PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سلفژ چیست و آیا برای نواختن ستار فراگیری آن لازم است؟

arman405
Tuesday 21 October 2008, 04:48 PM
با سلام خدمت اساتید محترم

من میخوام نوازندگی ستار رو شروع کنم.یکی بهم سلفژ هم یاد بگیرم.

میشه بگید سلفژ چیه و آیا لازمه؟

ممنون

bamdadonline
Tuesday 21 October 2008, 08:30 PM
سلفژ (solfeggio) مبانی موسیقی شامل سرایش و تربیت شنوایی و نت نویسی است .

خیلی ساده بخوام بگم , سلفژ توانایی سرایش نتهای مختلف و تشخیص نتها از یکدیگر بوسیله گوش هستش . یعنی شما صرفا با گوش کردن بتونید نتها و اجزای آهنگی رو که گوش میدید تشخیص بدید عینا اون نتها رو با توجه به ریتمی که اونهم باید تشخیص داده باشید, بنوازید.

سلفژ و دشیفراژ اساسی ترین مسایل در علم موسیقی به حساب می آن.

alireza_amirsamimi
Thursday 23 October 2008, 12:40 AM
خیلی جالبه یه هنرجوی دیگه هم توی سایت این رو قبلا پرسیده بود.در جواب باید بگم خیر.برای نوازندگی لازم نیست ولی اگه میخواید توانایی ای موسیقی بالا بره و علاقه خودتون هست میتونید برید یاد بگیرید ولی لازم نیست

taban200082
Sunday 2 November 2008, 09:10 AM
با تشكر از همه آيا منبع خوبي راجع به سلف‍‍ژ مي تونيد معرفي كنيد منظورم كتاب ، سايت ، .... است
ارادتمند همه

Khashayar
Sunday 2 November 2008, 09:37 AM
درود.
از نظر سایت به وبلاگ من (You can see links before reply) برو یه لینک اونجا گذاشتم که راجع به سلفژ هست.شاید بهت کمک کنه.در مورد کتاب هم کتابای زیادی هست.من خودم از روی کتاب کار نکردم و نمیدونم کدوم خوبه یا بده.

shadi_atashin
Wednesday 22 September 2010, 11:25 AM
با سلام من باید عرض کنم که سلفژ برای کسانی که میخواهند حرفه ای تر در رشته موسیقی باشند باید یه دوره 5 ساله رو با کتابهای اموزش سلفژ اپوس 1151 تا 1154 که 4 تا کتاب اتوره پوتسولی هست را بگذرانند من که خودم 2 ساله سلفژ رو تمام کردم میگم

mixer
Saturday 9 October 2010, 06:33 PM
یه نکته هم من بگم اگر سلفژ بلد باشی میتونی سازت رو بهتر کوک کنی من خودم طالب یادگیریش هستم اما نمی دونم ایا چقدر باید در ساز زدن پیشرفت کنی یا به اصوات اشنایی داشته باشی تا فرا بگیری سلفژ رو

piano4all
Saturday 3 December 2011, 09:28 PM
نظریات بعضی از دوستان خیلی تعجب آوره

بماند !

اگر شما بتونید فرانسوی رو صحبت کنید که به شما نمیگن فرانسوی :21:

به حرفم فکر کنید دوستان گرامی

به اهمیت سلفژ فکر کنید ...

تو کتاب زولتان کدای خوندم که در مدارس اونجا به شاگرد تا دو سال اجازه نمیدن پشت ساز بشینه تا اول بتونه مقدمات موسیقی رو طی کنه ...

