PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پوزیسون سوم در ویلن

semo
Monday 16 March 2009, 12:42 AM
با سلام خدمت تمامی دوستان
دیروز استادم پوزیسیون سوم کتاب 1 خالقی رو آموزش دادند راستشو بخواین هیچی نفهمیدم از اساتید محترم ویلن می خوام طرز انگشت گذاری صحیح رو بهم بگن و اگه یه راه حل ساده واسه راحتر یاد گرفتنش هست ارائه بدن
خیلی ممنون

hichnafar
Monday 16 March 2009, 09:14 AM
سلام
کلا" به وضعیت قرار گرفتن انگشت اول پوزیسیون گفته می شه ، حالتی که اول ویولن رو باهاش شروع می کنیم پوزیسیون اول هست یعنی (با کوک سل-ر-لا-می)روی سیم سل،اولین انگشت نت لا ،روی سیم ر،نت می ،روی لا،سی و رو سیم می ،انگشت اول فا ست.
وقتی انگشت اول بیاد به جای انگشت دوم قرار بگیره این حالت می شه پوزیسیون دوم ، مثلا" روی سیم لا به جای اینکه با انگشت دوم(وسط)نت دو رو بگیریم ،با انگشت اول(اشاره) می گیریم .
پوزیسیون های بعدی هم به همین ترتیب اند ، (انگشت اول به جای انگشت سوم -پوزیسیون سوم و...)
انگشت گذاری در پوزیسیون سوم :سیم سل :دو-ر-می-فا .سیم ر:سل -لا-سی-دو .سیم لا:ر-می-فا-سل.سیم می :لا-سی-دو-ر
(برای اینکه مطمئن شید فالش نمی زنید ،می تونید انگشت اول هارو با سیم دستباز قبلی چک کنید)
برای گرفتن پوزیسیون سوم ،حالت دست تقریبا"مثل پوزیسیون یک هست ،فقط وضعیت آرنج کمی تغییر می کنه .
تغییرپوزیسیون هم وقتی راحت می شه که شما بتونید سازرو بدون استفاده از دستتون نگه دارید .

ایشاا...اساتید میان ،کاملترشو می گن.
(قبلا" هم تاپیک در مورد پوزیسیون داشتیم،یه کم بگردید پیدا می کنید)

Hmd_N
Monday 16 March 2009, 01:00 PM
ممنون از سارای عزیز که به این خوبی و کاملی پاسخ دادند.

دوست عزیز، semo جان، قبلا یه تاپیکی با عنوان آموزش پوزسیون زده شده بود که در اونجا بحث آموزش پوزسیون تقریبا کامل مطرح شد. اینم تاپیکش : You can see links before reply

اگه سوال دیگه ای داشتی در اون تاپیک مطرح کن.

موفق باشی

semo
Monday 16 March 2009, 01:28 PM
مرسی از دوستان بابت توجهتون
من متوجه اون تاپیک نبودم شرمنده
دستتون درد نکنه

semo
Monday 16 March 2009, 01:48 PM
آقا حمید من اون تاپیک نگاه کردم ولی فک کنم ربطی به تاپیکی که من زدم نداره تو اون تاپیک بحث اینه که کی چه پوزیسیونی رو می زنه ولی من می خوام اینجا دوستانی که پوزیسیون سوم رو یاد گرفتن و اگه یه راه حل صحیح و آسان واسه یادگیریش دارن بگن تا ما هم استفاده کنیم
یه سوالی هم داشتم اگه من جای انگشت ها رو رو گریف علامت بزنم چطوره ؟و اگه این کارو بکنم بعده مدتی اگه علامت هارو از رو گریف پاک کنم می تونم انگشت هارو سر جاش بذارم ؟
ممنون

hichnafar
Monday 16 March 2009, 02:02 PM
اول کار هم بعضی استاد ها به هنرجوهاشون اجازه می دن که رو گریف علامت بذارن
اما خیلیا هم مخالف اینکارند چون باعث می شه اون فرد به علامت ها عادت کنه واز روی جای انگشت ها یاد بگیره نه صدای نت ها ...برای همین بهتره اینکارو نکنید

Hmd_N
Monday 16 March 2009, 02:07 PM
به قول سارای عزیز بهتره که علامت زده نشه.

اینو همیشه یادت باشه : اگه قرار بود ویولن پرده یا فرت داشته باشه از اون اول ساختش واسش میزاشتن ! حالا که نداره یاد گرفتنشم همینجوریه. درسته یکم سخته ولی درستش همینه.

semo
Monday 16 March 2009, 02:18 PM
خیلی ممنون سارا جان از شما هم ممنونم آقا حمید

bamdadonline
Monday 16 March 2009, 02:51 PM
به نظر من کار بسیار اشتباهیه. اصلا قدرت ویلن به پرده بندی نشدنشه. حالا اگه قرار باشه علامت بذاریم که هنرجو دیگه ویلن نمی زنه و یه ساز دیگه میشه. تا هنرجو انگشتگذاری نکنه و نتها رو در یکی دو ماه اول فالش نزنه یاد نمی گیره که جای درست انگشتها کجاست و تازه اگه بمرور ساز از کوک خارج شد و به استاد دسترسی نداشت اونموقه چکار میکنه. هنرجوی ویلن باید یاد بگیره حتی با سازی که از کوک کمی خارجه هم بتونه انگشتگذاری کنه.

