PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اصول آموزش سلفژ

Ajika
Thursday 23 April 2009, 09:35 AM
سلام به همه دوستان و عزیزان
میخواستم از وستان عزیز و اهل فن بپرسم که اصول آموزش سلفژ چیه؟
یا بهتر بگم توی کلاس های سلفژ چه مباحثی آموزش داده میشه؟
با تشکر

bamdadonline
Friday 24 April 2009, 09:37 AM
بنده این کلاسها رو نرفتم اما تا اونجا که اطلاع دارم بیشتر بر اساس کتاب های پوتسولی آموزش میدن. البته بعضی اساتید هم اعتقادی به این کتاب ندارن. بیشتر اموزش حول محور سرایش نتهاست که در ابتدا با صدای آ نتها رو سرایش میکنن و وقتی که هنرجو صداش کاملا ژوست شد با نتها از اسم نتها برای سرایش استفاده میشه و حالات مختلفی از موسیقی تک صدایی تا پلی فنی وجود داره و قسمتی از اموزش هم برای تشخیص ضرب ها هستش و نهایتا توانایی تشخیص آکوردها و نتهای دیز وبمل شده و ....

ماریا
Friday 24 April 2009, 01:02 PM
خو ب از کلاس سلفژ براتون بگم

من کلاس سلفژ هم میرم درکنار ساز اصلیم ویالن پیش اقای مهدی قاسمی تو موسسه پارت تو ستارخان که واقعا از تدریسشون راضیم

و اما مطالب سر کلاس

1. اول از هم کشش نتها و ریتم خونی با استفاده از کلمه دو به شما اموزش داده میشه ،بسته به این که شما تو ریتم خونی چه قدر مهارت داشته باشید انواع متفاوتی از ریتم ها در طی جلسات ساده به شما اموزش داده میشه از میرانهای ساده شروع میشه و از کشش سفید و سیاه و چنگ تا تریوله ،چنگ چنگ دولا چنگ ،دولا چنگ دولا چنگ چنگ و در نهایت دو لا چنگ چنگ دولا چنگ .
2. اشنایی با گام دو ماژور که مادر گامهای موسیقی هست و صدای صحیح نتها باید توسط هنرجو خونده بشه در ابتدا این صداها با کمک پیانو و همراهی استاد به هنرجو اموزش داده میشه ولی به مرور شما باید بتونید بدون کمک پیانو کوک رو حفظ کنید و کوکتون کم وزیادنشه .
3.بعد که به این حد رسیدید جاذبه اصوات در اکتاو پایین و بالا رو یاد میگیرید و به باید به مرور زمان جاذبه در هر دو اکتاو رو به صورت بدون حذف ،نت اول قوی بقیه ضعیف و در نهایت با حذف کامل بخونید.
4.یادگیری مباحث موردنت و خوندن گام به صورت دوتایی بالا ،دوتایی پایین ،برودری بالا ،برودری به پایین ،چهار تایی به بالا ،چهارتایی به پایین و در نهایت خوندن فاصله سوم گام دوماژور .
5.یادگیری و خوندن ارپژو اکورد گام دوماژور
6.یادگیری کلید فا در هر دو خط البته به مرور و خوندن نتها ی این کلید با صدای صحیح
7.یادگیری التره های دیز و بمل
8 .امادگی هنرجو برای خوندن گامهای دیگه موسیقی یعنی 23 گام باقی مونده که شما دوره دو ماژور با موفقیت به سرانجام رسونده باشید .
9.یه مبحث مهم که در طول این مدت روش تاکید میشه گام گذاری روی ریتم هست .برای شما یه ریتم با کششها مختلف بسته به توانایی هنرجو نوشته میشه وشما البته این ریتم نوشته شده کلا روی نت دو کلید سل (انگشت دوم روی سیم لا ،دو اکتاو بالاست ) هست که شما باید گام دو ماژور رو این ریتم بخونید .

حالا که به این حد رسیدید میتونید به مباحث مثلث بینایی شنوایی ذهنی پرداخت .

امروزه در اکثر نقاط جهان به این نتیجه رسیدند که اموزش سلفژ از روی کتاب خاصی باعث میشه که هنرجو فقط بتونه ان تمرینات حفظ کنه و قدرت بداهه پردازی رو از دست بده . اساتیدی که با متدهای روز کار میکنند واین متدها رو تایید شده در اکثر نقاط دنیا میدانند دیگه از روی کتاب پوزولی درس نمی دن .بلکه بعد از پشت سر گذاشتن مراحل بالا از روی کتاب new approach to sight singing درس می دن

البته تو ایران اساتیدی که با متدهای صحیح و به روز درس میدن بیشتر تاکیدشون روی مساله بداه پردازی هنرجو که اکثریت انها مبنای تدریسشون روی کتاب مبانی اجرای موسیقی اقای شریف لطفی رئیس دانشکده هنر و موسیقی هست .خود اقای شریف لطفی هم سه شنبه ها توی کلاسهای ازاد موسیقی چهار راه ولیعصر همین کتاب تدریس می کنند البته یه لیست رزرو بلند بالا داره که نگو بعد هم اقای لطفی کسانی رو قبول میکنند که اصول اولیه سلفژ می دونند و دوره سلفژ با موفقیت گذروندند .

