PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سیم های مناسب براي گیتار فلامنكو(متناسب با اکشن)

Atta-Flamenco
Thursday 18 June 2009, 10:57 PM
انتظار شنونده از یک نوازنده ، شنیدن صدای موسیقایی با کیفیت وبدیع است ؛ چیزی که از شنیدنش لذت ببرد و در حالت مطلوب ، بند دلش را بلرزاند!بر آوردن چنین انتظاری میسر نمی شود مگر آنکه هم نوازنده توانا باشد وهم سازش مرغوب . در گیتار ، عناصری که بر مرغوبیت ساز تأثیر دارند بسیارند ولی در کنار تمامی آنها ، یک جزء بسیار مهم ، سیم گیتار است . مرغوبترین گیتارها نیز با سیم های مستعمل و یا نامناسب ، صدای نا خوش آیندی دارند . اگر ساز ، صدای دلنواز ومطلوبی نداشته باشد ، قبل از هر کس دیگر ، این خود نوازنده است که ضرر می کند !بله ، اگر ساز صدای مطلوب نداشته باشد ، بر علاقه و تمرکز نوازنده اثر گذاشته ، بازده تمرین واجرایش را کاهش می دهد . پس باید شناخت کافی از سیم ها داشته باشید تا بتوانید مناسب ترین سیم را برای گیتارتان انتخاب کنید.

در گیتارهای کلاسیک و فلامنکو که از سیم های نایلونی استفاده می شود ، سه سیم تریبل یا زیر (سیم های 1و2و3 ) از جنس نایلون ( یا پلی مرهای امثال آن ) هستند که یکپارچه و بدون مغزی جدا (بدون مرکز) می باشند. هر سیم دارای قطر دقیقی است که کشش خاصی را تحمل می کند ودر محدودۀ معینی از دامنۀ اصوات، ایجاد فرکانس می نماید. در زمانهای قدیم از رودۀ تابیدۀ خوک وبز برای سیم های گیتاراستفاده می کردند كه امروزه دیگرچنین سیم های دیده نمی شود. اولین سیم های نایلونی را آگوستین (Augustine) در دهه 1940 میلادی به بازار عرضه کرد . این مارک هنوز هم بهترین و معتبرترین سیمها را تولید می کند .

سیم های باس یا بم ( سیم های 4 و 5 و 6 ) از محوری شامل الیافی ابریشمین تشکیل می شود که حول این محور ، سیم پیچي از جنس مس روکش شده با نقره یا برنز ، پیچیده شده است .برخی از انواع سیم های باس گیتار های کلاسیک و فلامنکو ممکن است دارای روکش طلا باشند. با توجه به محصولات متنوعی که در بازار وجود دارد ، ممکن است که هر مدلی از سیم گیتار را تهیه کنید ؛ ولی آنچه که مهم است ، این است که سیمی که می خرید با نوع گیتار و نیز مورد استفاده شما تناسب داشته باشد . سیم های گیتارهای فلامنکو با گیتارهای کلاسیک تفاوت دارند . هم چنین ، هركارخانه ، چندين مدل مختلف از لحاظ كشش دارد ؛ ضمن اينكه برخی کارخانه ها ، انواع کنسرتی و تمرینی شان را مجزا کرده اند . بهتر است در شروع کارتان از سیم های ارزان قیمت و تمرینی استفاده کنید و اگر گیتارتان فلامنکو است حتماً سیم های تمرینی فلامنکو را روی گیتارتان ببندید.