mamali_1382
Wednesday 18 March 2009, 08:09 AM
دوست عزیز من پیشنهاد میکنم از ضبط صوت استفاده کنی . یعنی اتود یا آهنگ رو تا میتونی در پوزیسیون اول بزن و ضبط کن . بعد با پوزیسیون هم ضبط کن . این دو تا از نظر آهنگی باید برای کسی که گوش میکنه یکسان باشه . از این طریق میتونی اشتباهاتت توی پوزیسیون رو متوجه بشی

atenash
Wednesday 4 July 2012, 04:06 PM
دوستان سلام..
من یه سوالی داشتم.اگه میشه کمکم کنید..
در پوزیسون سوم ویولن.روی سیم های مختلف انگشت هارو چجوری قرار میگیرن..
مثلا کدوم انگشت ها کنار هم قرار میگیرند و بهم میچسبند و کدوم ها غیر اینن.
اگه میشه بهم بگید..با تشکر

omshooter
Wednesday 25 July 2012, 12:39 AM
درود
از سیم 1(می) شروع میکنیم:پوزیسیون سوم:انگشت اول (اشاره) :جای انگشت سوم توی پوزیسیون اول میاد .انگشت دوم هم جای انگشت چهارم توی پوزیسیون اول و بعد از آن انگشت 3 میاد که به انگشت دومی میچسبه بعد هم انگشت 4 میاد که فاصلش تا انگشت سوم حدودا مثل پوزیسون اول هست (فاصله انگشت 3 و 4 در پوزیسیون اول).در سیم 2 (لا) نیز مثل سیم 1 هست.
ولی در سیم 3 و 4 سیستم یکمکی فرق میکنه:انگشت اول مثل همیشه به جای انگشت سوم پوزیسیون اول میاد بعد انگشت 2 میاد که فاصلش تا انگشت اول مثل انگشت 4 و 3 توی پوزیسیون اول هست (یهنی چی:یعنی وقتی انگشت اول رو میزاری تو پوزیسیون 3 باید صدای انگشت 3 تو پوزیسیون 1 باشه و انگشت 2 در پوزیسیون 3 باید صدای انگشت 4 پوزیسیون 1 باشه) .بعد انگشت سوم میاد که اونم فاصله ای مثل فاصله ی انگشت 1 و 2 که گذاشتی میمونه و بعد انگشت 4 میاد که اونم میچسبه به انگشت 3 .
برای سیم 4 (سل) نیز مثل سیم 3 است.
برای اینکه ببینی درست داری میزنی :از سیم 4 که شروع میکنی انگشت 2 در پوزیسیون3 باید آوای دست باز سیم 3 باشه انگشت 3 باید صدای انگشت 1 در پوزیسیون 1 (سیم 3) رو بده و انگشت 4 صدای انگشت 2 در پوزیسیون 1 (سیم 3)و همینجور برای سیم بعدی (ر)
برای پر حرفی هم ببخشید دیگه ...

omshooter
Thursday 26 July 2012, 12:17 AM
با عرض سلام خدمت دوستان
این فایل رو همین الان edit کردم و نوشتم خیلی طول کشید ولی ارزشش رو داشت... برای اونایی که با پوزیسیون سوم مشکل دارند شاید یک کمکی بکنه اولین بار که خودم مشکل داشتم یکی مثل این رو کاغذ کشیدم و خیلی بهم کمک کرد اگه خیلی شلوغه ببخشید خواستم همه چی یکجا باشه ...
اینم لینک:

You can see links before reply (You can see links before reply)
با تشکر

sajadviolinist
Saturday 28 July 2012, 12:46 PM
salam be hame man dobare umadam

amati
Saturday 2 February 2013, 05:12 PM
سلام دوست عزيز براي مشكل شما اين كاري كه ميگم انجام بده اول حتما مطمئن باش كه ويولن شما كوك باشه دوم وقتي ويولن را دست ميگيري هيچ علامتي روي دسته ويولن نزار بايد اول صداي نت را درست بگيري براي اين كار اول از سيم ر شروع كن روي سيم ر نت سل را بگير در اين حالت بايد انگشت اول ودوم وسوم هر سه باهم روي سيم قرار بگيره حالا آرشه را به صورت يك نت سياه بكش يعني1ضرب آهسته بكش وقتي از ته آرشه به نوك آرشه رسيدي هر سه انگشت را از روي سيم بردار واز نوك آرشه به ته آرشه دست باز بزن 1 ضرب اينجا خيلي مهمه خوب به صدا سل كه اجرا كردي گوش بده بعد براي اجراي پوزيسيون سوم انگشت اول را بزار جاي انگشت سوم وآرشه رااز ته به نوك بكش در اين موقع بايد صداي سل را درست مثل صدايي كه قبلا با انگشت سوم به وجود آوردي پيدا كني حالادوبار دست باز بزن ودوباره تمرين را تكرار كن واينقدر اين كار را انجام بده كه صدا ملكه زهن شمابشه خوب كه ياد گرفتي بقيه سيمها را هم همينطور تمرين كن بايد انگشت اول كه جاي انگشت سوم قرار ميگيره يك صدا توليد كنه موفق باشي

highland
Monday 4 February 2013, 12:27 PM
amati عزیز،چه راهنمایی خوب و مفیدی رو ارائه کردین،دست شما درد نکنه

