PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظرخواهی: حفظ کردن نت

Mohi_Liebert
Friday 23 January 2009, 12:38 PM
سلام !
به نظر شما حفظ کردن نت چه مزایا یا چه معایبی داره؟
خوشحال میشم نظراتتون رو بدونم!:ztrompette6:

Leon
Friday 23 January 2009, 01:03 PM
سلام !
به نظر شما حفظ کردن نت چه مزایا یا چه معایبی داره؟
خوشحال میشم نظراتتون رو بدونم!:ztrompette6:

يک سؤال حرفه اي!آفرين.

وقتی به روند رو به پيشرفت يک نوازنده نگاه ميکنيم ميبينيم که يک هنرجو در اويل کار بيشتر تمايل به حفظ نت ها داره يعنی اين قدر آهنگ ساده رو ميزنه تا حفظ بشه و همچنين برای اجرای يک آهنگ مشکل ميزان به ميزان سعی ميکنه که آهنگ رو حفظ بشه اين مزا يای خوبی داره يکی اينکه فکر و مغز نو آموز برای درک نت ها قوی ميشه و همچنين قسمت هايی از مغز و سيستم عصبی که مربوط به موسيقی ميشه و تا به امروز غير فعال بوده به حرکت در مياد يعنی لامپش روشن ميشه!ولی به مرور ميبنيم که اجرای موسيقی و آهنگ برای هنر جو مشکل تر ميشه چون ديگه سيستم حفظ نت مثل روز اوّل جواب گو نيست زيرا بعضی يا بيشتر آهنگ های درست و حسابی دنيا به راحتی قابل حفظ کردن نيستند شما چطوری ميخوايد همه آهنگ های کلاسيک مشکل رو حفظ کنيد مگر اينکه اين قدر درست!بزنيد تا به مرور زمان به طور ناخود اگاه بدون نگاه از روی نت بزنيد!ولی وقتی به نوازندگان حرفه اي نگاه ميکنيم به راحتی از روی نت هر آهنگی باشه اجرا ميکنن.

اين دقيقاً تفاوتيست که ايجاد تفاوت ميکند!و نوازنده رو در اجرای آهنگ های مشکل تر محدود نميکنه و همچنين قابليت اجرای آهنگ های بهتر و بيشتر به مرور زمان وجود داره و همچنين درک بهتره نت ها و قدرت نت خوانی و اجرای همزمان نت و ارتباط سيستم انگشتان و عصبی مغز ی و...
در امتحانات دوره نوازندگی يا پذيرش در دانشگاه هين مورد يکی از موارد مهم امتهان هست به همين خاطر همانطور که سعی در حفظ نت داريد قدرت اجرای همزمان آهنگ از رو نت رو هم بيشتر کنيد چون گاهی آهنگی هست که بيشتر از 10 صفحه هست که اگر بخوايد ميزان به ميزان حفظ کنيد از حوصله خارج ميشه و هيچ وقت سعی نخواهيد کرد آهنگ های بهتری رو ياد بگيريد (اين يکی از دلايليست که چرا بيشتر هنرجويان به جز آهنگ خوابهای طلا اي اهنگ ديگهی بلد نيستن!!!!!).

Arman_awn
Friday 23 January 2009, 01:04 PM
اجرای یک اثر توسط نوازنده وقتی به کمال می رسه که نوازنده اون اثر رو حفظ کرده باشه،
چون در همون صورت هست که نوازنده می تونه به جای اختصاص قدرت تمرکزش رو نت خوانی،
روی اجرای زیبا تمرکز کنه.

اگر دیده باشید، معمولاً در ارکستر ها ویولن سولو ها هیچوقت نت جلوشون نیست. به همون
دلیلی که خدمتتون عرض کردم.

