PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شیوه های نواختن ساز دهنی

safa304
Friday 12 January 2007, 07:04 PM
در بخشی که به جنبه های تئوری و عملی مربوط به تکنیک های نوازندگی ساز دهنی مربوط است، دو روشی که امکان استفاده از آنها در نواختن این ساز وجود دارد، مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار گرفته اند. به طور قطع نوازندگان این ساز با دو روش Puckering و Tongue Blocking آشنایی کامل دارند، در Puckering نوازنده لب هایش را در حالتی مانند سوت زدن قرار می دهد و هوا تنها در یکی از سوراخ های ساز جریان پیدا می کند، در Tongue Blocking نوازنده لبان خود را بر روی دو یا چند سوراخ قرار می دهد و سوراخ هایی از ساز که در لحظه مورد استفاده قرار نمی گیرند، با کمک زبان بسته می شوند. به عقیده اشمل، روش Tongue Blocking هر چند مشکل تر است، اما مزایای بسیاری را داراست و به سازدهنی امکانات شگفت آوری می افزاید، بنابراین در صورتی که نوازنده ای بخواهد از کلیه امکانات این ساز در اجراهایش بهره جوید، ناگزیر از به کار گیری تکنیک Tongue Blocking است.

rezaahamdy
Saturday 19 May 2007, 12:23 AM
نوازندگی بلوز جالبه

alexy_336
Wednesday 9 January 2008, 09:43 PM
بربای بهتر کردن صدایی که از ساز تولید میشه استفاده از دسست و ویبراتو هم خیلی مهمه.
صدای لرزش در آهنگ باعث میشه که دلنشین تر بشه

Mohi_Liebert
Sunday 19 April 2009, 02:15 PM
من یه سوالی در مورد نحوه نواختن ساز دهنی داشتم:

من تازه یه هفته هست که یادگیری سازدهنی رو شروع کردم. فعلا نمیتونم با هیچکدوم از دو روش صدای تمیزی از ساز دربیارم برای همین فعلا سوراخهای سمت چپ سوراخ مورد نظر رو با انگشت میگیرم تا فقط همون سوراخ به صدا در بیاد.
اما در کنارش سعی میکنم به روش اول هم تمرین کنم حالا به نظر شما این کار میتونه مفید باشه یا موجب تنبلی میشه؟؟؟

bamdadonline
Monday 20 April 2009, 01:55 PM
در ابتدا سعی میشه با نواری که هم با لب قابل لمس و هم با چشم کاملا مشخص باشه سوراخ 4 و 5 رو از هم جدا کنن تا در ماههای اول هنرجو بتونه راحت تر سوراخ های وسط رو پیدا کنه. و در مورد دو روش نواختن هم روش Puckering بدلیل راحتی در ابتدا استفاده میشه.

Mohi_Liebert
Friday 24 April 2009, 06:55 AM
یه سوال دیگه داشتم! چقدر طول میکشه تا بشه کاملا روی روش Puckering مسلط شد؟

bamdadonline
Friday 24 April 2009, 09:23 AM
راستش نمی شه یه نسخه کلی پیچید چون فرق میکنه. برای هر سازی شما هرچی تمرینت زیاد تر و البته اصولی تر باشه زودتر پیشترفت میکنی.همین روش Puckering هم اصلا ساده نیست و ماهها طول میکشه تا درست بشه تو سوراخها دم و بازدم داشت بدون اینکه صداهای اضافی شنیده بشه.