PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال : اندازه كمانچه ؟

mina_v57
Tuesday 3 March 2009, 12:49 PM
سلام
ميخواستم بدون ام كه اندازه كمانچه براساس استاندارد اندامي خانم ها چگونه بايد باشد؟

Hmd_N
Tuesday 3 March 2009, 11:23 PM
با سلام

من تا حالا در مورد این موضوع که اندازه ی کمانچه برای خانم ها استاندارد خاصی داره چیزی نشنیده بودم.

حالا نمیدونم شما این مورد رو در جایی دیدین که برای خانم ها این اندازه متفاوته ؟

دوستان کسی در مورد این موضوع پاسخی داره ؟ ممنون میشم اگه بگین ما هم استفاده کنیم.

موفق باشین

bardyaa
Tuesday 3 March 2009, 11:23 PM
من نمی‌دونم که «استاندارد اندامی خانم‌ها» چی‌ه؛ چون تصوری از «استاندارد» در این مورد ندارم. اگه منظور چیزی مثل «ظریف‌تر بودن خانم‌ها»ست، معمولاً، سازنده‌ها به اندازهٔ دست (هم کل طولش، هم عرض کف دست و هم طول و ظرافت انگشت‌ها) توجه جدی می‌کنن و بسته به این‌ها، قطر دسته و طول دسته رو مشخص می‌کنن که خوب، تو همهٔ سازایی که دست چپ کاری تو این مایه می‌کنه معمول‌ه و خانم و آقا هم نداره.

چیزی رو جا انداختم؟

mina_v57
Wednesday 4 March 2009, 02:54 PM
سلام
نه چيزي را جاننداختيد.
بايد ببخشيد كه سوالم را كامل مطرح نكردم ،منظورم همان اندازه دست بود .اين ظريف تر ساختن ساز تاثيري در صدادهي ساز نداره؟

Kamanche
Wednesday 4 March 2009, 08:52 PM
سلام به دوستان عزیز
.
من اول فکر کردم سوال خانوم مینا نشات گرفته از تفاوت اندازه های رایج در ویولونه که توی چند اندازه ی مختلف ، معمولا در بازار دیده میشه ن . اما الان دیدم نه .
به هر روی
به نظر بنده هم زیاد این اندازه ها در آقایون و خانم ها تغییری نداشته حتی در بقیه ی سازهای ایرانی . سازنده ها ، سازهاشون الگوهای خاصی داره که بر اساس اون سازها ساخته میشن و اصولا به آقا یا خانم بودن نوازنده ی ساز توجهی نمیشه .
البته در این موارد بعضی مواقع آقایون هم نارضایتی هایی از اندازه ها دارند حالا چه رسد به خانم ها . یه نمونه ش رو من از زبان جناب شکارچی شنیدم در مورد سازهای یکی از اساتید محترم ساخت کمانچه .

ولی ماه گذشته بنده سفری به سنندج داشتم برای ملاقات با یکی از کمانچه سازان این شهر که وقتی خدمتشون رفتم دسته هایی به صورت اماده داشتند که ادعا میکردند کمانچه های کوچک تر از اندازه ی واقعی برای بچه ها و خانم ها می سازند .البته اماده شده ش رو من ندیدم.

bardyaa
Wednesday 4 March 2009, 09:25 PM
من مفصلاً دیده‌م! «نکته» نداره: واقعاً به یه نسبتی کوچیک یا بزرگ می‌شه.

«تأثیر» داره، و به شدت هم داره. یه ربط بامزه‌ای هست بین طول دسته و اندازهٔ «مناسب» کاسه (آقای [فرمان] مرادی رو یادتون هست؟)، و خوب، بالبداهه، اندازهٔ کاسه به شدت روی جنس صدای ساز تأثیر داره (مثلاً، کمانچه‌های کاسه‌بزرگ صدای «قلدر» دارن و کاسه کوچیکا، «قجری»ن ـــ باید مواظب کمانچه‌هایی که کاسهٔ کوچیک قهوه‌ای دارن باشیم!). اما خوب، به‌هرحال، ساز «بددست»، بدمصیبتی‌ه ـــ خاصه درمورد کمانچه، که همین‌جوری‌ش هم به اندازهٔ کافی پدر دست و کت‌وکول آدم رو در می‌آره. تقریباً مهم‌ه که بتونی یه پوزیسیون رو کامل با انگشتات بگیری، و سازی که دستهٔ بلند داره، نمی‌ذاره که همچو کاری بکنی و درنتیجه، صدای غیر فالش درآوردن ازش خیلی سخت‌ه. سازی که دسته‌ش خیلی کلفت یا خیلی نازک‌ه هم خیلی سخت می‌چرخه.

