PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظرخواهی: چرا خيلي ها فكر ميكنن كمانچه دقيقا مثل ويلنه ؟؟

samaner
Saturday 20 January 2007, 02:02 PM
چرا خيلي ها ?كر ميكنن كمانچه دقيقا مثل ويلنه؟؟
كمانچه سازي جداست از ويلن
درسته اگه كسي ويلن بزنه راحتتر ميتونه كمونچه بزنه وبر عكس ولي اين دليل نميشه يه نوازنده كمونچه ويولنيست خوبي بشه
ساز كمونچه تكنيكهاي خاصي داره كه اصلا نميشه با ويلن مقايسش كرد و برعكس هم صادقه

Amir
Saturday 20 January 2007, 02:07 PM
خب مثل این مورد در موارد دیگه ای هم هست

مثلا خیلی ها ?کر می کنن چینی ها هموم ژاپنیان

یا استقلال ?رقش با رئال مادرید ?قط رنگ پیرهنه

Hes_r
Saturday 20 January 2007, 02:13 PM
من بعید میدونم کسی چنین ?کری بکنه

من خودم تا حالا ندیدم

m_vilon
Monday 12 February 2007, 09:14 AM
چرا خيلي ها ?كر ميكنن كمانچه دقيقا مثل ويلنه؟؟
درسته اگه كسي ويلن بزنه راحتتر ميتونه كمونچه بزنه وبر عكس ولي اين دليل نميشه يه نوازنده كمونچه ويولنيست خوبي بشه

میشه یک کم از ت?اوت های تکنیکی شون واسمون صحبت کنید؟! :)

*nvidia*
Thursday 22 February 2007, 02:38 PM
چرا خيلي ها فكر ميكنن كمانچه دقيقا مثل ويلنه؟؟

میشه یک کم از تفاوت های تکنیکی شون واسمون صحبت کنید؟! :)
منم ميخوام بدونم چه تقاوت هاي تكنيكي باهم دارند!

arshia119
Sunday 6 May 2007, 03:30 AM
ویولن خیلی از کمانچه بهتره

Amir
Sunday 6 May 2007, 04:06 AM
از چه لحاظ ؟؟؟؟

Hes_r
Sunday 6 May 2007, 04:39 AM
خوب هر کدوم به مزایایی داره

ولی در کل به نظر من از نظر صدا ویولن خیلی بهتر باشه

alireza.amirsamimi2
Sunday 6 May 2007, 09:01 AM
1.حاجی (arshia) قبل از اینکه این حر? رو بزنی یه به نظر من یا یه بلا نسبت بگو!
2.جواب ساده هست خولن که همچین ?کری میکنن!

Kamanche
Saturday 22 December 2007, 04:07 AM
کمانچه هیچ گونه محدودیتی از نظر اجرایی نسبت به ویولون نداره
تمام تکنیک های ولولون رو میشه با کمانچه هم اجرا کرد مثل استکاتو پیزیکاتو گلیساندو
تمامی کوکهای اجرایی ویولون روی کمانچه هم قابل اجراست مثل می لا ر سل
کمانچه مثل ویولون هیچ محدودیت صوتی خاصی نداره و میشه تا بیخ دستش ازش استفاده کرد.

آرشه کمانچه برعکس ویولون شله و سفت و شل کردنش دست نوازنده ی سازه که هر جا دلش خواست فشارش رو بیشتر یا کمتر کنه وصدایی خشن یا نرم را به وجود بیاره.
یکی از سختی های کمانچه نسبت به ویلون اینه که روی پایه ای که روی زمین قرار میگیره می ایسته ودر واقع وظیفه ی حفظ تعادلش با نوازنده س در حالی که ویولون به وسیله شونه و فک همواره قرار میگیره و نوازنده از این لحاظ دقدقه ای نداره

