیعی تکامل موسیقی این کار رو کرده

ببینید دوست عزیز! به سمت ساده تر شدن هم چیز خوبیه! اما حفظ اصالت و فلسفه ی هر چیز مهمترین جنبه ی اون چیزه! من خودم هم کمانچه میزنم هم ویولن ، هر سازی رو واسه این که حرفه ای بنوازی باید تمرین کنی، هیچ راه میانبری هم وجود نداره!
کمانچه و ویولن هر دو یادگیریشون به یک اندازه سخته... در مورد اجرا؛ کمی کمانچه پر فراز و نشیب تر به نظر میرسه... اما کسی که کمانچه و ویولن رو از ابتدا خوب فرانگرفته باشه و به میزان کافی تمرین نکرده باشه قطعا" در اجرا بیشتر دچار مشکل میشه و به این خاطر از مشکل بودن ساز صحبت میکنه! که معمولا" این اتفاق در مورد کمانچه بیشتر میفته. وگرنه هر دو ساز در یک درجه از مشکل و آسانی قرار دارند.
از تکامل ساز هم صحبت کردین! باید بگم استایل کمانچه به فیزیک بدن در حالت عادی نزدیکتره، اما در ویولن استایل در دست گرفتن ساز با فیزیک معمولی بدن بیشتر تفاوت داره... بله با هر دوی این سازها میشه خوب نواخت و ایرانی نواخت به شرطی که نوازنده ی خوبی باشی... با بها دادن به ساز کمانچه ، اون طوری که لایقش هست راه پیشرفت رو باز میکنیم ولی کسی نمیتونه ویولن پرویز یاحقی یا ملک یا بدیعی رو از ذهن و دل مردم و تاریخ موسیقی ایران پاک کنه!
ولی من که از وضعیت و تعداد کمانچه نوازان الان راضی ام... کلاسی که من میرم تعداد نوازندگان کمانچه از ویولن ایرانی بیشتره! و همین نشان دهنده ی اهمیت اصالت و فلسفه و احساس موسیقیایی هست... الانم که خودم کمانچه دست گرفتم میدونم که خیلی صدای پر محتوایی داره و به راحتی احساس قطعات ایرانی رو منتقل مکنه، بنابر این به نظر من به تمرینش میرزه هر چند همه بگن که مشکله!
هان! تا یادم نرفته کمانچه و ویولن درسته در نگاه اول شبیه هستن ولی مقایسه های بیجا باعث اشتباه دوستان میشه پس لطفا" این دو ساز "متفاوت" رو در مقایسه و مقابل هم قرار ندید.
سپاس

کیارش جان کی گفته که نواختن ویلن راحت تر از کمانچه است؟

اینم حرفیه واقعا"! هر سازی اگه که بخواد خوب نواخته بشه راحت نیست!

