PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش ويالن مقدماتي

so_gol
Tuesday 18 November 2008, 12:31 PM
سلام
خوب من تصميم گرفتم ويالونو اون جور كه مي تونم تا حد توانم به همه ياد بدم اگه اشكالاتي داشت لطفا" كساني كه ميتونن كمكم كنن ! اميد وارم گيج نشيد
اگر هم سوالي داشتيد بگيد اگه ميدونستم كمكتون ميكنم اگر هم نه از استادم ميپرسم و به شما ميگم !
كلاس از فردا شروع ميشه
بچه ها غيبت نداشته باشيد
اگه حاضري نديد تاپيك و ادامه نميدم !

fanoos
Tuesday 18 November 2008, 05:06 PM
سلام سوگل جان

ما توی بخشهای دیگه به صورت تخصصی فکر میکنم آموزش ویولن داشته باشیم... این تاپیک بهتره در سایه آموزش های اساسی دیگر دوستان باشه...خیلی متشکرم

موفق باشی

so_gol
Wednesday 19 November 2008, 08:37 AM
سلام
والا من تازه واردم توي اين سايت اگه نيازي نميبينيد كلاس و شروع نكنيم !
من فقط قصدم كمك كردن بود و بس !

so_gol
Wednesday 19 November 2008, 10:43 AM
من شروع ميكنم
سعي ميكنم هر روز يه پست بذارم
به نام خدا
اول بايد ياد بگيريم چطوري ويالن و نگه داريم چون خيلي مهمه
در اين حالت نگاه بايد به روبه رو و سر بايد كاملا" صاف نه پايين نه بالا به همين صورت سر رو به طرف چپ ( براي راست دست ها ) به طرف راست (براي چپ دست ها )مي چرخانيم ويالن دقيقا" زير چانه قرار ميگيرد بايد تمرين شود كه به وسيله چانه و شانه ( شانه را كمي به جلو هدايت كنيد كه براي گرفتن ساز راحت تر باشيد ) نگه داشته شود ( بدون كمك گرفتن از دست ). اين كار نياز به تمرين زياد دارد اگر نتوانستيد ويالن را اين گونه نگه داريد از بالشتك استفاده كنيد كه راحت اين كار را انجام دهيد .

fanoos
Wednesday 19 November 2008, 01:48 PM
نه عزیزم ...این چه حرفیه شما ادامه بدید

ممنون از لطفت

موفق باشی

Majed
Wednesday 19 November 2008, 06:17 PM
با سلام و خسته نباشید....

میتونید این تاپیک رو در بخش اختصاصی ویولون ادامه دهید....

آموزش ویولون که مختص بچه های کرمان نیست....

ما هم میخواین از اطلاعات شما بهره ببریم...

ممنون که این سایت رو برای فعالیتت انتخاب کردی..

تاپیک منتقل شد....

من خودم از شاگردانت خواهم بود..

so_gol
Thursday 20 November 2008, 10:39 AM
سلام
خواهش ميكنم بلاخره آدما بايد يه جوري ذكات علمشونم بدن من خوشحالم كه يه همچين موقيعتي پيش اومد كه بتونم اين كارو بكنم چون خيلي دوست داشتم يه روزي ويالن و به اونايي كه نميتونن برن كلاس ياد بدم چون :
خودم از همون آدما بودم كه عاشق ويالن بودم اما امكاناتشو نداشتم
خدا خواست كه امكاناتش جور شد ! و تصميم گرفتم به هيچ عنوان ولش نكنم تا آخر عمرم ادامه بدم !

so_gol
Thursday 20 November 2008, 10:47 AM
گرفتن آرشه :
نوك انگشت شست را در مقابل موگير (يه چيز سياه تقريبا" مربع ته آرشه ) قرارداده و آرشه را در وسط دست قراردهيد . چوب ارشه را زير دومين بند انگشت نشانه و نوك انگشت كوچك بگذرانيد. انگشت شست را خيلي خميده و يا خيلي راست نگذاريد بلكه كمي قوس دار نگه داريد .
مي دونم اين كار خيلي سخته اما من خودم حدود يك هفته آرشرو تو دستم نگه داشتم هر جا ميرفتم با من بود تا ياد گرفتم .اين كار بايد خيلي سريع انجام بشه يعني با يه ضرب انگشت ها سر جاي خودشون قرار بگيرند .

so_gol
Thursday 20 November 2008, 10:50 AM
مي خواستم براي اينكه بهتر گرفتن آرشرو توضيح بدم از عكسشم استفاده كنم اما بلد نبودم چه طوري عكس بذارم اگه كسي بلده به من توضيح بده
ممنونم

so_gol
Thursday 20 November 2008, 10:53 AM
وضعيت بازوي راست :
سعي كنيد كه بازو، نرمي خود را حفظ كند و مراقب باشيد كه آرنج نه زياد بالا برود نه زياد پايين بيافتد .

