PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تار و رطوبت

mortito
Thursday 6 November 2008, 01:36 PM
با اولین بارون باز مشکل خوابیدن پست و بم شدن صدا و گز زدن بالا دسته شروع شد.کسی راهحل بلند مدتی داره؟
سشوار کشیدن رو میدونم میخام کاملا این مشکل حل بشه؟ الیته یه روش استفاده از خرک بلند ار در رطوبت هست ولی یه روش بهتر کسی نداره؟مثلا در همچین مواقعی تار علیزاده و لطفی هم گز میزنن؟؟؟؟؟

mrm43665
Thursday 6 November 2008, 02:26 PM
درود.
من یخورده تجربیاتی که دارم رو میگم برات mortito جان.
در مورد تار اساتید ، علیزاده و لطفی قضاوت نمی کنم . ولی هر سازی که بهش میگن تار یه پوستی داره که خرک روی اون سواره. و پوست خوب هم به دلیل نازکی و ظرافت و جوانی به طور نا خودآگاه قدرت جذب رطوبطش بالاست. و این اتفاق برای پوستهای خوب حتی فقط با سرمای هوا و بدون رطوبت باران هم اتفاق می افته.
بجز راه هایی که گفتی می تونی روی سازت یه پوست یکمی کلفت تر بیندازی که خوب قطعا از صدای شفاف و طنین سازت کم میکنه. ولی خوب دیگه اینقدر هم حسّاس به رطوبت نخواهد بود مگر لب دریا !!!
راستی یادم رفت ، سِشوآر رو کی بهتون توصیه کرده نمی دونم ولی اینرو بعرض کنم که حرارت دادن پوست به شکل مستقیم حالا هر جور و با هر وسیله ای که باشه ( جز تشک برقی برای دف و سازهای کوبه ای بخاطر غیر مستقیم بودن و نوع گرما ) در مرور زمان باعث میشه که چربی درون بافت های پوست خشک بشه و در نتیجه پوست دچار ترکیدگی یا ترک خوردگی یا سفت و ترد شدن بشه که بازهم در این صورت هرگز به وظیفه ی یک پوست سالم و منعطف نمی تونه عمل کنه. حالا خود دانید.:Laie_28:
امیدوارم کمکی کرده باشم.
پیروز باشید. محمدرضا

mortito
Monday 10 November 2008, 05:02 PM
ممنون mrm43665 (You can see links before reply)

mrbmaster
Sunday 23 November 2008, 10:47 AM
تار ساز چموش و بسيار حساسي است تار لطفي و عليزاده هم صدايش در رطوبت عوض ميشود اين را مطمئن باشيد فقط موضوع اينست كه صداي سازشان آنقدر خوب هست كه با درصدي افت هنوز زيباست من يك تار آماتور دارم و يك ساز حرفه اي و در هواي مرطوب كاملا متفاوت صدا ميدهند و ساز حرفه اي به دليل نوع پوست و ساخت و نوع چوب طنين و لحن زيباي خود را حفظ ميكند ولي ساز آماتور به مرز غير قابل گوش دادن نزديك ميشود!