PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رفع اشکال و راهنمایی نی نوازان

صفحه ها : [1] 2

fatut
Friday 5 September 2008, 01:07 PM
این تاپیک رو زدم هرکس در مورد نی نوازی مشکلی داشت مطرح کنه
سوال اول رو خودم میپرسم
دوستان بهترین مارک نی چی هست و ساخت چه کسی هست؟ و قیمتش چنده
در ضمن همه دوستان از نی خودشون عکس بگیرن و بذارن اینجا تا ببینیم
متشکرم

fatut
Sunday 7 September 2008, 10:06 PM
حالا یکی از دوستان نیست جواب بده؟ من منتظرما قسمت نی خیلی راکد شده بابا نی نوازان کجایید؟ زود بیایید

fatut
Wednesday 10 September 2008, 02:22 PM
هنوز کسی این طرفها پیدا نشده
ما قهطی نی نواز داریم
کسی نیست؟

فریدون
Saturday 20 September 2008, 09:49 AM
دوست من ساز نی همانند ساز ویلون نیست که مدل TF داشته باشه و مدل دانش آموزی و... از این جور چیزها.

به نظر من در بازارهای ساز فروشی ایران ما به سازها توهین میکنن. چرا؟ چون میخوان از توی ساز هم دزدی کنن و این افتضاحه. اگه شما برید خارج از کشور هم خود آلمان سازها از یک قیمت شروع میشن و قیمت میره به بالا ( تا اینجاش همچون کشور خودمون ) ولی پایین ترین قیمت ویلون که شما براش پول میدید دیگه مثل ایران نیست که یک آشغال به شما بدن. منظورم رو متوجه میشید؟
تو خارج از کشور ما ، شما که ویولن با کمترین قیمت رو میخرید بهترین یولون رو به شما میدن ولی تو ایران خجالت نمیکشن و هرآشغالی رو به شما میدن. این نکته رو یادتون باشه.

و حالا بریم سراغ نی :

همون جور که گفتم ساز نی مارکی نیست.
شما باید به جنس نی نگاه کنید نه زیاد کلفت باشه نه زیاد نازک باشه. باید صدای دلنشین ازش در بیاد. صدایی که با نوای نی به آدم آرامش بده.
شما اولین بیت مثنوی معنوی رو بخونید. نی باید چنان خاصیتی داشته باشه. ( نمیگم تا برید بگردید و بخونید )

در ضمن درسته که روی اینترنت همه چیز هست ولی قبول کنید نمیشه روی اینترنت ساز زدن یاد گرفت.

fatut
Saturday 20 September 2008, 12:13 PM
متشکرم از نظرتون
در واقع شما حق دارید چون الان نی های بیات که یه روزی بهترین بود الان بدترین شده. شاید بپرسید چرا؟ اول این که سازنده بازار رو به دست آورده و الان بی خیاله. دوم اینکه مهر سازنده جعل شده و تقلبی سازش هم توی بازار فراوونه.
متشکرم

hfs12
Saturday 25 October 2008, 06:06 PM
با سلام
یادمه وقتی تازه شروع به یادگیری نی کردم ، دنبال یک کتاب در ارتباط با نی در کتاب فروشیها بودم که نمی دونم در کدوم کتاب بود که اندازه های یک ساز نی را نوشته بود(از طول و مکان سوراخها) ، من هم اون رو یادداشت کردم و اومدم با لوله پولیکا ساختمش!! و نی رو با اون یاد گرفتم.
درآوردن صداش راحتتره و یه صدای مخصوص و جالبی داره. هرکسی میخواد شروع کنه من نی لوله پولیکا رو بهش پیشنهاد میکنم و برای خیلی ها هم ساختم. هنوز که هنوزه گاهی وقتها نی های دیگه ام رو کنار می گذارم و اون رو بر میدارم.
و اما در مورد اینکه چه نی ای بهتره راستش فکر نمی کنم که هیچ دو نی ای شبیه هم باشه ، هر نی ای صدای مخصوص به خودش رو داره. من بعضی آهنگ ها رو دوست دارم با یک نی خاص بزنم .حتی در یک کوک خاص مثل سل برخی نی ها باریک وبلند و برخی کوتاه و کلفت ترند، هر کدوم هم یه حال و هوایی داره .
گذشته از این نی ای که من از اون خوشم بیاد شاید شما خوشتون نیاد و خوب با اون نی نوازی نکنید.
به نظر من بجای اینکه دنبال مارک باشیم بهتره موقع خرید مقداری نوازندگی کنیم و آهنگهای مختلف را با اون بزنیم .

alyian
Friday 7 November 2008, 04:17 PM
با سلام من اگر بخواهم گوشه هايي از رديف صبا در دستگاههاي مختلف يا رديف عبدا... دوامي يا سبكهاي ديگر ني نوازي با اجراي ساز ني به همراه نت برايم بفرستند بايد چكار كنم.
alyian

mos167
Wednesday 19 November 2008, 08:52 PM
دوستان عزیز و نی نوازان دوستداشتنی
هر کس هر سوالی در مورد نی و نی نوازی داره تا جایی که بتونم راهنمایی می کنم
اگه نتونستم از استاد افشارنیا می پرسم :58:

mos167
Wednesday 19 November 2008, 09:18 PM
بابا این قدر سخت نگیرید نی هم می تونه مارک داشته باشه البته بگیم مهر بهتره !!
هرچند که مهر دلیل خوب یا بد بودن ساز نیست اما کسی که نی میسازه و به بازار میده دوست داره اسمش خوب جا بیفته حتی اگه بیات باشه که بازار رو گرفته .
من خودم چند ماه پیش رفتم پیش بیات انصافا نیای خوبی داشت.
حالا چند تا مهر یا مارک رو که استفاده کردم یا دیدم رو به تر تیب قیمت می گم :
پور نظری -- فقط تو کرج دیدم
صنایعی -- نی ساز جوونیه اما انصافا نی خوب مسازه (نسبتا)
بیات -- نسبت به قیمتش گرونه ولی خوبه
افشارنیا -- نی استاد افشارنیا توی بازار نیست و فقط به شاگردا یا آشناها میده نی هاش جای هیچ حرفی نمیذاره .
قیمتها هم از 15000 تومن هست تا 70000-80000 تومن
من توی بازار قیمت خیلی بیشتر هم دیدم اما فکر نمی کنم ارزششو داشته باشه .
نی موسوی 150000 تومن !!!

mos167
Wednesday 19 November 2008, 09:21 PM
البته یادم رفت بگم
معمولا اساتید پیشنهاد می کنن که با یک نوع نی ( مخصوصا هنرجو ها) بهتره نوازندگی کرد.

mirzadanger
Saturday 16 January 2010, 02:41 AM
سلام دوست عزیز
بهترین استادنی ساز استاد سلطانیان هستش
قیمت نی سلش 70000 تومان هست

dada_mehdi
Saturday 16 January 2010, 02:05 PM
سلام دوست عزیز

تو تهران هستند ایشون ؟

آدرسی ازشون دارید ؟

fatut
Thursday 28 January 2010, 11:29 AM
این قیمت واقعی نیست. حدود 40 تومن چون من تازه چنتا از خودش گرفتم

smtht1
Thursday 11 March 2010, 10:37 PM
سلام به همه هنر دوستان. من تازه وارد جمع شدم. حدود 2ساله نی میزنم. از اساتیدی که حاضرن خواهش میکنم قطعه های نی نوازی رو همراه نت بذارن تا بقیه هم استفاده ببرن.

mos167
Friday 12 March 2010, 06:51 PM
سلام به همه هنر دوستان. من تازه وارد جمع شدم. حدود 2ساله نی میزنم. از اساتیدی که حاضرن خواهش میکنم قطعه های نی نوازی رو همراه نت بذارن تا بقیه هم استفاده ببرن.

دوست عزیز خیلی خوش امدین اما بهتر بود این پست رو در جای خودش مطرح میکردید

Nassim_Agha
Friday 12 March 2010, 10:51 PM
سلام
خواهش میکنم اگه کسی از دوستان آدرسی یا تلفنی توی تهران از یک نی ساز خوب داره لطف کنه بنویسه تا ما هم استفاده کنیم.

ney_7band
Saturday 13 March 2010, 06:28 AM
با درود
سوال من اینکه بیشتر قیمت نی برای صدای خوبشه یا برای طرح روش؟

Don_Ramtin
Saturday 13 March 2010, 02:21 PM
من تلفن دوتا از دوستانم که ساز های معقولی می سازند رو می گذارم ؛ امیدوارم برای کسانی که خواسته بودند ، بدرد بخوره :
حسن مکانیکی 09122857737
مرتضا صنایعی 09125010058

ZOZ.VB.ZOZ
Monday 29 March 2010, 05:29 PM
دوستان سلام

مدتی هست که می خوام ساز نی رو یاد بگیریم. چند سوال ذهنم رو مشغول کرده اگه دوستان رهنمایی کنن ممنون می شم:

1- شنیدم برای نی نوازی دندان ها باید از هم فاصله داشته باشن؟ آیا این مطلب صحت داره؟ و همچنین دندان های من نامرتب هست (یعنی نیاز به اورتدنسی داره) می تونم نی یاد بگیرم؟

2- برای آموزش نی چه نوع نی مناسب هستش؟ منظور کوک و ... هست

3- قیمت یک نی برای دوره آموزشی و تا مثلا دوران متوسطه چقدر هست؟

ممنون میشم اگه راهنماییم کنید. مخصوصا برای سوال 1

Don_Ramtin
Monday 29 March 2010, 06:23 PM
سلام دوست من !
1 - باز بودن بین دندان ها ، خیلی می تونه تو بهتر بودن سونوریته ی سازت کمکت کنه ، ولی بدون آن هم می توان نی زد . برخی از نوازندگان ، یه شکاف V شکلی در سری نی بوجود میارن و دندان ها رو داخل اون قرار میدن و اینجوری ، به نوعی غیر مستقیم ، همون کار فرو رفتن سری نی در لای دندان ها رو انجام میدن . یه راه دیگه هم اینه که بجای سری فلزی ، از طلق استفاده کنی . ولی فقط یه لایه ی نازک طلق که احتمالا به راحتی لای دندون هایت خواهد رفت . بعد از یه مدت که کم کم جای اون یه لای طلق در لای دندان هات باز شد ، اونو بکنی ، دو لایه . اول کمی با فشار و زحمت لای دندان هات میره ، ولی کم کم اونم جای خودشو باز میکنه و این جوری یواش یواش می تونی حتا به سری فلزی هم ساز بزنی . البته میشه که اصولا از سری فلزی استفاده نکرد و با همون طلق ساز زد ، ولی به نظر من سری فلزی - با همه ی ضرری که برای دندون داره - ، بهتر از طلقه .
ماجرای نا مرتب بودن دندون هات هم ربطی به آموختن نی نداره .
2 - برای شروع نی نوازی ، نی هایی با قد متوسط مناسب ترند . مثلا کوک های : سل ، فا دیز و فا .
3 - این یکی دیگه بستگی به این داره که از کی بخوای ساز بخری . معلم های " خوش انصافی " وجود دارن که ساز می سازن و به شاگرداشون می فروشن و حدود دویست و یا سی صد هزار تومن می فروشن و کلا قیمت ها خیلی متفاوته . ولی حتا با 30 هزار تومن هم ، میشه ساز معقول تهیه کرد . در این رابطه یه تایپیکی هم تو همین سایت هست که اصلا درباره ی قیمت نی و سازندگان نی است . اونجا رو هم ببین .
خوش باشی و پیروز . یا حق !

ZOZ.VB.ZOZ
Tuesday 30 March 2010, 11:21 AM
ممنون از جوابت
دویست هزار تومان قیمت یه نی؟؟؟؟؟؟ شوخی می کنی؟ من تو یه سایت فروشگاه سازها قیمت گرونترین نی رو تقریبا 60 هزار تومان دیدم. تازه اون سایت یکم گرون فروش هم بود یعنی بقیه سازهاش گرون تر از قیمتش بود

dada_mehdi
Wednesday 31 March 2010, 07:50 AM
درود

1- شنیدم برای نی نوازی دندان ها باید از هم فاصله داشته باشن؟
آیا این مطلب صحت داره؟ و همچنین دندان های من نامرتب هست (یعنی نیاز به اورتدنسی داره) می تونم نی یاد بگیرم؟

جدیداً سری هایه برنجی اومده که هم خاصیت طلق هایه فلزی رو داره
هم نازک تر از طلق هایه پلاستیکی هستش.

mos167
Wednesday 31 March 2010, 10:59 AM
سلام به همه دوستان
رامتین عزیز جواب کامل و خوبی دادند
zoz vb zoz جان بهتره برای شروع حتما پیش یه استاد خوب بری وگرنه از نی زده میشی

ZOZ.VB.ZOZ
Thursday 1 April 2010, 04:57 PM
دوستان درباره قیمت دویست هزار تومانی جواب بنده رو ندادین

Don_Ramtin
Thursday 1 April 2010, 05:41 PM
خب آخه عزیزم ، چه جوابی بهت بدم ؟! واقعا چنین چیزایی وجود داره ؛ می تونی از شاگردان برخی استادان بپرسی . من نمی خوام اسم بیارم ، ولی خودم حدودا اوایل سال 1374 بود که در منزل یکی از استادان اسم و رسم دار نی ، ازش خواستم یه نی به من بده . در جوابم گفت که من فقط نی به شاگردام میدم ! بعد که بالاخره راضیش کردم که به منم نی بده ، با کلی افاده و فخر فروشی گفت نی برای آدمای مبتدی و تازه کار و خاک بر سر و ... ( ! ) دارم ، دونه ای بیست هزار تومن ! و این ماجرا مربوط به حدود 14 سال پیشه ؛ ببین الان چند میده . جالبه که حدودا دو یا سه سال بعد از استاد خودم ، جناب آقای کیانی نژاد یه نی نسبتا خوب خریدم به قیمت پنج هزار تومن !

mos167
Friday 2 April 2010, 02:20 PM
واقعیت همینه !
من هم با همچین چیزهایی برخورد کردم
اما میتونی نی 20-30 هزار تومنی هم پیدا کنی که خوب هم باشه . قیمت بالا دلیل خوب بودن نیست

ney_7band
Saturday 3 April 2010, 12:49 PM
با درود به دوستان عزیز م
دوستان تمام جوابارو به طور کامل گفتن که دیگه جای حرفی نمونده منم مثل دوستان با اساتید بزرگ در ارتباط نیستم و لی یه بار سر همین قضیه قیمت نی با استادم صحبت میکردم میگفت که قیمت بالای نی مثلا همین دویست هزار تومن به خاطر نقش و کاری که سازنده رونی انجام داده و نی ساده ی عالی یعنی بدون نقش در حدود 100 .صدو خورده ای هست نمی دونم شما هم تایید میکنیدیا نه؟

onlyjuve
Sunday 20 June 2010, 07:40 PM
یکی به من کمک کنه
هر چی تمرین میکنم صدای نی صاف نمیشه تازه فکر میکنم بدتر شده تا اینکه بهتر شده باشه هوای اضافی خیلی داره جوری که باید تو صدای هوا بگردی صدای نی رو پیدا کنی همه اصول رو هم رعایت میکنم ولی نمیشه استادم هم گفت که صدای نیت بده
چیکار کنم ؟؟؟؟

Don_Ramtin
Sunday 20 June 2010, 09:20 PM
با توجه به توضیحاتی که دادی ، به نظر من مشکل از روش دمیدنت تو سازه . ما توی ساز " ها " نمی کنیم و یا از ته حلق "هه " نمی کنیم ؛ بلکه از نزدیک ترین جا به سر نی و دقیقا داخل نی " فوت " می کنیم . فوت کردن با "ها " یا " هه " کردن فرق می کنه . تو وقتی تو ساز " هه " می کنی ، اگه بخوای ولم ساز رو بالا ببری و شدت دمیدنت ور بیشتر کنی ، صداها با هم قاتی میشه و ساز جیغ می کشه و میری تو صدای اوج و غیث ؛ اما اگه درست تو ساز " فوت " کنی ، همچین مشکلی پیش نمیاد . این یکی از نشانه های درست فوت کردن تو سازه ، البته نشونه های دیگه ای هم هست . ما باید در همه ی لحظه های ساز زدن ، کنترل کامل روی نفس گرفتن و دمیدنمون تو ساز داشته باشیم . اینجوری می تونی روی سونوریته و فواصل سازت کار کنی .
ضمنا یه نگاهی هم به داخل سازت بکن ، شاید احتیاج به کمی روغن هم داشته باشه .
خوش باشی . فعلا ، یا حق !

onlyjuve
Sunday 20 June 2010, 09:27 PM
با تشکر از شما
میشه بیشتر توضیح بدین روش صحیح دمیدن دقیقا چیه ؟ یعنی چی که از نزدیکترین جا به سر نی ؟؟؟

Don_Ramtin
Sunday 20 June 2010, 10:08 PM
ببین ، این خیلی پیچیده است و نمیشه اینجا تو یکی دو خط اون گفت . اول باید روش درست نفس گرفتن رو تمرین کنی . یعنی با دیافراگم نفس بگیری نه با استفاده از قفسه ی سینه . بعد بیای سراغ فوت کردن .
اگه تو تهران زندگی میکنی یه روز یه سری به من بزن ، تا از نزدیک برات توضیح بدم . البته تا حد فهم و سواد خودم .

onlyjuve
Sunday 20 June 2010, 10:20 PM
متاسفانه تهران نیستم
در مورد نفس گیری اون فایل های تصویری که استاد کیانی نژاد همراه کتابشون دادن بیرون رو دیدم دارم تمرین میکنم رعایت کنم
در مورد فوت کردن مشکل دارم ....

Don_Ramtin
Wednesday 23 June 2010, 12:13 AM
اگه هر کمکی فکر می کنی از دست من برمیاد درخدمتم .

nayzan
Monday 19 July 2010, 10:38 AM
سلام دوست عزیز

-------------------------------------
دوست عزيز يكي از دوستانم ايشون را برايم معرفي كردن و گفتن كارش بيست من با خودش تماس گرفتم 5 تا كوك ني درجه يك از گرفت البته 3 سال پيش يعني سال 87 بود احتمالا- ولي فقط يك كوكش بدردم خورد - قيمتشون هم هر كدوم 25 هزار - مجبور شدم بقيه ني ها كه بدردم نمي خورد به يه مغازه بدم دونه اي 10 هزار و فقط كوك سل براي خودم نگهداشتم كه خوب بود -
مي دوني ايشون مثل بيشتر ني سازها كه مي خوان بازار داشته باشن ني را با حرارت خشك ميكنه در حالي كه ني بايد يكسال بخوابه تا خشك بشه بعد سوراخ بشه

nayzan
Monday 19 July 2010, 10:42 AM
بابا این قدر سخت نگیرید نی هم می تونه مارک داشته باشه البته بگیم مهر بهتره !!
هرچند که مهر دلیل خوب یا بد بودن ساز نیست اما کسی که نی میسازه و به بازار میده دوست داره اسمش خوب جا بیفته حتی اگه بیات باشه که بازار رو گرفته .
من خودم چند ماه پیش رفتم پیش بیات انصافا نیای خوبی داشت.
حالا چند تا مهر یا مارک رو که استفاده کردم یا دیدم رو به تر تیب قیمت می گم :
پور نظری -- فقط تو کرج دیدم
صنایعی -- نی ساز جوونیه اما انصافا نی خوب مسازه (نسبتا)
بیات -- نسبت به قیمتش گرونه ولی خوبه
افشارنیا -- نی استاد افشارنیا توی بازار نیست و فقط به شاگردا یا آشناها میده نی هاش جای هیچ حرفی نمیذاره .
قیمتها هم از 15000 تومن هست تا 70000-80000 تومن
من توی بازار قیمت خیلی بیشتر هم دیدم اما فکر نمی کنم ارزششو داشته باشه .
نی موسوی 150000 تومن !!!

-----------------------------------------------------------
دست شما درد نكنه مطلب خوبي نوشتين
من هم با شما موافقم ني هاي آقاي صنايعي نسبت به قيمتشون بسيار مناسب هستند و واقعا جنس ني خوبي هم انتخاب ميكنن
ني بيات هم مشتري هاي خاصي داره باز جنس ني هاش خوبه ولي يه كم گرونه
ني هاي افشارنيا هم تعريف زيادي ازش شنيدم و واقعا ني هاي خوبي داره
ني هاي مكانيكي هم خوبه

محسن کاخکی
Monday 26 July 2010, 04:43 PM
سلام دوستان
می خواستم بدونم که دست بسته نی فا دیز چه صدایی میده؟از کجا می فهمیم؟وتفاوت کوک نتهاش با نی فا تو چیه؟:30:

محسن کاخکی
Monday 26 July 2010, 04:55 PM
سلام
منظور از اینکه صدای اوج یک اوکتاو زیر تر از صدای بم چیه؟ بیشتر توضیح بدید.یا اینکه نی فا دیز یک اکتاو بم تر از نی فا صدا میده!!:30:

محسن کاخکی
Tuesday 27 July 2010, 04:38 PM
چرا کسی جواب نمیده؟؟؟؟؟
تو رو خدا کمک کنییییییییییید؟

Mohammad_ngml
Tuesday 27 July 2010, 04:47 PM
دوست عزیزم من تخصصی در مورد نی ندارم. ولی نت فا با صدای بم رو در نظر بگیر. در اون صورت 1 اکتاو بالا تر از اون میشه همون نت فا. میشماری: فا-فا دیز-سل-سل دیز-لا-لا دیز-سی-دو-دو دیز-ر-ر دیز-می-فا. حالا این نت فا که به دست اومده از فای قبلی زیر تره و 1 اکتاو ازش بالا تره. اگه 1بار دیگه بشماری و به فا برسی میشه 2 اکتاو. و ...

محسن کاخکی
Tuesday 27 July 2010, 04:57 PM
کمکم کنید!!!!!!1

mos167
Tuesday 27 July 2010, 10:19 PM
دوست عزیز لطفا منظم تا‍‍‍<یک بزنید برای ادامه ی بحث لازم نبود تاپیک جدید ایجاد کنید
در مورد سوالتون بهتره بگم شما اگر کوک نی رو به صورت دست بسته حساب کنید هم اصولی تره و هم برای گروه نوازی کمتر دچار مشکل می شوید
به این صورت که 4 نت پایین تر از همین روش متداول کوک رو حساب کنید
یعنی نی سل در واقع دو محسوب می شود یعنی اگر دست بسته بدمید صدای دو دیا‍پازون می دهد
بنابراین نی ای که شما فا می نامید درواقع دست بسته سی بمل هست.

محسن کاخکی
Saturday 14 August 2010, 05:17 PM
با سلام خدمت اقای مدیر و بقیه نوازندگان
می خواستم که به طور دقیق توضیح بدید که چه طور میشه نت سی کرن رو در صدای اوج اخذ کرد؟؟
نتی که بم تر از نت دو صدای اوج هست مثلا در درامد همایون که اقای افشار نیا اجرا کرده اند؟؟؟؟:30:

Don_Ramtin
Saturday 14 August 2010, 05:26 PM
کافیه کمی فشار نفس رو کم کنی و زاویه ی نی رو تغییر بدی و سعی کنی فضای داخل دهانت رو باز کنی و البته اون بخش لبت که نی روش نیست و بازه رو کمی جمع کنی .
آخه این سواله که می کنی ؟! من چه جوری تو نوشتن ماجرا رو شرح بدم ؟! باید عملی نشونت بدم !

محسن کاخکی
Sunday 15 August 2010, 10:51 AM
کافیه کمی فشار نفس رو کم کنی و زاویه ی نی رو تغییر بدی و سعی کنی فضای داخل دهانت رو باز کنی و البته اون بخش لبت که نی روش نیست و بازه رو کمی جمع کنی .
آخه این سواله که می کنی ؟! من چه جوری تو نوشتن ماجرا رو شرح بدم ؟! باید عملی نشونت بدم !

یعنی باید دست بسته این کار رو کرد....
مگه میشه نت دو رو سه ربع پرده بم کرد که بشه سی کرن(البته توصدای اوج)
میشه یک کلیپ کوتاه تصویری ضیط کنی و قرار بدی برام...