so_gol
Thursday 20 November 2008, 10:57 AM
خوب حلا بايد بريم سراغ نت ها اين خطوط كه پنج خط موازي هستند خطوط حامل نام دارند نت ها روي اين پنج خط قرار ميگيرند و اين خطوط را از پايين به بالا ميشمارند
---------------------خط پنجم
---------------------خط چهارم
---------------------خط سوم
---------------------خط دوم
--------------------- خط يكم

so_gol
Thursday 20 November 2008, 11:03 AM
همه صدا ها از بم ترين تا زير ترين تنها 7 اسم دارند
دو ، ر ،‌ مي ، فا ، سل ، لا ، سي .
براي خواندن نت ها احتياج به يك مبنا داريم به اين مبنا ((كليد)) مي گويند . جايي كه كليد قرار ميگيرد ، نام يكي از نت هاي موسيقي معين ميشود . با كمك اين نت مبنا محل نوشتن نت هاي ديگر نيز تعيين ميگردد .
در ويالن از (( كليد سل )) استفاده ميشود . اين كليد روي خط حامل شماره 2 قرار ميگيرد .
شكل اين كليد و محل قرار گيري نت ها در اين كليد رو وقتي به شما ميگم كه بهم ياد بدين عكس چه جوري بايد گذاشت !
كلاس امروز تمام شد

Hmd_N
Thursday 20 November 2008, 04:57 PM
سلام سوگل عزیز

به سایت خودت و خونه ی دوم خودت نت آهنگ خوش آمدی.

خیلی خوشحالیم که هنرمندانی مثل شما رو در جمع خودمون میبینیم.
عزیز، آموزش ویولن به صورت آکادمیک البته نه به صورتی که در یک تاپیک کامل باشد، ولی به صورت مباحث جدا از هم در تاپیکهای مختلف مورد بررسی قرار گرفته. البته به صورت فایل صوتی هر درس از کتابهای هنرستان موسیقی هم داره ادامه پیدا می کنه.

خوشحال میشیم که از تجربیات و اطلاعات خوب شما هم بهره ببریم.

موفق باشی عزیز

Mojtaba
Thursday 20 November 2008, 07:17 PM
سلام سوگل جان میبینیم که بسیار خوب شروع کردین

امیدوارم شاهد فعالیت های بیشتر شما باشیم

violin-m
Friday 21 November 2008, 12:16 AM
سلام سوگل اگه بتونی یک سری تصاویر هم ضمیمه نکات آموزشیت کنی فکر کنم بهتر هم بشه.

so_gol
Saturday 22 November 2008, 10:54 AM
اگه يكي توضيح بده چه جوري ميشه از عكس و فايل توي پست ها استفاده كرد ممنون مي شم !

ماریا
Saturday 22 November 2008, 02:31 PM
اگه يكي توضيح بده چه جوري ميشه از عكس و فايل توي پست ها استفاده كرد ممنون مي شم !
سلام تو همین صفحه که میخوای مطلب جدید بنویسی بالای صفحه خط دوم از چپ به راست 5 ایتم روش برای قرار دادن تصویر و خط اول از بالا همونی که علامت یه گیره روشه از چپ به راست روش کلیک کنی یه صفحه باز میشه که از ان صفحه جدید قسمت browse یا نوشته فارسی تصویر میری تصویر یا فایل مورد نظرت از هر جای کامپیوترت که هست انتخاب میکنی دکمه open میزنی بعد از چند لحظه فایلت پایین همون صفحه افتاده بعد برگرد به همین صفحه ای که مطالب اصلیتو نوشتی روی ارسال کلیک کن بعد از چند لحظه در صفحه اصلی میتونی نوشته ها ت به همراه فایل ضمیمه ببینی

so_gol
Sunday 23 November 2008, 08:19 AM
سلام ماريا مثل اينكه روشني ميشه بيشنر برام توضيح بدي ؟ من نفهميدم كجا رو ميگي ؟

Arman_awn
Sunday 23 November 2008, 10:43 AM
ای کاش بحث گذاشتن تصویر و .... رو به پیغام خصوصی یا یک تاپیک دیگه
منتقل می کردید. چون هر کس روی اسم تاپیک کلیک می کنه با یک هدف
دیگه ای میاد اینجا وقتی می بینه اصلاً در مورد این عنوان بحثی صورت نمی گیره
دیگه...