endvb6
Friday 23 January 2009, 02:35 PM
من زیاد از نت حفظ کردن خوشم نمیاد. چون هم قدرت ابتکار و مانور رو کم می کنه هم ذهن آدم رو بسته نگه میداره. بعدا یه تاپیک می زنم و کاملا نظر شخصیم و تجربه هام رو تا قبل از رفتنم کامل میگم. ممنون

fagher
Friday 23 January 2009, 02:59 PM
سلام به همه دوستان...
به نظر من هر کدوم مزایا و معایبی دارن مثلا از روی نت نوازندگی کردن امکان اشتباه رو خیلی کم میکنه ولی ابتکار رو از نوازنده میگیره و همونطور Arman_awn (You can see links before reply) گفتن تمرکز نوازنده رو خوندن نت بیشتره تا ابتکار و زیبا تر کردن آهنگی که داره میزنه در عوض حفظ کردن نت بهتره چون نوازنده خیلی راحت میتونه ابتکار و اجرای زیباتری داشته باشه ولی امکان اشتباه وجود داره اما اگه ریتم آهنگ رو درک کرده باشه، اگه اشتباه کنه خیلی راحت میتونه بفهمه و از روی نت اشتباهش رو درست کنه البته این روش توی آهنگهای طولانی وقت زیادی لازم داره ولی به نظر من نتیجه بهتری داره.

bamdadonline
Friday 23 January 2009, 03:20 PM
بنظر من حفظ کردن نت بد نیست بشرطی که باعث نشه نت خونی نوازنده محدود بشه و نتهای سنگین رو نتونه خوب بنوازه و در یه کلام از دشیفراژ غافل نشه.

violin-m
Friday 23 January 2009, 03:35 PM
حفظ کردن نت بسیار مفید هست و علاوه بر بالا بردن تسلط در نوازندگی باعث درک بهتر موسیقی و قطعه توسط خود نوازنده و در نتیجه استفاده از تکنیک ها و شگردهای خاص نوازندگی را برای نوازنده محیا میکند ولی نت خوانی امری اجتناب ناپذیر است و نوازنده باید در نت خوانی به قدری تسلط داشته باشد که به محظ دیدن نت بدون مشکل به نواختن بپردازد و این دو هرکدام دارای اهمیت خاصی هست و یک نوازنده ی خوب باید هر خصوصیت را دارا باشد

endvb6
Friday 23 January 2009, 04:00 PM
دوستان عزیز. به نظرم یه کم الآن این بحث گنگ میادا. منظور دوستمون دقیقا نت خونیه صحیحه یا حفظ کردن نت قطعات یا هر دو؟؟؟؟

Mona
Friday 23 January 2009, 04:16 PM
ممنون دوست من بحث جالبيه.
آقاي endvb6 منظور حفظ كردن نت هست، قطعا.
من عذر مي خوام اگه بي ربط مي پرسم اما حالا كه بحث به اينجا رسيده بذاريد منم سوالمو بپرسم :)
من هيچوقت نتونستم نت حفظ كنم، هميشه بايد نت جلوم باشه. اين ايراده؟ چه بايد كرد؟

violin-m
Friday 23 January 2009, 04:19 PM
دوستان عزیز. به نظرم یه کم الآن این بحث گنگ میادا. منظور دوستمون دقیقا نت خونیه صحیحه یا حفظ کردن نت قطعات یا هر دو؟؟؟؟

اگه مخاطبتو بنده هستم باید عرض کنم که نظرم بر این بود که یک نوازنده خوب باید هر دو خصوصیت را رارا باشه و هر کدام مزیت خودش را داره

endvb6
Friday 23 January 2009, 04:38 PM
من عذر مي خوام اگه بي ربط مي پرسم اما حالا كه بحث به اينجا رسيده بذاريد منم سوالمو بپرسم :)

درود مونا خانوم عزیز. نگران نباش دوست من. منم زیاد نمی تونم نت حفظ کنم. من برعکس همه هستم. من آوازارو خوب حفظ میکنم اما ضربی هارو اصلا نمی تونم حفظ کنم. به نظرم زیاد نباید در حفظ قطعات ساخته شده بکوشیم. بلکه درست زدن از رو نتشون کفایت میکنه. البته یه بار علی آقای بدری به من گفت باید حفظ کنی اما من...

اگه مخاطبتو بنده هستم باید عرض کنم که نظرم بر این بود که یک نوازنده خوب باید هر دو خصوصیت را رارا باشه و هر کدام مزیت خودش را داره

دوست عزیز کاملا با حرفتون موافقم. هر نوازنده ای که نت خونیش قوی باشه حداقل اگه تکنواز نشه، توی گروه میتونه کاره ای بشه، مخصوصا تو ارکسترها و گروه های کلاسیک.

pianist_h
Friday 23 January 2009, 05:47 PM
به نظر من حفظ كردن نت خوبه اما در صورتي كه اين كار براي فرار از نت خوني يا بي حوصلگي براي خوندن نتها نباشه. من خودم هم يه زماني اين كارو مي كردم بخاطر بي حوصلگي و نتايج خوبي برام نداشت.