Don_Ramtin
Sunday 15 August 2010, 10:24 PM
یعنی باید دست بسته این کار رو کرد....
مگه میشه نت دو رو سه ربع پرده بم کرد که بشه سی کرن(البته توصدای اوج)
میشه یک کلیپ کوتاه تصویری ضیط کنی و قرار بدی برام...
آره . طبعا باید در حال دست بسته این کار رو انجام بدی . درباره ی بخش دوم حرفت ( گذاشتن کلیپ ) ، نه ! نمی تونم . آخه سواد و تخصص این کار رو ندارم .

هستی6
Sunday 15 August 2010, 10:41 PM
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان عزیز
من مدت دو هفته است که اموزش سه تار را شروع کردم ولی متاسفانه در زدن مظراب ریز خیلی مشکل دارم . از شما خواهش میکنم مرا در این زمینه راهنمایی فرمائید

Don_Ramtin
Sunday 15 August 2010, 11:11 PM
هستی جون ، این تاپیک جای مناسبی برای سوال تو نیست . اگه به بالای این تاپیک نگاه کنی ، می بینی نوشته :
انجمن های بحث و گفتگوی جامعه مجازی موسیقی ایرانیان (You can see links before reply) > خانواده سازهای بادی (You can see links before reply) > نی (You can see links before reply) > بحث و گفتگوی فنی و نظرخواهی (You can see links before reply)
برای سوالت ، باید بری بخش مربوط به سازهای زهی و بعد بری سراغ قسمت سه تار و بعد .... !

lovenotahang
Monday 27 September 2010, 02:09 PM
سلام دوست عزیز
بر اساس تجربه ای که بنده از نی دارم چندین فاکتور اساسی و مهم در ایجاد یک صدای دلنشین و ظریف از ساز نی نقش دارند 1-جنس نی در مورد جنس نی که مهم است اما کافی نیست حتما باید با اهل فن مشورت کنید منظورم نوازندگان چیره دست نی تا از طریق نواختن نی مورد نظر و اهگنها متفاوت ژوست(کوک)بودن نی را تایید کنند
چه بسا یک نی در بازار که سازنده مشخصی هم نداره و اگه داره خیلی هم معروف نباشه از نی های دارای مارک و شناسنامه که بعضا قیمت بالایی هم دارند خیلی بهتر باشه
2-اگه نی رو گرفتید و شرایط یک نی نسبتا خوب رو داشت اما بعد از مدتی از نوازندگی نی بدلیل خشدار بودن صدایی که خودتان تولید میکنید راضی نیستید دلسرد نشوید چرا که خودتا ایراد دارید نه نی بیچاره البته به شرط اینکه هراز گاهی با پارافین یا روغن بی بویی مثلا زیتون خوراکی انرا روغن کاری کرده باشید پس باید قبول کنید که مشکل از خودتان است و برای رفع انها مرحله به مرحله اقدام کنید در مرحله اول نحوه نفس گیری خودتان را اصلاح نمایید به نظر من روشهایی که استاد کیانی نژاد در این مورد پیشنهاد میکنند که اخیرا سی دی و کتابش هم در بازار موجود است بهترین راه گشا است اما خوب گوش کنید 1-زیاد عجله نکنید از اهنگهای فولکور و محلی شروع کنید در هر کجای این سرزمین پهناور که زندگی میکنید از این اهنگها به وفور یافت میشود که خوانندگان محلی که اشنایی با نت هم ندارند با چیره دستی تمام انها را مینوازند بنابراین اول تقلید کنید تا در محدوده بم بتوانید صدایی قابل قبول در بیاورید
2-فیزیک دهان هر فرد تاثیر مستقیم در نحوه قرار گرفتن نی در دهان و بالطبع نحوه صدا دهی نی دارد لذا وقتی بم را تا حدودی یاد گرفتید ولی میبینید در اثر تکرار باز در جنس صدای نیتان هیچ تغییری بوجود نمی اید نی را کمی جابجا کنید مثلا اگر بین دندانهای پیشینتان فاصله است و نی کامل در لای دندانهایتان فرو رفته انرا کمی بالا بکشید با این کار فاصله سقف دهان تا لبه نی بیشتر شده و صدای نی به اصطلاح آزاد میشود که در محدودهای دیگر مثلا اوج با قرار دادن زبان روی لبه نی که لازم است این فاصله کمتر شود این مشکل حل میشود ولی در حالت بم اگر زبان پشت لبه نی باشد بهتر است سعی کنید از نزدیکترین محل که همان محل قرار گرفتن نی است در نی بدمید نه از ته یا وسط فضای دهان چون این نوع دمیدن به نفس زیادتری نیاز دارد و کارایی حالت قبلی را ندارد باز هم تاکید میکنم وضعیت قرار گرفتن نی در دهان وضعیت قرار گرفتن زبان زاویه نی در محدوده های مختلف و مهمتر از همه نحوه دمیدن در ساز عوامل اصلی شکل گیری یک صدای شفاف و دلنشینند که با رعایت اصول بیس و پایه نوازندگی به همراه تکرار و کسب تجربه از طرق مختلف میتوان این ساز خودرو و به قول اساتید این اسب سرکش را رام نمود که کار نیکوکردن از پر کردن است. والسلام

onlyjuve
Tuesday 2 November 2010, 10:39 AM
بهترین تمرین برای صداسازی و سونوریته چیه ؟؟
یعنی چه جوری تمرین کنیم بهتر جواب میده مثلا نت های ممتد رو بزنیم یا کوتاه و ....

onlyjuve
Saturday 6 November 2010, 10:00 AM
بهترین تمرین برای صداسازی و سونوریته چیه ؟؟
یعنی چه جوری تمرین کنیم بهتر جواب میده مثلا نت های ممتد رو بزنیم یا کوتاه و ....

یعنی هیچکی اینجا نیست بتونه کمکم کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟:17::17::17::17::17::46::46::46: :46:

mos167
Thursday 11 November 2010, 11:10 PM
سلام
دوست عزیز برای سونوریته ی خوب اول باید دمیدن خوب داشته باشی و بدونی چطور باید در نی دمید که توی این بخش جناب رامتین و دیگران در مورد نفس گیری و دمیدن در نی توضیح دادند . نکته ای که نباید فراموش کرد اینکه برای رسیدن به صدای شفاف و خوب در نی باید صبر داشت زمان می بره کار یه شب و دو شب نیست !
البته اینم باید در نظر داشت که صدای نی هر نوازنده میتونه منحصر به خودش باشه یعنی معمولا صدای هیچ دو نوازنده نی ای دقیقا مثل هم نیست ( مثل خواننده ها ) به عبارتی سونوریته هر نوازنده با دیگری فرق داره و اینجاست که برای خوب دونستن سونوریته باید معیار داشت و البته سلیقه . یکی از سونوریته ی استاد کیانی نژاد لذت می بره دیگری صدای نی استاد عندلیبی رو می پسنده شاید کس دیگه ای به صدای نی استاد افشارنیا علاقه مند باشه .
...
یه توضیحی بدم در مورد نفس گیری و نحوه ی درست دمیدن در نی و اون اینکه من یه فایل تصویری از استاد کیانی نژاد دارم که در این فیلم ایشان کاملا در این مورد توضیح میدند . این فیلم مال پایان نامه ی یکی از دانشجویان رشته موسیقی دانشگاه هنر هست که به شکل یه کلاس عملی با آقای کیانی نژاد مصاحبه می کنند. نمی دونم سی دی این فیلم تو بازار هست یا نه اما من سعی می کنم به صورت بخش بخش اونو آپ لود کنم و در اختیار شما و دوستان دیگه قرار بدم تا بتونید اصول نفس گیری و شیوه درست دمیدن در نی رو یاد بگیرید

onlyjuve
Friday 12 November 2010, 03:56 PM
سلام
دوست عزیز برای سونوریته ی خوب اول باید دمیدن خوب داشته باشی و بدونی چطور باید در نی دمید که توی این بخش جناب رامتین و دیگران در مورد نفس گیری و دمیدن در نی توضیح دادند . نکته ای که نباید فراموش کرد اینکه برای رسیدن به صدای شفاف و خوب در نی باید صبر داشت زمان می بره کار یه شب و دو شب نیست !
البته اینم باید در نظر داشت که صدای نی هر نوازنده میتونه منحصر به خودش باشه یعنی معمولا صدای هیچ دو نوازنده نی ای دقیقا مثل هم نیست ( مثل خواننده ها ) به عبارتی سونوریته هر نوازنده با دیگری فرق داره و اینجاست که برای خوب دونستن سونوریته باید معیار داشت و البته سلیقه . یکی از سونوریته ی استاد کیانی نژاد لذت می بره دیگری صدای نی استاد عندلیبی رو می پسنده شاید کس دیگه ای به صدای نی استاد افشارنیا علاقه مند باشه .
...
یه توضیحی بدم در مورد نفس گیری و نحوه ی درست دمیدن در نی و اون اینکه من یه فایل تصویری از استاد کیانی نژاد دارم که در این فیلم ایشان کاملا در این مورد توضیح میدند . این فیلم مال پایان نامه ی یکی از دانشجویان رشته موسیقی دانشگاه هنر هست که به شکل یه کلاس عملی با آقای کیانی نژاد مصاحبه می کنند. نمی دونم سی دی این فیلم تو بازار هست یا نه اما من سعی می کنم به صورت بخش بخش اونو آپ لود کنم و در اختیار شما و دوستان دیگه قرار بدم تا بتونید اصول نفس گیری و شیوه درست دمیدن در نی رو یاد بگیرید

با تشکر از شما
اون فایل تصویری که فرمودین رو من دارم از یه جا دانلودش کردم ولی یادم نیست کجا بود
حالا با همه این تفاصیر و رعایت کردن این اصول بهتره که چه جوری تمرین کنیم برای داشتن صدای شفاف یعنی منظورم اینه که باید نت های طولانی بزنیم یا اینکه بگیم مثلا همون درس های کتاب ها رو بزنیم خود به خود صدا درست میشه یا اینکه تمرین خاصی داره ؟؟؟

Don_Ramtin
Friday 12 November 2010, 04:37 PM
برایِ شروعِ کار ، بهترین تمرین ، اجرایِ نت هایِ کشیده و ممتده . یادتون باشه که از تهِ گلو ، تویِ ساز " هه " نکنید ، بلکه از نزدیک ترین جا به دهنه یِ نی ، با کمک لب ها تویِ نی رو نشونه گیری کنی و دقیقا " فوت " کنی . با قدرت و کنترل . نفس گیری صحیح و فرمِ درستِ نی و لبها و دهن و بدن هم فراموش نشه .

onlyjuve
Saturday 13 November 2010, 08:49 PM
با تشکر از همه دوستان به خاطر کمکی که میکنن
یه سوال دیگه داشتم اینکه سری نی از چی باشه بهتره ؟؟ فلزی یا طلقی ؟؟
من سری فلزی هم دارم سری طلقی هم دارم اما یکی از بچه ها گفت فلزی رو دربیار آخه دندونات رو خراب میکنه این درسته ؟؟؟
البته فاصله دندون هام خیلی مناسبه و اصلا مشکلی با گذاشتن سری فلزی لای دندون هام ندارم
و اینکه کلا اصلا جنس سری تو صدا تاثیر داره یا نه ؟؟؟
و اینکه کدوم رو بزارم ؟؟؟؟
با تشکر

Don_Ramtin
Saturday 13 November 2010, 10:08 PM
این مسئله ، کاملا به انتخابِ خودت بستگی داره . طلق و سریِ فلزی هر کدوم یه مزایا و معایبی دارند که باید اونا رو بدونی و بررسی کنی و بعد تصمیم بگیری .
مزایا و معایبِ سریِ فلزی :
1 - اثرِ منفی رویِ دندان ها داره .
2 - بخاطرِ استحکامش ، بهتر از سرِ نی در مقابلِ ضربه هایِ احتمالی محافظت می کنه .
3 - چون به سرِ نی نمی چسبانیمش ، راحت بالا و پایین میره و به همین دلیل به راحتی میشه با کمی بالا و پایین بردنش ، تا حدودی نی رو کوک کرد .
4 - اگه کسی با سریِ فلزی ساز بزنه و عادت کنه ، با سریِ طلقی هم می تونه ساز بزنه .
مزایا و معایبِ سریِ طلقی :
1 - اثرِ منفی ای رویِ دندان ها نداره .
2 - محافظِ خوبی برایِ سرِ نی نیست و بخاطرِ انعطافش ، نمی تونه خیلی خوب از نی در مقابلِ ضربه هایِ احتمالی محافظت کنه .
3 - چون معمولا مجبوریم اون رو با چسبِ نواری به سرِ نی بچسبونیم ، اگه زمانی لازم بود با کمی بالا و پایین کشیدن سریِ نی ، کوک رو کمی تغییر دهیم ، این سری ها با مشکل مواجه اند .
4 - معمولا کسانی که به این سری ها عادت می کنند و با آنها ساز می زنند ، دیگه نمی تونن با سریِ فلزی ساز بزنند ، مگر اینکه یه مدّت با سریِ فلزی تمرین کنند .

خوش باشین . فعلا ، یا حق !

onlyjuve
Saturday 13 November 2010, 10:20 PM
این مسئله ، کاملا به انتخابِ خودت بستگی داره . طلق و سریِ فلزی هر کدوم یه مزایا و معایبی دارند که باید اونا رو بدونی و بررسی کنی و بعد تصمیم بگیری .
مزایا و معایبِ سریِ فلزی :
1 - اثرِ منفی رویِ دندان ها داره .
2 - بخاطرِ استحکامش ، بهتر از سرِ نی در مقابلِ ضربه هایِ احتمالی محافظت می کنه .
3 - چون به سرِ نی نمی چسبانیمش ، راحت بالا و پایین میره و به همین دلیل به راحتی میشه با کمی بالا و پایین بردنش ، تا حدودی نی رو کوک کرد .
4 - اگه کسی با سریِ فلزی ساز بزنه و عادت کنه ، با سریِ طلقی هم می تونه ساز بزنه .
مزایا و معایبِ سریِ طلقی :
1 - اثرِ منفی ای رویِ دندان ها نداره .
2 - محافظِ خوبی برایِ سرِ نی نیست و بخاطرِ انعطافش ، نمی تونه خیلی خوب از نی در مقابلِ ضربه هایِ احتمالی محافظت کنه .
3 - چون معمولا مجبوریم اون رو با چسبِ نواری به سرِ نی بچسبونیم ، اگه زمانی لازم بود با کمی بالا و پایین کشیدن سریِ نی ، کوک رو کمی تغییر دهیم ، این سری ها با مشکل مواجه اند .
4 - معمولا کسانی که به این سری ها عادت می کنند و با آنها ساز می زنند ، دیگه نمی تونن با سریِ فلزی ساز بزنند ، مگر اینکه یه مدّت با سریِ فلزی تمرین کنند .

خوش باشین . فعلا ، یا حق !

در کل شما کدومش رو پیشنهاد میکنی ؟؟؟
خودتون از کدومش استفاده میکنید ؟؟؟

Don_Ramtin
Saturday 13 November 2010, 10:57 PM
من پیشنهادی نمی کنم ، خودت باید تصمیم بگیری . من با سرِ فلزی ساز می زنم .

onlyjuve
Saturday 15 January 2011, 06:13 PM
من دو تا نی دارم
یکیش بدجوری ترک ورداشته و ترکش از سر نی تا بند سوم اومده
آیا راهی هست که بشه درستش کرد ؟؟؟

nayzan
Monday 24 January 2011, 10:23 AM
سلام
دوست عزيز اگر خيلي بين ترك خوردگي باز نشده با چسب قطره اي بهم بچسبان - اگر شكاف داره مي توني اول با نوار چسب بپيچوني تا شكاف ني بهم برسه بعد با چسب قطره اي خيلي ظريف ترك را ببندي . من خودم چند بار اين كار را كردم موردي هم پيش نيامد .

bluestar66m
Thursday 3 February 2011, 02:16 PM
با سلام من محمد از استان خوزستان مدت 6ساله که نی کار میکنم نزد استاد محمدعلی منجزی (شاگرد استاد جمشید عندلیبی).استاد منجزی تعریف نباشه نی سازیش به صورت حرفه ای هستش سازشم بعد از فروش تا48ساعت تضمین میکنه که در صورت اشکال یا هر ایرادی پس بگیره،قیمت سازش بین 45تا120 هزارتومنه،هرهنرجویی که تمایل داره به صورت حرفه ای کار کنه بد نیستش که سازو امتحان کنه،مطمئنن پشیمون نمیشه.درصورت آشنایی به این آدرس پیام بدید********* باتشکر.یاحق

ostadbanan
Monday 28 February 2011, 09:26 AM
درود

من این سوال برام پیش اومده که چرا بحث فنی در مورد نی اینقدر کمه ؟ یعنی تعداد نی نوازانمون کمه ؟ یا مسئله چیز دیگه است؟

به هر حال من برای اینکه این قسمت دوباره فعال بشه با چند تا سوال شروع میکنم ممنون میشم اگه برام توضیح بدید:

1- توی کتاب استاد کیانی نژاد مطالبی درمورد شیوه ساختن نی وجود داره و الگوی ساخت نی با کوک دیاپازون رو کامل توضیح داده و فواصل سوراخهای نی رو دقیق نوشته. اما در مورد فواصل کوکهای دیگه نی چیزی وجود نداره . حالا میخواستم ببینم کسی از شما دوستان عزیز اطلاعی از اندازه ها و فاصله دقیق سوراخها در سایر کوکها داره یا نه؟ مثلا کسی می دونه اندازه دقیق 13 کوک نی باید چقدر باشه؟

2- کتاب جدید استاد کیانی نژاد با کتاب قدیمی فرق داره ؟ البته می دونم که حجمش کمتر شده ولی میخوام بدونم نتهاش با کتاب قدیمی فرق داره یا نه؟

3- مبحثی در قسمت ویولن دیدم در مورد پا زدن یا نزدن برای حفظ ریتم قطعه که اونجا اکثرا دوستان به این نتیجه رسیدند که پا زدن خیلی هم لازم نیست حالا میخواستم نظر شما رو در مورد پا زدن برای نگه داشتن ریتم در نی بدونم - چون همونطور که میدونین در نی نوازی نمیشه از شمارش یا مثل آواز از ضرب دست برای این کار استفاده کرد به این خاطر که هم دست درگیره و هم دهان.

منتظر جوابتون هستم. با تشکر

M_T
Monday 28 February 2011, 09:41 AM
سلام

اسم کتاب استاد کیانی نژاد چیه؟
کجا باید برم بخرم؟

ostadbanan
Monday 28 February 2011, 10:10 AM
سلام

اسم کتاب استاد کیانی نژاد چیه؟
کجا باید برم بخرم؟

اسمش : شیوه نی نوازی نوشته محمد علی کیانی نژاد هست که اکثر فروشگاههای موسیقی و کتاب فروشی ها این کتاب رو دارند.

ostadbanan
Monday 28 February 2011, 05:37 PM
کسی نیست جواب سوالات منو بده؟:37:

M_T
Monday 28 February 2011, 08:07 PM
سوالاتون حسابی تخصصیه.
فکر کنم آقای علوی یا سلطانیان که نی می سازنن بدونن که البته عضو این سایت نیستند.

ffffffff
Tuesday 8 March 2011, 09:11 AM
درود بر شما
سوال اولتون که خیلی تخصصیه بهتره که از یه سازنده ی نی بپرسی یا از روی نی هایی که ژوست هستن و سوراخ هاش در جای درست خودش قرار گرفته اندازه گیری کنی که البته باید قطر نی هم در نظر داشته باشی.
کتاب قدیمی استاد کیانی نزاد که چند تا از قطعات استاد کسایی توش بود که در چاپ های بعدی حذف شد اما در جدیدترین چاپ این کتاب که به همراه یه dvd در مورد شیوه نفس گیری و فوت کردن منتشر شده چندتا تصنیف و قطعه ی جدید اظافه شده حدود 10 تا به اخر کتاب که مسلما همون قطعات کسایی بهتر بودن
در مورد پا زدن هم من که خودم همیشه این کار رو انجام میدم و فک نکنم که ایرادی داشته باشه

ostadbanan
Tuesday 8 March 2011, 03:35 PM
ممنون از پاسختون - دوسوال دیگه اگه ممکنه راهنمایی کنید:
اول اینکه شما برای وصل صدای اوج و غیث از کدام نت استفاده میکنید؟
و دوم اینکه نت سی زیر نت دو در صدای بم چطور اجرا میشه؟:39::39::39:

ffffffff
Thursday 10 March 2011, 02:39 PM
برای وصل صدای اوج و غیث استاد کیانی نزاد بقیه ی اساتیدی که من نظرشون رو در این مورد می دونم بر این عقیده هستن که بهتره از نت سل صدای اوج به نت لا در صدای غیث برویم چون جنس صدا کمتر شامل تغییر می شود که خود من هم از این شیوه استفاده می کنم.
اما یک نکته هست که مثلا اگر ما جمله ای در صدای غیث می زنیم که از نت لا به نت سل باید برویم و سپس دوباره به نت های بالا تر برگردیم یعنی به نتهای پایین تر از سل احتیاج نداریم . نت سل را از همان صدای غیث اخذ می کنیم تا جنس صدا تغییر نکند ( جنس صدا در صدای اوج و غیث کمی متفاوت است که البته با تمرین این تفاوت بسیار کم میشود) البته این تحت شرایطیست که نت لا بکار باشد اما اگر کرن بود بهتر است که اگر فقط به همان نت سل هم احتیاج داریم (نه نتهای پایین تر آن)از نت لا کرن غیث به سل اوج برویم و دوباره به بالا برگردیم (چون برای لا کرن در غیث باید تقریبا نصف سوراخ سل را پوشاند در نتیجه زدن لا کرن و سل پشت سر هم در غیث کمی دشوار است)

نت سی از همان نت دو اخذ میشود با جم کردن لب وکمی هم کم کردن فشار دمیدن میشود حتی سی کرن را هم به صورت موقت اخذ کرد! که من همون سی هم به زور در می یارم

ببخشین من این همه حرف می زنم خواستم کامل توضیح داده باشم و از طرفی نمی دانستم اطلاعات شما در این زمینه چقدر است چه بسا اطلاعات شما بیشتر باشد.
مخلصیم. بدرود

ostadbanan
Thursday 10 March 2011, 05:40 PM
خواهش میکنم . خیلی کامل توضیح دادید.
من سابقه نوازندگی زیادی ندارم و تازه چند وقته کتاب ردیف استاد کیانی نژاد رو شروع کردم که واقعا کتاب خیلی سختیه !!!! حالا من نمیدونم دستگاهها و گوشه های این کتاب رو که از رو کار میکنم باید حفظ کنم یا نه؟
راستی من یک مجموعه نت مخصوص نی دارم آماده میکنم که به زودی برای دانلود قرار میدم.
ولی چند تا نت آهنگ های معرف مثل سلطان قلبها و الهه ناز و ... رو توی هیچ کتابی پیدا نکردم. شما این نتها رو سراغ ندارید؟

ffffffff
Friday 11 March 2011, 01:06 PM
کتاب ردیف منظورتون همون ردیف دوامی تنظیم برای نی توسط کیانی نزاد هستش؟ واقعا برای نی عالیه بهتر از ردیفهای دیگست البته برای نی

اگه همونه که از دشتی هم شروع میشه بهتره که حفظ کنید و سعی کنید کمتر به نت وابسته بشین و قطعات رو گوشی در بیارین البته لزومی نیست همه رو حفظ کرد مثلا نمی خواد همه ی درامدهای هر دستگاه یا اواز رو حفظ کرد. این کتاب رو یکی از شاگردهای استاد کیانی نزاد از روی اجراهای ایشون نت کرده وقبل از این کتاب همه ی شاگردهای ایشون به صورت گوشی ردیف رو کار میکردن (که اینها رو اساتید من همیشه به من میگفتن)

فک کنم در کتاب جاهد این نت ها باشه (البته کتاب جاهد واقعا برای یادگیری نی مناسب نیست که اتفاقا 2 3 جلد هم هست) حتی گاها اشتباهایی در نت هایی که نوشته وجود داره (اولین کتابی که من کار کردم جلد 1 جاهد بود) ساده بود اما بعد از دیدن کتاب استاد کیانی نزاد و استاد افشارنیا وحتی کتاب کاوه سروریان(اینهم واقا کتاب خوبیه) فهمیدم کتاب جاهد اصلا کتاب مناسبی برای شروع نی نوازی نیست که البته این نظر شخصیه منه

خود من هم در ردیف دوامی تازه به ماهور رسیدم و سه گاه و چهارگاه و نوا و راست پنجگاه هنوز مانده

ffffffff
Friday 11 March 2011, 01:17 PM
در ضمن ممنون بخاطر اون مجموعه نت مخصوص نی
من مشتاقانه منتظر دیدن این نتها هستم

سپاس

ostadbanan
Friday 11 March 2011, 04:51 PM
سلام
بله منظورم همون کتاب ردیف استاد دوامی ( یاسین اژدری ) است . منم تقریبا تا سر آواز افشاری کار کردم. البته فکر نکنم لازم باشه حتما تمام دستگاهها وآوازها رو به ترتیب کار کرد.
کتاب اول مسعود جاهد رو منم تا حدودی کار کردم ولی بقیه جلدهای این کتاب رو ندیدم. کتاب کاوه سروریان رو هم تا اوایل مبحث پس غیث کار کردم و به نظرم این کتاب از همه کتاب های دیگه نی برای شروع کردن مناسب تره. چون با روند منطقی جلو رفته و هر درس مخصوص اجرای یک نت است . ولی به نظرم کتاب استاد کیانی نژاد با وجود کامل بودنش برای شروع کمی سنگینه (مخصوصا این که بعد چند درس سریعا رفته سراغ ریتم 6/8 و دولاچنگ و....) . البته یه کتاب جدید هم در مورد آموزش گام به گام نی از استاد فریبرز حمیدی در چند جلد وارد بازار شده که من جلد اولش رو کار کردم واقعا سادست و برای شروع خیلی خوبه - آهنگهای زیبایی رو هم داره.

