PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظرخواهی : گروه موسیقی؟

Mohi_Liebert
Friday 23 January 2009, 12:46 PM
سلام!
نمیدونم این تا پیک تکراریه یا نه. خودم که گشتم چیزی شبیه به این پیدا نکردم. خلاصه اگر تکراری بود ببخشید.

سوال: اگر ششما یه روزی توانایی تولید موسیقی داشته باشید دوست دارید یه گروه موسیقی تشکیل بدید یا اینکه خودتون باشید به عبارت دیگه دوست دارید وقتی یه نفر اثر شما رو گوش میده بگه این کار گروه .... هست یا کار فلانیه؟! به نظر شما هر کدوم چه معایب و مزایایی دارن؟:ilovemusic:

Leon
Friday 23 January 2009, 01:13 PM
سؤال واضح نيست!
ولی اينجور که من فهميدم با توجه به فرهنگ ايرانی که علاقه وافر به تک روی دارند يا راحت بگمIndividualist هستند کار انفرادی ترجيح داده ميشه چون ما در کار گروهی موفقيت کمی داريم حتی در خيلی ازگروه های معروف ايرانی اين مشکلات هست که باعث از هم پاشيدگی گروه ميشه يا اختلاف نظرات شديد و از همه مهم تر که کی از کی بهتره!!!!!!!!هر چی در صد اين مسائل کمتر باشه گروه پايدار تر هست.

از طرف ی ديگه اگر سؤال طور ديگری در نظر بگيريم اين تمايل همه آدم ها هست که شهرت رو انفرادی کسب کنند اينکه مثلاً گفته بشه که اين آلبوم با صدای Mohi-Liebert هست يا با آهنگ سازی Mohi-Liebert هست يا نوازندگی Mohi-Liebert يعنی اسم يک نفر درشت تر روی جلد صفحه CD درج بشه.

Mona
Friday 23 January 2009, 01:24 PM
سلام
راستش منم منظورتون رو متوجه نشدم يه كم گنگه، اگر امكان داره ميشه سوالتون رو واضح تر بيان كنيد؟
ممنون :)

endvb6
Friday 23 January 2009, 02:32 PM
آقا خانوم سؤال به این واضحی؟؟؟ یعنی دوس داری تکنوازی کنی و تک باشی یا گروه تشکیل بدی و گروهی کار کنی.
دوت عزیز من واسم فرق نداره. من فقط دوس دارم کار نو و با پشتوانه و مستحکم انجام بدم. واسه هر دوش هم به نظر خودم فکر و ابتکار و امکانات و وقت کافی دارم. به امید موفقیت

Mona
Friday 23 January 2009, 03:22 PM
آقا خانوم سؤال به این واضحی؟؟؟ یعنی دوس داری تکنوازی کنی و تک باشی یا گروه تشکیل بدی و گروهی کار کنی.

چه معنا داره؟! خب من نفهميدم منظور رو! عجب!!

violin-m
Friday 23 January 2009, 03:27 PM
قطعا نوازندگی سلو و تک نوازی در بین ایرانی ها جایگاه خاصی داره ولی من به شخصه کار گروه نوازی و ارکستر را خیلی دوست دارم.

violin-m
Friday 23 January 2009, 03:47 PM
دوت عزیز من واسم فرق نداره. من فقط دوس دارم کار نو و با پشتوانه و مستحکم انجام بدم. واسه هر دوش هم به نظر خودم فکر و ابتکار و امکانات و وقت کافی دارم. به امید موفقیت

چه معنا داره؟! خب من نفهميدم منظور رو! عجب!!