جسارت بنده رو ببخشید.

so_gol
Sunday 23 November 2008, 11:57 AM
راست ميگي اوكي ببخشيد

mikili
Sunday 23 November 2008, 05:20 PM
عزيز ادامه بده
ما منتظريم

so_gol
Monday 24 November 2008, 10:40 AM
سلام ببخشيد منتظر مونديد گفتم شايد گذاشتن عكسو ياد بگيرم بتونم براتون عكس هم بذارم اما نشد خوب همون جوري ادامه ميدم

so_gol
Monday 24 November 2008, 11:48 AM
صدا هاي موسيقي كشش هاي مختلفي دارند و هر حركت يك افت و خيز است
گرد ----> كه به صورت يك دايره تو خالي است 4 ضرب دارد يعني 4 افت و 4 خيز است O( چهار نت سياه )
سفيد ---->كه به صورت 2 ضرب يعني 3 افت و 2 خيزاست ( دو نت سياه )
سياه ----->كه به صورت يك ضرب است يعني يك افت و يك خيز
چنگ -----> يك دوم سياه است يعني فقط يك افت دارد
دو لا چنگ ----> يك چهارم سياه است نصف يك افت
سه لا چنگ -----> يك هشتم سياه است
چهار لا چنگ -----> يك شانزدهم سياه است

so_gol
Monday 24 November 2008, 11:56 AM
در قسمت هايي از يك قطعه احتياج به سكوت هم داريم سكوت ها هم مانند صدا ها احتياج به كشش دارند .
سكوت گرد ، سكوت سفيد،‌سكوت سياه ،‌سكوت چنگ ،‌سكوت دولاچنگ سكوت سه لا چنگ ،‌سكوت چهار لا چنگ

so_gol
Monday 24 November 2008, 11:58 AM
افت : به يك افتادن پنجه پا از زمين افت مي گويند
خيز : به يك بلند شدن پنجه پا بعد از افت را خيز ميگويند

so_gol
Monday 24 November 2008, 12:03 PM
خط ميزان :
هر قطعه موسيقي به قسمت هاي كوچكتري به نام ميزان تقسيم مي شود و در داخل ميزان نيز تقسيمات كوچكتري است به نام ضرب كه هر ميزان گروهي از اين ضرب ها را در خود جاي ميدهد اين تقسيم بندي توسط خط هايي عمودي به نام خط ميزان مشخص مي شود

so_gol
Monday 24 November 2008, 12:05 PM
دو لا خط پايان :
دو خط عمودي كه در انتهاي يك قطعه موسيقي كشيده ميشود دو لا خط پايان نام دارد

so_gol
Monday 24 November 2008, 12:19 PM
ميزان نما :
ميزان نما تعداد و نوع ضرب هاي هر ميزان را مشخص ميكند و معمولا" در ابتداي هر قطعه مي آيد .
در ميزان نما دو عدد نوشته شده است كه تعداد ضرب ها و كشش واحد ضرب را در هر ميزان نشان مي دهد

--------------------------------2 -----------3 ------------ 3 -------------4 ---------------
ميزان هاي ساده ------> 4 دو ضربي 4 سه ضربي 8 سه ضربي 4 چهار ضربي

---------------------------------6 ----------9 ------------12 ------------
ميزان هاي تركيبي------> 8 دوضربي 8 سه ضربي 8 چهار ضربي

---------------------------------5 ------------7 --------------
ميزان هاي مختلط ------> 4 پنج ضربي 4 هفت ضربي

so_gol
Monday 24 November 2008, 12:38 PM
اولين عاملي كه بعد از كليد مورد توجه قرار ميگيرد علامت هاي تغيير دهنده قطعه است كه به آنها علائم ((سر كليد )) يا(( اصلي ))ميگويند . گاهي اوقات اين علائم در داخل ميزان هاي قطعه به كار مي روند در اين صورت به آنها علائم ((عرضي)) يا ((فرعي)) ميگويند اين علامت ها عيارتند از :
1- # ديز (sharp) : هر گاه اين علامت مقابل نتي قرار گيرد آن نت به اندازه نيم پرده زير تر اجرا ميگردد .
2- b بمل ( flat) : هر گاه اين علامت مقابل نتي قرار گيرد آن نت به اندازه نيم پرده بم تر اجرا ميگردد .
3- q بكار (natural) : هر گاه اين علامت مقابل نتي قرار گيرد آن نت به صورت اصلي و طبيعي خود اجرا مي گردد .

so_gol
Monday 24 November 2008, 12:41 PM
ترتيب قرار گرفتن سيم ها در روي ويالن :