اما اون نت های که گفتم دارم آماده میکنم گلچینی از آهنگ های برخی از این کتابهاست (مخصوصا کتاب کاوه سروریان که آهنگهای زیبایی داره )

M_T
Friday 11 March 2011, 06:22 PM
کاوه سروریان.
توی تهران کلاس داره؟
جالبه هم فلوت می زنه هم دودوک هم نی و هم بم نای.
کلا انگار هر ساز بادی بدی بهش می زنه.
سازهای بادی فیلم مختار همین ایشون زده.
یعنی کارش درسته؟ شاگرد کی بوده؟

ostadbanan
Friday 11 March 2011, 07:15 PM
کاوه سروریان.
توی تهران کلاس داره؟
جالبه هم فلوت می زنه هم دودوک هم نی و هم بم نای.
کلا انگار هر ساز بادی بدی بهش می زنه.
سازهای بادی فیلم مختار همین ایشون زده.
یعنی کارش درسته؟ شاگرد کی بوده؟

بله - همونطور که گفتید کاوه سروریان علاوه بر نی که ساز تخصصیش هست - فلوت و دودوک و تنبک و ... هم در حد حرفه ای میزنه. نی نوازیش رو من زیاد دیدم خیلی خوب میزنه . (شاگرد استاد کیانی نژاد و استاد افشارنیا )

ایشون فوق لیسانس در رشته آهنگسازی (اگه درست گفته باشم ) است و تا چند وقت پیش نوازنده فلوت ارکستر سنفونیک تهران بود. احتمالا باید کارهاش رو در گروه رستاک دیده باشین.

توی تهران هم کلاس داره ولی اکثرا برای اجرا میره خارج و دیر به دیر میاد.

ffffffff
Saturday 12 March 2011, 08:46 AM
درود
من هم با نظر شما موافقم کتاب سروریان شاید از بقیه برای شروع مناسب تر هستش. اگر اشتباه نکنم ایشان تو اموزشگاه فرهنگ تو شریعتی تدریس می کنن. فک کنم تنها کاری که در زمینه ی نی از ایشان موجود هست البوم اواره به اهنگسازی حمزه یگانه که یه کار تلفیقی با موسیقی جز هست!

mos167
Saturday 12 March 2011, 06:51 PM
از همه ی دوستان بابت این بحث تشکر می کنم
به خصوص LIVERPOOL2010 (You can see links before reply) عزیز که بحث رو آغاز کردند

tarahgostar
Sunday 27 March 2011, 12:06 PM
با سلام

m_afrasiabi
Monday 28 March 2011, 05:22 PM
سلام
می شه بگید نی های استاد موسوی و استاد افشارنیا رو از کجا می شه تهیه کرد؟
ممنون

M_T
Monday 28 March 2011, 08:29 PM
سلام

سال نو مبارک.

ببخشید دخالت می کنم. بحث سری فزی و طلق پلاستیکی شد یه نکته ای یادم اومد که ظاهرا اینجا بهش اشاره نشد.

*سری فلزی باعث میشه که صدای نی در حالت اوج و اکتاو سوم زنگ دار بشه.
*در ضمن اگر کسی نواختن به شیوه لبی رو بلد باشه سری فلزی گزینه بهتری است تا سری پلاستیکی.
*جالبه که سری نی استاد کسایی از همان جنس نی بوده. یعنی نه فلزی نه طلقی.

با تشکر
مجتبی

onlyjuve
Thursday 21 April 2011, 09:52 AM
با سلام
کسی هست که اندازه کوک های مختلف رو برای نی داشته باشه یا الگویی که بشه از روی اون کوک های مختلف نی رو ساخت ؟؟ البته با اندازه هاش
تو کتاب کیانی نژاد اندازه دیاپازون هست ولی برای کوک های دیگه نیست

onlyjuve
Saturday 23 April 2011, 12:34 PM
چقدر تو بخش نی فعالیت زیاده
یه سوال که میپرسی به ثانیه نمیرسه که 80 نفر میان جواب میدن
بابا ایول

mos167
Friday 27 May 2011, 10:58 AM
اندازه های کوک های مختلف نی معمولن نسبت به هم سنجیده می شن . معمولن نی رو هم میشه بدون الگو و هم از روی الگو ساخت. من در آینده سعی می کنم مطلب مفصلی در این رابطه توی انجمن بذارم

onlyjuve
Sunday 29 May 2011, 01:48 PM
بیصبرانه منتظریم

alisoltanian
Saturday 5 November 2011, 11:55 PM
سلام به همه دوستانی که اینقدر پیگیر نی خوب هستن
اما آیا باید به مارک نی نگاه کرد یا ....
اولا دستی که گفته لوله پلیکا..پس چرا بهش میگن نی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دوم اینکه ببینین نوازنده هائی که در حال حاضر مطرح هستن با کدوم سازنده کار میکنن و علتش چیه؟
سوم اینکه از دوست استادتون یا استاد دوستتون ویا....ساز نگیرین(اگه خودش ساخته باشه)
یه چیزی اول بگم تو نی سازی که یه ذره هم نا کوک باشه ساز بدیه حتی اگه بهترین صدا رو داشته باشه
حالا اصلی ترین قسمت ماجرا
بهترین نی ساخته چه کسی است؟
محمد بیات؟علی سلطانیان؟حسن اسماعیلی؟علیزاده؟نای حسن؟جهان آقائی؟افشارنیا؟فروهری؟
کدوم بهترین نی ایران رو میسازن؟؟؟؟؟
نی همانند لباس انسان است و باید بر اساس قطر لب اندازهء دهان قطر انگشتها ومهمترین چیز ....
باید بر اساس شیوهء نوازندگی شخص ساخته شود.
پس بهترین سازندهء نی
باید با علم به ساز سازی امروز به همهء سبکهای نوازنگی نیز آشنائی کامل داشته باشد
و بدونین که بهترین سازنده نی اونقدر سرش شلووووووووووغه که سازهاشو بازار نمیده...
حالا هر سئوال دیگه باشه من در خدمتم

alisoltanian
Saturday 5 November 2011, 11:59 PM
بچه ها من این متنو اشتباهی اینجا نوشتم

mohsenaa165
Sunday 8 January 2012, 11:34 PM
سلام من تازه كلاس ني نوازي ميرم هنوز صداشو در نياوردم .سعي ميكنم كه خوب ياد بگيرم دوستان .كمكم كنيد.

M_T
Saturday 3 March 2012, 11:27 AM
منظور دوست عزیزمون از نی دیاپازون نی سل کوک هست که بم ترین نتش، نت دوی میانی هست. (c4)

M_T
Saturday 3 March 2012, 11:38 AM
قسمت نی خیلی راکد شده

دقیقا.
هیچ خبری نیست حتی از مدیر بخش نی!

abcdefghijklmnop
Wednesday 28 March 2012, 07:29 PM
سلام من تازه اين سازو شروع كردم و يه در خواست داشتم.
1:اگه ممكنه كسي اگر عكسي از نحوه قرار گرفتن ساز درون دهان داره اين جا قرار بده كه تو اون كاملا فرم داندان دهن ومكان ني و زبان مشخص باشه واگه ممكنه يه توضيح كامل هم در مورد نحوه قرار گيري ساز در دهان به صورت شفاهي بده.
دو تا سوال هم داشتم:
1:در اومدن صداي ساز بعد از چه مدتي انجام ميگيره.آيا اين كار با فوت كردن مداوم درون ساز محقق ميشه
2:براي شروع چند ساعت تمرين رو پيشنهاد ميكنيد.(در روز)
ممنون.

M_T
Wednesday 28 March 2012, 08:20 PM
1:اگه ممكنه كسي اگر عكسي از نحوه قرار گرفتن ساز درون دهان داره اين جا قرار بده كه تو اون كاملا فرم داندان دهن ومكان ني و زبان مشخص باشه واگه ممكنه يه توضيح كامل هم در مورد نحوه قرار گيري ساز در دهان به صورت شفاهي بده.
دو تا سوال هم داشتم:
1:در اومدن صداي ساز بعد از چه مدتي انجام ميگيره.آيا اين كار با فوت كردن مداوم درون ساز محقق ميشه
ممنون.

سلام

سایت زیر رو ببین:

You can see links before reply (You can see links before reply)

روی عکس سمت راست کلیک کن، عکس درشت میشه و نحوه قرار گرفتن ساز رو درر دهن نشون میده.

فایل ویدئویی زیر رو هم دانلود کن و با سرعت کم و با دقت نگاه کن:

بخش تکنیک از سایت بالا رو هم ببین همراه با عکس هست.
اگه انگلیسی هم بلد باشی که خیلی کارت راحت تر میشه.

اما توضیح شفاهی، لینک های زیر خوب توضیح دادن:

You can see links before reply

در انتهای صفحات لینک های فوق، لینک مطالب مفید دیگری در مورد نی اومده، اون ها رو هم بخون.

اما در مورد دو تا سوال

در مورد سوال اول باید بگم بستگی به افراد داره، من خودم ظرف یکی دو روز صدای ساز رو در آوردم اما رسیدن به صدای کاملا شفاف در تمامی اکتاو ها ممکنه چند هفته و چند ماه وقت بگیره بستگی به تمرین داره.

مداوم و زیاد فوت کردن در ساز نباید بیش از حد باشه چون اگه زیاد به خودت فشار بیاری دچار سرگیجه میشی. اصلا زور نزن و خیلی ریلکس در ساز بدم و هر 10 یا 15 دقیقه یک استراحتی داشته باش.

اما سوال دوم

بستگی به شرایط هنرجو و کار و وقتش داره.
اگه بتونی روزی دو سه ساعت تمرین کنی خوبه، اگه بهت فشار نمیاد بیشتر هم می تونی ولی مراقب باش خسته و زده نشی.

اگر باز هم مشکل و سوالی بود من در خدمتم.

موفق باشید.

ارادتمند
مجتبی
:am

abcdefghijklmnop
Friday 30 March 2012, 02:32 PM
سلام.ببخشيد اول بايد صداي بم رو درآورد يا اوج رو؟(صداي زير)

M_T
Friday 30 March 2012, 07:47 PM
سلام.ببخشيد اول بايد صداي بم رو درآورد يا اوج رو؟(صداي زير)

سلام

معمولا هنرجو در ابتدای کار صدایی دورگه( ترکیب بم و زیر) رو تولید می کنه اما بطور عام صدای پایه در روش دندانی همان صدای بم هست و تولید صدای بم راحت تر هست.

abcdefghijklmnop
Saturday 31 March 2012, 07:36 PM
سلام.من صداي بم سار رو درآوردم(البته طبيعتا ناخالصي زيادي داره وبا هوا مخلوطه).
تمريني براي خالص تر شدن صدا داريد؟ بعد الان من بايد رو انگشت گذاري تمرين كنم؟در واقع ميخواستم بپرسم قدم بعدي چيه؟اصلا بايد برم گام بعدي يا واسه خالص تر شدن همين صداي بم تلاش كنم؟ ممنون

M_T
Saturday 31 March 2012, 08:01 PM
سلام.من صداي بم سار رو درآوردم(البته طبيعتا ناخالصي زيادي داره وبا هوا مخلوطه).
تمريني براي خالص تر شدن صدا داريد؟ بعد الان من بايد رو انگشت گذاري تمرين كنم؟در واقع ميخواستم بپرسم قدم بعدي چيه؟اصلا بايد برم گام بعدي يا واسه خالص تر شدن همين صداي بم تلاش كنم؟ ممنون

سلام سوراخ ها رو خوب بگیر، چون سوراخ خهای نی بزرگه باید مراقب باشی که نرمی انگشتات خوب سوراخ رو بپوشونه البته فشار زیاد هم لازم نیست ولی از بسته بودن سوراخ ها بطور کامل باید مطمئن بشی.

حالا که صدای ناخالص تولید کردی باید پوزیشن زبان رو آرام تغییر بدی تا صدای شفاف حاصل بشه.

جلوی آینه تمرین کردن خیلی موثر هست.

روی همین بم کار کن تا به صدای شفاف برسی، بعدا می تونی بری روی صدای زیر کار کنی.

موفق باشی

mehdiney navaz
Wednesday 4 April 2012, 11:21 AM
دو تا سوال هم داشتم:
ممنون.

سلام
با تشکر از راهنمایی m_t عزیز
قبل اضافه کردن یک سری مطالب . دوست عزیز برای صدا در اوردن پیش یه استاد باید بری چون نی باید برای یادگیریش از حضور کسی بهره برد . خود حقیر دو سال نتوانستم از نی صدایی در بیارم . ولی پیش استاد که رفتم یک روزه صدای بم رو در اوردم .در پایین به مطالبی اشاره میکنم که امیدوارم به کارتون بیاد .
دوست عزیز اول یه ایینه پیدا کن که خودتو ساز رو کامل توش ببینی نیم تنه ات هم باشه کافیه( بالا تنه) نی باید صاف بگیری امتداد قفسه سینه که پایین نی 20 سانت تا 25 سانت باید با شکمت فاصله دادشته باشه اگر بین دندانهای شما فاصله هست که راحت سری اهنی نی بین دندانهای شما قرار میگیره اگر نیست یا از یه وارد کمک بگیر برای بستن طلق یا اینکه یه کاغذ رادیولوزی باید با وایتکس بشوری بعد اونها رو مستطیلی ببری در ابعاد 5 & 10 سانت . صاف باید برش بزنی . بعد سری در اورده و طلق جایگزین کنی جوری که یک تا یک و نیم سانت از طلق بیرون بمونه . نه بیشتر
با نوارچسب برق یا نوار معمولی اونو بچسبونی به نی . برای شروع فقط یادت باشه سه تااصول رعایت کن یک نی صاف بین مرکز دندونات امتداد قفسه سینه ات بزار .جلوی اینه اینکارو بکن که خودت خودتو ببینی اشکال گردن کج گرفتن یا نی کج گرفتن نداشته باشی بعدها . نفس گیری رو تمرین کن اوایل که فلسفه اش طولانی هست راجب نفس گیری که زیاد واردش نمیشم کمی تمرین کنی اوایل ( بعد از صدا در اوردنت ) بهتره . نه اینکه درگیرش بشی چون بعضی از مدرسها اول بحث نفس گیری رو روش سخت تاکید دارن که هنرجو خسته میشه و....ولی برای درست نفس گرفتن اولین کاردر نفس گیری صحیح نفس از طریق بینی و به آهستگی وارد ریه می شود به طوریکه فقط شکم به سمت بالا حرکت می کند و سینه ها ثابت مانده و هیچ گونه سفتی در قسمت قفسه سینه صورت نمی گیرد؛ در هنگامی که نفس ذخیره شده هیچ گونه فشاری به شکم یا هیچ قسمت دیگری از بدن وارد نمی شود و شما می توانید به راحتی این نفس را تا ۳۰الی۴۰ ثانیه نگه دارید؛سعی کنید برای خارج کردن هوا نیز از لبها استفاده کنید،مانند گفتن حرف ((پ)) به صورت تشدید دار! یا گفتن ((پو)) بدون صوت! می توانید برای درک بیشتر این تمرین به صورت درازکش روی زمین بخوابید و تمام عضلات خود را شل کنید؛ سپس یک دست را روی سینه بگذارید و یک دست را روی شکم، سپس هوا را از طریق بینی وارد ریه ها کنید بطوریکه هوای وارد شده شکم شما را باد کند و دست شما را به سمت بالا هدایت کند؛دقت کنید که سینه شما به هیچ عنوان نباید سفت شود یا بالا بیاید!!! نفس را تا جایی که به شما فشار نیاورد نگه دارید سپس به آرامی و توسط لبها خارج کنید؛ اولا دقت کنید که نفس به هیچ عنوان نباید از خود شکم به طرف بیرون پرتاب شود، مانند گفتن ((ها)) نباشد؛ دوماً به یاد داشته باشید که نفس تا انتها باید تخلیه گردد!

برای اول کار لازم نیست مبحث نفس گیری رو کار کنی . تمرکزت روی صاف گرفتن و نی باشه وقتی نی بین دندون امتداد سینه گذاشتی زبونت راحت و ازاد پشت لبه نی بزار بدون هیچ سفتی و سختی بعد شروع کن حرف سی رو درون نی تلفظ کردن صدای شبیه سوت زدن خام درامد بدان همان مسیر درست با کمی راست و چپ کردن اهسته نی اینکارو تکرار کن .نیازی نیست که همه سوراخهای نی رو بگیری همه سوراخهارو ازاد بزار بجز سوراخ پشت نی که اونو با انگشت شست بگیر . اول روی صدای بم کار کن در که اوردی راحت. یواش یواش تمام سوراخ ها رو بگیر تا نت دو رو ایجاد کنی . بعد صدا اوج که نی باید بیشتر به سمت بدنت بگیری پایین نی ده الی پانزده سانت با شکمت فاصله داشته باشه و...بعد از صدای اوج صدای غیث میمونه که از همون حالت اوج گرفتن دمت باید قوی تر بشه و صدای غیث در بیاری پس غیث ام همینطور دمیدن بیش از غیث میخواد . ( نکته : طبق اول صحبت پیش یه مدرس برو اصول بهتر رو بهت میگه )
موفق باشی

m.atfi
Wednesday 4 April 2012, 02:18 PM
نی به جز سلطانیان و صنایعی دیگه چه مارکی خوبه؟
کوکهای خوب بجز سل و فا کدوم هستند
یعنی چه کوکهایی حال میده نی زدن واسه دل خود خود خود ادم

M_T
Wednesday 4 April 2012, 11:01 PM

در ابتدا زیاد مارکش مهم نیست ولی استاد سلطانیان هوبه، قاسم علوی هم گاهی خوبه.

نی سل نی استاندارد هست نت پایینش C4 هست مثل فلوت کلیددار C foot.

صدای بم تر میخوای نی فا، می، ر و نهایتا نی دوی بلند که اصلابرای هنرجوی مبتدی پیشنهاد نمیشه.

من خودم نی می دارم و سی بمل.
ولی بنظرم کار با نی سل راحت تر هست.

mehdiney navaz
Thursday 5 April 2012, 12:13 PM
سلام
برای یه هنرجو تازه کار بهترین چیز اینه که نی اش خوب باشه تا گوشش خراب نشه. سعی کن وسواس نشون بدی اگه نی خوبی دست نگیری گوشت خراب میشه و زمان میبره بعدها اصلاحش کنی
سلطانی و بیات از همه معروف ترند .
من شماره موبایل بیات دارم اگه خواستی بگو تا برات پیغام خصوصی بدم . تا ازش ادرس بگیری و بری کارگاش ..(تقلبی زیاد داره تو بازار)
نی قاسم علوی هم خوبه . برای شروع نی های فا . فادیز سل و سل دیز خوبه چون تقریبا وسطهای کوکهان و هنرجو اول با این کوکها اشنا میشه و دستگاه ها رو با این کوک ها تر جیها شروع به زدن میکنن تا راحت تر باشه .
نظر من اینه با کسی که صدا و روابط نی اشناست بری برای خرید شاید بهترین و گرونترینو بخری ولی روابطش با هم نخونه بالا و پایین نی منظورمه ...البت :

هیچ نی ای شما نمیتونی پیدا کنی که صداش کامل زوست باشه . بلکه اول شنوایی بعد پردازش مغز و فرمان برای اجراست که پایین و بالا نی رو زوست میکنه ... ولی باید کسی که وارده بدمه داخلش و روابطش تشخیص بده
بیات ترک سه گاه و اصفهان چهارگاه ...بزنه تا متوجه خوبی روابط بشه ..

M_T
Thursday 5 April 2012, 07:18 PM
سلام
برای یه هنرجو تازه کار بهترین چیز اینه که نی اش خوب باشه تا گوشش خراب نشه. سعی کن وسواس نشون بدی اگه نی خوبی دست نگیری گوشت خراب میشه و زمان میبره بعدها اصلاحش کنی
سلطانی و بیات از همه معروف ترند .
من شماره موبایل بیات دارم اگه خواستی بگو تا برات پیغام خصوصی بدم . تا ازش ادرس بگیری و بری کارگاش ..(تقلبی زیاد داره تو بازار)
نی قاسم علوی هم خوبه.

سلام آقا مهدی

راستی شما قیمت نی های این اساتید رو دارید؟
مثلا نی سل بیات یا سلطانیان چنده؟

mehdiney navaz
Thursday 5 April 2012, 10:06 PM
سلام
نه من قیمت جدید شون ندارم ولی نی خوب حدود 80 یا 100 قیمتش هست . البته من برای این سازنده هارو دقیق نمیدونم . ولی نی یکی از اساتید که دارم 100 تومن هست از خود ایشون خریداری کردم

M_T
Thursday 5 April 2012, 10:52 PM
سلام
نه من قیمت جدید شون ندارم ولی نی خوب حدود 80 یا 100 قیمتش هست . البته من برای این سازنده هارو دقیق نمیدونم . ولی نی یکی از اساتید که دارم 100 تومن هست از خود ایشون خریداری کردم

بله باید در همین حدود باشه. نی عربی خوب هم همین قیمت هست.
راستی شما نی می کوک زدی؟
من یک نی می کوک شش بند هدیه گرفتم با یک نی سی بمل کوک کوتاه هفت بند.

mehdiney navaz
Friday 6 April 2012, 05:03 PM
بله باید در همین حدود باشه. نی عربی خوب هم همین قیمت هست.
راستی شما نی می کوک زدی؟
من یک نی می کوک شش بند هدیه گرفتم با یک نی سی بمل کوک کوتاه هفت بند.

من نی بلندم ر هست نه می نداشتم تا حالا .
خیلی کم کار برد داره ولی داشتنش ضرری نداره و بکار میاد .
شش بند نقص نداره صداش ؟!

M_T
Friday 6 April 2012, 05:23 PM
من نی بلندم ر هست نه می نداشتم تا حالا .
خیلی کم کار برد داره ولی داشتنش ضرری نداره و بکار میاد .
شش بند نقص نداره صداش ؟!