انقدر حرفه ای تر از ما حالا تو لیستش هستند که شاید چند سال دیگه حداقل 5 یا 6 سال دیگه نوبت به ماها برسه . من با استاد خودم که صحبت کردم گفتن که مباحث مبانی اجرا به قدری ظریف هست که شاید بشه به جرات گفت که هیچ کس مثل خود شریف لطفی توانایی اجرای دقیق و بی بدیل تمرینات این کتاب به صورت حرفه ای نداشته باشه .

هی استادم .......................
استادم داره میره ا ترش استاد ویالنم پورنگ ثقی . ای خدا ..............

بگذریم امیدوارم که اطلاعاتم به دردتون بخوره اگه سوال دیگه ای داشتید من در خدمتم .

ماریا
Sunday 26 April 2009, 12:30 PM
یه پیشنهاد اگه میتونید و مشکلی از لحاظ هزینه ندارید یه دوره کلاس سلفژ برید مهم نیست چه سازی کار میکنید مهم اینکه خودتون میبینید که چه قدر تو پیشرفتتون تاثیر میزاره البته اگه تمرین کنید وگرنه خوب رفتن امدنتون فرق خاصی نمی کنه . مخصوصا اگه ویالن کار میکنید .

ویالن به خاطر نداشتن پرده بندی روی گریف نیاز به گوشهای دقیقی داره شاید تو اویل کار (پوزیسیون 1 ) مشکلی نباشه ولی به مرور که پوزیسیونهای بالاتر رو یاد می گیرید نیاز 100% برای یه نوازنده ویالنه که گوش خیلی قوی داشته باشه و زیر و بم صدا ها رو دقیقا تشخیص بده

Ajika
Sunday 26 April 2009, 02:05 PM
سلام
ماریا جان ممنون از توضیحات و پیشنهادت...
شما که پیشنهادش رو میدی استادش رو هم معرفی کن...
به من گفتند استاد نوری توی هفت تیر کلاس داره...
اگه استاد یا آموزش گاه خوبی سراغ داری به ما هم بگو...
با تشکر

Ajika
Sunday 26 April 2009, 06:30 PM
سلام
ممنون از توجهتون...
تهران یا کرج...
چون من محل کارم تهران و محل سکونت اطراف کرج...
با تشکر

ماریا
Sunday 26 April 2009, 07:05 PM
سلام
با تشکر

خواهش میکنم من این دومین استادم و خیلی ازش راضیم اقای مهدی قاسمی اموزشگاه موسیقی پارت . تهران ستارخان ابتدای پاتریس لومبا کوچه ترکزاده اموزشگاه موسیقی پارت .

66905077 You can see links before reply (You can see links before reply) اقای قاسمی یکشنبه ها انجاست .

bamdadonline
Monday 27 April 2009, 04:28 PM
البته شما از CD های آموزشی هم میتونید استفاده کنید که طبق آخرین متدهای روز دنیا آموزش داده میشه.

Ajika
Monday 27 April 2009, 04:38 PM
سلام
ماریا جان ممنون از راهنماییت حتما تماس میگیرم و سعی میکنم اونجا ثبت نام کنم.

bamdadonline شما اگه CD که درست آموزش بده سراغ داری معرفی کن...
با تشکر

bamdadonline
Tuesday 28 April 2009, 08:11 AM
آموزش جامع سلفژ از شرکت Afra Rayan از کاوه سروریان.

ماریا
Thursday 4 June 2009, 05:39 PM
یه پیشنهاد دیگه اگه میتونید پیش یه استاد درست درمان سلفژ حتما برید و یه دوره کامل بگذرونید البته استاد درست و درمان که با روشهای جدید سلفژ بهتون اموزش بدن نه روشهای قدیمی

به قدری تو این چند وقت که کلاس سلفژ میرم ذهنم باز شده که در وصفش نمیدونم چی بگم میتونم بگم این 14 جلسه دید من ذهنم اندازه هزار طبقه تا اسمون جابه جا کرده

rumour
Thursday 4 June 2009, 07:33 PM
یک کلاس توی کرج پیدا کردم.کارشون هم درسته میشناسمشون.شماره:09122683661

ماریا
Saturday 6 June 2009, 11:25 AM
نه هیچ ارتباطی به سبک خاصی نداره سلفژ توانایی شما رو توی زمینه های بسیاری فراهم میکنه که به مرور براتون شگفت انگیز هست البته نیاز به تمرین داره کلاس رفتن و امدن و تمرین نکردن پیش بهترین استادها هم بی فایده است

شما تو هر سبکی با هر سازی که کار میکنید میتونید کلاس سلفژ برید .اگه کسی بهتون گفته که فقط مختص سازهای غربی و برای سازهای ایرانی نیست کاملا در اشتباه بوده .