از سيم نازك به بالا :
سيم شماره يك و نازك ترين سيم سيم MI نا دارد
سيم شماره دو LA نام دارد
سيم شماره سه RE نام دارد
سيم شماره چهار SOL نام دراد

so_gol
Monday 24 November 2008, 12:45 PM
روي سيم LA وقتي آرشه را به طرف ته آن ميكشيم بازو به بدن ساييده مي شود اما وقتي آرشه را به طرف نوك آن ميكشيم بازو از بدن دور ميشود . اين كار را بارها تكرار كنيد تا براي شما آرشه كشي روي سيم LA جا بيافتد .
آرشه را بايد خيلي نرم وآرم پايين و بالا بكشيد بدو ن هيچ فشاري

so_gol
Tuesday 25 November 2008, 09:05 AM
شكل و نام اجزاي ويالن و آرشه

so_gol
Tuesday 25 November 2008, 09:52 AM
شكل نت هاي گفته شد !

so_gol
Tuesday 25 November 2008, 10:52 AM
نت هايي كه روي سيم LA هستند :
نت LA : نت دست باز LA بين خط دوم و سوم قرار دارد .
نت SI : نت SI روي سيم لا روي خط سوم قرار دارد و روي ويالن از شيطانك ( اگر ساز چهار چهارم داريد) به اندازه 4 سانتي متر بالاتر برويد و با لاك غط گير آن جا را علامت گذاري گنيد انگشت اشاره را روي اين نقطه گذاشته و نت SI را بنوازيد .
نت DO : بين خط سوم و چهارم قرار دارد نت DO روي ويالن از نت SI به اندازه 1 سانتي متر بالاتر برويد و با لاك غط گير آنجا را علامت گذاري كنيد و با انگشت كنار اشاره نت دو را بنوازيد
نت RE: روي خط چهارم قرار دارد نت RE روي ويالن از نت SI به اندازه 4 سانتي متر بالا رويد و با لاك غط گير آنجا را علامت گذاري كنيد نت RE را با انگشت حلقه بنوازيد .
نت MI : نت MI بين خط چهارم و پنجم قراردارد و روي ويالن از نت RE ، دو نيم سانتي متر بالاتر است و با انگشت كوچك آن را بنوازيد .

Arman_awn
Tuesday 25 November 2008, 12:09 PM
نت هايي كه روي سيم LA هستند :
نت LA : نت دست باز LA بين خط دوم و سوم قرار دارد .
نت SI : نت SI روي سيم لا روي خط سوم قرار دارد و روي ويالن از شيطانك ( اگر ساز چهار چهارم داريد) به اندازه 4 سانتي متر بالاتر برويد و با لاك غط گير آن جا را علامت گذاري گنيد انگشت اشاره را روي اين نقطه گذاشته و نت SI را بنوازيد .
نت DO : بين خط سوم و چهارم قرار دارد نت DO روي ويالن از نت SI به اندازه 1 سانتي متر بالاتر برويد و با لاك غط گير آنجا را علامت گذاري كنيد و با انگشت كنار اشاره نت دو را بنوازيد
نت RE: روي خط چهارم قرار دارد نت RE روي ويالن از نت SI به اندازه 4 سانتي متر بالا رويد و با لاك غط گير آنجا را علامت گذاري كنيد نت RE را با انگشت حلقه بنوازيد .
نت MI : نت MI بين خط چهارم و پنجم قراردارد و روي ويالن از نت RE ، دو نيم سانتي متر بالاتر است و با انگشت كوچك آن را بنوازيد .

با عرض پوزش به خاطر جسارت این حقیر:

تصور نمی کنم علامت گذاری با لاک غلط گیر و یا روش های دیگه ای که من فراوان دیدم
هرگز از یک هنرجوی ویولن یک نوازنده موفق بسازه. اصل، آشنا شدن گوش به صداهاست
وگرنه اصولاً شما نباید حتی به گریف نگاه هم بکنید. این 4 سانتی متر و 2 سانتی متر و...
همه و همه تقریبی هستند و اصل همون صدایی هست که از ویولن در میاد و ربطی هم به
این فواصل متریک نداره.

