PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درخواست بیان مسیری صحیح برای یادگیری

arman405
Wednesday 7 January 2009, 02:29 PM
با سلام و درود خدمت دوستان عزیز

من آرمان هستم 20 ساله اهل اهواز شهری که 2 استاد سه تار دارد که من شاگرد یکی هستم که نمیدانم این اساتید در چه سطحی هستند!الان 3 ماه شروع کردم کتاب اول هنرستان خالقی.

اینحا از شما عزیزان تقاضا دارم به آرمانهایی مثل من که در محدودیت هستن و کسی نیست که با آن در مورد ساز مورد علاقه شان صحبت بیشتر برای درک عمیق تر و شناخت موسیقی ایرانی کنند کمک کنید و تجربیات خود و دانشی که در این زمینه کسب کردین در صورت تمایل بیان کنید.

این کار شما مثل چراغی روشن است برای من.

مثلا اینکه چطور تمرین میکنید...چه زمانی اختصاص میدهید تا مسایلی مثل شناخت ساز و قابلیت ها و عرفان ساز آشنایی با موسیقی ایرانی کارهایی که به نظرتون برای مبتدیانی مثل من باعث پیشرفت میشه و ....روشهای نوازندگی بهتر...

چگونه میشود به آینده امیدوار بود...آیا درصورت نبود اساتید برجسته امکان پیشرفت نیست...آیا شما از ابتدا عالی بودید...آبا تمرینات خسته کننده نبود...

سوال حیاتی من اینه که چطور با ساز ارتباط برقرار کردین...اینکه همه در همه جا میگن درک ساز ارتباط با ساز بیان احساس نوازنده و...

آیا از ابتدا شما این گونه بودین؟

آرمانها که تا کنون از موسیقی شناخت نداشت به صورت عمقی و فقط شنونده معمولی بودن چگونه میتوانند موسیقی رو درک کنن و ...

ممنون از لطفتون

endvb6
Wednesday 7 January 2009, 02:45 PM
سلام دوست من. ممنون که به دوستات اعتماد کردی. اینجا همه آماده اند که به دوستای خوب و با احساس و صدقی مثل تو کمک کنن. ببین رفیق هیچکس از اول نوازنده نبوده و توی جلسه اول معجزه نکرده. پس اصلا نگران نباش. مهم نیست استادت کیه چون بالاخره بیشتر از شما بلده. پس سعی کن خودت رو در نظر بگیری نه استادت. هدفت رو مشخص کن. اینکه میخوای به سطح بالای موسیقی برسی یا نه واسه دل خودت میخوای ساز بزنی؟؟؟ اصلا عجله نکن. با کتاب 1 هنرستان برو جلو. وقتی به درسای پیش درآمد دشتی و یا یه کم جلوتر رسیدی کتاب اول علیزاده رو شروع کن. با این دو پیش برو. کتاب 1 که تموم شد اگر دیدی به تکنیک لازم رسیدی ردیف رو شروع کن. بازم اگه سؤالی بود در خدمتیم داداش. یا علی

violin-m
Wednesday 7 January 2009, 11:02 PM

من آرمان هستم 20 ساله اهل اهواز شهری که 2 استاد سه تار دارد که من شاگرد یکی هستم که نمیدانم این اساتید در چه سطحی هستند!الان 3 ماه شروع کردم کتاب اول هنرستان خالقی.

اینحا از شما عزیزان تقاضا دارم به آرمانهایی مثل من که در محدودیت هستن و کسی نیست که با آن در مورد ساز مورد علاقه شان صحبت بیشتر برای درک عمیق تر و شناخت موسیقی ایرانی کنند کمک کنید و تجربیات خود و دانشی که در این زمینه کسب کردین در صورت تمایل بیان کنید.

مثلا اینکه چطور تمرین میکنید...چه زمانی اختصاص میدهید تا مسایلی مثل شناخت ساز و قابلیت ها و عرفان ساز آشنایی با موسیقی ایرانی کارهایی که به نظرتون برای مبتدیانی مثل من باعث پیشرفت میشه و ....روشهای نوازندگی بهتر...

دوست عزیز کمک را میسپارم به دوستان سه تار نواز

ولی میخواستم از شما بابت این استارت و بحث جالبتون تشکر کنم مطمئن باشید پشیمون نمیشین

arman405
Thursday 8 January 2009, 12:27 PM
با درود فراوان و تشکر از شما عزیزان

بسیار خوشحالم که در جمع دوستانی چون شما بزرگواران هستم.امیدوارم کمکهای شما که منزله استادی گران قدر هست موجب شود آرمانها پیشرفت کرده و شایسته حضور در کنار شما باشند.

مجددا سپاسگزارم

endvb6
Thursday 8 January 2009, 12:39 PM
دوست عزیز این وظیفه انسانی و شرعی ماست که به دوستامون کمک کنیم. خوشحال میشیم از این به بعد در خدمت شما باشیم. راستی استادتون روش تدریسش چه جوریه؟ یعنی وقتی میرین سر کلاس مسیر کلاس چه جوریه؟ چه کارایی میکنین؟ چیا از شما میخواد؟

heiran
Thursday 8 January 2009, 01:08 PM
سلام آرمان جان.
خوشحالم که پیش مایی . منم تقریبا هم سن توام. در مورد سوالاتت چند سالیه که فکر کردم و میکنم... و کلا تو بحث آموزش و یاد گرفتن زیاد جستجو کردم
چیزی که به نظر من میرسه ایناست:
1-هدفت رو از موسیقی کار کردن مشخص کنی( با توجه به امکاناتت و سنت و شرایطت)
2-به نظر من و البته استادم مهم نیست که با شیوه کدوم نوازنده یا استاد شروع به آموختن سه تار میکنی/ بلکه مهم اینه که یک سبک رو بتونی درک کنی و اونوقته که یک دیدگاه نسبتا محکم دستت میاد و بهد میتونی آثار تمام نوازنده ها رو تحلیل کنی و ازشون لذت ببری و حتی قطعاتشون رو بنوازی (البه به سبک خودت و به شیوه خودت) (سبک و شیوه با هم فرق میکنند)
3-چند وقته شرو کردی عزیز؟ پیشنهاد میکنم بعد از یک سال مدتی هم پیش اون یکی استاد تو شهرتون بری و ببینی شیوه تدریس اون چه طوری هست؟( البته زود نرو ها)
4-توصیه میکنم هرچی استادت میگه عمل کنی... به گفته هاش پایبند باشی... غیر از زمان درس یه وقت دیگه باهاش بذاری و از موسیقی ایرانی باهاش حرف بزنی... ازش بپرسی کارهایی که تو این راه انجام داده... از علاقه اش به موسیقی بپرسی... اینها همش کلاس و مطلب خواهد بود برات
5-من خودم وقتی سه سال پیش سهتار رو شروع کردم ( تو تبریز) روزهای اول واقعا حالم گرفته شده بود! و راست-چپ زدن برام مشکل بود و یه چیز مهم که باعث میشد احساس سردرگمی و ترس بکنم این بود که جای نت ها رو روی دسته هنوز یاد نگرفته بودم( [B]شاید خنده دار به نظر برسه[B])

من بعد از چند جلسه که اسم نت ها رو و جاشون رو روی دسته فهمیدم شروع کردم به برقراریه ارتباط منطقی بین این پرده ها و دیگه اوضاع داشت بهتر میشد!

