PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : در خواست راهنمایی جهت یادگیری

Mojtaba
Monday 22 September 2008, 12:37 PM
سلام خدمت دوستان و اساتید محترم ساز تنبک

دوستان بنده مدت زیادی هست که به ساز تنبک خیلی علاقه زیادی پیدا کردم و برای همین قصد دارم تنبک تهییه کنم و شروع به یادگیری بکنم

حالا سوال بنده اینجاست که آیا من میتونم بدون اینکه کلاس برم تنبک را یاد بگیرم؟
البته من خودم یه چیزهایی بلد هستم اونم به صورت خیلی مبتدی

tonbakist
Monday 22 September 2008, 09:43 PM
به نظر من بهتر هست که با یک استاد خوب شروع کنید. راهی که شما با یک استاد خوب در شش ماه طی میکنید را شاید خودتون در چند سال هم نتونید طی کنید.

arian
Tuesday 23 September 2008, 09:53 AM
ايكاش جناب خان دروس آموزش تمبك خود را ادامه ميدادند . در حال حاضر كه تعداد نوازندگان تمبك زياد است چنانچه ايشون وقت لازم را پيدا كنند و از روي متد خاصي شروع به تدريس نمايند پتانسيل لازم جهت اجراي دروس توسط دوستان وجود داره . شايد هم بسيار غير منتظره تعداد دوستان علاقمند خيلي بيش از تصور بود . دوستان انجمن ويولن كه در بسيار خوب وعالي به اجراي قطعات مشغولند . دوستان بخش تار نيز درصدد هستند تا به اين كار دست بزنند . انشاء ا... با راهنمايي هاي جناب خان اين امر در اين انجمن هم ميسر و مقدور شود.

سپنتامهر
Tuesday 23 September 2008, 10:13 AM
با جناب arian موافقم
شکی نیست که در کنار اساتید پیشرفت بیشتره، ولی من خودم از روزی که آموزش تنبک جناب خان رو دیدم روزی نیم ساعت هم که شده از دروس ایشون یا CDهای آموزشی تمرین میکنم چون تمبک رو ساز دومم انتخاب کردم، از اونجایی که وقت واسه کلاس رفتن ندارم این روندو انتخاب کردم، اینجوری یه دستگرمی میشه تا زمانیکه برم نزد یه استاد.

arian
Tuesday 23 September 2008, 10:19 AM
ممنون جناب سپنتامهر از لطفتون . بنده هم هستم و قول ميدم كه دستورات جناب خان را اطاعت كنم و دروس را بطور منظم بزنم ، اجرا كنم و ضبط شده خدمت ايشون ارائه دهم .
فكر كنم با اين تفاسير بايد منتظر جناب خان باشيم تا درسهامون را با همديگه شروع كنيم .

خان
Tuesday 23 September 2008, 04:55 PM
بابا دم شما گرم.
من هیچ وقت فکر نمیکردم که شما عزیزان از این درس ها استقبالکنید و گمان میگردم این تاپیک تمبک و نت به دست فراموشی سپرده شده ولی ظاهرا تنها کسی که فراموشش کرده من هستم.
زنده باد.
خوده من برای این تاپیک نقشه های فراوانی داشتم که میتونست ما رو ممتاز کنه و از طرف چنتا از بچه های خارج از ایران سایت هم حمایت شده بودیم ولی متاسفانه به علت اینکه نتونستم نت ها رو به صورت با کیفیت ضبط کنم دیگه ادامه این تاپیک هم به کندی رفت ، در هر حال انشا الله با برنامه ریزی دقیق در خدمت شما عزیزان خواهم بود.

ولی یه آفرین به مجتبی عزیز که میخواد تمبک یاد بگیره .زنده باشی دوست من.
مجتبی همان طور که tonbakist گفت بهتره که پیشه یک استاد بری و کار رو به شیوه بهتری دنبال کنی.

بزارین بحث رو از یه دید دیگه نگاه کنیم.
به کی میگن نوازنده؟چه کسی نوازنده محسوب میشه؟آیا هر کی که میتونه صدای ساز رو در بیاره و چنتا حرکت رو اجرا کنه نوازنده محسوب میشه؟(منظورم به شخص خاصی نیست)
حتم داشته باشید اگه به این شکل بود الان خیلی از ما ها تو چند تا ساز نوازنده محسوب میشدیم.

به نظر من به کسی میگن نوازنده تمبک یا به کسی میگن نوازنده ویولن که این ساز رو به صورت حرفه ای دنبال کنه ،نمیخوام بگم که نمیشه سازی رو بدون استاد یاد گرفت .نه میشه و خیلی ها هم تونستم و الان خیلی خوب ساز میزنن ولی ،ما چون یک عده کمی موفق به این کار شدن، نمیتونیم به کسی بگیم که بدون استاد میشه ساز یاد گرفت.

