PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آشنايي با سازهاي سنتي مضر است.

mrbmaster
Wednesday 3 December 2008, 06:42 AM
چه دليلي براي نشر فرهنگ موسيقايي اين سرزمين ميتوان يافت وقتي سازهاي ملي و ظاهرا زيباي تار سه تار و كمانچه توسط مقامات رسمي رسانه ملي ممنوع التصوير هستند و هر نوازنده اي با نشان دادن و ديدن بدن لخت و نهيف چوبي سه تار هرزه اش مرتكب كار غير فرهنگي ميشود. آيا لازم است در اين مورد انديشيد؟لطفا نظر بدهيد.

violin-m
Wednesday 3 December 2008, 08:00 AM
بازم الان نسبت به چند سال پیش بهتر شده نوازنده را به صورت شطرنجی(مثل قاتل ها) یا بعضی وقت ها هم سازش را پشت یه دکور مسخره پنهان میکنند خیلی وقت ها هم دوربین فقط صورت طرف را نشون میده و دست ها و سازش را نشان نمیده

اینا مثال هایی هست از برنامه های شب یلدای پارسال از شبکه 1 و تابستان گذشته

گاهی هم نوازنده را از پشت سر نشون میدهند (شبکه 4) با گروه آقای مختاباد

Amir
Wednesday 3 December 2008, 08:07 AM
آيا لازم است در اين مورد انديشيد؟لطفا نظر بدهيد.

لازم است در این مورد بیاندیشیم و حتی می توانیم افسوس هم بخوریم ولی نیاز به اظهار نظر نیست چون در موارد اینجوری اظهار نظر راه گشا نیست . امیدواریم اوضاع درست شود .

اینگونه بحث ها هم چون مواردی بدیهی هستند در سایت مجاز نمی باشد

mrbmaster
Wednesday 3 December 2008, 08:45 AM
لازم است در این مورد بیاندیشیم و حتی می توانیم افسوس هم بخوریم ولی نیاز به اظهار نظر نیست چون در موارد اینجوری اظهار نظر راه گشا نیست . امیدواریم اوضاع درست شود .

اینگونه بحث ها هم چون مواردی بدیهی هستند در سایت مجاز نمی باشد
اين موضوع قابل بررسي است ميشود نظر مثبت يا منفي راجع به آن داد.

ولي متاسفانه جناب امير خان از قدرت حاكميتي خود استفاده نموده و فتوي را صادر نمودند كه چون مبحث بديهيست! طرح آن ممنوع است!!!
همه اش تقصير اين موسيقي ملي لا مصب است كه مضر است!

arian
Wednesday 3 December 2008, 08:59 AM
با عرض معذزت از دوستان عزيز . سعي كنيد در باره ي اين مقوله به بحث بپردازيد ولي به صورت جامع و كامل بدون دخالت موضوع در سياست و سياست گذاريهاي كلان كشور . چنانچه ادامه بحث به سياست كشيده شود بدون شك تاپيك حذف خواهد گرديد .

شايد سئوال را به اين صورت تعريف كنيم بهتر باشد :

آيا به نظر شما نمايش سازهاي ايراني ميتواند موجب رشد و شكوفايي بيشتر موسيقي ملي و علاقمندي و گرايش بيشتر جوانان و خانواده ها به سازهاي ملي باشد ؟

Amir
Wednesday 3 December 2008, 09:07 AM
مستر جان . به ما حق بدهید که عنوان کرد بعضی مطالب را مجاز ندادیم . ما به فکر گره نخوردن کار مجموعه هستیم وگرنه نه صدا و سیما برای من است نه تعصبی به آن دارم

فکر می کنم جان کلام بیان شده باشد . موفق باشید

Leon
Wednesday 3 December 2008, 10:31 AM
اين ماجرا ها،مثل نشان ندادن ساز در اين رسانه ها،درد آور هست،ولی از طرف ديگه هر چيزی در طی زمان،دچار تغييرات اساسی خواهد شد،و من مطمئن هستم که روزی ساز هم از رسانه ها پخش خواهد شد،به خيلی از موارد که نگاه ميکنيم،در اول به صورت يک رويای غير ممکن به نظر ميرسيد،مثل موسيقی پاپ در ايران،ولی حالا ميبينيم که نه تنها آلبوم،حتی کنسرت هم داده ميشه،حالا جدا از کيفيت اجرا ی کارها،همين که ميشه،جای بسی خوشهاليست!!
فکر ميکنم که در مورد ساز هم اول از چهره طرف شروع ميکنن،بعد ساز رو پشت يک جعبه نشون ميدن،بعد کم کم مچ دست طرف رو نشون ميدن،در آخر هم, هم ساز طرف،هم نوازنده به همه مهرم ميشه،و قابل ديدن،حالا کی،صبر کنيم تا ببينيم!

