PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تشخیص ریتم یک تصنیف

rhusseiny
Wednesday 29 October 2008, 03:07 PM
دوستان و اساتید عزیزم،

مدت زیادیه که سعی دارم ریتم درست تصنیف "سپیده" از آلبوم "شبان عاشق" با صدای استاد افتخاری رو تشخیص بدم اما تا این لحظه موفق به انجام این کار نشدم، لطفا منو راهنمایی کنید! برای راحتی کار، فایل صوتی این تصنیف رو هم ضمیمه ی پست کردم. با احترام و تشکر!

AliB
Wednesday 29 October 2008, 07:09 PM
سلام دوست عزیز
به نظر من میخوره :guitarplay2:چهار ضربی باشه .
من نظر دادم دوستان دیگه هم بیان درستشو بگن .

shahrdad
Saturday 1 November 2008, 08:05 AM
دوست گرامی ضمن سلام
ریتم این تصنیف در دو بخش: بخش اول اورتور(چهار ضربی) وبخش دوم،تصنیف(سه ضربی) است. یعنی به ترتیب4/4 و 4/3 که البته در بخش تصنیف میتوان دو جور احساس ریتم داشت یعنی:ریتم اجرای خواننده نزدیک به4/6 و روند ارکستر همان سه ضربی.

rhusseiny
Tuesday 17 February 2009, 07:44 AM
دوست گرامی ضمن سلام
ریتم این تصنیف در دو بخش: بخش اول اورتور(چهار ضربی) وبخش دوم،تصنیف(سه ضربی) است. یعنی به ترتیب4/4 و 4/3 که البته در بخش تصنیف میتوان دو جور احساس ریتم داشت یعنی:ریتم اجرای خواننده نزدیک به4/6 و روند ارکستر همان سه ضربی.

با سلام،

با الهام از بحثی که تحت عنوان تحلیل ریتم در جریانه، تصمیم گرفتم یه جنبه ی دیگه از چیزهایی رو که برام مبهمه (ریتم 3/4) اینجا مطرح کنم. علتش هم اینه که همین تصنیف سپیده نمونه ی خوبیه که میشه سوالات رو در قالبش بیان کنم.

حالا که فهمیدیم ریتم تصنیف 3/4 هست، لطفا بیت اول تصنیف (شب غم به جانم تنیده بیا...ای سپیده بیا) رو هجا بندی کنید (یعنی مشخص کنید که کدوم کلمه یا حرف مربوط به کدوم ضرب میشه. مثل تصنیف جمع مستان که دوست عزیزمون شهرداد به این شیوه ان دك -ان -دك_جم ع- مس-تان_مي ر-سند-(سكوت) تقطیع کردن.

با تشکر!

خان
Tuesday 17 February 2009, 11:26 AM
سلام خدمت اساتید گل.
و تشکر از آقایان شهرداد و حسینی دوست داشتنی به خاطر بحث های علمی که راه میاندازن.

نطرتون درباره این دو خط نت چیه ؟ (البته به علت کمبود جا مجبور شدم در چهار خط بنویسم.)

فکر میکنم نوازنده تمبک بیشتر ( به خصوص در ابتدا ) روی این دو خط مانور میده و حالت خاص دیگه ای بهشون اضافه نمیکنه.
نظر شما چیه؟

rhusseiny
Tuesday 17 February 2009, 11:35 AM
با سلام و خوش آمدگویی به استاد ارجمند، جناب خان،

راستش من متوجه نشدم این ریتم ضمیمه در پاسخ به سوال من بوده یا اینکه خودش یه بحث جدیده؟ چون ریتم مورد بحث 3/4 بود اما ریتم الصاق شده 6/8؛ معذرت میخوام اما من کمی گیج شدم!!!

خان
Tuesday 17 February 2009, 12:10 PM
جناب حسینی حق با شماست ، من نت و اشتباه نوشتم .
الان پست و ویرایش میکنم.
شرمنده.

rhusseiny
Wednesday 18 February 2009, 10:09 AM
با سلام خدمت استاد بزرگوارم، جناب خان،

به نظرم میرسه ریتم مربوط میشه به بخش اورتور و اونم 8 میزان اولش که به فرموده ی استاد شهرداد با ریتم 4/4 نواخته شده.
با سپاس از زحمتی که کشیدید!

rhusseiny
Saturday 28 February 2009, 07:01 AM
با سلام،

با الهام از بحثی که تحت عنوان تحلیل ریتم در جریانه، تصمیم گرفتم یه جنبه ی دیگه از چیزهایی رو که برام مبهمه (ریتم 3/4) اینجا مطرح کنم. علتش هم اینه که همین تصنیف سپیده نمونه ی خوبیه که میشه سوالات رو در قالبش بیان کنم.

حالا که فهمیدیم ریتم تصنیف 3/4 هست، لطفا بیت اول تصنیف (شب غم به جانم تنیده بیا...ای سپیده بیا) رو هجا بندی کنید (یعنی مشخص کنید که کدوم کلمه یا حرف مربوط به کدوم ضرب میشه. مثل تصنیف جمع مستان که دوست عزیزمون شهرداد به این شیوه ان دك -ان -دك_جم ع- مس-تان_مي ر-سند-(سكوت) تقطیع کردن.

با تشکر!

نمیدونم چرا این سوال من از طرف دوستان مورد کم مهری واقع شده؟ این پست رو به این خاطر نوشتم که در صورتی که دوستان و اساتید عزیزم فراموش کردن که هنوز این سوال من بی پاسخ مونده، یاد آوری شده باشه و بدونن که من مشتاقانه منتظر دریافت جواب سوالم هستم.

با تشکر!

shahrdad
Saturday 28 February 2009, 06:32 PM
جناب حسینی ضمن سلام.این تصنیف به جهت کششهای متنوع تر ریتمیک به سادگی تصنیف اندک اندک بدان صورت قابل هجا بندی نیست و حتماً باید در قالب نت باشد.انشااله در تاپیک تحلیل ریتم پس از که بحث داغ درآن قسمت سبک گشت در خدمتتان خواهم بود.