PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : زنده یاد استاد مرتضی محجوبی

bamdadonline
Sunday 14 December 2008, 08:56 AM
مرتضي محجوبي

تولد: 1279
وفات: 1334

نوازنده پيانو، نواساز، واردكننده‌ي پيانو در موسيقي سنتي معاصر باحفظ چهارچوبهاي اساسي.
حسين‌خان اسماعيل‌زاده، محمودخان، مفخّم الممالك، حسين‌خان هنگ‌آفرين و حاج‌خان ضرب‌گير، از اساتيد محجوبي بوده‌اند. وی برادر رضا محجوبی نوازنده ویلن بود.
او پیانیستی چیره دست بود و این ساز غربی را چنان با ردیف های موسیقی ایرانی هماهنگ کرد که مانند یک ساز ایرانی در ارکستر و تکنواری بکار گرفته شد. از آهنگهای بیاد ماندنی او می توان از نوای نی با شعری از شادروان رهی معیری، کاروان،من از روز ازل و... با صدای استاد غلامحسین بنان نام برد.
وي، به عنوان نوازنده و آهنگ‌ساز در اركسترهاي مختلف، راديو تهران و برنامه گلها همكاري داشت.
از آثار وي مي‌توان به تكنوازي‌هاي پيانو در صفحات گرامافون، همنوازي با نوازندگان و خوانندگان مختلف، ضبط تصانيف متنوع و گوناگون، رنگ‌ها و نيز چهار مضراب‌هاي مختلف اشاره كرد.
« تكنوازي شور»، « تكنوازي افشاري» (ضبط بر روي صفحات گرامافون)، « همنوازي‌ با بنان، قوامي و اديب خوانساري» از ديگر كارهاي محجوبي به شمار مي‌روند.
از معروف‌ترين ساخته‌هاي او مي‌توان به تصانيف « كاروان»، « نواي ني»، « من بيدل ساقي»، « ديشب كه در خانه ما آمده بودي» و « پيش درآمد دشتي» اشاره كرد
آذرميدخت ركني، اسماعيل ديبا، زهره ارباب و فخري ملك‌پور از شاگردان برجسته اويند.

محجوبی در سال ۱۳۴۴ در گذشت و درگورستان ظهیرالدوله بخاک سپرده شد. روحش شاد ویادش گرامی باد.

bamdadonline
Sunday 14 December 2008, 09:00 AM
عکسهایی از استاد

You can see links before reply

You can see links before reply

marzi_a1732
Thursday 19 March 2009, 02:59 PM
مرتضی محجوبی در سال 1279 هجری شمسی به دنیا آمد . او در حوزه نوازند گی پیانو استاد بود . وی نخستین وارد کننده پیانو در موسیقی سنتی معاصر باحفظ چهارچوبهای اساسی به شمار می رود . از استادان او می توان به حسین خان اسماعیل زاده، محمودخان، مفخّم الممالک، حسین خان هنگ آفرین و حاج خان ضرب گیر اشاره کرد . وی همچنین در طول عمر پربرکت خویش به تربیت استادان بسیاری همت گمارد که از میان آنها می توان آذرمیدخت رکنی، اسماعیل دیبا، زهره ارباب و فخری ملک پور را نام برد . آن استاد فرزانه ، به عنوان نوازنده و آهنگساز در ارکسترهای مختلف، رادیو تهران و برنامه گلها همکاری داشت.از آثار وی میتوان به تکنوازی های پیانو در صفحات گرامافون، همنوازی با نوازندگان و خوانندگان مختلف، ضبط تصانیف متنوع و گوناگون، رنگها و نیز چهار مضرابهای مختلف اشاره کرد.« تکنوازی شور»، « تکنوازی افشاری» ، « همنوازی با بنان، قوامی و ادیب خوانساری» از دیگر کارهای مرتضی محجوبی به شمار میروند. از معروف ترین ساختههای او میتوان به تصانیف « کاروان»، « نوای نی»، « من بی دل ساقی»، « دیشب که در خانه ما آمده بودی» و « پیش درآمد دشتی» اشاره کرد.

faezeh
Saturday 25 April 2009, 05:26 PM
سلام.

کسی نت "مارش عزا" از استاد محجوبی رو نداره؟؟!!

چون این تاپیک در مورد استاد مرتضی محجوبی هستش، منم درخواستمو اینجا بیان کردم.