مونا جان فکر میکنم منظور دوستمون این بوده :

اگر شما یک نوازنده ماهر و چیره دست و زرین پنچه باشید کدام گزینه را انتخاب میکنید؟؟؟

1) به نواختن ساز سلو و تک نوازی میپردازید؟

2) با گروههایی با تعداد نوازنده زیاد میپیوندید و کار گروهی انجام میدهید؟

Mona
Friday 23 January 2009, 03:49 PM
از اين جهت كه نظرات ساير دوستان رو خوندم يه كم دو زاريم افتاد. معذرت، فصل امتحاناست و من يه كم اين روزا شيرين ميزنم!

به عقيده ي من هميشه كار گروهي جواب داده. مگه يه آدم چقدر توانايي داره؟! و موضوع ديگه اينكه دوست دارم نام گروه بر سر زبانها باشه نه خودم چون ناحقيه و بي عدالتي. (اميدوارم ديگه درست جواب داده باشم D:)

ممنون از راهنمايي شما violin_m :)
بعد از ارسال پست، نظر شما رو خوندم:

حالا اگه منظور اينهايي باشه كه شما فرمودين، من هر دو رو دوست دارم!

endvb6
Friday 23 January 2009, 03:58 PM
آفرین مونا خانوم عزیز. اما با یک قسمت حرفت زیاد موافق نیستم. اونجایی که گفتی مگه یک نوازنده چقدر توانایی داره؟؟؟
مطمئنا یه شخصش مربوط میشه. اگر کسی مثل استاد علیزاده، لطفی، یا حقی و... باشند ساعت ها می تونن تنوازی انجام بدن که اصلا خسته کننده نباشه.

violin-m
Friday 23 January 2009, 04:24 PM
بله در درجات بالای موسیقی ساز کمتر از موسیقی مطرح هست واضح تر بگم مثلا خیلی وقت ها نمیگن تار یا کمانچه لطفی یا تار علیزاده بلکه میگویند موسیقی لطفی یا موسیقی علیزاده و چون فرد با توجه به الهامات مینوازه خسته کننده نیست

Mona
Friday 23 January 2009, 04:35 PM
بله در درجات بالای موسیقی ساز کمتر از موسیقی مطرح هست واضح تر بگم مثلا خیلی وقت ها نمیگن تار یا کمانچه لطفی یا تار علیزاده بلکه میگویند موسیقی لطفی یا موسیقی علیزاده و چون فرد با توجه به الهامات مینوازه خسته کننده نیست

آقاي violin_m ميشه يه كم بيشتر صحبتتون رو باز و شكفته كنيد؟

violin-m
Friday 23 January 2009, 04:53 PM
آره میشه.

شما فرمودید که مگه یک نوازنده چقدر میتونه؟ و من در جواب میگم که یک نوازنده خیلی میتونه

ببینید موسیقی یک علم بی انتهاست (پزشکی ، مهندسی و غیره مردش هست (منظورم مرد عمل هست) ولی موسیقی علمش هست مردش نیست) و منظورم این بود که موسیقی نغمه یک ساز نیست بلکه علمی هست که نوازنده به یک عالم دیگه وصل میشه و از آنجا الهام میگیره و در درجات بالای موسیقی نوع ساز مطرح نیست (ویولن ، کمانچه ، تار ، سنتور) یا کمتر مطرحه بلکه چیزی که بیشتر اهمیت داره این هست که چه نغمه ای با چه کیفیت و چه جمله بندی شنیده میشه

Mohi_Liebert
Friday 23 January 2009, 04:58 PM
من منظورم فقط کار سلو نبود . بیشتر بخوام توضیح بدم باید بگم که مثلا خودتون آهنگسازی انجام میدین تنظیم می کنین و فقط به نوازنده دستمزد می دین یا توست دارین همه با هم توی کارها شریک باشین ؟ قطعا خیلی ها میگن گزینه دوم ولی وقتی پای شهرت میاد وسط همه میرن سراغ گزینه اول!
من خودم عقیده دارم کار گروهی به آدم خیلی چیزا یاد میده!

