PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : انتخاب ساز و سبک و آناليز شخصيت!

Leon
Monday 19 January 2009, 11:58 PM
نه اين تاپيک مقاله نيست!شما بايد مقاله بنويسيد!

خوب تا به حال به اين امر فکر کرديد که چرا انسان ها انتخاب های مختلفی دارند؟چرا يکی به ساز خاصی گرايش دارد و سبک و مسير معينی را در دنيای موسيقی انتخاب ميکند،به راستی آيا شخصيت تأثيری در اين ضمينه دارد؟

سؤال اصلی:

به نظر شما شخصيت آدم هايی که سبک و ساز خاصی رو انتخاب ميکنند مثلاً ساز پيانو،يکی ويلن،يکی تار ،يکی ضرب،يکی سبک سنتی،يکی پاپ،يا کلاسيک،يا راک،يا رپ،يا هوی متال،.................
فکر ميکنيد هر کدوم از اين آدم ها دارای چه شخصيتی هستند که باعث ميشه که به اين ساز و سبک گرايش پيدا کنند؟چه خصوصيات اخلاقی دارند؟چه طرز فکری و از لحاظ روحی چطور ميشه افراد رو آناليز کرد؟

Sensation
Tuesday 20 January 2009, 01:51 AM
سلام
خوب اين سوال واقعا جواب هاي متنوعي خواهد داشت.

در بسياري از شرايط داراي اسنثنا هست.
در بسياري از شرايط هم موارد مشابه واقعا زياد هست.

از نظر من تنها چيزي كه ميتونه به غير از ظاهر بين افراد مشترك باشه اخلاق و منش افراد هست.
كما اينكه همين مورد هم باز اسنثا خواهد داشت.

ميتونم بگم كه هر فردي از شنيدن موسيقي و ساختن اون هدفي رو دنبال خواهد كرد.
تنها مسئله مشترك و امري كه ميشه اون رو معيار ثاب در نظر گرفت همين هست.
تمامي امور ديگه مدام به صورت Random در جابجايي هستند.
يعني تناسب هاي دوره هاي پيشين ديگه وجودشون كمرنگ تر شده.

بر فرض مثال :
افراي كه دنبال انرژيگ بودن و اكتيور بودن هستند در كنار اين مسائل دنبال حالت خلصه ( البته نه به معناي ايراني ) و همين طور شرايط روحاني هستند.

اين شرايط روحاني ميتونه از يك ملودي راك - سولو نوازي - يك ملودي ترنس - يك ملودي دنس - يك ملودي پيانو با چند كورد زيبا - صداي ويولن - صداي تنبك - تار - 3 تار - سنتور - كمانچه - ديوان - عود - دف - گيتار و هزاران ساز ديگه توليد بشه و اين حس رو به نحوي منتقل كنه.
ماهيت احساس و حس يكسان هست اما وسيله اون كاملا متفاوت.
دقيقا اين بخش هست كه فردي رو مثل من در مطالعه اي امرو كاملا سردرگم خواهد كرد.

در نهايت در انتهاي اين بحث به اين نتيجه رسيدم ( از ديد بنده حقير ) كه واقعا معياري جز هدف وجود نداره.
چون حتي اگه بخواييم به صورت سر بسته و كلي هم به اين قضيه نگاه كنيم شايد بارها به مثال نغض بخوريم.

واقعا بحث فلسفيست !!!!! ( عمق زيادي رو خواهد داشت )

arian
Tuesday 20 January 2009, 10:01 AM
خيلي سئوال زيبايي بود . شخصيت و انتخاب سبك و ساز.

البته وقت نداشتم كه در حد يك مقاله مطالب را جمع آوري و عرضه كنم و به قولي في البداهه مطالبي را در حد خودم و انتخاب ساز و سبك بيان ميكنم . ساير دوستان قطعا مطالب كاملتري را خواهند فرمود .

من ميخوام دو تا شخصيت را بـا نحوه ارتباطشان با دیگران ( يا محيط اطراف )معرفي كنم درون گرا و برون گرا . برون گرایان به سوی جهان عینی متمایل بوده و درونـگرایان به سوی جهان ذهنی و غیر عینی .

برون گرايان:
علاقه مند به وقایع پیرامون خود
از تعامل و ارتباط برقرار کردن با دیگران انرژی میگیرند
خوش مشرب بوده اما زیاد احساساتی نیستند
شخصیت آنها در خلوت و حضور دیگران یکسان است، معاشرتی هستند.
موسیقی با صدای بلند و فعالیتهای هیجان انگیز را بیشتر دوست دارند.