Kamanche
Thursday 5 March 2009, 03:52 AM

«تأثیر» داره، و به شدت هم داره. یه ربط بامزه‌ای هست بین طول دسته و اندازهٔ «مناسب» کاسه (آقای [فرمان] مرادی رو یادتون هست؟)، و خوب، بالبداهه، اندازهٔ کاسه به شدت روی جنس صدای ساز تأثیر داره (مثلاً، کمانچه‌های کاسه‌بزرگ صدای «قلدر» دارن و کاسه کوچیکا، «قجری»ن ـــ باید مواظب کمانچه‌هایی که کاسهٔ کوچیک قهوه‌ای دارن باشیم!). اما خوب، به‌هرحال، ساز «بددست»، بدمصیبتی‌ه ـــ خاصه درمورد کمانچه، که همین‌جوری‌ش هم به اندازهٔ کافی پدر دست و کت‌وکول آدم رو در می‌آره. تقریباً مهم‌ه که بتونی یه پوزیسیون رو کامل با انگشتات بگیری، و سازی که دستهٔ بلند داره، نمی‌ذاره که همچو کاری بکنی و درنتیجه، صدای غیر فالش درآوردن ازش خیلی سخت‌ه. سازی که دسته‌ش خیلی کلفت یا خیلی نازک‌ه هم خیلی سخت می‌چرخه.

سلام جناب بردیا

یعنی چی ؟ :ztrompette3:
متوجه این قسمت نشدم . سازهای خاصی هستند ؟ ساخت شخص خاصی هستند که باید تحریم بشه ؟ :ztrompette3:
راستی نظرتون چیه در مورد سازهای موجود در بازار حرف بزنیم . به خصوص نمونه های حرفه ای تر . منم که دست به نقدم اصولا خوبه .:ztrompette3:

bardyaa
Thursday 5 March 2009, 08:14 AM
سلام جناب بردیا

یعنی چی ؟ :ztrompette3:
متوجه این قسمت نشدم . سازهای خاصی هستند ؟ ساخت شخص خاصی هستند که باید تحریم بشه ؟ :ztrompette3:
راستی نظرتون چیه در مورد سازهای موجود در بازار حرف بزنیم . به خصوص نمونه های حرفه ای تر . منم که دست به نقدم اصولا خوبه .:ztrompette3:
عرض شود که، سازای کاسه کوچیک قهوه‌ای، هم قهوه‌ای‌ن، هم قجری. قهوهٔ قجری، کلاً چیز خطری‌ای‌ه!

من خیلی مشکل ندارم، ولی موضوع این‌ه که عاقبت‌به‌خیری نداره: آخرش من باید بگم که تقریباً همهٔ سازایی که تو این یک سال از فلان‌کس دیدم حداکثر «صنعت» داشتن ولی نه صدا، و بی‌خود گرون بودن!

Kamanche
Saturday 7 March 2009, 12:09 AM

جناب بردیای عزیز برای این نوع سازهای دسته بلند میتونید ساز کسی رو مثال بزنید ؟
سازهای دسته ضخیم و نازک رو چه طور ؟

bardyaa
Monday 9 March 2009, 04:11 PM
جناب بردیای عزیز برای این نوع سازهای دسته بلند میتونید ساز کسی رو مثال بزنید ؟
سازهای دسته ضخیم و نازک رو چه طور ؟

حالا الان مثال دم‌دست ندارم؛ ولی مثلاً آقای [اردشیر] کامکار همیشه شاکی‌ه از بلند بودن دستهٔ سازش (32 یا 32.5 ه، اگه اشتباه نکنم)، و البته ببین که این «بلندتر بودن»، درحد یکی‌ـ‌دو سانت‌ه نسبت به اندازهٔ معمول (30.5 تا 31.5؟). همین اواخر، به یکی از خانم‌هایی که سر کلاس می‌آن گفتن که «ساز بعدیت رو حتماً بگو 29 ـ 30 بسازه که این‌قدر انگشتت رو نکشی» (30.5 بود!).

