PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تعمیر سازدهنی

bamdadonline
Monday 8 December 2008, 08:29 PM
با سلام به همگی.

بنده یه سازدهنی کروماتیک دارم که یه سوراخش هنگام دمیدن تولید صدا نمی کنه اما موقع باز دم هنوز صدا ازش بیرون میاد. بمرور صدا ضعیف شد تا اینکه بعد از چند روز دیگه صدایی از سوراخ mi نتونستم بگیرم.

از دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه که مشکل از کجاست و چجوری میتونم تعمیرش کنم...؟؟؟؟

violin-m
Monday 8 December 2008, 11:12 PM
بازش کن و داخلش را تمیز کن و دوباره امتحان کن چون بعضی وقت ها یه چیز کوچک که ناخواسته داخلش میره یه همچین مشکلاتی را به وجود میاره

bamdadonline
Tuesday 9 December 2008, 09:00 AM
مشکل همین جاست که نمی تونم بازش کنم. چون از این پیچ های دو طرفه داره که هیچ مدلی در نمی یاد و فقط از بالا و پایین شل میشه. برای باز کردن قلقی داره که من نمی دونم.

violin-m
Tuesday 9 December 2008, 09:55 AM
پیچ ها را از یه طرف باید محکم نگه داری و از طرف دیگه باز کنی چون اگه نگهش نداری هردوطرف با هم تاب میخوره و باز نمیشه

amirsn2002
Saturday 14 March 2009, 02:31 AM
سلام
سازدهني من هم همچين مشكلي داره.
يكبار كه خواستم سازدهني رو باز كنم، صفحه فلزيش رو خط انداختم و كلي حالم گرفته شد.
و اون اولين و آخرين باري بود كه اين كار رو كردم.

saray67
Tuesday 28 July 2009, 01:04 PM
سلام دوستان بزرگوار
من هنرجوی مبتدی و خودآموز سازدهنی هستم.یرای منم همچین مشکلی پیش اومده.برای شروع یک 24 سوراخ ترمولو گلدن کاب گرفتم.اما صدای سوراخ 6 و 8 سازم بسختی بیرون میادولی از روزی که گرفنم همینطور بودواسه همین بعید میبینم چیزی توش گیر کرده باشه.میشه منو بیشنر راهنمایی کنید ؟؟؟

ehsanmir
Tuesday 28 July 2009, 06:15 PM
سلام دوستان بزرگوار
من هنرجوی مبتدی و خودآموز سازدهنی هستم.یرای منم همچین مشکلی پیش اومده.برای شروع یک 24 سوراخ ترمولو گلدن کاب گرفتم.اما صدای سوراخ 6 و 8 سازم بسختی بیرون میادولی از روزی که گرفنم همینطور بودواسه همین بعید میبینم چیزی توش گیر کرده باشه.میشه منو بیشنر راهنمایی کنید ؟؟؟

سلام
اصول کار ساز دهنی رو تیغه های تعبیه شده در داخل ساز هست. و این تیغه ها خیلی حساس هستند. بین تیغه و مجرای هوای زیر این تیغه ها باید فاصله معینی باشه که اگه موقع ساخت تیغه کمی خم شده باشه و این فاصله تغییر کرده باشه ( کم یا زیاد شده باشه) شما در ساز تغییر صدا خواهید داشت و اگر بیش از حد تغییر کنه صدا کلا قطع میشه.که این اشکال میتونه 2 علت داشته باشه.دمیدن با فشار نسبتا" زیاد یا جنس بد تیغه ها.
حالا اگه تونستی بازش کن و تیغه هاش رو یه کم تغییر بده.اگه داخل رفته یه کم بیرون بیار و بلعکس.