amati
Monday 4 February 2013, 07:26 PM
سلام
خواهش ميكنم اميدوارم موفق باشي سعي كن آرشه كشي شما قوي بشه براي اين كار بايداز ته آرشه تا نوك آرشه با نت گرد كه چهار ضرب هست اول چهار ضرب بعد هشت ضرب بعد دوازده ضرب وتا 16ضرب ادامه بدي خيلي آهسته بايد بكشي تا آرشه كشي شما قوي بشه وبرويولن مسلط بشي اين كار باعث ميشه عضلات هر دو دست شما قوي بشه موفق باشي

mosastarafa
Tuesday 5 February 2013, 11:31 AM
من نمي دونم دوستان چه تجربه‌اي دارن اما من خودم يك نظر عجيب دارم. به نظر من پوزيسيون سوم راحت تر از پوزيسيون اوله. البته اولش واسه من سخت بود. اما به دليل كم شدن فاصله پرده ها تو پوزيسيون‌هاي بالاتر اين اتفاق افتاد.

به نظر من بحث پوزيسيون معمولا دو مشكل رو براي نوازنده‌ها ايجاد مي كنه

1)نت‌خوني: اين مشكل رو ميشه با تكرار حل كرد. ضمن اينكه دقت كنيد كه در تمام سيم‌ها در پوزيسيون سوم انگشت اول مربوط به نتي ميشه كه روي خط قرار داره. به ترتيب نت‌هاي لا، ر، سل و دو روي سيم‌هاي اول و چهارم كه همشون روي خط قرار دارن. توجه به رنج نت‌ها هم تاثير داره. نت‌هاي پوزيسيون به اندازه دو خط از نت‌هاي اصلي اون سيم بالاتر هستند. يعني مثلا در سيم سل كه نت‌هاي پوزيسيون اولش دو سه خط زير خطوط حامل هستند، در پوزيسيون سوم به خط حامل مي رسه. اين اتفاق درباره تمام سيم‌ها مي افته. بنابراين وقتي شما يك نت بالاي خط اول حامل مي‌بينيد و علامت پوزيسيون رو سريع بايد متوجه شيد كه اين نت قطعا نمي‌تونه فاي سيم سوم باشه از اون جايي كه بين خطوط قرار داره پس مربوط ميشه با انگشت زوج سيم بالاتر در پوزيسيون. (انگشت چهارم) تكرار اين تمرين باعث ميشه به سرعت تشخيص بدين نتهاي پوزيسيون رو.

2)انگشت گذاري: من كاري كه خودم انجام دادم رو به دوستان مي‌گم. در كتاب‌هاي آموزش خصوصا خالقي كه مبناي تدريس ويولن ايرانيه. اصولا مشق‌هاي كمي براي نت خوني وجود داره حتي تو پوزيسيون اول. ديگه تو پوزيسيون سوم كه خيلي كمه. من توصيه ميكنم براي افزايش قدرت انگشت گذاري به جلد اول كتاب‌هاي ل ويولن و سوزوكي مراجعه كنيد و دروس اوليه كه مشق انگشت گذاري هست در پوزيسيون اول هست رو تو پوزيسيون سوم اين قدر انجام بدين تا در ذهنتون حك شه كه فاصله‌ها در پوزيسيون چگونه است يادتون باشه كه تا وقتي مسلط نشدين سوييچ كردن بين پوزيسيون‌ها فقط گيج‌ترتون مي‌كنه. كل تمرين رو فقط به پوزيسيون سوم اختصاص بدين. به گونه‌اي كه همچنان كه راحت همه حفظ هستيم كه مثلا در سيم لا نت‌هاي لا سي‌بمل، سي كرن(ربع پرده ايراني)، سي، دو، دوديز، دوكرن، ر، مي‌بمل و مي، در پوزيسيون اول وجود داره. ملكه ذهنتون شه كه در پوزيسيون سوم نت‌هاي ر مي‌بمل، مي، فا، فاديز و سل وجود داره

virtuoso
Tuesday 5 February 2013, 01:42 PM
سلام. بنده هم در تایید و تکمیل صحبت دوستان و اساتید در مورد پوزیسیون سوم چندتا نکته مدنظرم هست که میخوام عرض کنم.
اصولا یکی از تفاوت های بارز بین ویلن های حرفه ای و آماتور نحوه ی صدا دهی اونا توی پوزیسیون ها بخصوص پوزیسیون های بالاست. یعنی یه ویلن خوب همونطور که توی پوزیسیون اول صدا میده "تقریبا" توی پوزیسیون های بالاتر هم به همون شفافیت صدا رو ایجاد میکنه ولی ویلن های بی کیفیت، توی پوزیسیون سوم یا بالاتر صدای غیر شفاف و تو دماغی ایجاد می کنن. (ویلن های چینی "بعضا" اینجوری هستن) به همین دلیل نوازنده برای درست بودن صدا (انگشت گذاری) مجبوره خیلی دقت کنه و همین باعث میشه تمرین خوبی نداشته باشه. (خوب بودن جنس سیم ها و استاندارد بودن ارتفاع خرک هم خیلی توی صدا دهی ویلن توی پوزیسیون ها بالا تاثیر داره)