می دونی کاربرد نی می در چه دستگاه و گوشه ای هست؟

نه صداش خوبه، اتفاقا یه عده میگن صدای شش بند صاف تره.
نی کوتاهت چی؟ Bb نزدی تا حالا؟

mehdiney navaz
Friday 6 April 2012, 05:56 PM
نمیشه گفت کدوم دستگاه گوشه باید با کوک می زد بستگی به نیاز داره بجاش که کجا با ارکستی کار کنی نیاز باشه اونو با نی ر یا می بزنی . در مورد بند نی شش گره هفت تا بند یعنی پنج پوست لنتی و یه گره ام که زیر برنج ته نی هست . بعد با حساب اون اهن ته و بالاش و بندهای روی پوست میشه هفت . که همون هفت بنده
نی بنداش کم باشه اصلا کوک صدا نمیده اینو اوایل یه بار اومدم نی بسازم دیدم شخصا و تجربش کردم .
سی بمل سی لا و ....دارم و بله زدم کل نی هام 11 تا هست

M_T
Friday 6 April 2012, 08:02 PM
نمیشه گفت کدوم دستگاه گوشه باید با کوک می زد بستگی به نیاز داره بجاش که کجا با ارکستی کار کنی نیاز باشه اونو با نی ر یا می بزنی . در مورد بند نی شش گره هفت تا بند یعنی پنج پوست لنتی و یه گره ام که زیر برنج ته نی هست . بعد با حساب اون اهن ته و بالاش و بندهای روی پوست میشه هفت . که همون هفت بنده
نی بنداش کم باشه اصلا کوک صدا نمیده اینو اوایل یه بار اومدم نی بسازم دیدم شخصا و تجربش کردم .
سی بمل سی لا و ....دارم و بله زدم کل نی هام 11 تا هست

البته فکر کنم با اغماض میشه گفت مثلا شما دیدین کسی دشتی رو با نی ر یا دوی بلند بزنه؟
اما در کل همین هست که گفتین.

نی می من پنچ گره داره البته اون انتهای انتهاش رو ار یک میلی متر زیر گره شش بریده و سوخته کاری کرده.
یک نوازنده هم از نزدیک می شناسم که قبلا نی کار می کرد و می گفت نی شش بند می زده.
نی های عربی و ترکی که 9 بند داره، خیلی دوست دارم ببنیم میشه بشیوه دندونی زد یا نه.

شما نی ترکی یا عربی ندیدین؟

mehdiney navaz
Friday 6 April 2012, 08:38 PM
البته فکر کنم با اغماض میشه گفت مثلا شما دیدین کسی دشتی رو با نی ر یا دوی بلند بزنه؟
اما در کل همین هست که گفتین.

نی می من پنچ گره داره البته اون انتهای انتهاش رو ار یک میلی متر زیر گره شش بریده و سوخته کاری کرده.
یک نوازنده هم از نزدیک می شناسم که قبلا نی کار می کرد و می گفت نی شش بند می زده.
نی های عربی و ترکی که 9 بند داره، خیلی دوست دارم ببنیم میشه بشیوه دندونی زد یا نه.

شما نی ترکی یا عربی ندیدین؟

دشتی رو ندیدم ولی شور رو با نی ر دیدم میزنن . در هر صورت کاربرد داره که ساخته میشه
ولی کاربرد علمیش خودمم دقیق بی نقص نمیدونم که بهت بگم .

بله هست نی شش پنج ولی بحث نی دندونی میشه نی هفت بند .من خودم یه نی 9 بند دارم از یه تونسی تو نمایشگاه بین المللی خریدم
طلقم زدم بهش گاها میزنم هفت تا سوراخ داره
ماهور رو میشه خوب باهاش زد :21ox66r:

M_T
Friday 6 April 2012, 10:07 PM
دشتی رو ندیدم ولی شور رو با نی ر دیدم میزنن . در هر صورت کاربرد داره که ساخته میشه
ولی کاربرد علمیش خودمم دقیق بی نقص نمیدونم که بهت بگم .

بله هست نی شش پنج ولی بحث نی دندونی میشه نی هفت بند .من خودم یه نی 9 بند دارم از یه تونسی تو نمایشگاه بین المللی خریدم
طلقم زدم بهش گاها میزنم هفت تا سوراخ داره
ماهور رو میشه خوب باهاش زد :21ox66r:

بله صد در صد.

وای نی تونسی فوق العادست!
من نی عربی بلدم.
مقامات موسیقی عربی رو هم بلدم.
احتمالا نی ر باشه.
نی ر اعراب در حالت همه سوراخ ها بسته نت دوی میانی رو تولید می کنه و اگه همه سوراخ هاش رو باز بگذاری نت سی زیر دو رو تولید می کنه.
نی شما اینطوریه، یعنی میخوام بگم با این حساب کوکش چیه؟

عرب ها مقام ماهور دارند ولی با ماهور ایرانی یه کم فرق داره.
ماهور ایرانی ما برابر است با مقام عجم موسیقی عربی.

سوراخ های پنج و دو جلو ربع میزنه، اونم چه ربع بقول خودشون نصف بمول که برابر کرن ایرانی هست.

راستی شما نمیخواین مدیر بخش نی بشین؟ :am

M_T
Friday 6 April 2012, 10:08 PM
تو نمایشگاه بین المللی

کجا؟ تهران؟
کی برگزار میشه؟

mehdiney navaz
Friday 6 April 2012, 10:48 PM
نمایشگاه صنایع دستی پارسال بود
که یه تونسی نی داشت میفروخت خریدم منم

M_T
Sunday 8 April 2012, 05:05 PM
نمایشگاه صنایع دستی پارسال بود
که یه تونسی نی داشت میفروخت خریدم منم

چند خریدین؟
کوکش چیه؟

mehdiney navaz
Sunday 8 April 2012, 10:25 PM
ده هزار تومان
اندازه کوک لا نی دندونی هست ولی کوک نی نه بند نمیشناسم

M_T
Sunday 8 April 2012, 11:25 PM
ده هزار تومان
اندازه کوک لا نی دندونی هست ولی کوک نی نه بند نمیشناسم

چه ارزون! خیلی خوبه.
اگه امسالم هم بیارن من میام و می خرم.
احتمال میدم نی E باشه.
پایین ترین نتش در حالت دسته بسته چیه؟ D نیست؟

mehdiney navaz
Wednesday 11 April 2012, 02:46 PM
شرمنده دیر جواب میدم
دست بسته اش تو دیاپازون f نشون میده

abcdefghijklmnop
Wednesday 11 April 2012, 04:02 PM
سلام.دوستان اگر يك توضيح كاملي در مورد انگشت گذاري بديد ممنون ميشم.(از قبيل اين كه كدوم دست تو كدوم موقيعيت باشه طرز قرار گيري انگشتان ونت ها روي ساز .اگه تصوير هم قرار بديد كه خيلي عالي ميشه).در ضمن من راست دست هستم.
سپاس

M_T
Wednesday 11 April 2012, 07:04 PM
شرمنده دیر جواب میدم
دست بسته اش تو دیاپازون f نشون میده

دشمنت شرمنده آقا مهدی. :am

F4 ؟ خیلی جالبه، عرب ها به این نی میگن سل.
در موسیقی سنتی اعراب کوک نی اینطوری تعیین میشه که همه سوراخ ها رو می بندن غیر از آخری.

مثلا نی اصلی اون ها که نی Re هست، معادل نی Sol ایرانی هست که هر دو در حالت دست بسته نت Do رو تولید می کنند.

M_T
Wednesday 11 April 2012, 07:31 PM
سلام.دوستان اگر يك توضيح كاملي در مورد انگشت گذاري بديد ممنون ميشم.(از قبيل اين كه كدوم دست تو كدوم موقيعيت باشه طرز قرار گيري انگشتان ونت ها روي ساز .اگه تصوير هم قرار بديد كه خيلي عالي ميشه).در ضمن من راست دست هستم.
سپاس

سلام

برای راست دست ها:

انگشت شصت دست چپ روی سوراخ پشت و انگشت های اشاره و وسطی و سومی دست چپ روی سه سوراخ اول از بالا.
انگشت اشاره دست راست روی سوراخ چهارم جلو
و
انگشت سوم دست راست روی سوراخ آخر.
انگشت میانی دست راستی بین سوراخ 4 و 5 جلو روی بدنه نی قرار می گیرد.

اما انگشت گذاری صدای بم در نی سل کوک (یا بعبارت استاندارد جهانی Do کوک) :

حالا انگشت گذاری تصویری صدای بم:

جهت دانلود کتابچه ای مفید در مورد تکنیک های نی نوازی، نفس گیری، انگشت گذاری تمام اکتاو ها و ...
بر روی لینک زیر کلیک کنید:

موفق باشید

abcdefghijklmnop
Thursday 19 April 2012, 07:06 PM
سلام.من الان صداي نت دو رو موفق شدم دربيارم.يه چند تا سوال داشتم:
1:انگشت هاي كوچيك دستام حتما بايد پشت ساز قرار بگيرن؟
2:صدا خيلي با هوا مخلوطه!يعني صداي نفسم بيشتر از صداي ساز هست(البته فكر ميكنم تو طول زمان درست بشه چون الان يك ماه نميشه دارم ني كار ميكنم استاد هم ندارم).آبا به مرور زمان صدا شفاف تر ميشه؟يا تمرينات خاصي رو بايد انجام بدم.
يه نت خيلي ساده براي تمرين هم اگه لطف كنيد خيلي عاليه اگه اجرا هم داشته باشه كه چه بهتر.
سپاس

M_T
Thursday 19 April 2012, 08:07 PM
سلام.من الان صداي نت دو رو موفق شدم دربيارم.يه چند تا سوال داشتم:
1:انگشت هاي كوچيك دستام حتما بايد پشت ساز قرار بگيرن؟
2:صدا خيلي با هوا مخلوطه!يعني صداي نفسم بيشتر از صداي ساز هست(البته فكر ميكنم تو طول زمان درست بشه چون الان يك ماه نميشه دارم ني كار ميكنم استاد هم ندارم).آبا به مرور زمان صدا شفاف تر ميشه؟يا تمرينات خاصي رو بايد انجام بدم.
يه نت خيلي ساده براي تمرين هم اگه لطف كنيد خيلي عاليه اگه اجرا هم داشته باشه كه چه بهتر.
سپاس

سلام

1- پشت ساز؟ نه، همون جلوی سازدر راستای بقیه انگشتان هست خیلی ریلکس و راحت.

2- بله با تمرین خوب میشه، باید آروم فرم لب و جای زبان رو کمی تغییر بدی تا صدا صاف بشه و بعد اون فرم صدای صاف رو حفظ کنی.

3- هنوز برای نت زوده بنظرم. خودت همینطوری می تونی با نت ها بازی کنی.

Good Luck

abcdefghijklmnop
Saturday 21 April 2012, 01:52 PM
سلام و تشكر از پاسخ گويي هميشگي وخوبتون.
يك سوال:هوا در اصل بايد با برخورد به كدوم ديواره ني توليد صدا كنه؟(بالايي چپي راستي يا پاييني).
سپاس

M_T
Saturday 21 April 2012, 06:27 PM
سلام

خواهش می کنم.

هوا به تیغه نی برخورد می کنه و تولید صدا می کنه.
همون قسمتی که زبان زیرش هست.
بستگی داره نی رو کدوم طرف دهان بگذاری.
من سمت راست میزارم، پس سمت راستشو با لب و زبونم بستم و هوا به دیواره و تیغه سمت چپ می خوره و صدا تولید میشه.

موفق باشید

abcdefghijklmnop
Tuesday 24 April 2012, 07:43 PM
سلام.دو تا سوال داشتم:
1.بعضي ها زبون رو به جاي پشت تيغه روي لبه‌ي تيغه قرار ميدن.ميخواستم ببينم چه تفاوتي داره و كدوم بهتره؟
2.بهترين روش واسه دميدن تو ساز چي هست؟(منظورم اينه كه كدوم نوع تلفظ به عنوان مثال بعضي ها حرف ش(شيششش) بعضي ها چ وبعضي ها س رو تلفظ ميكنن ).
با سپاس فراوان.

M_T
Tuesday 24 April 2012, 11:23 PM
سلام

حقیقتش بنظر من جواب هر دو سوال اینه که بستگی به خود نوازنده داره و نمیشه بطور قطع گفت کدوم بهتر هست.
البته آقا مهدی نی نواز قطعا از من حقیر وارد تر هستند و ایشون بهتر می دونند، من درس پس میدم.

من خودم زبون رو بصورت مایل کنار لبه نی قرار میدم.
وقتی هم توی ساز ابتدا دمیدم نه س گفتم نه چ و ش بلکه یک چیزی ما بین این ها بود.

Good Luck

mehdiney navaz
Saturday 28 April 2012, 10:21 PM
سلام.دو تا سوال داشتم:
1.بعضي ها زبون رو به جاي پشت تيغه روي لبه‌ي تيغه قرار ميدن.ميخواستم ببينم چه تفاوتي داره و كدوم بهتره؟
2.بهترين روش واسه دميدن تو ساز چي هست؟(منظورم اينه كه كدوم نوع تلفظ به عنوان مثال بعضي ها حرف ش(شيششش) بعضي ها چ وبعضي ها س رو تلفظ ميكنن ).
با سپاس فراوان.
سلام اقای عطفی عزیز شما بزرگ وارید . ماهم مثل شما درس پس میدیم
دوست عزیز باید اگه شما نی سمت چپ بدنتون قرار میدید زبون شما به طور کاملا ازاد و راحت باید گوشه راست نی ( مایل به لب پایین بگیره ) اونم به صورت ازاد و کاملا راحت خم کردن زبان به هیچ وجه درست نیست زبان باید راحت ازاد باشه ( در حقیقت شما به وسیله زبان هوای درون سینه خودتون به شکلی که صدای نی ازش در بیاد به درون نی جاری میسازید ) بعد از در اوردن صدا چه با پ چه با س شما موفق به تولید صدا و قدم اول برای شروع رو برداشتید
شما از طریق همین زاویه و دمیدن شروع به یادگیری کن بعدا که موفق به تولید صدای بم اوج غیث پس غیث شدی
اون موقع راه و چاره کار دستت میاد

M_T
Saturday 28 April 2012, 11:19 PM
سلام اقای عطفی عزیز شما بزرگ وارید . ماهم مثل شما درس پس میدیم

علیک سلام
ارادتمندیم.
راستی عطفی کیه؟
من مجتبی هستم.:am

mehdiney navaz
Sunday 29 April 2012, 07:38 AM
ببخشید اشتباه تایپی شد .

M_T
Sunday 29 April 2012, 08:13 AM
ببخشید اشتباه تایپی شد .

No Problem:am

agbayat
Tuesday 8 May 2012, 07:16 PM
من چاپ سال 1378 کتاب استاد کیانی نژاد را دارم. می خواستم بدونم این دی وی دی که به همراه کتاب چاپ جدید اومده بازار چه محتویاتی داره؟ آیا نت های کتاب را نواخته اند؟ یا محتوای دیگری دارد؟

abcdefghijklmnop
Tuesday 15 May 2012, 02:52 PM
سلام.دوستان اگه ميشه توضيح بديد چه طور بايد ساز رو روغن كاري كنم.
در ضمن يه كتاب هم ميخوام تهيه كنم.با توضيحاتي كه توي اين انجمن خوندم فكر كنم بهترين كتاب ها براي آقاي كياني نژاد و كاوه سروريان باشه.كدوم رو پيشنهاد ميكنيد؟
با تشكر

M_T
Tuesday 15 May 2012, 06:22 PM
سلام به شما

برای روغن کاری ساز دو روش کلی وجود داره.

یک روش این هست که سوراخ های نی رو با نوار چسب خوب می بندند و ته نی رو نیز می بندند و بعد از بالای نی روغن به داخلش می ریزند و پر می کنند.

البته قبل از ریختن روغن ساز رو از بالا فوت می کنن تا مطمئن بشن نشتی وجود نداره و سوراخ ها و ته نی کاملا بسته هست.

مراقب باشید نوار چسب روی چرم هایی که با اون ها بند ها رو بستن نیاد که ممکنه رنگش رو از بین ببره.

این روغن چه روغنی باشه؟
میگن بهترین روغن، روغن بادام تلخ هست اما روغن زیتون هم خیلی خوبه.
اگه هیچ روغن گیاهی نداشتید میشه از روغن مایع استفاده کرد که من پیشنهاد نمی کنم.

بعد نی رو داخل یک ظرفی می گذارند که اگر از ته نی نشتی وجود داشت روغن جایی رو کثیف نکنه و نیز هدر نره.
اگر نی نو و کار نکرده باشه، باید 6 ساعت در روغن بمونه و اگر کارکرده کمتر.

روغن باید تا بالای نی پر باشه و هر از چند گاهی در طول 6 ساعت بهش سر زده میشه تا اگه سرش خالی شده دوباره پرش کنند.

بعد 6 ساعت روغن رو در یک ظرفی خالی می کنند و برای مصارف بعدی نگهداری می کنند.
در این مرحله اگه عجله برای نواختن نیست باید منتظر ماند تا نی خشک بشه اما میشه با دستمال پارچه ای که کرک و پوپو نداره نی رو خشک کرد.

خب این روش وغن کاری برای نی تازه خیلی خوب هست.

روش های دیگه رو فعلا کاری نداریم.

اما در مورد کتاب
کتاب که زیاد هست اما این دو تا هم خیلی خوبن، کاوه سروریان سی دی آموزش نی هم داره که می تونید تهیه کنید.

البته آقا مهدی خیلی تجربشون از من بیشتره و می تونند خیلی خوب مشورت بدن و راهنمایی کنند.

موفق باشید

mehdiney navaz
Wednesday 16 May 2012, 08:44 PM
سلام.دوستان اگه ميشه توضيح بديد چه طور بايد ساز رو روغن كاري كنم.
در ضمن يه كتاب هم ميخوام تهيه كنم.با توضيحاتي كه توي اين انجمن خوندم فكر كنم بهترين كتاب ها براي آقاي كياني نژاد و كاوه سروريان باشه.كدوم رو پيشنهاد ميكنيد؟
با تشكر
سلام مرسی اقا مجتبی شما لطف دارید .
درباره روغن کاری طبق فرمایشات دوست عزیزمون اقا مجتبی روش های مختلفی هست. دو روش بهت پیشنهاد میدم اولی طبق فرمایشات استاد بیات( نی ساز معروف ) میشه روغن پارافین استفاده کرد

به سر یک میله نازک مفتولی که به راحتی وارد نی شود یک تکه پارچه بدون پرز(مثل پارچه های پلاستیکی) وصل می کنیم،سپس پارچه را به روغن پارافین آغشته کرده و وارد نی می کنیم،سپس چند بار میله را بالا و پایین می کنیم تا نی کاملا به روغن پارافین آغشته شود.باید توجه داشت که قطر میله را باید به اندازه ای درنظر گرفت که به راحتی و بدون هیچ فشاری وارد نی شود تا به نی آسیب نرساند.

دومین روش که خود بنده هم این روش ترجیح میدم :

باید یک نخ حدودا یک متری را یک سر آن یک میخ و سر دیگر آن تکه ای اسفنج ببندیم ( اندازه اسفنج زیاد بزرگ نباشد طوری باشد که با کمی کشیدن جمع شود و از درون نی عبور کند .

ابتدا سری نی را برمیداریم ، میخ را از بالای نی وارد می کنیم و نخ را بالا نگه می داریم و نی را تکان می دهیم تا نخ از نی عبور کرده و از پایین نی بیرون بیاید. حالا نی را می گذاریم و اسفنج را آغشته به روغن می کنم و از زیر میخ را می کشیم تا اسفنج طول نی را طی کند واز پایین نی بیرون بیاید که هم نی را روغنکاری کند و هم آنرا تمیز کند ، حالا یکبار دیگر از قسمت پایین نی یا دم نی این کار را انجام می دهیم .

حالا باید نی را کنار یک دیوار تکیه داد و زیر آن هم یک ظرف گذاشت که روغن آن خالی شود برای این کار باید چند ساعت بعد حالت نی را تغییر داد یعنی سر و ته آن را جابجا کرد تا نی کاملا خالی شود بعد نی را از بیرون با یک پارچه تمیز پاک می کنیم .

نکته مهم : روغنی که انتخاب می کنیم باید روغن مایع باشد که در بازار موجود است ضمنا روغن باید هیچ بویی نداشته باشد و از روغن زیتون هم در صورتی که تصفیه شده و بی بو باشد استفاده شود چون باعث می شود که روغن درون نی ماسیدگی پیدا نکند.

درباره کتاب هم اول شما باید نزد استادی برید روش تدریس ایشون باید ملاک قرار بدید استاد باید اشکالات تون بهتون بگه بعد باید تولید پنج صدای نی حتما حضور استاد باشه و...
برای شروع کتاب سروریان اسونتره ولی کتاب کیانی تخصصی تره

M_T
Wednesday 16 May 2012, 09:54 PM
سلام

نگفتم توصیه های آقا مهدی یه چیز دیگه س!

ممنون از راهنمایی آقا مهدی.

abcdefghijklmnop
Thursday 17 May 2012, 09:33 PM
خيلي ممنون از توضيحاتتون.البته ساز رو با همون روشي كه آقا مجتبي گفته بودن روغن كاري كردم.
(اين پست شما رو تازه همين الان ديدم).در مورد استاد هم فكر نمي‌كنم فعلا نيازي باشه.چون كم كم دارم ميرم جلو وفعلا به مشكلي بر نخوردم.اگه تونستم يك بار نواختنم رو اين جا آپلود مي‌كنم .فكر نميكنم براي 30-40 روز بدون استاد زياد بد باشه.
با هم از هر دو عزيز بسيار سپاس گزارم.

saeedd
Tuesday 29 May 2012, 09:53 PM
سلام این صدا در این اهنگ صدای نی هست یا صدای ساز دیگری هست ؟ با تشکر

M_T
Tuesday 29 May 2012, 10:02 PM
سلام این صدا در این اهنگ صدای نی هست یا صدای ساز دیگری هست ؟ با تشکر

سلام

عزیزم این صدای سرنا هست.

لینک زیر رو ببین:

saeedd
Wednesday 30 May 2012, 01:42 PM
اره حدس میزدم همچین سازی باشه ولی اسمشو نمی دونستم . این همون سازیه که باد فتق میاره (معمولا)

اما سوال دومم اینه که با نی میشه همچین صدایی یا صدایی مشابه به این رو در اورد ؟ از نظر شدت و همچنین زیر بودن صدا

M_T
Wednesday 30 May 2012, 05:54 PM
باد فتق؟
ببینید بعضی ها مستعد این بیماری هستند لذا ممکنه افراط در سازهای دو زبانه این استعداد رو تشدید کنه.

اصولا جنس صدای نی متفاوت از سرناست.
هم صدای بم نی و هم صدای اوج نی متفاوت هست.

در ضمن نی اینقدر نفس زیاد نمیخواد مثل سرنا.

saeedd
Saturday 2 June 2012, 09:48 PM
ام تی جون این یکی چه سازیه ؟

M_T
Saturday 2 June 2012, 10:31 PM
ام تی جون این یکی چه سازیه ؟

Duduk=دودوک

مجتبام.:am

saeedd
Saturday 2 June 2012, 10:53 PM
میگم مجتبی عجب سوزی داره این دودوک ! کاشکی به جای نی میرفتم اینو یاد میگرفتم !

رو سریال یوزارسیف هم چنتا تیکش بود اگه یادت باشه

M_T
Saturday 2 June 2012, 10:57 PM
میگم مجتبی عجب سوزی داره این دودوک ! کاشکی به جای نی میرفتم اینو یاد میگرفتم !

رو سریال یوزارسیف هم چنتا تیکش بود اگه یادت باشه

نه همین نی خوبه پسرم!:30:

آره تو سریال یوسف پیامبر هم بود.

