PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پا زدن در سه تار

m_7
Saturday 13 December 2008, 09:31 PM
سلام... میخواستم بدونم پا زدن در سه تار چه قدر تاثیر داره و چه طوری باید به طور صحیح پا زد؟

----------------

پست ادیت شد..
majeddotcom

AliB
Saturday 13 December 2008, 11:57 PM
دوست عزیز سپاس از اینکه در مباحث شرکت می کنید و سوالاتتون رو می پرسید. پیش از هر مطلبی باید خواهش کنم از این پس با فونت و حروف فارسی تایپ کنید .
در مورد پا زدن باید عرض کنم که باید دید اساسا برای چه این کار را انجام می دهیم . پا زدن به منظور نگاه داشتن ضرب و ریتم قطعه است . برای اجرای ریتمیک درست. بنابر این این موضوع ارتباط اختصاصی با سه تار زدن ندارد و در هر ساز دیگری نیز این کار لازم و یا موثر است. در مورد شیوه ی صحیح این کار هم به طور مثال برای میزان دو ضربی مثل 2/4 هر پا به دو مرحله تقسیم می شود مرحله اول بالا آمدن و مرحله ی بعد پایین رفتن و اصابت به زمین :) . همزمان با شمارش یک پا به سمت بالا و سپس پایین حرکت می کند.
نمی دانم به صورت نوشتاری آیا می شود بهتر توضیح داد یا نه!
امیدوارم کمکی کرده باشد

m_7
Monday 15 December 2008, 10:18 PM
دوست عزیز سپاس از اینکه در مباحث شرکت می کنید و سوالاتتون رو می پرسید. پیش از هر مطلبی باید خواهش کنم از این پس با فونت و حروف فارسی تایپ کنید .
در مورد پا زدن باید عرض کنم که باید دید اساسا برای چه این کار را انجام می دهیم . پا زدن به منظور نگاه داشتن ضرب و ریتم قطعه است . برای اجرای ریتمیک درست. بنابر این این موضوع ارتباط اختصاصی با سه تار زدن ندارد و در هر ساز دیگری نیز این کار لازم و یا موثر است. در مورد شیوه ی صحیح این کار هم به طور مثال برای میزان دو ضربی مثل 2/4 هر پا به دو مرحله تقسیم می شود مرحله اول بالا آمدن و مرحله ی بعد پایین رفتن و اصابت به زمین :) . همزمان با شمارش یک پا به سمت بالا و سپس پایین حرکت می کند.
نمی دانم به صورت نوشتاری آیا می شود بهتر توضیح داد یا نه!
امیدوارم کمکی کرده باشد

مرسی از اینکه وقت گذاشتید و جواب دادید..راستش من 2 ماه شروع کردم به یادگیری سه تار ...ریتمو از لحاظ مدت زمانی همینجوری درست میزنم ولی وقتی با پا زدن میشه کلا قاطی میکنم فکر میکنید با تمرین بهتر بشه؟

AliB
Monday 15 December 2008, 10:59 PM
مرسی از اینکه وقت گذاشتید و جواب دادید..راستش من 2 ماه شروع کردم به یادگیری سه تار ...ریتمو از لحاظ مدت زمانی همینجوری درست میزنم ولی وقتی با پا زدن میشه کلا قاطی میکنم فکر میکنید با تمرین بهتر بشه؟

خواهش می کنم. وظیفه ی ماست که اگر کمکی از دستمون بر میاد انجام بدیم برای دوستان خوب در سایت.
خوب این مشکل شما رو میشود گفت تقریبا همه در آغاز دارند و قاعدتا با تمرین اصولی و با تمرکز درست خواهد شد. اساسا پازدن شیوه ایست کمکی برای حفظ ضرب و ریتم همانطور که گفته شد. اگر شما بدون پا زدن و از طریق ادراک درونی ریتم را می فهمید شاید نیازی به پازدن نباشد . البته بسته به نظر مربی شما دارد و به هر حال استفاده از پا زدن شیوه ایست اصولی و استاندارد برای فراگیری و اجرای ضرب ها و ریتم های قطعات.
ولی مسلما با تمرین بهتر خواهد شد. ابتدا از تمرین های ساده شروع کنید . مثل درسهای اولیه کتاب اول هنرستان. مثلا میزان دو ضربی که در هر میزان فقط دو نت با کشش مساوی هست مثل 2/4 که دو نت با کشش سیاه داشته باشد. ا زدن را با اجرای این میزان ها شروع کنید و کم کم برای حالت های دیگر تقسیمات ریتمیک میزان دو ضربی گسترش دهید.

