PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا پیانو ساز مادر؟

Amir
Thursday 8 February 2007, 04:30 PM
چرا در دانشگاه هنر حتما باید پیانو هم بزنی

به نظرتون اصلا چرا پیانو ساز مادره

shbaharehs
Thursday 8 February 2007, 10:44 PM
به نظر من پيانو سازي هست كه صدايي غير قابل رد داره, يعني با پيانو ميتونيم خيلي راحت احساس اون قطعه رو به شنونده برسونيم, كه مثلا با سازهاي ديگه مثل ?لوت يا گيتار نتونيم برسونيم. ملوديهاي خيلي زيبايي رو ميشه به راحتي با پيانو زد و به همين دليلم من ?كر ميكنم كه پيانو, مادر سازهاست.

مرسي

Amir
Saturday 10 February 2007, 07:40 AM
من ?کر نمی کنم این دلیل علمی باشه ها

Hes_r
Saturday 10 February 2007, 11:36 AM
اگه دلیل دیگه ای به نظرت میرسه خوب بگو امیر جان

Amir
Saturday 10 February 2007, 11:42 AM
من اگه می دونستم که تاپیک نمی زدم

من می گم ?کز نمی کنم دلیل اینکه می گن پیانو ساز مادره

صدای قشنگ اون باشه

mojgan
Tuesday 13 February 2007, 07:30 AM
پیانو ازنظر وسعت 7 اکتاوه و هیچ ساز دیگه ای اینطور نیست
پس به خاطر وسعتش کارایی های زیادی هم داره
کسی که میره دانشگاه باید با اصول نوازندگی اشنا بشه
پیانو ازاین نظر ساز خوبیه
هم اینکه یک نوازنده باید سل?ژبلد باشه
پیانو برای سل?ژهم بهترینه چون مثلا کسی که ویولن میزنه
به خاطر ?یزیک سازش و نحوه گر?تن اون نمی تونه در ان واحد
هم نتی رو بزنه هم با اون نت سل?ژ کنه
ممکنه بشه ولی بهتره با پیانو اینکارو بکنه
با خیلی از سازها نمیشه به این دلیل در دانشگاه مجبوریم که پیانو یاد بگیریم
علت دیگه اون اموزش اصول آهنگسازی هست پیانو به دلیل وسعت
و امکاناتش برای آهنگسازی بهترینه چون نیازی به کوک عوض کردن نداره مگر
اینکه بخوایم کوک ایرانی بکنیم
یک آهنگساز باید برای تمام سازهای ارکستر قطعه بنویسه
پس قبلش باید تمام قطعات رو خودش بنویسه وتنظیم کنه
با پیانو این کار راحت تره
مثلا اگه من یه روزی بخوام آهنگساز حر?ه ای بشم یعنی بخوام برای
ارکستر قطعه ای بسازم اگه بخوام با سنتور این کارو بکنم بیچاره میشم
چون سازم محدوده پس باید با پیانو اینکارو بکنم
علت این که میگن پیانو ساز مادره اینه که
چون سازم محدوده پس باید با پیانو اینکارو بکنمعلت این که میگن پیانو ساز مادره اینه که
چون سازم محدوده پس باید با پیانو اینکارو بکنم

mavizak
Wednesday 18 April 2007, 06:41 AM
با تمام صحبتهایی که توسط خانوم مژگان انجام شد هرچند که جای صحبت زیاده ولی می تونم بگم صحبتی ندارم

Majed
Wednesday 18 April 2007, 11:42 PM
نمیدونم..... شاید هم یکی از دلایلش این باشه که در همه سبک های موسیقی کاربرد داره.. کلاسیک یا ستی یا ..... و در همه جای جهان شناخته شده هست ...

