PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ردیف ها و تکنیکها

maryam.mo
Tuesday 7 October 2008, 09:33 PM
دوستان عزیزم
من سوالاتی دارم. به نظر شما چطور میشه که آدم عمق ردیف رو درک کنه و بتونه با کمک اون بداهه نوازی کنه؟ من که با این که چند مرتبه ردیفها رو دوره کردم اما هنوزم نتونستم خوب باهاش ارتباط برقرار کنم و بتونم بداهه نوازی کنم.
و یک سوال دیگه اینکه تکنیکهای خاصی که تو سنتور نوازی معاصر میبینیم رو چطور میتونیم خودآموز یاد بگیریم؟ هیچ cd یا برنامه آموزشی سراغ دارید؟؟؟؟

راهنمایی کنید ممنون میشم..

arian
Wednesday 8 October 2008, 09:27 AM
دوست عزيز ايا شما رديف را حفظ هستيد ؟

salemi
Wednesday 8 October 2008, 04:50 PM
دوست عزيزم شناخت عمق رديف ربطي به اين ندارد كه شما تا به حال چندين دوره رديف زده باشيد در ضمن حتي اگر به عمق رديف نيز اشراف پيدا كني دليل نميشه كه بتوني بداهه نوازي كني بداهه يك قدرت خلاقه خداداديست مثل شعر گفتن . ممكن است شما دكتراي ادبيات داشته باشيد ولي يك بيت شعر هم نتواني بسرايي ... در ضمن شناخت كامل از رديف، اين قدرت خلاقه نيز بايد وجود داشته باشد . تازه يك مرحله ي ديگر هم دارد و ان اينكه شما بايد صدها ساعت ساز از آثار تكنوازي از بزرگان بداهه نواز در همه ي سازها را مدام گوش كني . نه فقط سنتور بلكه همه ي سازها . مثلا در سنتور آثار بداهه نواز بزرگي چون استاد ورزنده ، استاد ملك ، استاد منصور صارمي ، آقاي توكل را تهيه و دائما گوش كن . باز تاكيد ميكنم نه تنها سنتور همه ي بزرگاني چون استاد كسايي ،شهناز ، شريف ، ياحقي و .... در مورد يادگيري تكنيك از راه گوش نيز حافظه ي صوتي خود را قوي كن .و آثار بزرگان سنتور را دائما گوش كن

david_santoori
Saturday 19 December 2009, 08:45 AM
در ضمن وقتی شما میتوانید به سمت بداهه نوازی نشانه روی کنید که از ردیف عبور کرده باشید. توصیه می کنم در آثار خدای بداهه نوازی، استاد جلیل شهناز با تمام وجود تامل کنید و با آثار این بزرگمرد خلاقیت زندگی کنید.