m_7
Monday 15 December 2008, 11:20 PM
خواهش می کنم. وظیفه ی ماست که اگر کمکی از دستمون بر میاد انجام بدیم برای دوستان خوب در سایت.
خوب این مشکل شما رو میشود گفت تقریبا همه در آغاز دارند و قاعدتا با تمرین اصولی و با تمرکز درست خواهد شد. اساسا پازدن شیوه ایست کمکی برای حفظ ضرب و ریتم همانطور که گفته شد. اگر شما بدون پا زدن و از طریق ادراک درونی ریتم را می فهمید شاید نیازی به پازدن نباشد . البته بسته به نظر مربی شما دارد و به هر حال استفاده از پا زدن شیوه ایست اصولی و استاندارد برای فراگیری و اجرای ضرب ها و ریتم های قطعات.
ولی مسلما با تمرین بهتر خواهد شد. ابتدا از تمرین های ساده شروع کنید . مثل درسهای اولیه کتاب اول هنرستان. مثلا میزان دو ضربی که در هر میزان فقط دو نت با کشش مساوی هست مثل 2/4 که دو نت با کشش سیاه داشته باشد. ا زدن را با اجرای این میزان ها شروع کنید و کم کم برای حالت های دیگر تقسیمات ریتمیک میزان دو ضربی گسترش دهید.

بازم ممنون.

مازيار كنعاني
Tuesday 28 July 2009, 12:57 AM
پا زدن مي تونه يكي از ستون هاي شروع يادگيري هر سازي باشه در ضمن بستگي به كسر ميزان قطعتون داره مي خوايد يه بار اين كسر ميزانارو بگيد تا راجع بهش بحث كنيم

سپنتامهر
Tuesday 28 July 2009, 06:29 AM
از کسر میزان 8/3 بگین

مازيار كنعاني
Thursday 30 July 2009, 12:16 AM
اول يه سوال : تا حالا قطعه اي با اين كسر ميزان ديديد؟

مازيار كنعاني
Thursday 30 July 2009, 12:31 AM
واسه اين مي پرسم كه روي اون توضيح بدم بهتره

سپنتامهر
Saturday 1 August 2009, 11:13 AM
واسه اين مي پرسم كه روي اون توضيح بدم بهتره
با یکی دوستام که نوازنده تنبک هستش داشتم قطعه "می زده شب" تمرین میکردم،میگفتش که این رو باید 8/3 زد و ریتمش لنگ هستش.

مازيار كنعاني
Saturday 1 August 2009, 11:35 PM
فكر كنم منظورشون 3/8 بوده چون اين ميزان كه اسم بردي منطقي نيست و نميشه يه گرد روبه سه قسمت تقسيم كرد اونوقت ميزان اشتباه مي شه منظورتون همينه؟3/8؟

HamedSedighi
Sunday 2 August 2009, 03:03 PM
سلام
از اونجایی که فاصله مغز تا دهان از فاصله مغز تا پا به مراتب کمتره در نتیجه وقتی شما همزمان با دست چپ داری پرده میگیری و با دست راست مضراب میزنی شمردن قطعه با دهان بهتر از پا زدن هست.
من فکر میکنم پا زدن برای نگه داشتن ریتم در سازهای کششی است.از اونجایی که ما در سازهای کششی (به اون صورتی در سازهای دیگه سرضرب داریم) سرضرب نداریم با پا زدن ریتم رو نگه میداریم .
ولی برای سازهای مضرابی فکر میکنم شمارش قطعه (حالا یا ذهنی یا شمردن) مناسب تر باشه.
در هر صورت متاسفانه منم با این پازدن مشکل دارم و هر چی به مربی سه تارم میگم "بابا! من 1سال و نیم سنتور زدم و تمام قطعات ضربیشو با شمارش توی ذهنم زدم " به خرجش نمیره که نمیره.