برای تمرین توی پوزیسیون سوم من پیشنهاد می کنم که قسمتی از یکی از قطعاتی که توی پوزیسیون اول به راحتی اجرا می کنید و نتهاشو حفظ هستین رو انتخاب کنین. (البته این قطعه باید برای اجرا توی پوزیسیون سوم مناسب باشه) بعد بطور کامل توی پوزیسیون سوم تمرینش کنید. اگه ملودی قطعه کاملا در ذهن شما ملکه شده باشه، به محض اینکه یه قسمتی رو فالش بزنید خیلی زود متوجه میشید. مثلا من با آهنگ سلطان قلب ها (و تمرین های کتاب های مختلف) پوزیسیون سوم رو تمرین میکردم (البته هنوز هم خیلی توی پوزیسیون ها حرفه ای نیستم)
اگه نتی رو فالش زدید سعی نکنید با سُر دادن انگشت روی گریف جای اصلیشو پیدا کنید. باید اون قسمت از آهنگ یا حداقل اون میزان رو دوباره بزنید و انگشت ها رو دوباره بذارید. باید چند بار انگشت گذاری رو تمرین کنید تا جای انگشت ها و فاصله ی بین انگشت ها کاملا دستتون بیاد. اول روی یک سیم پوزیسیون سوم رو تمرین کنید (روی می یا لا - و بعد روی ر و در انتها هم روی سل) بعد تعویض سیم ها در پوزیسیون سوم رو تمرین کنید و در انتها رفت و برگشت از پوزیسیون اول به سوم و برعکس. (حفظ کردن استایل دست و انگشت گذاری توی همه ی پوزیسیون ها مسئله ی خیلی مهمیه)
طبیعتا اوایل کار توی هر تمرین چندین بار جای انگشت ها رو اشتباه میذارید. اگه تمرین شما صحیح باشه بعد از یه مدت باید تعداد مرتبه هایی که نت رو فالش میگیرید کمتر شده باشه. (این یعنی درست تمرین می کنید) انتظار نداشته باشید خیلی زود بتونید همه ی نت ها رو توی پوزیسیون سوم درست بگیرید این کار کمی زمان میبره.
شاد و پیروز باشید

satyar
Saturday 16 November 2013, 07:54 PM
عزیزان نمی خواد جای انگشتا رو حفظ کنید.
این الگو همیشه برقراره:
دو فاصله ر. فاصله می.چسپیده فا. فاصله سل.فاصله لا فاصله سی چسپیده دو

korutzer
Sunday 17 November 2013, 12:49 AM
پوزیسیون سه راحت ترین کار دنیاست.

Feeling
Sunday 17 November 2013, 10:23 AM
سلام دوست عزيز
منم به تازگي دارم پوزيسيون سوم رو ياد ميگيرم
بنظر من اتود 31 ولفارت كه مخصوص پوزيسيون 3 هست رو زياد تمرين كن خيلي بهت كمك ميكنه

DarkViolin
Monday 16 March 2015, 04:29 PM
دوستان خیلی خیلی ممنونم از مطالب مفیدی که از تجربیاتتون گذاشتید!من تازه پوزیسیون سوم رو شروع کردم به یادگیری و خوشبختانه با فهمیدن اینکه تو پوزیسیون سوم چرا بعضی انگشت ها به قبلی میچسبه یا فاصله داره شروع کردم (منظور اینکه حفظ نکردم) یه خواهشی که از عزیزان داشتم اینه گه میخواستم بدونم از کجا باید بفهمیم باید روی یک نت بجای پوزیسیون اول،سوم رو اجرا کنیم!و یه سوال دیگه اینکه از کجا بفهمیم یه قطعه مناسبه تمرین برای پوزیسیون سوم هست!
ممنونم

virtuoso
Monday 16 March 2015, 10:03 PM
دوستان خیلی خیلی ممنونم از مطالب مفیدی که از تجربیاتتون گذاشتید!من تازه پوزیسیون سوم رو شروع کردم به یادگیری و خوشبختانه با فهمیدن اینکه تو پوزیسیون سوم چرا بعضی انگشت ها به قبلی میچسبه یا فاصله داره شروع کردم (منظور اینکه حفظ نکردم) یه خواهشی که از عزیزان داشتم اینه گه میخواستم بدونم از کجا باید بفهمیم باید روی یک نت بجای پوزیسیون اول،سوم رو اجرا کنیم!و یه سوال دیگه اینکه از کجا بفهمیم یه قطعه مناسبه تمرین برای پوزیسیون سوم هست!
ممنونم
دلایل زیادی برای تغییر پوزیسیون هست. مثلا تعویض نت ها با استفاده از تکنیک گلیساندو یا پرتامنتو (مثلا روی سیم دوم مثلا میخواین از نت دو به نت می برین با استفاده از گلیساندو)
یا نرم تر صدا دادن نت ها (مثلا شما میخواین چند بار نت لا و سی رو اجرا کنین پشت سر هم. اگه بخواین صدای تیزی داشته باشه توی پوزیسیون اول اجرا می کنین ولی اگه بخواین خیلی نرم صدا بده بهتره توی پوزیسیون سوم اجرا کنین)
یا تعویض نت هایی که توی پوزیسیون سوم به هم نزدیک تر هستن. ( مثلا میخواین نت فا روی خط پنجم حامل و بلافاصله نت ر بالای خطوط حامل رو بنوازین ... در حالت عادی باید فا رو با انگشت اول (سیم اول) ایجاد کنین و بلافاصله برین پوزیسیون سوم و با انگشت چهارم نت ر رو ایجاد کنین ... طبیعتا بهتره که نت فا رو با انگشت سوم در پوزیسیون سوم (سیم دوم) بنوازین و بعدش نت ر رو بنوازین)
یا ...
دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. ضمنا توی پوزیسیون سوم روی سیم اول ، دوتا نت جدید بوجود میان (انگشت سوم نت دو (بالای حامل) و انگشت چهارم نت ر (بالای حامل) رو ایجاد می کنن. اما توی پوزیسیون اول در حالت عادی این دو نت رو نمیشه اجرا کرد)
اینکه چه قطعه ای برای تمرین پوزیسیون سوم راحت تره یا اینکه کجای یه قطعه رو بهتره در پوزیسیون سوم اجرا کنیم چیزی هست که با تجربه بدست میاد. شما فعلا باید از استادتون کمک بخواین.
برای پوزیسیون سوم تمرین های کتاب ل ویلن و اتودهای ولفارت رو پیشنهاد می کنم (چند اتود مربوط به پوزیسیون سوم هست) ... البته همونطور که در پست قبلی گفتم هنرجو باید علاوه بر این ها، پوزیسیون سوم رو در قطعات معروف تمرین کنه.