یک استاد خوب به شاگرد جهت میده ، میتونه بهت وقتی که از ساز زدن خسته میشی روحیه بده میتونه با ساز زدنش خودت رو با هاش مقایسه کنی و به حالت های دست هاش نگاه کنی و یا اینکه استاد اشتباهات نشتستن و استیل دستت رو بهت میگه که خیلی خیلی مهمه و تاثیر گذاره.
برای همینه که حداقل من به همه توصیه میکنم که برای یاد گیری ساز باید پیشه استاد برن.

فکر کنم تو یک تاپیک دیگه هم گفته بودم ، تو یه کلاسی بودیم یه آقا پسری اومد و گفت که چند ساله ساز میزنه و خودش تمبک زدن رو یاد گرفته.ساز رو دست گرفت و شروع کرد به تمبک زدن ،خیلی خوب میزد ولی صد افسوس که استیل و حالت دستش اصلا خوب نبود .هم ریتم رو میشناخت هم بلد بود به چه صورت باید سولو زد ولی فقط باید چشماتو میبستی و به صدای سازش گوش میدادی .نباید به دستاش نگاه میکردی چون تو دوغت میزد حالت دستاش خوب نبود و این حالت کل کارش رو زیره سوال میبرد ،ومطمئن باش برای اینکه همین حرکات به ظاهر ساده رو درست کنه باید خیلی خیلی وقت بزاره در عصاب خردی رو هم تحمل کنه.

آیا ارزش داره پیشه استاد نریم؟؟؟

البته خیلی از اشخاص هم هستن که اگه خودت ساز زدن رو یاد بگیری بهتره تا بری پیششون ولی حرف ما با اشخاص کار بلده نه استثنا ها.

اگر میخواهین که یک تمبک نواز حرفه ای بشین اگه میخواهین با کسانی که تمبک و دست میگیرن و چند ریتم ساده اجرا میکنن فرق داشته باشید به عقیده من باید اولا وقت برای این کار وقت بزارین دوما اینکه خدمت یک استاد خوب برسین تا بهتون راه بده تا تشویقتون کنه و از همه مهم تر اینکه تا میتونید تمرین کنید ،باورتون نمیشه تمرین زیاد دگرگونتون میکنه .

این مورد رو در هر زمینه ای که میخوان برین تحقیق کنید.هرکس در هر رشته ای در هر صنفی در هر کاری اگر الان به جایی رسیده اگر الان کسی شده و همه بهش به عنوان شخصی متوسط نگاه نمیکنن و به زبان ساده تر اگه الان یک حرفه ای هست برای این جایگاه و تواناییش خیلی تمرین کرده و زحمت کشیده.پس برای متفاوت بودن باید با برنامه کار کرد و تمرین کرد.

خوبی تمبک اینه که هر وقت از شبانه روز میتونی ساز بزنی بدون اینکه مزاحم بقیه بشی من شده نیمه شب یه ریتمی به ذهنم رسیده یا دلم خواسته ساز بزنم ،روی سازم پارچه کلفت یا پتو کشیدم و شروع کردم به ساز زدن.

در حال حاضر شیوه تمبک نوازی خیلی خیلی رشد کرده و سبک های زیادی به این ساز اضافه شده که خیلی هاشون درسته و عالیه
پس برای اینکه از این قافله عقب نباشیم و یا حداقل در بینشون باشین باید با فکر حرکت کرد.
الان به وضوح میبینین که یک فرد و شاگرد ساده حرکت و ریتمی رو اجرا میکنه که یک فرد کار کشته حتی نمیتونه اداش رو در بیاره.

پس قضیه فرا تر از از حرفاست.........................

Mojtaba
Tuesday 23 September 2008, 06:19 PM
مرسی محمد جان من فکر کنم جواب همه سوال هایی که میخواستم ازت بپرسم گرفتم

پس یعنی در کل ما باید حداقل چند جلسه ای هم که شده پیش یک استاد بریم تا به قول بچه ها گفتنی اون فوت کوزه گری رو یاد بگیریم

خان
Wednesday 24 September 2008, 07:00 PM
اختیار داری مجتبی من آن چه را که میدونستم گفتم .شاید نظر بقیه با من فرق داشته باشه.

شما خودت مختاری که چیکار کنی و از کجا شروع کنی.
به عقیده من هر کسی برای اینکه در هر سازی بتونه حرفی برای گفتن داشته باشه و خوب پیشرفت کنه خیلی بهتر میشه پیشه استاد کارشو شروع کنه و ادامه بده.

بقیه بچه ها هم بیان نظرشونو بدن تا استفاده کنیم.