و در اخر اینکه کمانچه برای عوض کردن سیم ها در هنگام نوازندگی احتیاج به چرخش داره و دوستانی که کمانچه مینوازند به خوبی میدانند که در کمانچه این عمل یکی از سخت ترین و مهم ترین کارهاست.
کمانچه و ویولون هر دو ساز کششی هستند و ورود ویولون به موسیقی ایرانی برای کسانی که گوش موسیقایی ندارند این طرز فکر را آورد که ویولون مثل کمانچه س یا برعکس.
و فکر هم نکنم اگه كسي ويلن بزنه راحتتر ميتونه كمانچه بزنه چون این دو ساز با همه ی تفاوت های ظاهری و فنی در این نکته با هم متفاوتند که :
کمانچه بوی ایران میدهد و ویولون.........

AliB
Saturday 12 January 2008, 12:48 AM
کمانچه جان پاسخی کامل و درخور دادید من هم با شما موافقم که کمانچه بوی ایرانی می دهد و آن می کند با دل و گوش یک ایرانی که شاید هیچ ساز دیگری نکند اما از بعد از استاد صبا و نوازندگانی چون یاحقی و بدیعی و ملک و تجویدی و خرم و میرزاده و ... می توان گفت که ویلن یک لحجه ایرانی نیز دارد و یا می تواند داشته باشد اگر کسی توانایی آن را داشته باشد که آن را از ساز بیرون بکشد.

Kamanche
Saturday 12 January 2008, 12:55 AM
کمانچه جان پاسخی کامل و درخور دادید من هم با شما موافقم که کمانچه بوی ایرانی می دهد و آن می کند با دل و گوش یک ایرانی که شاید هیچ ساز دیگری نکند اما از بعد از استاد صبا و نوازندگانی چون یاحقی و بدیعی و ملک و تجویدی و خرم و میرزاده و ... می توان گفت که ویلن یک لحجه ایرانی نیز دارد و یا می تواند داشته باشد اگر کسی توانایی آن را داشته باشد که آن را از ساز بیرون بکشد.

قبول دارم ولی منظورم از کمانچه بوی ایران میدهد گره خوردن این ساز در فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان است

AliB
Saturday 12 January 2008, 01:06 AM
قبول دارم ولی منظورم از کمانچه بوی ایران میدهد گره خوردن این ساز در فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان است
همانطور که موافقت خودم رو با نظر شما در پست قبل هم بیان کردم دوباره هم عرض می کنم که کاملا با نظر شما موافقم. کمانچه سازیست ایرانی که شناسنامه ی هویت و فرهنگ ما است و از این رو قابل قیاس با هیچ ساز مشابه ای نیست از این دست است ساز سه تار و تفاوت آن با سازهای مشابه و تعلق آن به فرهنگ ایرانی.
ساز کمانچه ریشه در فرهنگ ارانیان دارد و امیدوارم که امروز هر چه بیشتر مورد اقبال و اسقبال قرار بگیرد .
از اینروست که من بعد از 10 سال تار و سه تار زدن چندیست که رو به یادگیری کمانچه آورده ام زیرا اهمیت این ساز در موسیقی ما بسیار ویژه است. و من از جانو دل صدای کمانچه را دوست دارم.
با تشکر

alireza_amirsamimi
Sunday 13 January 2008, 12:49 PM
ویولن مثل یه آدم خارجی هست که فارسی یاد گرفته حرف بزنه ولی اینکه خوب حرف میزنه یا نه به نوازنده بستگی داره.ام کمانچه زبان مادری فارسی هست

