PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شعر رو برای آهنگ میسازید ؟ یا آهنگ رو برای شعر ؟

mksat
Saturday 14 February 2009, 01:20 PM
سلام. اگه خودوتون طبع شاعرانه داشته باشید و بخواید یه ترانه بسازید چکار میکنید؟

1-آهنگ رو برای شعرم میسازم.
2-شعر رو برای اهنگم میسارم.
3-موارد الف و ب
4-هیچکدام (مگه فضولی!)

و بگید که با کدوم روش راحت تر هستید و چرا.

با تشکر

arian
Saturday 14 February 2009, 02:22 PM
من كه متاسفانه طبعي ندارم ولي تا آنجايي كه ميدونم هر دو روش معمول هست . چه اهنگ سازي بر روي شعر ، چه شعر بر روي اهنگ . فكر ميكنم ساختن آهنگ بر وري شعر نيز ساده تر باشد .

Khashayar
Saturday 14 February 2009, 02:38 PM
درود
من معمولا طبع شعرم خیلی خوب نیست اما گاهی چیزی شبیه به شعر مینویسم و از هر دو روش هم استفاده میکنم.بستگی به شرایط داره.گاهی آهنگی که مدت ها پیش نوشتم رو در کاغذ ها پیدا میکنم و هوس میکنم روش شعر بگم و گاهی یک ایده برای آهنگ و شعر میاد تو ذهنم که اول شعر رو میگم و بعد آهنگ براش مینویسم.به نظر من گفتن شعر روی آهنگ ساده تره.و البته هر دو روش رو اگر کسانی که خیلی اصولی کار میکنند کار کنند سخت خواهد بود.
pianist_h
Saturday 14 February 2009, 03:48 PM
من فكر كنم بين مورد 1و2 خيلي فرقي نباشه. بستگي به روحيات هنرمند داره.

Mohi_Liebert
Saturday 14 February 2009, 04:11 PM
من نظرم اینه که اگر برای شعر آهنگ ساخته بشه خیلی بهتره چون تجربه به من ثابت کرده اشعاری که بر روی آهنگی خاص ساخته میشه اغلب بی محتوا هستند!

khooro
Saturday 14 February 2009, 06:21 PM
سلام دوست من
من شعر رو برای اهنگم میسارم. چون در قدیم مرسوم تر بوده و کارهای جالبی نیز بوجود اوردهاند
ولی با اهنگ روی شعر هم موافقم :guitarplay2:

Leon
Saturday 14 February 2009, 09:01 PM
معمولا هم روی شعر آهنگ ميسازن و هم روی آهنگ ساخته شده شعر ميزارن!هر دو روش امکان پذير هست.
ولی در اکثر موارد روی اهنگ ساخته شده،شعر ميزارن.چون که شعر مهم هست ولی آهنگ مهمتر!
اگر روی شعر بخواهيم آهنگ بسازيم محدود ميشيم چون بايد قالب شعر رو در نظر داشته باشيم .
ولی وقتی اوّل آهنگ رو ميسازيم آزادی عمل بيشتری داريم!

Sensation
Sunday 15 February 2009, 06:52 PM
با نظر لئون موافقم.
الان شما برای همکاری در پروژه های بین الملل کار رو آماده و به همراه پیانو ملودی پایه در اختیار خواننده قرار میدید.معمولا اکثر وکالیست های خوب دنیا خمدشون song writer و Composer های توانمندی هستند به این ترتیب یک همکاری زیبا رو شروع خواهید کرد.

در هر صورت عاقلانه تر از همچی این امر هست که هر کاری توسط متخصص اون انجام بشه اما متاسفانه الان در ایران شما در هر کوچه و پس کوچه ای شاهد 100 خواننده ! 100 ویدئو کلیپ ساز ! 100 شاعر و و 100 صدابردار هستید ! خوب نتیجه هم به طبع کاملا قابل رویت هست.

اما در موسیقی خوب و مفید شما نیاز به طراحی ساند و موسیقی ملودی شاعر و ویدئو کلیپر حرفه ای علاوه بر برنامه ریز موسیقی شخصی خواهید داشت.

در یک آهنگ بعد از اتمام 80 % مربوط به آهنگ ساخته شده و 20 % مربوط به ترانه و وکال هست.
تقریبا در همه جای دنیا این قسمت بندی وجود خواهد داشت.

Mohi_Liebert
Sunday 15 February 2009, 08:49 PM
حرف دوستان کاملا درسته به شرطی که شاعرایی که قصد ساخت شعر روی آهنگ رو دارن واقعا شاعر باشن.
مثلا آهنگ No face no name مدرن تاکینگ واقعا موسیقی زیبایی داره اما شعری که Elcid روی اون خونده آهنگ رو زیر سوال برده برای همین فکر می کنم در ایران باید برای شعر آهنگ ساخته بشه!

ArashZamani
Wednesday 4 March 2009, 05:19 PM
به نظر من هر 4 حالت میتونه باشه .یعنی :

1 - هم اینکه آهنگ رو برای شعر میسازن
2 - هم شعر و واسه آهنگ میسازن
3 - هم هر دو کارو میکنن
4 - هم اینکه مگه شما فضولی ؟!

ولی من بیشتر با گذینه اول موافقم .

mosy_khoda
Wednesday 4 March 2009, 07:16 PM
به نظر من اگه روی آهنگی که ساخته شده شعر گذاشته بشه خیلی کار موفق تری خواهد بود . اما فعلا که همش روی شعر ها آهنگ می سازند .