چه مارکی را انتخاب کنیم ؟
برخی از معروف ترین مارک های سیم گیتار نایلونی عبارتند از : ساوارِز (Savarez) ، آگوستین (Augustine)، داداریو(D'Addario) ، لوثیر (Luthierr) ، آرانخوئز (Aranjuez) ، لا بلّا (La Bella) ، هاناباخ (Hannabach)، کُنده هِر مانوس (Conde Hermanos) . در میان مارکهای بالا ، تولیدات مارکهای لابلا ، هاناباخ و کنده هرمانوس بطور تخصصی تری در زمینه فلامنکو بوده است .
You can see links before reply
چه کششی مناسب است ؟
مهم ترین عاملی که در انتخاب یک مارک یا مدل خاص سیم برای گیتار دخیل است ، اکشن گیتار است. بطور خلاصه يادآوري مي شود که اکشن ، فاصلۀ بین سیم ها و فرتها است که این فاصله تعیین کننده میزان فشاری است که نوازنده باید بر سیم اعمال کند تا بتواند یک صدای شفاف و تمیز ایجاد نماید .اکشن پایین (یعنی فاصله کم سیم تا فرت) باعث می شود تا نواختن آسانترگردد ، ولی میزان گز دادن سیم را در پایین دسته افزایش می دهد . در حالي كه اكشن بالا ، انگشتان نوازنده را زود خسته مي كند.
You can see links before reply
معمولاً بیشتر كارخانه هايي که سیم گیتار تولید می کنند ، محصولاتشان از نظر میزان کشش به سه گروه تقسیم می شوند : کشش کم(Low Tension) ، کشش عادی یا متوسط(Normal or Medium Tension) ، کشش زیاد(High Tension) . سیم های با کشش زیاد وقتی روی گیتار بسته می شوند نیاز به فشار زیاد انگشتان برای تولید صدای مطلوب دارند . از طرف دیگر نواختن سیم های با کشش کم راحت تر است و انگشتان دیرتر خسته می شوند ، ولی این سیم ها تمایل به ایجاد گز خصوصاً در پایین دسته گیتار دارند . اگر گیتار شما بطور واضحی از نوع اکشن پایین است ، ممکن است با سیم های کشش متوسط و یا حتی کشش زیاد بتوانید راحت و مطلوب بنوازید .
ولی اگر اکشن گیتار شما بالاست ، بهتر است از سیم های با کشش کم استفاده کنید . در صورتی که راجع به صحت انتخاب خود اطمینان لازم را ندارید ، بهتر است با سیم های متوسط یا عادی شروع نمایید .قابل توجه است كه اکشن گیتارها ، حتی اگر از یک مارک ومدل باشند، با هم تفاوت دارند که بدین ترتیب ممكن است ، سیمی که برای یک گیتار مناسب باشد ، به درد گیتار دیگر نخورد . به همين دليل ، برای تعیین اینکه کدام سیم مناسب ترین انتخاب برای گیتارتان است ، حتی اگر استادی داشته باشید که بتوانید از راهنمایی اش بهره ببرید ، چاره ای جز امتحان کردن سیم های مختلف ندارید تا به بهترین گزینه دست یابید .

Khashayar
Saturday 20 June 2009, 02:24 PM
درود
مطلب خوبی بود آفرین.البته بعضی از نوازندگان تمایل دارند که ترکیبی از انواع کشش ها رو استفاده کنند.و به همین منظور کمپانی های تولید کننده سیم اقدام به عرضه بسته هایی کردند که ترکیبی استاندارد از کشش ها رو داره.
البته به نظرم این که تمام سیم ها رو روی گیتار مورد نظر تست کنیم تا بفهمیم کدام بهترینه به نظرم نشدنی هست و درست نیست.
به نظر من با کمی تجربه و شناخت از سازها و سیمها که شما هم زحمت کشیدید اطلاعات خوبی قرار دادید میشه سیم مناسب برای نوازنده و ساز رو پیدا کرد.
Amir
Saturday 20 June 2009, 02:34 PM
سلام
جناب atta اگر مطالب منبع دارند لطف کنید منبع هم ذکر کنید

با تشکر

Atta-Flamenco
Saturday 20 June 2009, 02:34 PM
از راهنمائيتون ممنونم آشوو جان.
ولي هدفم از ارسال اين مطلب صرفا آشنا کردن عزيزان با اهميت و نکات سيم گيتار بود .(مارک برام زياد مهم نبود)
در ضمن تو قوانين سايت قيد شده بود ارسال ها فارسي باشه براي همين منم از ارسال برگه اطلاعات مارک و مشخصات سيم ها که انگليسي و اسپانيولي و... بود خوداري کردم.
ولي از اين که مطلبو با ارسالت کامل تر کردي ممنونم .
چون شما سرپرست کل قوائيو کسي زورش به شما نمي رسه(:

ارادتمند.