6-دوست عزیزم آرمان جان تو موسیقی یه حست خیلی باید درست و قوی باشه اونم "شنوایی" یا همون "سامعه" هست!!
یه تمرین به ذهنم میرسه اونم اینه که وقتی یه پرده رو نگه داشتی و داری راست-چپ میزنی گاهی اوقات سعی کن اون صدا رو با دهانتم (حنجره) در بیاری و دقیق گوش کن به صدای خودت و ببین آیا این همونیه که از ساز داره در میاد؟؟؟ (تمرکز کن و دقیق گوش کن. دقیق... دقیقتر... آهان!! :D

7-یک اشتباه رایج در بین نو آموزان هست ( منم البته مبتلا هستم بهش چون نو آموزم) اینه که زود حوصلشون از تمرین اصولی از دست میره و شروع میکنند به خرچنگ قورباغه کاری( و جالب اینه که خودشون هم فک میککند دیگه شدن یه پا حسین علیزاده) اینو جدی بگیر آرمان. من از جلسه دوم!! مرغ سحر رو داشتم میزدم!!!!! اما به قول شاعر گفتنی "این کجا و آن کجا" ببین بهترین راه رسیدن به سطحی مطلوب تمرینه.
8-استادم میگفت تمرین تو جلسات اول و هفته های اول بسیار حیاتیه و حتی اگه هنر جو بتونه روزی 10 ساعت بشینه و چپ-راست بزنه هم بسیار ارزشمند و مفید خواهد بود
9- اما یه نکته که تو اوایل کار باید حواست باشه اینه که چون ساز یک جسم خارجی هست بالاخره( حداقل اوایل کار!) سعی کن بدنت و مخصوصا دست هات حالت تدافعی نگیره در مقابل این جسم خارجی! و حواست باشه که دست هاتو ریلکس بگیری و تیر نکشیشون اصلا و حتی اگه یه موقع متوجه شدی که حواست به نواختن رفته و عضلات دستت منقبض شده چند لحضه ساز رو کنار بذار دستاتو محکم بتکون!( حرکت بده) و محکم مشت کن و فشار بده و بعد دوباره حرکت بده (بلرزون!) ...اونموقع احساس خواهی کرد که دستات یکم راحت تر و آزادتر شدند... ( خیلی خوب!! اونوقت یه یادی هم از ما بکن (دوست داشتی یه فحشم بده!!) و بشین تمرینو ادامه بده

10- آرمانم ببین موسیقی و هنر کلا راهی هست که خودش هنرجو رو میبره .......... پس سعی کن زیاد به اینور اونور معطوف نشی و همیشه یه هدف متعالی تو ذهنت باشه. مطمئن باش سال بعد وقتی به خودت نگاه کنی خواهی دید که همون آرمان سال قبل نیستی و این یعنی " عبور " یعنی "حرکت کردن" و این یعنی دور شدن از " درجازدن" و این یعنی هم سو شدن با کائنات با خلقت و همراه شدن با کاروان انسانهای زیبا سیرت و حق طلب و در یک کلا یعنی سیر به سوی "کمال" و این است هدف غایی انسان...
( عجب چیزایی گفتم!! باور کنید خیلیشون همین که داشتم مینوشتم به ذهنم رسیدند) بالاخره هرچه هست از "اوست" و بس...

اینها کلیات مطالبی بود که میتونستم به برادر خوب خودم عرض کنم
ایشالا... لیاقت داشته باشیم در مراحل بعدی هم نکات ریزتری رو تقدیم کنیم

بدون که ما همیشه پشتت هستیم و کمکت میکنیم

موفق و متعالی و پاینده باشی...

endvb6
Thursday 8 January 2009, 01:30 PM
ممنون محمد حسین عزیز. نکته های من رو که حال نداشتم گسترش بدم، بسیار زیبا گسترش دادی. بالاخره آرمان جون اینا رو فعلا تا یک سال به کار بگیر. هر اشکالی هم بود بپرس. یا علی داداش

arman405
Thursday 8 January 2009, 08:31 PM
سلام مجدد به شما عزیزان

خیلی لطف کردین و مطالب بسیار عالی رو بیان کردین.

در مورد کلاس بگم که هر جلسه اول تمرینات هفته قبلش رو تحویل میدم بعد استاد رفع اشکال میکنه و با توجه به پیشرفتی که داشتم درس بعد رو میده.

من این هفته باید پرده شناسی پایین دسته و تمرین گام دو ماژور رو باید تحویل بدم.

تا الان فقط از رو کتاب بوده ولی استادم گقته کم کم باید تصنیف و آهنگ هایی که در حد آموزشی که دیدم شروع کنم.

اما در مورد رهنمود های جناب محمد حسین عزیز:

1-من هدف از یادگیری واسه دل خودم هست.میخوام یاد بگیرم و تا جایی که بتونم پیشرفت کنم.

2- مشکل اساسی همینه من اصلا نمیفهم فرق سبک چیه یا اصلا سبک چیه و...شیوه یعنی چی و...(خودمم میدونم خیلی پرت هستم ولی به امید خدا و یاری شما میخوام بفهمم)

3-الان 3ماه و 11 جلسه رفتم تا درس گام دوماژور کتاب اول خالقی(البته میدونم واسه خیلی از سوالهام شاید زود باشه ولی این شرایط گنگ و نداشتن شناخت از ساز و سبک و نوع هست که آزارم میده و نمیدونم دارم به کدام سو میرم)

4-دوست دارم ولی هم به قول خودش چون تا عصر سر کاره بعد از ظهر هم که چند نفر شاگرد داره وقتش کمه.البته من زیاد صحبت نکردم راجب مسایل دیگه چون نمیدونم چی هست.ولی سعی میکنم بیشتر باش مرتبط شم.

ممنونم از شما عزیزان بازم مزاحم میشم.

راستی پا زدن خیلی سخته و با اینکه استادم گفته پا بزن من همینجوری میزنم البته تمرین ها رو درست در میارم که استاد قبول میکنه.

مترونوم هم دارم با اونم زیاد کار نکردم.به نظر شما چه کار کنم؟کم کم باید سرعتها رو درست بزنم و ذهنی هم شاید درست درنیاد(البته منظور در تغییر سرعت هست به قول استاد آهنگ در کسری از زمانی هست که الان دارم تمرین میکنم)

endvb6
Thursday 8 January 2009, 08:43 PM
درود مجدد به آرمان عزیز

رفیق من از تجربه خودم میگم. منم اول اول اینجوری بودم.شناخت سبک و روش بزرگان چیزی نیست که به همین راحتی بشه یاد گرفتش. پس عجله نکن. تو کم کم پیش برو. اصلا خارج از تمرین استادت نزن. در مورد مترونوم هم بگم که اصلا نگران نباش. اگر از روش شمارش هم استفده کنی خوبه. چند تا درس رو که تحلیلی بزنی (یعنی نت هاش رو تحلیل کنی) راحت می تونی حالت قطعات رو بدست بیاری. مثلا میفهمی که اکثرا پیش درآمد حالت ریتمیک سنگینی داره یا انواع دیگه. گفتم فقط عجله نکن. ایشاا... از هفته دیگه با کمک دوستان درس های آموزشی رو اجرا میکنیم و رو سایت میزاریم. سعی میکنیم با توضیح باشه تا استفاده کامل ببرین. به امید دیدار رفیق عزیز. یا علی

AliB
Friday 9 January 2009, 01:00 PM

چگونه میشود به آینده امیدوار بود...آیا درصورت نبود اساتید برجسته امکان پیشرفت نیست...آیا شما از ابتدا عالی بودید...آبا تمرینات خسته کننده نبود...