دودوک نفس خیلی میخواد.:18:
نی وسعت صداش و قدرت مانورش بیشتره مخصوصا نی عربی! :5:

neyestan12
Monday 11 June 2012, 10:39 PM
درود بر بچه های نی نواز
کسی آدرسی یا شماره ای ازسازندگان نی تو اصفهان داره؟
من دنبال دوتا از نی سازان اصفهانی هستم به نام رمضانی و نوروزی
اگه کسی نشونی از این آقایون داره منو راهنمایی کنه
ممنونم

M_T
Sunday 17 June 2012, 04:44 PM
درود بر بچه های نی نواز
ممنونم

سلام

من شماره استاد سلطانیان رو برات بصورت خصوصی می فرستم، ایشون تهران هستند ولی احتمالا شماره یا نشونی از دو استادی که نام بردی دارن.

mehdiney navaz
Monday 18 June 2012, 05:51 PM
درود بر بچه های نی نواز
ممنونم

سلام منم نی های استاد رمضانی دو هفته پیش تو نمایشگاه بین المللی خریدم نی های بی نظیر داره اقای رمضانی نوروزی هم شنیدم ولی تا حالا ندیدم نی هاشو ...
ولی من نی های رمضانی 8 تا خریدم بقیشم قرار شده تا چند هفته دیگه درست کنن و..شماره تلفن اقای رمضانی بهت پیام خصوصی میکنم .

hesabdar
Wednesday 20 June 2012, 09:01 PM
سلام دوست عزیز می تونی به وبلاگ تکنوازان نی تشریف ببری . در این وب می تونی نت ها رو با اجرا داشته باشی
و دانلود کنی در ضمن اثار اساتید نی نواز هم برای دانلود هستش

abcdefghijklmnop
Friday 6 July 2012, 04:28 PM
سلام.اين يه نمونه از ني نوازي منه.لطفا دوستاني كه تجربه بيشتري دارند گوش بدند ونظرشونو بگن.
البته ميدونم بسيار ناشيانه نواخته شده.اين قطعه رو فقط براي رفع اشكال اينجا گذاشتم.پس فقط دوستاني كه ميخوان نظر بدن و تجربه دارن دانلود كنن چون قطعه اي نيست كه بشه گوش داد ولذت برد!.
وضعيت:با احتساب خرداد ماه تقريبا 3 ماه هست كه تمرين مي‌كنم.استاد هم ندارم.ني هم ساز دومم هست.
ممنونYou can see links before reply

mehdiney navaz
Saturday 7 July 2012, 10:13 PM
سلام.اين يه نمونه از ني نوازي منه.لطفا دوستاني كه تجربه بيشتري دارند گوش بدند ونظرشونو بگن.
البته ميدونم بسيار ناشيانه نواخته شده.اين قطعه رو فقط براي رفع اشكال اينجا گذاشتم.پس فقط دوستاني كه ميخوان نظر بدن و تجربه دارن دانلود كنن چون قطعه اي نيست كه بشه گوش داد ولذت برد!.
وضعيت:با احتساب خرداد ماه تقريبا 3 ماه هست كه تمرين مي‌كنم.استاد هم ندارم.ني هم ساز دومم هست.
ممنونYou can see links before reply

سلام من کوچک تر از انم که قبل از اساتید مسئولیت محترم نظر بدم .
دوست عزیز شما صدای بم فقط زدید صدای بم اتون برای سه ماه خوب بود رو به بالا ...
صدای اوج غیث و ... نزدی من متوجه نشدم از روی چه گوشه ای میزنی از روی نت بود یا گوشی یا حفظی ...تنها چیزی که من دیدم شما اسگاتو زیاد میزنی یعنی دمیدن مقطعی و استب زدن ....ولی لگاتو هم باید تو نی نوازی باشه یعنی بدون ایستادن دمیدن انگشت برداری و...بعدم نوع نفس گیری که یه جام نفس کم اومد برات اینا مباحثی با تجربه بدست میاد..
خوبه که خودت پیش میری ولی نی سازی که حداقل چند ماهی باید پیش کسی برای ایجاد صدا و ...

موسیقی تمرین پشتکار میخواد اگه قبل از شروع به سازی یا ردیف گامهای ایرانی مسلط باشی خوبه ولی باز فرکانس و نوع گرفتن نی سوراخهای نی اگه از پایه غلط باشه متاسفانه پیشرفتم کنی باز به مشکل میخوری از پشتکار همت ات ممنونم
همین که این جرات شهامت داری که بزاری و ... این یعنی داری برای رشد رسیدن به هدف قدم برمیداری ..
انشاله اگر فرصت بشه تحقیقات موسیقی کمی سبکتر بشه چیزی از موسیقی که بلد نیستیم ولی برای یادگیری تبادل اطلاعات خومم که شده .. قصد دارم چند جستار راه بندازم البته
با کمک بقیه دوستان اقای مجتبی اقا مصطفی و.. که راجب اول نوع دمیدن نوع گرفتن و ... بحث کنیم بعد پله بعدیش بشه نت بندی کار روی اصوات ..
بعد پله های بالاتر گام شناسی ایرانی و بعدم روی بحث ردیف و با دوستان مباحثی کنیم .. اطلاعات بگیریم از هم ..

M_T
Saturday 7 July 2012, 10:31 PM
سلام آقا مهدی

خوب شد اومدید.

من به این دوست عزیزمون مشابه کلام شما رو در پیام خصوصی گفتم، همچنین در مورد ویبراتو هم گفتم که باید روشکار کنه که از حالت یکنواختی در بیاد.

خلاصه وجود شما به ما دلگرمی میده.

ارادتمند
مجتبی

abcdefghijklmnop
Tuesday 24 July 2012, 01:49 PM
سلام. دوستان درمورد درآوردن صدای اوج لطفا راهنمایی کنن ممنون.

m.atfi
Tuesday 24 July 2012, 02:47 PM
سلام
براي صداي اوج و كليه صداها به بدن و زبان خود حالت سفتي ندهيد و فشار زيادي در هوا وارد نكنيد
بايد با تغيير زاويه برخورد نفس با لبه ني صداي مطلوب رو بگيريد

تا جايي كه ميتونيد ريلكس باشيد ضمن اينكه زاويه ني با بدن نوازنده در اين صدا (اوج) كمتر از صداي بم است

ccc
Tuesday 21 August 2012, 09:00 PM
خیلی اهنگش مسخرس

ney7
Friday 21 September 2012, 10:05 PM
دوستان اینکه میگن نی های ارزون در حدود بیست تومن فقط برا دراوردن صداست راسته؟یعنی نمیشه با این نوع نی ها نی نوازیه مطلوب کرد؟من تازه نی خریدم روش مهر اقای محمود رسولی رو زده!کمتر از یه هفته تونستم صداشو در بیارم!یکی از دوستان گفت نی آقای بیات رو بخرم که حدود 90 تومن هستش ایا تاثیری داره؟ممنون میشم ادرس یا شماره یکی از استادان خوب در تهران رو بدین.دمتون گرم خیلی مردین

M_T
Friday 21 September 2012, 10:19 PM
دوستان اینکه میگن نی های ارزون در حدود بیست تومن فقط برا دراوردن صداست راسته؟یعنی نمیشه با این نوع نی ها نی نوازیه مطلوب کرد؟من تازه نی خریدم روش مهر اقای محمود رسولی رو زده!کمتر از یه هفته تونستم صداشو در بیارم!یکی از دوستان گفت نی آقای بیات رو بخرم که حدود 90 تومن هستش ایا تاثیری داره؟ممنون میشم ادرس یا شماره یکی از استادان خوب در تهران رو بدین.دمتون گرم خیلی مردین

جهت تهیۀ نی ممتاز با استاد علی سلطانیان تماس بگیرید:

09191104898
021-66239330 شمارۀ کارگاه

mehdiney navaz
Sunday 23 September 2012, 10:35 PM
سلام از قدیم که گفتن هر چی پول بدی همون قد ...
نی 20 تومنی هست بله میدونی پایه گذاری و صدا دراوردن نوع دم نی که اصولی باشه یه بحثه .
یه بحثم سر نی زوست کم نقص که هیچ نی بی نقص زوست نیست . ولی بعضی سازندگان از نوع تجربه نوع ساخت درست کارترند اصلانم به قیمت نیست
. برای این که صداها دقیق تو ذهن مغزت جای بیفته راحت باشی بعدها تو ردیف نی درست برات خیلی خوبه و رات میندازه
ولی برای خرید با یه نوازنده ماهر اشنا برو
من از سازندگان اصفهان نی خریدم قیمت مناسب که واقعا بینظیره
از دوستان کسی شماره تماس سازندگان مثل صنایعی داره لطف کنه بهمون بده تا تو ارشیو اینارو حفظ کنیم .ممنون

shagho125
Saturday 10 November 2012, 01:39 PM
بهترين ني كه تا حالا من تجربه كردم ني بيات هست فالشي نداره صداش هم خوبه.

M_T
Saturday 10 November 2012, 06:20 PM
بهترين ني كه تا حالا من تجربه كردم ني بيات هست فالشي نداره صداش هم خوبه.

آره منم تعاریفی از نی بیات شنیدم.

اما یه نکته ای هست و اون اینکه معمولا سازنده های نی دو تیپ نی دارند: 1-بازاری 2- ممتاز و سفارشی

این دو تیپ رو من خودم با استاد سلطانیان صحبت کردم و بهم گفتند.
نی هایی که بنام ایشون در بازار هست در صورت اصل بودن هم باز از نوع بازاری هست.
و الا کسی که نی خوب میخواد باید حضوری بره پیش ایشون تا براش نی تخصصی و ممتاز درست کنه، گرچه تلفنی هم میشه سفارش داد ولی بنظرم حضوری بهتره.

mahdi_norouzi
Wednesday 26 December 2012, 04:56 PM
بهترین مارک نی اگه فقط به جنس نی ومرغوبیت اون کار دارید نی های صنایعیه بابا بقیه دارند پول اسم ومارک رو میگیرند نی صنایعی توی اصفهان گرون گرونش 45000با دومهر در ضمن صدای دلنواز نی بیشتر به تبحر ربط داره تا مارک نی....
من خودم چند تا نی دارم از صنایعی ورمضانی هرکدومشونو از 25000بیشتر نخریدم ولی خیلی خیلی ازشون راضیم...
بیشتر از 50000پول برای نی ندید که اشتباهه ....اگه فکر مارک یا شهرت سازنده نیستید من رمضانی..صنایعی..رو پیشنهاد میکنم ...درخدمتیم اگه سوالی بود..ممنون از آقا مهدی ومجتی برای توضیحات بسیار بسیار زیباشون...

- - - Updated - - -

بهترین مارک نی اگه فقط به جنس نی ومرغوبیت اون کار دارید نی های صنایعیه بابا بقیه دارند پول اسم ومارک رو میگیرند نی صنایعی توی اصفهان گرون گرونش 45000با دومهر در ضمن صدای دلنواز نی بیشتر به تبحر ربط داره تا مارک نی....
من خودم چند تا نی دارم از صنایعی ورمضانی هرکدومشونو از 25000بیشتر نخریدم ولی خیلی خیلی ازشون راضیم...
بیشتر از 50000پول برای نی ندید که اشتباهه ....اگه فکر مارک یا شهرت سازنده نیستید من رمضانی..صنایعی..رو پیشنهاد میکنم ...درخدمتیم اگه سوالی بود..ممنون از آقا مهدی ومجتی برای توضیحات بسیار بسیار زیباشون...

M_T
Wednesday 26 December 2012, 05:16 PM
ممنونم آقا مهدی. باهات موافقم. من نی عربی خودمو 100 تومن خریدم البته خب سفارشی بود، رفتم خونۀ استاد و ازش گرفتم و با نی های دیگه مقایسه کردم واقعا اصوات و سوراخ ها دقیق کار شده. ولی واقعا اونچه که در درجۀ اول مهمه خود نوازنده و مهارتش هست.

mehravar
Saturday 23 February 2013, 11:12 PM
سلام دوستان...
ایا فراگیری نت های نی با دست بسته (ر)صحیح است؟

jafarzangeneh
Sunday 24 February 2013, 01:03 PM
سلام دوستان...
ایا فراگیری نت های نی با دست بسته (ر)صحیح است؟

با اجازه از mos167 : روش دست بسته «ر» را استاد ناهيد و شاگردان وي دنبال مي نمايند و استدلال ايشان اين است كه ني يك ساز كششي است و مانند ديگر سازهاي كششي مثل ويولن و فلوت بايد ني را دست بسته ر فرض كرد .اكثر اساتيد ني نواز دست بسته ني را «دو» فرض مي كنند .اينكه كدام بهتر است به نظر اينجانب كه سالها دست بسته «ر» كار كرده ام هيچ فرقي ندارد و مهم ياد گيري اصول نوازندگي و مهارتهاي هنري است كه در هر دو متد يكي است . ولي در هرحال بهتر است با هر كدام از روشها كار كرديد بعد از تسلط كامل به نت خواني و نوازندگي روش ديگر را هم امتحان كنيد خوبي آن در گروه نوازي و هماهنگي با سازهاي ديگر است مثلا در دست بسته ر با ويولن وكمانچه به راحتي كوك مي كنيد و گامتان يكي مي شود و در دست بسته دو با تار و سه تار و... راحت تر هماهنگ خواهيد شد.

mehravar
Sunday 24 February 2013, 10:57 PM
ایا از دوستان کسی میتواند در مورد قرار گرفتن اصولی زبان هنگام نی نوازی راهنمایی کند و مستندی ویدیوئی در این رابطه معرفی نماید؟

jafarzangeneh
Monday 25 February 2013, 10:51 AM
ایا از دوستان کسی میتواند در مورد قرار گرفتن اصولی زبان هنگام نی نوازی راهنمایی کند و مستندی ویدیوئی در این رابطه معرفی نماید؟

دوست عزيز خيلي از مسائل هنري را بايد نزد استادي با تجربه كار كرد و با يك جمله گفتن كار شما راه نمي افتد .شما بايد در مورد نحوه قرار گرفتن زبان ، زاويه دميدن در ساز .حالات نفس گيري و... نزد استاد كار كنيد و آنقدر آزمون و خطا كنيد و استاد مستمر ايراد شما را بگويد كه اين حالات در ذهن شما نهادينه شود .بهتر است اگر در هنگام شروع كار هستيد اين مسائل را خودسر انجام ندهيد اگر چيزي را اشتباه ياد بگيريد اصلاح آن زمان خيلي زيادي مي برد .وانگهي روش استانداردي براي اين مسائل وجود ندارد .توجه كنيد صداي ساز استاد كياني نژاد با صداي ني استاد عندليبي فرق دارد و همينطور بقيه اساتيد مسلما فرق صدا ني اين اساتيد در فرق قرار گرفتن زبان ، زاويه دميدن ، فيزيك دهان و ... است .اما نكته قابل توجه اين است كه اكثرا صداي ني استاد كسايي را بهترين مي دانند. حالا ممكن است سليقه كسي اين باشد كه صداي ني استاد عندليبي بهتر است .در ضمن يك دي وي دي از استاد كياني نژاد راجع به همين اصول وجود دارد كه من هنوز نديده ام ولي حتما مفيد و خوب است.چرا كه حسب شنيده ها اولين كاري كه استاد در كلاسهايشان مي كنند همين آموزش دراوردن صداي زيبا از ني است حتي براي شاگرداني كه حرفه اي هستند.

hossein27
Friday 8 March 2013, 05:05 PM
سلام دوستان.سوالی دارم که فکر منو به خودش مشغول کرده.راستش اغلب نوازندگان نی ای که من میشناسم همشون مابین دندون پیشینشون بازتر از مال منه.از چندتائیشون پرسیدم گفتن دندوناشونو رفتن دندونپزشکی تراش دادن.خوب اینطوری به مینای دندون آسیب میزنه.شما عزیزان ایا چنین کاری رو کرده اید ویا اگه کرده اید مشکلی واستون ایجاد کرده؟نظر اساتید خودتون در این باره چیه؟

jafarzangeneh
Saturday 9 March 2013, 12:33 PM
سلام دوستان.سوالی دارم که فکر منو به خودش مشغول کرده.راستش اغلب نوازندگان نی ای که من میشناسم همشون مابین دندون پیشینشون بازتر از مال منه.از چندتائیشون پرسیدم گفتن دندوناشونو رفتن دندونپزشکی تراش دادن.خوب اینطوری به مینای دندون آسیب میزنه.شما عزیزان ایا چنین کاری رو کرده اید ویا اگه کرده اید مشکلی واستون ایجاد کرده؟نظر اساتید خودتون در این باره چیه؟

سلام بر شما . اينكار اشتباه محضه من نزديك پانزده ساله ني به صورت متناوب مي زنم دندانهام هم درز نداره . از فيلمهاي راديولوژي استفاده مي كنم .و اگر نميتواني تلق ني را در ميان دندانهايت فرو كني .خيلي خودت را زحمت نينداز و به جاي آن تمرين كن كه فقط اتصالي بين ني و دندانهايت برقرار كني و صداي ني را دربياوري .من افرادي را ديده ام كه بدون اين زحمتها صداي ني را در مي آورند. راه ديگر اين است كه شياري در تلق فلزي ني يا تلق راديولوژي ايجاد كني و دندانهاي جلويت را در آن شيار قرار دهي و صداي ني را توليد كني .

hossein27
Saturday 9 March 2013, 06:57 PM
سلام بر شما . اينكار اشتباه محضه من نزديك پانزده ساله ني به صورت متناوب مي زنم دندانهام هم درز نداره . از فيلمهاي راديولوژي استفاده مي كنم .و اگر نميتواني تلق ني را در ميان دندانهايت فرو كني .خيلي خودت را زحمت نينداز و به جاي آن تمرين كن كه فقط اتصالي بين ني و دندانهايت برقرار كني و صداي ني را دربياوري .من افرادي را ديده ام كه بدون اين زحمتها صداي ني را در مي آورند. راه ديگر اين است كه شياري در تلق فلزي ني يا تلق راديولوژي ايجاد كني و دندانهاي جلويت را در آن شيار قرار دهي و صداي ني را توليد كني .

سلام.بابت راهنمائی تان متشکرم.سوال دیگم اینه که برای تقویت صدای بم شما چه پیشنهاد میکنید/یکی از دوستانم گفته از نی های با کوکdoیا reاستفاده کنم.

M_T
Saturday 9 March 2013, 07:53 PM
سلام

از جعفر آقای زنگنه خیلی ممنونم بابت توضیحات و راهنمایی ها. :am

فقط یه سوال آقای زنگنه، شما نی شش بند دیدی؟ یه دوست نی نوازی داشتم می گفت نی شش بند خیلی حرفه ای و خوش صداست.
البته می دونم که نی ایرانی هفت بند هست و البته نی عربی و ترکی 9 بند.

با تشکر
مجتبی

jafarzangeneh
Sunday 10 March 2013, 08:36 AM
سلام

از جعفر آقای زنگنه خیلی ممنونم بابت توضیحات و راهنمایی ها. :am

فقط یه سوال آقای زنگنه، شما نی شش بند دیدی؟ یه دوست نی نوازی داشتم می گفت نی شش بند خیلی حرفه ای و خوش صداست.
البته می دونم که نی ایرانی هفت بند هست و البته نی عربی و ترکی 9 بند.

با تشکر
مجتبی

درود بر مجتبی .من تا به حال ندیدم ولی با نی های پلیمری (پولیکا ) و فلزی (برنجی ) هم نی زده ام و فرق صدایشان با نی های طبیعی خیلی زیاد نیست . در حالی که این دو فقره اصلا بند ندارند .

jafarzangeneh
Sunday 10 March 2013, 08:52 AM
سلام.بابت راهنمائی تان متشکرم.سوال دیگم اینه که برای تقویت صدای بم شما چه پیشنهاد میکنید/یکی از دوستانم گفته از نی های با کوکdoیا reاستفاده کنم.

سلام بر شما برای کسی که در شروع کار است اتفاقا بر عکس است و باید از نی های باکوک سل و لا استفاده کند چرا که دمیدن راحتتر است ولی در مراحل بعدی استفاده از نی های بم تر مثل نی های ر و دو خوب است چرا که باید با قدرت بیشتری در آن ها دمید .

M_T
Sunday 10 March 2013, 09:00 AM
درود بر مجتبی .من تا به حال ندیدم ولی با نی های پلیمری (پولیکا ) و فلزی (برنجی ) هم نی زده ام و فرق صدایشان با نی های طبیعی خیلی زیاد نیست . در حالی که این دو فقره اصلا بند ندارند .

ممنونم آقای زنگنه، حق با شماست تفاوت صداشون ناچیزه.
راستی یه آقایی کلیپشو دیدم که نی 10 سوراخه درست کرده بود، 8 تا جلو و دو تا هم پشت برای انگشتان شصت دست راست و چپ.
خیلی هم جالب شد بود و قابلیت ساز رو زیاد کرده بود.
شما همچین نی ای دیدین؟

jafarzangeneh
Sunday 10 March 2013, 11:07 AM
ممنونم آقای زنگنه، حق با شماست تفاوت صداشون ناچیزه.
راستی یه آقایی کلیپشو دیدم که نی 10 سوراخه درست کرده بود، 8 تا جلو و دو تا هم پشت برای انگشتان شصت دست راست و چپ.
خیلی هم جالب شد بود و قابلیت ساز رو زیاد کرده بود.
شما همچین نی ای دیدین؟
همه بلایی می شود سر این ساز دراورد ولی راحت نواختن مهم است .هرچه تعداد سوراخها بیشتر شود مطمئناً سختتر می شود نواخت . شخصی به نام سیف الله شکری که سازنده سازهای مختلف است در قزوین کارگاه دارد و معمولا سازهای جدید که تا به حال وجود نداشته است را اختراع و می سازد و ادم با استعداد و خوش ذوقی هست . ایشان نیی ساخته که یک سوراخ به آن اضافه کرده بود و مشکل صدای سی را حل کرده بود و البته بر خلاف استاد عمومی که نی کلید دار ساخته آقای شکری با انگشت یکی از سوراخها را در میانه ساز می گرفت شاید شما هم کلیپ همین فرد را دیده باشید . خود من ایده هایی برای اصلاح این ساز دارم ولی سازنده حرفه ای ساز فلوت کلید دار احتیاج دارم که کسی را نمی شناسم . شما اگر همه فواصل و پرده های یک گام بالقوه ایرانی را در روی یک نی سوراخ کنید و هر کدام یک کلید داشته باشند و چیزی شبیه فلوت غربی بسازید ولی دمیدن در آن مثل نی ایرانی باشد آیا امکانات و گستره صوتی این ساز بیشتر نمی شود ؟ هم در گامهای مختلف می توان نواخت و مشکل کوک نی حل می شود و هم اکتاوهای بییشتری قابل نواختن است حالا سنت گرایان دوست ندارند ساختار و اسم نی عوض شود عیبی ندارد می توانند به این ساز خیالی من بوق بگویند .

M_T
Sunday 10 March 2013, 08:06 PM
همه بلایی می شود سر این ساز دراورد ولی راحت نواختن مهم است .هرچه تعداد سوراخها بیشتر شود مطمئناً سختتر می شود نواخت . شخصی به نام سیف الله شکری که سازنده سازهای مختلف است در قزوین کارگاه دارد و معمولا سازهای جدید که تا به حال وجود نداشته است را اختراع و می سازد و ادم با استعداد و خوش ذوقی هست . ایشان نیی ساخته که یک سوراخ به آن اضافه کرده بود و مشکل صدای سی را حل کرده بود و البته بر خلاف استاد عمومی که نی کلید دار ساخته آقای شکری با انگشت یکی از سوراخها را در میانه ساز می گرفت شاید شما هم کلیپ همین فرد را دیده باشید . خود من ایده هایی برای اصلاح این ساز دارم ولی سازنده حرفه ای ساز فلوت کلید دار احتیاج دارم که کسی را نمی شناسم . شما اگر همه فواصل و پرده های یک گام بالقوه ایرانی را در روی یک نی سوراخ کنید و هر کدام یک کلید داشته باشند و چیزی شبیه فلوت غربی بسازید ولی دمیدن در آن مثل نی ایرانی باشد آیا امکانات و گستره صوتی این ساز بیشتر نمی شود ؟ هم در گامهای مختلف می توان نواخت و مشکل کوک نی حل می شود و هم اکتاوهای بییشتری قابل نواختن است حالا سنت گرایان دوست ندارند ساختار و اسم نی عوض شود عیبی ندارد می توانند به این ساز خیالی من بوق بگویند .

آره سیف الله شکری، اسمش یادم رفته بود، خودشه که کلیپاشو دیدم.