2HM
Thursday 30 July 2009, 11:40 AM
سلام دوستان دیدم صحبت از تعمیر سازدهنی شد گفتم من هم مشکلم رو مطرح کنم
مدتی است که کلید سازدهنی من در رفته بازش هم کردم ولی نتوانستم درستش کنم
اگر کسی بتونه من رو راهنمایی کنه ممنون میشم
راستی سازم از نوع 10 سوراخ SWAN است

bamdadonline
Thursday 30 July 2009, 03:09 PM
سلام دوستان دیدم صحبت از تعمیر سازدهنی شد گفتم من هم مشکلم رو مطرح کنم
مدتی است که کلید سازدهنی من در رفته بازش هم کردم ولی نتوانستم درستش کنم
اگر کسی بتونه من رو راهنمایی کنه ممنون میشم
راستی سازم از نوع 10 سوراخ SWAN است

در سازدهنی های کروماتیک یه زبونه ریز در سمت راست درست جایی که کلید رو فشار میدین وجود داره که حالت فنری برای کلید ایجاد میکنه.شما زمانی که کلید رو فشار میدی و رها میکنی انتظار داری که بی درنگ همانند کلاویه های مشکی پیانو برگرده که برای این منظور میله ای که در این نوع سازدهنی ها بعنوان کلید تعبیه شده سوراخی داره که باید دقیقا اون زبونه داخل سوراخ قرار بگیره و در حالی که یه کمی به سمت چپ آورده میشه و به پایین فشار داده میشه صفحه سازدهنی رو در جاش قرار بدید و بدون اینکه اجازه بدید که کلید به راست برگرده پیچهارو ببندید.

amirsn2002
Saturday 1 August 2009, 10:33 AM
سلام دوستان بزرگوار

سلام سارا جان
خیلی خوشحالم که یک نفر دیگه هم به طرفداران سازدهنی اضافه شد.
گرفتگی سوراخ های سازدهنی یکی از مشکلات این سازه که برای اکثر کاربران این ساز اتفاق میفنه و این به دلیل اینه که در موقع خرید به طور کامل آزمایش نمیشه.
این مشکل برای سازدهنی من (هوهنر) هم وجود داشته و کماکان هم وجود داره. البته من سازدهنی رو باز کردم و کمی از مشکل برطرف شد. البته به شما توصیه می کنم برای تعمیر سازدهنی ، به یک نفر که قبلا اینکار رو انجام داده و با سازدهنی آشنایی داره مراجعه کنید.
البته قبل این کار می تونید یک روش دیگه رو هم امتحان کنید و. اونهم اینه که با سشوار داخل سوراخ های سازدهنی رو تمیز کنید. این کار هم می تونه باعث کم شدن و یا رفع مشکل سازدهنی بشه. البته از گرمای بیش از حد استفاده نکنید. و توصیه آخر هم این که همیشه قبل از شروع تمرین و یا نواختن، جداره سازدهنی رو با گرفتن در دست ها گرم کنید و بعد شروع به کار کنید.
سازدهنی که گرم بشه صدای دلنشین تری داره.

سازدهنی ها حساس هستند و احتیاج به نوازش دارند.

موفق باشی.

Ehsan_Harmonica
Wednesday 5 August 2009, 02:16 PM
سلام
این عکس هم می تونه تا حدی شما را در باز کردن ساز دهنی و در آوردن شیی گیر کرده کمک کنه.
You can see links before reply

dark angel7
Friday 16 July 2010, 11:05 PM
نتیجه امتحانات خودم رو براتون مینویسم
1. ساز چینی نخرین . بیشتر از ساز اسباب بازی هستش
2.ساز رو موقع خرید چک کنید
3.مسواااااااااااااااک بزنید.از همه چی مهمتره.
4.سشوار میتونه فاصله تیغه ها رو تغییر بده.
5. ساز رو اصلا باز نکنید مخصوصا اگه چینی هستش چون هیچ تضمینی نیست که وقتی میبندیش صدای قبل رو بده
6.میتونید 2-3 ساعتی تو آب بذازینش .کار خوبی نیست ولی از باز کردن بهتره
7.اگه دارین باز میکنید فقط تمیز کنید و فاصله هیچ تیغه ای رو تغییر ندین حتی اگه صداش خوب نیست
8.اگه دارین فاصله ها رو تغییر میدین این آخرین باریه که از سازتون استفاده میکنید