نه به این صورت که میگی نیست.
توی مکاتب مختلف آموزشی از پا زدن استفاده میشه برای نو آموز برای ساز های مختلف .

به مثال در موسیقی سنتی ما(البته اساتیدی که من دیدم) پا زدن به صورتی که پاشنه تکیه گاه است و پنجه حرکت می کنه

یادمه در یک کتاب دیدم که پازدن رو به صورتی که پنجه ثابت و با پاشنه پا زده میشه آموزش داده بود(مکتب غربی)

زیاد فرقی نداره مهم اینه که شما با پا زدن می تونی کسر میزان های مختلف رو به خوبی تحلیل کنی ویاد بگیری

سپنتامهر
Tuesday 4 August 2009, 07:13 AM
فكر كنم منظورشون 3/8 بوده چون اين ميزان كه اسم بردي منطقي نيست و نميشه يه گرد روبه سه قسمت تقسيم كرد اونوقت ميزان اشتباه مي شه منظورتون همينه؟3/8؟

مازیار جان سه،هشت یعنی 3تا چنگ تو 1 میزان
دام دام دام
دام دام دام

مازيار كنعاني
Wednesday 5 August 2009, 01:06 AM
مازیار جان سه،هشت یعنی 3تا چنگ تو 1 میزان
دام دام دام
دام دام دام

درود،متوجه شدم ،من فكر كردم شما مي گيد 8/3 خوب در مورد اين ميزان دوكار ميشه كرد يعني براي هر ميزان يك پا زد ولي وقتي يك قطعه رو ميخوايم براي بار اول شروع به زدن كنيم بهتره كه براي هر چنگ يه پا زد يعني در هر ميزان سه پا و وقتي به قطعه تسلط پيدا كرديم از يك پا برا يحفظ ريتم و وزن استفاده مي كنيم.

مازيار كنعاني
Wednesday 5 August 2009, 01:16 AM
البته اين موضوع رو هم فراموش كردم ياداوري كنم كه اين يك ميزان يك ضربي و در قطعات استفاده نمي شه يا به ندرت ديده ميشه ،معمولا به جاي اين ميزان از 6/16 استفاده ميشه

dorna88
Sunday 12 July 2015, 02:20 PM
سلام.
ممننون از سایت خوبتون.
عذر میخوام من تازه وارد هستم و نمیدونم سوالم رو کجا مطرح کنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

Nilya
Sunday 12 July 2015, 06:47 PM
سلام.
ممننون از سایت خوبتون.
عذر میخوام من تازه وارد هستم و نمیدونم سوالم رو کجا مطرح کنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

خب سوالتون چی هست الان؟؟؟

khelane
Tuesday 14 July 2015, 08:52 PM
سلام
منم اویل خیلی اذیت میشدم الان شکر خدا خیلی خوب شدم تو درس 65 هنرستان هستم . اخرش کتاب رو استادم چندتای رو سفارش داد تونستم بخرمش
والا دوستان و اساتید گفته ها رو گفتن ولی این پا زدن اوایل خیلی اعصاب خورد کن هست من الان هم بعضی مواقع مشکل دارم
ولی با تمرین و ریتم خوانی قبل از شروع به نواختن درستش میکنم و خوشبختانه با ممارست خیلی خوب درش میارم
راستی استادان عزیز نظرتون در مورد ریتم در موسیقی اثر شهرام مظلومی چطوره دارم با استادم اونو هم تمرین میکنم کنار درسهام
استادم هم عوض شده قبلا تو اموزشگاه یه استاد دیگه بود که خیلی دلسوز و کمک میکرد واقعا از همین جا ازشون تشکر میکنم
استاد چدیدم کلا رو سه تار تخصص داره (بقول استاد قبلیم و شاگرداش) خدایش خیل خیلی وارده تو نواختن سه تار مربی قبلیم هردوتاش رو میزد ولی ساز اصلیش تار بود خودش هم قبلا بهم میگفت اگه استاد سه تار از دانشگاه برگرده منو به ایشون معرفی میکنه برای اجرای دقیق تر تکنیک ها و چم خم سه تار
خلاصه این استاد جدیدم مثل استاد قبلیم داره خیلی خوب راهنمایی و خیلی با ارامش و متانت کار رو پیش میبره
با سپاس از دوستان