DarkViolin
Tuesday 17 March 2015, 11:50 AM
خیلی ممنونم جناب virtuoso (You can see links before reply) از راهنمایی هاتون!مث اینکه خیلی باید تمرین کنم چون یکم تئوریم هم ضعیفه...
...فقط این قسمت که فرمودین
(مثلا میخواین نت فا روی خط پنجم حامل و بلافاصله نت ر بالای خطوط حامل رو بنوازین ... در حالت عادی باید فا رو با انگشت اول (سیم اول) ایجاد کنین و بلافاصله برین پوزیسیون سوم و با انگشت چهارم نت ر رو ایجاد کنین ... طبیعتا بهتره که نت فا رو با انگشت سوم در پوزیسیون سوم (سیم دوم) بنوازین و بعدش نت ر رو بنوازین)
یا ...این جا نت ر رو مشخصا با انگشت اول در پوزیسیون 3 بزنم دیگه!
یعنی نت فا رو با انگشت سوم زدم بعد با انگشت اول نت ر رو بزنم!

virtuoso
Tuesday 17 March 2015, 12:08 PM
خیلی ممنونم جناب virtuoso (You can see links before reply) از راهنمایی هاتون!مث اینکه خیلی باید تمرین کنم چون یکم تئوریم هم ضعیفه...
...فقط این قسمت که فرمودین
(مثلا میخواین نت فا روی خط پنجم حامل و بلافاصله نت ر بالای خطوط حامل رو بنوازین ... در حالت عادی باید فا رو با انگشت اول (سیم اول) ایجاد کنین و بلافاصله برین پوزیسیون سوم و با انگشت چهارم نت ر رو ایجاد کنین ... طبیعتا بهتره که نت فا رو با انگشت سوم در پوزیسیون سوم (سیم دوم) بنوازین و بعدش نت ر رو بنوازین)
یا ...این جا نت ر رو مشخصا با انگشت اول در پوزیسیون 3 بزنم دیگه!
یعنی نت فا رو با انگشت سوم زدم بعد با انگشت اول نت ر رو بزنم!
خواهش می کنم.
همون نت ر رو گفتم که اولش گفتم. ر بالای خطوط حامل. دو خط بالای حامل ها
اونو باید با انگشت چهارم در پوزیسیون سوم اجرا کنین.
یعنی ابتدا با انگشت سوم در پوزیسیون سوم نت فا رو اجرا می کنین (سیم دوم) و بعدش روی سیم اول در همون پوزیسیون سوم نت ر رو با انگشت چهارم اجرا می کنین.

DarkViolin
Wednesday 18 March 2015, 12:05 PM
با عرض خسته نباشید خدمت جناب virtuso اسم شریفتونو اگه لطف بفرمایید بگید خیلی خوشحالم میشم و اینکه!
در پوزیسیون اول مثلا وقتی ما انگشت اول و دوم و سوم رو روی سیم ر گذاشتیم و داریم نت سل رو اجرا میکنیم! وقتی نت بعدیمون می رو سیم لا باشه میتونیم بدون برداشتن سه انگشتمون از روی سیم ر انگشت 4 رو روی سیم لا بذاریم و می بنوازیم!
میخواستم بدونم تو پوزیسیون سوم هم اینطوره یا صدا فالش میشه؟
مثلا طبق فرموده خودتون : یعنی ابتدا با انگشت سوم در پوزیسیون سوم نت فا رو اجرا می کنین (سیم دوم) و بعدش روی سیم اول در همون پوزیسیون سوم نت ر رو با انگشت چهارم اجرا می کنین
میتونم بدون برداشتن انگشت سوم از روی سیم لا (در پوزیسیون سوم) انگشت چهارمم رو روی سیم می بذارم(در پوزیسیون سوم) ؟
یا اینکه فالش میشه و باید انگشت هایب اول و دوم و سوم هم رو در ابتدا بذارم و بعد انگشت چهارم رو قرار بدم؟