kiarash_bach
Saturday 28 August 2010, 10:07 AM
بچه ها چرا جبهه میگیرید من که نمیگم کمانچه بده یا باید کنار بره
من فقط سیر طبیعی رو گفتم که کمانچه طی کرده و داه کمرنگ و کمرنگ تر میشه نباید بی منطق بر خورد کرد
بعضی دوستان میگن نمیزاریم منقرض بشه باید بگم از 100 نفر 200 نفر هیچ کاری بر نمیاد چه برسه به 1 الی 2 نفر که فقط حرف میزنن
شما بهتره یکم به ساز های دیگر ایرانی که الان کمرنگ شدن نگاه کنید تا متوجه بشید من چی میگم ما ساز های بسیار زیادی شبیه تار و سه تار داشتیم ولی الان تقریبا همین دو تا مونده و بقیه خیلی کم پیدا هستند
یا اصلا به ساز های کلاسیک نگاه کنید اونا قبلا نزدیک به 10 نوع ساز شبیه پیانو داشتند اما الان خیلیاشون اسمشونم نمیدونن ولی پیانو جهانی شده
قبول کنید که ویلن نسبت به کمانچه به صرفه تری یعنی با انرژی کم تر میشه نتیجه بیش تری گرفت من نمیگم کمانچه به درد نمیخوره میگم بین ویلن و کمانچه ویلن به خاطر برتری هایی که داره زنده میمونه و کمانچه کنار رفته
اگر قبول ندارید پس چرا الان تو ایران ویلن 100 ها برابر کمانچه طرفدار داره؟؟ما ویلن رو حداکثر 200 ساله که تو ایران داریم ولی کمانچه خیلی وقته ساز بومی وطن ماست پس چرا الان اینجوریه؟؟؟به نظر من که هنرمندان ما ترجیح دادند سازی رو انتخاب کنند که بیش تر میشه باهاش کار کرد و همون طور که گفتم با انرژی کم تر نتایج بهتر گرفت
بازم میگم حیفه که سازی مثه کمانچه ازر بین بره که مطمئنم نمیره ولی هیچ وقت انتظار نداشته باشید که جز ساز های پر رونق تو ایران باشه میتونیم آرزو کنیم که تو هر کنسرتی یکی باشه

kiarash_bach
Saturday 28 August 2010, 10:11 AM
در مورد ساده تر بودن ویلن هم من از چند تا استاد پرسیدم و یکم 2x2=4 کردم دیدم با عقل جور در میاد که ویلن ساده تر باشه.
مقایسه این دو تا مثل این میمونه که بخوای سرت رو شونه کنی اگه شونرو تکون بدی میشه ویلن ولی اگه بخوای برای شونه کردن سرت رو جلو عقب کنی و شونه رو ثابت نگه داری میشه کمانچه !!!!!!!
البته یه این سادگیا هم نیست بازم فرق هایی هست که من نمیدونم چون کمانچه دست نگرفتم
ولی به نظرم میاد ویلن ساده تر باشه
اینم بگم که اینایی که گفتم نظر شخصیمه شاید کار شناسانه نباشه ولی به نظرم با عقل جور در میاد

kiarash_bach
Saturday 28 August 2010, 10:17 AM
راستی یه دوستی خیلی بی ادبانه صحبت کرد و گفت من ساز ها رو به دو دسته آسون و سخت تقسیم کردم
باید خدمتش عرض کنم که من همچین کاری نکردم
من 2 تا ساز رو مقایسه کردم خب بین این دو تا ساز خلاصه هر کدوم نسبت به دیگر 0و1 هستن دیگه
مثلا وقتی میگیم صدای کمانچه از ویلن ظریف تره مگه گفتیم که ساز ها یا ظریفن یا خشن؟؟
این حرفا چیه به نظرم شما یکم منطقتون رو تقویت کنید خوبه آقا
وقتی دو چیز با هم مقایسه میشن یکی نسبت به دیگر خلاصه یا 0 یا 1
من بین این دو صحبت کردم نه بین تمام ساز های دنیا!!!!!!

kiarash jlj
Sunday 29 August 2010, 08:28 PM
اتفاقا بر عكسه جديدا علاقمندان به كمانچه خيلي بيشتر شدن و در موسيقي متن اكثر فيلمها كمانچه هست
ربطی نداره علاقه کمتر شده کلا با آشنا شدن گوش ایرانی با موسیقی اصیل مردم دیگه طرف سنتی نمیرن مگه اینکه...:43:
البته هر سبکی شاهکارای خودشو داره

kiarash jlj
Sunday 29 August 2010, 08:30 PM
راستی یه دوستی خیلی بی ادبانه صحبت کرد و گفت من ساز ها رو به دو دسته آسون و سخت تقسیم کردم
من 2 تا ساز رو مقایسه کردم خب بین این دو تا ساز خلاصه هر کدوم نسبت به دیگر 0و1 هستن دیگه
مثلا وقتی میگیم صدای کمانچه از ویلن ظریف تره مگه گفتیم که ساز ها یا ظریفن یا خشن؟؟
موافقم همه چی نسبیه:39:

MEHRNAM
Sunday 29 August 2010, 11:10 PM
نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله ario225ma You can see links before reply (You can see links before reply)

ربطی نداره علاقه کمتر شده کلا با آشنا شدن گوش ایرانی با موسیقی اصیل مردم دیگه طرف سنتی نمیرن مگه اینکه...:43:
البته هر سبکی شاهکارای خودشو داره

با آشنا شدن گوش ایرانی با موسیقی اصیل مردم دیگه طرف سنتی نمیرن؟؟؟؟ میشه بفرمایین شما به چی میگین موسیقی اصیل و به چی میگین غیر اصیل؟! (کمانچه فقط اصالتش واسش مونده بود که اون رو هم ملت غیور ایران مثل چیزای دیگه به باد دادن!)

MEHRNAM
Sunday 29 August 2010, 11:16 PM
آخه یا صفر یا یک هم منطقی به نظر نمیرسه! احتمالا" من درست منظورتون رو درنیافتم! البته که همه چیز نسبیه اما اون یا صفر یا یک رو واقعا" نمیتونم قبول کم...
(میدونم مخاطب شما من نبودم و نمیخوام فضولی بیجا بکنم اما دیگه گفتم!)

MEHRNAM
Sunday 29 August 2010, 11:49 PM
بچه ها چرا جبهه میگیرید من که نمیگم کمانچه بده یا باید کنار بره
من فقط سیر طبیعی رو گفتم که کمانچه طی کرده و داه کمرنگ و کمرنگ تر میشه نباید بی منطق بر خورد کرد
بعضی دوستان میگن نمیزاریم منقرض بشه باید بگم از 100 نفر 200 نفر هیچ کاری بر نمیاد چه برسه به 1 الی 2 نفر که فقط حرف میزنن
من خدمتتون عرض کردم که جایی که من کلاس میرم کمانچه شاگردان بیشتری از ویولن ایرانی داره! باز نمیدونم کمرنگ شدن به چی میگین؟
بعدشم! همچین هم نیست که ما فقط حرف بزنیم! (خود شما گفتین کمانچه دست نگرفتین! ولی خیلی راحت درباره این ساز قضاوت میکنین! من که هر دو رو دست گرفتم، دارم از روی تجربیات عملی خودم صحبت میکنم، نه اون چیزی که "استاد نماها" در مغزم فرو کردن! و تنها حرف زدن هم نیست؛ لااقل دست به ساز شدم بعد نظر دادم!)

شما بهتره یکم به ساز های دیگر ایرانی که الان کمرنگ شدن نگاه کنید تا متوجه بشید من چی میگم ما ساز های بسیار زیادی شبیه تار و سه تار داشتیم ولی الان تقریبا همین دو تا مونده و بقیه خیلی کم پیدا هستند
یا اصلا به ساز های کلاسیک نگاه کنید اونا قبلا نزدیک به 10 نوع ساز شبیه پیانو داشتند اما الان خیلیاشون اسمشونم نمیدونن ولی پیانو جهانی شده
قبول کنید که ویلن نسبت به کمانچه به صرفه تری یعنی با انرژی کم تر میشه نتیجه بیش تری گرفت من نمیگم کمانچه به درد نمیخوره میگم بین ویلن و کمانچه ویلن به خاطر برتری هایی که داره زنده میمونه و کمانچه کنار رفته
اگر قبول ندارید پس چرا الان تو ایران ویلن 100 ها برابر کمانچه طرفدار داره؟؟
یعنی منظور شما اینه که هرچیزی رو که عوام مردم انتخاب کنن باید صحیح و کامل و برتر دانست؟ آیا شما منکر این هستید که بیشتر مردم الان تمایل به آهنگهای زیرزمینی و رپ دارن؟ با استدلال شما به همون ترتیب میشه نتیجه گرفت که آهنگهای زیرزمینی بهترین آهنگها و سبک رپ غیر اصولی برترین سبک هست؛ آن هم فقط و فقط به دلیل این که مردم بیشتر دوست دارند و این آهنگها بین مردم طرفدار بیشتری دارند! آن هم همان مردمی که از فقر فرهنگی شدیدی(متاسفانه) رنج میبرن... همان مردمی که حقوق زن را نصف مرد میدانند... همان مردمی که هنوز برای تماشای اعدام پیش قدم میشوند ... همان مردمی که سنگسار میکنند و ... و ... و ... هزاران مورد دیگه!

