PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یادگیری سنتور بدون استاد !!

khazaie01
Thursday 19 March 2009, 03:44 PM
سلام دوستان

من چند روزی میشه که یادگیری سنتور را شروع کردم البته بدون استاد ...
من همراه با یک CD آموزشی پیش میروم و تا اینجا که مشکلی نداشتم . دارم مثالهای ساده را انجام میدم تا جای هر کدام از نت ها را یاد بگیرم و...
البته برای تفریح امروز صبح کتاب شیوه سنتور نوازی را برداشتم و شروع به تمرین آهنگ په پو سلیمانی(ترانه کردی کرمانشاهی) کردم . به یک جاهایی رسیدم ولی هنوز مشکل داره . تمامش کردم میذارم اینجا تا شما دوستان با نظراتتون راهنماییم کنید ...

خلاصه این تاپیک را زدم تا مراحل پیشرفتم را اینجا بنویسم و ببینیم میشه بدون استاد یاد گرفت یا نه !! البته بی شک یادگیری چنین هنری بدون استاد خیلی سخت خواهد بود ...

:ilovemusic:

Bloody_Diamond
Thursday 19 March 2009, 04:15 PM
سلام دوست عزیز.
یادگیری سنتور بدون استاد غیر ممکمن نیست. خیلی کم از نوازنده ها هستند که سنتور رو بدون استاد یاد گرفتند و الان هم بدون مشکل دارن نوازندگی می کنند. ولی باید توجه داشته باشی که کسی که سنتور رو با استاد یاد می گیره بهتره مفاهیم آموزشی رو میفهمه. مثلاً داخل کتاب شیوه دست گرفتن مضراب ها را گفته ولی وقتی که تو مضراب رو در دستت می گیری و شروع می کنی به نوازندگی یکی باید وجود داشته باشه تا غلط های تو رو اصلاح کنه. اصلاً 70 درصد کار استاد آموزش و 30 درصد دیگه این هست که ببینه درست اجرا می کنی یا نه. حالا خودت تصور کن ببین آیا میشه بدون استاد نوازندگی درست و صحیحی رو آموخت.

khazaie01
Thursday 19 March 2009, 08:21 PM
ممنون
بله کاملا درسته ... ولی خوب من با همین سیدی پیش میرم هر چند روز هم یک کلیپ از خودم میگیرم میذارم اینجا تا شما دوستان مشکلاتم را بگیرید ...

bamdadonline
Sunday 22 March 2009, 02:43 PM
با سلام. من از سنتور چیزی نمی دونم. شاید بدون استاد هم بتونی. اما یه مسئله ای در مورد سنتور هست و اون کوک سنتوره که کار حضرت فیله که دائما سنتور رو با اونهمه گوشی کوک کنه. شما برای کوک چکار میکنی؟؟؟؟

khazaie01
Sunday 22 March 2009, 05:01 PM
اینم تاپیک مربوط به آهنگ په پو سلیمانی لطفا تو این تاپیکی که لینک دادم نظرات خودتون را بگید ممنون

لینک تاپیک : You can see links before reply

بله بی شک . میشه گفت تنها مشکل, همین کوک سنتور . خوب فعلا که با دستگاه شور کار میکنم و تمامی تمرینها برای دستگاه شور باز نویسی شده ... ولی دارم کوک کردن سنتور را با استفاده از تیونر یاد میگیرم که بی شک کارم رو راحت میکنه

khazaie01
Thursday 26 March 2009, 09:08 AM
اینم تاپیک مربوط به آهنگ اسمر یارم جوانه و ریحان لطفا تو این تاپیکی که لینک دادم نظرات خودتون را بگید ممنون

لینک تاپیک (You can see links before reply)

khazaie01
Sunday 29 March 2009, 01:19 PM
اینم تاپیک مربوط به آهنگ غوغای ستارگان لطفا تو این تاپیکی که لینک دادم نظرات خودتون را بگید ممنون

لینک تاپیک (You can see links before reply)

mehdihooman
Monday 30 March 2009, 09:54 AM
به هر حال سنتور هم مانند هر كاري يه سري ظريف كاري هايي داره كه بدون كمك استاد نميشه از پسش بر اومد حالا شما كه بري جلو خودت به اون موارد بر مي خوري

fagher
Monday 30 March 2009, 11:46 AM
آقای برومند یک سخنرانی کردند توی جشن هنر شیراز من پیشنهاد میکنم حتما گوش کنیدش.

Bloody_Diamond
Monday 30 March 2009, 02:32 PM
دوستان عزیز میتونند چندتا سی دی یا کتاب آموزش سنتور رو به من معرفی کنند.

khazaie01
Tuesday 31 March 2009, 11:30 AM
به نظر من بهترین سی دی آموزشی پک افرا رایان ...

mehdihooman
Tuesday 31 March 2009, 06:44 PM
كتاب ؟ بستگي داره شما در چه دوره اي باشيد دوست من

khazaie01
Wednesday 1 April 2009, 08:58 PM
دوستان سوء تفاهم نشه ... من قصد توهین به کسی را نداشتم . استاد جایگاه خودش را داره ...
این تاپیک را زدم برای اون دسته از دوستانی که براشون مقدور نیست استاد بگیرن یا وقت ندارند و یا مثل من به خودآموز بودن عادت کردن !!! ...

