PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کتاب اول "تنبک"

shahrdad
Wednesday 12 November 2008, 09:13 PM
(ضمن سلام و آرزوی روزهای خوش برای موسیقی ایران زمین)
در این سایت معظم که امیدوارم هرروز شاهد شکوفائی هرچه بیشتر آن باشیم دوستان فراوانی زحمات بی شائبه و بدون چشمداشتی را جهت اعتلای موسیقی این مرزوبوم میکشند که بی شک تاثیرات بسیاری را درپی خواهد داشت و مطمئناً حاصل این زحمات نیز نصیب خیل علاقمندانی خواهد گردید که تشنه درک موسیقی غنی این سرزمینند.در بخش تنبک حرکت ارزشمندی از جانب دوستان مخصوصاً خان نازنین جهت آموزش مجازی این ساز والا صورت پذیرفته است که هزاران بار قابل تقدبر است.در راستای این حرکت ارزشمند حقیر نیز تصمیم گرفتم قدمی هرچند ناچیز برداشته و آن را در نهایت خلوص تقدیم مشتاقان نمایم.با توجه به اینکه تنوع و گوناگونی نحوه آموزش سازهای مختلف و بالاخص تنبک
دربرگیرنده برآوردن نیاز سلیقه های مختلف در درک مطالب آموزشی میباشد و هدف صرفاً خدمت رسانی است- ازدیاد منطقی آموزش هم در یک یا چند تاپیک فقط همین هدف را دنبال مینماید و نه چیز دیگر.امیدوارم علاقمندان نازنین به تاپیکهای آموزشی گوناگون به مثابه باغی با گلهای متفاوت بنگرند وگلی را که دوست دارند بچینند.در چند بخش توضیحاتی را مرتبط با اهدف این تاپیک خدمتتان ارائه مینمایم.
چرا کتاب اول؟:با گذشت سالهای متمادی در امر آموزش و خصوصاً فراگیری(که البته همچنان ادامه دارد)کتب و تالیفات گوناگون حاصل زحمات مدرسین مختلف را عمیقاً بررسی می نمودم و در این میان در کنار شیوه های ارزشمند نقاط ضعف مشترکی(البته نه به لحاظ فنی بلکه به جهت آموزشی) در اغلب آنها به چشم می خورد از جمله:حجم حرکات مختلف برای شروع مبتدیان همزمان با عدم کاربرد به موقع نتها بدون اینکه حالت پلکانی متعارف را داشته باشد به طور مثال کاربرد دولا چنگ در درس ششم یا هفتم و همچنین ارائه تکنیکهای غیر ضروری در آن مقطع برای مبتدیان که خود بدون احتیاج به اینگونه سخت گیریها باعث سرخوردگی هنرجویان میگردید بنده را به این فکر واداشت که در قدم اول جزوه ای را تحت عنوان کتاب اول نگاشته ودر آن حول سه محور حرکت نمایم.1-ااستفاده از فقط شش حرکت تا پایان این دوره(به عنوان ستون فقرات تنبک نوازی)2-رعایت ترتیب ارزش زمانی نتها(یا به عبارتی سرعت)3-حرکت آرام و وزین به سوی فهم ریتم و تنبک نوازی ملایم-که امیدوارم توانسته باشم با مساعی لازم رعایت این موارد را نمو ده باشم.در حال حاضر این مجموغه آموزشی به هنرجویان تدریس میشود و بنده هم سخت به دنبال نقد دوستان و رفع ایرادات.پس از آن کتاب دوم وارد حرکات جدید تر برای هنر جویان میگردد و در این کتاب هم محور های مشخصی دنبال گردیده است که به موقع خود توضیح داده خواهد شد(اگر عمری باشد)و در حال حاضر مراحل پایانی نگارش را سپری مینماید. کتاب سوم نیز اهداف دیگری را به دنبال دارد که فعلاً از حوصله بحث خارج است.
شش حرکت به کاررفته در این مجموعه: تن_بک(راست)_اشاره راست_اشاره چپ_تلنگرهای 2و3.
شیوه آموزش مجازی در این انجمن: در شروع کار توضیحات شیوه انجام حرکات همراه با عکسهای مربوطه خواهد بود و سپس به تقلید از خان عزیز یک روز در هفته (احتمالاً پنج شنبه ها) برای ارائه دروس جدید در نظر گرفته میشود و در طول هفته هم جوابگوئی به سوالات و رفع مشکلات احتمالی دوستان.
کمک بیشتر به دوستان: برای این منظور چنانچه دوستان نیازمند باشند دروس به صورت صوتی و در صورت امکان تصویری ضبط و هر از چند گاه در اختیار قرار خواهد گرفت.امشااله تعهد نسبت به خدمت رسانی تا پایان این دوره هم حساسیت حقیر خواهد بود.
در پایان:
گر که از جانب معشوق نباشد کششی کوشش عاشق بیچاره جایی نرسد.