zohre3tar
Friday 28 August 2015, 02:08 PM
سلام دوستان
من تازه تو این سایت بسیار عالی عضو شدم
پدرم تحصیلاتشون در رشته موسیقی بوده و سه تار و ساز اذربایجانی میزنن تخصصشونم اوازه
منم از کودکی خیلی علاقه نشون میدادم و خوب پدرم کم و بیش توضیحاتی به من میداد اما نه تخصصی چون شغلشون چیز دیگه ای بود
خلاصه بعد از این سالها الان سه هفته هست که کلاس سه تار رو شروع کردم از استادم راضیم در مورد پا زدن هم از جلسه دوم به راحتی تونستم هم پا بزنم و هم شمارش رو انجام بدم و از این نظر مشکلی ندارم اما جدیدا یک سوال برام پیش اومده
راستش تو درس یک کتاب اول استاد خالقی من کسر میزان ۲/۴ رو به اینصورت میزدم که برای هر یک نت سیاه دو شماره میشمردم یعنی برای یک نت سیاه دو.میگفتم ۱.۲و هنگام گفتن عدد یک.نت رو میزدم و تو عدد دو نمیزدم و به اینصورت نت بعدی
اما وقتی به درس سفید رسیدیم من فکر میکردم

حالا باید دو بار بگیم ۱.۲یعنی بگیم ۱.۲ ۱.۲ و فقط در عدد یک اولی نت رو اجرا کنیم و بقیه فقط شمارش با دهن
اما استاد هنگام اجرای نت سفید دو فقط یک شمارش ۱.۲داشت که عدد یک رو میزد و عدد دو رو مکث میکرد حالا من موندم پس تکلیف نت سیاه چیه یعنی با این حساب مثلا باید دو تا نت سیاه در یک میزان رو اینجوری بزنیم که بشماریم ۱.۲ وبا هر دو عدد هم بزنیم یا نه باید مثل توضیحی

که بالا گفتم زد..؟
امیدوارم درست منظورمو رسونده باشم ممنون میشم کمک کنید

Sys_co2
Friday 28 August 2015, 07:59 PM
بجای "کسر میزان" فکر کنم از "زمان نما" استفاده کنیم بهتره.

در مورد شمارش
وقتی دو چهار باشه ، و دو نت سیاه در هر میزان داشته باشیم ؛
به اینصورت میشماریم:

1 و
2 و

1 و
2 و

1 و
2 و

استاد بنده به اینصورت بهم یاد دادن (پیانو)
البته فکر نمیکنم تفاوتی داشته باشه با سه تار ...بازم منتظر صاحب نظران هستیم.