Hes_r
Monday 30 April 2007, 08:26 AM
به صدا بعید میدونم ربط داشته باشه به نظر من بهترین دلیل تعداد اکتاو بالاشه

rumour
Wednesday 13 May 2009, 08:51 PM
نه اکتاو یکی از دلایله. پیانو سازیه که بخاطر فیزیکش باعث میشه بتونی هم ملودی بزنی هم ریتم.تقریبا در منتر سازی اینجوریه.همیطود که خنم مژگان گفتن برای آهنگ سازی بهترین سازه ولی بیشتر برای سازهایی که صدای ضریه ای دارن نه صداهای کششی مثل ویالن، در اینجور مواقع از خود ویالن استفاده میکنن که صدای بهتری میده.
ولی دلیل اصلی یک پیانیست میتونه دست به هر سازی بزنه و دو برابر سریع تر پیشرفت کنه هر ویالنیست ماهر دستی در پیانو داره.به علت قدرتی که به انگشتان شما میده.هیچ سازی توانایی رقابت با این ویژگی پیانو نداره.خود من بعد از 6 سال نوارندگی پیانو دارم از 6 ماه پیش خودم گیتار کار میکنم.(البته هنوز پیش استاده پیانوم میرم.) چنان پیشرفت سریعی داشتم که 3 نفر گیتاریستی میشناسم در 2 سال اینجوری پیش رفت نکردن.

Ajika
Friday 15 May 2009, 11:02 AM
سلام
دلایلی که من میدونم...
1-بیشترین وسعت صدایی
2-استفاده از پیانو به صورت:
ریتم
آرپژ
ملودی
3-کوک بودن دقیق تر پیانو نسبت به سازهای دیگه
یعنی خیلی دیرتر و کمتر از سازهای دیگه ناکوک میشه...
البته این سومی حدسی بود.
با تشکر

bamdadonline
Friday 26 June 2009, 09:29 AM
ببینید هیچ موقع من نگفتم که ویلن از پیانو کاملتره. این حرف در مورد هر دو سازی بنظر من اشتباهه.هر سازی رو بهر کاری ساختن. پیانو بدلیل محدوده بیش از 7 اکتاوی که بدرد آهنگسازی میخوره رقیب نداره. اما ویلن بدلیل پرده بندی نشدنه که ویژگی ای بهش میده که تقریبا هیچ سازی چنین انعطافی رو برای اجرای موسیقی ملل مختلف نداره.

HamedSedighi
Friday 26 June 2009, 01:51 PM
ببینید هیچ موقع من نگفتم که ویلن از پیانو کاملتره. این حرف در مورد هر دو سازی بنظر من اشتباهه.هر سازی رو بهر کاری ساختن. پیانو بدلیل محدوده بیش از 7 اکتاوی که بدرد آهنگسازی میخوره رقیب نداره. اما ویلن بدلیل پرده بندی نشدنه که ویژگی ای بهش میده که تقریبا هیچ سازی چنین انعطافی رو برای اجرای موسیقی ملل مختلف نداره.

ابتدا: فرکانس هایی که در محدوده شنوایی انسان قرار دارند و از لحاظ حس زیبایی شناختی انسان زیبا هستند ودر نتیجه برایش خوشایند هستند.سبب ساخت سازهای مختلف شده که ما امروزه با تعداد زیادی از آنها مواجه هستیم.پس مقایسه نکنیم.همگی زیبا و خوشایند هستند و کاربرد دارند.

اما اینکه میگویید پرده ندارد.خب شما هر کاری که بخواهید انجام دهید از هر نوع ملیتی بخواهید بنوازید تنها کیبرد کاملترین و جامع ترین توی این زمینه .هر نوع فرکانسی که فکر شو بکنید

