PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چهارراههای دستگاه ها !!

taban200082
Tuesday 14 October 2008, 10:08 AM
با سلام به همه دوستان عزیز
می دونم که بعضی گوشه ها چهارراهی در خیابان دستگاه ها هستند که از اون طریق میتونیم از یه دستگاه به دستگاه دیگه بریم ولی نمی دونم کدومها هستند فقط اینکه اگه اشتباه نکنم مثلا گوشه دلکش ماهور منطبق بر گوشه شهناز شور ه .
آیا امکان داره واسه من کامل در مورد تغییر دستگاهها با استفاده از گوشه های مربوطه توضیح بدید.
با تشکر فراوان

alireza_amirsamimi
Tuesday 14 October 2008, 11:43 AM
تاپیک در این مورد تو سایت هست و تاپیک شما تکراری هست یه کم بگردید پیدا میکنید.من خودم زیاد در این مورد صحبت کردم

salemi
Tuesday 14 October 2008, 03:35 PM
دوست عزيز.مركب نوازي مقوله ايست كه نوازنده بايد بيش از 20 سال تكنوازي رسمي كرده باشد چندين دوره رديف را طي اين 20 سال زده باشد و هر كسي چون من كه معلوم نيست از كجا امده ام و سوابقم چيست نزد چه كسي و چگونه تلمذ كرده ام صلاحيت اظهر نظر در اين موارد را ندارد شما هم اين سوالات را با اساتيدتان در ميان بگذاريد بهتر راهنمايي ميشويد و خداي نا كرده گمراه نميشويد

alireza_amirsamimi
Tuesday 14 October 2008, 06:04 PM
جناب سالمی لطفا دقت کنید چی میگید!!؟؟؟منظورتون از بی سر و پا من هستم یا بقیه دوستانی که درباره این مسئله نظر دادند.خواهش میکنم دقت کنید چی میگید و برای خودتون نسخه بپیچید.بی خود هم هنر جو رو نترسونید.مرکب نوازی لولو نیست.حتما هم نمیخوات 20 سال!!!نوازنده رسمی باشی.اگه اینجوری بخوای حساب کنید محمد رضا لطفی در اجرای راست پنجگاه به همراه شجریان 30 سالش بوده و زبونم لال شرط 20 سال شما رو هم رعایت نکرده تازه کار شجریان که خواننده بوده سخت تر بوده و اون هم با عرض معذرت از شما زیر 20 سال بوده.و اگر با راست پجنگاه آشنا باشی میدونی که مرکب هست.موارد دیگه ای هم بوده که حرف شما رو کاملا نقض میکنه.برای مرکب نوازی (نه مرکب خوانی) شما باید ردیف را درست زده باشی و گوشه ها رو آنالیز کرده باشی و بهتره با ردیف آوازی هم آشنا باشی و یه کمی آی کیوی درست حسابی داشته باشی و یه کمی خلاقیت هم داشته باشی نیازی به حداقل 20 سال نیست!!!با تمرین مداوم و تفکر روی گوشه ها میتونی این کار رو انجام بدی و با گذشت زمان هم میتونی کارت رو بهتر کنی.الان هم اگر این کار ها رو که گفتم انجام داده باشی مدولاسیون ها رو به خوبی متوجه میشی و نیاز به 20 سال نداری

arian
Wednesday 15 October 2008, 07:43 AM
جناب امير صميمي پست آقاي سالمي اصلاح شد . البته ايشون ان كلمه را به خودشون نسبت داده بودند نه كس ديگري ولي به هرحال مخالف قوانين سايت بود و اصلاح شد . بنده از كليه دوستان معذرت ميخواهم اگر سوء تفاهمي پيش آمد .
بهتر است به موضوع بحث بيشتر پرداخته شود تا بحثهاي جانبي . ممنون از كليه ي دوستان .