سلام دوستان
من تازه تو این سایت بسیار عالی عضو شدم
پدرم تحصیلاتشون در رشته موسیقی بوده و سه تار و ساز اذربایجانی میزنن تخصصشونم اوازه
منم از کودکی خیلی علاقه نشون میدادم و خوب پدرم کم و بیش توضیحاتی به من میداد اما نه تخصصی چون شغلشون چیز دیگه ای بود
خلاصه بعد از این سالها الان سه هفته هست که کلاس سه تار رو شروع کردم از استادم راضیم در مورد پا زدن هم از جلسه دوم به راحتی تونستم هم پا بزنم و هم شمارش رو انجام بدم و از این نظر مشکلی ندارم اما جدیدا یک سوال برام پیش اومده
راستش تو درس یک کتاب اول استاد خالقی من کسر میزان ۲/۴ رو به اینصورت میزدم که برای هر یک نت سیاه دو شماره میشمردم یعنی برای یک نت سیاه دو.میگفتم ۱.۲و هنگام گفتن عدد یک.نت رو میزدم و تو عدد دو نمیزدم و به اینصورت نت بعدی
اما وقتی به درس سفید رسیدیم من فکر میکردم

حالا باید دو بار بگیم ۱.۲یعنی بگیم ۱.۲ ۱.۲ و فقط در عدد یک اولی نت رو اجرا کنیم و بقیه فقط شمارش با دهن
اما استاد هنگام اجرای نت سفید دو فقط یک شمارش ۱.۲داشت که عدد یک رو میزد و عدد دو رو مکث میکرد حالا من موندم پس تکلیف نت سیاه چیه یعنی با این حساب مثلا باید دو تا نت سیاه در یک میزان رو اینجوری بزنیم که بشماریم ۱.۲ وبا هر دو عدد هم بزنیم یا نه باید مثل توضیحی

که بالا گفتم زد..؟
امیدوارم درست منظورمو رسونده باشم ممنون میشم کمک کنید

zohre3tar
Friday 28 August 2015, 10:48 PM
بجای "کسر میزان" فکر کنم از "میزان نما" استفاده کنیم بهتره.

در مورد شمارش
وقتی دو چهار باشه ، و دو نت سیاه در هر میزان داشته باشیم ؛
به اینصورت میشماریم:

1 و
2 و

1 و
2 و

1 و
2 و

استاد بنده به اینصورت بهم یاد دادن (پیانو)
البته فکر نمیکنم تفاوتی داشته باشه با سه تار ...بازم منتظر صاحب نظران هستیم.

سلام دوست عزیز
خیلی خیلی ممنونم که
جواب دادین
راستش من منظورم حالا زیاد به بودن یا نبودن -و- نبود
اخه جسارت نباشه
این ۱و۲و که شما گفتید ما برای کسر میزان ۲/۴ البته از نوع چهار تا چنگ میزنیم یعنی در یک میزان که چهار تا چنگ باشه میگیم ۱و.۲و
ولی من صحبتم اینه که ما دو عدد نت سیاه در یک میزان داریم حالا اگه بخوایم بنوازیم باید بگیم ۱.۲و با هر دو عدد هم دو نت رو بزنیم.؟یا اینکه برای نت اول بگیم ۱.۲و فقط هنگام گفتن یک بزنیم و تو عدد دو مکث کنیم و به همینصورت دومین نت.؟

Sys_co2
Saturday 29 August 2015, 09:35 AM
- - - Updated - - -

در مورد زمان نما:

" اساسا کلمه ای به نام کسر میزان در موسیقی وجود نداره و در زبان موسیقی به این کلمه Time signature گفته میشه که جدیدا در زبان فارسی به درستی به زمان نما،یا نشانه زمان ترجمه شده.چون ذاتا زمان نما دو عدد روی هم هستند و هیچ گونه خط کسری هم نداره به این علت که اصلا کسری در کار نیست.جالب اینجاست که این اشتباه رایج که سالها در کلاسهای تئوری و هنرستان ها آموزش داده میشه بر میگرده به اشتباهی که کنل وزیری در اولین کتاب تئوری موسیقی ایران و داشتن و بعدا مرحوم خالقی هم در کتاب نظری به موسیقی ایران این موضوع رو بسط دادن.به هر حال اشتباه بسیار بسیار رایجی که باعث شده این کلمه کاملا غلط جا بیوفته و رایج بشه که امیدوارم از همین جا بتونیم با بکار بردن نام صحیح این واژه این کلمه رو کم کم از لغتنامه موسیقی ایران خارج کنیم."