اگه تونستید حتما برید ضرر نداره

سپنتامهر
Tuesday 30 June 2009, 09:06 AM
دوستان میشه سلفژ رو تنها با پیانو تمرین نکرد؟
من مدتی میشه با ساز خودم (تار) دارم تمرین میکنم ولی بیشتر دوستام میگن اگه شده با کیبورد هم تمرین کنی بهتره تا با تار!!!
درسته؟؟

ماریا
Tuesday 30 June 2009, 10:08 AM
دوستان میشه سلفژ رو تنها با پیانو تمرین نکرد؟
من مدتی میشه با ساز خودم (تار) دارم تمرین میکنم ولی بیشتر دوستام میگن اگه شده با کیبورد هم تمرین کنی بهتره تا با تار!!!
درسته؟؟

سلام بهتون پیشنهاد میکنم که اگه واقعا میخواهید سلفژ تون خوب شه و صدای واقعی نتها تو گوشتون باشه با پیانو و اگر پیانو در دسترس نبود با کیبودر کار کنید چون این سازها کوکشان ثابت هست (البته پیانو هم هر ازگاهی کوک میشه ولی نه به شدت سازهای دیکه که اصولا هر روز باید کوکشون چک بشه) و به خاطر همین شما از صدایی که از کلاویه ها میشنوید مطمئن هستید ولی تو سازهای دیگه چون ما خودمون ساز رو کوک میکنیم احتمال خطا و کم و زیاد شدن کوک وجود داره که این ایجاد مشکل میکنه

سپنتامهر
Sunday 19 July 2009, 09:15 AM
ماریا جان
من مدتی میشه که دارم تمرین میکنم،تمرینامو رو گام "دو ماژور" واسه استادم اجرا کردم، البته استاد تار، ایشون فرمودن که درست خوندم و خودم هم با دیاپازون چک کردم میتونم بگم خوب بود، حالا چنتا پرسش:
1- صداهای بالا و صداهای پایین رو نمیتونم بخونم،اینا با تمرین درست میشه یا حد صدای من همینه؟
2- بعد از تمرین گام "دو ماژور" از پایین به بالا و وارونش چطور تمرین کنم؟

ماریا
Sunday 19 July 2009, 10:37 AM
خوب شما باید صدای درست نتها رو با یه پیانو یا کیبودر چک کنی نمیدونم استادتون تا چه حدی گفتند که درست خوندید کوکتون حدودا به 95 در صد میرسه یا نه ؟

شما گام دو ماژور باید به صورت دو تایی به بالا دوتایی به پایین برودری به بالا برودری به پایین سه تایی به بالا سه تایی به پایین فاصله سوم به بالا فاصله سوم به پایین اجرا کنید با پیانو یا کیبورد بعد که کوکتون کاملا ثابت شد نوبت به اجرای این تمرینات بدون پیانو میشه در کنا راینها باید روی جاذبه ها کار کنید

دو

سی دو

لا سی دو

سل لا سی دو

ر دو

می ر دو

فا می ر دو

بعدش باید بتونید اینها رو به صورت عادی نت اول قوی بقیه ضعیف و حذف کامل بخونید بعد که حذف کامل درست شد با انواع کششها باید تمرین شه بعد که درست شد نوبت به التره ها می رسه (نیم پرده بالا و پایین ، نتهای دیز و بمل ) که این هم برای خودش تمرینات خاصی داره و بعدش شروع به خوندن گامهای دیگه میشه

پیشنهاد : تهیه کتاب مبانی اجرای موسیقی شریف لطفی و کار کردن جاذبه ها از روی کتاب

dinaaa
Monday 3 August 2009, 09:13 PM
یه پیشنهاد اگه میتونید و مشکلی از لحاظ هزینه ندارید یه دوره کلاس سلفژ برید مهم نیست چه سازی کار میکنید مهم اینکه خودتون میبینید که چه قدر تو پیشرفتتون تاثیر میزاره البته اگه تمرین کنید وگرنه خوب رفتن امدنتون فرق خاصی نمی کنه . مخصوصا اگه ویالن کار میکنید .

ویالن به خاطر نداشتن پرده بندی روی گریف نیاز به گوشهای دقیقی داره شاید تو اویل کار (پوزیسیون 1 ) مشکلی نباشه ولی به مرور که پوزیسیونهای بالاتر رو یاد می گیرید نیاز 100% برای یه نوازنده ویالنه که گوش خیلی قوی داشته باشه و زیر و بم صدا ها رو دقیقا تشخیص بده
از توضیحات مفیدت ممنون ماریا جان
واقعا بچه ها توضیحاتش رو جدی بگیرین به درد من که خیلی خورد.در ضمن ماریا از بچه های فعال و با سواد موسیقی.اقای قاسمی هم جدی بگیرین واقعا نمونه هستند منم راضی هستم از ایشون.
بچه ها کلاس کر ایشونم داره تشکیل میشه زود ثبت نام کنید تا پر نشه از دست ندینااااااااااااا
به خدا حیفه
اقای قاسمی هر جا هستین خوش بگذره و سالم و تندرست باشین و موفق

neda_rrr6924
Friday 28 August 2009, 12:54 PM
سلام ماريا جانميشه بگي سلفژ چند ترمه؟ چون جاهايي كه من پرسيدم اغلب 2ترمه! و آموزشگاه ها هم نت رو همراه با ساز درس ميرن!ممنون

mamaD-Darvish
Friday 28 August 2009, 09:54 PM
ببینم واسه گیتار بیس هم کاربرد داره ؟