پس اگه ناخواسته به کسی توهین کردم , ببخشید ( حل شد ؟ )

mehdihooman
Saturday 4 April 2009, 09:28 PM
دوستان سوء تفاهم نشه ... من قصد توهین به کسی را نداشتم . استاد جایگاه خودش را داره ...
این تاپیک را زدم برای اون دسته از دوستانی که براشون مقدور نیست استاد بگیرن یا وقت ندارند و یا مثل من به خودآموز بودن عادت کردن !!! ...

پس اگه ناخواسته به کسی توهین کردم , ببخشید ( حل شد ؟ )
__________________________________________________ _______

من كه منظور اين پست آخر شما رو نفهميدم خزايي عزيز ميشه به منم بگين اينجا چه خبره ؟ مگه كسي چيزي گفته ؟

khazaie01
Sunday 5 April 2009, 06:31 PM
مشکل خاصی نیست ..

khazaie01
Tuesday 19 May 2009, 10:02 AM
سلام دوستان . یه مدت خیلی درگیر بودم امتحان ها هم که داره شروع میشه ...

از آخرین آهنگی که گذاشتم تا این آهنگ , آهنگهایی زیادی زدم ولی بیشتر جنبه آموزشی داشتن و زیاد جالب نبودن... آهنگ الهه ناز را دارم تمرین میکنم . هنوز تسلط کافی روی آهنگ ندارم ولی گفتم اینجا بذارم تا ببینید تو این مدت پیشرفتی داشتم یا نه ...

حجم فایل خیلی خیلی کمه

لینک تاپیک الهه ناز (You can see links before reply)

hrhgroup
Thursday 19 November 2009, 05:42 PM
سلام
ببخشید ممکنه سی دی که از روش تمرین میکنید رو معرفی کنید؟
یک سوال دیگه من نت و ... بلد نیستم میخواستم ببنم میتونم مثله شما شروع کنم ...چون وقت استاد رفتن رو ندارم متاسفانه
ممنون
یا علی

khazaie01
Thursday 19 November 2009, 06:13 PM
سلام دوست عزیز
سعی کنید کلاس را برید
اگر نمیتونید کلاس برید بهتون \یشنهاد میکنم کتاب دستور سنتور را بگیرید
همون کتاب نت را بهتون یاد میده ...
فقط یادتون باشه تا جایی که میتونید آهسته مضراب بزنید
بازم میگم اگه بتونید کلاس برید بهتره ... من الان ۳ ماه که درست حسابی کار نمیکنم . وقتی کلاس بری حداقل تمرینات مداوم خواهد بود
فقط اگه میخواین از روی کتاب و تنهایی کار کنید وقتی به درس ۳ این کتاب رسیدید , اون درس را برای یک استاد سنتور اجرا کنید ... اینجوری اگه مضراب زدنتون اشتباه باشه همین اول متوجه میشید.
موفق باشید

hrhgroup
Thursday 19 November 2009, 07:16 PM
ممنون از جوابتون
راستی نگفتین اون سی دی اسمش چیه؟ راستش من خودم دوست دارم که کلاس برم .. منتها پایان نامه ام مونده ولی طاقت صبرکردن برای به تعویق انداختن یادگیری رو هم ندارم...بنابراین فکر کردم اگه خودم فعلا شروع کنم و بعدا که پایان نامه رو دادم برم کلاس بهتر باشه

moein babayee
Thursday 19 November 2009, 08:52 PM
سنتور رو (البته پایش) رو راحت می شه تو 4 جلسه یاد گرفت، من خودم فقط 5 جلسه رفتم و در حد نت خوانی و زدن یاد گرفتم بعدش اگه حال می کردم می رفتم نت می گرفتم خودم بدون هیچ مشکلی تمرین می کردم (البته قبلش یک عمر گیتار می زدم)

اما به طور کلی اگه درست حساب کنی اگه خودت بخوای یاد بگیری باید زمان بیشتری رو روش بزاری ولی وقتی استاد می آد خیلی کارت خلاصه می شه یعنی فلان چیز که از روی کتاب و سی دی 3 جلسه زمان می بره رو استاد تو 1 جلسه می گه خلاصه خودت می دونی هر جور مایلی
ولی اینو بدون که سنتور سازی که کلا زود به ثمر می شینی

khazaie01
Friday 20 November 2009, 04:07 PM
پک افرا رایان
اما دوست عزیز بازم میگم اول کار را با استاد شروع کنید
اگه دستتون خراب بشه دیگه سخت میشه درستش کرد
من اوایل خیلی زود به زود درسها را یاد میگرفتم و رد میکردم اما بعد یه مدت فهمیدم دستم خراب شده و درست مضراب نمیزنم ۲ هفته طول کشید تا مضراب زدنم را درست کنم
شما تا میتونید نت کار کنید جای نت ها را روی خطوط حامل و سنتور خوب یاد بگیرید یکم زمان میبره تا به نتها مسلط بشید
اگه میخواین عملی کار کنید خیلی خیلی آروم ...
از روی کتاب دستور سنتور شروع کنید و درس ۳ را برای یک استاد سنتور اجرا کنید تا همین اول کار مضراب زدن درست را یاد بگیرید
موفق باشید