Arman_awn
Wednesday 3 December 2008, 10:59 AM
با عرض معذزت از دوستان عزيز . سعي كنيد در باره ي اين مقوله به بحث بپردازيد ولي به صورت جامع و كامل بدون دخالت موضوع در سياست و سياست گذاريهاي كلان كشور . چنانچه ادامه بحث به سياست كشيده شود بدون شك تاپيك حذف خواهد گرديد .

شايد سئوال را به اين صورت تعريف كنيم بهتر باشد :

آيا به نظر شما نمايش سازهاي ايراني ميتواند موجب رشد و شكوفايي بيشتر موسيقي ملي و علاقمندي و گرايش بيشتر جوانان و خانواده ها به سازهاي ملي باشد ؟

دقیقاً آقای آرین.

این موضوعی بوده که همیشه روی اون پافشاری کردم. مگر واقعاً دلیل این گرایش همه جانبه به سازهایی
مثل گیتار و ویولن چیه؟ دلیل همینه که جوان امروز این سازها رو در شبکه های غربی و موسیقی های وابسته
به اون ها می بینه و خوشش می یاد اما از شبکه های ملی مون هیچوقت رنگ ساز رو ندیده و صدای زیبای
سازهای ایرانی رو احساس نکرده. موسیقی خوب رو مردم ما سالهاست نشنیدن وگرنه امروز شاهد این
نبودیم که جوانان این مملکت به کلی موسیقی ایرانی رو از یاد بردند و آهنگ های رپ (که واقعاً جزء
اشمئزاز برانگیزترین انواع موسیقی هست) گوش می دند. موسیقی هایی از قبیل رپ تنها و تنها برای از بین
بردن فرهنگ کشورهایی مثل ما طراحی شدن وگرنه در همون کشورهای مادر این نوع موسیقی ها، به اونها
گوش فرا نمی دن.

وقتی تیتراژ سریالی مثل اولین شب آرامش رو خونواده ها می شنیدند، یادمه که همه در به در دنبال این
موسیقی بودند. یکی رو می شناختم که می گفت حاضرم هر چقدر هزینه بخواد بدم ولی این آهنگ رو
داشته باشم. در حالی که این آهنگ از ساخته های استاد حبیب الله بدیعی با خوانندگی استاد کوروس
سرهنگ زاده بود در اصل که آقایی به اسم زاهدی این آهنگ رو دوباره خونده بودند. این نشون می ده
مردم ما، موسیقی خوب نشنیدن نه اینکه ذاتاً غرب زده باشند....

mrbmaster
Wednesday 3 December 2008, 11:31 AM
در جواب لئون بگم كه نه دوست عزيز اينطوري هم نيست كه از مچ هي بره بالا تر تا سيم گير برسه و كاسه نمايان بشه چون اصولا محدوديت وجود داره خود ساز در هر صورت و نواختن آن نبايد نشون داده بشه بدين ترتيب تا چند سال ديگه مشكل بشه كسي را پيدا كرد كه سه تار را از تار تشخيص بده

ضمنا خدمت جناب آريان كه لطف فرمودند سؤال را عوض نمودند عرض كنم كه اصولا سؤالي مطرح نبود دقت بفرمائيد جمله خبري است و ميتوان آن را به گونه هاي ديگر مثبت تر نمود! آشنايي با ساز سنتي در حد شنيدن غير مستقيم از راه دور مضر نيست .

Leon
Wednesday 3 December 2008, 11:39 AM
محدوديت به خاطر خود ساز نيست،چون اگر محدوديت باشه بايد در صدا باشه و الا ساز يک جعبه چوبی بيش نيست.

ولی در پشت اين مسائل،حتماً گروه هايی هستند که از لحاظ مذهبیفشار زيادی به صدا و سيما ميارنو فعلاً،همه چی شده فقط شنيدن صدای سازو يک دکور جلوی سازيا بعضاًنشون دادن حياط وهش در هنگام پخش موسيقی.

violin-m
Wednesday 3 December 2008, 11:48 AM
اره بهتره از این بحث ها نکنیم چون ممکنه که حتی سایت هم ***** بشه (خدایی نکرده)

mrbmaster
Wednesday 3 December 2008, 12:29 PM
محدوديت به خاطر خود ساز نيست،چون اگر محدوديت باشه بايد در صدا باشه و الا ساز يک جعبه چوبی بيش نيست.