AliB
Sunday 13 January 2008, 02:35 PM
علیرضا جان نظر شما هم در راستای سخن این بنده ی حقیر هست و البته هر سازی جایگاه خود را دارد و توجه به اینکه یک ساز از کجا آمده دردی را دوا نمی کند بیشتر آنچه که با ساز نواخته می شود مهم است.
نکته ای طنز آمیز اینکه حتما تا به حال ضرب المثل "کلاغ آمد راه رفتن کبک را یاد بگیرد ، راه رفتن خودش را فراموش کرد" را شنیده این و حتما برخی ایرانیانی رو هم دیده اید که تا چهار صباح پاشون رو از خاک ایران بیرون میگذارند یادشون میره که ایرانی هستند و دیگه فارسی صحبت کردن براشون سخته و فارسی رو با لهجه صحبت می کنند ، مراد از بیان این مثل ها این است که امروزه نیز بعضی آقایان کمانچه را با لهجه ی ویولن سل می نوازند و یا کارهایی می کنند که اصلا اصالت ایرانی ندارد پس این بر آمده از تفکر و اصالت نوازنده است و خطایی حمل بر ساز نیست.
بیشتر به دنبال اصالت تفکر و یادگیری صحیح ریشه های فرهنگی و موسیقی خود باید باشیم و نه اینکه فلان ساز از غرب آمده پس به درد نمی خورد. راه یافتن سازها از فرهنگهای مختلف به هم دیگر امریست که به طور رایج در طول تاریخ موسیقی اتفاق افتاده و همواره باعث تکامل و بهبود و پیشرفت سازها و موسیقی ملتها بوده است. از این نمونه مثالهای فراوانی می توان ذکر کرد بنابر این نمی توان گفت که ویولن سازی خارجیست. بعد از صبا ، ویولن در دست او و شاگردانش سازیست ایرانی که از کمانچه ای که در دست بعضی ها امروز قرار دارد بسیار ایرانی تر و با اصالت تر است.
با تشکر

سارا غلامی
Saturday 18 September 2010, 10:22 AM
واب شما منو گیج کردین،یعنی من کمانچه را به عنوان ساز انتخاب نکنم؟یکی به من کمک کنه.

لطفا فارسی تایپ کنید.

TurkOghlan
Saturday 18 September 2010, 10:29 AM
به نظرم کسی اینطور فکر نمی کنه
ویوبن ذات کلاسیک داره اما کمانچه ذات سنتی
موفق باشین

TurkOghlan
Saturday 18 September 2010, 10:34 AM
واب شما منو گیج کردین،یعنی من کمانچه را به عنوان ساز انتخاب نکنم؟یکی به من کمک کنه.

لطفا فارسی تایپ کنید.
چرا انتخاب نکنین. به نظرم کمانچه ساز خیلی خوبیه. یه ساز سنتی اگه می خواین موسیقیتون پیشرفت کنه نباید زیاد برین دنبال سازای دیگه. به نظرم خیلی خوبه که اول یه ساز سنتی کار کنین بعد ....
منم الان به خودم می گم که کاش اول می رفتم دنبال سازای خودمون و تار آذری انتخاب می کردم بعد می رفتم دنبال ویولن.
موفق باشین

nanani
Saturday 18 September 2010, 10:42 AM
بچه که بودم به کمانچه می گفتم بچه ویولنسل شباهتشون رو در طرز زدنشون میدیدم.:24::21:

...ali...
Tuesday 7 December 2010, 09:02 AM
بچه که بودم به کمانچه می گفتم بچه ویولنسل شباهتشون رو در طرز زدنشون میدیدم.:24::21:

:21::21:
آره دیگه چون همه می بیننن مثل ویولوم آرشه داره و بدون پردست همین فکر رو می کنم.
ولی تفاوت اصلیش اینه که واقعا شما دسته رو مثل ویولون نمی بینید..
سخت می کنه کار رو در عوض آرشه کشیدن راحت تری داره به نظر من...
به جز سبک زدنش که کاملا متفاوت هست...