behtin
Friday 20 November 2009, 07:04 PM
سلام به همگی
همونطوری که khazaie01 گفتن سعی کنید تا جایی که امکان دارید با استاد شروع کنید،استاد خوب سوای از نوازندگی،روی بینش موسیقیتون هم تاثیر خیلی زیادی داره
مولانا میگه:
هیچ کس بی اوستا چیزی نشد هیچ آهن خنجر تیزی نشد
هر که گیرد پیشه ای بی اوستا ریش خندی شد به شهر و روستا

mehdihooman
Saturday 21 November 2009, 08:50 AM
سلام دوست عزيز
ديگر دوستان اشاره اي كردند و اينجا منم يه نكته كوچيك مي گم كه مهمترين چيز در يادگيري سنتور اصول گرفتن مضراب در دست و مضراب زدن هست كه قطعاً‌شما اون رو از هيچ فيلم آموزشي نمي تونيد ياد بگيريد بلكه استادي بايد باشه كه نحوه مضراب زدن شما رو ببينه و ايراد اون رو بگيره تا با هم اصلاح كنيد .

Mehraneh
Saturday 21 November 2009, 12:14 PM
سلام...
من خودم 2 سالی می شه که سنتور گرفتم اصلا دوست نداشتم کلاس برم به خاطر همین هم نرفتم یه سی دی گرفتم نت خونی رو هم با یه سری مقاله یاد گرفتم هر وقت هم می خواستم کوک ساز رو عوض کنم می بردم همون فروشگاهی که خریدمش خودشون برام کوک می کردن...شروع کردن به زدن الآن دو سالی می گذره و به هیچ مشکلی بر نخوردم البته تمرین هام خییییلییی زیاد بود

fagher
Saturday 21 November 2009, 02:43 PM
سلام دوست عزيز
ديگر دوستان اشاره اي كردند و اينجا منم يه نكته كوچيك مي گم كه مهمترين چيز در يادگيري سنتور اصول گرفتن مضراب در دست و مضراب زدن هست كه قطعاً‌شما اون رو از هيچ فيلم آموزشي نمي تونيد ياد بگيريد بلكه استادي بايد باشه كه نحوه مضراب زدن شما رو ببينه و ايراد اون رو بگيره تا با هم اصلاح كنيد .
به نظر من ما نباید اینقدر به اصول ساز زدن پایبند باشیم...
مگر غیر از اینه که اساتید هر کدوم یک جور مضراب رو میگیرن یا ساز رو؟؟؟(هر سازی منظورم هست)
مگه بدون رعایت این اصول که معلوم هم نیست درست باشه یا غلط نمیشه ساز زد؟؟؟اگه اینجوری باشه نوازنده های دوره گرد نوازنده نیستن نه؟؟؟

mehdihooman
Saturday 21 November 2009, 08:59 PM
به نظر من ما نباید اینقدر به اصول ساز زدن پایبند باشیم...
مگر غیر از اینه که اساتید هر کدوم یک جور مضراب رو میگیرن یا ساز رو؟؟؟(هر سازی منظورم هست)
مگه بدون رعایت این اصول که معلوم هم نیست درست باشه یا غلط نمیشه ساز زد؟؟؟اگه اینجوری باشه نوازنده های دوره گرد نوازنده نیستن نه؟؟؟

دوست عزيزم راستش من در مورد سازهاي ديگه تخصص ندارم و نمي تونم نظر بدم اما در مورد سنتور اين رو مي تونم بگم كه نحوه گرفتن مضراب ،‌ حركت اون و حركت دستها و چرخش اونها تاثير بسيار زيادي در نوع صدايي داره كه شما ايجاد مي كنيد . براي ايجاد يه صداي تميز و زيبا در سنتور بايد اين اصول رعايت بشه .
نظر من با شما يكي نيست چون ممكنه هر استادي مضزاب سنتور رو يه جور دستش بگيره اما همه اونها اصول گرفتن و حركت مضراب رو مطابق با دستشون اعمال مي كنند . بعضي ضعيف و بعضي قوي تر .
نوازنده هاي دوره گرد هم نوازنده هستند ولي به طور اصولي موسيقي رو دنبال نكردند . اين از ارزش كار اونها كم نمي كنه . اما هدف ما اينجا يه چيز ديگه هست و بايد به طور اصولي سنتور رو دنبال كنيم . اگه اين كار رو نكنيم خودمون ضرر كرديم چون صداي ساز ما نشون ميده كه چقدر اصول رو رعايت مي كنيم .
سنت شكني خوب هست به شرطي كه اين سنت شكني باعث تخزيب نشه .