PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : استاد مرتضي ورزي

Kamanche
Wednesday 27 February 2008, 12:30 PM
با سلام خدمت دوستان عزیز
لینک اجرای تصویری از کمانچه استاد گرانقدر مرتضی ورزی را براتون میزارم.

به همه ی دوستداران شیوه ی کمانچه نوازی قدما دیدن و شنیدن این قطعه رو پیشنهاد میکنم.

You can see links before reply

AliB
Wednesday 27 February 2008, 01:05 PM
ویشتاسب جان دستت درد نکناد .
من این ویدیو رو چندی پیش دیده بودم و اون موقع اصلا اطلاعی از استاد ورزی نداشتم و متاسفانه نام ایشون رو نشنیده بودم. بعد از آپلود کننده ی ویدیو سوال کردم و ایشون یک لینک از زندگینامه ی ایشون البته به زبان انگلیسی بود برای من ارسال کرد و من مطالعه کردم و با ایشون تا حدی آشنا شدم. البته مربوط به سه ماه پیش هست و دقیق یادم نیست .
اگر ممکنه یک شرح مختصری از استاد ورزی بگید .

AliB
Wednesday 27 February 2008, 01:31 PM
سلام مجدد من لینک زندگینامه استاد ورزی رو پیدا کردم
فکر می کنم خوندنش خالی از لطف نیست.

AliB
Wednesday 27 February 2008, 03:10 PM
ویشتاسب جان من متن رو ترجمه کردم(در حد توان البته) اگر تمایل دارید در اینجا تایپ کنم تا شما با ویرایش و تصحیح و تکمیل (اگر نیاز دارد) اون رو در تاپیکی جداگانه قرار بدهید چون ایشون نه تنها از بزرگان و مفاخر موسیقی بودند بلکه از مفاخر ملی ما هستند با توجه به فعالیتها و مناسبی که عهده دار بودند و جای بسی تاسف است که ایشان در سال 82 در تهران فوت کرده اند و ما کوچکترین خبری از این مساله نشنیدیم.
متشکرم

AliB
Wednesday 27 February 2008, 03:37 PM
استاد مرتضی ورزی در نهم دی ماه 1300 در تهران به دنیا آمد. او فراگیری موسیقی را با ساز ویلن نزد برادران نی داوود_دو تن از از عالی ترین موسیقیدانان و نوازندگان ایران در قرن بیستم آغاز کرد. سپس به توصیه ی پدر به فراگیری ساز سنتی ایرانی برای آموختن سه تار به خدمت استاد زرین پنجه رسید و برای آموختن کمانچه به خدمت استاد بهاری رسید.

بعد از اتمام تحصیلات عالی و اخذ مدرک اقتصاد به استخدام دولت در آمد و برای انجام خدمت به سرتاسر دنیا سفر کرد ؛ به عنوان مدیر روابط تجاری دولت ایران در ژاپن ، فیلیپین ، هند ، چین و انگلستان و ایالات متحده . در دوره ی خدمت ایشان نماینده ی دولت ایران در نشست های گوناگون از جمله اجلاس سنتو در جنبش غیر متعهد ها بود. او عهده دار مطالعات تخصصی در اقتصاد و مدیریت پرسنلی در آمریکا و جامعه ی انگلیس شد.

بعد تر ، پس از به اتمام رساندن خدمات عالیه ی دولتی در راه آهن ملی ایران و در وزارت کشور (مناسب ایشان شامل : فرماندار ساری ، مدیر طرح و برنامه و مطالعات ، مدیر کل برنامه ریزی و مطالعات ، مدیر کل سازماندهی و شیوه های کاربردی ، معاون وزارت داخله ، مدیر اجرایی شهرداری) وقت آزاد خود را صرف کالج ضبط موسیقی ایرانی و همچنین تحقیق در موسیقی سنتی و فولکلوریک ایران نمود.
در سال 1349 استاد ورزی در آمریکا سکنی گزید و به معرفی و آموزش ردیف موسیقی ایرانی به ایرانیان و آمریکاییان پرداخت. در این زمان ایشان یک موسسه ی غیر انتفاعی برای ارایه ی هنر های ایرانی در سال 1364 تاسیس کرد. او همچنین پایه گذار دو گروه موسیقی بهاری و عشاق بود.
در سال 1365 استاد ورزی توسط دولت آمریکا به عنوان استاد و نوازنده به رسمیت شناخته شد . او صد ها شاگرد در رشته های کمانچه ، آواز ، سه تار ، تار ، آموزش ردیف موسیقی ایران و همچنین شعر پارسی داشت که از سراسر دنیا برای یادگیری نزد او می آمدند . ایشان فرصت های فراوانی را برای شاگردانش برای دیدن و کار کردن با سایر اساتید موسیقی ایران را فراهم کرد.
استاد ورزی در 13 دی 1382چند روز بعد از سالگرد تولد 81 سالگی در تهران دار فانی را وداع گفت.
روحش شاد.

