PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظرخواهی:راه های قوی کردن گوش در موسيقی

Leon
Sunday 25 January 2009, 09:58 PM
چه راه هايی برای قوی کردن گوش و کلاً حس شنيداری در موسيقی ميتوانيد پيشنهاد کنيد!?
قوی تر کردن گوش چه تأثيری در روند رو به رشد موسيقی ما دارد؟

تجربيات خود را با ما در ميان بگزاريد!

You can see links before reply

ast1356
Monday 26 January 2009, 11:29 AM
جناب leon استاد تاپيك زدني به خدا... تبريك ميگم بهت

همه چي بستگي به تمرين داره نمي دونم از اول دبستان من جلوي

صف صبحگاه مدرسه قرآن خوندم اونها رو هم از روي نوار كپي ميكردم تو

مغزم از روي نوارهاي اوعجوبه موسيقي و قرآن مرحوم عبدالباسط بعد اين

كار خيلي به من در نوازندگي من كمك كرد و من فقط 8 جلسه اونهم با نت

فارسي گارمون ياد گرفتم. و باقي راهمو بوسيله گوشم ادامه دادم.....

من حالا آهنگي رو كه دارم براي اولين بار گوش ميكنم با كيبرد مي زنم كه

اين باعث تعجب خيلي از دوستام ميشه.

تمرين تمرين تمرين و استفاده كردن از تمرينات.

با آرزوي بهترينها براي ايران و ايراني

endvb6
Monday 26 January 2009, 11:37 AM
من هم اولا از مشکل ضعف گوش رنج می بردم. خیلی ضعیف بود گوشم. بچگی هم مشکل داشت گوشم و بعضی از صداها و حرف ها رو درست تشخیص نمی دادم (که مجبور به گذاشتن تهویه توی گوشم شدم). ولی از وقتی خواستم موسیقی رو شروع کنم خودم رو ملزم به گوش دادن زیاد کردم. سعی میکردم نت اول تمام قطعات رو در بیارم. و الآن خدارو شکر راحت می تونم نت اول رو دربیارم. ممنون

fagher
Monday 26 January 2009, 01:06 PM
خوب همونطور که دوستان گفتن تمرین ولی چطور تمرین کنیم؟؟؟
یک راحش اینه که یه دیاپازون بگیری هی توش فوت کنی و سعی کنی دقیقا عین اون صدا رو در بیاری.

Leon
Monday 26 January 2009, 01:35 PM
سعی میکردم نت اول تمام قطعات رو در بیارم. و الآن خدارو شکر راحت می تونم نت اول رو دربیارم.

نت اول ؟نفهميدم،خب خوب هست که الان از لحاظ گوشی بهتر هستيد.

خوب همونطور که دوستان گفتن تمرین ولی چطور تمرین کنیم؟؟؟

سؤال جالبی هست!

endvb6
Monday 26 January 2009, 01:52 PM
نت اول ؟نفهميدم،خب خوب هست که الان از لحاظ گوشی بهتر هستيد.

منظورم دقیقا اولین نتیه که قطعه باهاش شروع میشه. مثلا تصنیف مرغ سحر که با سل شروع میشه.

Leon
Monday 26 January 2009, 01:56 PM
نت اول گام!
خوب حالا جدا از سؤال اين تاپيک فکر ميکنيد که چه ارتباطی بين نت اول, گام و اکورد وجود داره؟آيا هر گام با نت خاصی شروع ميشه؟با چه طور ميشه از طريق گوشی اين ها رو فهميد؟؟؟!

endvb6
Monday 26 January 2009, 02:15 PM
بسیار سؤال زیبا و تخصصی هست که من خیلی دوس دارم اینارو بدونم. شخصا چون هیچ اطلاعات و تجربه ای در این زمینه ندارم پس ساکت میشم تا اساتید حتما مارو دریابن. مرسی لئون بزرگ

ast1356
Monday 26 January 2009, 02:33 PM
نت اول گام!

خوب حالا جدا از سؤال اين تاپيک فکر ميکنيد که چه ارتباطی بين نت اول, گام و اکورد وجود داره؟آيا هر گام با نت خاصی شروع ميشه؟با چه طور ميشه از طريق گوشی اين ها رو فهميد؟؟؟!

آقا يا خانوم عزيز

اين سوال زماني جواب داره كه ساز تون جلوي روتون باشه چون نت ها توي مغز نسبي هستند و زماني كه گوش ميكنيد و مي خواهيد آهنگ رو بنوازيد معمولاً با يك يا دو نت خطا به سازتون حمله ميكنيد. اين زماني نمود عيني پيدا ميكنيد ميخواهيد يه آهنگ رو بخوونيد . يه مقدار ميخوونيد ميبينيد صدا نميكشه بعد يه كم بم ترش ميكنيد و .... تا اينكه به جاي دلخواه ميرسيد . خوب اينجا مهم رعايت فاصله هاست .