بعد از کسب تجربیات بالا ساز چینی ما دیگه ساز نشد انداختیم دور

farid_64
Saturday 11 September 2010, 07:30 PM
5. ساز رو اصلا باز نکنید مخصوصا اگه چینی هستش چون هیچ تضمینی نیست که وقتی میبندیش صدای قبل رو بده
7.اگه دارین باز میکنید فقط تمیز کنید و فاصله هیچ تیغه ای رو تغییر ندین حتی اگه صداش خوب نیست

دقیقا من هم بقیمت یک ساز دهنی گلدن کاپ این تجربه رو پیدا کردم که نباید به تیغه ها دست بزنی
حالا باید بمونه تا یه ساز خوب بگیرم
مشکل اصلی اینه که تا دلت بخواد جنس بنجل تو بازاره

mohammad7
Sunday 12 September 2010, 07:37 PM

پست مفيديه. مرسي. :41:
فقط مسواك رو به ساز بزنيم يا به دندونامون؟!

apsez
Monday 13 September 2010, 12:00 PM
در اينكه سازدهني ها موجودات حساسي هستند شك نكنيد . ولي آخرش ما نفهميديم مدل سازدهني دوستمان در ابتداي اين پست چي بود ؟ چيني است ؟ ژاپني است ؟ آلماني است ؟ ضمن اينكه سازهاي چيني گرچه به درد نمي خورن اصلا ولي براي قوي شدن دست نوازنده و جرات پيدا كردن براي باز نمدن انواع سازدهني خيلي مناسب است . من خودم يه سوان دارم كه هر دقيقه بازش مي كنم و خيلي چيزها ياد گرفتم ازش . براي خريد هم توصيه مي كنم از اينجا خريد كنيد چون تقريبا نصف قيمت بازار جمهوري براي شما تمام خواهد شد . انواع سازهاي آلماني سيدل
apsez.blogspot.com

Mojahed
Thursday 18 April 2013, 04:57 AM

دوست گرامي اگر ساز بدنه چوبي داشته باشه ،، با آب مسئله پيدا نميكنه؟؟😥
بعد خيلي از هارمونيكا ها رييد پليت يا همون صفحه تيغه هاش آب كاري نشده مثلاً با كروم و با نيكل ، و برنج هم تقريباً در مجاورت با آب و رطوبت اكسيد ميشه !
از نظر تيغه من تا دلتون بخواد فاصله تيغه ها تا صفحه رو زياد و كم كردم ، تا صداي تيغه باز بشه و با كمترين هوا صدا بده ،، و اللا حتا سازهاي گرون ماركدار هم موقع خريد بعضي نتهاشون صداش خفه هست ، يا اينكه خيلي بايد فوت كنيد تا صدا بده ، براي همين چاره اي جز فيلر گيري تيغه ها نيست ، كه البته بايد يه كم با كارهاي ظريف آشنا باشيد ،، فعلاً كه سازهاي ما آخرين زمان عمرشون نرسيده ، حالا تا بعد😎

ac120
Thursday 18 April 2013, 12:53 PM
اای بابا قیمت سازا فضایی شده! :46: ادم اگه ساز چینی نخواد بخره ورشکست میشه کلا باید از دنیای موسیقی کناره گیری کنه

Mojahed
Friday 19 April 2013, 12:30 PM
با سلام به همگی.

بنده یه سازدهنی کروماتیک دارم که یه سوراخش هنگام دمیدن تولید صدا نمی کنه اما موقع باز دم هنوز صدا ازش بیرون میاد. بمرور صدا ضعیف شد تا اینکه بعد از چند روز دیگه صدایی از سوراخ mi نتونستم بگیرم.

از دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه که مشکل از کجاست و چجوری میتونم تعمیرش کنم...؟؟؟؟

دوست گرامی به این تاپیک یه سری بزنید شاید مفید واقع شد:
You can see links before replyآموزش-تنظیم-تیغه-ها-برای-رفع-مشکل-صدا