منبع: پرشین موزیک. استاد امیرحسین به نژاد

خواهش میکنم. جسارت نیست..من هم مثل شما هنر اموزم.

به این عکس توجه کنید:
هر نت سیاه از چند چنگ تشکیل شده ؟ 2 چنگ

(سرکلید سُل)در میزانی که نت سیاه و یک نقطه روبروش بوده( نصف ارزش زمانی خودش رو بهم جمع میزنیم) ، 1 و 2 میشمریم. و برای چنگ "و"
(خط پایین سرکلیدفا) و در میزانی که دو نت سیاه داریم. برای نت اول میگیم "یک وَ " همچنین نت دوم میگیم "دو وَ "
در میزانی هم که نت سفید بوده ، "یک وَ دو وَ "

( البته این قطعه برای سازی مثل پیانو تنظیم شده. اما قوانین یکسانه. شما میتونید ازش استفاده کنید)

You can see links before reply

سلام دوست عزیز
خیلی خیلی ممنونم که
جواب دادین
راستش من منظورم حالا زیاد به بودن یا نبودن -و- نبود
اخه جسارت نباشه
این ۱و۲و که شما گفتید ما برای کسر میزان ۲/۴ البته از نوع چهار تا چنگ میزنیم یعنی در یک میزان که چهار تا چنگ باشه میگیم ۱و.۲و
ولی من صحبتم اینه که ما دو عدد نت سیاه در یک میزان داریم حالا اگه بخوایم بنوازیم باید بگیم ۱.۲و با هر دو عدد هم دو نت رو بزنیم.؟یا اینکه برای نت اول بگیم ۱.۲و فقط هنگام گفتن یک بزنیم و تو عدد دو مکث کنیم و به همینصورت دومین نت.؟

zohre3tar
Saturday 29 August 2015, 02:11 PM
- - - Updated - - -

در مورد زمان نما:

" اساسا کلمه ای به نام کسر میزان در موسیقی وجود نداره و در زبان موسیقی به این کلمه Time signature گفته میشه که جدیدا در زبان فارسی به درستی به زمان نما،یا نشانه زمان ترجمه شده.چون ذاتا زمان نما دو عدد روی هم هستند و هیچ گونه خط کسری هم نداره به این علت که اصلا کسری در کار نیست.جالب اینجاست که این اشتباه رایج که سالها در کلاسهای تئوری و هنرستان ها آموزش داده میشه بر میگرده به اشتباهی که کنل وزیری در اولین کتاب تئوری موسیقی ایران و داشتن و بعدا مرحوم خالقی هم در کتاب نظری به موسیقی ایران این موضوع رو بسط دادن.به هر حال اشتباه بسیار بسیار رایجی که باعث شده این کلمه کاملا غلط جا بیوفته و رایج بشه که امیدوارم از همین جا بتونیم با بکار بردن نام صحیح این واژه این کلمه رو کم کم از لغتنامه موسیقی ایران خارج کنیم."

منبع: پرشین موزیک. استاد امیرحسین به نژاد

خواهش میکنم. جسارت نیست..من هم مثل شما هنر اموزم.

به این عکس توجه کنید:
هر نت سیاه از چند چنگ تشکیل شده ؟ 2 چنگ

(سرکلید سُل)در میزانی که نت سیاه و یک نقطه روبروش بوده( نصف ارزش زمانی خودش رو بهم جمع میزنیم) ، 1 و 2 میشمریم. و برای چنگ "و"
(خط پایین سرکلیدفا) و در میزانی که دو نت سیاه داریم. برای نت اول میگیم "یک وَ " همچنین نت دوم میگیم "دو وَ "
در میزانی هم که نت سفید بوده ، "یک وَ دو وَ "

( البته این قطعه برای سازی مثل پیانو تنظیم شده. اما قوانین یکسانه. شما میتونید ازش استفاده کنید)

You can see links before reply

ممنون دوست عزیز خیلی خیلی سپاس گذارم کمک بزرگی بود3>