چند جلسه ای میتونن کار رو جمع کنن ؟

استاد تووپ تو تهران میشناسی ؟ قیمتش چنده ؟

ممنون

rumour
Saturday 29 August 2009, 09:13 AM
حوب یه سوال.من که میتونم نت هارو تشخیص بدم و بخونم و ... بازم باید برم؟

ماریا
Saturday 29 August 2009, 03:25 PM
[مدت ترم

همه چیز بستگی داره به خودتون اگه شما تمرین کنید شاید تو دو ماه هم بتونید بدون پیانو و همراهی ان تمام 24 گام موسیقی رو بخونید بدون اینکه از کوک بیفتید میگم بستگی به تمرین خودتون داره شما می تونید یه گام رو سه ماه طول بدید . در مورد ان سوال که من نتها رو میدونم بستیگی داره که منظور شما از دونستن ن تها چی باشه و منظور دانستن نتها از دید یه ادم خبره چی باشه ولی من به هر حال تو موسسه پارت فقط و فقط اقای قاسمی رو پیشنهاد می کنم اما من استادهای دگیه انجا رو هم دیدم و بچه های دیگه همه میگن فقط اقای قاسمی ان تبحر و تسلط دارن چون خو دشون رهبر گروه کر تهران هستن

دوم اینکه به استاد هم بستگی د اره شاید شما گام اصلی که دو ماژور هست دارید فالش میخونید حتی با پیانو ولی استادتون از جلسه بعد شروع کنه به شما گامهای بعدی رو یاد بده پس استاد هم مهمه که چه قدر بها بده به کارش

یه چیز دیگه هم اینکه بستگی داره شما دوست داشته باشید تتو سلفژ به چه حدی برسید مثلا خوندن گامها درحد معمولی یا ورورد به مسائل بداهه پردازی به اصطلاح improvaize کردن اگه دیکته شو درست نوشته باشم و دوست دارید کتاب new approach to sight singing بخونید یا نه البته بعد از اتما م دوره سلفژ نباید تمریناتش کنار بزارید چون به مرور از کوک می افتید ان هم مثل ساز باید روزانه تمرین بشه

اما گیتار بیس دقیقا نمیدونم ولی ا ین میدونم که هر سازی اگه بتونه یه دوره کلاس سلفژ تجربه کنه خوبه باز هم میگم دقیقا در مورد گیتار بیس نمیدونم .

من که ام وزشگاه پارت میرم پیش اقای قاسمی خیلی ازش راضیم نیم ساعت 8 تومن هست تتو ستارخان ابتدای پاتریس لومبا کوچه ترک زاده پلاک دقیقا نمیدنم موسسه مش خصه موسسه موسیقی پارت توت سایتش هم برید میتونید رزومه اساتید بخونید این استاد و اقای امیر حسین اسلامی تو کلاسهای ازاد چهار راه ولی عصر به من معرفی کردند که کارشون عالی و معرکه اقای اسلامی کلاسهاش جلسه ای 11 تومن هست و یه لیست رزرو بلند بالا دارن ولی خوب کلاسهای اقای قاسمی تایم خالی اگه نباشه براتون تایم باز میکنند

سوالی داشتید من در خدمتم .

ariansss
Tuesday 15 December 2009, 09:29 AM
من خیلی گیجم لطفا یه توضیح کامل بدید. من فکر می کردم سلفژ یعنی نت خوانی، حالا خیلی چیزای دیگه مثل تمرین با ارگ یا گیتار یا هر جیز دیگه شنیدم میشه توضیحح بدبد دقیقا چیه!؟!؟!؟

بعدش هم سلفژ رو همه جا کنر خوانندگی ازش یاد می کنن چرا!؟؟!

bamdadonline
Thursday 17 December 2009, 08:00 AM
با سلام. دوست عزیز سلفژ یه معنی نت خوانی نیست. سلفژ به معنی سرایش نتها هست یعنی پرورش گوش که با گوش بتونید ریتم و گام یه آهنگ و تک تک نتها رو تشخیص بدید و زیر و بمی رو خوب بشناسید و بتونید نتها رو دقیقا با همون فرکانس سرایش کنید.

forever
Thursday 17 December 2009, 10:54 AM
سلام
اگه بخوایم سلفژ رو بصورت خودآموز یاد بگیریم نرم افزاری برای این کار وجود داره؟

bamdadonline
Thursday 17 December 2009, 03:28 PM
بله. توی همین تاپیک توضیح دادم.

ماریا
Thursday 17 December 2009, 06:42 PM
من خیلی گیجم لطفا یه توضیح کامل بدید. من فکر می کردم سلفژ یعنی نت خوانی، حالا خیلی چیزای دیگه مثل تمرین با ارگ یا گیتار یا هر جیز دیگه شنیدم میشه توضیحح بدبد دقیقا چیه!؟!؟!؟

بعدش هم سلفژ رو همه جا کنر خوانندگی ازش یاد می کنن چرا!؟؟!