سوال حیاتی من اینه که چطور با ساز ارتباط برقرار کردین...اینکه همه در همه جا میگن درک ساز ارتباط با ساز بیان احساس نوازنده و...

آیا از ابتدا شما این گونه بودین؟

آرمانها که تا کنون از موسیقی شناخت نداشت به صورت عمقی و فقط شنونده معمولی بودن چگونه میتوانند موسیقی رو درک کنن و ...

ممنون از لطفتون
آرمان جان سلام
حضورت بین دوستان خودت در سایت و فروم موسیقایی و تخصصی نت آهنگ تبریک می گویم. امیدوارم تو خونه ی خودت یعنی نت آهنگ احساس شادی و لذت و گرمی داشته باشی.
پوزش می خواهم که به عنوان یکی از دوستانت تو سایت ، با تاخیر سر زدم و پاسخ می دهم .
من آغاز می کنم از مسایلی که خودت به اونها اشاره کردی و برات سوال هست. اول باید بگویم که خیلی خوشحالم که ساز سه تار رو انتخاب کردی و اگر درباره ی علت علاقت به ساز سه تار مطالبی داری برای ما هم بگو{توضیح اینکه من پست های بعد رو می خواهم بعد از پاسخ به این پست دقیق بخونم پس اگر در این باره صحبتی کردی خواهم خوند})
خوب در مورد نحوه ی تمرین و زمانش باید بگویم که زمان تمرین هر چهخ بیشتر بهتر و روزی دست کم دو ساعت بسیاز ضروری و حداقل زمان لازم برای آغاز راه است . البته باید خاطر نشان کنم در آغاز راه ، هنرجو به سرعت احساس خستگی می کند و این امر به دلیل عادت نداشتن فیزیک بدن به نگهداری ساز و عدم ورزیدگی بدن روی می دهد. آنچه در مورد زمان تمرین باید مورد توجه قرار دهید این است که به نظر این حقیر زمان تمرین را باید به قسمت های کوچک تقسیم کنید مثلا زمانهای 15 دقیقه ای یا 30 دقیقه ای. بین هر ست تمرین مقداری استراحت کنید و یا در طول روز تقسیم کنید. معمولا صبح ها بعد از خواب به نظر شخصی این حقیر تاثیر تمرین بیشتر خواهد بود. هیچگاه بدن خود را بیش از حد خسته نکنید و حتما استراحت کافی بین زمان های تمرین بگذارید.تمرینتان آگاهانه و با تمرکز و در راستای برطرف کردن کمبود ها و ضعف ها باشد در توضیح این نکته باید عرض کنم باید با مداقه در روح هر اتود و تمرین و هدف آن در همان راستا حرکت کنید. به طور مثال اگر تمرینی برای تقویت توان پرش پنجه است با تمرکز بر این نکته آن را انجام دهید و یا مثلا اگر تمرینی نظر به تقویت انگشت دوم و یا سوم شما دارد این امر را در اجرای تمرین مد نظر داشته باشید. همیشه در تمرین ها به دنبال اجرای اصولی کامل و صحیح باشید و از اجرای سرسری . بی توجه و رفع تکلیفی پرهیز کنید. از تکنیک ساز زدن جلوی آینه بهره ببرید و ایرادات استیل سازگرفتن خود را در برابر آینه دیده و سعی در رفع آن و شبیه کردن استیلتان به اساتید برجسته ی نوازندگی این ساز بکنید.
به ساز خود عاشقانه عشق بورزید و احترام قائل باشید. در کنار انجام تمرینات عملی به فاگیری تئوری موسیقی بپردارزید و هر کجا مطلب آموزنده ای درباره ی سازتان و موسیقی ایرانی می بینید با اشتیاق مطالعه و دنبال کنید. کتاب های خوبی در این زمینه های هست هم تئوری موسیقی مثل کتاب تئوری موسیقی استاد وزیری و کتاب نظری به موسیقی روح ا... خالقی . برای ساز شناسی کتاب پرویز منصوری و .... که با جستجو و پرسیدن آنها را خواهید شناخت.
آنچه شما را به آینده ای روشن در این وادی امیدوار می کند میزان پشت کار و دقت نظر شما در انجام تمرینات و همینطور به طور بنیادین نگرش شما به دلیل روی آوردنتان به موسیقی و آرمانی که در ضمیر ناخودآگاه خود پرورش می دهید دارد.پس اگر به قصد خدمت به فرهنگ و هنر ایران زمین و تعالی روح و جانتان در این رهگذر وارد میدان شده اید و آرمان شما سطحی و بازاری نیست می توانید به آینده امیدوار باشید.
در مورد مربی[استاد!!!] باید گفت که در فراگیری موسیقی نقش مهمی دارد چون دوست من شما بخواهید مکانیکی و یا آهنگری هم که یاد بگیرید باید زیر دست استادکار آموزش ببینید تا فوت فن آن را فرابگیرید و هر چه از آموزش بهتری برخوردار باشید مهارت شما نیز بیشتر خواهد بود حال امری تخصصی هنری و علمی مانند موسیقی جای خود دارد. البته که شما نیازمند یک مربی و یا استاد(اگر یافت شد) هستید. بدون دیدن اساتید برجسته امکان تعالی وجود ندارد(نظر شخصی بنده است و لطفا باز دوستان نیایند کیوان ساکت را مثال بزنند !!! ایشان نیز اگر زمانی را به شاگردی سپری میکردند امروز وضعشان بهتر اینی که هست بود) تمام مطالبی که جزو دغدغه های شماست آرمان جان در رهگذر شاگردی و مصاحبت با استادان این فن حاصل خواهد آمد... معرفت و اخلاق و عشق به ساز و مفهوم و جان مایهی ی هنر و بیان هنری و ...
نکته ی بعد اینکه هیچ کس از ابتدا عالی نیست. این مسیر حرکت و میزان انگیزه و تلاش شماست که در آینده تفاوت ها را آشکار می کند و یک نفر را تبدیل به حسی علیزاده و یا محمدرضا لطفی می کند. پس علیزاده ها هم در ابتدا از دو دو سل سل زدن آغاز کردند ولی در ادامه با پیگیری و عشقشان و رسیدن به محضر اساتید برجسته ی دوران و خوشه چینی و همینطور مطالعه و تمرین و ممارت و تحصیل به این جایگاه رسیده اند. بنده ی حقیر هم که مدتیست در راه گام میزنم در ابتدا با سختی و ممارست به فراگیری مشغول شدم و حتی جلسه ی اول که پیش مربی رفتم متوجه نحوه قرار گرفتن دست بر روی کاسه نشدم و جلسه ی بعد استیل فاجعه آمیزی ارائه کردم که چشمان مربی من از این همه بی استعدادی من گرد شد :)) ...
:ztrompette6:
و باز در همین راستا چندی پیش نوار هایی که از دوران های گذشته از کار خودم ضبط کرده بودم را گوش می دادم و کاری پیداکردم مربوط به ماه های اول فراگیری و واقعا جالب بود برای خودم ... تمرینات سخت بود و خسته کننده و بعضا ناامید کننده اما آنچه مرا می کشید عشق بود و عشق بود و عشق...
راه درک موسیقی تحصیل علمی و روحی و مداقه در ذات هنر و بیان هنریست. پیوند هرچه بیشتر با بنیاد های فرهنگی و آیینی ایرانی . توجه به سایر هنر ها و مخصوصا ادبیات چون پیوستگی عمیقی بین هنرهای اصیل ایرانی هست. گوش دادن هرچه بیشتر به موسیقی و ادامه ی فراگیری و در ادامه آشنا شدن با جزییات و علم موسیقی ایرانی .
تا اینجا کفایت تا ببینم دویتان دیگر و شما چه گفته اید و چه شنیده اید.
پاینده باشید.