قرار سبز ما پس از اظهار نظر عزیزان از پنج شنبه شب.

خان
Thursday 13 November 2008, 11:23 PM
درود به دوستان عزیز و هنر مند به خصوص دوست گرامی جناب شهرداد.
ممنون از لطفی که به من داری ، هر کاری انجام میشه فقط و فقط برای اعتلای هنر تمبک نوازی و آشنایی بیشتر مردم با این ساز و هدایت تمبک دوستان میباشد و انجام وظیفه هست.

مطالبی که درج کردین خیلی خوب و دارای انرژی فراوان بود و ما رو سر ذوق آورد.
حرکت خیلی خوبیه و میتونه به مخاطبین کمک کنه و بخش ما رو از جهت تنوع در مقوله آموزش بهبود ببخشه و دید ما رو بهبود ببخشه . که همگی به فرا گیری تمبک چه در دنیای مجازی و دنیای حقیقی کمک خواهد کرد.

rhusseiny
Saturday 15 November 2008, 07:13 AM
با سلام به شهرداد عزیز به عنوان شروع کننده ی این مبحث و خان عزیز به عنوان پدر معنوی این انجمن؛از صمیم قلب از آشنایی با این سایت پربار و شما اساتید گرانمایه، که علیرغم همه ی مشکلات و درگیری های زندگی، خالصانه علم و دانش خودتونو در اختیار علاقه مندان قرار میدین و در این راه از سرو کله زدن با مبتدیانی مثل من هم بی حوصله نمیشین، خوشحالم و برای شما آروزی سعادت و پیروزی هرچه بیشتر دارم.من به نوبه ی خودم و به عنوان کوچکترین عضو این انجمن، بی صبرانه منتظر ادامه ی بحث هستم و پیشاپیش از زحمات در خور شما، تشکر و قدردانی می کنم.

shahrdad
Saturday 15 November 2008, 09:51 PM
ضمن سلام با اجازه دوستان و به یاری خدا شروع میکنیم.
نکات و تذکراتی را لازم میدانم قبل از هرچیز بعرض برسانم وتقاضای مطاله این نکات را قبل ازشروع به کار ضروری میدانم:
این دوره آموزشی تحت عنوان آموزش مقدماتی و برای عزیزانی در نظر گرفته شده است که قرار است فراگیری تنبک را از نقطه صفر آغاز نمایندو یا کسانی که مایل به نواختن تنبک به روش یک خطی و شیوه رجبی میباشند.
لذا آنچه که لازمه توجه شما عزیزان است ذکر این نکته است که توجه به کیفیت نسبت به کمیت بیش از هرچیز دیگر ملاک این دوره آموزشیست لذا از شما عزیزان تقاضا مینمایم برای تنبک نواز شدن عجله نفرمائید به آنچه گفته میشود عمل نمائید تنبک نواز شدن شما باما. حتی المقدور سعی براین بوده است که نکات لازم در بالای صفحه دروس که(درج این نکات)مخصوص آموزش در این سایت صورت گرفته است توضیح داده شود ضمن اینکه حقیر به غیر از آن نیز پاسخگوی ابهامات عزیزان خواهم بود.در مبحث تئوری که دامنه آن نیز وسیع است اشاراتی گذرا به اندازه نیاز در این مقطع شده است و در لابلای آموزش توام با دروس نیز همراه میگردد اما توصیه حقیر درک مطالب والای تئوری در مباحث ریتم ازطریق کتب مرجع است.در هر قسمت از آموزش که لازم باشد به غیر ازتوصیه های داخل دروس نکاتی تحت عنوان نکات آموزشی به شما عزیزان توصیه خواهد شد.بنارا براین دارم که دروس مربوطه را ضبط و خدمت شما قرار دهم که در زمان لازم به صورت صوتی این کار انجام خواهد شد.بار دیگر از شما عزیزانی که قصد دارید با ما همراه باشید تقاضای حوصله و پرکاری را تاپایان ایندوره که شما امشااله تنبک را در حد نسبی خواهید نواخت دارم.دروس جدید هفته ای یک بار ارائه خواهدشد و باتوجه به اینکه یکشنبه شب شروع نمودم همان یکشنبه ها خواهد بود و پاسخگوئی نیز بنا به زمان و نیاز بین هفته.بدون شک شیوه آموزش حقیر خالی از اشکال هرگز نخواهد بود که از سروران و صاحبنظران تقاضای اول بخشش و دوم بلند نظری و ارشاد دارم.همانطور که قبلاً نیز توضیح داده شد این مبحث هدف گام برداشتن به سوی فراگیری ملایم و حتی المقدور منطقی تنبک را دنبال مینماید لذا دوره های بعد که شامل کتاب دوم و سوم میشود امشااله این فرایند را به نحوی شایسته تکمیل خواهد نمود.سخن کوتاه.......................................
شروع آموزش با این تصاویر خواهد بود:
1-طرز نشستن(با این توضیح که عزیزان چپ دست در کاربرد علائم و شیوه نشستن عکس هرآنجه در این مبحث است عمل نمایند)