rumour
Friday 26 June 2009, 04:31 PM
اول: بامداد جان من حرفمو پس می گیرم. بله ویالن در بعضی جهات از پیانو بهتره و بر عکس. مثلا برای اضافه کردن یک ویالن به یک قطعه باید آدم سر رشته ای توی خود ویالن داشته باشه تا بتونه همراهی یا سولو ی خوبی براش بنویسه.
دوم:جواب arch:
چی!؟
هیچ کس هیچ جای دنیا کیبرد با پیانو و ویالن مقایسه نمی کنه. قابل مقایسه نیست. کجا کلاویه های پیانو و کجا کلاویه های کیبرد. هر چه قدر هم صدا های مختلفی بشه ازش در آورد باز هم داره از یک چیپ ست الکترونیکی در میاد.یک نوازده ی پیانو پشت کیبرد می تونه بشینه ولی بر عکس نمیشه. بزرگترین قطعات هم که روی کیبرد کار کرده باشی اگه بخوای بیای روی پیانو نمی شه. هنر وقتیه که بشه نوازنده با دست خودش صدا رو از یک ساز در بیاره. باله با کیبرد میشه صدای ویالن در آورد ولی دقتی نداره. همون آرشه کشیدن روی ویالن آدمو بیچاره میکنه تا درست بشه.هنر به این نیست که یک لحظه صدای پیانو بده میزان بعد صدای ویالن( توی بیشتر کیبرد ها شبیه بوقه ماشینه.) و بعد دوباره با یک دکمه صدای پیانو.

بامداد جان ممنون.
حیف که در جامعه موقعیت پیش اومده که شباهت دو ساز را باعث مساوی دونستن یا آنها میدونند.
درک از ساز و هنر پایینه، باید جنبید.

HamedSedighi
Friday 26 June 2009, 07:27 PM
وقتی از بهترین صدای ویلن سمپل بگیری صدای بوق وجود نخواهد داشت.شما ها از وسعت صدایی صحبت کردید جوابتون رو بگیرید دیگه چه ربطی به کلاویه داره؟

من 10 ساله که می نوازم،خودم می دونم کلاویه وزن دار و بی وزن چیه .

بحث رو به کلاویه و آرشه کشیدن چرا می کشی؟ایشون گفتن بی پرده منم جواب دادم.همیشه در راستای سوال جواب بده

حالا چیپ ست یا هر چیز دیگری.فعلا که همه برای ارائه و پرزانته کارشون از کیبرد و پلاگین ها و نرم افزار های مختلف واز همه مهمتر سمپل های شفاف استفاده می کنن.

اصلا من با یکی از دوستام که سه تار می زنه خواستم همنوازی کنم اما اون نمی تونست و نمی خواست کوک سازش رو تغییر بده

خب من با تغییر فرکانس اصلی کیبردم ،هم کوک شدیم(440 رو تغییر دادم تا به عدد مورد نظر برسیم) همه چیز دقیق.

در ضمن نکته اصلی اینه که وسعت و قدرت که ویلن یا پیانو داشتند یا هر ساز دیگری با به وجود سینتی سایزر های مختلف به گونه ای از انحصار خارج شده و هیچ کس این قدرت این سازها را انکار نمیکند

HamedSedighi
Friday 26 June 2009, 07:36 PM
من کی گفتم پیانو با کیبرد مساوی،فکر کنم این رو بدونی که وقتی سایزری تولید میشه از در انواع 61 و 76 و 88 کلاویه منتشر میشه
که در نمونه 88 کلاویه ای از اکشن ها وکلاویه های پیانویی اغلب هم بهتر پیانو های آماتور استفاده میشه

حداقل اینه که از پیانوهای چینی که صدای زنگ در خونه میدن فوق العاده شفاف تر وزنده تر هستند

نه تنها شباهت نمیدن بلکه خیلی هم بهتر هستند.

bamdadonline
Sunday 28 June 2009, 09:17 AM
جناب Arch بحث ما بر سر این نیست که کدوم ساز بهتره و یا کاملتره...از این لحاط بنده اصلا اعتقاد به بهتر و بد تر و کاملتر بودن یک ساز نسبت به دیگری ندارم. اما می شه سازها رو از نظر قابلیتها و اینکه یه قابلیت رو این داره ولی دیگری نداره و باعکس مقایسه کرد.
مسئله دیگه اینه که ما در مورد سازهای آکوستیک بحث میکنیم اینکه با ویژگی tune کیبورد بخواهیم کوک عوض کنیم بعد بگیم حالا کیبورد هم شد مثل ویلن یه بحث دیگه میشه.