PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نخستین کسی که پیانو را کوک ایرانی کرد

Amir
Monday 15 January 2007, 10:07 AM
اولین کسی که پیانو را کوک ایرانی کرد و الحان ملی را در آن نواخت " سرورالملک " بود که در هر گام دو پرده را تغییر کوک داد تا بتواند آهنگهای ملی را با آن اجرا کند که کوک پیانو برای این آهنگها به همین صورت است.

گ?ته شده در س?ری که " حاجی میرزا حسین خان سپهسالار "، ناصرالدین شاه را به اروپا برد، در مراجعت چند دستگاه پیانوی بزرگ و کامل برای دستگاه سلطنتی آوردند که به قراین در آن زمان کسی در تهران به نواختن پیانو وقو? نداشت. مرحوم " محمد صادق خان سرورالملک " استاد و نوازندهً بی نظیر سنتور که در نظر ناصرالدین شاه قدر و منزلت مخصوص داشت به مناسبت نزدیک بودن وضع نواختن سنتور و پیانو کوشش کرد که برای خوش آمد شاه نواختن پیانو را ?را گیرد و با آنکه در سنین کهولت بود برای نیل به مقصود از قریحه و نبوغ خویش کمک گر?ت و تا حد امکان تو?یق حاصل کرد و چون تشخیص داده بود دو صدایی که علاوه بر دوازده صدای موجود در هر گام پیانو مورد لزوم موسیقی ایرانی است در صدای پیانو وجود ندارد همچنان که هنگام نواختن سنتور وقتی می‌‌خواهد از آهنگی به آهنگ دیگر بروند و حتی در حین نواختن همان یک آهنگ برای به دست آوردن آن دو صدا نیز خرک سنتور را پس و پیش می‌‌کنند، سرورالملک نیز با تغییر کوک دو صدای مورد احتیاج موسیقی ایرانی، کوکی را که حالا مشهور به کوک شور است ابتکار کرد.

منبع : ویکیپدیا

mavizak
Wednesday 18 April 2007, 06:36 AM
حالا اگه کسی زرنگه بگه کدوم نتها رو یک چهارم پرده کرده؟

anonymous44
Wednesday 12 November 2014, 01:54 AM
با سلام به همه دوستان.بزرگترین مشکلی که در نوازندگی دارم اینه که ی قطعه رو هر چی تمرین میکنم بازم موقع اجرا خیلی نت اشتباه میزنم.هر چی هم تمرکز میکنم فایده نداره به خاطره همین خیلی نا امید شدم شاید مجبور بشم برای همیشه با پیانو خداحافظی کنم.خواستم نظر دوستان با تجربه رو بدونم.ممنون از همگی

raha72
Wednesday 12 November 2014, 01:55 PM
منم تا حد زیادی این مشکلو داشتم و البته هنوز هم کاملن برطرف نشده،که استادم میگم برای رفع شدنش اول باید قطعات اسونتره بیشتری بزنی و قطعاتی میزنم که ریتم ثابتی دارن و تا حد زیادی هم بدون نت های زینت هستن در اصل فقط حواسم رو روی تمپو و اینکه نت ها رو درست بزنم میزارم.که حالا با این رویه بهتر شدم ولی هنوز کامل رفع نشده.

anonymous44
Wednesday 12 November 2014, 11:24 PM
ممنون از raha72