به نظر من تمرین با یک پیانوی الکتریک بهترین راه برای تشخیص جای درست نت ها روی ویولن
هست. من به شدت با علامت گذاری دسته مخالفم. اگر علامت گذاری بشه همون بهتر که دسته
ویولن رو هم پرده بندی کنیم و ...

so_gol
Tuesday 25 November 2008, 12:44 PM
سلام
ممنونم از راهنماييتون
اما من دارم در اين جا يه آموزش مقدماتي رو توضيح ميدم براي اونايي كه توان مالي ندارن برن كلاس و هنوز صداي نت دو ر مي فا سل لا سي رو نمي شناسن شما كاملا" درست ميگيد زمان زدن يه قطعه و نت نبايد اصلا" به دسته ويالن نگاه هم كرد اما از يه هنر جويي كه تازه ويالن و توي دستش گرفته ميشه توقع داشت بدون نگاه كردن به دسته ويالن و يا علامت گذاري نكردن نت ها اونا رو بشناسه و ياد بگيره ،‌به نظر من هم علامت گذاري كردن كار درستي نيست اما براي دو سه ماه اول ياد گيري خيلي مفيده تا آدم با صداي ساز و صداي صحيح نت آشنا بشه و نت رو اشتباه ياد نگيره ! من خيلي فكر كردم چه طوري جاي نت ها رو روي ويالن بگم تنها چيزي كه به ذهنم رسيد اندازه به وسيله متر است اگه شما راهنمايي بهتري سراغ داريد بگيد تا از اون روش استفاده كنم و از شما بخاطر توجهي كه داشتيد ممنونم و خوشحال ميشم اگر كمك كنيد !

goodgirl
Tuesday 25 November 2008, 05:50 PM
سلام

البته ببخشید که من تو کارتون دخالت میکنم

ولی می خواستم روشی رو که خودم باهاش شروع کردم رو بگم

اگر به دسته ی ساز دقت کنید متوجه می شوید در جایی که انگشت شست قرار میگیره یه اختلاف رنگی دیده میشه که انگشت شست باید درست روی آ ن و به صورت مایل بر گیریف قرار بگیره

برای انگشت گذاری روی گیریف انگشت اول باید به صورت قائم بر گیریف قرار گیرد و سپس انگشت را به آرامی روی سیم می گذاریم به طوری که بند آخر انگشت از حالت اولیه خارج نشده و همچنان به صورت قائم بر گیریف باشد که این میشه نت سی
نت دو هم با گذاشتن انگشت دوم که به انگشت اول می چسبد حاصل میشود

اگر انگشت سوم را به انگشت دوم بچسبانیم نت دو دیز است که انگست دوم را جای ان می گذاریم و سپس انگست سوم را به ان چسبانده نت ر حاصل می شود اگر انگشت چهارم را با همین فاصله (فاصله انگشت 2 و 3 )از انگشت سوم قرار دهیم نت می است که باید صدای سیم دست باز می را بدهد.
البته بعضی ها گیریف ویلن را با چسپ پرده بندی می کنند که فکر نمی کنم خیلی کار جالبی باشد
سوگل جان بازم از دخالتم معذرت می خوام

ماریا
Tuesday 25 November 2008, 06:27 PM
با اجازه اساتید من هم یه نظر بدم تا جایی که بنده حقیر درجریان هستم اگه شما قسمت نرم انگشتان دست چپ دو قسمت کنید شما باید سمت چپ نرم انگشت رو به صورت کمی مایل نه کاملا عمود بر گریف ونه کاملا مایل بر گریف گذاشت انگشت گذاری عمودی روی دسته ساز مخصوص بچه ها چلیست هست (چلیست : نوازنده ویالنسل )

البته هر کس با روش خودش و استاد محترمش یه کاری رو یاد میگیره که به نوبه خودش قابل احترام هست و کارگشا برای هر کسی نسبت به وضعیت فیزیکی انگشتانش

سبز باشید وخرم به زیبایی نوای ویلنسل یویوما

violinistin
Tuesday 25 November 2008, 08:37 PM
با عرض پوزش به خاطر جسارت این حقیر:

تصور نمی کنم علامت گذاری با لاک غلط گیر و یا روش های دیگه ای که من فراوان دیدم
هرگز از یک هنرجوی ویولن یک نوازنده موفق بسازه. اصل، آشنا شدن گوش به صداهاست
وگرنه اصولاً شما نباید حتی به گریف نگاه هم بکنید. این 4 سانتی متر و 2 سانتی متر و...
همه و همه تقریبی هستند و اصل همون صدایی هست که از ویولن در میاد و ربطی هم به
این فواصل متریک نداره.

به نظر من تمرین با یک پیانوی الکتریک بهترین راه برای تشخیص جای درست نت ها روی ویولن
هست. من به شدت با علامت گذاری دسته مخالفم. اگر علامت گذاری بشه همون بهتر که دسته
ویولن رو هم پرده بندی کنیم و ...