puriya
Friday 23 January 2009, 10:28 PM
به نظر من نمیخواد نوازنده به خودش بیا که نت رو حفظ کنه کسی میتونه بگه من رو یه قطعه اشراف دارم که اینقدر زده باشه که بتونه حفظی هم بزندش البته دوستان بالا هم که گفتند باعث تنبلی نشه آخر که چی اول باید نت رو بخونه بعد حفظش کنه چه جوری میخواد باعث تنبلی بشه من نمیدونم

Leon
Friday 23 January 2009, 10:45 PM
يک بار يک استادی به من گفت ،ميدونی کی فهميدی که موسيقی رو خوب بلدی؟وقتی که بتونی نت ها رو مثل زبون فارسی تند بخونی و بزنی!
البته منظور اين استاد همون دفعه اوّل بود که نت رو جلوت ميزاری،ولی من اين جمله رو بهش اضافه ميکنم که آهنگ اين نت رو هم به کرات شنيده باشی!
البته اين ماجرای نت حفظ کردن به ضعف نت خوانی هم مربوط ميشه !بايد به هدی قوی بود که نت رو وقتی ميبينی اجرا بتونی بکنی،ولی اين هم يک کار حرفه اي هست،ولی هدف خوبی ميتونی باشه!!

puriya
Saturday 24 January 2009, 01:09 PM
ببینین دوستان یه نوازنده خوب وقتی داره قطعه ای رو اجرا میکنه کسی ازش نمیپرسه نت رو حفظ میزنی با از رو نت داری میزنی یا بگه اگه مردی باید حتما قطعه رو دفعه اول بزنی مثل خودش یه نوازنده خوب چند تا خصوصیت دیگه هم باید داشته باشه نه صرفا نت بخونه این که میشه سلفژ پس کو نوازندگیش شما کدوم یک از اساتید رو دیدید که تو کنسرت از رو نت بزنه اگه هم نت جلوشه من شرط میبندم که داره از حفظ میزنه فراموش نکنین اینهایی که ما بهشون افتخار میکنیم هیچ کدوم نمیتونستند نت رو مثل بلبل بخونند پس جای تکنیک ، قدرت ، سرعت ، رارامش و ... اینها کجاست نباید یه نوازنده رو تو نت خلاصه کرد همه حرف من اینه

marzi_a1732
Saturday 24 January 2009, 01:41 PM
استاد من همیشه می گن که کار موسیقی باید مثل حرف زدن باشه یعنی برای اینکه انجامش بدی مجبور نباشی وقت بذاری و فکر کنی که چه جوری انجامش بدی یا به عبارت دیگه موسیقی باید خودش بیاد یا اینکه بین انگشتات و فکرت یه تداعی برقرار بشه و موسیقی رو، رو سازت پیاده کنه.
یعنی نباید گفت که نت رو باید حفظ کنی بلکه باید خودش تو ذهنت جا بگیره. مثل حرف زدن که ما هیچ وقت کلمه ها رو حفظ نمی کنیم اما می دونیم کی و چه جوری ازشون استفاده کنیم.
برای اینکه این اتفاق بیفته باید گوش قوی ای داشته باشی که با نوازندگی زیاد به وجود میاد و بهتره که به قول سعید عزیز اون آهنگ رو زیاد شنیده باشی.
اگه بخوای هر آهنگی رو که می شنوی بتونی اجرا کنی نباید زیاد به نت و حفظ کردن نت وابسته باشی.