shahrdad
Saturday 15 November 2008, 10:23 PM
حرکت (تن) یا تم که شامل دو تصویر است:

shahrdad
Saturday 15 November 2008, 10:27 PM
3-حرکت (بک)

shahrdad
Saturday 15 November 2008, 10:40 PM
4-حرکت (اشاره راست) شامل دو تصویر:

shahrdad
Saturday 15 November 2008, 10:43 PM
5-حرکت تلنگر(بشکن) شماره 2 دست چپ دو تصویر:

shahrdad
Saturday 15 November 2008, 10:48 PM
6-حرکت تلنگر(بشکن)شماره 3 دست چپ دو تصویر:

shahrdad
Saturday 15 November 2008, 10:54 PM
7-حرکت(اشاره چپ)دوتصویر:

shahrdad
Saturday 15 November 2008, 10:59 PM
نکات کمک آموزشی:
1-قبل از شروع به درس طرز نشستن را مقابل آینه قدی انجام دهید. 2-حرکات تن و بشکن 2را در شروع کار قبل از درس به مراتب تمرین نمائید.

shahrdad
Saturday 15 November 2008, 11:05 PM
8-آشنائی با اشکال نتها:

shahrdad
Saturday 15 November 2008, 11:19 PM
9-دروس 1 الی9:
نکات کمک آموزشی:
سرعت تمرین را بر اساس مترونم (60) یعنی 60 ضربه در دقیقه یا به عبارتی هر ضربه 1 ثانیه قرار دهید.هنگام ضرب گرفتن با پا و یا دست و یا در ذهن ضربه فرود را یک ضربه برگشت را و به عبارتی ضرب اول را(یک_و) و ضرب دوم را (دو_و) اعلام و سپس درس را بزنید.
موفق باشید

shahrdad
Sunday 23 November 2008, 07:44 PM
ضمن سلام- باتوجه به قراری که جهت ارائه دروس جدید در یکشنبه ها گذاشته بودم در خدمتتان هستم.
باذکر این نکته که:فعلاً دوهدف را دنبال میکنیم1-انعطاف دستان شما جهت جابجائی حرکات و2-آشنائی تدریجی با گونه های ریتم.دروس جدید این هفته (10الی18)به پیوست تقدیم میگردد.

خان
Monday 24 November 2008, 12:48 PM
سلام به دوستان عزیز و گرامی و خسته نباشی خدمت شهرداد عزیز.
شهرداد جان درس هایی که برامون گذاشتی خیلی کامل و خوبه و ما هم استفاده میکنیم .
یک موردی به ذهنم رسید گفتم شاید خوب باشه مطرح کنم.
اگه امکانش هست انواع تکرار ها رو هم توضیح بده تا کسانی که آشنایی با تکرار ها و انواعشون ندارن سر در گم نشن.