تذكري هم خدمت همه دوستان عزيز عرض كنم چنانچه در تاپكي قصد راهنمايي دوست عزيزي را داريد حتما در صورتي پست بزنيد كه آن دوستان از راهنمايي شما استفاده نمايد در غير اين صورت از زدن پست خودداري فرماييد . اگر قصدمان راهنمايي يك عزيز است پس همت كنيم چند تا لينك را براي ايشان پيدا كنيم و به ايشان رفرنس دهيم .

مطمئنا همانگونه كه همه ي دوستان اشراف دارند بحث تغيير مقام به مقام ديگر و مركب نوازي شامل دانسته ها و تواناييهاي گوناگوني است و نيازمند راهنمايي استادان و ممارست بسياري ميباشد ولي چنانچه ما بخواهيم كه كليه موارد و مشكلات دوستان را به حضور شان در محضر يك استاد خلاصه كنيم . پس واقعا در اينجا چه كار ميكنيم .
اين سايت هيچگاه جاي يك استاد خوب را نخواهد گرفت ولي ميتواند به عنوان يك مرجع كمك اموزشي به هنرجويان كمك رساني و ياري نمايد .

عرض تشكر از همگي دوستان .

arian
Wednesday 15 October 2008, 08:40 AM
مركب نوازي در موسيقي از ارشد طهماسبي

You can see links before reply

arian
Wednesday 15 October 2008, 08:52 AM
جناب تابان ، ممنون از بحث خوبي كه مطرح فرموده بوديد. اين بحث البته بسيار طولاني و دقيق و لازم ميباشد ولي لازمه ي ابتدايي ان بررسي مفاهيم ابتدايي ، گوشه ، رديف ،مقام ، دستگاه ، مدگردي ، و.... ميباشد تا به بحث نهايي مركب نوازي رسيده شود . البته سطح كاربران با هم متفاوت ميباشد . سعي كردم تعدادي از لينكهاي اموزشي رديف را خدمت شما عرضه نمايم كه بيشتر با سازهاي تار و سه تار ميباشد و در ضمن اموزش به مباحث تئوري نيز پرداخته شده است . اميد است دوستان مسلط به اين گونه بحث ها در تاپيكي خاص از دستگاه يا اوازي خاص را مطالب را شروع فرمايند و به صورت جامع و كامل به ذكر توضيحات بفرمايند تا ساير دوستان نيز استفاده هاي كافي ببرند .