ولی در پشت اين مسائل،حتماً گروه هايی هستند که از لحاظ مذهبیفشار زيادی به صدا و سيما ميارنو فعلاً،همه چی شده فقط شنيدن صدای سازو يک دکور جلوی سازيا بعضاًنشون دادن حياط وهش در هنگام پخش موسيقی.

جناب لئون چرا كم دقت مينويسيد ؟!! خط اول با دوم تناقض دارد در خط اول فرموديد محدوديت در صدا ست خط دوم فرموديد فعلا همه چي شده شنيدن صدا . به هر شكل اگر نظر من را جويا شويد! ميگويم كه هر چه هست خود چوب و پوست و سيم است كه نشان داده نميشود وگرنه صدا ي سازها كه پخش ميگردد و علي الظاهر مشكلي ندارد به هر حال موضوع بسيار عجيب است با مجهولات زياد. البته من چند بار دو تار خراسان را از صدا و سيما ديده ام و مشكلش كمتر است ولي ستار كه همان است فقط كمي كوچكتر و ايراني تر (شايد) نشان داده نميشود تار هم كه ديگر هيچ كه خيلي مشكل دار است و به شدت ممنوع التصوير است بدبخت حتي اگر موسيقي اش عرفاني يا مذهبي باشد .

Leon
Wednesday 3 December 2008, 12:34 PM
جناب لئون چرا كم دقت مينويسيد ؟!! خط اول با دوم تناقض دارد در خط اول فرموديد محدوديت در صدا ست خط دوم فرموديد فعلا همه چي شده شنيدن صدا . به هر شكل اگر نظر من را جويا شويد! ميگويم كه هر چه هست خود چوب و پوست و سيم است كه نشان داده نميشود وگرنه صدا ي سازها كه پخش ميگردد و علي الظاهر مشكلي ندارد به هر حال موضوع بسيار عجيب است با مجهولات زياد. البته من چند بار دو تار خراسان را از صدا و سيما ديده ام و مشكلش كمتر است ولي ستار كه همان است فقط كمي كوچكتر و ايراني تر (شايد) نشان داده نميشود تار هم كه ديگر هيچ كه خيلي مشكل دار است و به شدت ممنوع التصوير است بدبخت حتي اگر موسيقي اش عرفاني يا مذهبي باشد .

نه من به موردی که شما گفتيد اشاره کردم (محدوديت)
چون از هر لحاظ ی که ببينيم،صدای ساز مهم تر از خود ساز هست!و برای من هم قابل فهم نيست که چرا صدای ساز پخش ميشه،ولی خود ساز نه!

fagher
Wednesday 3 December 2008, 01:42 PM
البته ناگفته نماند که همیشه یک برنامه ای از شبکه خراسان پخش میشد که من چند باری توش ساز دیدم اسمشم نمیدونم یک بارم تار و دیدم ولی همیشه تنبک بود

arian
Monday 8 December 2008, 11:25 AM

دوست عزيز فرمايش ايشون داراي تنا قض نيست .
ايشون ميفرمايند كه يك ساز فقط چوب و پوست و رود است . آنچه كه باعث ايجاد حس شادي و يا غم و يا هر احساس ديگري ميشود اين ها نيست ، بلكه صدايي است كه از ساز درميايد ، پس چرا ما صداي ساز را اجازه داريم كه بشنويم و احساس به ما منتقل گردد ولي ديدن ساز را نه ؟ ساز كه به خودي خود حسي به ما منتقل نميكند .
اگر محدوديتي قرار است باشد به نظر ايشان بايد در توليد صدا باشد ( خط اول)
ولي برعكس عمل ميشود صدا كه عامل تحريك كننده است پخش ميشود ولي يك تكه چوب به نمايش در نميايد .( خط دوم )

جناب لئون به نظر من مشاهده اجراي زنده بسيار جذاب و با شكوه تر از ديدن ان اجرا در تلويزيون و ... است . و ديدن يك اجرا از تلويزيون باز هم زيباتر از فقط شنيدن يك قطعه است .