virtuoso
Wednesday 18 March 2015, 12:55 PM
با عرض خسته نباشید خدمت جناب virtuso اسم شریفتونو اگه لطف بفرمایید بگید خیلی خوشحالم میشم و اینکه!
در پوزیسیون اول مثلا وقتی ما انگشت اول و دوم و سوم رو روی سیم ر گذاشتیم و داریم نت سل رو اجرا میکنیم! وقتی نت بعدیمون می رو سیم لا باشه میتونیم بدون برداشتن سه انگشتمون از روی سیم ر انگشت 4 رو روی سیم لا بذاریم و می بنوازیم!
میخواستم بدونم تو پوزیسیون سوم هم اینطوره یا صدا فالش میشه؟
مثلا طبق فرموده خودتون : یعنی ابتدا با انگشت سوم در پوزیسیون سوم نت فا رو اجرا می کنین (سیم دوم) و بعدش روی سیم اول در همون پوزیسیون سوم نت ر رو با انگشت چهارم اجرا می کنین
میتونم بدون برداشتن انگشت سوم از روی سیم لا (در پوزیسیون سوم) انگشت چهارمم رو روی سیم می بذارم(در پوزیسیون سوم) ؟
یا اینکه فالش میشه و باید انگشت هایب اول و دوم و سوم هم رو در ابتدا بذارم و بعد انگشت چهارم رو قرار بدم؟
بارها توی انجمن عرض کردم که ارادتمند دوستان، محمد احمدی هستم. توی پروفایلم هم اسممو نوشتم
دقیقا شما باید همین کار رو بکنین. اگه انگشت چهارم رو درست بذارین صدا فالش نمیشه.
ضمنا به این بستگی داره که نت بعدی که میخواین بزنین چیه. اگه روی سیم می هست بهتره انگشتا رو منتقل کنین روی سیم می ... ولی در حالت کلی نیازی به این کار نیست.

DarkViolin
Wednesday 18 March 2015, 01:05 PM
بله مچکرم آقای احمدی...شروع به تمرین قطعه سه گدار کردم با پوزیسیون 3 بنظرتون خوبه؟

virtuoso
Wednesday 18 March 2015, 01:19 PM
بله مچکرم آقای احمدی...شروع به تمرین قطعه سه گدار کردم با پوزیسیون 3 بنظرتون خوبه؟
خواهش می کنم. بد نیست به شرطی که خیلی آروم و با تمپوی پایین بنوازینش ... بهتره قطعاتی رو تمرین کنین که آروم هستن.
از اتودهای ولفارت غافل نشین. چندتا اتودش هست (شماره 30 به بعد باید باشه) که مخصوص پوزیسیون 3 هستن.

DarkViolin
Wednesday 18 March 2015, 01:29 PM
بله ممنون.من متاسفانه کتاب ولفارت ندارم...فقط یه لویولن 2 دارم و یه خالقی 1...
از اینترنت هم نتونستم بگیرم کتایشو چون تو شیرد آپلود کرده بودن...اما ممنونم از راهنماییتون

Nilya
Wednesday 18 March 2015, 01:54 PM
بله ممنون.من متاسفانه کتاب ولفارت ندارم...فقط یه لویولن 2 دارم و یه خالقی 1...
از اینترنت هم نتونستم بگیرم کتایشو چون تو شیرد آپلود کرده بودن...اما ممنونم از راهنماییتون

من پی دی اف کتاب ولفارت از اتود ۳۱ به بعد رو دارم و با اینکه کار درستی نیست براتون آپلود کردم. از لینک زیر میتونید دریافت کنید. اتود ۳۰ تو این پی دی اف نیست که اونم در رابطه با پوزیسیون سومه. در اولین فرصت خود کتاب رو تهیه کنید. موفق باشید
You can see links before reply

DarkViolin
Wednesday 18 March 2015, 07:10 PM
مچکرم...در اولین فرصت تهیه میکنم

nazi73
Wednesday 9 March 2016, 06:21 PM
سلام
یه سوال داشتم در مورد تغییر پوزیسیون در سیم ر
استاد من در مورد تغییر پوزیسیون 1 به 3 در سیم اول و دوم این طور گفته بود که: انگشت دوم رو می بریم جای انگشت چهارم، بعد انگشت اول رو می بریم جای انگشت سوم، انگشت سوم می چسبه به انگشت دوم (در حالتی که انگشت دوم در پوزیسیون 3 قرار گرفته) و انگشت چهارم در فاصله ی یک انگشتی از انگشت سوم قرار می گیره...

الان می خواستم بدونم این مسئله در مورد سیم ر چطوری هست؟ فاصله ی انگشت ها از هم و این جور مسائل مدنظرم هست

virtuoso
Wednesday 9 March 2016, 07:04 PM
سلام
یه سوال داشتم در مورد تغییر پوزیسیون در سیم ر
استاد من در مورد تغییر پوزیسیون 1 به 3 در سیم اول و دوم این طور گفته بود که: انگشت دوم رو می بریم جای انگشت چهارم، بعد انگشت اول رو می بریم جای انگشت سوم، انگشت سوم می چسبه به انگشت دوم (در حالتی که انگشت دوم در پوزیسیون 3 قرار گرفته) و انگشت چهارم در فاصله ی یک انگشتی از انگشت سوم قرار می گیره...