سر افراز باشید.

shahrdad
Monday 24 November 2008, 07:20 PM
خان عزیز ضمن سلام و تشکر از اظهار لطف همیشگی شما. به مصداق از تو به یک اشاره ازمابه سردویدن
اطاعت امر میکنم وتوصیه شما معلم گرانقدر را بعد از تنظیم نکات در خدمت دوستان قرار خواهم داد.

shahrdad
Monday 1 December 2008, 08:19 PM
با عرض پوزش از خلف وعده یکشنبه شب(دیشب)به دلیل گرفتاری نتو نستم در خد مت باشم.دروس 25-19 تقدیم شما میشه و
نکات کمک آموزشی مرتبط:
علائم تکرار میزانها و یا قسمتهای مختلف یک قطعه موسیقی با اشکال گوناگون(بنا به نیاز)نشان داده میشوند که نمونه ای از آن در درس 16 به کار گرفته شده بود واینجانب شرمنده از فراموش نمودن توضیح مربوطه.همان علامت پس از میزان اول درس بیست به کار رفته است که معنی آن یک بار تکرار همان میزان است و طبیعی است که هرتعداد بار علامت تکرار به کار رفته باشد به همان نسبت آن میزان تکرار میگردد.(مثلاً میزان اول درس بیست چهار مرتبه).

از درس 21 میزانهای سه ضربی با واحد کشش سیاه(4/3) را خواهید نواخت و همانطور که مستحضرید در این نوع میزانها معمولاً ضرب اول قوی و دو ضرب بعد ضعیف اجرا میشوند.بعد از تسلط سرعت قطعه را تا حدود مترونوم 120 بالا ببرید.

shahrdad
Sunday 7 December 2008, 01:17 PM
ضمن سلام دروس 26تا31 تقدیم حضورتان میگردد.با این توضیح که:حرکت اشاره راست مهمان جدید ما خواهد بود.تقاضا میشود قبل از بکار گیری این حرکت از طریق دروس آن را به صورت تنها و مکرر با توجه به شیوه نواختن این حرکت تمرین نمائید و سپس تمرین همگام با دروس.همچون دروس گذشته ابتدا با تمپوی(سرعت) آهسته و سپس با سرعت بالاتر در حد توان اجرا نمائید. موفق باشید

shahrdad
Sunday 7 December 2008, 01:21 PM
دوستانی که از این تاپیک استفاده مینمایند چنانچه احساس میکنند دروس ارائه شده برای یک هفته کم است اعلام نظر بفرمایند تا تمرینات بیشتری را در خدمتشان قرار دهم. با سپاس

shahrdad
Sunday 14 December 2008, 04:08 PM
ضمن سلام-دروس 32الی39 تقدیم حضور میگردد و اشاره چپ هم به جمع حرکات اضافه گردید.

انجمن خیلی یخ و بیحال شده آیا واقعاً استفاده کننده ای هست؟

arian
Sunday 14 December 2008, 06:02 PM
ضمن سلام-دروس 32الی39 تقدیم حضور میگردد و اشاره چپ هم به جمع حرکات اضافه گردید.

انجمن خیلی یخ و بیحال شده آیا واقعاً استفاده کننده ای هست؟

جناب شهرداد خان مگه ميشه استفاده كننده اي نباشه ؟ غرض از سكوت بر هم نزدن نظم پست ها بود

shahrdad
Sunday 14 December 2008, 07:29 PM
سپاس از توجه شما جناب آرین

خان
Tuesday 16 December 2008, 08:08 AM
شهرداد عزیز همان طور که آرین گفت ما داریم استفاده میکنیم.
درس های شما خیلی خوب و مفید هست.
ممنون از زحماتت.

shahrdad
Sunday 21 December 2008, 04:58 PM
سلام مجدد به دوستان در خلوت خانه .

کار رو ادامه میدیم با ادامه دروس و ارائه دروس 44-40 با این توضیح که آخرین سری دروس با اجرای نت سیام میباشد و در دروس جلسه بعد وارد نت چنگ و گونه ای دیگر از ریتمها و استفاده از حرکات خواهیم شد.استفاده کنندگان این دوره آموزشی اگر لطف نموده و این چهل و چهار درس را تا جلسه آینده مرور و با سرعت بالا جهت استقبال از نت چنگ دوره نمایند.