AliB
Friday 9 January 2009, 01:32 PM
سلام دوست من. ممنون که به دوستات اعتماد کردی. اینجا همه آماده اند که به دوستای خوب و با احساس و صدقی مثل تو کمک کنن. ببین رفیق هیچکس از اول نوازنده نبوده و توی جلسه اول معجزه نکرده. پس اصلا نگران نباش. مهم نیست استادت کیه چون بالاخره بیشتر از شما بلده. پس سعی کن خودت رو در نظر بگیری نه استادت. هدفت رو مشخص کن. اینکه میخوای به سطح بالای موسیقی برسی یا نه واسه دل خودت میخوای ساز بزنی؟؟؟ اصلا عجله نکن. با کتاب 1 هنرستان برو جلو. وقتی به درسای پیش درآمد دشتی و یا یه کم جلوتر رسیدی کتاب اول علیزاده رو شروع کن. با این دو پیش برو. کتاب 1 که تموم شد اگر دیدی به تکنیک لازم رسیدی ردیف رو شروع کن. بازم اگه سؤالی بود در خدمتیم داداش. یا علی
امیر عزیز من با این نظر شما موافق نیستم و همینقدر که مربی از شاگرد بیشتر بلد باشه کفایت نمی کنه. دست کم باید با اصول کاملا صحیح و استاندارد نوازندگی به عنوان مربی آشنا باشه و قدرت آموزش و انتقال کافی داشته باشه و دست کم نکته های غلط آموزش نده چون هنرجویی که آغاز به فراگیری هنری می کند مانند صفحه ی سفیدیست که هر کجی و باراستی در نگارش روی این صفحه در آینده نیز خود را نشان خواهد داد و بعضا مانع پیشرفت خواهد شد . پس انتخاب مربی باید با وسواس باشد و امریست مهم از دید این حقیر.

سلام آرمان جان.
خوشحالم که پیش مایی . منم تقریبا هم سن توام. در مورد سوالاتت چند سالیه که فکر کردم و میکنم... و کلا تو بحث آموزش و یاد گرفتن زیاد جستجو کردم
چیزی که به نظر من میرسه ایناست:
1-هدفت رو از موسیقی کار کردن مشخص کنی( با توجه به امکاناتت و سنت و شرایطت)
2-به نظر من و البته استادم مهم نیست که با شیوه کدوم نوازنده یا استاد شروع به آموختن سه تار میکنی/ بلکه مهم اینه که یک سبک رو بتونی درک کنی و اونوقته که یک دیدگاه نسبتا محکم دستت میاد و بهد میتونی آثار تمام نوازنده ها رو تحلیل کنی و ازشون لذت ببری و حتی قطعاتشون رو بنوازی (البه به سبک خودت و به شیوه خودت) (سبک و شیوه با هم فرق میکنند)
دوست خوبم سلام . از نظرات شما سپاسگزارم. به نکات خوبی اشاره می کنید . اما با این مورد من کمی مشکل دارم. به عقیده ی این حقیر مهم است که با کدام متد آموزشی آغاز می کنید و مهم است که به چه شیوه ای آموزش می بینید وگرنه این همه بحث بر سر شناخت شیوه های استاندارد و قدیمی و (به اصطلاح سنتی) مثلا سازی مثل سه تار نمی شد اینکه صبا و یا درویش و یا میراز عبدالله چگونه این ساز را دست میگرفته اند و می نواخته اند. پس ابتدا باید اصول پذیرفته شده و عمومی که جنبه ی کاملا آموزشی دارد آموزش داده شود . در مورد سبک شناسی و همینطور شیوه های نوازندگی نیز به مرور به گوش دادن به شیوه های مختلف که توسط اساتید فن اجرا می گردد این درک حاصل خواهد شد و همینطور البته آموزش دیدن چون این امر به همین پیش پا افتادگی ها هم نیست با به عقیده ی شخص من. مثلا برای فراگیری شیوه ی قدما نیاز به فراگیری شیوه های مضراب زنی و انگشت گذاری آنها را دارید و شیوه های نو مانند شیوه ی علیزاده نیز داستان خود را دارد که در مراحل پیشرفته تر نوازندگی امکان فراگیری و اجرای این ها میسر خواهد بود. پی هنرجویی که از ابتدا آغاز می کند باید بداند که ساز سه تار اساسا باید چه صدا و سونوریته ای داشته باشد (آنگونه که همراه با خلقت و اختراع این ساز شیوه ی نواختن آن نیز و صدای مطلوبش نیز قوام یافته و تثبیت شده است) شیوه ی درست دست گذاری و مضراب و نکات ریز و اصولی فیگور ساز گرفتن و پنچه گذاشتن روی ساز . همزمان با فراگیری این جزییات و در ادامه ی درک وفهم این اصول تفاوت های موجودی که نوازندگان قدیمی و جدید صاحب سبک در این کار ارایه داده اند را می توان درک کرد و تمایز داد. البته چون شیوه های نوازندگی که عبارت از اصلوب نواختن و سونوریته ی ساز هست و در نهایت نحوه ی بیان و جمله بندی در مراحل پیشرفته میسر است در حالت مبتدی موازین کلی همهی شیوه ها از همان اصول بنیادین و استاندارد پیروی می کند.
3-چند وقته شرو کردی عزیز؟ پیشنهاد میکنم بعد از یک سال مدتی هم پیش اون یکی استاد تو شهرتون بری و ببینی شیوه تدریس اون چه طوری هست؟( البته زود نرو ها)
4-توصیه میکنم هرچی استادت میگه عمل کنی... به گفته هاش پایبند باشی... غیر از زمان درس یه وقت دیگه باهاش بذاری و از موسیقی ایرانی باهاش حرف بزنی... ازش بپرسی کارهایی که تو این راه انجام داده... از علاقه اش به موسیقی بپرسی... اینها همش کلاس و مطلب خواهد بود برات
5-من خودم وقتی سه سال پیش سهتار رو شروع کردم ( تو تبریز) روزهای اول واقعا حالم گرفته شده بود! و راست-چپ زدن برام مشکل بود و یه چیز مهم که باعث میشد احساس سردرگمی و ترس بکنم این بود که جای نت ها رو روی دسته هنوز یاد نگرفته بودم( شاید خنده دار به نظر برسه)

من بعد از چند جلسه که اسم نت ها رو و جاشون رو روی دسته فهمیدم شروع کردم به برقراریه ارتباط منطقی بین این پرده ها و دیگه اوضاع داشت بهتر میشد!