marzi_a1732
Saturday 24 January 2009, 02:07 PM

مونای عزیز این که شما به نت وابسته هستی عیب نیست اما باعث می شه که ذوق و قریحۀ خودت هیچوقت تقویت نشه و در حد همون چند تا کتابی که زدی باقی بمونی.
همه می دونیم که اکثر کارهای بزرگی که از اساتید موسیقی سنتی ما مونده، بدیهه نوازی های اونهاست.
یعنی اون قطعاتی که با ذوق و سلیقۀ خودشون اجرا کردن و همش از ذهن خودشون تراوش کرده نه از روی نتهای نوشته شده.
منم اول خیلی به نت و پا زدن وابسته بودم به طوری وقتی ویولن رو دستم می گرفتم و می خواستم قطعه ای از یه آهنگ رو بنوازم، خود به خود پام تکون می خورد.
وقتی پیش استاد مهتدی رفتم به من گفتن یه چیزی بزن. من اول از همه کتابم رو باز کردم که ایشون از این کارم ناراحت شدند و گفتن از حفظ بزن ولی وقتی دیدن که نمی تونم گفتن از روی نت بزن.
کتاب رو باز کردم و شروع کردم به نواختن اون آهنگ (در حالیکه با حرکت پا سعی می کردم ریتم رو نگه دارم).
استاد به من گفتن که بدون پا زدن اجرا کن. اما من نتونستم...
بعد ایشون از این وضعیت من ناراحت شدند و گفتند که اکثر هنرجوها وقتی میان پیش من همین مشکل رو دارن یعنی یا به نت وابسته هستن یا به پا زدن یا به چسبهایی که استاد قبلی رو ویولن اونا زده....
منظورم از اینکه این ماجرا رو تعریف کردم این هست که استادهای بزرگ موسیقی بر این موضوع تأکید دارند که هنرجو که در آینده قرار نوازنده بشه نباید به چیزی در نوازندگی وابسته باشه.
بلکه وقتی سازش رو دست گرفت بتونه بدون هیچ محدودیتی، صحیح بنوازه.
پس شما هم اگه سعی کنی می تونی این وابستگی رو از بین ببری و پیشرفتت رو بیشتر و سریعتر کنی.

Mona
Saturday 24 January 2009, 03:59 PM
مونای عزیز این که شما به نت وابسته هستی عیب نیست اما باعث می شه که ذوق و قریحۀ خودت هیچوقت تقویت نشه و در حد همون چند تا کتابی که زدی باقی بمونی.
همه می دونیم که اکثر کارهای بزرگی که از اساتید موسیقی سنتی ما مونده، بدیهه نوازی های اونهاست.
یعنی اون قطعاتی که با ذوق و سلیقۀ خودشون اجرا کردن و همش از ذهن خودشون تراوش کرده نه از روی نتهای نوشته شده.
منم اول خیلی به نت و پا زدن وابسته بودم به طوری وقتی ویولن رو دستم می گرفتم و می خواستم قطعه ای از یه آهنگ رو بنوازم، خود به خود پام تکون می خورد.
وقتی پیش استاد مهتدی رفتم به من گفتن یه چیزی بزن. من اول از همه کتابم رو باز کردم که ایشون از این کارم ناراحت شدند و گفتن از حفظ بزن ولی وقتی دیدن که نمی تونم گفتن از روی نت بزن.
کتاب رو باز کردم و شروع کردم به نواختن اون آهنگ (در حالیکه با حرکت پا سعی می کردم ریتم رو نگه دارم).
استاد به من گفتن که بدون پا زدن اجرا کن. اما من نتونستم...
بعد ایشون از این وضعیت من ناراحت شدند و گفتند که اکثر هنرجوها وقتی میان پیش من همین مشکل رو دارن یعنی یا به نت وابسته هستن یا به پا زدن یا به چسبهایی که استاد قبلی رو ویولن اونا زده....
منظورم از اینکه این ماجرا رو تعریف کردم این هست که استادهای بزرگ موسیقی بر این موضوع تأکید دارند که هنرجو که در آینده قرار نوازنده بشه نباید به چیزی در نوازندگی وابسته باشه.
بلکه وقتی سازش رو دست گرفت بتونه بدون هیچ محدودیتی، صحیح بنوازه.
پس شما هم اگه سعی کنی می تونی این وابستگی رو از بین ببری و پیشرفتت رو بیشتر و سریعتر کنی.

مرضيه جان ممنونم از اينكه تجربيات و دانسته هات رو در اختيارم قرار دادي.
اما موضوع، وابستگي نيست. موضوع اينه كه حفظ نميشم و يه دفعه نت از ذهنم ميپره. حالا نميدونم تلقينه يا .... ولي به نظرت چي كار بايد كرد براي رفع اين مشكل؟ و در مورد پاضرب زدن، نه آنچنان وابسته ي اون نيستم. چون از اول با مترونوم كار كردم پاضرب نزدم يعني زدم ولي نه اونجوري.
ممنون گلم :)

Mohi_Liebert
Saturday 24 January 2009, 04:23 PM
دوستان بالا هم که گفتند باعث تنبلی نشه آخر که چی اول باید نت رو بخونه بعد حفظش کنه چه جوری میخواد باعث تنبلی بشه من نمیدونم