درخواست از خان عزیز:

چنانچه برایتان مقدور است (با توجه به نبود شرایط لازم برای اینجانب) دروس را تا پایان دوره جهت استفاده دوستان به صورت صوتی ظبط نموده و در اختیار آنها قرار دهید باشد که امشااله این همکاری با پایان خوشی روبرو گردد.

خان
Monday 22 December 2008, 03:43 PM
سلام به شهرداد عزیزم.

من قبلا هم میخواستم تو انجمن نمونه کار های خودم و اجرای دروسی که برای بچه ها گذاشته بودم رو بزارم که به علت کیفیت بسیار پایین ضبط شده و تیز بودن صدا(که بیشتر شبیه تمپو بود ) به کلی از این کار منصرف شدم تا انشا الله بتونم امکانات مناسب و با کیفیتی رو برای خودم فراهم کنم تا کار با کیفیت تو سایت بزارم.

در صورتی که دوستان از وسایل مناسب برای ضبط صدا آگاهی دارند ، لطف کنند پیغام خصوصی بدن تا از این برزخ و شرمندگی عزیزان بیرون بیایم.
چون انصافا گوش کردن به نحوه درست اجرای کار ها برای هنرجو خیلی خیلی مفید خواهد بود.

با تلاش همه دوستان و علاقه مندان، بخش تمبک شلوغ تر خواهد شد و از خلوت خانه ای که فرمودید در میاید.

موفق و پاینده باشید.

shahrdad
Sunday 28 December 2008, 09:46 AM
ضمن سلام-دروس 48-45 تقدیم حضور میگردد با این تو ضیحات :
همانطور که قبلاً عرض شد همگام با نت سیاه نت چنگ هم وارد تمرینات گردیده است و سرعت را پس از تسلط حتی المقدورافزایش دهید.

نکات آموزشی:
1-میزان 4/4(چهار ضربی)گونه ای دیگر از میزانهای ساده میباشد که به طور متعارف ضرب اول قوی ضرب دوم ضعیف ضرب سوم نیمه قوی و ضرب چهارم ضعیف اجرا میگردد.چنانچه بعضی ضربها چند قسمتی باشند (مانند ضربهای دوم و سوم میزان اول و یا میزانهای دیگر در این دروس که دو قسمتی اند) جهت شمارش و چگونگی اجرای ضعیف و قوی اینگونه عمل مینمائیم:
شمارش: همانگونه که مستحضرید در میزانهای دو ضربی(با دو نت سیاه) ضرب اول را یک...و وضرب دوم را دو...و شمارش مینمودیم.در میزانهای چهار ضربی نیز به همان ترتیب از یک...و تا چهار...و خواهد بود با این توضیح که هنگام رسیدن به نتهای دو قسمتی در این دروس(مثلاً ضرب دوم میزان اول) چنگ اول(فرود آمدن ضربه) دو و چنگ دوم همان ضرب و خواهد بود.
اجرای ضعیف و قوی: برای رعایت این مبحث نیز در این دروس نتهای دو قسمتی خود نیز به دو قسمت قوی و ضعیف تقسیم میشوند به طور مثال چنگ اول در قسمت ضعیف قسمت قوی آن محسوب و چنگ دوم بخش ضعیف به حساب می آید.(فکرتون رو زیاد درگیر این قضیه نکنید،هنگام نواختن با داشتن حس لازم خودش درست میشود)
تکرار دو میزان: علامت مربوط به این مورد هم همانطور که ملاحظه مینمائید در میزان ششم درس 46 با عدد بالای آن مشخص گردیده است.
سکوت سفید و نقطه: همانطور که در مبحث تئوری اندکی اشاره شده بود وقتی که ارزش زمانی نت سیاه دوبرابر شود به آن نت سفید اطلاق میگردد و به همان ترتیب سکوتهای همنام نیز وجود دارند مانند سکوت سفید که در میزان نهم درس 45 بکار گرفته شده است با رسیدن به آن دو ضرب سکوت خواهیم داشت. نقش نقطه در مقابل هر نت که پس از این با آن زیاد سروکار خواهیم داشت(فعلاً یک نقطه) بدین گونه است که در مقابل هر نت اگر قرار گیرد نصف ارزش زمانی آن نت به آن اضافه خواهد گردید،مانند نقطه در مقابل سکوت سفید (میزان آخر درس 45) سکوت سفید+سکوت سیاه و هنگام رسدن به آن سه ضرب سکوت خواهیم داشت.علامت سکوت سفید نیز بر روی خط حامل نشان داده میشود.
چنانچه مشکلی پیش نیاید از این هفته انشااله دروس ارائه شده ضبط و تدریجاً در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت. والسلام