اینجا برعکسه

طرف دو سال نوازندگی میکنه همه هم بهش میگن استاد تازه یادش می افته بد نیست بره سلفژ

تازه این کلاس هم می یاد برای اینکه جلوی همکاراش کلاس بزاره و بگه من هم کلاس سلفژ رفتمممممممممممممممممممممم مم :45:

AliB
Saturday 3 December 2011, 11:10 PM
دوست خوبم ، ضمن تایید اهمیت سلفژ و تربیت گوش در یادگیری موسیقی و نوازندگی بصورت کلی و جنرال اما اینجا بحث نوازندگی موسیقی ایرانی و اون هم ساز سه تار هست! چنین مطلبی در موسیقی ایرانی و در شیوه ی نوازندگی سنتی و موسیقی سنتی ما مطرح نبوده! (البته به شکل غربیش) البته که مسلما یک نوازنده گوشش با فواصل موسیقی ایرانی تربیت میشده و اغلب می باید بتونه آوازها رو بخونه خودش ! اما این ربط در کل با فرم غربی سلفژ و مفهومش نسبت آنچنانی نداره!
اما در کل باید بگم برای یک نوازنده ی مثلا سه تار شرکت در یک دوره ی کوتاه مدت تئوری موسیقی و سلفژ که منجر به آشنایی با مفاهیم بنیادی تئوری موسیقی که شامل فواصل و گام و ریتم و ضرب هست ضروری و مفیده .

piano4all
Sunday 4 December 2011, 05:51 AM
صد البته حق با شماست ......در موسیقی مشرق زمین ، روش تدریس بگونه سینه به سینه انجام میشود

ردیفهای سازی و آوازی رو هر چند به نت نوشته اند اما چیزی بیشتر از نت رو هنرجو باید درک کند ......

اشتباه از من بود که حساسیت نشون دادم نسبت به افرادی که هنوز نمیدونند پایه و اساس کلاسهای سلفژ برای چی هست ؟

حتی سراغ دارم اساتید سازهای سنتی که خودشون ادعا دارند که توان تدریس سلفژ دارند

r_a_m_i_n
Sunday 4 December 2011, 10:05 AM
حتی سراغ دارم اساتید سازهای سنتی که خودشون ادعا دارند که توان تدریس سلفژ دارند

البته ادعا نیست.....بعضیاشون واقعا تواناییش رو دارند.....اونقدرا چیز سختی نیست اخه.....استاد سلفژ خودم لیسانس نوازندگی تار داره.... و فوق لیسانس آهنگسازی داره........خب همچین آدمی میتونه سلفژ تدریس کنه دیگه.......

piano4all
Sunday 4 December 2011, 12:11 PM
البته ادعا نیست.....بعضیاشون واقعا تواناییش رو دارند.....اونقدرا چیز سختی نیست اخه.....استاد سلفژ خودم لیسانس نوازندگی تار داره.... و فوق لیسانس آهنگسازی داره........خب همچین آدمی میتونه سلفژ تدریس کنه دیگه.......

منظورم رو بد بیان کردم .... قصد جسارت به دوستان سنتی کار نداشتم (( هرچند خودم نزدیک سه سال مشق تار دیدم ))

من که نمیگم کار سخت و مشکلی هست . میگم به اون اهمیت نمی دن ....... مثلا کتاب پوزولی جلد چهارم دارای ملودی های کروماتیک بسیار پیچیده ای هست که به شخصه ادعایی ندارم تو اجرای اون ........

استاد شما مبنای تدریسشون در سلفژ چه کتابی هست ؟

ممنون میشم معرفی بفرمایید

hetfield
Sunday 4 December 2011, 04:06 PM
خیلی ساده بخوام بگم , سلفژ توانایی سرایش نتهای مختلف و تشخیص نتها از یکدیگر بوسیله گوش هستش . یعنی شما صرفا با گوش کردن بتونید نتها و اجزای آهنگی رو که گوش میدید تشخیص بدید عینا اون نتها رو با توجه به ریتمی که اونهم باید تشخیص داده باشید, بنوازید.