mina_v57
Tuesday 10 March 2009, 10:38 AM
سلام
دقيقا مشكل من هم همينه انگشت چهارم چون دستم كوچيكتر از يك دست معموليه خيلي برام سخت وبايد خيلي بكشم تا بتونم مي خوام بدونم سازم را عوض بكنم و كه هم از نظر قطر ودستك بگم برام كوچكتر بسازند ( البته نه ديگه 29 سانتيمتر )يا به هر سختي هست تحمل بكنم؟

mina_v57
Tuesday 10 March 2009, 10:43 AM
راستي جناب برديا وقتي خود آقاي كامكار نسبت به اختلاف 1تا 2 سانتي ساز كه به طور معمول 30.5 تا 31.5 معترض هستند ،چرا به اون خانم گفتن 29 !!!!

bardyaa
Tuesday 10 March 2009, 12:57 PM
راستي جناب برديا وقتي خود آقاي كامكار نسبت به اختلاف 1تا 2 سانتي ساز كه به طور معمول 30.5 تا 31.5 معترض هستند ،چرا به اون خانم گفتن 29 !!!!

نفهمیدم که نکته‌ش کجا بود. خوب خودش که با اندازهٔ عادی مشکل نداره، و مشکلش یه‌سانت اضافهٔ دسته‌ست. به اون خانم هم توصیه کرده که یکی‌ـ‌دو سانت کوتاه‌تر [از اندازهٔ معمول] بگیره دیگه.

سلام
دقيقا مشكل من هم همينه انگشت چهارم چون دستم كوچيكتر از يك دست معموليه خيلي برام سخت وبايد خيلي بكشم تا بتونم مي خوام بدونم سازم را عوض بكنم و كه هم از نظر قطر ودستك بگم برام كوچكتر بسازند ( البته نه ديگه 29 سانتيمتر )يا به هر سختي هست تحمل بكنم؟

ظاهراً، یه ربط معقولی وجود داره بین طول دسته و قطر [دهنهٔ؟] کاسه، و انگار بزرگ‌تر بودن کاسه حجم‌ـ‌جنس بهتری به صدا می‌ده (حالا، با «صدا»یی که فعلاً «مد»ه. اگه نه که باید کاسه کوچیک بشه که صدای «قجری» بده). این‌ه که سازندهٔ ساز آقای کامکار، به‌رغم اصرار ایشون، دسته رو بلند‌تر گرفته. انصافاً البته، اون ساز برای اون مدل کاری که ایشون می‌کنه و با اون «فشار» ممکن‌ه «اذیت» کنه؛ ولی مثلاً من باهاش مشکل ندارم!

خلاصه، در حد سواد من، اگه واقعاً مشکل مشکل «دست»ه (و نه مشکل «تمرین» و عادت و اینا)، خوب، می‌شه یکی‌ـ‌دو سانت هم کوتاه‌تر گرفتش. این اختلاف طول، برخلاف اون‌چه که اول به‌نظر می‌آد، انصافاً تأثیرگذاره: مشکل، اصولاً فقط تو پوزیسیون اول پیش می‌آد که در حالت معمول، طولش [تقریباً] یک‌سوم کل طول صداده‌ سیم‌ه. با این حساب، 1 سانت کوتاه کردن دسته (که اقلاً نیم سانت از قطر کاسه کم می‌کنه) حدود 1.5 سانت از کل طول صداده سیم کم می‌کنه، که یعنی انگشت چهارمت رو می‌تونی نیم سانت بیاری بالاتر.

mina_v57
Wednesday 11 March 2009, 10:24 AM
توضيح شما كاملا واضح بود ،ممنون از لطفتون.در حد سواد من زياد هم بود.

نفهمیدم که نکته‌ش کجا بود. خوب خودش که با اندازهٔ عادی مشکل نداره، و مشکلش یه‌سانت اضافهٔ دسته‌ست. به اون خانم هم توصیه کرده که یکی‌ـ‌دو سانت کوتاه‌تر [از اندازهٔ معمول] بگیره دیگه.

نكته ش دقيقا در همان يكي -دو سانت كوتاه تره كه الان با توضيح شما متوجه شدم كه توصيه ايشون براي كوتاه كردن دسته ساز بعديشون به خاطر { مشکل «دست»ه ( نه مشکل «تمرین» ، عادت و ...)}