PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نقد و آموزش ردیف موسیقی ایرانی (ماهور)

احسان
Tuesday 3 March 2009, 12:41 AM
درود بر بزرگواران

پوزش بنده کترین رو بپذیرید ولی ما با هر چه تفکر و جستجو دیدیم ردیف یاد گرفتن کاری بس دشوار است. حتی در آموزش گام به گام هم مطرح شد که آموزش گام به گامی شروع بشه و دستگاهی گوشه به گوشه بررسی بشه و آموزش داده بشه ولیک ما از اون نوشته ها چیزی سر در نیاوردیم به جز هر کی میخواد ردیف یاد بگیری باید شبهای بسیاری رو تا سحر گریه کنه و سعی در حفظ اون بکنه.

این شد که گفتم یه تاپیک با این موضوع شروع کنم و با نوازندگی و خوانندگی و نقد اعضا ردیف به صورت جمله به جمله و گوشه به گوشه بررسی بشه.

روش پیشنهادی هم اینه که یه گوشه مطرح میشه و مطالب اون گفته میشه و دوستان با هر ساز و آوازی در ادامه اون گوشه رو میزنن تا ردیف رو همه هم بنوازند و اجرا کنند و هم درک بشه.

اساتید اگر ما رو یاری کنن یادگیری ردیف برای ما بسیار آسان تر و حتی لذت بخش و عمیق تر میشه.

با اجازه بزرگواران از ماهور شروع کنیم و اولین گوشه درآمد (نه به صورت تئوری به صورت شنیداری و نقد دستگاه)

با عرض پوزش من خودم درآمد و کرشمه رو زدم و برای نقد و آموزش میزارم.

You can see links before reply

بزرگواران و اساتید لطف کنن و توضیح در مورد این دو گوشه رو بدن و اشکالات اجرا (که بسیار میباشد) هم بررسی بشه.

پوزش من رو بپزیرید که جسارت کردم

احسان
Tuesday 3 March 2009, 12:48 AM
سوال

گوشه گشایش در ردیف آوازی هست و در ردیف سازی نیست؟ این گوشه دور کدوم مهور میچرخه و در ردیف سازی مربوط به کدوم گوشه میشه؟

bardyaa
Tuesday 3 March 2009, 11:16 PM
درود بر بزرگواران

پوزش بنده کترین رو بپذیرید ولی ما با هر چه تفکر و جستجو دیدیم ردیف یاد گرفتن کاری بس دشوار است. حتی در آموزش گام به گام هم مطرح شد که آموزش گام به گامی شروع بشه و دستگاهی گوشه به گوشه بررسی بشه و آموزش داده بشه ولیک ما از اون نوشته ها چیزی سر در نیاوردیم به جز هر کی میخواد ردیف یاد بگیری باید شبهای بسیاری رو تا سحر گریه کنه و سعی در حفظ اون بکنه.

این شد که گفتم یه تاپیک با این موضوع شروع کنم و با نوازندگی و خوانندگی و نقد اعضا ردیف به صورت جمله به جمله و گوشه به گوشه بررسی بشه.

روش پیشنهادی هم اینه که یه گوشه مطرح میشه و مطالب اون گفته میشه و دوستان با هر ساز و آوازی در ادامه اون گوشه رو میزنن تا ردیف رو همه هم بنوازند و اجرا کنند و هم درک بشه.

اساتید اگر ما رو یاری کنن یادگیری ردیف برای ما بسیار آسان تر و حتی لذت بخش و عمیق تر میشه.

با اجازه بزرگواران از ماهور شروع کنیم و اولین گوشه درآمد (نه به صورت تئوری به صورت شنیداری و نقد دستگاه)

با عرض پوزش من خودم درآمد و کرشمه رو زدم و برای نقد و آموزش میزارم.

بزرگواران و اساتید لطف کنن و توضیح در مورد این دو گوشه رو بدن و اشکالات اجرا (که بسیار میباشد) هم بررسی بشه.