آقای زنگنه حق با شماست.
اما در مورد آخری که فرمودین، کارهای عماد رام رو گوش کنید. عماد رام فلوت ایرانی کار می کرد.
یک فلوت چوبی سیاه با چند تا کلید که البته اصلش آلمانی هست.
من اصل اون فلوت رو از نزدیک دیدم و باهاش زدم، فوق العادست. برای فواصل شرقی کلید داره.
استاد عماد رام با اون فلوت همۀ دستگاه ها و آوازها رو زد مثل سه گاه، شوشتری، بیات زند، دشتی و ... .

اینم عکساش با فلوتش:

عرب ها خیلی جلوتر از استاد عمومی نی کلیددار ساختند.
نی عربی معمولی تنها یک سوراخ بیشتر از نی ایرانی داره اونم بین سوراخ اول و دوم از پایین هست که برای اجرای نت های Eb و Bb کاربرد داره.

کلیدی هم که به نی عربی اضافه می کنند برای اجرای راحت تر نت های #C و Ab هست.

البته این الگوی واسۀ نی دوگاه هست که معادل نی سل کوک ایرانیه. برای نی های دیگه هم همین الگوئه فقط پرده ها بالا یا پایین میشن دیگه خودتون استادین می دونید.

hossein27
Sunday 10 March 2013, 08:32 PM
سلام.باتشکر از آقای زنگنه؛ کسی عکسی از وضعیت صحیح قرارگیری زبان ولبها وهمینطور شانه ها وشکم موقع نوازندگی با نی داره ؟

M_T
Sunday 10 March 2013, 11:44 PM
سلام.باتشکر از آقای زنگنه؛ کسی عکسی از وضعیت صحیح قرارگیری زبان ولبها وهمینطور شانه ها وشکم موقع نوازندگی با نی داره ؟

سلام

بیا عزیزم، این سایت میتونه کمکت کنه: You can see links before reply
توی همین لینکی که بهت دادم یه قطعه فیلم کوتاه هست که باید با سرعت کند نگاه کنی که توش محل قرار گرفتن نی در دهان و وضعیت زبان رو نشون میده.

Good Luck

hossein27
Monday 11 March 2013, 04:53 AM
سلام.ممنون مفید بود

M_T
Monday 11 March 2013, 10:16 AM
سلام.ممنون مفید بود

سلام

قابلی نداشت.
امیدوارم موفق باشی.
بازم سوالی بود دوستان و من حقیر در خدمتیم. :am

jafarzangeneh
Tuesday 12 March 2013, 08:43 AM
آره سیف الله شکری، اسمش یادم رفته بود، خودشه که کلیپاشو دیدم.

آقای زنگنه حق با شماست.
اما در مورد آخری که فرمودین، کارهای عماد رام رو گوش کنید. عماد رام فلوت ایرانی کار می کرد.
یک فلوت چوبی سیاه با چند تا کلید که البته اصلش آلمانی هست.
من اصل اون فلوت رو از نزدیک دیدم و باهاش زدم، فوق العادست. برای فواصل شرقی کلید داره.
استاد عماد رام با اون فلوت همۀ دستگاه ها و آوازها رو زد مثل سه گاه، شوشتری، بیات زند، دشتی و ... .

اینم عکساش با فلوتش:

عرب ها خیلی جلوتر از استاد عمومی نی کلیددار ساختند.
نی عربی معمولی تنها یک سوراخ بیشتر از نی ایرانی داره اونم بین سوراخ اول و دوم از پایین هست که برای اجرای نت های Eb و Bb کاربرد داره.

کلیدی هم که به نی عربی اضافه می کنند برای اجرای راحت تر نت های #C و Ab هست.

البته این الگوی واسۀ نی دوگاه هست که معادل نی سل کوک ایرانیه. برای نی های دیگه هم همین الگوئه فقط پرده ها بالا یا پایین میشن دیگه خودتون استادین می دونید.

درود بر مجتبي عزيز . من تا بحال با فلوت و ني هاي عربي نوازندگي نكرده ام و اصلا در دست هم نگرفته ام به نظر شما آيا مي شود با همان فلوت استاد عماد رام به شيوه دنداني نوازندگي كرد يا اينكه فقط با همان روش استفاده از لب مثل فلوت مي توان نواخت ؟

M_T
Tuesday 12 March 2013, 07:09 PM
درود بر مجتبي عزيز . من تا بحال با فلوت و ني هاي عربي نوازندگي نكرده ام و اصلا در دست هم نگرفته ام به نظر شما آيا مي شود با همان فلوت استاد عماد رام به شيوه دنداني نوازندگي كرد يا اينكه فقط با همان روش استفاده از لب مثل فلوت مي توان نواخت ؟

سلام استاد

حقیقتش خب فلوت استاد عماد رام از لحاظ نواختن و دست گرفتن و شیوۀ دمیدن مثل فلوت کلیددار غربی هست.

اما در مورد نی عربی باید بگم بله نی عربی رو میشه بشیوۀ دندانی نواخت کما اینکه نی ایرانی رو هم میشه به شیوۀ لبی نواخت.
من هر دوش رو امتحان کردم.
خیلی هم جالب مشه.

ارادتمند
مجتبی

jafarzangeneh
Wednesday 13 March 2013, 11:28 AM
سلام استاد

حقیقتش خب فلوت استاد عماد رام از لحاظ نواختن و دست گرفتن و شیوۀ دمیدن مثل فلوت کلیددار غربی هست.

اما در مورد نی عربی باید بگم بله نی عربی رو میشه بشیوۀ دندانی نواخت کما اینکه نی ایرانی رو هم میشه به شیوۀ لبی نواخت.
من هر دوش رو امتحان کردم.
خیلی هم جالب مشه.

ارادتمند
مجتبی
سلام بر مجتبي عزيز .كارهاي عماد رام را تا حدي گوش دادم به نظرم آمد كه فواصل ايراني را با كم و زياد كردن شدت دميدن و تغيير حالت لب ايجاد كرده است و تغييري در ساز فلوت ايجاد نكرده اند .البته شايد چيزي كه من گوش داده ام ان فلوت ايراني مدنظر شما نباشد . سوال دومم اين است كه وقتي ني عربي را با شيوه دنداني مي نوازيد صدا دهي اش چطور است ؟ (منظورم صداي بم و اوج و پس غيث است ) و از اين لحاظ فرقي با ني هفت بند مرسوم ما دارد يا خير ؟ مطلب سوم اينكه ني عربي چه مزيتهايي نسبت به ني هفت بند ما دارد ؟ در پستهاي قبلي به كليد دار بودن و داشتن سوراخ اضافه بين سوراخ اول و دوم اشاره كردي اگر عكسي داري آپ كن و توضيح بيشتري بده راجع به كوكهاي مختلف هم راهنمائيمان بفرماييد .خيلي ممنونم .اميدوارم زحمتي نباشد.

M_T
Wednesday 13 March 2013, 06:22 PM
سلام بر مجتبي عزيز .كارهاي عماد رام را تا حدي گوش دادم به نظرم آمد كه فواصل ايراني را با كم و زياد كردن شدت دميدن و تغيير حالت لب ايجاد كرده است و تغييري در ساز فلوت ايجاد نكرده اند .البته شايد چيزي كه من گوش داده ام ان فلوت ايراني مدنظر شما نباشد . سوال دومم اين است كه وقتي ني عربي را با شيوه دنداني مي نوازيد صدا دهي اش چطور است ؟ (منظورم صداي بم و اوج و پس غيث است ) و از اين لحاظ فرقي با ني هفت بند مرسوم ما دارد يا خير ؟ مطلب سوم اينكه ني عربي چه مزيتهايي نسبت به ني هفت بند ما دارد ؟ در پستهاي قبلي به كليد دار بودن و داشتن سوراخ اضافه بين سوراخ اول و دوم اشاره كردي اگر عكسي داري آپ كن و توضيح بيشتري بده راجع به كوكهاي مختلف هم راهنمائيمان بفرماييد .خيلي ممنونم .اميدوارم زحمتي نباشد.

سلام استاد

خواهش می کنم زحمتی نیست.

در مورد عماد رام

فلوت عماد رام رو از نزدیک دیدم، برای فواصل شرقی کلیدداره یعنی برای سری و کرن برخی نت ها.
مثلا فلوت کلیددار معمولی دو تا کلید داره برای نت سی و سی بمل، اما فلوت عماد رام یه کلید دیگه هم واسۀ سی کرن داره.
گرچه دقیق یادم نیست ولی خب بنظرم واسۀ تمامی ربع پرده ها فلوتش کلید نداشت و احتمال داره برخی ربع پرده ها رو با تکنیک های دمیدن و لب زده باشه.

اما سوال دوم

وقتی نی عربی رو بشیوۀ دندانی می زنیم دقیقا مثل نی ایرانی صدا میده. لا اقل بم و اوجش که مثل نی ایرانی بود.

و ام اسوال سوم

نی عربی معمولی کلید نداره. تنها یک سوراخ از نی ایرانی بیشتر داره و اون هم بین سوراخ اول و دوم هست یعنی انگشت وسطای دست راست روی یک سوراخ قرار میگیره.
در ضمن مثلا در نی عربی معادل نی سل کوک وقتی همۀ سوراخ ها باز هستند بجای نت لا نت سی یا سی بمل اجرا میشه.
این یعنی اینکه سوراخ پشتی نی عربی یه کم بالاتر قرار داره.
همچنین در نی عربی سوراخ فا دیز مثل نی ایرانی فا سری نیست، دقیقا فا دیز هست.
سوراخ انتهایی رو هم که می بندیم صدا یه قدری از نت دو بم تر هست.

کوک های نی عربی هم تقریبا مثل نی ایرانی هست فقط شیوۀ نامگذاری نی ها فرق داره.
مثلا در نی ایرانی اسم گذاری بر اساس نتی است که در حالت بستن سوراخ پشت ایجاد میشه.
اما در نی عربی اسم گذاری بر اساس بستن تمام سوراخ ها غیر از سوراخ اول از پایین هست.
با این حساب نی "سل" کوک ایرانی میشه نی "ر" عربی.

مزیتش همین که این سوراخ اضافه اجرای نت Eb و Bb رو خیلی راحت کرده ( در مورد نی سل کوک). در مورد نی فا میشه اجرای راجت نت های Db یا همون #C و Ab .
بعد با سوراخ پشتی راحت میشه نت لا و سی و سی بمل و سی کرن زد البته یه کم تمرین میخواد مخصوصا برای سی کرن.

بعدش اینکه عرب ها برای نت ها اسامی خاص خودشون رو دارند.
مثلا به نت ر پایین میگن دوکاه(دوگاه) و "نت "ر" بالا رو میگن محیر و ... .

اما عکس های نی عربی:

92619262

ارادتمند
مجتبی

jafarzangeneh
Thursday 14 March 2013, 10:50 AM
سلام استاد

خواهش می کنم زحمتی نیست.

در مورد عماد رام

فلوت عماد رام رو از نزدیک دیدم، برای فواصل شرقی کلیدداره یعنی برای سری و کرن برخی نت ها.
مثلا فلوت کلیددار معمولی دو تا کلید داره برای نت سی و سی بمل، اما فلوت عماد رام یه کلید دیگه هم واسۀ سی کرن داره.
گرچه دقیق یادم نیست ولی خب بنظرم واسۀ تمامی ربع پرده ها فلوتش کلید نداشت و احتمال داره برخی ربع پرده ها رو با تکنیک های دمیدن و لب زده باشه.

اما سوال دوم

وقتی نی عربی رو بشیوۀ دندانی می زنیم دقیقا مثل نی ایرانی صدا میده. لا اقل بم و اوجش که مثل نی ایرانی بود.

و ام اسوال سوم

نی عربی معمولی کلید نداره. تنها یک سوراخ از نی ایرانی بیشتر داره و اون هم بین سوراخ اول و دوم هست یعنی انگشت وسطای دست راست روی یک سوراخ قرار میگیره.
در ضمن مثلا در نی عربی معادل نی سل کوک وقتی همۀ سوراخ ها باز هستند بجای نت لا نت سی یا سی بمل اجرا میشه.
این یعنی اینکه سوراخ پشتی نی عربی یه کم بالاتر قرار داره.
همچنین در نی عربی سوراخ فا دیز مثل نی ایرانی فا سری نیست، دقیقا فا دیز هست.
سوراخ انتهایی رو هم که می بندیم صدا یه قدری از نت دو بم تر هست.

کوک های نی عربی هم تقریبا مثل نی ایرانی هست فقط شیوۀ نامگذاری نی ها فرق داره.
مثلا در نی ایرانی اسم گذاری بر اساس نتی است که در حالت بستن سوراخ پشت ایجاد میشه.
اما در نی عربی اسم گذاری بر اساس بستن تمام سوراخ ها غیر از سوراخ اول از پایین هست.
با این حساب نی "سل" کوک ایرانی میشه نی "ر" عربی.

مزیتش همین که این سوراخ اضافه اجرای نت Eb و Bb رو خیلی راحت کرده ( در مورد نی سل کوک). در مورد نی فا میشه اجرای راجت نت های Db یا همون #C و Ab .
بعد با سوراخ پشتی راحت میشه نت لا و سی و سی بمل و سی کرن زد البته یه کم تمرین میخواد مخصوصا برای سی کرن.

بعدش اینکه عرب ها برای نت ها اسامی خاص خودشون رو دارند.
مثلا به نت ر پایین میگن دوکاه(دوگاه) و "نت "ر" بالا رو میگن محیر و ... .

اما عکس های نی عربی:

92619262

ارادتمند
مجتبی
ممنون و تشکر از شما مجتبی گرامی . اینطور که فرمودید از نی ما کاملتره . و معلوم نیست چرا به این موضوع اینقدر با تعصب نگاه می کنند ؟راجع به مقامات عربی هم خیلی دوست دارم یاد بگیرم چرا که در اصل ریشه موسیقی ما و انها یکی است و البته ما در زمان جاهلیت دوره قاجار موسیقی بنیان نهاده شده بر اساس مقامات را که بسیار تئوریک و مدون بوده را به احتمال فراوان به علت نداشتن دانشمندان علم موسیقی از دست دادیم و در یک دوره فطرت این موسیقی دستگاهی می شود که خیلی وقتها در توضیح تئوری آن درمی مانیم . عربها و ترکها هنوز هم دارند موسیقی مقامی را می نوازند .موسیقیی که بیش از هفتاد درصد اسامی آن فارسی اصیل است . یعنی اینکه موسیقی ما را می نوازند. ولی خود ما از وجودش بی خبریم . در یک سایت به نام You can see links before replyمقامات عربی را توضیح وتبیین کرده بود که البته به زبان انگلیسی بود و من هم خیلی نمی توانسنم استفاده ای کنم ولی در همان حد معمول دریافتم که اکثر مقامهای انها را ما در دستگاههای خود داریم ولی واقعا باید یک مطالعه تطبیقی صورت بگیرد که آیا این مقامها و اجناس همان است که ما می نوازیم ؟ در اختلاف شایع بین اساتید در نامگذاری گوشه ها ، یادگیری مقامها حتما سودمند است .نمی دانم کسی مقایسه تطبیقی بین مقامهای آنها و گوشه های ما کرده یا خیر ؟ مثلا گوشه عشاق را معمولا ما در شور می نوازیم ولی در مقامات عربی شنیده ام که ماهور ماست .

M_T
Thursday 14 March 2013, 06:03 PM
ممنون و تشکر از شما مجتبی گرامی . اینطور که فرمودید از نی ما کاملتره . و معلوم نیست چرا به این موضوع اینقدر با تعصب نگاه می کنند ؟راجع به مقامات عربی هم خیلی دوست دارم یاد بگیرم چرا که در اصل ریشه موسیقی ما و انها یکی است و البته ما در زمان جاهلیت دوره قاجار موسیقی بنیان نهاده شده بر اساس مقامات را که بسیار تئوریک و مدون بوده را به احتمال فراوان به علت نداشتن دانشمندان علم موسیقی از دست دادیم و در یک دوره فطرت این موسیقی دستگاهی می شود که خیلی وقتها در توضیح تئوری آن درمی مانیم . عربها و ترکها هنوز هم دارند موسیقی مقامی را می نوازند .موسیقیی که بیش از هفتاد درصد اسامی آن فارسی اصیل است . یعنی اینکه موسیقی ما را می نوازند. ولی خود ما از وجودش بی خبریم . در یک سایت به نام You can see links before replyمقامات (You can see links before reply) عربی را توضیح وتبیین کرده بود که البته به زبان انگلیسی بود و من هم خیلی نمی توانسنم استفاده ای کنم ولی در همان حد معمول دریافتم که اکثر مقامهای انها را ما در دستگاههای خود داریم ولی واقعا باید یک مطالعه تطبیقی صورت بگیرد که آیا این مقامها و اجناس همان است که ما می نوازیم ؟ در اختلاف شایع بین اساتید در نامگذاری گوشه ها ، یادگیری مقامها حتما سودمند است .نمی دانم کسی مقایسه تطبیقی بین مقامهای آنها و گوشه های ما کرده یا خیر ؟ مثلا گوشه عشاق را معمولا ما در شور می نوازیم ولی در مقامات عربی شنیده ام که ماهور ماست .

سلام مجدد

خب این بحثش خییییلی مفصل هست.
من روی مقامات عربی و دستگاه های ایرانی مدتی کار کردم.
توی همین سایت همین تاپیکی با عنوان " آشنایی با مقامات موسیقی اعراب" زدم، اینم آدرسش: You can see links before reply

یه سری کتاب های عربی رو هم خوندم، عرب ها خودشون توی کتاباشون همیشه گفتن که این اسامی ایرانی هست و در این زمینه تعصبی نداشته اند.

اگه دوست داشتین می تونیم بحث مقامات رو توی همین تاپیکی که آدرسش رو دادم دنبال کنیم با هم.

ارادتمند
مجتبی

hossein27
Friday 15 March 2013, 09:42 PM
سلام.جناب زنگنه اگر امکان دارد راهنمائی بفرمائید راجع به ریتم 5/8 که بشه صحیح اجراش کرد.متشکرم

jafarzangeneh
Saturday 16 March 2013, 12:21 PM
سلام.جناب زنگنه اگر امکان دارد راهنمائی بفرمائید راجع به ریتم 5/8 که بشه صحیح اجراش کرد.متشکرمسلام من در ريتم خيلي قوي نيستم و مسلما بچه هاي تنبك نواز ماهر ترند و آنها بهتر توضيح مي دهند . اما به طور كلي وقتي مخرج كسر عدد 8 هست يعني نت گرد به هشت قسمت تقسيم شده كه معادل هشت چنگ است .اما اين ظرب مورد نظر شما لنگ است كه از تركيب يك ضرب دو تايي و يك ضرب سه تايي تشكيل مي شود و شما در هر ميزان بايد پنج بار بشماري و آهنگساز در ابتداي آهنگش معلوم مي كند كه ضرب دو تايي اول مي افتد ويا سه تايي . مثلا اگر ضرب دوتايي اول و ضرب سه تايي دوم باشد شما براي هر ميزان دو بار پا بزن در بار اول با پايين وبالا آمدن پايت بشمار 1،2 و در بار دوم بشمار 1،2،3 ولي اگر ضرب سه تايي اول باشد برعكس مي شود اول 1،2،3 و بعد 1،2

jafarzangeneh
Saturday 16 March 2013, 12:49 PM
سلام مجددخب این بحثش خییییلی مفصل هست. من روی مقامات عربی و دستگاه های ایرانی مدتی کار کردم. توی همین سایت همین تاپیکی با عنوان " آشنایی با مقامات موسیقی اعراب" زدم، اینم آدرسش: You can see links before replyیه سری کتاب های عربی رو هم خوندم، عرب ها خودشون توی کتاباشون همیشه گفتن که این اسامی ایرانی هست و در این زمینه تعصبی نداشته اند. اگه دوست داشتین می تونیم بحث مقامات رو توی همین تاپیکی که آدرسش رو دادم دنبال کنیم با هم. ارادتمندمجتبی:amسلام بر مجتبي و ممنون از توضيحات شما . اين مواردي كه شما توضيح داده ايد خيلي مفصل است و بايد روي حوصله بخوانم و من نخصصي ندارم كه اظهار نظر كنم . ولي خيلي جالب هستند چرا با اين اطلاعاتي كه داريد يگ مقايسه تطبيقي بين اين مقامها و گوشه هاي ايراني انجام نمي دهيد .

M_T
Saturday 16 March 2013, 05:15 PM
سلام بر مجتبي و ممنون از توضيحات شما . اين مواردي كه شما توضيح داده ايد خيلي مفصل است و بايد روي حوصله بخوانم و من نخصصي ندارم كه اظهار نظر كنم . ولي خيلي جالب هستند چرا با اين اطلاعاتي كه داريد يگ مقايسه تطبيقي بين اين مقامها و گوشه هاي ايراني انجام نمي دهيد .

خواهش می کنم آقای زنگنه، قابلی نداشت.
والا اون مقایسه تطبیقی باور کنید خودش یک کتابی میشه.
حقیقتش دامنۀ کار خیلی وسیع هست و منم دست تنها هستم و فرصت هم نمی کنم.
شاید یه روزی بتونم یه کتابی، مقاله ای چیزی در این زمینه چاپ کنم گرچه من هنوز اول راه هستم...

با تشکر
مجتبی

jafarzangeneh
Monday 18 March 2013, 10:40 AM
خواهش می کنم آقای زنگنه، قابلی نداشت.
والا اون مقایسه تطبیقی باور کنید خودش یک کتابی میشه.
حقیقتش دامنۀ کار خیلی وسیع هست و منم دست تنها هستم و فرصت هم نمی کنم.
شاید یه روزی بتونم یه کتابی، مقاله ای چیزی در این زمینه چاپ کنم گرچه من هنوز اول راه هستم...

با تشکر
مجتبی
سلام بر مجتبی عزیز .کاملا درست فرمودید .نوشتن وقت و هزینه می خواهد . من الان در نوشتن توضیحات راجع به گوشه ها در وبلاگم درمانده شده ام . خیلی دوست دارم که نظرت را راجع به مطالب ان بدانم : You can see links before reply

M_T
Monday 18 March 2013, 07:42 PM
سلام بر مجتبی عزیز .کاملا درست فرمودید .نوشتن وقت و هزینه می خواهد . من الان در نوشتن توضیحات راجع به گوشه ها در وبلاگم درمانده شده ام . خیلی دوست دارم که نظرت را راجع به مطالب ان بدانم : You can see links before reply (You can see links before reply)

سلام استاد

چه وبلاگ قشنگ و تمیزی، تبریک میگم.
خیلی زحمت کشیدید براش، دستتون درد نکنه.

در واقع دنیای موسیقی ما ایرانی ها و اتراک و اعراب اینقدر وسیع هست که نیاز به کار گروهی و مدون و منظم داره.
البته من انتظارم از یک سری اساتید این بود که در این زمینه توی این سالیان بیشتر کار می کردند اما اثر مطلوبی در این زمینه ندیدم اگرم بوده کم و سطحی بوده.

ارادتمند
مجتبی

hossein27
Tuesday 19 March 2013, 10:24 PM
سلام.ضمن تبریک سال نو؛خواستم راهنمائی کنید که برای اینکه انگشت شست هنگام اجرای نت laروان ومثل بقیه انگشت ها کار کنه چیه؟سوال دیگم اینه که شما از متد نوازندگی کدامیک ازاساتید استفاده میکنید؟

M_T
Tuesday 19 March 2013, 10:57 PM
سلام.ضمن تبریک سال نو؛خواستم راهنمائی کنید که برای اینکه انگشت شست هنگام اجرای نت laروان ومثل بقیه انگشت ها کار کنه چیه؟سوال دیگم اینه که شما از متد نوازندگی کدامیک ازاساتید استفاده میکنید؟

سلام دوست من

سال نوی شما هم مبارک باشه.

کار با شصت که سخت نیست، شما برای جایگیری انگشت شصت روی سوراخ مشکل داری؟ دقیق بگو مشکل چیه؟
اگه منظورت سرعت و نرمی در نواختن هست که خب فقط با تمرین و به مرور زمان حاصل میشه.
فقط یادت باشه نی رو با انگشتات خیلی سفت یا شل نگیر.
اگه خیلی سفت بگیری یا بد بگیری ممکنه انگشتات درد بگیره، اگرم شل بگیری ممکنه سوراخ ها خوب بسته نشه و نت ها خوب اجرا نشه. باید خیلی راحت نی رو دستت بگیری، در مورد انگشت شصت هم همینطوره.