دقیقا همینطوره!اساتید ویولن این روشهای نادرستو به هنر جو یاد میدن بعد هم شاکی میشن که خارج میزنی!به نظر منم نمیشه سانت گرفت میدونین چرا چون ویولن اونقدر ظریفه که با نیم میلی متر این ورو اونور شدن ادم خارج میزنه به خاطر همین ویولن مثل گیتار فرت نداره! پس باید با صدای هر نتی کاملا اشنا بود که اینم واسه خودش داستانیه!من تصورم اینه که علاوه بر یادگیری سلفژ و گوش قوی نیاز به یه حس قوی هم داره.بله؟

Arman_awn
Tuesday 25 November 2008, 09:37 PM
دقیقا همینطوره!اساتید ویولن این روشهای نادرستو به هنر جو یاد میدن بعد هم شاکی میشن که خارج میزنی!به نظر منم نمیشه سانت گرفت میدونین چرا چون ویولن اونقدر ظریفه که با نیم میلی متر این ورو اونور شدن ادم خارج میزنه به خاطر همین ویولن مثل گیتار فرت نداره! پس باید با صدای هر نتی کاملا اشنا بود که اینم واسه خودش داستانیه!من تصورم اینه که علاوه بر یادگیری سلفژ و گوش قوی نیاز به یه حس قوی هم داره.بله؟

وقتی برای هنرجو روی دسته ساز نقاشی می کنند، هنرجو تصورش بر اینه که این
جاهایی که براش علامت گذاری شده یه جاهای مقدسیه که انگشت حتماً باید اونجا
قرار داده بشه و مثلاً اگه استادش گفته باشه که شما انگشت اول رو برای نت سی
روی سیم دوم با فاصله ی 3 سانتیمتر از شیطانک بگیر، فکر می کنه که این سه سانتیمتر
نعوذ بالله آیه ی قرآنه و مثلاً اگه خودش کشف کرد که 3 سانت و 2 میلی متره نمی شه
چون استاد گفته 3 سانت!!!

این طرز اموزش به جایی بر میگرده که ما در خیلی از آموزشگاه ها پیانو یا حداقل پیانوی الکتریک
و مربی وارد به اون نداریم که بتونیم هنرجو را همراه با پیانو تمرین بدیم که راه درستش برای آموزش
مبتدی اگر بخوایم گوشش رو قوی کنیم فقط و فقط همین هست و بس.

marzi_a1732
Tuesday 25 November 2008, 10:37 PM
وقتی برای هنرجو روی دسته ساز نقاشی می کنند، هنرجو تصورش بر اینه که این جاهایی که براش علامت گذاری شده یه جاهای مقدسیه که انگشت حتماً باید اونجا قرار داده بشه و مثلاً اگه استادش گفته باشه که شما انگشت اول رو برای نت سی روی سیم دوم با فاصله ی 3 سانتیمتر از شیطانک بگیر، فکر می کنه که این سه سانتیمتر نعوذ بالله آیه ی قرآنه و مثلاً اگه خودش کشف کرد که 3 سانت و 2 میلی متره نمی شه چون استاد گفته 3 سانت!!!

این طرز اموزش به جایی بر میگرده که ما در خیلی از آموزشگاه ها پیانو یا حداقل پیانوی الکتریک و مربی وارد به اون نداریم که بتونیم هنرجو را همراه با پیانو تمرین بدیم که راه درستش برای آموزش مبتدی اگر بخوایم گوشش رو قوی کنیم فقط و فقط همین هست و بس.

دوست عزیز آرمان

قصد توهین به بعضی از اساتید رو ندارم اما افرادی که واقعا می شه به اونها استاد گفت هیچ وقت هیچ علامتی برای مشخص کردن جای انگشت ها روی ویولن نمی زنند.
راستش من اولین جلسه که پیش استاد عزیزم آقای مهتدی رفتم روی آرشه ویولنم یک علامت بود. البته این علامت برای خود من معنی داشت و هیچ کمکی از لحاظ نواختن ویولن به من نمی کرد.
استاد مهتدی تا این علامت رو روی آرشه ویولن من دیدند خیلی ناراحت شدند و فکر کردند استاد قبلی من برای مثلا اینکه وقتی آرشه کشی می کنم وسط آرشه برای من مشخص باشه این علامت رو روی آرشه زدند و از من دلیل وجود این علامت رو پرسیدند و وقتی که دلیلشو متوجه شدند به من گفتند که اکثر بچه هایی که به عنوان شاگرد ایشون برای اولین جلسه پیششون میان، استاد قبلیشون روی ویولن چسب و کاغد و غیره زده یا به قول شما رو ویولنشون نقاشی کرده.
منظورم از این حرف این بود که افرادی که عنوان استاد واقعا براشون برازنده هست اعتقاد دارند که وقت و عمر و عشق به ساز بچه ها رو با این کارها نباید هدر داد و کسی که عاشق سازش باشه هر سختی ای رو برای رام کردن سازش می کشه و این سختی کشیدن ها نه تنها عشقشو به ساز کم تر نمی کنه بلکه عشقشو به یادگیری صد برابر می کنه.
بعدشم وقتی که یه هنرآموز به چیزی عادت کنه مثلا همین خطوط برای مشخص کردن جای انگشتها، بعد از یه مدت کار کردن بدون اون براش سخت میشه..........پس چرا از اول باعث به وجود اومدن این عادت اشتباه بشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Hmd_N
Wednesday 26 November 2008, 12:59 AM
اگه قرار بود ویولن فرت ( پرده ) داشته باشه از همون ابتدای ساختش براش پرده میزاشتن. حالا که نذاشتن معنیش اینه که باید بدون پرده داشتن ویولن اونو یاد گرفت و نواخت.
باید با تمرین زیاد و البته به کمک استاد، جای درست انگشتها را یاد گرفت و با صدای نت آشنا شد.
فکر کنم اگه به قول دوستمون نبودن استاد برای بعضی از دوستان مشکل سازه، میتونن با کمی تمرین به کمک روشی که دوست خوبمون good girl عزیز گفتن شروع کرد. ولی حتما باید استاد راهنمای ادامه ی کار باشه.