پوزش من رو بپزیرید که جسارت کردم

برادر، کی گفته یاد گرفتن ردیف «دشوار»ه؟ نه جانم. اتفاقاً، مادام که یاد گرفتن معنایی غیر از «زدن» نداره، مادام که حواشی نداره، مادام که قراره مثلاً نت‌نویسی آقای دورینگ رو بذاری جلوت و بزنی، کاملاً ساده‌ست ـــ خیلی ساده‌تر از خیلی از اتودهای موجود، و حتی شاید ساده‌تر از دورهٔ آموزشی آقای وزیری. الان هم بنده می‌تونم اجرای آقای برومند رو بذارم جلوم، بگم که «تو دومین سی‌ـ‌دو ت (ثانیهٔ 8)، دو درست صدا نمی‌ده» یا «بالاروی ثانیهٔ 30 به‌بعدت غلط‌ه (می‌زنی سل‌سل‌سل لالالا سی‌سی‌سی ...، باید سل‌سل سل‌لالا لاسی‌سی ... شنیده بشه)»، یا «می اولت خفه نشه» یا «می دومت یه تحریر به بالا داره که ساده زدیش»، یا حتی «سازت کوک نیست (دوهای ثانیهٔ 40ت بدجور می‌زنه)». اما، آخه این به چه دردی می‌خوره؟ اینا که «هستن»، تو بهترین شکلش هم هستن، با پرداخت مناسب و تمیز هم هستن. پس چه بیماری‌ای‌ه که من هم برم دنبالش؟

مشکل، این‌ه که الانا، سخت بشه گفت که «زدن» ردیف اهمیتی داره. اون بخش از تکنیک نوازندگی که قدیما برای انتقالش هیچ راهی جز همین ردیف نبوده، الان تقریباً به سادگی به‌دست می‌آد ـــ مثلاً، همین درآمد ماهور یه تمرین خوب‌ه برای صاف و یه‌دست کردن «ریز». اما، اون‌چه که گم‌ه، «سازوکار» ردیف‌ه: جمله‌بندی‌هاش، وصل‌ها و فصل‌هاش و پرداخت‌هاش ـــ تقریباً، اون‌چه که از یه وجه به‌ش می‌گن «حال ردیف»، و از یه وجه دیگه به‌ش می‌گن «معرفت ردیف». این‌ه که شب تا صبح گریه کردن می‌خواد. این‌ه که جمع و جور کردنش ذهنیت منسجم می‌خواد؛ نه صرفاً «زدن» ردیف. زحمت کشیدی، دستت هم درد نکنه. اما اشکال ضعف «اجرا [= عمل]» نیست؛ ضعف «نظر»ه. اینجاست که دعواست، اینجاست که تکلیف معلوم نیست، اینجاست که اون معیارایی که همیشه به‌شون استناد می‌شه اما هیچ‌کس تعریفشون نمی‌کنه معلوم می‌شه. همین سؤال خودت رو ببین:

سوال

گوشه گشایش در ردیف آوازی هست و در ردیف سازی نیست؟ این گوشه دور کدوم مهور میچرخه و در ردیف سازی مربوط به کدوم گوشه میشه؟

وقتی این رو می‌نویسی، من صاف‌صاف به‌ت می‌گم که «برادر، تا حالا ردیف سازی ندیدی». می‌دونی چرا؟ چون تو ردیف آقاحسینقلی، یه قطعهٔ بامزه‌ای هست که اسمش دقیقاً «گشایش»ه. آقای پیرنیاکان هم زحمت تحلیل مودالش رو کشیده: «از درجهٔ چهارم بالای صدای خاتمه آغاز می‌شود و روی خاتمهٔ دستگاه ماهور خاتمه می‌یابد. در این گوشه محدودهٔ اصلی حرکات ملودیک، دانگ بالای صدای خاتمه است. برخی عبارات روی درجهٔ دوم بالای صدای خاتمه ایست موقت می‌کنند، اما سرانجام خاتمه روی صدای do است». اشکال کارت کجاست؟ این‌ه که وقتی حرف از ردیف می‌زنی، انگار می‌کنی که یه کل واحد داری، ولی این‌جور نیست. اجرای آقای شهنازی رو گوش کن و فواصل ته درآمد سوم رو ببین، و بعد بگو که کجای ماهور روایت نورعلی‌خان همچو چیزی داره. ته بالارو و برگشت درآمد اول رو ببین، و بگو چه‌قدر با درآمد روایت نورعلی‌خان فرق داره. چرا کرشمه نداره؟ چرا دوتا درآمد کم‌وبیش ضربی بعدش داره؟ بالاخره، باید همهٔ اینا رو بریزیم رو هم یا یکی رو به نفع دیگری حذف کنیم؟ چرا «ردیف» دوتا برادر (که باهم کار کرده‌ن) این فرقا رو داره؟ پرداخت چارمضرابای بعد دلکش، چرا فرق داره؟