آخه وقتی میخوای حفظ کنی می تونی فکر کنی که حالا این نت که نوشته شده چه نتی هست یا اگر چندتا نیت با هم باشند فکرکنی ببینی کدوما هستند اما وقتی با نت میزنی باید سریع تر هم نت رو آنالیز کنی هم جای اون نت روی سازت رو برای همین هم دوستان میگن نباید باعث تنبلی بشه!

marzi_a1732
Sunday 25 January 2009, 10:52 AM
مرضيه جان ممنونم از اينكه تجربيات و دانسته هات رو در اختيارم قرار دادي.
اما موضوع، وابستگي نيست. موضوع اينه كه حفظ نميشم و يه دفعه نت از ذهنم ميپره. حالا نميدونم تلقينه يا .... ولي به نظرت چي كار بايد كرد براي رفع اين مشكل؟ و در مورد پاضرب زدن، نه آنچنان وابسته ي اون نيستم. چون از اول با مترونوم كار كردم پاضرب نزدم يعني زدم ولي نه اونجوري.
ممنون گلم :)

شک نکن که همش تلقینیه

endvb6
Sunday 25 January 2009, 11:15 AM
اره مونا خانوم. به نظر من هم تلقینه. منم یه مدت بود انقدر گفتم نمی تونم حفظ کنم که حتی یک قطعه 3 خطی رو هم نمی تونستم حفظ کنم. اما نشستم خوب فکر کردم دیدم نه اینجوری بخوام پیش برم به هیچ جا نمی رسم. پس فکرم رو اصلاح کردم و حالا می تونم بهتر از گذشته هم قطعات رو حفظ کنم هم اجرا کنم. ممنون

fagher
Sunday 25 January 2009, 01:34 PM
به نظر من شما نبايد نت رو اينجوري حفظ کني بايد اول ريتم رو درک کني وقتي ريتمو درک کردي ديگه انگشتات خودبه خود روي ساز حرکت ميکنن حرجا هم که اشتباه کني خيلي راهت ميفهمي اينجوري ديگه ضرب گرفتن هم نميخواد و حتي ميتوني آهنگهاي طولاني رو با چند بار تمرين خيلي راحت بزني .

morteza.memar
Sunday 25 January 2009, 01:51 PM
کاملا حق با شماست. من تا حالا موسیقی رو از استاد یاد نگرفتم یعنی اصلا کلاس نرفتم، شاید غیر واقعی به نظر بیاد. در هر صورت موسیقی مانند ادای کلمات در ذهن غالب بندی می شه و هونطور که دوست خوبمون گفت باید گوشت قوی بشه و من اسمش رو قدرت تفکیک صوت در ذهن می ذارم. وقتی آهنگ زیاد گوش کنی می تونی به جایی برسی که حتی آکورد آهنگ رو هم تشخیص بدی و در مقابل بتونی یه آهنگ رو به صورت بداهه با آکورد مناسب بنوازی. خیلی تمرین می خواد ولی ممکن.

ast1356
Monday 26 January 2009, 11:35 AM
به نظر من هيچ وقت حفظ كردن نت لازم نيست

كافيه يه آهنگ رو گوش بديم چند بار از روي نت بزي تا ملكه ذهنت

بشه بعد وقتي كه تونستيد از حفظ بدون تفاوت با نت بنوازيد

مطمئن باشيد هر جا لازم بشه ميشه نتشو بنويسيد.
مثا دوستاي من ميگفتن : دو دو ر مي / ر مي ر دو/ دو ر مي دو ر/ ر دو سي دو

از طرف يه نوازنده گوشي.

با آرزوي بهترينها براي ايران و ايراني

violin-m
Monday 26 January 2009, 11:01 PM
بله اصولا بعضی وقت ها نوازنده تمرین میکنه قطعه را هم مینوازه ولی هواسش جایه دیگه هست به همین خاطر نمیتونه حفظ بشه ولی اگه موقع نوازندگی به موسیقی گوش بده و به اون دقت کنه به راحتی قطعه را حفظ میشه

ast1356
Thursday 29 January 2009, 10:02 PM

به نظر من كار شما يه ايراد كوچيك اندازه سر سوزن داره. فكر ميكنم خودتون به جواب رسيده باشيد تا حالا

marzi_a1732
Saturday 31 January 2009, 11:12 AM
به نظر من هيچ وقت حفظ كردن نت لازم نيست

كافيه يه آهنگ رو گوش بديم چند بار از روي نت بزي تا ملكه ذهنت

بشه بعد وقتي كه تونستيد از حفظ بدون تفاوت با نت بنوازيد

مطمئن باشيد هر جا لازم بشه ميشه نتشو بنويسيد.
مثا دوستاي من ميگفتن : دو دو ر مي / ر مي ر دو/ دو ر مي دو ر/ ر دو سي دو

از طرف يه نوازنده گوشي.