آقا فاصله رو درياب اسم نت رو ولش كن

جريان ترانسپوز كيبورد مهم شناختن فاصله هاست

با آرزوي بهترينها براي ايران و ايراني

Mona
Monday 26 January 2009, 02:41 PM
نت اول گام!

راستش اين موضوع هم برام خيلي جالبه و هم خيلي بي اطلاعم.
اما الان از توي كتاب تئوري يه سري تعاريف از گام و آكورد پيدا كردم:

گام:
به نوشتن يا اجراي منظم صداها يكي پس از ديگري با فواصلي معين گام يا دوره يا هشته مي گوييم كه از هفت صدا به علاوه ي تكرار صداي اول در فاصله ي هشتم در داخل يك اكتاو تشكيل مي گردد و انواع نيز دارد.

آكورد:
نوشتن و اجراي چندين صدا در فواصل هارمونيك را آكورد يا همزماني صوتي گويند.

و اما نظر خودم:

طبق چيزهايي كه از قبلا توي ذهنمه، نت اول هر گام تعيين كننده ي اسم اون گام بود. مثلا اگه با دو شروع مي شد اسمش گام دو بود (البته ماژور و مينور و .... هم داشت كه ديگه يادم نيست). و مسئله ي ديگه اينكه هنوز نتونستم نت اول و گام و آكورد رو به هم ربط بدم!

مرسي آقاي لئون بحث شيرينيه :)

ast1356
Monday 26 January 2009, 03:23 PM
وحشتناك ترين بحث موسيقي به نظر من بحث آكورد و هارمونيه.

واقعاً پيچيدست. بحث تاپيك و فروم نيست.

به نظر من 90 درصد موسيقي يعني آكورد و هارموني و بقيه ملودي . سلو و.....

با آرزوي بهترينها براي ايران وايراني

marzi_a1732
Monday 26 January 2009, 03:26 PM
اول این که برای قوی کردن گوش فقط تمرین کردن زیاد و همچنین زیاد گوش کردن به قطعات موسیقی لازمه.
البته در موسیقی سنتی چیزی به نام سلفژ وجود نداره اما سلفژ در کلاسیک باعث قوی تر شدن گوش می شه.
پس برای قوی کردن گوش فقط باید زیاد تمرین کرد و بعد از یه مدت خود به خود صدای نتها در ذهن باقی می مونه و اگه شخص یه قطعۀ موسیقی رو بشنوه می تونه نتهای اون رو تشخیص بده.
مسئلۀ بعدی رابطۀ نت اول با گام هست که آیا هر گام با نت خاصی شروع میشه؟
جواب من به این مورد «نه» هست.
گام یعنی فواصل بین هشت نت.
یعنی اینکه نت اول با دوم و نت دوم با سوم و نت سوم با چهارم و... چه فاصله ای از هم دارند.
اگر این فاصله ها به طور صحیح درک بشه، از هر نتی که شروع کنید می تونید اون گام خاص رو بنوازید.
مثلا گام دو ماژور کلاسیک، همون ماهور از ر سنتیه که فواصل نت ها در این گام به صورت زیر هست :
فاصلۀ نت اول با نت دوم ---> یک پرده یا 4/4
فاصلۀ نت دوم با سوم---> یک پرده یا 4/4
فاصلۀ نت سوم با چهارم---> نیم پرده یا 4/2
فاصلۀ نت چهارم با پنجم---> یک پرده یا 4/4
فاصلۀ نت پنجم با ششم---> یک پرده یا 4/4
فاصلۀ نت ششم با هفتم---> یک پرده یا 4/4
فاصلۀ نت هفتم با هشتم---> یک پرده یا 4/2
حالا اگر کسی این فواصل رو درک کنه از هر نتی که نوازنده شروع به نواختن کنه گام مورد نظر رو می تونه پیدا کنه.
البته تو دستگاههای موسیقی سنتی نتی به نام نت شاهد هم وجود داره که اونم یکی از معیارهای تشخیص دستگاه مورد نظر هست.
مثلا گام دشتی از می و شور می یکی هست اما نت شاهد گام دشتی از می، نت سی هست و نت شاهد گام شور از می، نت می هست.
پس با فهمیدن نت شروع و نت ایست یک گام فقط نصف راه رو رفتیم و باید فواصل و نت شاهد رو هم درک کنیم.
برای اینکه بتونیم اینا رو از طریق گوشی درک کنیم فقط تمرین و تمرین و تمرین موثر هست.
مسلما کسی که تازه وارد دنیای موسیقی شده درک این مفاهیم براش سخته و بعد از یه مدت تمرین که گوشش با صدای نتها آشنا شد، می تونه این مفاهیم رو درک کنه و گام مورد نظر نوازنده رو پیدا کنه.
اما یه موضوع دیگه ای هم که وجود داره این هست که در سنتی ( و مسلما در کلاسیک ) در بعضی از گامها، نتهای شروع خاصی متداول تره و بیشتر گام مورد نظر با اون نتها نواخته می شه و برای شروع اون گام از نتهای دیگه کمتر استفاده میشه.
مثلا شور می و شور لا متداولتره در صورتی که شور سل کمتر استفاده می شه.
بعد از اینکه تمرینها زیاد بشه و گوش به این نتها عادت کنه و با نتها آشنا بشه، وقتی می خوایم یه گام به خصوص رو بزنیم از هر نتی که شروع کنیم خود به خود فواصل بین نت ها رو بدست میاریم و دیگه لازم نیست طبق فاصله های اصلی عمل کنیم یعنی لازم نیست که اون فاصله ها رو به خاطر بسپریم. بلکه بدون حفظ کردن فاصله ها نت صحیح رو پیدا می کنیم چون گوش به این فواصل و صدای نتها عادت کرده.