الان می خواستم بدونم این مسئله در مورد سیم ر چطوری هست؟ فاصله ی انگشت ها از هم و این جور مسائل مدنظرم هست
سلام دوست عزیز
بستگی به سر کلید و فواصل داره
همیشه توی پوزیسیون سوم انگشت اول میره جای انگشت سوم (بخاطر همین بهش میگن پوزیسیون سوم ... انگشت اول جای هر انگشتی بشینه میگن پوزیسیون اون عدد ... جای انگشت چهارم هم بشینه میگن پوزیسیون چهارم) و انگشت دوم میره جای انگشت چهارم می شینه
مثلا اگه روی سیم اول شما برید توی پوزیسیون سوم و انگشت سوم رو در این حالت به انگشت دوم بچسبونید انگشت ها به ترتیب این نت ها رو اجرا می کنن : انگشت اول=لا ، انگشت دوم= سی، انگشت سوم (که به دومی چسبیده)= دو (بکار) ، انگشت چهارم (که یک پرده با انگشت سوم فاصله داره)= ر
روی سیم دوم هم به همین شکله... در پوزیسیون سوم:
انگشت اول= ر، انگشت دوم= می ، انگشت سوم ( که به دومی چسبیده)= فا (بکار) ، انگشت چهارم= سل

این برای موقعی بود که همه نت ها بکار هستن ... یعنی وقتی نت ها بکار هستن توی پوزیسیون سوم روی سیم های اول و دوم به همین شکلی که گفتیم انگشت گذاری می کنیم.

و اما روی سیم سوم یعنی سیم ر
پوزیسیون سوم به این شکل هست:
انگشت اول= سل ، انگشت دوم= لا ، انگشت سوم (اگر به دوم چسبیده باشه) = سی بمل ، انگشت چهارم= دو
پس اینجا سی بمل داریم
همونطور که می بینید شکل انگشتا مثل همون سیم های اول و دومه اما اینجا انگشت سوم نت سی بمل رو اجرا می کنه. برای اینکه بدونین چرا اینجوریه نیاز هست یه مقدار تئوری موسیقی مربوط به فواصل رو بدونید.

اگه خواستین توضیح میدم ... اما یه مقدار مفصله.

nazi73
Wednesday 9 March 2016, 07:25 PM

مثلا در این عکس از میزان سوم که تغییر پوزیسیون شروع میشه، ما انگشت دوم رو می بریم جای انگشت چهارم، انگشت اول رو می بریم جای انگشت سوم، انگشت سوم رو می چسبونیم به انگشت دوم و انگشت چهارم رو هم می چسبونیم به انگشت سوم؟

virtuoso
Wednesday 9 March 2016, 07:29 PM

مثلا در این عکس از میزان سوم که تغییر پوزیسیون شروع میشه، ما انگشت دوم رو می بریم جای انگشت چهارم، انگشت اول رو می بریم جای انگشت سوم، انگشت سوم رو می چسبونیم به انگشت دوم و انگشت چهارم رو هم می چسبونیم به انگشت سوم؟

نه همونطوری که گفتم روی سیم ر توی پوزیسیون سوم اگر سی بمل باشه انگشت سوم به دوم می چسبه
اینجا انگشت سوم رو باید یا یه پرده فاصله از انگشت دوم بگیرین (تقریبا همون اندازه که انگشت دوم رو از اول فاصله میدین باید سوم رو هم از دوم فاصله بدین تا نت سی بکار ایجاد بشه) و انگشت چهارم هم به انگشت سوم بچسبونین (اون خطی که بالای نت ها گذاشته یعنی انگشت چهارم بچسبه به انگشت سوم)

nazi73
Wednesday 6 April 2016, 10:15 PM
سلام
یه سوال دیگه در مورد پوزیسیون سوم
اینجا چون ننوشته از کجا پوزیسیون سوم شروع شده می خواستم بدونم مثلا ما کی می فهمیم که باید از پوزیسیون سوم خارج بشیم؟
مثلا اینجا نت دوم که مریوط به پوزیسیون سوم روی سیم سل هست، نت سوم چی؟ اون هم در پوزیسیون سوم هست یا انگشت اول در سیم ر؟

Nilya
Wednesday 6 April 2016, 11:02 PM
سلام
یه سوال دیگه در مورد پوزیسیون سوم
اینجا چون ننوشته از کجا پوزیسیون سوم شروع شده می خواستم بدونم مثلا ما کی می فهمیم که باید از پوزیسیون سوم خارج بشیم؟
مثلا اینجا نت دوم که مریوط به پوزیسیون سوم روی سیم سل هست، نت سوم چی؟ اون هم در پوزیسیون سوم هست یا انگشت اول در سیم ر؟

دوست عزیز نت های آموزشی انگشت گذاری شده و تا وقتی که با استفاده از همین انگشت گذاری ها پوزیسیون تغییر نکرده تو همون پوزیسیون می مونید. مثلا اینجا اگه می خواست برگردید پوز یک بالای نت می می نوشت ۱. این نتی که شما گذاشتید هم همش پوز ۳ هست فقط خط آخر میزان چهارم می بینید که بالای فا نوشته ۲. پس باید برید پوز یک. تو فاصله ای که دارید ر دست باز می زنید تغییر پوزیسیون رو انجام بدید و بقیه اتود هم در پوز یک هست. تو اتود ها کاملا پوزیسیون و انگشت گذاری ها مشخصه. اما تو قطعات بعضی وقتا انگشت گذاری نوشته نشده یا نوشته شده اما میشه مدل بهتری انگشت گذاری کرد. در این مواقع استاد به همراه هنرجو تصمیم می گیره که چه جوری انگشت گذاری کنند.

