PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تار،سنتی یا نوین؟

سپنتامهر
Wednesday 10 September 2008, 12:38 PM
درود بر تمامی دوستان
هدفم از این تاپیک اینه که دیدگاه شمارو بابت تارهای سنتی و نوین بدونم.
تار نوازهای گرامی،شما بیشتر چه تاریو می پسندین،غیر از صدایی که باید دلنشین باشه واسه انتخاب تار خوب دیدگاهتون چیه؟
_پنجه قنبری یا سنتی بودن ساز چقدر واستون اهمیت داره؟
_کاسه کوچیک می پسندین یا بزرگ؟
_این درسته که سازهای پنجه سنتی دیر از کوک خارج میشه؟
_دوستان سنت شکن نوین گرا، اگه میشه برتری تارهای نوین رو به تارهای سنتی بیان کنید.

fagher
Thursday 11 September 2008, 12:15 AM
به نظر من هر کدام یک معایبی دارند و یک خوبیهایی مثلا کوک کردن پنجه قنبری ساده تره ولی به نظر من تار یه ساز سنتی هست و ظاهری سنتی داره و زیاد جالب نیست که از پنجه قنبری که ظاهری خاص داره و به ظاهر تار که سازی با شکل سنتی هست نمیاد استفاده کرد ولی در کنار خوبی های این نوع پنجه مثلا راحتی انگشت گذاری خیلی بیشتره و...من این نوع رو ترجیح میدم

alireza_amirsamimi
Friday 12 September 2008, 12:18 AM
سازای جدید سنوریته خوبی نسبت به قدیمی ها نداره و به جرات میشه گفت که هنوز سازنده ای پیدا نشده که مرز یحیی رو رد کنه!

سپنتامهر
Saturday 13 September 2008, 06:43 AM
مرسی از این همه پاسخ
تار نوازا چه زیادن

Majed
Saturday 13 September 2008, 08:27 AM
ولی علی جان بعضی ها میگن اگه ساز های جدید عمر یحیی رو بگیرن صداشون شاید بهتر هم بشه...

موافقی؟

alireza_amirsamimi
Saturday 13 September 2008, 09:32 AM
نه منظور دوستان بیشتر سازهای فایبر گلاس و دسته قنبری هست.ساز های دسته قنبری کلا سیمهای سفت تر و صدای خشکتری دارند.سازهای فایبر گلاس هم مثل چوب نیستند.پس 100 سال دیگه هم فرقی به حالشون نمیکنه

Majed
Monday 15 September 2008, 12:48 PM
ببینین بچه ها...

من یه اعتقادی دارم.. شاید از نظر خیلی ها پسندیده نباشه...

اما معتقدم اگه میخوای تار بزنی..... تار بزن....

اگه بیایم یه ساز رو دست کاری کنیم و یه صدای دیگه ازش در بیاریم میشه یه ساز دیگه.. فقط قیافش شبیه اون یکیه..

اصلا ساز هست و صداش...

به هر نحوی این صدا عوض بشه به نظر من اصالت ساز از بین میره..
به نظر من مهم نیست قیافه ساز رو برای بهتر شدن صدا یا جنسش رو عوض کنیم.. اما نباید رو ذات صدای ساز تاثیر مستقیم بذاریم..

سپنتامهر
Monday 15 September 2008, 01:44 PM
دیدگاه بدی نیست
ولی تکلیف مارو روشن کن،
"اگه بیایم یه ساز رو دست کاری کنیم و یه صدای دیگه ازش در بیاریم میشه یه ساز دیگه.. فقط قیافش شبیه اون یکیه.."
یعنی تار پنجه قنبری یه ساز دیگه ایه؟؟
"به هر نحوی این صدا عوض بشه به نظر من اصالت ساز از بین میره.."
تفاوت پنجه تار چه اندازه تو صدادهی ساز خودشو نشون میده؟؟؟

"به نظر من مهم نیست قیافه ساز رو برای بهتر شدن صدا یا جنسش رو عوض کنیم.. اما نباید رو ذات صدای ساز تاثیر مستقیم بذاریم.."
از این گفته شما یه پاسخ میخوام:
اگه خواستی تار بخری سنتی میخری یا ساخت نوین ( همتای ساز استاد ساکت)؟؟؟