درون گرايان :
علاقه مند به احساسات و افکار خودشان.
نیاز به داشتن قلمرو شخصی. کـم حرف، ساکت و متفکر
شـخصیتی مـتمایز در خلوت خود و در حضور دیگران دارند

حالا افراد برون گرا و درون گرا با توجه به خصوصيات شخصيتي خود به دنبال سبك موسيقي خاص هستند . برون گرا به دنبال هيجان و بروز احساسات خود در خارج از محيط خويش است و اين قبيل احساسات فقط در واحد سطح منتشر ميشوند مثلا به دنبال رقص ، كف زدن ، دست زدن ، شادي كردن ولي همه اينها با حركتهاي سطحي مقدور ميباشد پس نوع موسيقي و ساز انتخابي او نيز به اين صورت خواهد بود . سبك موسيقي كه وي را بتونه در سطح منتشر كنه .

درون گرا نوع موسيقي يا سازي را انتخاب ميكند كه وي را بتونه بيشتر در خودش غوطه ور كنه ، يعني بدنبال عمق است . موسيقي كه وي را به اعماق درون ببرد كه بسيار نيز گسترده است . بسيار بيشتر از سطح بدن انسان كه نهايتا به حركت دست و پا يا باصطلاح رقص ختم ميشود . از همين روست كه ميگويند گرنكوبي شيشه غم را به سنگ هفت رنگش ميشود هفتاد رنگ . غم بر خلاف شادي فقط در سطح منتشر نميشود بلكه داراي عمق است و عمقي كه در حد وجود آدمي است . اين به معناي انتخاب موسيقي غمناك از طرف درونگرا نيست . فقط مثالي براي روشن شدن رابطه عمق بود .

MonaLisa
Thursday 12 February 2009, 07:42 PM
سلام....!

فکر میکنم تاپیک خیلی زیبایی ست ولی در عین حال خیلی هم سخت میشه بهش جواب داد...!

خوب تا به حال به اين امر فکر کرديد که چرا انسان ها انتخاب های مختلفی دارند؟چرا يکی به ساز خاصی گرايش دارد و سبک و مسير معينی را در دنيای موسيقی انتخاب ميکند،به راستی آيا شخصيت تأثيری در اين ضمينه دارد؟

به نظر شما شخصيت آدم هايی که سبک و ساز خاصی رو انتخاب ميکنند مثلاً ساز پيانو،يکی ويلن،يکی تار ،يکی ضرب،يکی سبک سنتی،يکی پاپ،يا کلاسيک،يا راک،يا رپ،يا هوی متال،.................
فکر ميکنيد هر کدوم از اين آدم ها دارای چه شخصيتی هستند که باعث ميشه که به اين ساز و سبک گرايش پيدا کنند؟چه خصوصيات اخلاقی دارند؟چه طرز فکری و از لحاظ روحی چطور ميشه افراد رو آناليز کرد؟

فکر میکنم نمیتونه بی دلیل باشه ...انسان ها به سراغ هر آنچه میروند که براشون کششی داشته باشه پس در صورتی که عاملی نتونه اونها رو جذب کنه حتی یک عامل کوچیک به مسیر کشیده نمیشن...

آدم ها همیشه سعی در محدود کردن خودشون دارن مثلا یه اصطلاحی که میشه گفت" هیج آدمی کامل نیست " میتونه رو این موضوع صادق باشه ...یعنی آدم ها نمیتونند یانمیخوان که همه چیز رو با هم داشته باشن ....یعنی مغز انسان معمولی شاید این توان رو نداشته باشه پس آدما باید برای خودشون یک مرزی رو انتخاب کنن و دایره ی اعمالشون رو در اون محدوده قرار بدن ...اینه که بیشتر انسان ها در موسیقی سعی میکنن به دنبال یک سبک خاص و یا یک ساز خاص بروند و از این جاست که شما میپرسید چه عاملی در درون اون ها وجود داره که تعیین میکنه به کدوم مسیر برن ....
در خیلی از موارد اون عامل درونی دخیل نیست ولی در مواردی که دخیل میشه من فکر میکنم بر میگرده به همون محدوده ای که هر انسان برای خودش مشخص کرده ...کسی که اخلاقا انسان شادی و غم براش معنی نداره موسیقی غم انگیز براش خارج از محدوده به حساب میاد پس بدون اینکه حتی بخواد سعی کنه درباره ی این نوع علمی به دست بیاره اون رو کنار میزنه واینه که هیج وقت از حد خودش خارح نمیشه ....!

بخش دوم سوالتون هم که سوال اصلی تون بود به نظر من خیلی سخته جواب دادن بهش و هر چه که میگیم فکر میکنم از روی ظواهر باشه ....مثلا وقتی میبینیم که در موسیقی متال نوازنده انرزی خودشو خیلی خشک و خشن بروز میده تا بتونه اون اثر رو خلق کنه میگیم که این شخص ذاتا انسان خشنی که به سمت این نوع سبک کشیده شده ....!