PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سازندگان ساز عود در ايران

arian
Wednesday 8 October 2008, 11:45 AM
You can see links before reply

ساخت و ساز سنتی عود:
عود ( یا بربط ) ، این ساز خوش نوای ایرانی که در بین ساکنین کشورهای جنوبی خلیج فارس مشتاقان فراوانی دارد ، در جزیره قشم امروزه به تعدادی محدود توسط یکی از هنرمندان مشهور محلی به نام محمد رفیع اشعری تولید می شود . سازمان مناطقه آزاد قشم با حمایت و تشویق این هنرمند خود ساخته ، از طریق انتقال کارگاه کوچک خانگی وی به محلی مناسب تر و وسیع تر ، ارتقاء کیفیت و افزایش کمیت تولید استفاده از مواد اولیه مرغوب ، طراحی و ساخت ابزار کار و تجهیزات مورد نیاز ظرفیت سازی برای پذیرش هنرجویان علاقه مند به فراگیری فنون ساخت و ساز و...گام های اساسی برداشته و بستری مناسب برای ترویج و توسعه این صنعت دستی را فراهم نموده است . امید است در آینده بسیارنزدیک ، عودهای ساخت جزیره قشم نه تنها جوابگوی تقاضای فراوان داخلی باشد بلکه به عنوان یکی از اقلام صادراتی جزیره به شمار آید.

arash saeidian
Thursday 21 October 2010, 10:21 PM
محمد تقی عرفاتی متولد سال 1329 , عود سازی را از سال 1361 زیر نظر مرحوم محمد تقی خان بابا (You can see links before reply) ( تولد 1309 - وفات 1381 ) شروع کرد و توانست در این مدت به تمام مراحل ساخت یک عود خوش صدا دست پیدا کند . در سال 1379 شروع به طراحی و ساخت عود کوچک نمود که توانست در سال 1381 به نتیجه مطلوبی برسد و از سال 1382 تا این تاریخ بالغ بر 30 عدد از این ساز کوچک را به بازار عرضه کند . از کارهای دیگری که او در دست اجرا دارد می توان به ساخت عود یا بربت ایرانی به شکل و شمایل قدیمی اشاره نمود . در این مورد با ایشان گفت و گویی داشته ایم که می خوانید : ر
گفتگو با محمد تقی عرفاتی

چطور به فکر ساخت عودهای جدید افتادید ؟

از کتابی بنام " سرگذشت موسیقی به روایت تصویر " که در آن ساز عود به صورت امروزه آن نشان داده نمی شد و به نام بربت معروف بوده است . این کتاب را به سختی و به وسیله یکی از دوستانم در برلین پیدا کردم . سیزده جلد از این کتاب در دنیا منتشر شده که جلد سوم آن متعلق به خاورمیانه و زمان اسلام و قبل از اسلام می باشد . زمانی که این کتاب به دستم رسید حدود یکسال طول کشید تا قالب سازی من بر مبنای ساز بربت که از این کتاب برای ما به یادگار مانده , انجام گیرد . قدیمی ترین تصویر این کتاب در مورد یک جام نقره ای متعلق به قرن ششم میلادی می باشد که در منطقه کلاردشت پیدا شده است . قلم زن , این جام را به چهار قسمت مساوی تقسیم کرده . من ساعات زیادی روی این تصویر کار کردم تا توانستم این ساز را طراحی کنم , البته در شناسنامه این ساز هم ذکر کردم که الهام گرفته از این کتاب و این صفحه و این عکس می باشد . ر

یعنی ساز جدید را تنها از روی عکس آن ساختید ؟

من در این عکس تنها نوازنده را از روبرو می دیدم , اما در ذهن خودم پشت و کناره های این ساز را نیز دیدم و تلاش کردم نا آن را بسازم . یکسال روی قالبها کار کردم و پس از شروع به ساختن سازها نمودم . ر

در نهایت به چند نوع قالب الهام گرفته از آن تصاویر دست پیدا کردید ؟

سه قالب کوچک , متوسط , بزرگ , بر مبنای شکل هایی که از روی این کتاب دیدم فهمیدم که این سازها یکسره از تنه درخت ساخته می شدند . ممکن بود تنه درخت قطور باشد که در این صورت ساز بزرگ می شد و ممکن هم بود که تتنه درخت باریکتر باشد و ساز کوچکتر درآید . ر

شما خود چند قالب برای ساخت این ساز تهیه دیده اید و معیارتان برای انتخاب قالبها چیست ؟

حدود هفت قالب , چون من فکر می کنم برای هر نوازنده ای بر حسب کوتاه یا بلند بودن دست یا تنومند بودن هیکل قالب به خصوصی احتیاج است . نوازندگان با قالبهای بزرگ مسلما مشکل پیدا خواهند کرد و به هر حال قالب هرچه ظریف تر باشد , نوازنده نیز راحت تر خواهد بود . مخصوصا دختر خانم ها یا بچه ها که استفاده از سازهایی با قالبهای کوچکتر برایشان راحت است .
نقل از سایت :You can see links before reply

sadegh_naiband
Monday 29 April 2013, 05:03 AM
مرسی
اگه دوست داشتین اینم مصاحبه با آقای اشعری :

Ahunawad
Thursday 9 January 2014, 12:28 PM
دو تا از سازندگان جوان عود در ایران که من خودم یکی از سازهای ساخت این دو برادر دستمه،
که یکیشون عود میسازه ( حمید قربانزاده) و اون یکی بربط ( کاوه قربانزاده)

کارشون واقعا عالیه

اینم سایتشون:
You can see links before reply (You can see links before reply)

M_T
Thursday 9 January 2014, 07:46 PM
دو تا از سازندگان جوان عود در ایران که من خودم یکی از سازهای ساخت این دو برادر دستمه،
که یکیشون عود میسازه ( حمید قربانزاده) و اون یکی بربط ( کاوه قربانزاده)

کارشون واقعا عالیه

اینم سایتشون:
You can see links before reply (You can see links before reply)

سلام

الگوی ساختشون برای عود ترکی هست یا عربی؟
بنظرم بیشتر شبیه عودهای ترکی هست...