6-دوست عزیزم آرمان جان تو موسیقی یه حست خیلی باید درست و قوی باشه اونم "شنوایی" یا همون "سامعه" هست!!
یه تمرین به ذهنم میرسه اونم اینه که وقتی یه پرده رو نگه داشتی و داری راست-چپ میزنی گاهی اوقات سعی کن اون صدا رو با دهانتم (حنجره) در بیاری و دقیق گوش کن به صدای خودت و ببین آیا این همونیه که از ساز داره در میاد؟؟؟ (تمرکز کن و دقیق گوش کن. دقیق... دقیقتر... آهان!! :D

7-یک اشتباه رایج در بین نو آموزان هست ( منم البته مبتلا هستم بهش چون نو آموزم) اینه که زود حوصلشون از تمرین اصولی از دست میره و شروع میکنند به خرچنگ قورباغه کاری( و جالب اینه که خودشون هم فک میککند دیگه شدن یه پا حسین علیزاده) اینو جدی بگیر آرمان. من از جلسه دوم!! مرغ سحر رو داشتم میزدم!!!!! اما به قول شاعر گفتنی "این کجا و آن کجا" ببین بهترین راه رسیدن به سطحی مطلوب تمرینه.
[B]این کار هم خوب است و هم بد. بدی آن تنها این است که از تمرین اصولی و اجرای اتود های استاندارد باز می مانید و خوبی آن این است که با ساز ارتباط مسقیم تری و نزدیگ تر و مفهومی تری برقرار می کنید و از این رو پس گذشت زمان ذوق و قریحه ی شما بهتر تربیت می یابد. اگر این خرچنگ قورباغه کاری به قول شما هدفمند باشد خود مزیتی بزرگ برای پیشرفت شما خواهد بود به عقیده ی من و آن زمانی رخ می دهد که شما به ضعف های تکنیکی خود واقفید و بی دغدغه ساز را برداشته و روی همان ضعف شورع به تمرین های از پیش خود می کنید و مثلا برای تقویت انگشت سوم و تریل مدام این حالت را در پرده های مختلف تکرار می کنید بی برنامه و آزاد و نکات دیگیری از این دست
8-استادم میگفت تمرین تو جلسات اول و هفته های اول بسیار حیاتیه و حتی اگه هنر جو بتونه روزی 10 ساعت بشینه و چپ-راست بزنه هم بسیار ارزشمند و مفید خواهد بود
[B]با عرض پوزش من با نظر استاد !!! شما موافق نیستم. برای یک هنرجوی مبتدی 10 ساعت تمرین غیر ممکن خواهد بود و ممکن است به بدنی که هنوز عادت به گرفتن ساز ندارد آسی جدی وارد کند. تمرین باید معقول و مداوم باشد و از استمرار هر روزه نتیجه حاصل خواهد آمد . نباید در هر نوبت بیش از حد بدن خسته شود و حتما باید تمرین را به زمان های کوتاه قسمت کرد مخصوصا در شروع کار.
9- اما یه نکته که تو اوایل کار باید حواست باشه اینه که چون ساز یک جسم خارجی هست بالاخره( حداقل اوایل کار!) سعی کن بدنت و مخصوصا دست هات حالت تدافعی نگیره در مقابل این جسم خارجی! و حواست باشه که دست هاتو ریلکس بگیری و تیر نکشیشون اصلا و حتی اگه یه موقع متوجه شدی که حواست به نواختن رفته و عضلات دستت منقبض شده چند لحضه ساز رو کنار بذار دستاتو محکم بتکون!( حرکت بده) و محکم مشت کن و فشار بده و بعد دوباره حرکت بده (بلرزون!) ...اونموقع احساس خواهی کرد که دستات یکم راحت تر و آزادتر شدند... ( خیلی خوب!! اونوقت یه یادی هم از ما بکن (دوست داشتی یه فحشم بده!!) و بشین تمرینو ادامه بده

10- آرمانم ببین موسیقی و هنر کلا راهی هست که خودش هنرجو رو میبره .......... پس سعی کن زیاد به اینور اونور معطوف نشی و همیشه یه هدف متعالی تو ذهنت باشه. مطمئن باش سال بعد وقتی به خودت نگاه کنی خواهی دید که همون آرمان سال قبل نیستی و این یعنی " عبور " یعنی "حرکت کردن" و این یعنی دور شدن از " درجازدن" و این یعنی هم سو شدن با کائنات با خلقت و همراه شدن با کاروان انسانهای زیبا سیرت و حق طلب و در یک کلا یعنی سیر به سوی "کمال" و این است هدف غایی انسان...
( عجب چیزایی گفتم!! باور کنید خیلیشون همین که داشتم مینوشتم به ذهنم رسیدند) بالاخره هرچه هست از "اوست" و بس...

اینها کلیات مطالبی بود که میتونستم به برادر خوب خودم عرض کنم
ایشالا... لیاقت داشته باشیم در مراحل بعدی هم نکات ریزتری رو تقدیم کنیم

بدون که ما همیشه پشتت هستیم و کمکت میکنیم

موفق و متعالی و پاینده باشی...

سلام مجدد به شما عزیزان

خیلی لطف کردین و مطالب بسیار عالی رو بیان کردین.

در مورد کلاس بگم که هر جلسه اول تمرینات هفته قبلش رو تحویل میدم بعد استاد رفع اشکال میکنه و با توجه به پیشرفتی که داشتم درس بعد رو میده.

من این هفته باید پرده شناسی پایین دسته و تمرین گام دو ماژور رو باید تحویل بدم.

تا الان فقط از رو کتاب بوده ولی استادم گقته کم کم باید تصنیف و آهنگ هایی که در حد آموزشی که دیدم شروع کنم.

اما در مورد رهنمود های جناب محمد حسین عزیز:

1-من هدف از یادگیری واسه دل خودم هست.میخوام یاد بگیرم و تا جایی که بتونم پیشرفت کنم.

2- مشکل اساسی همینه من اصلا نمیفهم فرق سبک چیه یا اصلا سبک چیه و...شیوه یعنی چی و...(خودمم میدونم خیلی پرت هستم ولی به امید خدا و یاری شما میخوام بفهمم)اگر دوستمون درمورد تفاوت سبک و شیوه توضیح بدهند من هم یادمیگیرم:ilovemusic:

3-الان 3ماه و 11 جلسه رفتم تا درس گام دوماژور کتاب اول خالقی(البته میدونم واسه خیلی از سوالهام شاید زود باشه ولی این شرایط گنگ و نداشتن شناخت از ساز و سبک و نوع هست که آزارم میده و نمیدونم دارم به کدام سو میرم)

4-دوست دارم ولی هم به قول خودش چون تا عصر سر کاره بعد از ظهر هم که چند نفر شاگرد داره وقتش کمه.البته من زیاد صحبت نکردم راجب مسایل دیگه چون نمیدونم چی هست.ولی سعی میکنم بیشتر باش مرتبط شم.

ممنونم از شما عزیزان بازم مزاحم میشم.

راستی پا زدن خیلی سخته و با اینکه استادم گفته پا بزن من همینجوری میزنم البته تمرین ها رو درست در میارم که استاد قبول میکنه.