گوشه هاي دستگاه همايون از زبان كيوان ساكت

گوشه هاي دستگاه همايون از زبان كيوان ساكت

گوشه ي جغتايي به نقل از استاد حسن كسايي

بسته نگار ، زنگوله ، جامه دران از ارشد طهماسبي

مركب نوازي در موسيقي از ارشد طهماسبي

پرده گرداني سلمك به سه گاه

آواز در ماهور

فرود در موسيقي

قهر و آشتي در ماهور

گوشه ي منصوري

شوشتري

زمينه ي شور چهارم ، چهرگوشه

مثنوي دشتي از زبان كيوان ساكت

ساقي نامه ماهور

عراق

راك در ماهور

سه گاه از زبان حاتم عسگري

مراحل اواز سه گاه و چهارگاه

آواز دشتي

قول و غزل از زبان حاتم عسگري

فرق در امد سه گاه و چهارگاه

گوشه ي غم انگيز

زيركش سلمك ، نغمه شور

مجلس افروز صفا

ملانازي گلريز

شهر آشوب

دستگاه سه گاه

رديف دستگاهي

دشتي

salemi
Wednesday 15 October 2008, 04:26 PM
جناب ارين سلام، همانطور كه مستحضريد سوالهاي تخصصي را فقط بايد از متخصصين پرسيد.در ضمن ويرايش مطالب تا انجا كه مستقيما توهين به نام كسي نباشد در تضاد ازادي بيان است.حال چند كلمه در مورد اين اقاي معترض:هر جايي كه سر زدم يك مطلب توهين اميز از ايشان نسبت به هنرمندان به چشم ميخورد در جايي كيوان ساكت زير سوال ميرود جاي ديگر مسعود شعاري از نظر ايشان مشكل دارد يك بار هنر جويي را دودره باز خطاب ميكند و.......صرف نظر از اينكه ايشان كيست و سوابق هنري مكتوب،تاييد شده از اساتيد فن و مراكز اكادميك دارد يا نه كه اگر داشت چنين نميگفت و چنان نميكرد با عرض معذرت از حضور شما مرخص ميشوم و ديگر در اين سايت چيزي نخواهم نوشت چون اين كه ديگران بخصوص بزرگان را سخيف بشماريم نه تنها از صفات هنري به دور است بلكه از صفات انساني هم به دور است.تقاضا دارم چون اين اخرين نوشته بنده در اين سايت است از ويرايش ان خودداري فرماييد.

arian
Wednesday 15 October 2008, 04:49 PM
جناب اقاي سالمي عزيز سلام
بنده مطالبي را خدمت جنابعالي با پيام شخصي معروض داشتم . از آنجاييكه اميد دارم باز هم جنابعالي به سايت لطف داشته باشيد . مطالبي را در ادمه فرمايش شما عرض ميكنم . همانگونه كه خدمت هر كاربر ديگري نيز با همين احترام عرض مينمودم .

هيچيك از ما نه قصد و نه اجازه دفاع از جناب امير صميمي و يا شما را نداريم . در خصوص مواردي هم كه مطرح فرموديد مديريت سايت به هر كاربر و يا مسئولي تذكر جدي خواهد داد . و اين قبيل موارد موارد مربوط به گذشته بوده است و نبايد مبنايي براي عملكرد امروز دوستان در نظر گرفته شود .

ما در بخش پيشنهادات و انتقادات ميتونيم پذيراي نقطه نظرات تمامي دوستان و همچنين انتقادات از مسئولين سايت باشيم و فكر ميكنم كه بهترين راهكار ارائه نقطه نظرات جنابعالي در ان بخش باشد تا اگر مورد صحيح تشخيص داده شد به كاربر و يا مسئول تذكر لازم داده شود

در هر صورت به نظر من دوستان بايد به جاي ترك سايت ( چنانچه به ارزشهاي سايت معتقدند ) در سايت بايد بمانند و راهكارهاي موفقيت بيشتر سايت را مطرح نمايند . در غير اين صورت هيچگاه ما با نظرات واقعي دوستان آشنا نخواهيم شد .

alireza_amirsamimi
Thursday 16 October 2008, 12:38 AM
بنده هیچ استادی رو زیر سوال نمیبرم.مطلبی رو که درباره جناب کیوان ساکت نقل کرده بودم از یک مقاله سایت هارمونی تاک بود که نوشته آقای علیرضا جواهری که از بهترین شاگردان استاد مشکاتیان هستند و همینطور نوازنده سنتور گروه عارف که به همراه کیوان ساکت ساز میزنندکه فکر میکنم اونجا هم تاکید کردم که این حرف من نیست و حرف خیلی هاست.اگر دوست داشته باشید از اساتید دیگه هم میتونم نمونه بیارم. (در ویرایش پست لینک هم آمده)
در همون تاپیک هم اسم ایشون رو جزء نوازنده های مورد علاقه ام آوردم.در خیلی جا ها هم در سایت از جناب کیوان ساکت و شیوه ایشون دفاع کردم و حتی کتاب دیدار شرق و غرب ایشون رو برای معرفی علاقه مندان زدم.
ولی بنده یاد ندارم که گفته باشم جناب استاد شعاری مشکل!!!دارند.کما اینکه بنده از علاقه مندان و طرفداران پر و پا قرص ایشون هستم.من به هنرجو نگفتم دودره باز !!!لطفا پست رو درست بخون آقا!!!گفتم قطعات رو درست نزدی(دو دره زدی).با عرض معذرت اگر دو ریال از سه تار و متدهای اون سر در میاوردید متوجه میشدید که من درست نوشتم.وبقیه دوستان هم که سه تار نواز بودند حرف من رو تایید کردند.کما اینکه خود هنرجو هم حرف من رو تایید کرد و گفت قطعات مهم رو نزدم.تو این فروم همه روزمره ودوستانه صحبت میکنند و سن فروم هم جوان هست و از این شکل صحبت کردن ها داخلش زیاد هست و کسی هم اعتراضی در این مورد نکرده و اون کاربر هم از دوستان نت آهنگی ما هستند و بهشون بر که نخورده که هیچی تشکر هم زدند!!ظاهرا شما تنها کسی بودی که در اون تاپیک معنای جمله رو اشتباه فهمیدی.یه جای دیگه هم گفتید که سن من برای نظر دادن کم هست.چشم میرم 50 سال دیگه میام و نظر میدم!حرف اگر منطقی باشه ربطی به سن نداره.اینجا هم 90 درصد کاربران جوان و نوجوان هستند.جمله معروف هست که میگه ببین چی میگه و نبین کی میگه!.شما تازه اومدی و نمیدونم مشکلت با من چیه؟؟!!شما اگه مشکلی داری مشکل خودته و لطفا سایت رو متشنج نکید