Majed
Tuesday 16 September 2008, 09:11 AM
یعنی تار پنجه قنبری یه ساز دیگه ایه؟؟
نه ... نمیگم ساز دیگه ای هست.... به جمله آخرم دقت کن: گفتم رو ذات صدا ...
الان به نظر من این تارهای فایبرگلاس که اومده و من 1 بار صداش رو شنیدم فقط به درد تمرین میخوره... وگرنه با زدنش نمیشه گفت که آدم داره تار میزنه.. چون اون حسی رو که صدای تار منتقل میکنه این نمیکنه ..
منظورم اینه که اگه صوتی بشنوم و یکی بگه این صدای تار نیست میتونم باور کنم که ساز دیگری مشابه تار هست..

اگه خواستی تار بخری سنتی میخری یا ساخت نوین ( همتای ساز استاد ساکت)؟؟؟

مطمئن باش سنتی میخرم.. بدون حتی ذره ای شک ...
نه به خاطر اینکه صدای ساز آقای ساکت رو دوست نداشته باشم.. به خاطر اینکه آقای ساکت از این نوع ساز استفاده میکنه تا بتونه پاساژهای سریع و آرپژ های مکرر رو طوری اجرا کنه که کاملا معلوم بشه.. در اصطلاح خشک و فنی ساز میزنه.. واسه استیل نوازندگی ایشون باید همچین سازی باشه... وگرنه شاید صدا اونجوری که باید در بیاد در نمیاد...
اما من اگه تار بزنم (بگو ایشالا) مطمئنم تار سنتی میزنم... ترجیه میدم در راستای همون ردیف خودمون کار کنم و احساسم رو با این سبک نوازندگی بیان کنم.. و دنباله رو اساتیدی مثل ناهید و علیزاده باشم تا کیوان ساکت...
پس باالطبع تار سنتی بهتر منو ارضا میکنه

سپنتامهر
Tuesday 16 September 2008, 09:37 AM
امیدوارم هر چه زودتر یه ساز خوب بخری، این بخش تار هم یه تکونی بدی، اینجا که کسی خیلی سر نمیزنه.

mortito
Thursday 18 September 2008, 06:26 AM
من رفته بودم اصفهان تار بخرم(يه تار قادر پناه هم خريدم) كه يه تارهايي ديدم چهار گل و بسيار زيبا با قيمت مناسب ولي بعد كه از فوشنده پرسيدم فهميدم با تخته سه لا درست شده و از روي درز هم باز ميشن

mrbmaster
Thursday 18 September 2008, 07:53 AM
تمام زيبايي صدا و ظاهر تار به اصالت و نوع خاص ملاحت شرقي صداي اونه بنابراين تار فايبرگلاس رو اصلا نميپسندم اينها براي تمرين ساخته شدند وبراي همين منظور هم كافي نيستند از تارهاي امروزي تر كه تمام اصول را دارند ولي صداي قلدرتري دارند مانند ساز استاد عليزاده با ويژگيهاي روز همگونند و صداي بسيار زيبايي دارند مانند ساخته هاي آقاي جناب استاد پوريا و برزي كه من خودم نمونه اي از ساخته هاي آقاي برزي را دارم البته قيمت اينها چون كاملا حرفه ايند كمي بالاست 1.5 مليون تا 4 ميليون كه ساختار انها بر مبناي تارهاي يحي است فقط چند نوآوري در پرده بندي و دسته يكپارچه يا رنگ بندي جديد دارند كه بر معيار و اصول ايجاد شده و طنين بيشتر و صداي بيشتري نيز توليد ميكنند با همان لحجه اصيل شرقي - ايراني كه تار را به آشنا ترين صداي برگرفته از تاريخ شنيداري ايرانيان بدل كرده نمونه اي از نواختن قطعهاي از ارشد طهماسبي با تار بنده در اي لينك موجود است: You can see links before reply

r_a_m_i_n
Wednesday 12 May 2010, 01:31 PM
من تار پنجه قنبري دارم از صداش خيلي راضيم....
به نظر من تفاوت صداها بيشتر در نوع زدن نوازندس تا نوع پنجه.....چون آقاي قنبري هم آدم امروز نيس و مرد ديروزه
و زدن ساكت به نظر من بخاطر نوع زدنش فرق ميكنه تا سازش
و نوع پنجه ي ساز شايد در حد 1كما روي صدا تاثير بذاره كه نا محسوسه