مترونوم هم دارم با اونم زیاد کار نکردم.به نظر شما چه کار کنم؟کم کم باید سرعتها رو درست بزنم و ذهنی هم شاید درست درنیاد(البته منظور در تغییر سرعت هست به قول استاد آهنگ در کسری از زمانی هست که الان دارم تمرین میکنم)
اساسا پازدن کاریست کمکی برای نگه داشتن وزن و ریتم و اجرای صحیح آن . روش های دیگر هم هست و مترونم هم خوب است. منتها ادراک وزت مفهومی و درونیست و باید ابتدا به این مطلب توجه کنید.

arman405
Friday 9 January 2009, 03:22 PM
با درود و سپاس فراوان

علی جان ممنونم که راهنمایی کردی و این باعث دلگرمی و خوشحالی بنده هست.

در مورد انتخاب ساز سه تار بگم که من متولد اصفهان هستم ولی بنا به سرنوشت به اهواز آمدیم.در خانواده پدری بنده علاقه به موسیقی سنتی و ادبیات فراوان هست و چند تن از اقوام نوارنده های ساز سه تار و کمانچه و دف و بعضی هم نوارنده گیتار و درام هستند.متاسفانه من جدا افتادم!

پس از نظر خانوادگی نا آشنا نیستم با موسیقی ولی ساز سه تار همیشه برای من از کودکی آرامش بخش بوده الیته بعضی جاها نمیدونم شاید صدای تار باشه یکی دیگه از مشکلات هم همینه!!!!! چطور میشه تشخیص داد؟(خیلی پرتم نه؟)ببخشید که باعث شرمندگی شما سه تار نوازان عزیز میشم.ولی واقعا دوست داره یادگیری هستم.

واقعا نمیتونم بگم که چرا سه تار رو دوست دارم فقط میدونم دوست دارم و حس خوبی دارم در کنار این ساز.چون اگر این جور نبود من آدمی هستم که اگر به چیزی علاقه مند نباشم همان ابتدا رهایش میکنم.

ولی واقعا صدای دلنشین سه تار وصف ناشدنی است.

من روزانه حداقل به همین روش پراکنده 2 ساعت تمرین دارم.الیته به موازات سه تار یک دوره ریتم شناسی و تئوری موسیقی نزد استاد اول تنبک خوزستان و رئیس انجمن موسیقی خوزستان استاد حسین پور(شاگرد محمد اسماعیلی) رفتم.ایشون واقعا مهربان و دلسوز موسیقی هستند و من به آموزشگاه ایشون میرم.

در طی این دوره آشنایی با علائم و نت خوانی انواع میزانها ساده مرکب لنگ و...درک ریتم رفتم که خیلی کمکم کرد.ایشون بهم گفتن اگر واقعا دوست دارم سازم رو ادامه بدم بعد از کتاب اول حتما یک کتاب تنبک رو کار کنم چون باعث میشود از ریتم شناخت عمیقی پیدا کنم و اینکه این ساز باعث پیشرفت من خواهد شد.

البته کتاب تئوری موسیقی استاد پور تراب رو دارم که همین هم از استاد گرفتم متاسفانه اینجا اهواز هست و پر از هیچ هست و اگر همین چند استاد یا مربی یا معلم موسیقی هم نداشتیم دیگر هیچ.کتابها رو اگه میشه اینترنتی تهیه کرد خوشحال میشم راهنمایی کنید.

در مورد استاد خودم بگم که من نمیگم خوب نیست ایشان بسیار با شخصیت هستن و ساز اصلی تار میزنن و حدود 18 سال هست که کار میکنن و قطعاتی که میزنن در آخر کلاس یا شاگردای قدیمی تر که کلاس دارن همه راضی هستن.و مطمئن هستم که ایشون بهترین در استان هستن چون دیشب یکی از دوستان رو دیدم که از شاگردان استاد دیگر بودن و میگفتن که به خوبی استاد من نیست.

منظورم از عدم شناخت استاد کمیت بود و کیفیت که مسلما خوی هست حتی اگر در سطح متوسطی باشن.

یه سوال هم دارم اینکه وقتی بخوام یه زمانی نزد استادی در شهر دیگه برم اون استاد چطور میفهمه که در چه سطحی هستم؟مثلا صرفا چند دقیقه من واسش میزنم و میگم کتاب دوم خالقی رو تمام کردم و این قطعات هم بلدم؟

در واقع میخوام با نظام اعتبار سنجی شاگرد نزد اساتید بزرگ بیشتر آشنا شم.

الان دارم اولین تمرینات حرکت روی دسته رو انجام میدم.فردا شب هم کلاس دارم.

ممنون

heiran
Friday 9 January 2009, 04:16 PM
بازم سلام آرمان... این ,لی آقا محکم بچسب ولشم نکن. مرد بزرگواریست که مطمئن باش حالا حالاها مطلب آموزنده داره واست.(واسه همه ما)

در مورد استاد دیگه فکر میکنم ه استادی اگه پیشش 5دقیقه ساز بزنی کل قضیه میاد دستش...

تشخیص تار و سه تار هم کاری نداره میری یه کاست تکنوازیه تار میگیری (مثلا گریه بید از محمدرضا لطفی) البته این کاست یه طرفش تا هستو طرف دیگر سه تار که توصیه میکنم همون طرف تاش رو گوش کنی!!!!( آقا جسارت نشه ها) استاد لطفی تا رو بسیار عمیق و زیبا میزنند. اگر از کارهی استاد لطفی در دستگاه!!! "اصفهان" پیدا کردید ارجحیت داره. بعداز اینکه چند بار گوش دادید برید و یک کاست سه تار نوازی به نظرم ترجیحا از کارهای جلال ذوالفنون (مثلا "پرند" یا "پیوند") که بسیار زیبا و درکمندانه از ماهیت سه تار نواخته شده اند رو بگیرید و با گوش جان بنیوشید.

البته توصیه میکنم اول سه تار رو گوش کنید و بعدا تا رو!!!!!!!! دلیلش رو نمیدونم بگم یا نه! حالا بماند!!!

پایا و پویا باشی

arman405
Saturday 10 January 2009, 06:34 PM
با سلام مجدد خدمت دوستان عزیزم اساتید بزرگوار علی جان محمد حسین عزیز و امیر خان

البته جسارت بنده رو ببخشید به اسم کوچیک صدا میکنم چون فامیل شما دوستان رو نمیدونم.

یک خواهش دارم از شما البته میدونم خواسته نابجا هست و وقت گیر برای شما دوستان:

اگر وقت دارین و امکانش هست به عنوان کسانی که عمری در کنار این ساز بودین و به اصطلاح ناخن زدین درسای کتاب اول هنزستان رو بزنید و بزازید تو سایت که مبتدیان مثل من هم آموزش تئوری شما رو ببینن هم عملی.

واسه این درخواست کردم چون بعضی وقتها کسانی مثل خود من شیوه نواختن درس یادمون بره و 1هفته باید صبر کنیم تا بفهمیم اصلش چی بوده و عملا 1 درس رو اشتباه میزنیم.

البته بنده میدونم این عمل در معنای واقعی تدریس حساب میشود و هزینه و زمان میخواهد.با کمال میل هم به هر طریق که بفرمایین جبران میکنم(مادی و معنوی)

فکر کنم اینجوری تجربه تدریس هم کسب میشه.

البته بازهم میگم این درخواست من بسیار نابجا هست و به تمامی مشکلات آن واقف هستم.صرف پیشنهاد گفتم نه چیز دیگر.