Atta-Flamenco
Saturday 20 June 2009, 02:39 PM
سلام
جناب atta اگر مطالب منبع دارند لطف کنید منبع هم ذکر کنید

با تشکر

سلام آقا امير گل.
چون فرموده بودين تو مطالب از لينک کردن به بقيه سايت ها خودداري کنيد منم منبعش رو قيد نکردم.(چون قيد منبع يه نوع لينکه)
ان شا الله بعداز اين.

Amir
Saturday 20 June 2009, 02:52 PM
درسته ولی اسم سایت منبع رو ذکر کنید .
البته بهتره که از سایت های دیگر هم مطلب قرار ندهیم . یک خط خودمان بنویسیم به اندازه 100 صفحه از سایت های دیگر ارزش دارد. مگر اینکه در مورد مطلب بحث بشه تو تاپیک که این سازنده هست
ممنون از شما

Atta-Flamenco
Saturday 20 June 2009, 03:23 PM
okey

Khashayar
Saturday 20 June 2009, 06:50 PM
درود
آتا گرامی بعضی اطلاعات رو نمیشه به فارسی ترجمه کرد اگر هم بشه چیز مسخره ای در میاد.پس بهتره با اصطلاحات جهانیش شناخته بشه.منظور از فارسی تایپ کردن در انجمن هم بیشتر اینه که پینگلیش تایپ نکنیم و با خط فارسی تایپ کنیم.در انجمن حتی بخشی وجود داره که شما میتونید مطالب رو به زبان اصلیش قرار بدید.
Noteahang English (You can see links before reply)
ولی باز من اون چند خط رو برداشتم تا شما نگید چون سرپرستی ....خوبیش اینه که در نت آهنگ همه با هم برابر هستند از مدیر کل گرفته تا کاربر تازه وارد.
Atta-Flamenco
Saturday 20 June 2009, 07:10 PM
بيخيال آشو جان فقط قصد شوخي داشتم عزيز اون لبخند آخرو و واسه همين گذاشته بودم.

در ضمن جيگر اسم من عطا هستش نه آتا

papilon
Tuesday 1 December 2009, 03:36 PM
سلام و خسته نباشید.
ببخشید من میخاستم یه سیم برای گیتارم انتخاب کنم می خواستم اگه ممکنه راهنماییم کنید:
مشخصات گیتارمalhambra 3c
اکشن گیتارم در فرت 12 تقریبا 1سانتی متره البته یه خورده کمتر.
خودم هم فلامنکو کار میکنم.در ضمن اگه در مورد سیم داداریو مدل exp هم اطلاعاتی دارید ممنون میشم بزارید.
شرمنده اگه سوالمو جای نامربوطی گذاشتم

Atta-Flamenco
Tuesday 1 December 2009, 08:31 PM
سلام.
اگه ميخواهين به صورت ست بگيرين به نظر من بهتر Xp بگيرين البته نوع نرمالش ، قيمتش حدوده 20 تومنه. صداشم بد نيست ، البته سيم هاي بهتري هم داريم ولي بستگي به اين داره كه چقدر بخواهين هزينه كنين ،‌گيتارتون چي باشه و سطح نوازندگيتون چي باشه ، ولي exp بد نيست صداشم دل نشينه به درد نميه حرفه اي ها ميخوره ،

papilon
Wednesday 2 December 2009, 05:06 PM
سلام.
اگه ميخواهين به صورت ست بگيرين به نظر من بهتر Xp بگيرين البته نوع نرمالش ، قيمتش حدوده 20 تومنه. صداشم بد نيست ، البته سيم هاي بهتري هم داريم ولي بستگي به اين داره كه چقدر بخواهين هزينه كنين ،‌گيتارتون چي باشه و سطح نوازندگيتون چي باشه ، ولي exp بد نيست صداشم دل نشينه به درد نميه حرفه اي ها ميخوره ،
ممنونم دوست عزیز.
مدل گیتارمو نوشتم(الحمبرا 3C) و هزینه ش زیاد مهم نیست و سطح نوازندگی هم نرسیده به پاکو دلوسیا یکی دو کوچه اینورتر!!!!!!!!
( نیمه حرفه ای.)
ساوارز که گیر نمیاد.خودم بین داداریو و لابلا موندم.می خواستم بدونم پیشنهاد شما چیه؟ اگه مدل خاصی در نظر دارین لطف کنید دقیق مارک و مدل و بنویسید.
سپاس بسیار از شما