PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یک مشکل مربوط به خرک

fagher
Tuesday 7 October 2008, 09:28 PM
سلام به همه دوستان...
من یه مشکل دارم که خرک کج شده

You can see links before reply
فکر کنم عکس گویای همه چیز هست حالا عیبی داره یا نه؟؟؟چه کار کنم درست شه؟؟؟

hoori
Tuesday 7 October 2008, 09:51 PM
سلام،از لحاظ تئوریک عیبش اینست که طنین صدا را کم (اگر خرک پایین رفته باشد) یا زیاد (اگر خرک بالا رفته باشد) می کند، البته با توجه به ابعاد و اندازه اجزای ساز، این تغییرات بسامدی بسیار جزئی و در حد کسری از دسی بل خواهد بود. از لحاظ عملی هم اساتید این بخش باید پاسخ دهند.

salemi
Wednesday 8 October 2008, 04:30 PM
duste aziz kharak ra joda kon pust ra ba dastmale nime khis taar kon ta shol shavad.movazeb bash ab be labeye chasbideye pust nakhore baad bezar pust khoshk she dobare kharak ro jabendaz inshalah dorost mishe age nashod bayad pust avaz she

دوست عزيز خرك را جدا كن ،پوست را با دستمال نيمه خيس تر كن تا شل شود . مواظب باش آب با لبه چسبيده پوست نخوره بعد بزار پوست خشك شه دوباره خرك را جابنداز . انشاالله درست ميشه اگه درست نشد بايد پوست عوض شه .

AliB
Wednesday 8 October 2008, 07:41 PM
سلام به دوستان عزیز
تشکر از پاسخ های دوستان .
جناب سالمی حضورتان را در سایت خیز مقدم می گویم . امید است که دوستان و کاربران سایت از محضر شما هر چه بیشتر بهره مند گردند.

fagher
Thursday 9 October 2008, 11:19 PM
سلام به همه دوستان...
من این کار رو کردم درست شد ولی یه چیزی که باید بگم اینه که نباید بذاری پوست خشک شه باید همون میقع که خیسه خرک رو جا بندازی

danial_rad
Thursday 29 July 2010, 04:17 PM
خرک تار من هم تازگیا موقع زدن جا به جا میشه

باید چه کار کرد؟

fagher
Thursday 29 July 2010, 07:29 PM
باید آب قند غلیظ درست کنی(محلول سیر شده) و زیر هر پایه یه قطره بریزی بعد خرک رو بزاری سر جاش...

danial_rad
Monday 2 August 2010, 04:32 PM
راستی..بلافاصله بعد از این کار (خشک شدن اب قند) میتونم از تارم استفاده کنم یا باید صبر کنم ؟

fagher
Monday 2 August 2010, 09:44 PM
بله میشه.

hossein_wanted
Monday 2 August 2010, 10:32 PM
ببخشيد حالا كه بحث تاره جنس پرده هاي تار چيه؟

AliB
Tuesday 3 August 2010, 08:47 AM
برای پرده های تار از جنس های مختلفی استفاده میشه . قدیمی ترین و سنتی ترینش روده ی زه تابی شده ی گوسفند هست . اما امروزه از کت گات یا روده ی گربه (که نوعی از اون هم به عنوان نخ بخیه زدن در جراحی و پزشکی مورد استفاده است) هم استفاده میشه و انواعی از کت گات در بازار ایران هست که رنگ قهوه ای داره اما من انواع دیگری رو (مثلا بر روی ساز جناب مسعود شعاری) دیدم که رنگ سفید و حالت تقریبا شیشه ای داره و ایشون از آلمان تهیه کرده بودن. نوع دیگری همه که من دیدم استفاده می کنند نخ های نایلنی هست بطور خاص مثلا نخ ماهیگیری شماره ی یک فکر کنم که مادم العمر میشه ولی کیفیت صدایی که تولید میکنه به پرده ی سنتی نمیرسه .
اینها به ذهنم رسید امیدورم که مفید باشه.

Avazekhan
Tuesday 3 August 2010, 10:57 AM
برای پرده های تار از جنس های مختلفی استفاده میشه . قدیمی ترین و سنتی ترینش روده ی زه تابی شده ی گوسفند هست . اما امروزه از کت گات یا روده ی گربه (که نوعی از اون هم به عنوان نخ بخیه زدن در جراحی و پزشکی مورد استفاده است) هم استفاده میشه و انواعی از کت گات در بازار ایران هست که رنگ قهوه ای داره اما من انواع دیگری رو (مثلا بر روی ساز جناب مسعود شعاری) دیدم که رنگ سفید و حالت تقریبا شیشه ای داره و ایشون از آلمان تهیه کرده بودن. نوع دیگری همه که من دیدم استفاده می کنند نخ های نایلنی هست بطور خاص مثلا نخ ماهیگیری شماره ی یک فکر کنم که مادم العمر میشه ولی کیفیت صدایی که تولید میکنه به پرده ی سنتی نمیرسه .
اینها به ذهنم رسید امیدورم که مفید باشه.
نخ های پرده که فقط جای انگشت گذاری رو مشخص میکنه چه تاثیری میتونه روی کیفیت صدا داشته باشه؟؟؟!!؟