تا همینجا هم بسیار بسیار لطف کردین به بنده.اگه جسارتی کردم به پای خامی و کم تجربگی من بزارین و ببخشین.

در پناه حق

endvb6
Saturday 10 January 2009, 06:41 PM
جناب آرما جان. ممنون از این همه ادب و لطفت. خیلی خوشحالم که از بچه ها کمک می گیری. بله بهت مژده می دم که با کسب اجازه از علی اقا از این هفته و پس از چند روز اتود زدن (چون 12 روزه ساز نزدم) به کمک بچه ها از درس پیش درآمد ماهور کتاب اول شروع می کنیم. امیدواریم مورد استفاده همه دوستان قرار بگیره. ممنون

arman405
Saturday 10 January 2009, 07:31 PM
امیر جان خیلی خوشحالم کردی از شما و علی عزیز ممنونم.دست گلت درد نکنه.

راستی امیرجان یکم در مورد خودت بگو چند وقته کار میکنی؟

ممنون

endvb6
Saturday 10 January 2009, 07:56 PM
من امیر عابدیان 19 سالمه. از بچگی بابام تمام آثار فاخر و زیبای موسیقی رو تهیه می کرد و همیشه تو خونه ما بساط موسیقی فاخر پهن بود.ولی من اون موقع ها زیاد از این موسیقی خوشم نمیومد. یادمه همیشه مایکل جکسون گوش می کردم. تا اینکه به دبیرستان رسیدم و هوس گیتار الکتریک کردم. ولی با مخالفت شدید مامانم روبرو شدم. آخه خونواده ما اکثرا مذهبی سرسختن. خلاصه سوم دبیرستان گیتار دوستم رو به مدت 1ماه قرض گرفتم ولی اصلا به دلم ننشت. خلاصه بی خیالش شدم تا پیش دانشگاهی. اسفند همین سال 86 بود که کارای نامجو به دستم رسید. یه جورایی از سه تارش خوشم اومد. دوست صمیمیم که الکتریک نوازه گفت برو پی سه تار. منم کنسرت نیاوران لطفی رو که دیدم دیگه خوره سه تار شدم. تمام نوارهایی که توش اساتید سه تار می زدن رو از آرشیو بابام در آوردم. خوبه خوب گوش دادم. انقدر گوش دادم تا صدای سازارو خوب تشخیص دادم. بعدش سه تار خالم که ساخته احسان عزیزیه رو گرفتم. کتاب هنرستان رو 3 ماهه تموم کردم. الآن کتاب دوم هستم. (بیات ترک). کتاب علیزاده رو هم شروع کردم. ببخشید که زیادی تعریف کردم. ممنون

AliB
Saturday 10 January 2009, 08:42 PM
دوستان سلام
چند مطلب . درس های کتابهای اول و دوم هنرستان اجرا شده توسط استاد ظریف و موسسه ماهور هم منتشر کرده پس شما با خریداری این اجرا که دقیق و درست و اصولیست به طور آموزشی می توانید همواره نحوه ی اجرای درس های کتاب های هنرستان را داشته باشید. در مورد قضیه ی آموزش و اجرای درس های کتاب های هنرستان قرار بود با امیر حسین خوش لفظ مدیریت محترم سایت مذاکره کنیم و ایشون راهکار و نحوه ی انجام این کار که جنبه ی آموزشی و حرفه ای باید داشته باشد را روشن نماییم.
به هر روی امیر عابدیان با من صحبت کرد یعنی مطرح کرد که قصد چنین کاری هست و من هم مخالفتی نکردم اما اعلام می کنم اول بدانید که اگر کاری اینجا گذاشته شود از جانب کاربران فقط جنبه ی تمرینی و اجرایی دارد و به هیچ وجه منبع تایید شده ای برای فراگیری نخواهد بود . ضمن اینکه بنده با کارهایی که دارای ایراد باشد برخورد خواهم کرد و ایرادات را گوشزد می کنم .
پس عزیزانی که قصد تبادل نظر و کار را دارند این مطالب را مد نظر داشته باشند و اگر کاری از سوی تیم مدیریت سایت ارائه شود حتما از استاندارد لازم برخوردار خواهد بود.
پس به عنوان یک تبادل نظر انجام این کار اشکالی ندارد . در ضمن قبل از دایر کردن تاپیکی برای این موضوع حتما هماهنگی کنید با بنده .
پاینده باشید.

endvb6
Saturday 10 January 2009, 08:50 PM
رنگمان پرید. فقط میگیم غلط کردیم:65:

arman405
Saturday 10 January 2009, 08:56 PM
امیرجان یعنی الان 1 ساله کار میکن؟استاد هم داری مسلما نه؟ 3 ماه کتاب اول رو تمام کردی؟هر هفته چند روز کلاس داشتی واسه کتاب اول چند جلسه طول کشید؟

علی جان از راهنمایی شما هم سپاسگزارم.

AliB
Saturday 10 January 2009, 09:06 PM
رنگمان پرید. فقط میگیم غلط کردیم:65:

امیرجان یعنی الان 1 ساله کار میکن؟استاد هم داری مسلما نه؟ 3 ماه کتاب اول رو تمام کردی؟هر هفته چند روز کلاس داشتی واسه کتاب اول چند جلسه طول کشید؟

علی جان از راهنمایی شما هم سپاسگزارم.
کسی رنگش نپره ! همه چیز مرتبه. الان با مدیریت سایت در این باره صحبت کردم . مشکلی نخواهد بود . قصد تهیه ی یک دوره ی آموزشی استاندارد هست در نهایت منتها نکته ی زیبایی که در کاره این هست که به ترتیب اعلام میشود که مثلا فلان درس توسط دوستان اجرا بشه و همه ی بچه ها اون درس رو تمرین می کنند و میگذارند و در بارش صحبت میشه و ایراد ها گوشزد میشه و تبادل نظر میشه و بعد درس بعدی . یک تاپیک مرجع هم خواهد بود که توسط خود من ایجاد خواهد شد برای آموزش و یک تاپیک ثانوی از کارهای بچه ها که کارهایی که درست اجرا شده باشد هم به عنوان نمونه در اون تاپیک قرار خواهد گرفت و یا در همون تاپیک اصلی آموزشی . به هر روی پس رنگتون نپره و شروع کنید تمرین. من چند روزی برای شرکت در کلاس در سفرم و بعد از بازگشت کار رو آغاز خواهیم کرد . همه می تونند و باید شرکت کنند . برای همه جنبه ی آموزشی و یاد آوری و مرور خواهد داشت از جمله برای خود من.
هدف از بیان مطالب بالا اعمال مدیریت و مشخص کرد خط و مشی کار بود.
نظرتون چیه؟

arman405
Saturday 10 January 2009, 09:13 PM
بسیار عالی است علی جان صمیمانه ازت ممنون هستم.