Mona
Friday 23 January 2009, 05:08 PM
بله خب اگه آدم در درونش كمبود داشته باشه ميره دنبال شهرت. مگه شهرت چيه؟
اما اگه واقعا به موسيقي علاقه مند باشه و بخواد تو اين زمينه خدمتي كنه ديگه شهرت معناي خودش رو از دست ميده (و كلا مسائلي از اين دست).
من شراكت رو دوست دارم (البته اگه نگيد اين مونا همه رو از بالا نگاه مي كنه و خيلي خودش رو مي بره بالا!)

endvb6
Friday 23 January 2009, 05:12 PM
من منظورم فقط کار سلو نبود . بیشتر بخوام توضیح بدم باید بگم که مثلا خودتون آهنگسازی انجام میدین تنظیم می کنین و فقط به نوازنده دستمزد می دین یا توست دارین همه با هم توی کارها شریک باشین ؟ قطعا خیلی ها میگن گزینه دوم ولی وقتی پای شهرت میاد وسط همه میرن سراغ گزینه اول!
من خودم عقیده دارم کار گروهی به آدم خیلی چیزا یاد میده!

مشخصا اینجوریه. ولی امیدوارم ما بچه های نت آهنگ که داریم فرهنگی جدید رو تو موسیقی به وجود میاریم تو این زمینه هم بتونیم فرهنگ و تفکری درست رو نهادینه کنیم ( شرمنده که خودم رو هم گفتم. من یه ذره کوچیکی از شماها هستمااااااااااااااااااااا اااااا...)

Leon
Friday 23 January 2009, 05:26 PM
البته کار سلو با گروه خيلی فرق ميکنه چون من خودم تجربه کاری در هر دو ضمينه رو داشتم و هر کدام ويژگی های خاص خودش رو داره فکر نکنيد که اگر سلو نواز خوبی هستيد از پس گروه هم بر ميايد!چون سيستم نوازندگی در گروه فرق داره ولی تجربه های گران بها و پيشرفت و حرکت به سوی يک ديمنسيون ديگه با هر دو کار امکان پذير هست يعنی هر دو رو امتحان کنيد!هر چند که من شخصاً گرايش خاصی به سلو نوازی دارم چون مشکلاتش کمتر هست تا با کار در گروه.
در کار گروهی ,هدف اول بازدهی گروه به صورت دسته جمعی هست و معمولا افراد حرفه اي گروه رو فدای خود رايی يک نفر نميکنند برای مثال گروه مدرن تالکينگ که سالها برقرار بود،اين 2 نفر در تمامی اين سال ها مثل سگ و گربه بودند با هم،که بعد از جدايی هم اين اختلافات شديد ادامه داشت!ولی با اي حال ديديم که گروه چه فروشی در طی اين سال ها کردند از يک موسيقی که ارزش چنددانی نداشت! در مورد گروه های ايرانی هم به همن منوال هست ولی گاهی معايب تک نفری بيشتر ميشه در موسيقی ما تا گروهی،مثلاً در موسيقی پاپ،اختلافات ابی با سياوش قميشی و فريد زلاند،داريوش با ابی،فروهر با شهره،و...
يا در موسيقی سنتی لطفی با...

Mona
Friday 23 January 2009, 05:35 PM
البته کار سلو با گروه خيلی فرق ميکنه چون من خودم تجربه کاری در هر دو ضمينه رو داشتم و هر کدام ويژگی های خاص خودش رو داره فکر نکنيد که اگر سلو نواز خوبی هستيد از پس گروه هم بر ميايد!چون سيستم نوازندگی در گروه فرق داره ولی تجربه های گران بها و پيشرفت و حرکت به سوی يک ديمنسيون ديگه با هر دو کار امکان پذير هست يعنی هر دو رو امتحان کنيد!هر چند که من شخصاً گرايش خاصی به سلو نوازی دارم چون مشکلاتش کمتر هست تا با کار در گروه.