سلفژ و دشیفراژ اساسی ترین مسایل در علم موسیقی به حساب می آن.

hetfield
Sunday 4 December 2011, 04:07 PM
حتی سراغ دارم اساتید سازهای سنتی که خودشون ادعا دارند که توان تدریس سلفژ دارند البته ادعا نیست.....بعضیاشون واقعا تواناییش رو دارند.....اونقدرا چیز سختی نیست اخه.....استاد سلفژ خودم لیسانس نوازندگی تار داره.... و فوق لیسانس آهنگسازی داره........خب همچین آدمی میتونه سلفژ تدریس کنه دیگه....... __________________
دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

hetfield
Sunday 4 December 2011, 04:08 PM
درود.
از نظر سایت به وبلاگ من (You can see links before reply) برو یه لینک اونجا گذاشتم که راجع به سلفژ هست.شاید بهت کمک کنه.در مورد کتاب هم کتابای زیادی هست.من خودم از روی کتاب کار نکردم و نمیدونم کدوم خوبه یا بده.
فرزانگان سخن نمی گویند، بلکه با استعدادان سخن می گویند و تهی مغزان بگو مگو می کنند.

hetfield
Sunday 4 December 2011, 04:08 PM
با سلام من باید عرض کنم که سلفژ برای کسانی که میخواهند حرفه ای تر در رشته موسیقی باشند باید یه دوره 5 ساله رو با کتابهای اموزش سلفژ اپوس 1151 تا 1154 که 4 تا کتاب اتوره پوتسولی هست را بگذرانند من که خودم 2 ساله سلفژ رو تمام کردم میگم

hetfield
Sunday 4 December 2011, 04:11 PM
منظورم رو بد بیان کردم .... قصد جسارت به دوستان سنتی کار نداشتم (( هرچند خودم نزدیک سه سال مشق تار دیدم ))

من که نمیگم کار سخت و مشکلی هست . میگم به اون اهمیت نمی دن ....... مثلا کتاب پوزولی جلد چهارم دارای ملودی های کروماتیک بسیار پیچیده ای هست که به شخصه ادعایی ندارم تو اجرای اون ........

ممنون میشم معرفی بفرمایید _____

hetfield
Sunday 4 December 2011, 04:12 PM
سولفژ خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ خخخخخخخخخخخیلی مهمه

*nvidia*
Sunday 4 December 2011, 10:28 PM
اصلا نیازی نیست.
شما اگر چند سال درست و حسابی ساز بزنید مطمئن باشید که سلفژ هم آرام آرام کنارش میاد.
به نظر من نوازندگی هم نوعی تمرین سلفژ محسوب میشه.مخصوصا سازهایی مثل پیانو یا درجه بعدی تا رو سه تار که پرده بندی دارند.

Acoustic
Sunday 4 December 2011, 10:36 PM
اصلا نیازی نیست.
شما اگر چند سال درست و حسابی ساز بزنید مطمئن باشید که سلفژ هم آرام آرام کنارش میاد.
به نظر من نوازندگی هم نوعی تمرین سلفژ محسوب میشه.مخصوصا سازهایی مثل پیانو یا درجه بعدی تا رو سه تار که پرده بندی دارند.

دوست عزیز ساز زدن چه ربطی به سلفژ داره ؟!

این اصلا نیازی نیست که گفتید بر چه مبنایی هست ؟

r_a_m_i_n
Sunday 4 December 2011, 11:20 PM

ممنون میشم معرفی بفرمایید

البته خب پوزولی جلد 2 به بعد دیگه شورشو در آورده ...دیگه واقعا به نظرم لازم نیست کسی جلد 4 که گامهای دو دیز ماژور و فا دیزماژور رو داره و با اون پرشها ...........بخونه.....چون اگه بعد از 1 سال سلفژ کسی کلاس آواز یا خوانندگی ( حالا چه پاپ چه سنتی چه اپرا ) بره خیلی سریعتر میتونه گامها و نتها رو بخونه و یاد بگیره...تا اینکه چندین سال فقط سلفژ کار کنه.....البته این نظر منه...