khalatbari
Tuesday 7 December 2010, 09:48 AM
شايد دلايلي كه دوستان گفتند درست باشه
ولي هيچوقت حسي رو كه من به شخصه با كمانچه ميگيرم با هيچ ساز ديگه اي نتونستم بگيرم
واقعا بيشترين انرژي رو كمونچه بهم ميده
موفق باشيد

khalatbari
Tuesday 7 December 2010, 09:55 AM
سلام
خانم غلامي
در انتخاب كمانچه به عنوان يك ساز اصيل ايراني شك نكنيد
نواختن كمانچه در هر روز فراموش نشود
بدرود

koronzo_piti
Tuesday 7 December 2010, 10:37 AM
به نظر من علتش بی سوادیه فقط
اگه یکی قیچک رو هم ببینه می گه چقدر شببه ویولونه

nina
Tuesday 7 December 2010, 12:08 PM
عجب این که خوبه یه استاد ویولنی رو میشناسم که خیلی هم خودشو گنده کرده بود نمیدونست "چلو" celloچیه
با یه اعتماد به نفسی میگفت شاید منظورت اجرای سلو و تکنوازی هست!!!من جای اون خجالت کشیدم و بحثو ادامه ندادم خیت نشه بیشتر

koronzo_piti
Tuesday 7 December 2010, 12:29 PM
حالا چولو چی هست؟>

tirazhe
Tuesday 7 December 2010, 01:49 PM
چولو همون ویلن سله (تلفظ درست خارجیش)

ما میگیم ویولن سل مثل ویولن که تلفظ درستش هست: وایولن (vayolen)

خوب خیلی هام هنوز فرق ترومپت و ساکسیفیون و شیپور و قرنی رو نمیدونن که چی؟

Brilliant
Tuesday 7 December 2010, 02:00 PM
اسم لاتین ویولن سل.

nina
Tuesday 7 December 2010, 03:01 PM
چولو همون ویلن سله (تلفظ درست خارجیش)

چولو نه عزیزم یه دفعه بگو چولو کباب!
چلو با تشدید روی ل اینطوری chello

nina
Tuesday 7 December 2010, 03:12 PM
خوب خیلی هام هنوز فرق ترومپت و ساکسیفیون و شیپور و قرنی رو نمیدونن که چی؟

ببینید عزیزم خیلی چیزا هستن که اطلاعات عمومی حساب میشن مثل اینکه فرمول اب H2O
اگه ندونین چیزی نمیشه اما خیلی چیزا رو در موردتون به دیگران میگین.حالا یه وقت میبینی زمینه کاریت ربطی نداره که مثلا بخوای فرق ترومپت و ساکسیفونو بدونی اما اگه لقب استاد سکسیفون به خودت دادی مسخره است که اینو ندونی.حالا از این موضوع بگذریم بطور کلی خیلی وقتا دیدم وقتی با یه اروپایی صحبت میکنی میبینی خیلی چیزایی که اینجا تخصصی حساب میشه برای اونا جز و اطلاعات عمومی و دانش روزمره هست.مثل همین موسیقی ما اینجا تا کلاس موسیقی نریم و توی این رشته نباشیم خیلی از مفاهیم و اسامی برامون ناشناخته میمونه.

tirazhe
Tuesday 7 December 2010, 04:05 PM
خوب دقت کن بعد نظر بده

من نگفتم چولو بلکه ای این لفظیه که کاربر koronzo به کار برد و من براش توضیح دادم

koronzo_piti
Tuesday 7 December 2010, 04:35 PM
حالا دعوا نکنید این موضوع ماله سال 2007 هست یعنی سه سال پیش
دوست عزیزم nina (You can see links before reply) شما غلط نوشته بودید cello نوشتید نه chello
چقدر موضوع مهم شد

Noushin
Tuesday 7 December 2010, 04:52 PM
دوست عزیزم nina (You can see links before reply) شما غلط نوشته بودید cello نوشتید نه chello
چقدر موضوع مهم شد
واویلاااااااا!:40: دوست عزیز cello نوشته می شه و /chello/ تلفظ می شه.