اگه درست فهمیده باشم شما آموزش میدی ما هم اجرا میکنیم میزاریم تو سایت و اشکالات رو رفع میکنیم؟

AliB
Saturday 10 January 2009, 09:21 PM
آرمان جان میتونه به اون شکل هم باشه . و میشه هم اعلام کنیم همه بچه ها بزنند . من هم خواهم زد مثل همه . بعد همه با هم گوش میدیم یکی یکی کار ها رو و تبادل نظر میکنیم .
به هر روی این کار جالبی خواهد بود. به مرور و تدریج .
ولی همه ی دوستان باید بزنند و کارشو رو ارایه بدن. حتی کسی که برای اولین بار داره آموزش می بینه :).

endvb6
Saturday 10 January 2009, 09:28 PM
عالیههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههههه ههههههههههههههههههههههههه هههههههههه

arman405
Saturday 10 January 2009, 09:34 PM
حتما همینطوره و امیدوارم همه شرکت کنند بدتر از من که 3 ماه شروع کردم و تازه کارم که نیستین.

آقا من یه درس رو ظبط کردم البته 10 ثانیه هم نمیشه!!! با اینکه میدونم شرم آور هست ولی از ارائه آن ترسی نیست مسلما من با دوستان دیگه فرق دارم از لحاظ نوازندگی.

پس لطفا همه شرکت کنن که من هم با انگیزه بیشتری ادامه بدم.

از شما و جناب امیر سپاسسگزارم.

راستی علی جان به سلامتی بری سفر.کلاس درس داری یا سه تار؟(اگه دوست داشتی بفرمایین جسارت بنده رو ببخشین.واسه این پرسیدم چون فکر کردم واسه سه تار میرین)

AliB
Saturday 10 January 2009, 10:07 PM
بسار خوبه.
آرمان جان بله میرم کلاس برای سه تار . شاگرد تنبلی هم هستم خیلی. به کسی نگی ولی D:

heiran
Saturday 10 January 2009, 11:15 PM
به به

ای خدا این وصل را هجران مکن____________ این جمع دوستان خوش دل و مشتاق هنر والای موسیقی سنتی را پایدار بگردان (همه با صدای بلند بگن: الهی آمین!!) D:

علی جان ممنون

آرمان جان دوست خوبم مرسی که بانیه خیر شدی گلپسر...

البته من کتاب هنرستان رو ندارم و کتاب اول و دوم ذوالفنون و کتاب اول علیزاده رو دارم و سالهاست از نت خبری ندارم!!!

علی جان اگه جواب پست 16 منو تو تاپیک "سه تار آزاد" ندید واقعا ناراحت خواهم شد ها!!! مگراینکه بخواهید منتی بر این حقیر گذاشته و جناب شعاری هم در این رابطه مشورتی بکنید که دیگر حرف اون عزیز برای ما حکم طلا رو داره ...

مرسی

arman405
Saturday 10 January 2009, 11:27 PM
با سلام مجدد

دوستان حالا که قرار شد کار اساسی بکنیم واسه آموزش سه تار لطفا کسایی که آشنایی دارن نرم افزار خوب برای ضبط صدا که به راحتی گیر بیاد و یه مدل میکروفن آماتور ارزون که بشه صدا رو حداقل شنید معرفی کنید.

ممنون

محمدحسین جان ارادتمندم.راستی کاراتو گوش کردم من که سردر نمیارم از ریزه کاریهاش ولی به عنوان شنونده معمولی شنیدنش حس خوبی داشت.

البته نمیدونم چیبگم چون همونطور که گفتم از نوارندگی فعلا سر در نمیارم.بازم بزار

heiran
Sunday 11 January 2009, 01:38 PM
سلام آرمان عزیز. من یه پیشنهاد در مورد ضبط صدا برات دارم!
اول بگو ببینم گوشیت چیه؟!!! اگه گوشیت نوکیا سریه 60 باشه و سیمبیانش نسخه 3 یا بالاتر باشه من بهت قول میدم ضبط های خیلی با کیفیت تری از کامپیوتر با یه میکروفون آماتوری داشته باشی.
من اکثر کارهامو با گوشی( نوکیا 5700) ضبط میکنم و به دلایل بسیار کیفیت از پی سی بهتره البته با یه برنامه!!

ببین خوبی گوشی اینه که همیشه کنارته و منتظر نمیشی تا پی سی روشن بشه و هزار مکافات دیگه! (مثلا وقتی برقا رفته باشه...)
یرای اینکه یه نمونه باکیفیت از ضبط هام رو بشنوی این تیکه کوچیک رو ببین (دوستان هم در مورد کیفیتش نظر بدند)
____You can see links before reply
راستی آرمان خوان کاست هایی گفتم گرفتی؟ کدومشو گرفتی؟
تو سه تار نوازی یه کاست دیگه هم پیشنهاد میدم "انتظار" اثر زیبای جناب مسعود شعاری که من یادمه حدود 30-40 بار این اثر رو گوش دادم و از همینجت اعتراف میکنم که معتاد کارهای آقای شعاری میشم وقتی میشنومشون!

endvb6
Sunday 11 January 2009, 02:19 PM
به به. عجب کیفیت خفنی. من که گوشیم w700 اریکسونه. ضبطش دو ریال نمی ارزه. گوشی شما که یه پا استودیوه ماشاا...

arman405
Sunday 11 January 2009, 02:24 PM
سلام مجدد

آره دارم یه 5320 اکسپرس! یه چیزش خنده دار صدا نفس کشیدن هم ظبط میکنه یا اگه کسی تو پذیرایی حرف بزنه صداش ظبط میشه من تو اتاق هستم در هم بسته!آره گوشی بهتره.

در مورد کاست بگم که اینجا اهوازه به این راحتی ها که شما همه چیز دم دستتون هست نیست.دنبالشون هستم.

ممنون محمدحسین جان گل

arman405
Sunday 11 January 2009, 03:34 PM
اینم تست گوشی من هست.البته میدونم خیلی بد هستم حتی این درس 10 ثانیه ایی رو هم نمیتونم درست بزنم.شرمنده چیز دیگه ایی که شبیه اهنگ باشه بلد نیستم.کتاب هنرستان رو که دیدن من تازه شروع به تمرینات حرکت روی دسته کردم و احتمالا اگه خوب بتونم بزنم جلسه بعد یا بعدش استادم پیش درآمد ماهور رو درس بده.

با خجالت فراوان:

You can see links before reply

endvb6
Sunday 11 January 2009, 03:57 PM
آرمان جان ممنون. کیفیت گوشیت بدک نیست. ساز زدنت هم خوبه. سعی کن تند خیلی نزنی. درسای اولیه رو هرچقدر سنگین تر بزنی بیشتر تو ذهنت و دستت جا میفته. پس اصلا عجله نکن. مضراب زدنت هم خوبه. یک ذره به تحلیل زمان نتها و کشششون نسبت به هم دیگه بیشتر دقت کن. مخصوصا تو قطعات ضربی. بازم خوب می زنی. ممنون

arman405
Sunday 11 January 2009, 05:31 PM
ممنون امیرجان

یعنی واقعا امیدی بهم هست؟

راستی من از این هفته تنبک هم شروع میکنم هرکاری کردم نتونستم از علاقه به تنبک چشم بپوشم.فکر کنم باعث پیشرفت سه تار هم بشه از لحاظ ریتم خوانی و ضرب

endvb6
Sunday 11 January 2009, 10:32 PM
آره رفیق. فقط به شرطی که خوب تمرین کنی. کمه کم روزی 2 ساعت. حتما موفق می شی.

sohrabdinyari
Thursday 5 March 2009, 09:31 PM
سلام به همه ی دوستان
برنامه ضبط درس ها به کجا رسید؟
آرمان جان من هم اهواز هستم.
مربی سه تارت را معرفی میکنی؟