استاد من اول پوزولی 1 رو کار کرد باهام.....و علارغم اینکه من به کلید فا مسلط نبودم ( چون سازم سنتیه ) پارلاتی هم باهام کار کرد که خیلی کمکم کرد ( هم تو وزن خوانی و هم نت خوانی )
بعدش هم الان یک سری قطعات و گامهارو که خودش نوشته بود داد و گفت که این به عنوان مثال این تنالیته ی پراکنده ی سی بمل ماژور رو برو روی درس مثلا 33 کتاب وزن خوانی رابرت استایرر ( که در کنار سلفژ این کتاب وزن خوانی رو هم باهام کار کرده بود) بنویس و بعد بیا سلفژش کن......اونطوری هم وزن خوانیش سخت میشه و هم سلفژش.....
یا مثلا چندین جلسه چندتا آهنگ معروف رو بهم معرفی کرد و بعد گفت برو نتش رو بنویس و بیار......واقعا کار سختی بود..... و یا چند جلسه هم میگفت چشمات رو ببند..و بعد با پیانو میزد و میگفت بگو چه نتی رو دارم میزنم.....
حالا هم گیر داده که برو گامهارو با پیانو بزن و انگشت گذاریشو هم بهم گفته...و میگه زدن گامها باعث میشه یک تصویری از گامهای کلاسیک بیاد تو ذهنت که بتونی راحت تر درجات مختلفش رو بخونی....
فکر کنم یادش رفته من ساز اصلیم یه چیز دیگست:21:
کلا کارای زیادی میکنه آدم جالبیه...یک موزیسین به تمام معنا

hopital
Monday 5 December 2011, 01:08 AM
اصلا نیازی نیست.

البته با این اطمینانی که شما میگین هم نیستش چون ساز زدن یه مقوله ی جدا هست و حتماً اینظور نیست که هر کی مثلاً یه نت رو با پیانو میزنه بتونه به شکل آوازی هم بخونه ! سلفژ خیلی سختتر از این حرفاست و به مراتب ارزشش هم بالاتره حتی بالاتر از ساز زدن !

piano4all
Monday 5 December 2011, 02:07 PM
البته خب پوزولی جلد 2 به بعد دیگه شورشو در آورده ...دیگه واقعا به نظرم لازم نیست کسی جلد 4 که گامهای دو دیز ماژور و فا دیزماژور رو داره و با اون پرشها ...........بخونه.....چون اگه بعد از 1 سال سلفژ کسی کلاس آواز یا خوانندگی ( حالا چه پاپ چه سنتی چه اپرا ) بره خیلی سریعتر میتونه گامها و نتها رو بخونه و یاد بگیره...تا اینکه چندین سال فقط سلفژ کار کنه.....البته این نظر منه...

استاد من اول پوزولی 1 رو کار کرد باهام.....و علارغم اینکه من به کلید فا مسلط نبودم ( چون سازم سنتیه ) پارلاتی هم باهام کار کرد که خیلی کمکم کرد ( هم تو وزن خوانی و هم نت خوانی )
بعدش هم الان یک سری قطعات و گامهارو که خودش نوشته بود داد و گفت که این به عنوان مثال این تنالیته ی پراکنده ی سی بمل ماژور رو برو روی درس مثلا 33 کتاب وزن خوانی رابرت استایرر ( که در کنار سلفژ این کتاب وزن خوانی رو هم باهام کار کرده بود) بنویس و بعد بیا سلفژش کن......اونطوری هم وزن خوانیش سخت میشه و هم سلفژش.....
یا مثلا چندین جلسه چندتا آهنگ معروف رو بهم معرفی کرد و بعد گفت برو نتش رو بنویس و بیار......واقعا کار سختی بود..... و یا چند جلسه هم میگفت چشمات رو ببند..و بعد با پیانو میزد و میگفت بگو چه نتی رو دارم میزنم.....
حالا هم گیر داده که برو گامهارو با پیانو بزن و انگشت گذاریشو هم بهم گفته...و میگه زدن گامها باعث میشه یک تصویری از گامهای کلاسیک بیاد تو ذهنت که بتونی راحت تر درجات مختلفش رو بخونی....
فکر کنم یادش رفته من ساز اصلیم یه چیز دیگست:21:
کلا کارای زیادی میکنه آدم جالبیه...یک موزیسین به تمام معنا

اتفاقا از پوزولی 2 به بعد در بخش پارلاتی و کانتاتی متوجه میشویم که همه موسیقی چنگ و دولاچنگهای ساده نیست .... ریتمهای شش هشتمی هم هست که در اون نوازنده های قهار هم از عهده اون بر نمی یایند ....