اینا، احسان عزیزم، چیزایی‌ن که «گریه» دارن، و نه اجراشون. «فرهنگ» پشت ردیف و ساختش‌ه که اهمیت داره، نه صرف قطعه‌هاش. و، اگه بخوای اونا رو دربیاری، مجبوری که «نظر» هم خرج کنی و نه این که فقط اجرا کنی. یه لحظه، و فقط یه لحظه فکر کن: مادام که «نظریه» نداری، «تحلیل» یعنی چی؟ «نقد» نسبت به چی انجام می‌شه؟ «معیار»ها و «شاخص»هات رو چه‌طور معلوم می‌کنی؟

احسان
Wednesday 4 March 2009, 12:23 AM
درود
و سپاس فراوان از توجه جناب بردیا

راستش بدین رنگ که من از گفته های گرانسنگ شما بزرگوار دستگیریم شد اینه که زدن ردیف کار ساده ایه ( البته از روی کتاب ) و چون به بهترین شکل هستند ممکنه که دلیلی نداشته باشه بریم دنبالش؟
آخه من که هنوز به زور میتونم با شنیدن دستگاه رو تشخیص بدم چه برسه به گوشه برای یاد گرفتن چی کار باید بکنم؟
با خرد نداشته خودم نشستم فکر کردم که ممکنه اگه ردیف رو با کمک بزرگواران توی فروم قدرتمند نت آهنگ بزنیم و برسی کنیم میتونیم درک بهتری داشته باشیم.

خوب برای بدست آوردن حال ردیف چی کار باید بکنیم؟ حداقلش اینه که یکی از روایت ها رو بزنیم و روش فکر کنیم.
شاید هم من نمی دونم راه دیگه ای هست.
الان از ساعت معلومه که من در حال گریه شام تا به سحر هستم و در پی حقیقت ولیک معرفت و حال ردیف به من الهام نمیشه باید بزنم بشنوم و درک کنم.
مبرهنه که من ردیف سازی ندیدم چون همه که نمیتونن یه مجموعه از ردیف به روایتهای مختلف که حداقل یه طبقه از کتابخونه رو پر میکنه داشته باشن. تازه من تو همین یه دونه که نوشته ردیف آموزشی و تحلیلی (داریوش طلایی) موندم.
بعد میام نواخت نور علی خان رو میبینم متوجه میشم که تفاوت دارن مثلا همین سل سل سل لالا که تو کتاب سل سل سل لالالا هست. پس احتمالا به کمک شما بزرگواران نیاز دارم.( البته بر طبق گفته شما بزرگوار حس اون گوشه مهمه نه مدل نواخت)

باز هم سپاس این سخنان آخر شما رو هم نفهمیدم (راستش کلش رو نفهمیدم) اگه درست متوجه منظور شما نشدم بر من نگیرید و پوزش کمترین رو پیشاپیش بپذیرید.
خوب نظریه چیه که من ندارم؟ (به خدا نمیدونم ولی دوست دارم موسیقی ایرانی رو یاد بگیرم) معیار و شاخص و تحلیل هم یه کم توضیح میدید.

و در انتها یه سوال ما ردیف رو تو سایت بزنیم آیا مفیده یا نه ؟ یعنی بزنیم یا نزنیم؟

خیلی گفتم ببخشید
پوزش سپاس و بدرود