alireza_amirsamimi
Thursday 16 October 2008, 01:57 AM
اما یک نکته دیگه که نمیخواستم بگم ولی مثل اینکه باید بگم.پاقای محترم برای اینکه یک نفر بفهمه که راه ماهور به شور دلکش هست یا ماهور به افشاری شکسته و عراق هست یا از چهارگاه به درآمد همایون مخالف هست یا از همایون به چارگاه موالیان و منصوری هست یا از راست پنجگاه به شور و ابوعطا و ... قرچه هست و بالعکسش مبرقع هست یا یکی از راه های راست پنجگاه به همایون طرز هست و یکی از راه های بازگشتش راک هست . از اصفهان و همایون به شور عشاق به قرچه هست و بالعکس و از نوا به اصفهان بیات راجه هست و در برگشت یکی از راه ها عشاق به رهاب و یا... هست و از سه گاه به شور بستگی به گام انتخابی میتونه مویه و یا رهاب و ... باشه و ده ها راه دیگه که به خاطر طولانی شدن ادامه نمیدم نیاز به کاغذ از فلان استاد و یا لیسانس موسیقی و یا 20 سال نوازندگی حرفه ای نیست.اگر هم شما بعد از 20 سال نوازندگی تخصصی این مسائل رو تازه فهمیدی مشکل از خودت بوده پس گردن بقیه ننداز و حرف درست افراد دیگه رو زیر سوال نبر واون ها رو بی سروپا خطاب نکن!از این مسائل گذشته آقای متخصص!درخت هر چه پر بارتر سر به زیرتر!

arian
Thursday 16 October 2008, 09:33 AM
سئوال: آیا برای پیشرفت تکنیک ردیف کافی است؟

پیرنیاکان : مگر درویش خان، مرتضی نی داوود ... اتود زده بودند؟ همه اینها با ردیف به این تکنیک رسیدند! مثلا" دریک ردیف می توانید با 4 ،5 تکنیک آشنا شوید، گذشته از این ذهن را اتود خلاق بار نمی آورد! در صورتی که ردیف نوازنده را خلاق می کند؛ اینقدر باید نوازنده ردیف زده باشد که وقتی جمله ای از خودش هم می زند استحکام ردیف را دارا باشد. البته من نمی گویم که نوازنده فقط باید ردیف بزند ... از صبا پرسیدند شما چگونه تمرین می کردید؟ می گوید 20 سال فقط ردیف زدم! ولی ردیف صبا منصوب به خودش است!

alireza_amirsamimi
Thursday 16 October 2008, 09:55 AM
جناب آرین کاش این پست رو که استاد پیر نیاکان بسیار زیبا فرمودند به شکل تاپیک بزنید تا دوستان نظر بدند