همیشه ادما برداشتهای شخصی خودشون از مسائل رو بیان میکنن این بر میگرده به من و شما که چه برداشتی از صحبتهای دیگران داشته باشیم .
این جمله که گفتید از سلفژ به عنوان خوانندگی یاد میکنن هم از مسائلی که هر کس نسبت به برداشت خودش بیان می کنه شما اگه میخوای معنای واقعی سلفژ رو لمس کنی یه سر به کتاب مبانی اجرای موسیقی شریف لطفی بزن می بینی جریان چیه البته اگه رو تک تک تمریناش واقعا زمان بزاری نه اینکه روخونی کنید و به راحتی از روش رد شید

forever
Friday 25 December 2009, 11:16 AM
آموزش جامع سلفژ از شرکت Afra Rayan از کاوه سروریان.
سلام
این رو از کجا میشه تهیه کرد؟
ممنون

heiran
Friday 25 December 2009, 05:03 PM
دوستان خوبم اندر باب سلفژ یا به طور دقیق و البته کامل : sighte singing باید عرض کنم بیشتر یک فعالیت و مهارت ذهنی هست پس برای همه!!! لازمه .

در جواب یکیاز دوستان که پرسیدند برای گیتار باس هم خوبه یا نه؟!!!! بایدط ول کنم! سلفژ یکی از ضروریترین مهارتها برای نوازندگان و خوانندگان هستو و کلی به شما دید میده تو کار موسیقایی به ما.

برای پیشرفت کار سلفژ میشه کار رو به 2 قسمت تقسیم کرد!!

1. ورودی
2.خروجی
3.پردازش

شد سه خش:دی

اما آنچه بسیار مهم هست تقویت گوش هامون هست... که به این منظور نرم افزارهایی هستند

البته بی شک حظور در محظر اساتید قابل بسیار مفید هست

چی گفتم تو این پست من؟!!! :دی اگه زیاد مفید نبود ببخشید

digilap
Tuesday 10 August 2010, 08:17 AM
دوستان من ميخوام اون چيزي كه فكر ميكنم يا مينوازم و يا ميشنوم به صورت نت بنويسم.
قديما بهش ديكته موسيقي ميگفتن. فك كنم همون سلفژ باشه!
اما سلفژ خوندن نت هست نه نوشتنش
من بايد ياد بگيرم بنويسم. چيكار كنم
ممنان

ماریا
Tuesday 10 August 2010, 09:18 AM
دوستان من ميخوام اون چيزي كه فكر ميكنم يا مينوازم و يا ميشنوم به صورت نت بنويسم.
قديما بهش ديكته موسيقي ميگفتن. فك كنم همون سلفژ باشه!
اما سلفژ خوندن نت هست نه نوشتنش
من بايد ياد بگيرم بنويسم. چيكار كنم
ممنان

نه اشتباه نکنید سلفژ فقط نت خونی نیست ان اوایل سلفژ که نت خونی وریتم خونی رو یاد میدن به مرور شما باید بتونید گامها رو با کوک دقیق بخونید اول باپیانو به مرور که کوک حفظ کردید پیانو رو از تون می گیرن و باید از کوک نیفتید بعد به مرور روی گوش و تشخیص صدای نتها کار میکنند که مثلا این نتی که برات زدیم چیه ؟ مثلا فا دیز سل بکار سی بمل

بعد به مرور تعداد نتها بیشتر میشه و گام رو ازتون میپرسن که اینی که من زدم تو چه گامی ؟ همین طور پیشرفته تر تا اینکه به مرور نتهایی رو که می زنن میخوان که شما به صورت کتبی بنویسیدش که بهش میگن دیکته موسیقی

زمان میبره که گوش به ان حد وحساسیت تشخیص برسه که البته با تمرین مداوم سریعتر درست میشه

ولی اصولا باید تو موسیقی و کلا هنر صبر ایوبی و پشتکار داشته باشید

باید یه کلاس سلفژ برید استاد خوبی پیدا کنید با توجه به توانایی هایی که دارید استاد میتونه شما رو سریعتر پیش ببره

اما تاکید میکنم پیش هر کسی کار نکنید که اسم استاد یدک میکشه پیش کسی کار کنید که واقعا بدونید کارش درسته باز هم میکم پیش هر کسی نرید :am

korutzer
Tuesday 10 August 2010, 04:28 PM
سلام به همه دوستان و عزیزان
میخواستم از وستان عزیز و اهل فن بپرسم که اصول آموزش سلفژ چیه؟
یا بهتر بگم توی کلاس های سلفژ چه مباحثی آموزش داده میشه؟
با تشکر
سلام
فردا اولین جلسه کلاس سلفژمه
بزار برم بعد میام برات تعریف میکنم چی یاد میدن:am

korutzer
Thursday 12 August 2010, 07:44 PM
سلام بچه ها
من رفتم کلاس خیلی صفا داد
استادم فارق التحصیل کنسرواتوار و دانشجوی کارشناسی ارشد موسیقیه
از کتاب پوزولی درس داد چون تعوری خوب بلد بودم قسمت کانتاتی رو دارم کار میکنم
روحیه داشتم بیشترم شد
پیش به سوی دانشکاه موسیقی تهران.

digilap
Saturday 14 August 2010, 09:01 AM
نه اشتباه نکنید سلفژ فقط نت خونی نیست ان اوایل سلفژ که نت خونی وریتم خونی رو یاد میدن به مرور شما باید بتونید گامها رو با کوک دقیق بخونید اول باپیانو به مرور که کوک حفظ کردید پیانو رو از تون می گیرن و باید از کوک نیفتید بعد به مرور روی گوش و تشخیص صدای نتها کار میکنند که مثلا این نتی که برات زدیم چیه ؟ مثلا فا دیز سل بکار سی بمل