nazi73
Wednesday 2 November 2016, 08:13 PM
سلام
یه سوال داشتم
من وقتی می خوام از پوزیسیون اول به سوم برم، در مواقعی که می خوام انگشت اول رو گلیس بدم مثلا، این کار درست انجام نمی گیره(کامل و سریع نمی تونم انجامش بدم) و اون وسط صداهای اضافی و نت های دیگه هم به گوش می رسه
مشکل چیه و چطور باید حلش کرد؟

sigismond
Wednesday 2 November 2016, 09:11 PM
شیوه ی گلیساندو قدیمی شده(برای جنبه ی اموزشی)
شما که تازی تغییر پوزیسیون رو یاد گرفتید باید 3 تا کار انجام بدید:
1)LIFT
2)SHIFT
3)DROP
به عنوان مثال میخواهیم روی سیم لا از پوزیسیون اول انگشت اول به پوزیسیون سوم انگشت اول تغییر پوزیسیون انجام دهیم.
نت سی رو بنوازید,انگشت اول رو همونجایی که هست بلند کنید در حدی که فقط سیم رو در همون جایگاه نت سی لمس کنه.
در همون حالت لمس (بدون فشار دادن سیم) انگشت رو به جایگاه نت ر منتقل کنید(کار زیاد خوش صدایی نیست! و اصطلاحا بهش میگن ghost sound) به صدای نت به دقت گوش کنید و هر وقت مطمئن شدید به نت ر رسیدید وزن انگشت رو افزایش دهید و نت ر را به صدا در بیارید.مزیت دیگر و فرعی این تمرین اینه که افزایش تدریجی فشار انگشت روی سیم پی میبرید نیاز نیست حتما انگشت رو به قدری فشار بدید که سیم به گریف بچسبه.(بهش میگن ازمایش کمترین فشار لازم).بعدها در نواختن پاساز های سرعتی خواهید دید رعایت این نکته خیلی کمکتون میکنه.
ضمنا خالی از لطف نیست که مبحث فواصل و گامها رو از تئوری موسیقی به دقت مطالعه کرده و بیاموزید.
سوالی که پرسیدید (یعنی روی سیم ر هم انگشت اول و دوم به هم میچسبند) باعث شد فکر کنم به این مباحث تسلطی ندارید.یادگیری تئوری برای فهم این دست مسائل خیلی مهمه.
حالا که حافظه ی عضلانیتون تعویض پوزیسیون اون دو نت مربوطه و اینکه چه مقدار جا به جایی لازمه رو یاد گرفت میتونید روی گلیساندو مانور بدید.

Amerkhamenepur
Monday 7 November 2016, 11:31 AM
از اینکه وقت می گذارید و به سؤالات به بهترین شکل ممکن جواب می دید ممنونم. برای من که تازه کار هستم وقتی می بینم دوستانی هستند که اینقدر تسلط دارند خیلی لذت بخشه. راستی در موردghost sound که فرمودید یه سؤال داشتم. من توی آهنگ های ترکی که گوش می دم، این صدا زیاد به گوشم می رسه آیا در ویولن ترکی(البته منظورم ترکی استانبولی هست) این یک تکنیک مرسوم هست یا من اشتباه متوجه شدم؟

sigismond
Monday 7 November 2016, 06:58 PM
اینکه در موسیقی ترکی تکنیک صرف باشه نه.شاید استثنا در یک اهنگ یا قطعه ای شنیده باشید.البته اگر منظورتون همین چیزی باشه که صحبت شد.
اما در موسیقی مدرن و اثار مدرنی که برای ویولن نوشته شده این تکنیک زیاد به چشم میخوره و به نوعی جزو contemporary تکنیکهای ویولن محسوب میشه.البته تکنیک ponticello هم هست که ارشه چسبیده به خرک یا حتی روی خرک یا حتی پشت خرک! ارشه می کشیم و تحت عنوان glassy sound ازش یاد میشه.
من خودم که شخصا زیاد تمایلی به گوش دادن این نوع صداها ندارم و سخت در اثار معاصر از چیزی خوشم میاد.به قول استاد تاریخ موسیقیمون که همیشه با خنده میگه اگر از موسیقی لذت بردید و مو بر تنتون سیخ شد بدونید متعلق به قبل از 1900_1920 هست!
متاسفانه نوعی تعصب بین اهالی موسیقی وجود داره که بعضی کارهای بی معنی رو به عرش می برند و هرکس هم که خوشش نمیاد میگن بیسوادی یا درکت پایینه(البته در ایران وضعیت فرق میکنه و به دلیل عدم شناخت دقیق بعضی از افراد به غیر از شادمهر عقیلی و مرتضوی چیزی بشنوند eror میدن.بحث سلیقه ی شخصی محترم اما باید دونست و گفت نمی پسندم تا ندانسته تکذیب کردن. شما اگر میخواهی در سکوت دنبال معنی بگردی دیگه حواست به ساعت نیست که امثال John Cage چهار دقیقه و 33 ثانیه موومان مینویسند که همش سکوت باشه! یا مثلا صدای بلز با یک سری اکورد نا پایدار که هیچ حالت خوشایندی به موسیقی نمیده.همونطور که هر موجودی گستره ی شنوایی خاصی داره(انسان 20 تا 20000 هرتز) به نظرم فواصل و قواعد هم تا حدودی برای لذت بردن در مواردی اشتراک باید داشته باشند.فکر کردن به این موضوع بحث سلیقه ی شخصی هم در بر میگیره چرا که ممکنه یک نفر بگه اینطور نیست و من موسیقی متال رو دوست دارم اما باخ در من هیچ احساسی ایجاد نمیکنه.

Amerkhamenepur
Tuesday 8 November 2016, 12:13 PM
متشکرم استفاده کردم