PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اصطلاحات سرعت اجرای یک قطعه موسیقی

vioman
Tuesday 13 February 2007, 07:50 PM
به نام تصنی? گر هستی

سلام دوستان هنرمند و هنردوست من

از صمیم قلب و با تمام وجود برای تک تک شما ارزوی سلامتی سربلندی و نیک ?رجامی دارم

در این مقاله مختصرا درباره اصطلاحات سرعت یک قطعه موسیقی(که به یکی از کاربران عزیز سایت نیز قول چنین موضوعی را داده بودم) صحبت می کنیم .

اصطلاحات سرعت که درمترونوم نیز وجود دارد نشان می دهد که یک قطعه موسیقی را با چه سرعتی باید اجرا کنیم .
در زیر در مقابل هر اصطلاحی عددی (یا بازه ای از اعداد) می بینید که به این معناست که نت واحد ضرب در ان قطعه به اندازه چه کسری از دقیقه باید طول بکشد(ب عبارت دیگر ارزش زمانی نت واحد ضرب چقدر است) مثلا اگر عدد ما 60 باشد و میزان قطعه 4/ 2 باشد نت واحد که دراین جا نت سیاه است باید در 60/1 دقیقه یا یک ثانیه اجرا گردد.

1) Grave 40 بسیار سنگین و عظیم

2)Largo 60-40 سنگین و کشیده

3) Larghetto 66-60 سنگین (از لارگو کمی تندتر )

4) Adagio 76-66 آرام و بی شتاب

5)َAndante 108-76 آرام و روان

6)Andantino 108-100 کمی تندتر از اندانته

7) Moderato 120-108 سرعت میانه (نه تند نه کند)

8) Allegro 168-120 تند و دوان (سرزنده و شاد)

9) Presto 200-168 خیلی تند و شتابان

چندین نکته مهم

1)بیان سرعت اجرای یک قطعه به شکل بالا به نظام مترونومی مرسوم است بر این اساس آهنگساز مثلا می نویسد M(نت سیاه)= 60
البته امروزه بیشتر آهنگسازان به جای است?اده از نظام مترونومی مدت زمان کل قطعه را به طور ت?ریبی می نویسند مثلا Ca. 2.5 یعنی تمام قطعه در حدود دو و نیم دقیقه.

2) سه اصطلاح Allegretto & Prestissimo & Allegro-moderato نیز گاهی است?اده می شود که (به ترتیب از راست )به معنی با سرعت ما بین مادراتو و آلگرو -تندتر از پرستیسیمو 200-208 - کندتر از آلگرو می باشد.

3)نوازندگان خوانندگان و رهبران ارکستر گاهی به صلاحدید خود قطعات را کمی تندتر یا کندتر اجرا می کنند .

4) سعی کردم رایج ترین معادل ?ارسی این اصطلاحات را(که غالبا ایتالیایی هستند)بر گزینم با این وجود ممکن است با اسامی ?ارسی دیگری نیز روبرو شوید.

5) بازه عددی ذکر شده برای هر اصطلاح گاهی مورد اختلا? نظر اهل ?ن است به عنوان مثال برای Prestissimoمترو نوم یاماها 180 مترونم ست توماس امریکایی 190-208 مترونوم ویتنر المانی 168-200 مترونوم کادنسیا ی سوئیسی 184-200 و علینقی وزیری 160 را ذکر می کند. این اختلا? انقدرها مهم نیست و جزئی است.

6) باید عرض کنم که در نوشتن مطالب بالا (به خصوص اصطلاحات و اعداد)از کتاب معتبر و ارزشمند "تئوری بنیادی موسیقی"نوشته استاد پرویز منصوری بهره وا?ری گر?تم .(البته مطالب یکی دو کتاب معتبر دیگر نیز مد نظرم بود)

7)انچه تقدیم شد موضوع کوچکی از مبحث بزرگ اکسپرسیون (بیان هنری)در موسیقی است که شامل موضوعات و اصطلاحات بسیاری است که انشا الله کم کم از هر کدام بحثی به میان خواهیم اورد.

امیدوارم مطالب بالا را پسندیده باشید و مثمرثمر واقع شود

با بهترین ارزوها برای تک تک شما

zohreh
Wednesday 14 February 2007, 04:50 PM
جناب ویومن دوست عزیزیکه اسمتونا نمیدونم
از مطالبتون ممنونم
شاید اینجا جای مطرح کردنش نباشه ولی چیز دیگه ای که ?کر میکنم جالبه و من خودم هم اطلاعات زیادی راجع بهش ندارم اینه که مثلا نحوه اجرای قطعات را هم با اصطلاحاتی بیان میکنند مثلاcomodoراحت- confuoco با احساس- risolutoمصمم - pesrnteمارش مانند- condolote غم انگیز و ... درباره اینا هم اگر شما یا دیگران بدونند ممنون میشم توضیح بدند.راستی درمورد بحث حلال یاحرام بودن موسیقی در بخش مت?رقه هم منتظر نظرتون هستیم.
باز هم تشکر میکنم

Hes_r
Wednesday 14 February 2007, 06:21 PM
مرسی ویول جان ?قط ممکنه که اتگه منبع انگلیسی هم توش داره ( سایت ) بهم پیام خصوصی بدی ؟؟ اسم منبعش رو

Amir
Wednesday 14 February 2007, 07:05 PM
اسم منبع باید حتما زیر ارسال بخوره

چون در غیر این صورت واسمون دردسر ساز می شه

Hes_r
Wednesday 14 February 2007, 10:04 PM
نه منبع که اسم کتاب بود رو که گ?ته آخرش

آخه اون د?عه یه منبع انگلیسی عالی داشت

من گ?تم اگه اینم داره بگه من برم است?اده کنم

vioman
Thursday 15 February 2007, 02:51 AM
سلام بر همه دوستان
خوب در روزی که گذشت (25 بهمن 14 ?وریه)دو تا مناسبت داشتیم یکی و?ات امام زین العابدین(ع) به روایتی که تسلیت عرض می کنم و دیگری روز شهادت والنتین مقدس )Valentine's day)که هم جای تسلیت داره و هم تبریک به همه عاشقان و معشوقان دنیا(امیدوارم یه کارت پوستال پر معنا دریا?ت کرده باشین!)

در جواب زهره خانم باید بگم : اسم من که دیگه الان بر همه معلومه (و خیلی از اطلاعات شخصی دیگه)من محمد علی حیدری هستم دوستان و آشنایان من را به اسم علی می شناسن و صدا می کنن و اسم کاربری من هم که ویومنه شما هم هر چی دوست دارینمن را صدا کنین.

منم از همه شما ممنونم که تشویقم می کنین بنویسم.درباره دو موضوعی که پیشنهاد کردند هم باید بگم هر دو جالب و م?یدند و انشاللا به زودی مطلبی می نویسم.

و اما اقا حسام گل تو این تاپیک از منبع خارجی است?اده نکردم منبع عمده من همون کتاب مذکور ه و چند تا کتاب تئوری دیگه که چون خیلی پیش خونده بودم عنوان و نویسندش دقیق یادم نبود و از طر?ی چون است?اده من از اون کتابا هم غیر مستقیم و جزئی بود لازم به ذکر نبود .

ممنون