shahrdad
Sunday 4 January 2009, 02:05 PM
ضمن سلام-دروس 49تا52 تقدیم حضور میگردد.نکته کمک آموزشی خاصی در ارتباط با این دروس به ذهنم نمیرسد فقط ذکر این نکته بدنیست که دروس اندک اندک به مراحلی میرسند که شش حرکت به کار گرفته شده در کتاب اول تدریجاً در قالب ریتمهای متنوع تر و متعارف تر متجلی خواهند گشت.

وعده ای که جهت ضبط درسها داده بودم از خاطر نرفته است امشااله به زودی.

shahrdad
Sunday 11 January 2009, 07:39 AM
دروس 55-53

shahrdad
Sunday 18 January 2009, 05:08 PM
دوستان گرانقدر ضمن سلام.متاسفانه هارد کامپیوتر اینجانب دیشب سوخت،چرا ؟نمیدانم.تمام دروس آموزشی و اطلاعات ارزشمند دیگری هم همراه با آن قرنطینه شد.زمان نسبی زیادی برای ویرایش مجدد دروس نیاز است که وقت صرف شود بنابر این به طور موقت تا اطلاع ثانوی(که سخت در تلاش خواهم بود) انشااله در خدمت خواهم بود.

خان
Sunday 18 January 2009, 05:16 PM
این یک خبر خیلی بد برای بچه هایی هست که دوره های شما رو دنبال میکنن.
واقعا بد شد.
درس ها داشت به جاهای خوبی میرسید.
خدا کنه زود تر هاردت درست بشه شهرداد.

ما منتظر میمانیم.
موفق باشید.

arman405
Sunday 18 January 2009, 05:58 PM
سلام خدمت جناب خان عزیز و شهرداد گرامی

دست شما دردنکنه شما واقعا زحمت میکشین از لطفتون بسیار سپاسگزارم.

نمیدونم جای درستی سوال میکنم یا نه؟

برای حرکت تم باید دست از مچ بشکنه(تو کتاب استاد تهرانی نوشته) و ضربه بزنه یا میشه ساعد هم از آرنج تکون داد؟

برای حرکت اشاره ریز با دست چپ آیا باید دست رو خیلی از مچ بشکنیم و بیاریم بالا و بزنیم یا اینکه اگر یکم انگشت ها بلند شد و مچ کمی بالا اومد بزنیم؟

در حرکت اشاره ریز بالا که گفتم باید تمام انگشت ( سه بند) بخوره یا نصف انگشت هم بخوره کافیه؟

کم کم مزاحمتای من واسه شما داره شروع میشه امیدوارم اذیت نشین

ممنون

shahrdad
Monday 19 January 2009, 12:48 PM
دوست عزیز ضمن سلام در تنبک نوازی به جز حرکاتی محدود بقیه حرکات منجمله تن یا تم با کمک حرکت مچ انجام میشن و ساعد نقشی نداردودر ارتباط با اشاره چپ اگر در شروع کار هستید از سه بند انگشت استفاده نمایید تدریجاً دو بند انگشت نقش خواهد داشت.

خان
Tuesday 20 January 2009, 10:57 PM
برای دیدن حرکات میتونید به این تاپیک مراجعه کنید .

You can see links before reply

arman405
Wednesday 21 January 2009, 06:03 AM
جناب خان عزیز(محمد گل اگه اشتباه نکنم) بسیار بسیار سپاسگزارم از زحمات شما هم جناب شهرداد عزیز

بسیار خوشحالم که این فرصت واسم ایجاد شد با عضویت در خانه نت آهنگ که میتونم از راهنمایی شما عزیزان بهره ببرم.

انشالله به زودی بیشتر مزاحم میشم.امروز جلسه دوم رو باید برم کلاس بازم سوال خواهم داشت.

تشکر فراوان