AliB
Wednesday 27 February 2008, 03:47 PM
همونطور که می بینید استاد ورزی از مفاخر ملی ما هستند چه در هنر و چه در مناسب دولتی که داشتند واقعا جای تاسف است که چرا کوچکترین نامی از ایشون برده نشده در این سالیان.

salemi
Tuesday 21 October 2008, 10:55 PM
با كسب رخصت از جناب كمانچه عزيز حيف ميبينم از بعضي از استادان مسلم در سازهاي مختلف يادي نشود من يكي دو سطر ميگويم ادامه را به كمانچه نوازان عزيز مسپارم

استاد مرتضي ورزي
يكي از موسيقيدانان بزرگ قبل از انقلاب بود كمانچه ويلن و سه تار را در حد كمال مينواخت ولي با كمانچه انس ديگري داشت.ايشان برادر كوچكتر شاعر بلند اوازه ابوالحسن خان ورزي بود.قبل از انقلاب معاون اداري وزير كشور بود به خاطر همين در راديو و رسانه كمتر ظاهر ميشد صدها ساعت اجراهاي خصوصي با استادان :بنان قوامي منصور سالمي محمودي خوانساري حاصل گوشه اي از فعاليتهاي ايشان است بعد از انقلاب به امريكا رفت و در همانجا ماند.تعدادي اجرا با استاد محمد حيدري در امريكا نيز از ايشان موجود است اگر فيلم ويدئو بزرگداشت ابوالحسن خان ورزي را ديده باشيد به همراه استاد ملك وخرم وجهانگير خان ملك و استاد تجويدي تكنوازي كمانچه ميكندحدود سه سال پيش طبق معمول براي سرزدن به ايران ميايد كه در همينجا جان به جان افرين تسليم ميكند و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاك سپرده ميشود

مطالب بالا اطلاعات شخصي بنده از مرتضي خان ورزي بود
شرح حال كامل استاد ورزي:مردان موسيقي سنتي و نوين ايران(جلد1)تاليف:حبيب الله نصيري فر

arian
Wednesday 22 October 2008, 07:49 AM
با تشكر از جناب سالمي .
جناب كمانچه قبلا اين فيلم را در تاپيك فیلمی از کمانچه نوازی استاد مرتضی ورزی قرار داده بودند و دوستان نيز لطف كرده بودند و مطالبي از سرگذشت ايشان را قرار داده اند .

مرتضي ورزي، نوازنده قديمي كمانچه و هنرآموخته نزد رضا محجوبي، ابوالحسن صبا و علي اصغر بهاري و برادر كوچكتر زنده ياد ابوالحسن ورزي، غزلسراي معاصر، كه براي ديدار اقوام به تهران آمده بود، سه روز قبل درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاك سپرده شد.ورزي كه سالها در آمريكا زندگي و در دانشگاه لس آنجلس رشته موسيقي شرقي را تدريس مي كرد، با تشكيل مراكزي چون انستيتو حافظ و انجمن موسيقي ملي ايران، در آن كشور به تدريس ساز و آواز و اشاعه موسيقي ايراني مي پرداخت.

گروه بهاري به سرپرستي او و نوازندگان آمريكايي تشكيل و چندين كنسرت در شهرهاي مختلف آمريكا برگزار كردند.نخستين اجراي وي به همراه مرتضي خان ني داود و قمرالملوك وزيري در سال هزار و سيصد و شانزده بود.مراسم ختم آن زنده ياد در ساعت دوازده تا چهارده چهارشنبه هفدهم دي ماه، در مسجد الغدير برگزار شد.
همشهري

كمانچه نوازي استاد را در اينجا نيز ببينيد . (You can see links before reply lr%3D%26sa%3DG)

Kamanche
Thursday 23 October 2008, 12:34 AM
با سلام به دوستان گرامی
و تشکر از جناب سالمی و جناب آرین که لطف کردند برای نوشتن مطالب.
همونطور که جناب آرین هم فرمودند تاپیک دیگری قبلا برای استاد ورزی ایجاد شده بود و کمابیش مطالبی توش نوشته شده بود.
با اجازه ی شما جناب سالمی عزیز دو تا تاپیک رو ادغام کردم که همه ی مطالب در یک تاپیک و به صورت کامل تری قرار بگیره.
باز هم ممنون از لطف شما دو عزیز.