ما ویلن رو حداکثر 200 ساله که تو ایران داریم ولی کمانچه خیلی وقته ساز بومی وطن ماست پس چرا الان اینجوریه؟؟؟به نظر من که هنرمندان ما ترجیح دادند سازی رو انتخاب کنند که بیش تر میشه باهاش کار کرد و همون طور که گفتم با انرژی کم تر نتایج بهتر گرفت
بازم میگم حیفه که سازی مثه کمانچه ازر بین بره که مطمئنم نمیره ولی هیچ وقت انتظار نداشته باشید که جز ساز های پر رونق تو ایران باشه میتونیم آرزو کنیم که تو هر کنسرتی یکی باشه

بله! ما عادت داریم همه چیزو از دست بدیم!!!!! حافظ میگه : " نه من از پرده ی تقوا به در افتادم و بس / پدرم نیز بهشت ابد از دست بهشت!"
وقتی تخت جمشیدمونو با اون عظمت تو موزه ی لور پاریس باید ببینیم! دیگه خودتون باقی ماجرا رو بخونین! .... اما هرگز برای فهمیدن دیر نیست! بیایید فکر کنیم! بیایید بفهمیم!
و در آخر از آرزوی سخاوت مندانه تان هم ممنون! (که در هر کنسرتی یه کمونچه باشه!!!!!! اما انتظار نداشته باشیم که ساز پر رونقی باشه!!!!!!!!!!!!!!!!)

mostafa_violon
Monday 30 August 2010, 02:09 AM
چرا کمانچه محبوبیت اش کمتر ه؟
چون این ساز دیده نمی شه من فقط توی کنسرت های استاد شجریان این ساز رو دیدم تا قبل از اینکه وارد دنیای موسیقی هم بشم فرق صدای ویلون با کمانچه رو متوجه نمی شدم
بعضی ها می گویند این ساز خوب معرفی نشده بهتر بگیم اصلا نشون داده نشده
من که توی کرج زندگی می کنم یه پاساژی هست که توش ساز می فروشن توی کل اون پاساز من فقط یدونه کمانچه دیدم
با این وضعیت تا چند سال اینده فکر کنم چینی ها این ساز رو از ما بگیرن و اون رو ساز ملی خودشون کنن

MEHRNAM
Monday 30 August 2010, 08:34 PM
چرا کمانچه محبوبیت اش کمتر ه؟
چون این ساز دیده نمی شه من فقط توی کنسرت های استاد شجریان این ساز رو دیدم تا قبل از اینکه وارد دنیای موسیقی هم بشم فرق صدای ویلون با کمانچه رو متوجه نمی شدم
بعضی ها می گویند این ساز خوب معرفی نشده بهتر بگیم اصلا نشون داده نشده
من که توی کرج زندگی می کنم یه پاساژی هست که توش ساز می فروشن توی کل اون پاساز من فقط یدونه کمانچه دیدم
با این وضعیت تا چند سال اینده فکر کنم چینی ها این ساز رو از ما بگیرن و اون رو ساز ملی خودشون کنن
:106::106::106::106::106:شاید چینی ها بهتر از ما قدر چیزای ما رو میدونن!!!!:46:

salar gharibeh
Tuesday 31 August 2010, 11:52 PM
من نوازنده کمانچه هستم . یک بار از یک ساز فروش پرسیدم چرا کمانچه نمیفروشی ؟ گفت یکی داشتم بعد 2 سال فروختم واسه همین نمیارم . در مورد مقایسه ویولون و کمانچه هم یک چیزی بگم : تقریبا نوازندگی این دو ساز شبیه به همه ولی تفلوت اصلی در آرشه این دو ساز است . سفتی یا شلی موهای ارشه کمانچه توسط دست نوازنده تنظیم میشه اگه دستت رو باز کنی یا جمع کنی صدای ساز فرق میکنه یعنی مثل ویولون نیس که این کار هم بسته به هنر نوازنده داره . اینا نظر شخصی منه اگه خطایی هم باشه به بزرگی خودتون ببخشین

BaBak_ParSian
Wednesday 1 September 2010, 12:28 AM
درود - من خودم ویلونیست هستم ولی حیفم میاد یک ساز اصیل ایرانی اینطوری سرش بیاد من اینطوری می بینم که وقتی استادا خودشونو می گیرند و دلشون نمی یاد کاری برای این ساز کنند بهتر از اینم انتظار نداریم

شهریور
Wednesday 15 September 2010, 02:35 PM
به نظر من بخاطر اینه که کمانچه رو محدود به قطعات سنتی کردن
اگه مردم بدونن که میشه با کمانچه کلاسیک هم نواخت شاید بیشتر بهش بها بدن

سارا غلامی
Saturday 18 September 2010, 10:18 AM
salam bache ha man sara hastam taze ozve ain saite shodam mikham navazandegi ra shoro konam shayad
yekam dire vali talashe khodamo mikonam mikham kamanche ra emtehan konam vali shoma ba harfaton emilam ra ham mizaram baraton dokhtar_bala791 byemano tarsondin lotfan komakam konin

TurkOghlan
Saturday 18 September 2010, 10:43 AM
یه چیزی که منو واقعا خوشحال می کنه اینه که تو آذربایجان علاقه به سنت و موسیقی سنتی خیلی زیاده. اگه برین باکو و هنر جوهای موسیقی رو ببینین 90 درصدشون حداقل یه ساز سنتی کار می کنن. البته تو آذربایجان ایران این مسئله نسبت به اونجا خوب جا نیفتاده.
به نظرم دلیلشم می تونه این باشه که حمایت از موسیقی تو ایران خوب نیست و موسیقی سنتی اونطور که باید شناخته بشه شناخته نمی شه.
خب بطبع وضع شماها از ما آذری ها بدتر خواهد بود چون ماها حداقل یه ماهواره رو داریم که باهاش بتونیم موسیقی آذری و ساز آذری رو بشناسیم.

...ali...
Tuesday 7 December 2010, 08:59 AM
در کرمان هم تمایل به نوازندگی سنتی خیلی زیاد شده...
وچیزی کم شده اتفاقا تمایل به یادگیری ویولون..هست
گرچه کرمان اصلا نوازنده ی کمانچه هم نداره.

khalatbari
Tuesday 7 December 2010, 10:05 AM
كمانچه ساز اصلي موسيقي مازندرانه-همانند لرستان
من با شنيدن صداي زيباي كمانچه موسيقي را بهتر ميفهمم
به اميد روز هاي اوج و پرواز كمانچه و ديگر سازهاي ايران در كنار آواز اصيل ايراني

koronzo_piti
Tuesday 7 December 2010, 10:37 AM
تو رو خدا الکی ازین بحث های بی نتیجه راه نندازید به هیچ جایی هم نمیرسین
گشتم نبود نگرد نیست

