PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا شنونده ی خوبی برای موسیقی هستیم ؟

mos167
Tuesday 30 December 2008, 11:05 PM
آیا ما مخاطب خوبی برای موسیقی هستیم ؟
آنچه مخاطب آثار هنری را برای درک و دریافت عاطفه ی موجود در آثار هنری یاری می دهد ، احساس مشترک و تخیل نیرومند است . مخاطبان باید مخیله ی خویش را به کار گیرند تا آنچه آفریننده ی اثر ایجاد کرده ، نزد خود احساس کنند . میزان درک و دریافت مخاطب از احساس هنرمند به میزان ارتباط او با هنرمند مربوط می شود . مخاطب یک اثر هرچه بیشتر آن را مورد بررسی قرار دهد و با آن مانوس باشد به لایه های بیشتری از احساس هنرمند دست خواهد یافت . گاهی شنیده ایم که افرادی می گویند ما از موسیقی سنتی چیزی نمی فهمیم و یا اساساً آن را تختئه می کنند . علت این امر بدون در نظر گرفتن میزان توانایی هنرمند موسیقی شناس در تصویر وضعیت عاطفی خود ، شاید آن باشد که مخاطبان خود را کمتر در معرض چنین آثاری قرار می دهند و کمتر به انس و آشنایی با فضای عاطفی و احساسی آن می پردازد . یا اینکه اینان به قدر کافی از نیروی تخیل خود بهره نمی گیرند .
چون آثار هنری از عاطفه و احساس هنرمند سرچشمه می گیرد با احساس و عاطفه ی مخاطبان نیز قابل در یافت است . کسی که با ابزار های استدلالی و عقلانی به تشریح و تبیین آثار هنری می پردازد درست وضعیت کسی را دارد که می خواهد مباحث و فعالیت های عقلی را با احساس خود توضیح دهد .
هرکس در برابر آثار هنری ، دریافت و استنباط خاصی دارد . البته این به معنای بی ضابطه بودن و بی منطق بودن آثار هنری نیست بلکه منظور آن است که این قبیل آثار ، منطق خاص خود را دارند منطقی که با منطق استدلالی فاصله بسیار دارد .
کلیه ی آثار هنری از جمله موسیقی تأویل پذیرند . یعنی هرکس بسته به میزان انس و اطلاعش از آن هنر ، می تواند دریافت و برداشتی داشته باشد . کسی که با شیوه های بیانی یک هنرمند و نوع نگرش او به مسائل آشناتر است بهتر میتواند در زوایای مفاهیم ذهنی او نفوذ کند و احساس و تخیل او را دریابد .
آثار هنری حکم منشوری را دارند که از هر زاویه ، چشم اندازی متفاوت را عرضه می کنند و مجموعه ی این چشم اندازها ، تصویری کلی و جامع از منشور را به دست می دهد .
با این همه ، هنرها عواطف را به طور مستقیم به ما القا نمی کنند . مثلاً موسیقی غمگین مارا به گونه ای غمگین نمی کنند که خبر مرگ یکی از آشنایانمان ما ار غمگین می کند بلکه بیشتر حالت احساس غم را برای ما مجسم می کند و موجب می شود که به شیوه ای خاص ، آزاد از تعلق ، و زیبا شناسانه احساس غم کنیم .

حال فکر میکنید شنونده ی خوبی برای موسیقی مان هستیم ؟

Mona
Tuesday 30 December 2008, 11:25 PM
نميدونم چرا هر چي فكر مي كنم نميتونم جواب بدم. يه كم سوالتون گنگه! منظور از موسيقي مون چيه؟ يا شنونده ي خوب؟ خب خود شما ميگي هر كس بسته به دركش از آثاري كه گوش ميكنه ميتونه بهره ببره، همه كه دركشون مثل هم نيست. راستش يه كم بيشتر بحث رو باز كنيد فكر كنم بهتر باشه!

mos167
Wednesday 31 December 2008, 09:25 AM
نميدونم چرا هر چي فكر مي كنم نميتونم جواب بدم. يه كم سوالتون گنگه! منظور از موسيقي مون چيه؟ يا شنونده ي خوب؟ خب خود شما ميگي هر كس بسته به دركش از آثاري كه گوش ميكنه ميتونه بهره ببره، همه كه دركشون مثل هم نيست. راستش يه كم بيشتر بحث رو باز كنيد فكر كنم بهتر باشه!

گاهی اوقات به ما پیشنهاد می کنن که فلان موسیقی و گوش کن قشنگه یا خوبه . یا یکی پیدا می شه می گه که من از موسیقی سنتی خوشم نمیاد نمی تونم باهاش ارتباط برقرار کنم یا در مورد سبک های دیگه .
حالا من می گم که ما چقدر سعی کردیم موسیقی رو خوب گوش بدیم و با اون ارتباط برقرار کنیم ؟

Mona
Wednesday 31 December 2008, 11:58 AM
به نظرم ما هر چقدر تونستيم سطحي نگر نباشيم و به دنبال شناخت خودمون و پيرامونمون باشيم (بطور سالم) به همون مقدار هم ميتونيم موسيقي خوب گوش بديم و شنونده ي خوبي هم باشيم.
البته همه در يه حد نيستن (از لحاظ درك فكري). اما همين كه بتونيم نسبت به روز پيش دركمون رو ارتقا بديم و به همون نسبت درك موسيقاييمون رو (در اينجا چون تاكيد روي موسيقيه ميگم درك موسيقايي) ميتونيم بگيم كه شنونده ي خوبي هستيم. چون داريم روي خودمون كار مي كنيم!

mina_v57
Wednesday 31 December 2008, 01:12 PM
به نظر من بهترين كار اينه كه اول راه وروش خوب گوش كردن ودرست ارتباط برقراركردن با موسيقي را ياد بگيريم ، تا بتونيم يك شنونده ومخاطب خوب باشيم.

rumour
Wednesday 13 May 2009, 07:58 PM
باید بگم کلا این زیاد مهم نیست که ما به چه سبکی علاقه داریم این مهمه که بتونیم موسقی واقعی از بعضی از کارها گه فقط اسم موسقی دارن تشخیص بدیم من قبلا هم گفتم باید موسقی از یک صافی رد کنیم تا بتونیم بفهمیم چه کاری خوبه حالا بعدش میتونیم بریم سراغ سبک.چنین کسایی بیشتر سبکارو گوش میدن.این کسی که این جوری بتونه اینارو از هم جدا کنه مخاطب خوبه.حالا یک سری سبکارو دوست داره بعضی هارو هم دوست نداره ولی اون دیگه صلیقه است.