ما احساس هاي گوناگوني داريم ، مثل شنوايي و بينايي و ... زماني اين احساسات ميتواند به اوج خود برسد كه با تعداد بيشتري از گيرنده ها بتواند در ارتباط باشد . وقتي فقط گوش ميكنيم ، حسهاي ديگر ما در حال ثبت و ضبط و كار ديگري هستند و فقط يك حس مثلا شنيداري در حال حس اين لذت است . به خاطر همين در مواقع لازم چشم هاي خود را مي بنديم تا بيشتر حس لازم از شنوايي گرفته شود .
وقتي كه به قول معروف اجراي سمعي و بصري ميشود حس لذت دو برابر ميشود علاوه بر آنكه حسي از حركات نوازنده يا رهبر اركستر در هماهنگي با اجراي قطعه نيز به ما منتقل ميشود و سبب بيشتر به دل نشستن اثر ميشود پس بيشتر در خاطره ما ماندگار خواهد شد و...

mortito
Tuesday 9 December 2008, 05:16 PM
این بحث هیچ کمکی نمیکنه
همه از این قضیه نارحتیم ولی جاش اینجا نیست فقط ممکنه با بالا گرفتن بحث احتمال فیی لتر شدنمون رو زیاد کنیم

mrbmaster
Wednesday 10 December 2008, 07:25 AM
نه دوست عزيز ما كه حرف بدي نزديم ما كه نگفتيم بايد ساز ملي از رسانه پخش شود اگر هم چنين ميگفتيم خيلي خلاف شرع نبود چون اگر در يوتوب بگردي در چند سال پيش تصوير تار نوازي استاد شهناز در شبكه دو را ميتوانيد پيدا كنيد پس موضوع اصولا آنقدر ها منافي عفت نيست كه خطرناك باشد.

violin-m
Wednesday 10 December 2008, 11:53 AM
آقا مثلا چه عیبی داره که دوستان نظرشون را بگن کسی که به دیگری بی احترامی نکرده که شما ها اینقدر دارین سخت میگیرین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

fagher
Wednesday 10 December 2008, 03:03 PM
ما فقط داریم نظرهامونو میگیم فکر نمیکنم ***** بشه.

arian
Wednesday 10 December 2008, 05:32 PM
آقا مثلا چه عیبی داره که دوستان نظرشون را بگن کسی که به دیگری بی احترامی نکرده که شما ها اینقدر دارین سخت میگیرین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام خدمت شما دوست عزيز

مديريت سايت كه ايرادي نگرفته و شما در ارائه نظرات خود در اين تاپيك آزاد هستيد و مديريت هم همين نظر را دارند كه شما ميفرماييد : " بي احترامي نشه " .

متاسفانه تجربه هاي قبلي نشان داده است در زمانهايي كه نظرات ، رويكردي 30 يا 30 داشته اغلب به بي احترامي هايي از سوي بعضي از افراد منجر شده است كه ادامه بحث را دچار مشكل نموده است و شان و حقوق كاربران نيز مخدوش گرديده است . از آنجاييكه طبق قوانين سايت هيچ كاربر يا مديري در سايت حق به احترامي به هيچ فردي ديگري را ندارد در صورتيكه نقطه نظرات دوستان باعث هرگونه بي احترامي به فرد يا كاربر و يا عقيده و آراي قشر ديگري از جامعه گردد بدون شك آن پست/تاپيك حذف خواهد گرديد . تشكر

violin-m
Wednesday 10 December 2008, 09:21 PM
بله منظور من هم همین بود آخه محیط فرهنگی هست و اگه کسی هم بی احترامی کنه بقیه به اون تذکر میدن یا اون را متقاعد میکنند نه اینکه با هم کل بیندازند . همه دوستان عاقل و بالغ هستند

mrbmaster
Thursday 11 December 2008, 08:31 AM
اين حرفها چيه آقا جان! ما اصولا كي باشيم كه به رسانه ملي توهين كنيم ولي آمادگي كامل جهت دريافت توهين را داريم از تمام رسانه ها، ساز ايراني هم نيازي به ترويج ندارد انشاالله دوستان ترك و حوزه خليج !!! پس از تملك ساز تار و سه تار و سنتور مانند باقي قضايا در ترويج آن به نحو مقتضي عمل خواهند نمود.

arian
Thursday 11 December 2008, 11:41 AM
ساز ايراني هم نيازي به ترويج نداردانشاالله دوستان ترك و حوزه خليج !!! پس از تملك ساز تار و سه تار و سنتور مانند باقي قضايا در ترويج آن به نحو مقتضي عمل خواهند نمود.

من هم با شما خيلي موافقم .
براي اطمينان از اين قضيه سري بزنيد به سايت يونسكو و موسيقي اعراب را مطالعه فرماييد .

violin-m
Friday 12 December 2008, 06:12 PM
همه چیز مارا که دزدیدند و بردند کسی هم حرفی نزد اگه هم کسی حرف زد دیگه نتونست تا آخر عمرش حرف بزنه

این آلات لهو و لعب هم روش ....