m_rv_2008
Wednesday 25 May 2011, 10:52 AM
البته ویولن ایرانی هم صفایی داره. کیه که طره رو از البومهای یاحقی گوش کنه و باش حال نکنه. هر چند من خودم هم کمانچه رو ترجیح میدم. از دوستان هم میخوام حتما صدای ساز استاد رحمت الله بدیعی رو گوش کنن. ایشون از شاگردان استاد صبا بودن. ابتدا ویولن کلاسیک میزدن. تا اینکه نوازندگی در محضر صبا رو هم آغاز میکنن. بعد از مرگ صبا تو ایامی که تنها کمانچه کش ایران اقای بهاری بود. به دلیل اینکه سن ایشون بالا بود و صدادهی سازشون هم که دیگه خودتون میدونید چی زبود، استاد پایور از ایشون میخواد که کمانچه رو هم دست بگیره. انصافا ایشون کمانچه رو به دست گرفت و باهاش قیامت کرد. میدونید که استفاده از تکیه ها رکن اساسی در اجرای اوازهاست. حالا به اجراهای ایشون گوش کنید تا ببینید در پوزیشن های بالا چه ملیح این تکیه ها رو اجرا میکنه. میتونید توی یوتیوب سرچ کنید و دنبال کنسرت برلین استاد پایور و رحمت الله بدیعی بگردید که تو سال 57 در انگلیستان اجرا شده. خیلی خیلی جذابه. متاسفانه ایشون به دلیل اینکه بهایی بودن بعد از انقلاب طرد شدن و از کشور رفتن. الان ایشون در هلند هستند و طبق گفته خودشون دارن یک دوره ردیف برای کمانچه مینویسن. این ردیف میشه اولین ردیف برای کمانچه که از نسل کمانچه کشها انتقال داده میشه. چون ایشون شاگرد صبا بود و صبا هم شاگرد حسین خان اسماعیل زاده. البته ایشون الان هم یک کتاب برای کمانچه و ویولن چاپ کردن به نام حدیث مهر که اواز بیات کرد و مجموعه راک ها رو شامل میشه. ایشون از ردیف دانهای بزرگ ایران هستند که در شورای بازنگری ردیف موسیقی ملی هم عضو شورای 5 نفره بازنگری بودند.امیدوارم این ردیف هرچه زود تر اماده بشه. چون سن ایشون هم بالاست . فکر کنم الان 73 ساله باشن. خدا توفیقشون بده. راستی خیلی از اینایی که گفتید شاگردای ایشون هم بودند. منتها به دلیلیکه گفتم ابراز نمی کنن. چون ایشون مدرس کمانچه و قیچک در وزارت فرهنگ و هنر بودن. مرسی که این متن رو خوندید. اونی که گفتم رو سرچ کنید . خیلی باش حال میکنید در دستگاه سه گاه و اواز بیات ترک هست. یکی دیگه هم از ایشون اخیرا پیدا کردم در آوازهای ابوعطا و اصفهان. ببینید حالشو ببرید.

saber1740
Thursday 9 August 2012, 12:08 AM
کمانچه نواز ها کم نشدند

و

جالب تر این هست که خیلی از ویلن نواز ها در کنار ویلن به کمانچه نوازی روی اوردن.

هم ویلن و هم کمانچه هر دو ساز های بسیار خوش صدایی هستند اما کمانچه نوازی واقعا سخت هستش نیاز به تمرین های زیادی هم داره

LiOneL999
Thursday 9 August 2012, 11:56 AM
کمانچه نواز ها کم نشدند

و

جالب تر این هست که خیلی از ویلن نواز ها در کنار ویلن به کمانچه نوازی روی اوردن.

هم ویلن و هم کمانچه هر دو ساز های بسیار خوش صدایی هستند اما کمانچه نوازی واقعا سخت هستش نیاز به تمرین های زیادی هم داره

واقعا راست گفتید.کمانچه سخته؟من فکر نمی کردم سخت باشه،پرده بندی هاش چندتاست؟
برای ویلن4 تاست یا3 تا، برای کمانچه چی؟:fish2:

habibmohebi
Monday 9 September 2013, 09:30 AM
یاد استاد محمد طغانیان بخیر. صدای کمانچه اش ........