آقاي لئون، چون شما تجربه تون از ما بيشتره، ميشه مشكلات كار گروهي با سلونوازي رو بيان بفرمايين (يا بهتر بگم با هم مقايسه كنيد)؟

amireza2000
Saturday 24 January 2009, 09:41 PM
در مورد خودم بايد بگم كه من چون كيبورد و پيانو كار كردم و عاشق كار با سينتي سايزر ها هستم. هدفم داشتن يك استوديوي شخصي در منزل و كار با سينتي سايزر ها براي ساخت موسيقي بي كلام هستم و به عبارتي ديگه تكي كار مي كنم. البته نوازندگي در گروه را هم خيلي دوست دارم.

Leon
Monday 26 January 2009, 12:49 PM
آقاي لئون، ميشه مشكلات كار گروهي با سلونوازي رو بيان بفرمايين (يا بهتر بگم با هم مقايسه كنيد)؟

البته من فکر ميکنم که کلمه مشکل، واژه مناسبی نيست هر کدام دنيا ی خاص خودشون رو دارند و توانايی ها و ويژگی های خاص خود.

جالب هست من ارتباط مستقيم بين تاپيک زير

نظرخواهی: حفظ کردن نت (You can see links before reply)
و اين تاپيک ميبينم شما وقتی که سلو نوازی ميکنيد يا کلاً موسيقی رو در اين ضمينه کار ميکنيد فرصت برای حفظ نت و کلاً اختيارات بيشتر برای نواختن داريد حتی نت رو هم ميتونيد تغيير بديد به شرطی که از ريتم و گام خارج نشيد.
ولی در کار گروهی سيستم طور ديگريست به شما نتی داده ميشه و دقيقاً نت به بت همون اجرا رو ميخوان،البته ميتونيد کمی تغيير بديد که زيبا تر هم بشه،ولی قدرت مانور روی آهنگ و نت خيلی خيلی کمتر هست به همين خاطر حفظ نت کارصحيحی نيست و از لحاظ زمانی وقت زيادی ميگيره به همين خاطر هست که پيشنهاد ميکنم مستقيم از روی نت زدن رو تمرين کنيد (البته يک اصل ديگه هم اضافه کنم که از روی نت زدن در يک گروه موسيقی با اين پيش فرض هست که شما همه نت ها اکورد ها و ريتم ها رو ميشناسيد و با تسلط تمام و بدون غلط و کاملاً شيوا و رسا آهنگ رو اجرا ميکنيد،به همين خاطر هست که به عنوان اعضا ی ارکستر بايد يک سر و گردن بالاتر از ديگران باشيد!).
پس ميبينيد که موسيقی در هر سبک و شيوهی دنيا يی خاص برای خود هست،شايد باور نکنيد ولی هر بر که من از يک سبکی که تا به حال نزدم،آهنگ سختی رو با نت اجرا ميکنم احساس ميکنم که درب دنيا های ديگری به روم باز ميشه و مغز م از لحاظ موسيقيايی روشن تر ميشه،اجرای آهنگ های ايرانی که نتی ازشون نيست (اينجا با گام اکورد و ريتم و کلاً Arrangement يک آهنگ آشنا ميشيد).
يا اجرای آهنگ های يانی در سبکی ديگر يا شوپن در کلاسيک و يا حتی New Age Music ,ماکسيم که اهنگ های تمرينی خوبی برای انگشتان داره و...پس موسيقی يک طرفه نيست و در هر سبک يا شيوهی مثل سلو نوازی يا کار گروهی مها سن زيادی وجود داره که به مرور شما رو به مراحل بسيار بالاتر نزديک ميکنه.