بعد به مرور تعداد نتها بیشتر میشه و گام رو ازتون میپرسن که اینی که من زدم تو چه گامی ؟ همین طور پیشرفته تر تا اینکه به مرور نتهایی رو که می زنن میخوان که شما به صورت کتبی بنویسیدش که بهش میگن دیکته موسیقی

زمان میبره که گوش به ان حد وحساسیت تشخیص برسه که البته با تمرین مداوم سریعتر درست میشه

ولی اصولا باید تو موسیقی و کلا هنر صبر ایوبی و پشتکار داشته باشید

باید یه کلاس سلفژ برید استاد خوبی پیدا کنید با توجه به توانایی هایی که دارید استاد میتونه شما رو سریعتر پیش ببره

اما تاکید میکنم پیش هر کسی کار نکنید که اسم استاد یدک میکشه پیش کسی کار کنید که واقعا بدونید کارش درسته باز هم میکم پیش هر کسی نرید :am

سلام
خوب شما كه به اين زيبايي گفتيد اگه اسم و آدرس استادم ميگفتيد ديگه كار رو تمام ميكرديد. من يه چند تايي اسم دارم آقاي قاسمي فقط در دسترس هستن. اقاي اسلامي كه ان شاء ... براي پسرم شايدد وقط داشته باشند
چيكار كنيم؟!
همينه كه هست ! يه جورايي

gfx-8
Saturday 14 August 2010, 11:41 AM
دوستان من یه سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید

ببینید میخواستم بدونم توی کلاسهای صداسازی چه چیزهایی ارایه میشه؟

سوال دیگم اینه که با سلفژ میشه گام صدا رو بالا برد یا جنس صدا رو عوض کرد؟

gfx-8
Tuesday 17 August 2010, 02:32 AM
کسی نیس جواب بده؟

violinist1950
Tuesday 17 August 2010, 08:44 AM
یکی به من بگه توی مشهد کلاس سلفژ خوب چیه و کجاست ........ خواهشا ؟؟؟؟؟ :((

violinist1950
Tuesday 17 August 2010, 01:12 PM
کسی نبود .......................من منتظرم

violinist1950
Tuesday 17 August 2010, 05:11 PM

king_of_traditional_pop
Tuesday 17 August 2010, 05:16 PM
شما ویلون میزنی ؟

violinist1950
Tuesday 17 August 2010, 07:10 PM
بله من ویولن می زنم.............برای چی ؟

violinist1950
Tuesday 17 August 2010, 10:37 PM
خواهش می کنم ، کسی نیست به من کمک کنه :ad:ad

violinist1950
Thursday 19 August 2010, 10:33 AM
خواهش می کنم ، کسی نیست به من کمک کنه :ad:ad
من کمک می خوام توی مشهد کلاس یا استاد خوب سلفژ کیه و کجاست ؟

gfx-8
Friday 20 August 2010, 06:40 PM
عجب تاپیک جالبی هیشکس هیشکی رو تحویل نمیگیره.

BaBak_ParSian
Friday 20 August 2010, 07:41 PM
کلاس سلفز برید خیلی بهتره

pooryaa
Tuesday 5 October 2010, 01:48 PM
با سلام.آقا، استاد سلفژ توپ و آتیشی!!!! توی اصفهان کی سراغ داره؟!!!!

pooryaa
Saturday 9 October 2010, 05:53 PM
بابا خداوکیلی جواب بدید ..... ما رو قال نذارید!!

buny
Tuesday 2 November 2010, 12:57 PM
سلام به همگی دوستان من میخوام صدامو خوب کنم (برای خوانندگی) ایا کلاس سلفژ میتونه تو صدای من تاثیر بزاره و صدامو خوب کنه یا نه .اصلا سلفژ ربطی به خوانندگی داره یا نه؟

taj key
Tuesday 2 November 2010, 03:10 PM
کلاس سلفژ دید تو رو نسبت به موسیقی و خوانندگی باز می کنه، باعث میشه دقیق تر بخونی،می تونی ریتم ها را به خوبی حفظ کنی(خیلی مهمه)، قدرت تجزیه و تحلیل تو رو بالا میبره، توانایی تو رو در خوانندگی تقویت میکنه، قاعدتا با انجام تمریناتش صدای تو پخته تر خواهد شد و ...

hessam1310
Wednesday 9 May 2012, 07:03 PM
سلفژ برای کسایی که صدای خوبی ندارن جواب میده؟؟؟؟

r_a_m_i_n
Wednesday 9 May 2012, 07:12 PM
سلفژ برای کسایی که صدای خوبی ندارن جواب میده؟؟؟؟

مسلما آره.....مهم نیست صدای شما خوب یا بد باشه....مهم اینه که با سلفژ شما روی نتهای که میخونید کنترل دارید و اصولی تر و دقیق از روی نت در بازه صدایی خودتون میخونید

hessam1310
Wednesday 9 May 2012, 10:23 PM
ممنون از راهنماییتون حتما سلفژ یاد میگیرم

saeedd
Friday 29 June 2012, 09:48 PM
سوال من اینه که ایا برای خوانندگی در سبک پاپ و کلاسیک لزومی داره سازی هم همراهش کار کرد ؟ چون من علاقه ای به ساز زدن ندارم و بیشتر دوست دارم که بخونم . بعد از این دوره سلفژ باید چکار کرد که به یه خواننده خوب پاپ یا کلاسیک تبدیل شد ؟ منظورم اینه که توقف نداشته باشه بعد از این دوره و خوندن رو در سطح حرفه ای ادامه داد .