حالا استاد زنگنه هم بهتر از من می تونند راهنمایی کنند.

در مورد سؤال دوم هم ایشون پاسخ بدن بهتر هست.

موفق باشید

jafarzangeneh
Wednesday 27 March 2013, 09:55 AM
سلام دوست من

سال نوی شما هم مبارک باشه.

کار با شصت که سخت نیست، شما برای جایگیری انگشت شصت روی سوراخ مشکل داری؟ دقیق بگو مشکل چیه؟
اگه منظورت سرعت و نرمی در نواختن هست که خب فقط با تمرین و به مرور زمان حاصل میشه.
فقط یادت باشه نی رو با انگشتات خیلی سفت یا شل نگیر.
اگه خیلی سفت بگیری یا بد بگیری ممکنه انگشتات درد بگیره، اگرم شل بگیری ممکنه سوراخ ها خوب بسته نشه و نت ها خوب اجرا نشه. باید خیلی راحت نی رو دستت بگیری، در مورد انگشت شصت هم همینطوره.

حالا استاد زنگنه هم بهتر از من می تونند راهنمایی کنند.

در مورد سؤال دوم هم ایشون پاسخ بدن بهتر هست.

موفق باشید
سلام بر همه دوستان و مجتبی عزیز .سال نوی همگی مبارک . راجع به سوال hossein 27 آقا مجتبی توضیحات را کامل دادند . اما متد نی نوازی همه اساتید تقریبا یکی است و فرقی ندارد تنها فرق اساتید در شیوه صدادهی سازشان است .که مربوط به نحوه دمیدن و نفس گیری است . انگشت گذاریها هم که فرقی ندارند . یکی از سرنی فلزی استفاده می کند یکی از تلق ‍پلاستیکی . یکی دست راست را بالا می گذارد یکی ‍پایین . یکی نت سل را در صدای اوج می گیرد یکی در صدای غیث . به طور کل این مسائل آنقدر جزئی هستند که اصلا متد محسوب نمی شوند . زمانی می توان اسم متد گذاشت که این مسائل باعث فرق اساسی در نوع نواختن و تکنیک شود . نی نواز باید سعی کند همه این فرقهای جزئی را بداند و تمرین کند.
راجع به اینکه دست بسته نی را نت « دو» فرض کنیم یا نت «ر » هم به نظر من یک نوازنده نی باید به هر دو روش عادت کند . و این تفاوت اصلا فرقی در نوع و تکنیک نوازندگی ایجاد نمی کند فقط باعث آشنایی بیشتر هنرجو با گامهای مختلف و تطبیق با سایر سازها در هم نوازی می شود

mohsenney
Tuesday 14 May 2013, 11:36 PM
به نظر من دوستان مهمترین اصل خود نوازنده هست به جرات 90 درصد صدای دلنشین نی داشتن به اینه من شخصا فقط از نی های استاد سیاوش پور استفاده کردم و راضی ام هستم

m.atfi
Saturday 18 May 2013, 06:21 AM
عزیزان می خوب بگیرید نه لزوما مشهور
نی مثل همه سازها بلکه بیشتر بقیه سازها نیاز به خوش صدا بودن داره
یعنی نی ای که بد باشه و کر و صدا خوب نده و گیر باشه کاریش نمیشه کرد نه تعمیر نه مهارت میتونه پوشش بده
مخصوصا دوستانی که تازه شروع میکنند بهتره حداقل نی ای داشته باشند که راحت صدا بده
راحترین روش هم خرید نی بهمراه یه نی نواز (کسی که صداهارو بلده در بیاره ) هستش

sliceoflife
Sunday 19 May 2013, 01:19 PM
سلام دوستان.
تو شهر زنجان سازنده ی خوب نی آقای حمید مرادیه
شماره ی همراهش 09122424052 هستش
قیمت نی هاش حدود 80 هزاره
من خودمم با نی ایشون دارم تمرین میکنم.

reza5469
Monday 20 May 2013, 03:35 AM
سلام دوستان. ممنون از توضیحات و اطلاعات خوبی که در اختبار همه قرار میدین من دوازده تا نی دارم که فقط سه تاشون سفارشین الباقی سازهایی است که خودم از بازار گرفتم مثل سلطانیان و بیات و.. ولی به تجربه بهم ثابت شد شرط اول مرغوبیت صدا تبحر و تمرین و تجربه خود نوازنده است نه مارک سازو قیمتهای انچنانی.. ممنون از همگی، ارادتمند علیرضا

M_T
Monday 20 May 2013, 10:10 AM
سلام دوستان. ممنون از توضیحات و اطلاعات خوبی که در اختبار همه قرار میدین من دوازده تا نی دارم که فقط سه تاشون سفارشین الباقی سازهایی است که خودم از بازار گرفتم مثل سلطانیان و بیات و.. ولی به تجربه بهم ثابت شد شرط اول مرغوبیت صدا تبحر و تمرین و تجربه خود نوازنده است نه مارک سازو قیمتهای انچنانی.. ممنون از همگی، ارادتمند علیرضا

سلام

منم با شما موافقم.
در مورد فلوت هم همینطور هست.:am

smmj
Wednesday 26 June 2013, 12:11 PM
سلام و درود
سوالم در مورد نگهداری از نی هست
چرا دهنه نی از داخل سیاه میشه؟ آیا برای نگهداری غلط هست؟
چیکا باید کنم که رفع یا کمتر شه؟ نی های جدیدمو چجوری ازین مرض حفظ کنم؟
آیا با روغن کاری ساز رابطه ای داره؟ (روغن بادوم تلخ بهش میزنم)

M_T
Wednesday 26 June 2013, 06:56 PM
سلام و درود
سوالم در مورد نگهداری از نی هست
چرا دهنه نی از داخل سیاه میشه؟ آیا برای نگهداری غلط هست؟
چیکا باید کنم که رفع یا کمتر شه؟ نی های جدیدمو چجوری ازین مرض حفظ کنم؟
آیا با روغن کاری ساز رابطه ای داره؟ (روغن بادوم تلخ بهش میزنم)

سلام

دیوارۀ داخلی نی ها رو برخی سوخته کاری می کنند، چون هم از بوی سوختگی خوششون میاد و از هم بوی بد گرفتن ساز و رشد باکتری ها جلوگیری می کنه.
اما اگر نی شما اول داخلش روشن بوده و الان تیره شده یه بحث دیگه هست.
کلا نی باید جاش خشک و خنک باشه، نی رو هم هیچ وقت سرپا کنار دیوار نزاریدش که ممکنه به مرور تاب ورداره.
گرما و سرما و رطوبت زیاد هم برای نی خوب نیست.

روغن کاری هم رنگ ساز رو تغییر نمیده منتهی وقتی ساز با روغن تر میشه طبیعیه یه کم تیره بشه.
روغن بادام تلخ هم بد نیست.

این نکاتی بود که به ذهن من رسید.

موفق باشید

smmj
Sunday 30 June 2013, 04:54 PM
خیلی ممنون از راهنمایی
ولی گمونم بهتره نارسایی ای رو که تو سوال بوده بیشتر توضیح بدم تا کژ تابی نداشته باشه
سوال در مورد سوختگی یا رنگ یا ... نیسیت
معضل مورد بحث سیاه شدن دیواره داخلی نی توسط قشر سیاه رنگ و چسبناکیه که تمام بند اول (که به لب میچسبه) رو پوشونده و به سادگی هم پاک نمیشه.

M_T
Sunday 30 June 2013, 06:28 PM
خیلی ممنون از راهنمایی
ولی گمونم بهتره نارسایی ای رو که تو سوال بوده بیشتر توضیح بدم تا کژ تابی نداشته باشه
سوال در مورد سوختگی یا رنگ یا ... نیسیت
معضل مورد بحث سیاه شدن دیواره داخلی نی توسط قشر سیاه رنگ و چسبناکیه که تمام بند اول (که به لب میچسبه) رو پوشونده و به سادگی هم پاک نمیشه.

خواهش می کنم.
محل زندگی شما یا محل نگهداری نی شما مرطوب نیست؟
چون ممکنه این سیاهی پوسیدگی نی باشه...

smmj
Thursday 4 July 2013, 01:02 PM
محل زندگی که نه جای مرطوبی نیست
ولی از شرایط نگهداریش گمونم باشه که خیلی ام حواسم نبوده دور از رطوبت زیاد نگهش دارم
حالا که میگی امکان پوسیدگی به نظرم منطقی میاد
آخه وخت تمیز کردن با جداره یکیه و باید تراشیدش
دوم اینکه نی کمی نا محسوس قوس پیدا کرده رد صورتی که جاش درست بوده
گمونم اونم واسه کم توجهی خودم به دما و رطوبت محیطی بوده که نگهش داشتم
و باعث شده نی کم کم به خمی که در طبیعت قبل بریدن داشته میل کنه
تشکر بسیار از راهنماییت

M_T
Thursday 4 July 2013, 05:10 PM
خواهش می کنم.
اگه نی قوس پیدا کرده میشه یه کم روی آتیش با فاصله، آروم گرمش کنی و یواش یواش بهش فشار بیاری تا صاف بشه...:am

javid17
Tuesday 23 July 2013, 06:35 PM
سلام دوستان
راستش بنده به ساز های دهانی علاقه داشتم ولی اطلاع زیادی در موردشون نداشتم
واسه همین یک نی دست ساز از علی سلطانیان با دو مهر بر روی اون همین امروز واسم آورد یکی از دوستان
ولی بعد دیدم نواختن نی خیلی سخت تر از فلوت هست و من اون چیزی که دوست داشتم اسمش فلوت بوده
البته بنده باید قبلش تحقیق میکردم
الان بررسی کردم و دیدم کلا نواختن نی و فلوت که من دوست داشتم فرق میکنه
واسه همین میخام بفروشمش به کسی که نی دوست داره چون واقعا برای من استفاده ای نداره :46:
من بابتش 150 هزار تومان دادم
اگر کسی نیاز داره به صورت رایگان واسش میفرستم
همراه با عکس قبل از ارسال
همانطور که گفتم این نی امروز به دستم رسیده

M_T
Tuesday 23 July 2013, 09:04 PM
سلام دوستان
راستش بنده به ساز های دهانی علاقه داشتم ولی اطلاع زیادی در موردشون نداشتم
واسه همین یک نی دست ساز از علی سلطانیان با دو مهر بر روی اون همین امروز واسم آورد یکی از دوستان
ولی بعد دیدم نواختن نی خیلی سخت تر از فلوت هست و من اون چیزی که دوست داشتم اسمش فلوت بوده
البته بنده باید قبلش تحقیق میکردم
الان بررسی کردم و دیدم کلا نواختن نی و فلوت که من دوست داشتم فرق میکنه
واسه همین میخام بفروشمش به کسی که نی دوست داره چون واقعا برای من استفاده ای نداره :46:
من بابتش 150 هزار تومان دادم
اگر کسی نیاز داره به صورت رایگان واسش میفرستم
همراه با عکس قبل از ارسال
همانطور که گفتم این نی امروز به دستم رسیده

سلام

جهت آگهی دادن جهت فروش ساز خودتون باید از لینک روبرو اقدام کنید: You can see links before reply

موفق باشید

mohammadghiasy
Thursday 8 August 2013, 05:01 PM
سلام به همه دوستان.نی های استاد نوروزی.صنایعی.رنجبر نسبت به قیمتشون خوبن.:46::46:

M_T
Thursday 8 August 2013, 05:06 PM
سلام به همه دوستان.نی های استاد نوروزی.صنایعی.رنجبر نسبت به قیمتشون خوبن.:46::46:

سلام
نی که کلا ساز ارزونی هست... اگر هم نگیم ارزون، باید بگیم قیمتش مناسبه...

mamak
Thursday 15 August 2013, 07:44 PM
باسلام برای خریدن نی خوب ومرغوب به هیچ عنوان به سازندش کارنداشته باشید سازی که میخواهید بخریدواول ۱۰دقیقه باهاش بزنید تا گرم شه بعداگه خوب بودبخریدسازی که توی نورخورشیدتوش قرمزباشه صدای بم خوبی داره البته اگردرست ساخته شده باشه باعرض پوزش سعی کنید نی نوازباشیدتایک نی زن نی بادلوتمام وجودتون نوازش کنیدحتمانتیجه میگیرید صبورباشیدکوکهای مختلف نی امتحان کنید فاصله نتهاتوهرنی پیداکنیدکنجکاوباشیدوهرروز تمرین تمرین تمرین قصد فضولی نبودفقط میخواستم تجربیا تمواگربدردتون میخوره بگم هرکی هرچی بلداگه بهم بگیم این سازاینقدرمهجورنمیمونه شرمنده خداحافظ:18:

smmj
Saturday 24 August 2013, 06:11 PM
به نظر من دوستان مهمترین اصل خود نوازنده هست به جرات 90 درصد صدای دلنشین نی داشتن به اینه من شخصا فقط از نی های استاد سیاوش پور استفاده کردم و راضی ام هستم

منم نی سیاوش پور دارم از بهارستان گرفتم. نسبت به خیلی از نیای بی صحاب تو بازار بهتره. اگه اندازه کافی ام وارد باشی نوتارم میتونی درست ازش بگیری. ولی کلن نی متوسطیه. نسبت به نی حرفه ای کم داره. یکی از ایراداش قطر دیواره های نی هست که کمی صدارو به خاطر نازک نبودن خفه میکنه. و لا اقل اینی که من دارم جنس خود گیاه نی که ازش ساخته شده اونقدام پوک نیست.
اما با پولی که واسش دادم کاملن خوبه.

shomali122
Saturday 12 October 2013, 12:06 AM
سلام میخوام یه نی حرفه ای اصل نی کاشان نت سل بگیرم به نظرتون میشه از کجا خرید . الته از طریق پست نه حضوری . یکی که واسه کارش و نی خودش ارزش قائل بشه میشه بهم معرفی کنیئ ؟

shomali122
Saturday 12 October 2013, 12:16 AM
سلام میخوام یه نی حرفه ای اصل نی کاشان نت سل بگیرم به نظرتون میشه از کجا خرید . الته از طریق پست نه حضوری . یکی که واسه کارش و نی خودش ارزش قائل بشه میشه بهم معرفی کنیئ ؟

M_T
Saturday 12 October 2013, 01:02 PM

سلام

از طریق وبلاگ زیر می تونید نی اساتیدی چون نوروزی، صنایعی و ... رو بصورت پستی خرید کنید:

این سایت هم هست که دوست خودم هستن: You can see links before reply

M_T
Saturday 12 October 2013, 01:03 PM

سلام

از طریق وبلاگ زیر می تونید نی اساتیدی چون نوروزی، صنایعی و ... رو بصورت پستی خرید کنید:

این سایت هم هست که دوست خودم هستن: You can see links before reply

shomali122
Saturday 12 October 2013, 01:15 PM
مرسی دوست عزیز . سایت خدتون قسمت نی هفت بندشو حتما چک کن . چون ازش چیزی بالا نمیاد . نمونه از نی یا قیمت و ...... هیچی توش نیست

M_T
Saturday 12 October 2013, 08:11 PM
مرسی دوست عزیز . سایت خدتون قسمت نی هفت بندشو حتما چک کن . چون ازش چیزی بالا نمیاد . نمونه از نی یا قیمت و ...... هیچی توش نیست

خواهش می کنم.

من همین الان سایت رو باز کردم، روی خرید پستی نی هفت بندش هم کلیک کردم هم قیمتش اومد و هم مراحل خرید پستی، مشکلی نداره.
شما روی خرید پستی کلیک کن، قیمت رو توی صفحه ای که باز میشه نشون میده.

shomali122
Tuesday 15 October 2013, 01:52 PM
سلام من تازه نی میرم ریتم اهنگ یادم میره و تی از کلاس میام میشه در س 1 کتاب کیانی نزاد (لیلی لیلی شور محلی کردی ) و درس 2 (محلی کرمانشاهی شور) با نی بزنی تو البومت بذاری من از روش یاد بگیرم؟ مرسی

M_T
Tuesday 15 October 2013, 05:15 PM
سلام من تازه نی میرم ریتم اهنگ یادم میره و تی از کلاس میام میشه در س 1 کتاب کیانی نزاد (لیلی لیلی شور محلی کردی ) و درس 2 (محلی کرمانشاهی شور) با نی بزنی تو البومت بذاری من از روش یاد بگیرم؟ مرسی

سلام

خب این فراموش کردن ریتم طبیعیه، با تکرار و تمرین رفع میشه.
در ضمن من متأسفانه کتاب استاد کیانی نژاد و نت این ترانه ها رو که نام بردین ندارم تا براتون اجرا کنم.

shomali122
Tuesday 15 October 2013, 11:43 PM
مرسی داش . شرمنده چندتا سوال دیگه؟ 1 چرا صدای نی من بیشتر شبیه صدای بوقه تا صدای نی ؟ البته 1 ماه هست کلاس میرم هرجورم تلاش میکنم بهتر نمیشه وقتی ضبط میکنم گوش میدم اصلا واسم دلنشین نیست ؟ تو شهری هستیم که استاد نی خوب هم نداریم و استاد ما هم تو نی زنی خوبه ولی تو اموزش متاسفانه خیلی ضعیفه نمیتونه انقال بده و اصلا ایراد مارو نمیگیره و هرطور میزنیم میگه خوبه عالیه.

2 نی منم نی قربانی هست 50تومن خریدم استادم که میگه نی خوبی داری نت نی منم سل دیز هست بنظرتون یه نی حرفه ای خوب بگیرم مشکلم تا حدودی حل می شه ؟ اگه اره چه نی ای پیشنهاد میکنید ؟

3 رو نت دو نمیتونم قدرت صدامو زیاد کنم و ضعیف تر از بقیه میزنم راهنمایی خاصی واسه تقویت دارین ؟ یا تکنیک خاصی هست که روش تمرین کنم ؟
شرمنه حسابی سرتونو درد اورد با سوالام عذز میخوام .:9:

M_T
Wednesday 16 October 2013, 05:29 PM
مرسی داش . شرمنده چندتا سوال دیگه؟ 1 چرا صدای نی من بیشتر شبیه صدای بوقه تا صدای نی ؟ البته 1 ماه هست کلاس میرم هرجورم تلاش میکنم بهتر نمیشه وقتی ضبط میکنم گوش میدم اصلا واسم دلنشین نیست ؟ تو شهری هستیم که استاد نی خوب هم نداریم و استاد ما هم تو نی زنی خوبه ولی تو اموزش متاسفانه خیلی ضعیفه نمیتونه انقال بده و اصلا ایراد مارو نمیگیره و هرطور میزنیم میگه خوبه عالیه.

2 نی منم نی قربانی هست 50تومن خریدم استادم که میگه نی خوبی داری نت نی منم سل دیز هست بنظرتون یه نی حرفه ای خوب بگیرم مشکلم تا حدودی حل می شه ؟ اگه اره چه نی ای پیشنهاد میکنید ؟

3 رو نت دو نمیتونم قدرت صدامو زیاد کنم و ضعیف تر از بقیه میزنم راهنمایی خاصی واسه تقویت دارین ؟ یا تکنیک خاصی هست که روش تمرین کنم ؟
شرمنه حسابی سرتونو درد اورد با سوالام عذز میخوام .:9:

خواهش می کنم، دشمنت شرمنده.
ما اینجا هستیم تا جوابگوی سوالات دوستان و راهنمای اون ها باشیم البته به اندازۀ علم و توان خودمون.

اما جواب سوالات

1- گرفتن یک صدای صاف و خوب از نی زمان می بره.
یعنی اگر بهترین یا گران قیمت ترین نی رو هم به نی نواز تازه کار بدهند بقول شما از توش صدای بوق در میاره.
اما در مورد استاد باید بگم درسته خیلی ها نوازندۀ خوبی هستند اما معلم خوبی نیستند، تعلیم و تدریس یک هنره و برای خودش اسلوب و روشی داره که همه اون رو بلد نیستند.

2- در مورد نی های خوب، حقیقتش من از نی قربانی چیزی نمی دونم اما نی های معروف نی بیات، سلطانیان، نوروزی، علوی و ... هستند. اگر استاد شما با همین نی شما می تونه خوب نی بزنه پس نی شما ایرادی نداره و این مشکل شما با تعویض نی حل نخواهد شد چون همونطور که گفتم تولید یک صدای صاف و تمیز از نی نیاز به تمرین زیاد و زمان داره.

3- منظورتون از نت دو، نتی است که موقع بستن تمام سوراخ ها ایجاد میشه؟
اگر همونه خب باید بگم اون نت بم ترین نت هر نی ای هست و به طبع شدت و قدرتش از بقیه نت ها پایین تره و باید کنترل شده در ساز دمید، زیاد بدمی خراب میشه، زیادی کم هم بدمی صدای خیلی ضعیفی می شنوی.

اگر باز مسئله ای بود در خدمتم.
امیدوارم بقیۀ نی نوازهای عزیز هم تشریف بیارند اینجا و ما رو یاری کنند.

موفق باشید

shomali122
Wednesday 16 October 2013, 11:16 PM
مرسی داش دستت درد نکنه.ولی راستش صدای نی من وقتی استاد منم میزد به زیبای نی خودش نبود . البته میگفت سره فلزی نمیتونم خوب بزنم چون دندوناش فاصله نداره.
شرمنده نی ساز خوب سراغ نداری که شمارشو بدی ازش نی بگیرم البته به صورت پستی نه حضوری ولی کسی باشه که سازش ساز باشه و قیمت مناسب نه توهمیی

M_T
Wednesday 16 October 2013, 11:25 PM
مرسی داش دستت درد نکنه.ولی راستش صدای نی من وقتی استاد منم میزد به زیبای نی خودش نبود . البته میگفت سره فلزی نمیتونم خوب بزنم چون دندوناش فاصله نداره.
شرمنده نی ساز خوب سراغ نداری که شمارشو بدی ازش نی بگیرم البته به صورت پستی نه حضوری ولی کسی باشه که سازش ساز باشه و قیمت مناسب نه توهمیی

خواهش می کنم.
به استادت بگو نی تو رو با سر طلقی هم امتحان کنه ببینه صداش چجوریه.
من شمارۀ استاد علوی و استاد سلطانیان رو دارم اما نمی دونم آیا ساز رو برات پست می کنند یا نه، باید باهاشون صحبت کرد.
پیشنهاد من استاد سلطانیان هست: 09191104898 شمارۀ کارگاه: 021-66239330

shomali122
Friday 18 October 2013, 11:24 PM
مرسی داش دستت درد نکنه

smmj
Saturday 19 October 2013, 02:24 PM

دوست عزیز من هر دو رو واست در اولین فرصت میزارم . اگه بازم درسیو ازین کتاب خواستی بگو. معمولن سر کلاس یه دستگاه ضبط کوچولو مثه موبایل یا mp3 recorder و... هم بد نیست.
اگه یه ماهه شرو کردی بهتره زیاد در مورد صدا دهی نی ای که داری عجول نباشی. معمولن همین صدای اول که در میاری ازش (صدای بم) نرم نرم , نرم میشه. چند ماه باید صبر کنی. در مورد صداهای اوج و غیث هم همینه. صدای خوبی که بعد یه سال از ساز شنیده میشه بهتر از صدای خوبی که بعد سه سال شنیده میشه نیست.

ولی انجام تمرینای مربوط به کنترل نفس و کارکردن روی دم, موثره رو صدای ساز. تمرینارو از همه میشنوی و تو اینترنتم پیدا میکنی. مثلن:
-فوت کردن یه نواخت با یه نی پلاستیکی نازک تو ظرف آب و ثابت نگه داشتن مقدار حباب طولانی مدت
-بتونی یه تیکه کاغذ کوچیک (مثلن5در5سانت) روی دیوار تا وختی نفست تموم شه (با صرف حداقل فشار هوا) نگه داری
-رو سطح شیشه ای طویل مثه میز , یه قندو با سرعت ثابت ازین سر تا اون سر میز ببری
و...
که یه راهم کار باقیشونو میکنه و کافیه. مگر واسه تنوع از راها دیگه استفاده کنی.