Mona
Monday 26 January 2009, 01:18 PM

در کار گروهی ,هدف اول بازدهی گروه به صورت دسته جمعی هست و معمولا افراد حرفه اي گروه رو فدای خود رايی يک نفر نميکنند برای مثال گروه مدرن تالکينگ که سالها برقرار بود،اين 2 نفر در تمامی اين سال ها مثل سگ و گربه بودند با هم،که بعد از جدايی هم اين اختلافات شديد ادامه داشت!ولی با اي حال ديديم که گروه چه فروشی در طی اين سال ها کردند از يک موسيقی که ارزش چنددانی نداشت! در مورد گروه های ايرانی هم به همن منوال هست ولی گاهی معايب تک نفری بيشتر ميشه در موسيقی ما تا گروهی،مثلاً در موسيقی پاپ،اختلافات ابی با سياوش قميشی و فريد زلاند،داريوش با ابی،فروهر با شهره،و...
يا در موسيقی سنتی لطفی با...

البته من فکر ميکنم که کلمه مشکل، واژه مناسبی نيست هر کدام دنيا ی خاص خودشون رو دارند و توانايی ها و ويژگی های خاص خود.

جالب هست من ارتباط مستقيم بين تاپيک زير

نظرخواهی: حفظ کردن نت (You can see links before reply)

و اين تاپيک ميبينم شما وقتی که سلو نوازی ميکنيد يا کلاً موسيقی رو در اين ضمينه کار ميکنيد فرصت برای حفظ نت و کلاً اختيارات بيشتر برای نواختن داريد حتی نت رو هم ميتونيد تغيير بديد به شرطی که از ريتم و گام خارج نشيد.

ولی در کار گروهی سيستم طور ديگريست به شما نتی داده ميشه و دقيقاً نت به بت همون اجرا رو ميخوان،البته ميتونيد کمی تغيير بديد که زيبا تر هم بشه،ولی قدرت مانور روی آهنگ و نت خيلی خيلی کمتر هست به همين خاطر حفظ نت کارصحيحی نيست و از لحاظ زمانی وقت زيادی ميگيره به همين خاطر هست که پيشنهاد ميکنم مستقيم از روی نت زدن رو تمرين کنيد (البته يک اصل ديگه هم اضافه کنم که از روی نت زدن در يک گروه موسيقی با اين پيش فرض هست که شما همه نت ها اکورد ها و ريتم ها رو ميشناسيد و با تسلط تمام و بدون غلط و کاملاً شيوا و رسا آهنگ رو اجرا ميکنيد،به همين خاطر هست که به عنوان اعضا ی ارکستر بايد يک سر و گردن بالاتر از ديگران باشيد!).
پس ميبينيد که موسيقی در هر سبک و شيوهی دنيا يی خاص برای خود هست،شايد باور نکنيد ولی هر بر که من از يک سبکی که تا به حال نزدم،آهنگ سختی رو با نت اجرا ميکنم احساس ميکنم که درب دنيا های ديگری به روم باز ميشه و مغز م از لحاظ موسيقيايی روشن تر ميشه،اجرای آهنگ های ايرانی که نتی ازشون نيست (اينجا با گام اکورد و ريتم و کلاً Arrangement يک آهنگ آشنا ميشيد).
يا اجرای آهنگ های يانی در سبکی ديگر يا شوپن در کلاسيک و يا حتی New Age Music ,ماکسيم که اهنگ های تمرينی خوبی برای انگشتان داره و...پس موسيقی يک طرفه نيست و در هر سبک يا شيوهی مثل سلو نوازی يا کار گروهی مها سن زيادی وجود داره که به مرور شما رو به مراحل بسيار بالاتر نزديک ميکنه.

ممنون از پاسخ شما دوست گرامي :)

من با يه مقايسه بين حرفاي الان و دو روز پيشتون، اينطور برداشت كردم كه هر بار شما موضوع فوق رو از يه ديدگاه بيان فرمودين:
1- خود رايي افراد
2- حفظ كردن نت

ولي سوال من راجع به همون خودرايي ها بود.

البته بحث حفظ كردن نت هم مهمه و صد البته كه باز هم ابعاد ديگري رو ميشه در نظر گرفت در رابطه با اين موضوع.

موفق باشيد :)