سپاس

saeedd
Friday 20 July 2012, 08:01 PM
????

mojgani
Monday 20 August 2012, 12:41 PM
سلام .میخواستم بدونم کلاس سلفژ چند وقت طول میکشه؟ گروهیه یا خصوصی؟

r_a_m_i_n
Monday 20 August 2012, 12:48 PM
درود
خصوصیه
و زمانش بستگی به این داره که بخواید تا چه حدی یاد بگیرید.....میتونه 6..7 ماه واستون کافی باشه.....میتونه تا 4 سال هم طول بکشه

mojgani
Monday 20 August 2012, 01:06 PM
در حدی میخوام که ریتمم کاملا درست شه و نت خوانیم هم خوب باشه

piano4all
Monday 20 August 2012, 01:26 PM

هم کلاس گروهی رو من دیدم و هم کلاس خصوصی . البته اگر اعتماد به نفس بالایی دارید میتونید تو یه مدت کوتاه 5 الی 6 ماه به نتیجه برسید ولی متاسفانه همه کلاس به شما مربوط نیست به استاد شما هم بستگی داره که چه مقدار توانایی دارند و روش تدریس به چه صورت هست ؟

mojgani
Monday 20 August 2012, 01:53 PM
من بیشتر کلاسای گروهی رو دیدم و خصوصی پیدا نکردم . امیدوارم استادی که گیرم میاد استاد خوبی باشه

piano4all
Monday 20 August 2012, 02:00 PM
من بیشتر کلاسای گروهی رو دیدم و خصوصی پیدا نکردم . امیدوارم استادی که گیرم میاد استاد خوبی باشه

برای شروع کار استاد الهامیان عالیه . کلاسهای گروهی شاید بهتر باشه . چون باعث میشه یکی حس ریتم بهتری داشته باشه و بتونه حس ریتم شما رو ناخود آگاه تقویت کنه .

mojgani
Monday 20 August 2012, 02:04 PM
این استادی که شما میگین کجا درس میدن؟

piano4all
Monday 20 August 2012, 03:34 PM
این استادی که شما میگین کجا درس میدن؟

فکر میکنم فرهنگسرای نیاوران الان کلاس دارند و کنسرواتوار تهران

mojgani
Monday 20 August 2012, 04:41 PM
کلاساشون گروهیه؟

piano4all
Monday 20 August 2012, 04:48 PM
کنسرواتوار گروهی هست . البته من فرهنگسرا نرفتم ولی فکر کنم اونجا هم گروهی باشه . یه تاپیک دیدم تو نت آهنگ درباره کلاسهای استاد الهامیان . پیشنهاد میدم حتما مطالعه بفرمایید . البته اساتید دیگه ای هم هستند ولی برای شروع کار ایشون گزینه خوبی هستند .

mojgani
Monday 20 August 2012, 04:53 PM
ممنون از کمکتون

r_a_m_i_n
Thursday 23 August 2012, 09:53 AM
در حدی میخوام که ریتمم کاملا درست شه و نت خوانیم هم خوب باشه

پس بهتره اول یک دوره کلاس وزن خوانی برید ( که بیشتر هم بدرد میخوره ) و بعدش سلفژو شروع کنید
استاد الهامیان هم اونطور که شنیدم میخواست کلاسهای فرهنگسرای ارسباران رو تعطیل کنه و گویا کلاسهاش در منزل شخصیش برگذار میشه
بهرحال اگه ایشون رو پیدا نکردید....استاد جعفر زاده.....در آموزشگاه وزیری ( روبروی پارک ساعی ) رو معرفی میکنم...ایشون دکترای موسیقی از اسپانیا دارن

mojgani
Thursday 23 August 2012, 12:02 PM
پس بهتره اول یک دوره کلاس وزن خوانی برید ( که بیشتر هم بدرد میخوره ) و بعدش سلفژو شروع کنید
استاد الهامیان هم اونطور که شنیدم میخواست کلاسهای فرهنگسرای ارسباران رو تعطیل کنه و گویا کلاسهاش در منزل شخصیش برگذار میشه
بهرحال اگه ایشون رو پیدا نکردید....استاد جعفر زاده.....در آموزشگاه وزیری ( روبروی پارک ساعی ) رو معرفی میکنم...ایشون دکترای موسیقی از اسپانیا دارن