koronzo_piti
Tuesday 7 December 2010, 06:05 PM

عجب این که خوبه یه استاد ویولنی رو میشناسم که خیلی هم خودشو گنده کرده بود نمیدونست "چلو" celloچیه
با یه اعتماد به نفسی میگفت شاید منظورت اجرای سلو و تکنوازی هست!!!من جای اون خجالت کشیدم و بحثو ادامه ندادم خیت نشه بیشتر
دوستمون این رو به دو صورت نوشتن :)

واویلاااااااا!:40: دوست عزیز cello نوشته می شه و /chello/ تلفظ می شه.
من درسته بی سوادم ولی از نوشته ی دوستمون پیروی کردم
حالا معلوم شد خیلی خیلی مهمه:)

nina
Tuesday 7 December 2010, 08:04 PM
چقدر موضوع مهم شد

:21:جدا که موضوع مهمیه! اما حالا که تا این کش اومد محض اطلاع دیدین که تو زبون ایتالیایی که ریشه ی لاتین داره
چنانچه بعد از حرف c یکی از حروف e یا i بیاید صدای چ میدهد مثل francesco

nina
Tuesday 7 December 2010, 08:14 PM
:)

من درسته بی سوادم ولی از نوشته ی دوستمون پیروی کردم
:)

اختیار دارین شما استادین

koronzo_piti
Tuesday 7 December 2010, 09:05 PM
اختیار دارین شما استادین
به قول دوست عزیزم
استاد خودتی

sadra2011
Tuesday 7 December 2010, 09:14 PM
یعنی من به یه نفر می گفتم سلیست باید می گفتم چلیست؟
منظورم یویو مایا یکی از بزرگترین سلیست(چلیست) های دنیاست

nina
Tuesday 7 December 2010, 09:39 PM
استاد خودتی

نه بابا چه استادی!:21:

tirazhe
Tuesday 7 December 2010, 09:42 PM
دوستان ارجمند قبلا هم همچین مسئله ای رو در مورد گیتار بیس داشتیم که آیا بیس درسته یا باس
دو مطلب وجود داره یکه این که تلفظ خارجیش چیه یکی اینکه تلفظ رایج در ایران چه
مثلا کلمهnational بعضی ها اونو ناسیونال میگن که خارجیش نشنال هست

یا کلمه machin که در برخی موارد ماشین گفته میشه مثل ماشین لباس شویی یا خودرو
ودر برخی موارد به صورت دیگه مثلا در این ترکیب اتوماسیون Automation

پس اول باید تکلیفمون رو روشن بکنیم که میخوایم تلفظ صحیح خارجیش اون طور که
خودشون میگن رو داشته باشیم یا اون چیزی که در ایران بابه

nina
Tuesday 7 December 2010, 09:47 PM
یعنی من به یه نفر می گفتم سلیست باید می گفتم چلیست؟
منظورم یویو مایا یکی از بزرگترین سلیست(چلیست) های دنیاست

نه دیگه چلویی و پلویی نداریم اونجا دیگه باید همون Cellist سلیست بگی البته معمولا سلوییست Celloist میگن اما گراماتیکلی غلط هست

nina
Tuesday 7 December 2010, 09:49 PM
به نظر من چلیست خیلی قشنگ نیست به فارسی همون سلوییست بهتره نه؟

nina
Tuesday 7 December 2010, 09:58 PM
بهتره بقیه اش توی تاپیک اموزش زبان ادامه داد
من فقط گفتم یه استاد ویولن که یه ساز اوریجینال غربی هست بخصوص باید بدونه
چلو چیه و همون ویلنسله

melodyekohan
Saturday 8 January 2011, 08:08 PM
بچه ها الکی دارین سر یک کلمه بحث میکنید چیزایی رو مطرح کنید که مربوط به موضوع باشه :21ox66r::21ox66r:

M_T
Monday 7 March 2011, 06:00 PM
سلام

ضمن تشکر از دوستان و مخصوصا توضیحات آقا/خانم کمانچه.
جالبه که عرب ها خیلی به ویولن علاقه دارند و بهش میگن کمان.
در نیمه دوم قرن 19 ویولن اروپایی جایگزین کمانچه مصری شد که دو رشته سیم بیشتر نداشت.
ویولون و کمانچه چون هر دو Fret ندارند قابلیت اجرای تمام نغمه های عربی و ایرانی شامل ربع پرده و microtone ها رو داره.