marzi_a1732
Monday 26 January 2009, 03:33 PM
منظورم دقیقا اولین نتیه که قطعه باهاش شروع میشه. مثلا تصنیف مرغ سحر که با سل شروع میشه.

امیر جان
از روی نتی که تصنیف یا قطعه باهاش شروع می شه، نمی شه گام و نت اول گام یا دستگاه رو بدست آورد. از هر نتی می شه برای نواختن شروع کرد اما فواصل و نت شاهده که گام و نت شروع گام و نت ایست رو مشخص می کنه.

endvb6
Monday 26 January 2009, 04:17 PM
امیر جان
از روی نتی که تصنیف یا قطعه باهاش شروع می شه، نمی شه گام و نت اول گام یا دستگاه رو بدست آورد. از هر نتی می شه برای نواختن شروع کرد اما فواصل و نت شاهده که گام و نت شروع گام و نت ایست رو مشخص می کنه.

ممنون مرضیه جان. مطالبت عالی بود. ولی فکر کنم منظور من رو درست نگرفتی. من منظورم بدست اوردن گام از رو نت اول نبود. من فقط گفتم که گوشم رو جوری تربیت کردم که مثلا قطعه مرغ سحر رو که میشنوم بتونم اولین نتش رو تشخیص بدم. یعنی اولین مضراب به کودوم نت میخوره. امیدوارم منظورم رو فهمیده باشی. ممنون

violin-m
Monday 26 January 2009, 11:12 PM
ممنون مرضیه جان. مطالبت عالی بود. ولی فکر کنم منظور من رو درست نگرفتی. من منظورم بدست اوردن گام از رو نت اول نبود. من فقط گفتم که گوشم رو جوری تربیت کردم که مثلا قطعه مرغ سحر رو که میشنوم بتونم اولین نتش رو تشخیص بدم. یعنی اولین مضراب به کودوم نت میخوره. امیدوارم منظورم رو فهمیده باشی. ممنون

بله و همیشه نت شروع قطعه به منزله نت شروع گام مربوطه نیست و نمیشه گفت حتمآ قطعه ای که با سل شروع میشه مثلا در گام سل ماژور هست

naser236
Thursday 27 January 2011, 08:33 PM
با سلام و خسته نباشید
خلاصه کلام : من دوست دارم یه آهنگ که میشنوم حداقل مثل اون با تار خودم بنوازم ولی نمیتونم

REZ
Thursday 27 January 2011, 09:13 PM
با سلام و خسته نباشید
خلاصه کلام : من دوست دارم یه آهنگ که میشنوم حداقل مثل اون با تار خودم بنوازم ولی نمیتونم
سلام دوست خوب
شاید در جواب به شما گفته شود که سلفژ کار کنید
این خوبه
کلا هر کسی که موسیقی کار می کنه باید سلفژ هم تا حدودی کار کنه .
ولی برای اینکه بتونید آهنگی که می شنوید رو به طور گوشی بنوازید تنها و تنها باید روی خود این کار استمرار بگذارید .
قطعات ساده رو انتخاب کنید
قطعاتی که می دانید که تکنیک نوازندگی اونها به حدی مشکل نیست که نتوانید بنوازید .
فقط سعی کنید دونه دونه نتها رو روی سازتون پیدا کنید ، وقتی خسته شدید از این کار دست بکشید تا وقتی دیگر که مجددا همین تمرین را نجام بدید .
روزهای بعد هم به همین شکل
هر روز 1 یا چند موسیقی بسیار بسیار ساده انتخاب کنید و سعی کنید هر طور شده نتهاش رو روی ساز پیدا کنید .
اگه موسیقی هایی که انتخاب می کنید به حد کافی ساده باشند ، مطمئننا پس از کمی سر و کله زدن با ساز از پس این کار برخواهید آمد .