Amirrelax
Friday 6 March 2009, 05:37 PM
به نظر من هم باید شعر را برای آهنگ ساخت چون آهنگ بیشتر تاثیر گذارتر است تا شعر و باید باید اول آهنگ ساخته بشود تا محدودیتی نداشته باشد و در چارچوب خاصی نباشد.

you3f
Saturday 17 October 2009, 06:25 PM
هر دو روش کاربرد داره و استفاده میشه.
ولی اکثرا اول شعر بعد آهنگش رو میسازن.
من موسیقی (بیشتر تنظیم) کار رو مهمتر میدونم. ولی آهنگ ساختن برای شعر معقولانه تر از شعر ساختن برای آهنگه.
من با اولی موافقم ولی دومی هم جای خودش خوبه به شرطی که شعرش بی محتوا و مزخرف نباشه.

rumour
Sunday 18 October 2009, 08:22 AM
من خودم ترجیح میدم که اول آهنگ بعد شعر.چون برعکسش برای آهنگساز محدودیت در ساخت ریتم ایجاد می کنه

Solo
Sunday 18 October 2009, 03:16 PM
موسيقي توي زمونه ي ما شده پند و اندرز و پيام
بستگي به سبك كار داره .
توي موسيقي پاپ ايران مطمئنا اول شعر بايد باشه بعد آهنگسازي و بعد تنظيم .
توي سبك متال هم همينه .
كلا سبك هايي كه وكال محور هست موسيقي در جهت شعر ساخته ميشه .
سبك هايي مثل ترنس اصولا موسيقي ساخته ميشه و شعر مرحله آخر هست .

rumour
Sunday 18 October 2009, 03:47 PM
یعنی بر عکس کار می کنم من؟

hermes
Sunday 18 October 2009, 07:48 PM
معمولا چون شعر خودش آهنگ و حال و هوا داره اول شعر رو انتخاب مي كنند. كارهايي كه اول شعر داشتند و بعد موسيقي شكل گرفته خيلي محكم تر بوده.
ولي كساني هم بودند كه برعكس عمل كردند مثل گروه آريان به گفته خودشون.

petrushka
Tuesday 20 October 2009, 08:46 AM
روشهای تلفیق شعر و موسیقی 4 روشه:
1.موسیقی اوازی بر روی شعر ساخته بشه
2.اهنگساز نغمه ای رو تصنیف میکنه و شاعر روی ان شعر میگه.
3.اهنگ و شعر با هم ساخته میشه.یعنی شاعر و اهنگساز 1 نفره
4.شاعر و اهنگساز با هم در ارتباطند یعنی شاعر 1 شعر میگه اهنگساز اهنگ میسازه یا بالعکس.......
حالا اگه بازم توضیح خواستید بگید تا کاملش کنم....

payamf1
Tuesday 20 October 2009, 01:43 PM
البته بستگی داره

در موزیک پاپ بیشتر ساختن آهنگ در اولویت است اما در آهنگهای سنتی به دلیل استفاده از شعرهای اساتید معاصر و... آهنگ رو روی شعر میزارن...

Solo
Tuesday 20 October 2009, 05:48 PM
البته بستگی داره

در موزیک پاپ بیشتر ساختن آهنگ در اولویت است اما در آهنگهای سنتی به دلیل استفاده از شعرهای اساتید معاصر و... آهنگ رو روی شعر میزارن...

موسیقی سنتی در اصل فقط شعر ها عوض میشه . آوازها همون آوازهاست مثل پازل هست ولی بسیار غنی .
شعر انتخاب میشه و بعد موسیقی سوار میشه روی آواز .

موسیقی پاپ یه موسیقی تجاری هست . در واقع پاپ همون موسیقیی هست که اکثریت مردم می پسندند . برای همین خواننده های زیادی و سیاست های زیادی توی این موسیقی بوجود اومده .
استفاده از شعر خوب و تاثیر گذار توی این سبک از لزومات کار هست .
ساختن آهنگ برای یک ترانه توی این سبک بسیار بهتر جواب میده .( هدف داشتن مخاطب بیشتر هست)

موسیقی راک و متال هم تاریخ خاص خودشون رو دارن و یکم مطالعه تاریخ موسیقی راک اند رول ار دهه ی 50 میلادی تا موسیقی هوی متال دهه 90 نشون میده که این سبک توی 40-50 سال از پر طرفدار ترین و پولساز ترین سبک های موسیقی بوده .( اسکورپیونز - متالیکا و ... ) و برای رقابت با اونها باید همه عوامل یک موسیقی خوب رعایت بشه . شما بهترین موسیقی متال رو داشته باشید باید مضمون کارتون کاملا مشخص باشه تا بتونید اهنگ خودتون رو در کنار کارهای بقیه قرار بدین و این مضمون یعنی همون شعر خوب .
شاید فکر کنید که میشه بعد از داشتن یک آهنگ خوب شعر خوبی واسش سرود !
ولی شما بعد از این تصمیم به جایی میرسید که میبینید مجبورید از شعرتون کم بزارید تا آهنگتون خراب نشه . ولی زمانی که یع شعر خوب دارید شاید یه جای اهنگ بخاطر مضمون قشنگ شعر 2 میزان لنگ توی آهنگ بزارید ! که به جذاب تر شدن آهنگ کمک میکنه .

به هر حال هیچ بایدی وجود نداره و نداشته ولی توجه کنید که بحث در مورد نتیجه تنظیم یک اهنگ همراه با وکال ناب و شعر خوب هست .