ممنون

so_gol
Wednesday 26 November 2008, 07:23 AM
من ار همگي بخاطر راهنمايي هاشون ممنونم و بخاطر گفتن اين روش غلط از همه معذرت مي خوام
همه درست ميگن اين روش غلطييه و من با صحبت هاي شما فهميدم كه خيلي ها توي سايت هستن كه از من بيشتر و بهتر ميتونن آموزش ويالن و ادامه بدن ازتون خواهش ميكنم شما ها ادامه بدين چون من ميترسم با گفتن بعضي چيزا بقيه رو به اشتباه بندازم پس از اين تاپيك انصراف مي دم لطفا" شماها ادامه بدين !

ماریا
Wednesday 26 November 2008, 08:15 AM
من ار همگي بخاطر راهنمايي هاشون ممنونم و بخاطر گفتن اين روش غلط از همه معذرت مي خوام
همه درست ميگن اين روش غلطييه و من با صحبت هاي شما فهميدم كه خيلي ها توي سايت هستن كه از من بيشتر و بهتر ميتونن آموزش ويالن و ادامه بدن ازتون خواهش ميكنم شما ها ادامه بدين چون من ميترسم با گفتن بعضي چيزا بقيه رو به اشتباه بندازم پس از اين تاپيك انصراف مي دم لطفا" شماها ادامه بدين !

سوگل جان اختیار دارید شما ادامه بده بچه ها می تونن نظرات تکمیلی رو بگن فکر نکنم کسی جز خودت بتونه شروع یه درس جدید استارت بزنه .پس ما همچنان منتظر نوشته های شم هستیم ولی نظرات خودمون رو هم میگیم .

Arman_awn
Wednesday 26 November 2008, 12:09 PM

من واقعاً متاسفم اگه کاری کردم که شما نسبت به خودتون و ادامه ی این تاپیک بدبین بشید. واقعاً
معذرت می خوام. قصد من از ارائه ی مطالبی که گفتم فقط و فقط گفتن اشکالاتی بود که خودم بارها
از نزدیک دیدم و دلم به حال هنرجوهایی سوخته که اینجوری ویولن یاد می گیرن نه چیز دیگه. شما استاد
من و امثال من هستید و همینکه منت گذاشتین و زحمت آموزش رو به عهده گرفتین یک دنیا ارزش داره.

امیدوارم همچنان به کارتون ادامه بدید و آماتورهایی مثل من هم اگر چیزی به ذهنمون رسید که دیدیم
اینجا ذکر نشده با اجازه ی شما عنوان می کنیم.

:piano::az

zahra2003
Wednesday 28 January 2009, 05:30 PM
سلام دوستان
دختر من يه 2 هفته اي هست كه ويولن را به عنوان ساز اصلي انتخاب كرده ( بعد از پايان آموزش ارف) تو گرفتن آرشه كمي مشكل داره بهش كتاب دادند استاد هم يادش مي ده اما مي ياد خونه يادش مي ره و تو كتاب هم خيلي واضح نيست ويولن را هم كه نگه ميداره هي ويولن مي ياد پايين ثابت وا نميسته - مي شه خواهش كنم كه عكسهاي واضح راجع به اين مطلب بگذاريد يا حتي اگه فيلم آموزشي خيلي واضح و گويا مي شناسيد بگيد من برم تهيه كنم كه كمكي باشه براش
ممنوم