در مورد نت دو که میگی: کلن هر نوع صدا رو که از نی بگیری زیر ترین و بم تریناش اول کمی مشکلتر از نتای وسط در میان ولی به زودی خود به خود با کمی تجربه درست میشن. اصن نگران نباش.

در مورد خریدن نی که میگی: به نظرم اگه عجله نداری وایسا تا چند ماه دیگه که صداهای اصلی رو گرفتی و کمی جا افتاد برات. البته نه که ساز بهتر بی تاثیر باشه ولی از تاثیرش نمیتونی تا اون موقع چندان استفاده ای ببری. تا اون روز تجربیات حفظ و نگه داری اولیه سازم عملن امتحان کردی.

smmj
Sunday 20 October 2013, 09:01 AM
لینک دانلود لیلی لیلی:
You can see links before reply .WAV
لینک دانلود محلی کرمانشاهی:
You can see links before reply .WAV

alireza_jafarian
Tuesday 29 October 2013, 06:31 PM
سلام دوستان
من راجع به محدودیت اجرای نت های مختلف در نی با کوک های مختلف میخام بدونم. توی یه کتاب دیدم نوشته بود هر نی فاقد نت به فاصله ی سوم از کوک خودشه. یعنی مثلا نی سل کوک سی بمل نداره. از طرفی وقتی محدوده ی صوتی نی سل رو نوشته بود دیدم توی بم اصلا سی نداره اما توی غیثش سی کرن داره فقط! از طرفی یه مقاله خوندم توی سایت هارمونی تالک که گفته بود اینکه نت سی بمل وجود نداره واسه قدیم بوده و الان با تغییر در ساختار نی این نت هم وجود داره. خلاصه حسابی گیج شدم...
میخام بدونم یه قطعه ای که توش نت های دو - ر - می بمل -فا - فا دیز- سل - لا بمل - لا بکار - سی بمل - سی بکار رو داره با چه نی ای میشه زدش که بیشتر این نت ها رو داشته باشه. با توجه به اینکه نت های دو- می بمل - لا بمل و سل نت های اصلی قطعه هستند.

M_T
Tuesday 29 October 2013, 07:37 PM
سلام دوستان

من راجع به محدودیت اجرای نت های مختلف در نی با کوک های مختلف میخام بدونم. توی یه کتاب دیدم نوشته بود هر نی فاقد نت به فاصله ی سوم از کوک خودشه. یعنی مثلا نی سل کوک سی بمل نداره. از طرفی وقتی محدوده ی صوتی نی سل رو نوشته بود دیدم توی بم اصلا سی نداره اما توی غیثش سی کرن داره فقط! از طرفی یه مقاله خوندم توی سایت هارمونی تالک که گفته بود اینکه نت سی بمل وجود نداره واسه قدیم بوده و الان با تغییر در ساختار نی این نت هم وجود داره. خلاصه حسابی گیج شدم...
میخام بدونم یه قطعه ای که توش نت های دو - ر - می بمل -فا - فا دیز- سل - لا بمل - لا بکار - سی بمل - سی بکار رو داره با چه نی ای میشه زدش که بیشتر این نت ها رو داشته باشه. با توجه به اینکه نت های دو- می بمل - لا بمل و سل نت های اصلی قطعه هستند.

سلام علیرضا جان

با اجازه دوستان

ببین نی چون قابل کوک کردن نیست و 6 تا سوراخ هم بیشتر نداره، نت های طبیعیش محدوده...
منظورم از نت طبیعی نت هایی هست که از بستن یا باز کردن کامل سوراخ ها ایجاد میشه.
در نی سل کوک نت های طبیعی از پایین به بالا اینطوریه: دو - ر - می کرن - فا - فا دیز ( که میگن فا سری هست در واقع) - سل و لا.
خب اگه نت می بمل بخوایم یا باید نصف سوراخ می کرن رو بگیریم یا فرم لبمون را تغییر بدیم که صدا بشه می بمل.
نت سی رو هم با حرکت لب ایجاد می کنند.
اساسا حرکت لب و تغییر زاویۀ نی در نی نوازی زیاد دیده میشه که برای ایجاد نت های مختلف هست.

اون تغییر در ساختار نی هم بله هست... استاد حسین عمومی نی کلیددار درست کرده یعنی سوراخ و کلید اضافه داره برای نت هایی که بصورت طبیعی در نی نیست یا مثلا نی 9 سوراخه و 10 سوراخه داریم...

اما خب نی استاندارد و اصیل ایرانی همون نی ای هست که اساتید بزرگ ما مثل استاد کسائی، استاد ناهید و استاد موسوی ازش استفاده می کنند و این سوراخ های اضافه رو هم نداره...

ارادتمند
مجتبی

alireza_jafarian
Tuesday 29 October 2013, 08:13 PM
مرسی مجتبی ...خب...اینطوری که تو میگی که دیگه محدودیتی نمیمونه! یعنی نیم پرده ها و اون نت سی بمل با حرکت لب ایجاد میشه. پس این همه بحث و بگیر و ببند برای نت نویسی نی واسه چیه؟ خیلی دیدم توی گروه ها که نوازنده ی نی مثلا میگه فلان نت رو فقط غیثش رو دارم، فلان نت نمیشه و ... ؟

M_T
Tuesday 29 October 2013, 08:47 PM
مرسی مجتبی ...خب...اینطوری که تو میگی که دیگه محدودیتی نمیمونه! یعنی نیم پرده ها و اون نت سی بمل با حرکت لب ایجاد میشه. پس این همه بحث و بگیر و ببند برای نت نویسی نی واسه چیه؟ خیلی دیدم توی گروه ها که نوازنده ی نی مثلا میگه فلان نت رو فقط غیثش رو دارم، فلان نت نمیشه و ... ؟

خواهش می کنم...
محدودیت که داره، محدودیتش اینه که ایجاد همۀ نت ها گفتنش آسونه در عمل آسون نیست، اجرای برخی نت ها هم خیلی خوب و شفاف ممکنه نباشه.
اون نوازنده که میگه فلان نت رو ندارم، باید نی اش رو عوض کنه... تا با کوک بقیۀ سازهای گروه هماهنگ بشه... یا مثلا چند تا نی همراهش باشه مثلا تکنوازی اول رو با یه کوک بزنه، بعد در ادامه و همنوازی با یه کوک دیگه گروه رو همراهی بکنه...

بعدشم من چون نی عربی کار می کنم و البته ایرانی هم کار کردم، احساس می کنم ایجاد این نت هایی که بطور طبیعی در نی نیست با نی عربی راحت تره البته مثلا با نی سل کوک نت لا کرن نداریم تقریبا سخته خیلی...
اگه گروه توش لا کرن زیاد داره باید نی فا کوک برداره و بزنه...

دیگه بنظرم نت نویسی نی مشکلی نداره، روی کلید سل هم می نویسند راحت...

vulcan
Wednesday 4 December 2013, 03:25 PM
سلام اساتید,یه سوالی داشتم اینکه وقتی ما نی هفت بند یاد میگیریم میتونیم نی عربی و ترکی هم بزنیم یا اونا خودش روش یادگیری و استاد جداگانه داره؟

shomali122
Wednesday 4 December 2013, 06:36 PM
سلام . چرا صدای بم نی من بصورت زنبری هست هرچقدر م که اروم میزنم باز زنبوری میزنه ؟ مخصوصا وقتی که مدت طولانی باهاش تمرین میکنم

M_T
Wednesday 4 December 2013, 07:26 PM
سلام اساتید,یه سوالی داشتم اینکه وقتی ما نی هفت بند یاد میگیریم میتونیم نی عربی و ترکی هم بزنیم یا اونا خودش روش یادگیری و استاد جداگانه داره؟

سلام

روش نواختن نی ایرانی با نی ترکی و عربی فرق داره.
نی ایرانی بصورت دندانی نواخته میشه اما نی ترکی و عربی بصورت لبی.
همزمان یادگرفتنش که توصیه نمیشه... بهتره اول یکی رو یاد بگیرید بعد که راه افتادید و مسلط شدید اون وقت می تونید اونی یکی رو راحت تر یاد بگیرید.

در مورد روش یادگیریشون علاوه بر شیوۀ نواختن متفاوت باید بدونید که نی ترکی و عربی از لحاظ ساختار و فواصل نت ها هم کمی متفاوت هستند... بعلاوه موسیقی مقامی عربی و ترکی از موسیقی دستگاهی و ردیفی ایرانی متفاوت هست بنابراین یادگیری نی عربی و ترکی حتما استاد جداگانه ای می طلبه... اساتید نی هفت بند نی عربی و ترکی نمی تونند یاد بدهند مگر اینکه قبلا کار کرده باشه که بالای 95 درصد اینطوری نیست.

موفق باشید

- - - Updated - - -

سلام . چرا صدای بم نی من بصورت زنبری هست هرچقدر م که اروم میزنم باز زنبوری میزنه ؟ مخصوصا وقتی که مدت طولانی باهاش تمرین میکنم

سلام

برای ایجاد صدای بم نرم نیاز به تمرین بالا و حوصله هست.
باید یه قدری زاویۀ نی رو با بدن کم کنید و یه قدری هم فرم زبان رو کشیده تر کنید و کمی عقب ببرید.

برای ایجاد بم نرم شما اول صدای اوج رو خوب و صاف در بیار بعد وقتی داری اوج میزنی فشار دمیدن رو کم کن، میشه بم نرم و بدون خش.

vulcan
Wednesday 4 December 2013, 07:49 PM
کواله و نی انبان چه جوریه؟شما خودتون واسه این 4 تا ساز (نی عربی و ترکی-کواله-نی انبان ) استاد یا سی دی آموزشی سراغ دارید؟

M_T
Wednesday 4 December 2013, 08:27 PM
کواله و نی انبان چه جوریه؟شما خودتون واسه این 4 تا ساز (نی عربی و ترکی-کواله-نی انبان ) استاد یا سی دی آموزشی سراغ دارید؟
تو میتونی با نی عربی و نی ترکی و کواله در اینجا آشنا بشی: You can see links before reply

نی انبان ساز سنتی بوشهر و جنوب کشور هست: You can see links before replyنی‌انبان
ویدئوهاش در سایت آپارات هم موجوده: You can see links before reply

استاد این سازها خیلی کم هست... سی دی آموزشی هم ندارند البته شاید نی انبان داشته باشه ولی اون بقیه نه سی دی آموزشی نداره...

shomali122
Thursday 5 December 2013, 03:21 PM
بچه ها نی اقای دهقانی بنظر شما چطوره کسی باهاش کار کرد ؟ اینم لینک سایتشه ؟ You can see links before reply بعدشم . یه شماره گذاشته واسه تماس بنظرتون کسی که تلفن جواب میده با اون صدای جوونش میتونه همین اقایی دهقانی باشه ؟

M_T
Thursday 5 December 2013, 04:55 PM
بچه ها نی اقای دهقانی بنظر شما چطوره کسی باهاش کار کرد ؟ اینم لینک سایتشه ؟
You can see links before reply بعدشم . یه شماره گذاشته واسه تماس بنظرتون کسی که تلفن جواب میده با اون صدای جوونش میتونه همین اقایی دهقانی باشه ؟

تا حالا اسمش رو نشنیده بودم.
الانم رفتم وبلاگش عکساشو هیچکدوم نشون نمیده...
شمارش هم زنگ میزنی بگو با استاد دهقانی کار دارم خودتون هستید؟

shomali122
Thursday 5 December 2013, 05:29 PM
حتما فلش پلیر رو سیستمت نصب نیست یا هر چیز دیگه . من الان تو سایتش بودم همه عکسا نشون میده . خداییش تو عکسا نی های ک دسستشه یا تو کارگاهش هستش عالی هستن . کاراییشو نمیدونم

M_T
Thursday 5 December 2013, 06:27 PM
حتما فلش پلیر رو سیستمت نصب نیست یا هر چیز دیگه . من الان تو سایتش بودم همه عکسا نشون میده . خداییش تو عکسا نی های ک دسستشه یا تو کارگاهش هستش عالی هستن . کاراییشو نمیدونم

فکر نکنم ربطی به فلش پلیر داشته باشه چون جای همۀ عکس ها این عکس رو نشون میده: You can see links before reply

راستی نویسندۀ این وبلاگ شخصی بنام حمید زارعی هست، شاید اون شماره موبایل ها هم برای همین آقا باشه نه خود آقای دهقانی...

shomali122
Thursday 5 December 2013, 06:32 PM
احتمال داره چون این اقا عکسش به صداش اصلا نمیخوره سنش بالای 50 هست ولی صدا واسه یه مرد جون ست . ولی تونستید یه سر به نی این اقا تو وبلاگش بزنید از هر طریقی شده و نظرتونو بگید

M_T
Thursday 5 December 2013, 07:37 PM
احتمال داره چون این اقا عکسش به صداش اصلا نمیخوره سنش بالای 50 هست ولی صدا واسه یه مرد جون ست . ولی تونستید یه سر به نی این اقا تو وبلاگش بزنید از هر طریقی شده و نظرتونو بگید

الان عکساشو دیدم.
از روی عکس که نمیشه فهمید نی خوب هست اما از بعد ظاهری نی های بدی بنظر نمیرسه هرچند از زوایای مختلف هست نگذاشته... مهم اینه که کوک نی دقیق باشه، دیوارۀ نی نازک باشه و سوراخ ها خوش تراش و ...
در ضمن گفتم بنظرم این شماره موبایل ها مال نویسندۀ وبلاگ هست که احتمالا از شاگردان یا نزدیکانش هست.

shomali122
Thursday 5 December 2013, 10:22 PM
اره اینم هست . یه سوال دیگه . من استادم جلسه اول گفت باید زبونتو بذاری کنار نی یعنی پشتش و بقیه چیزا تا صداشو در بیاری ....

ولی یه کلیپ از استاد کسایی دیدم که میگفت زبون باید نوک نی باشه تا صدای خوبی بده و بعضی ها به اشتباه میذارن کنار نی که این روش غلطه . من چون تازه کارم هردو روشو امتحان کردم ولی تغییر زیادی حس نمیکنم ولی راستش تو این دوتا روش گیر افتادم و تو هنگم نمیدونم حرف کدوم درسته و با کدوم روش بزنم پیشرفتم راحتتر و سرعتر هست . استاد منم راستش نی رو زیبا میزنه ولی تو اموزش خیلی ضعیفه .

نمیدونم چکار کنم . راستش حس میکنم به یه سدی خوردم بینشون موندم و نمیتونم دیگه روبه جلو حرکت کتم . گیر افتادم توش

M_T
Thursday 5 December 2013, 11:41 PM
اره اینم هست . یه سوال دیگه . من استادم جلسه اول گفت باید زبونتو بذاری کنار نی یعنی پشتش و بقیه چیزا تا صداشو در بیاری ....

ولی یه کلیپ از استاد کسایی دیدم که میگفت زبون باید نوک نی باشه تا صدای خوبی بده و بعضی ها به اشتباه میذارن کنار نی که این روش غلطه . من چون تازه کارم هردو روشو امتحان کردم ولی تغییر زیادی حس نمیکنم ولی راستش تو این دوتا روش گیر افتادم و تو هنگم نمیدونم حرف کدوم درسته و با کدوم روش بزنم پیشرفتم راحتتر و سرعتر هست . استاد منم راستش نی رو زیبا میزنه ولی تو اموزش خیلی ضعیفه .

نمیدونم چکار کنم . راستش حس میکنم به یه سدی خوردم بینشون موندم و نمیتونم دیگه روبه جلو حرکت کتم . گیر افتادم توش

هر دو روش هست.
روش استاد کسایی سخت تر هست و حرفه ای تر...
تو همون مدلی که بلدی بزن فعلا زیاد کاری به روش های دیگه نداشته باش فعلا... چون فقط الکی گیج میشی...
در طی یادگیری نی ممکنه هنرجو نا انید بشه و اصلا ساز رو بزاره کنار...
ببین اگه با استادت حال نمیکنی باید بگردی یک استاد دیگه پیدا بکنی...

shomali122
Friday 6 December 2013, 03:28 PM
واسه نی میگن سالها تمرینو تجربه لازمه . ما استادمون کلا نیم ساعته رو نهایتا تو 10 دقیقه تمومش میکنه رو نت ها هفته ای 3تا 4تا در س میده میره جلو . نی نواز خوبی هست و لی معلم خوبی نیست اصلا . شهرتانها بدیش اینه که تنها چیزی که کمه استاده . این استاد هم بزور پیدا کردیم والا باید یه 40 50 کیلومتر بریم تا برسیم به یه موسسه موسیقی دیگه. باید فعلا با همین ساخت

M_T
Friday 6 December 2013, 04:45 PM
واسه نی میگن سالها تمرینو تجربه لازمه . ما استادمون کلا نیم ساعته رو نهایتا تو 10 دقیقه تمومش میکنه رو نت ها هفته ای 3تا 4تا در س میده میره جلو . نی نواز خوبی هست و لی معلم خوبی نیست اصلا . شهرتانها بدیش اینه که تنها چیزی که کمه استاده . این استاد هم بزور پیدا کردیم والا باید یه 40 50 کیلومتر بریم تا برسیم به یه موسسه موسیقی دیگه. باید فعلا با همین ساخت

استاد خوب ارزش 40-50 کیلومتر رو داره عزیزم...
هر روز که نمیخوای بری، هفته ای 3-4 جلسه هست دیگه...

shomali122
Friday 6 December 2013, 10:07 PM
این که بله ولی باید موقعیتش هم داشته باشی که تو شهرستان واسه شهرستانی ها خیلی سخته و هزینه بر هست

M_T
Saturday 7 December 2013, 05:03 PM
این که بله ولی باید موقعیتش هم داشته باشی که تو شهرستان واسه شهرستانی ها خیلی سخته و هزینه بر هست

میشه بپرسم شما در کدوم روستا یا شهر شمال هستی؟
شهرها و روستاهای شمال خیلی به هم نزدیک هستند...
مثلا لاهیجان تا رشت نیم ساعت بیشتر راه نیست... هزینۀ چندانی هم نداره...
شما با مرکز استان چقدر فاصله داری؟
لااقل برو نزدیکترین شهر محل سکونت خودت ببین اونجا استاد خوب پیدا میشه یا نه...

shomali122
Saturday 7 December 2013, 05:08 PM
من تو مازندرانم . با مرکز استان هم یه 3 4 ساعت راه هستش.

bluestar66m
Monday 9 December 2013, 03:50 AM
با سلام بهتره از این سایت دیدن بفرمایید........تا 48 ساعت بعد از ارسال ساز نی درصورت تایید نکردن خریدار ساز نی پس گرفته میشه......واسه اولین بار در ایران فروشگاه آنلاین فروش ساز نی هستش......You can see links before reply

- - - Updated - - -

با سلام بهتره از این سایت دیدن بفرمایید... تا 48 ساعت بعد از ارسال ساز نی درصورت تایید نکردن خریدار ساز نی پس گرفته میشه... واسه اولین بار در ایران فروشگاه آنلاین فروش ساز نی هستش...You can see links before reply (You can see links before reply)

M_T
Monday 9 December 2013, 06:16 PM
با سلام بهتره از این سایت دیدن بفرمایید... تا 48 ساعت بعد از ارسال ساز نی درصورت تایید نکردن خریدار ساز نی پس گرفته میشه... واسه اولین بار در ایران فروشگاه آنلاین فروش ساز نی هستش...You can see links before reply (You can see links before reply)

سلام

نی های این فروشگاه زیادی گرون هستش.
اولین فروشگاه اینترنتی هم در مورد ساز نی نیست.
سایت های دیگه ای هم هستند که نی میفروشند با قیمت و کیفیت بهتر.

من خرید از این سایت رو توصیه نمی کنم.

موفق باشید

smmj
Monday 9 December 2013, 07:39 PM

دوست مازندرانی عزیزم

صدای نی تو هر دو صورت خوب در میاد
بعضی نوازندگان برجسته دلیل اثباتشن که هر دوش کارا هست
ولی تو هر حالتی که به شخصه الآن صدای بهتری ازش میگیری همونو استفاده کن
نگرانشم نباش بعدش که دستت را بیوفته رو جفتش میتونی سویچ کنی تا به قطعیت برسی خودت که کدومو ترجیه میدی
اگه هنوز فرق محسوسی واست نداره واسه راحتی کار و پیشرفت میتونی از راه استادت بری فعلن تا بعد
اگرم با تکیه رو نوک زبون (مدل کسایی) صدای با کیفیت بهتری ازش در میاد تا اینکه تکیه رو شکم زبون (مدل استاد خودت) پس از نوک زبونت استفاده کن. استادت وختی ببینه صدای بهتری اینجوری ازش در میاد مجبورت نمیکنه عوضش کنی.
منم همین مشکلو یه سال پیش داشتم
بعد یه مدت با یکی از مدلا (که نمیگم کدومه چون این تجربه ها آدم به آدم فرق داره) صدای قویتر و تو بعضی نتا شفاف تری از نی میگرفتم. هر چی سعی کردم نمیشد با مدل دیگه اونجوری صدارو بگیرم. (که البته شدنی بود ولی نتونستم) پس دیگه همونو ادامه دادم.
حالا شمام در ادامه یه جا مجبور میشی دیگه ازون راهی که راحتتری و بهتر جواب گرفتی بری. اونوخت خوشال میشم به منم بگی که اگه همون شیوه ای که بنده هم استفاده میکنم بود، کمی دلایلشو جفتی چک کنیم،تا آماراً بشه نظر مطمئن تری داد به دوستان و نفرات بعدی که سر این دو راهی قرار میگیرن.

vulcan
Thursday 12 December 2013, 04:05 PM
شما باری سر نی این سری های برنجی رو توصیه میکنید یا پلاستیکی؟

smmj
Thursday 12 December 2013, 04:51 PM

اگه لای دوتا دندون نیشت سری برنجی میره پس از نظر نوازندگی فرقی نداره.
با اونی بزن که راحت تری فقد وخت استفاده از هرکدوم به اینا توجه کن:

_سری برنجی جنس سختی داره که باید احتیاط کنی مینای تجدید ناپذیر دندونتو خراب نکنه. یعنی تو حرکت یا جایی که ممکنه ضربه ای به نی وخت نوازندگیت وارد شه مراقب باش. چون ثابت و دایمی هست معمولن کمتر به بهداشتش توجه میکنن ولی حتمن نذار با محیط آلوده تماس پیدا کنه و اگه کرد با کف یا الکل بشورش. اگه میکروبای محیط کثیف دایم وارد دهن بشن در دراز مدت باعث تحلیل لثه و دندون میشه.

_سری پلاستیکی نازکتره و کسی که فاصله دندوناش کمه واسش بهتره. حتی کسی که بین دندوناش فاصله نیست با یه شکاف رو سری پلاستیکی میتونه صدارو خوب دراره. پلاستیک نرمه پس خطری واسه سطح دندون نداره... بسته به اینکه چقد نی میزنی هر هفته یا هر چند هفته عوضش کن. یکی چون تمیز باشه ،دوم چون خراب میشه. هر وختم که افتاد زمین یا جایی که به نظرت آلودس همینطور.

M_T
Thursday 12 December 2013, 06:32 PM

تفاوت محسوسی ندارند.
اما روی هم رفته سری نی از جنس طلق (پلاستیکی) باشه بهتره.
برخی هم که دندان های پیشین اونا فاصله نداره که اصلا نمی تونند از سری فلزی استفاده بکنند.

bluestar66m
Saturday 14 December 2013, 11:49 PM
ضمن تشکر از شما دوست عزیز...اما اینجا بحث تبلیغ نیست بلکه هیچکدوم از کسایی که بصورت اینترنتی یا حضوری ساز نی رو میفروشن در صورت پسند نکردن ساز رو پس نمیگیرن...کسانی هم که توی ایران ساز نی رو از طرق اینترنت بفروش میرسونن بصورت تماس تلفنی هست و از طریق یک وبلاک یا تبلیغ در یک سایت خرید و فروش صورت میگیره...اینجا ما نی رو تا 48 ساعت تضمین میکنیم که درصورت عدم رضایت پسش میگیریم...البته میدونم که هزینش خیلی زیاده اما بنظر شخصی بنده امتحانش بد نیست واسه کسایی که دنبال یک ساز عالی از هر نظر هستن......باتشکر