با درک ریتمهای سنگین ترکیبی و مختلط ، ذهن رو میشه بیشتر پرورش داد ......

درک ریتمهای ساده و نوشتن یک خط ملودی کار سنگینی نیست البته نمی خوام ارزش کار استاد شما رو پایین بیارم ولی به شما پیشنهاد میدم اگر واقعا دوست دارید درک بهتری از سلفژ در حد حرفه ای تری داشته باشید (( نوشتن موسیقیهای چند بخشی )) رو تجربه کنید .....

به جای تمرین گام نوازی و آرپژ روی پیانو ، وقت بزارید و ملودیهای کروماتیک با پرشهای نامطبوع رو کار کنید .

حتی استاد م میگفت حداقل سعی کنید این پرشها رو در ملودی حفظ کنید .

البته همون جلد اول خیلی به شما اعتماد به نفس میده و این خیلی خوبه .....

میدونم تحمل کلید فا برای شما سخت بود اما حالا که به این مرزحله رسیدید نوشتن موسیقی در چند بخش رو حتما تجربه کنید .... افق جدیدی در ذهن شما نسبت به موسیقی پدیدار خواهد شد .....

امیدوارم موفق باشید.

من افتخار شاگردی (( استاد کامبیز روشن روان ، الهامیان ، پرویز منصوری بطور مستقیم ، استاد دلشب ، استاد مهدی ستایشگر و ....... )) رو داشتم

r_a_m_i_n
Monday 5 December 2011, 11:12 PM
اتفاقا از پوزولی 2 به بعد در بخش پارلاتی و کانتاتی متوجه میشویم که همه موسیقی چنگ و دولاچنگهای ساده نیست .... ریتمهای شش هشتمی هم هست که در اون نوازنده های قهار هم از عهده اون بر نمی یایند ....

با درک ریتمهای سنگین ترکیبی و مختلط ، ذهن رو میشه بیشتر پرورش داد ......

درک ریتمهای ساده و نوشتن یک خط ملودی کار سنگینی نیست البته نمی خوام ارزش کار استاد شما رو پایین بیارم ولی به شما پیشنهاد میدم اگر واقعا دوست دارید درک بهتری از سلفژ در حد حرفه ای تری داشته باشید (( نوشتن موسیقیهای چند بخشی )) رو تجربه کنید .....

به جای تمرین گام نوازی و آرپژ روی پیانو ، وقت بزارید و ملودیهای کروماتیک با پرشهای نامطبوع رو کار کنید .

حتی استاد م میگفت حداقل سعی کنید این پرشها رو در ملودی حفظ کنید .

البته همون جلد اول خیلی به شما اعتماد به نفس میده و این خیلی خوبه .....

میدونم تحمل کلید فا برای شما سخت بود اما حالا که به این مرزحله رسیدید نوشتن موسیقی در چند بخش رو حتما تجربه کنید .... افق جدیدی در ذهن شما نسبت به موسیقی پدیدار خواهد شد .....

امیدوارم موفق باشید.

من افتخار شاگردی (( استاد کامبیز روشن روان ، الهامیان ، پرویز منصوری بطور مستقیم ، استاد دلشب ، استاد مهدی ستایشگر و ....... )) رو داشتم

درود....
بله خب.... البته من مشغول ساز اصلی خودمم هستم و موسیقی ایرانی هم گرفتاری های خودشو در گوشه ها و ردیف داره.....واسه همین الان مغزم تازه داره موسیقی کلاسیک رو درک میکنه...یعنی یجورایی تازه از حالت هنگ بودن در اومدم و دقیقا میدونم دارم چکار میکنم......
چرا خب نوشتن نت یک قطعه ی 8 دقیقه ای از استاد شجریان که تاحالا فقط 1 بار شنیده بودمش همراه با تمام زینت ها و ریز کاری ها و وزن ها و خط اتصال ها...و غیره واسه من خیلی سخت بود واقعا
به به چه اساتیدی......منم افتخاری شاگردی استاد الهامیان رو داشتم..... اما از شیوه ی تدریس این استادم بیشتر خوشم اومد ( سعید هنرمند )