arian
Wednesday 28 January 2009, 05:34 PM
سلام دوستان
دختر من يه 2 هفته اي هست كه ويولن را به عنوان ساز اصلي انتخاب كرده ( بعد از پايان آموزش ارف) تو گرفتن آرشه كمي مشكل داره بهش كتاب دادند استاد هم يادش مي ده اما مي ياد خونه يادش مي ره و تو كتاب هم خيلي واضح نيست ويولن را هم كه نگه ميداره هي ويولن مي ياد پايين ثابت وا نميسته - مي شه خواهش كنم كه عكسهاي واضح راجع به اين مطلب بگذاريد يا حتي اگه فيلم آموزشي خيلي واضح و گويا مي شناسيد بگيد من برم تهيه كنم كه كمكي باشه براش
ممنوم

حتما . خيلي خوشحال ميشيم اگر كمكي از دستمون بربياد انجام بديم .

آيا شما امكان دانلود داريد تا فيلم نحوه چگونگي گرفتن آرشه را برايتان بگذارم ؟

arian
Wednesday 28 January 2009, 05:51 PM
You can see links before reply

arian
Wednesday 28 January 2009, 05:56 PM

zahra2003
Saturday 31 January 2009, 11:04 AM
arian عزيز سلام
بي نهايت از لطفتون ممنون . نمي دوني چقدر خوشحالم كرديد .
آقاي عزيز خودتون را به دردسر نندازيد همينكه اسم فيلم را بگيد من تهيه مي كنم . بيشتر از اين منو شرمنده نكنيد
با احترام مامان زهرا

arian
Saturday 31 January 2009, 03:08 PM
متاسفانه بنده فيلم خاصي در ايران را سراغ ندارم . لينك دانلود را در فايل زير برايتان گذاشته ام . 8 مگ ميباشد . براي ديدن آن بايد از برنامه ouick time استفاده نماييد . فقط مطلبي را دقت بفرماييد در ابتدا نحوه گرفتن آرشه براي تمرين و نرمش با آرشه است و سپس آرشه كشي صحيح بر روي ويولن

دانلود فايل تصويري (You can see links before reply)

zahra2003
Sunday 1 February 2009, 11:56 AM
بي نهايت سپاسگزارم .

arian
Sunday 1 February 2009, 12:10 PM
اميدواريم زهراي عزيز هميشه در تمام مراحل زندگيش موفق و سلامت باشند . اگر امر ديگري بود حتما بفرماييد . خوشحال خواهيم شد .

zahra2003
Thursday 5 February 2009, 12:06 PM
آرين عزيز
اگر از نحوه كشيدن آرشه فيلمي داريد ممنون مي شم بگذاريد اينجا دخترم حالا خيلي خوب آرشه را دستش نگه مي داره اما در كشيدن آرشه مشكل داره راحت آرشه را پايين مي كشه اما موقع بالا كشيدن آرشه مشكل داره كج مي ره بعد هم فقط روي يه سيم ( لا ) نمي ره .
اگه فيلمي داشته باشيد لطف مي كنيد

arian
Thursday 5 February 2009, 12:50 PM
آرين عزيز
اگر از نحوه كشيدن آرشه فيلمي داريد ممنون مي شم بگذاريد اينجا دخترم حالا خيلي خوب آرشه را دستش نگه مي داره اما در كشيدن آرشه مشكل داره راحت آرشه را پايين مي كشه اما موقع بالا كشيدن آرشه مشكل داره كج مي ره بعد هم فقط روي يه سيم ( لا ) نمي ره .
اگه فيلمي داشته باشيد لطف مي كنيد

مواردي كه لازم است تا زهرا خانم رعايت كنند مورد اول اين هست كه حتما از آرشه ي مناسبي استفاده كنند كه مناسب براي ايشون باشه ، استفاده از آرشه هاي بزرگ باعث خواهد شد كه در زمان آرشه كشي چون دست ايشون كوچك است مجبور به عقب بردن بازوهاي خود شوند و در نتيجه آرشه به صورت اريب بر روي سيم قرار بگيرد و در زمان آرشه كشي حتما از مفصل آرنج استفاده شود نه از تمامي دست يا بازو . يعني تمام حركات آرشه از طريق مفصل آرنج با ساعد انجام ميشود ( البته براي ايشون و فعلا )

فيلم 1 (You can see links before reply)

فيلم 2 (You can see links before reply)

بزودي اين دوره ي آموزشي كه شامل 3 وي سي دي است در فروشگاه عرضه خواهد گرديد .

zahra2003
Saturday 7 February 2009, 11:12 AM
آقاي آرين شما فرشته ايد واقعا" از شما ممنونم