حالا یه سوال
آیا جنس چوب کمانچه یا ویولن در جنس صدا اثر داره؟
اگر آره بهترین چوب برای ساخت این ساز ها چیه؟

tahmoores69
Tuesday 8 March 2011, 06:08 PM
کمونچه یعنی چی؟ کمااااانچه.

در ضمن تا جایی که من اطلاع دارم هر سازی در جای خودش مقدسه.

این رو هم بدونید استاد بنان هیچ وقت با کمانچه آواز نمیخونده.

ostadbanan
Tuesday 8 March 2011, 07:20 PM

البته استاد بنان با خیلی از سازها آواز نخونده . این دلیلی بر کم ارزش بودن ساز کمانچه نیست‌ !!!!
بیشتر آوازهای استاد با پیانو همراه بوده.

منم ویولن کار میکنم ولی خیلی وقته عاشق کمانچه ام. نمی دونم چرا به جای کمانچه رفتم سراغ ویولن !!!!! :ad

اتفاقه دیگه - پیش میاد !!!! :40:
ولی مطمئنم چند سال دیگه که ویولن رو کمی یاد گرفتم میرم دنبال یاد گیری کمانچه. :45:

bardyaa
Wednesday 9 March 2011, 07:52 AM

حالا شما عصبانی نشو. این «تا جایی که ...»ت هم هیچ چیزی رو نمی‌رسونه، همون‌جور که «در جای خودش»ی که نوشته‌ای. «مقدس» هم معنی داره، و برای هرچیزی استفاده نمی‌شه. وقتی می‌گی فلان چیز «مقدس»ه، یعنی اون چیز «حریم قدسی» داره، و داری می‌گی که نمی‌شه به‌ش نزدیک شد و باید همون‌جور پذیرفته بشه که «وارد» شده. این فکر، این نوع فکر، دست‌کم در این جور بحث‌ها، «خطرناک»ه. موسیقی، وقتی به‌عنوان یکی از «فنون» بشری دیده می‌شه، حداکثر «عرفی»ه و بی هیچ تردیدی «قدسی» نیست ـــ هرچند که حتماً «محترم»ه.

درضمن، این «تا جایی که ...» رو می‌بایست به‌جای «این رو هم بدونید» می‌نوشتی که این‌قدر محکم حکم غلط ندی. آقای بنان، با ساز آقای [علی‌اصغر] بهاری کار «محفلی» [ضبط شده، اما پخش نشده] دارن. این‌که تو نشنیدی، دلیل نمی‌شه که این‌قدر قاطع حکم بدی ـــ بماند که اگر «واقعاً» همچو اتفاقی نیفتاده بود هم چیزی از اهمیت «کمانچه» کم نمی‌شد!

محض تفریح،‌ چندوقتی پیش‌تر، مجری برنامهٔ رادیویی‌ای داشت با آقای [همایون] خرم صحبت می‌کرد و حرف از آقای بنان بود. آٔقای خرم یادآوری کردن که آقای بنان به‌شون گفته «مهندس، یه آهنگ هم به من بده» و گفتن که [نقل به مضمون] «یکی از بزرگ‌ترین حسرت‌هام در زندگی این‌ه که نمی‌دونم چی شد که گرفتار روزمرگی‌هام شدم و آخرش این کار رو نکردم، و این فرصت رو از دست دادم». حالا، اگه من بگم «این رو هم بدونید استاد بنان هیچ وقت با استاد خرم نخونده»، برعکس جملهٔ تو [که غلط‌ه]، درست گفته‌م؛ اما قراره چه حکمتی از توش دربیاد؟