با آرزوي بهترينها براي ايران و ايراني

دوست عزیزم مسلما منظور ما از حفظ کردن نت ها توی این تاپیک این نیست که آدم یکی یکی نتها رو انقدر تکرار کنه که حفظ بشه.
نه دقیقا منظور همینه که بتونی به صورت گوشی بعد از اینکه چند بار از روی نت زدی یا حتی وقتی یه آهنگ رو شنیدی بدون اینکه قبلا اون رو از روی نت زده باشی، قطعه آهنگ رو بنوازی.
اگر بخوایم نت هر آهنگ رو حفظ کنیم که بیچاره می شیم....لوول
اکثر اساتید (استاد به معنای واقعی) سعی می کنن گوش هنرجو قوی بشه نه نت خونیش.
چون اکثرا اعتقاد دارند که نت خونی رو می شه 2 ماهه درستش کرد اما قوی کردن گوش خیلی وقت می بره.:ilovemusic:

fagher
Saturday 31 January 2009, 01:18 PM
من با نظر شما موافقم ولی نه به اون صورت...
من میتونم بگم گوشم قویه ولی اگه نت یک آهنگو که تا حالا نشنیدم بزارن جلوم نمیتونم ریتمو در بیارم پس هردو باید در کنار هم باشن نه اینکه به یکی بیشتر توجه کرد.

violin-m
Saturday 31 January 2009, 01:34 PM
دوست عزیزم مسلما منظور ما از حفظ کردن نت ها توی این تاپیک این نیست که آدم یکی یکی نتها رو انقدر تکرار کنه که حفظ بشه.
نه دقیقا منظور همینه که بتونی به صورت گوشی بعد از اینکه چند بار از روی نت زدی یا حتی وقتی یه آهنگ رو شنیدی بدون اینکه قبلا اون رو از روی نت زده باشی، قطعه آهنگ رو بنوازی.
اگر بخوایم نت هر آهنگ رو حفظ کنیم که بیچاره می شیم....لوول
اکثر اساتید (استاد به معنای واقعی) سعی می کنن گوش هنرجو قوی بشه نه نت خونیش.
چون اکثرا اعتقاد دارند که نت خونی رو می شه 2 ماهه درستش کرد اما قوی کردن گوش خیلی وقت می بره.:ilovemusic:

قطعا" هرجا از حفظ کردن نت صحبت میشه منظور مثل روزنامه یا کتاب خواندن و حفظ شدن نیست بلکه از روی نت نواختن و حفظ شدن ملودی و نواختن آن بدون نت هست

Crazyarchitect
Monday 12 July 2010, 02:48 AM
من که تو این 6 سالی که گیتار کلاسیک کار میکنم 2 تا اهنگ بیشتر حفظ نیستم اونم به زور استاد اما از روی نت خیلی خوب میزنم حتی کارهای مشکل رو و اعتقادی به حفظ کردن نتها ندارم .

DesironnA
Monday 12 July 2010, 02:58 AM
من که تو این 6 سالی که گیتار کلاسیک کار میکنم 2 تا اهنگ بیشتر حفظ نیستم اونم به زور استاد اما از روی نت خیلی خوب میزنم حتی کارهای مشکل رو و اعتقادی به حفظ کردن نتها ندارم .
درود
یعنی شما دشیفر مینوازید؟:43:

SOBHANTOTo3
Monday 12 July 2010, 09:08 PM
من همه چيزاي كه مي زنم حفظيه
البته خيلي دوست دارم رو نت بزنم ولي تو گيتار كلاسيك بنظرم كار سختيه البته قطعه هاي سخت

mansoor.violin
Monday 12 July 2010, 09:48 PM
حداقل واسه من خوبیه حفظ کردن نت اینه که توجهم رو زوم میکنم روی انگشت گذاری که مهم ترین قسمته
پس تاثیرش مثبته