وزن خوانی ریتم رو درست میکنه؟ ممنون از معرفیه استاد :)

yokabed
Thursday 23 August 2012, 12:27 PM
سلفژ سطوحي مختلفي داره
در دوره اول شما با ريتم ها ، تكرارها و برخي اصطلاحات عمومي و در كاتنتاتي (ديد سرايي) با خواندن گام ، خواندن فاصله دوم آشنا مي شويد كه تقريبا براي تمامي سازها ضروريه. البته به طور مقدماتي مي تونيد همزمان با استاد سازتون و بسته به نياز اين قسمت ها رو ياد بگيريد كه من به شخصه موافق نيستم.
در دوره بعدي ريتمهاي بيشتر و كاربردهاي ويژه اونا ها رو ياد مي گيريد و باز در قسمت كانتاتي با خواندن فواصل آشنا ميشيد كه بيشتر براي سازهاي كلاسيك مفيده
در دوره هاي بالاتر اولويت قوي شدن گوش تمرين ميشه كه براي موزيسين شدن عاليه
من عاشق سلفژم و باهاش خيلي حال مي كنم و به همه هم توصيه مي كنم دوره هاشو بگذرونن

mojgani
Thursday 23 August 2012, 12:40 PM
سلفژ سطوحي مختلفي داره
در دوره اول شما با ريتم ها ، تكرارها و برخي اصطلاحات عمومي و در كاتنتاتي (ديد سرايي) با خواندن گام ، خواندن فاصله دوم آشنا مي شويد كه تقريبا براي تمامي سازها ضروريه. البته به طور مقدماتي مي تونيد همزمان با استاد سازتون و بسته به نياز اين قسمت ها رو ياد بگيريد كه من به شخصه موافق نيستم.
در دوره بعدي ريتمهاي بيشتر و كاربردهاي ويژه اونا ها رو ياد مي گيريد و باز در قسمت كانتاتي با خواندن فواصل آشنا ميشيد كه بيشتر براي سازهاي كلاسيك مفيده
در دوره هاي بالاتر اولويت قوي شدن گوش تمرين ميشه كه براي موزيسين شدن عاليه
من عاشق سلفژم و باهاش خيلي حال مي كنم و به همه هم توصيه مي كنم دوره هاشو بگذرونن

من نمیخوام مدتی که میرم کلاس طولانی باشه چون خیلی کلاسای دیگه هم میخوام برم .میشه سه ماهه تموم کرد؟

r_a_m_i_n
Thursday 23 August 2012, 07:31 PM
وزن خوانی ریتم رو درست میکنه؟ ممنون از معرفیه استاد :)

آره درست میکنه
خواهش میکنم

omidavaz
Sunday 16 September 2012, 07:00 PM
یه پیانوی رایگان رو می تونید از آدرس زیر دریافت کنید:

You can see links before reply

نحوه استفاده در خود فایل تشریح شده، بعد از هر بار استفاده فایل رو Save نـــکنید.

saeedd
Sunday 16 September 2012, 07:23 PM
سوال من اینه که ایا برای خوانندگی در سبک پاپ و کلاسیک لزومی داره سازی هم همراهش کار کرد ؟ چون من علاقه ای به ساز زدن ندارم و بیشتر دوست دارم که بخونم . بعد از این دوره سلفژ باید چکار کرد که به یه خواننده خوب پاپ یا کلاسیک تبدیل شد ؟ منظورم اینه که توقف نداشته باشه بعد از این دوره و خوندن رو در سطح حرفه ای ادامه داد .

سپاس

اگه میشه دوستان با تجربه جواب این پرسش رو هم بفرمایند . (بیشتر سوالم روی تیکه اولش هست)

r_a_m_i_n
Monday 17 September 2012, 11:24 PM
اگه میشه دوستان با تجربه جواب این پرسش رو هم بفرمایند . (بیشتر سوالم روی تیکه اولش هست)اساتیدی هستند که آواز کلاسیک تدریس میکنند....میتونید پیش اونها آواز رو ادامه بدیداز اون گذشته اگه استاد سلفژتون قوی باشه....حالا حالاها این دوره ی سلفژ تموم نمیشه..و خودش تا پوزولی 4 رو بتونی بخونی مدتها طول میکشه

saeedd
Monday 1 October 2012, 08:11 PM
ممنون ولی بیشتر سوالم این هست که چون سازی رو کار نمی کنم و علاقه زیادی هم به ساز زدن ندارم ایا میتونم توی سلفژ پیشرفت کنم ؟
چون اکثر خواننده ها مخصوصا پاپ با ساز هایی مثل گیتار ریتم میگیرن

abtin218
Friday 21 June 2013, 07:43 PM
سلام
با تشکر

اگه استاد خوب میخوای سراغ دارم منم خودم بیش اون کلاس سلفژ میرم استاد بینایی خواستی خبر بده آدرسشو بفرستم ایمیلم:
mohammadtivim7380@yahoo.com

aminya
Friday 17 January 2014, 02:24 AM
کسی یه استاد خوب در اصفهان میشناسه؟ البته نمیخوام زیاد دوره طول بکشه! فقط در حد نیاز

r_a_m_i_n
Saturday 18 January 2014, 01:57 AM
کسی یه استاد خوب در اصفهان میشناسه؟ البته نمیخوام زیاد دوره طول بکشه! فقط در حد نیاز

سعید هنرمند

vivaldi12
Friday 28 February 2014, 12:30 AM
سلام کسی استاد سلفژ خوب توی کرمانشاه میشناسه.ممنون