PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال درباره درس 4مضراب دشتی کتاب استاد پایور

mammad_g
Tuesday 23 December 2008, 06:25 PM
سلام
من الان رو درس 4مضراب دشتی کتاب استاد فرامرز پایور هستم . راستش باید اعتراف کنم با این درس خیلی مشکل دارم
5 دقیقه که میشینم نگا کتاب میکنم گیج میشم پامیشم
روی نت ها مشکل دارم
تو این درس خیلی از بکار و بمل و کرن استفاده میکنه منم رو اینا گیج شدم
دوستان اگه کسی میتونه کمک کنه که این نتهایی که بمل یا کرن بغلشون هست روی کدوم سیمها باید زده شه ؟
مرسی

Khashayar
Tuesday 23 December 2008, 07:28 PM
درود
البته اگر به توضیحات ابتدای کتاب دستور سنتور پایور نگاه کنید میتونید این مسئله رو حل کنید.{حفظ بودن جای نت ها و تسلط داشتن به اونها خیلی مهم هست}
یکی از بمل و کرن هایی که میگید روی نت می بین خط چهارم و پنجم هست که زمانی که کرن هست باید روی خرک اول سیم های سفید بزنید و زمانی که بمل هست روی می خرک هشتم در سیم های زرد بزنید.
ر زیر خط اول هم که کرن هست روی ر خرک هفتم در سیم های زرد باید زد.بالای فا در خط 7 و در میزان چهارم نوشته نه که روی خرک نهم در سیم های سفید به صدا در میاد.با یک نگاه به تئوری موسیقی که اول کتاب اومده و کوک سنتور میشه جای این نت هارو در کوک شور به راحتی پیدا کرد.
این درس مضراب هاش مشکل تر از نت نگاریش هست.روی مضراب ها و شفاف و درست زدن مضراب هاش خیلی دقت کن.
موفق باشی.
mammad_g
Wednesday 24 December 2008, 07:37 PM
مرسی عزیز
خیلی ممنونم
شما سنتور می زنید؟

Khashayar
Wednesday 24 December 2008, 10:24 PM
درود
خواهش میکنم.یه چند سالی هست چیز هایی مینوازم در سنتور.اما نوازنده سنتور خودم رو به حساب نمی آرم.

mammad_g
Saturday 27 December 2008, 09:09 AM
دوباره سلام
ببخشید بازم مزاحم میشم
اگه میشه 5 خط اول رو یه توضیحی واسم بدین
من رو نتای می و فا گیر میکنم
نمیدونم زرد . سفید یا پشت خرکه
تو درسای قبلی مشکلی نداشتم
ولی الان اینجا گیج شدم

Khashayar
Saturday 27 December 2008, 11:14 AM
درود
من به صورت خلاصه یه چیزایی برات مینویسم.البته در این موارد اگر به صورت حضوری در محضر یک معلم باشید بهتر مطلب رو درک خواهید کرد.اما چشم من پنج خط ابتدایی رو میگم.{صرف نظر از ریتم و.. فقط به مضراب ها و جایگاه نت ها میپردازم.}
در خط اول مضراب چپ شما نت ر رو میزند که در خرک هفتم سیم های سفید قرار دارد.و مضراب راست شما سیم های سل در خرک سوم سیم های زرد و سیم های سی در خرک پنجم سیم های زرد رو میزند و.....نتهای ر سل و سی تا انتهای قطعه همینطور هست.{در درس های قبل هم همینطور بوده.چون کوک شما تغییر نکرده.پس میتونید با کمی مطالعه در درس های قبل و توضیحات کتاب و آنالیز قطعه تمام مشکلات رو حل کنید.}
نت دو و سی و... که کاملا مشخص هست و مشکل خاصی ندارد.اما شما گفتید روی نتهای می و فا مشکل دارید.خوب نت می{بین خط چهارم و پنجم حامل} وقتی علامت کرن دارد در خرک اول سیم های سفید زده میشه و وقتی بمل داره در خرک هشتم سیمهای زرد نواخته میشه.اینجا اگر کوک شما درست باشد مشکل خاصی نباید باشد.اما نت فا{روی خط پنجم حامل} همگی در خرک دوم پشت خرک نواخته میشه و فقط در بالای فا در خط 7 و در میزان چهارم نوشته 9 که روی خرک نهم در سیم های سفید به صدا در میاد.در همین خط نت لا بمل هم دارد که در خرک چهارم پشت خرک نواخته میشود.نت فا {بین خط اول دو دوم حامل}همگی در خرک دوم سیمهای سفید زده میشن.و نت می {روی خط اول حامل}همگی در خرک هشتم سیمهای زرد نواخته میشن.چون بمل هستند.
من احساس میکنم شما یا کوکتون مشکل داره یا در مضراب ها مشکل دارید.پیشنهاد میکنم تمرین شماره یک و دو مضراب زدن اول کتاب رو با حوصله انجام بدین تا مضرابتون روان بشه.بعد این درس رو خط به خط بزنید و با حوصله و هر وقت در نواختن خط اول مشکل نداشتید برید خط دوم و الی آخر.اگر باز مشکلی بود بگو.دوستان دیگه هم هستند که بهتر از من میتونن توضیح بدن.
تشکر.

mammad_g
Saturday 27 December 2008, 08:31 PM
ممنونم دوست عزیزم . شما گفتید که اگر کرن بود در خرک اول سیم های سفید زده میشه و وقتی بمل داره در خرک هشتم سیمهای زرد . اگه علامتی نداشته باشه چی؟

Khashayar
Saturday 27 December 2008, 09:59 PM
درود
اگر علامتی نداشت شما نگاه میکنی که در همون میزان مثلا نت می وجود داشته و اگر داشته علامتش چی بوده و علامت همون رو در نظر میگیری{البته اگر بکار نشده باشه}اما در این درس چنین چیزی ندیدم.و اگر علامتی نبود به سر کلید نگاه میکنی.مثلا در این درس می در سر کلید بمل هست.پس وقتی علامت کرن و یا هر علامت دیگه ای نداشت علامت سر کلید لحاظ میشه که همون بمل هست.